Winstsaldo bedroeg f 982.221. Alleen voor mannen Nieuws li Heiloo Jaaivetslaq Nederlandse Middensiandsbank Belangwekkende beschouwing over positie van middenstand Bespiegeling over „de" schoonmaak In het verslagjaar is het alge mene beeld van het midden- IftandsbedriMsleven in verschil- 'iende opzichten duidelijker ge worden. In onderscheidene bran ches is de goederenvoorziening zodanig verbeterd, dat van een schaarste niet of nauwelijks meer kon worden gesproken, zo dat met alleen tal van distribu tie maatregelen 'naar ook een reeks prüsvoorschrl/tr.i konden worden opgeheven. Ah gnoig hiervan ontstonden in verschil- le '.e takken-van detailhandel en ambacht meer normale toe- standen, een verschijnsel, dat op zichzelf beschoitivd niet anders dan gezond genoemd kan wor den. al traden daarbij wel eens onverwachte en onaangename nevenverschijnselen op. Weinig gunstig is de situatie voor die detail- en ambachtsbe- drijven, welke in hoofdzaak luxe goederen verkopen en vervaardi gen. omdat hier de omzetten sterk zijn achteruitgegaan in verband met de grotere bestedingsmogelijk heden en mede tengevolge van de vermogensheffingen en de zware fiscale lasten op de hege inkomens. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor in de z.g. horeca- en amuse mentsbedrijven. waar de ontvang sten. in het bijzonder in die gele genheden welke overwegend op het Nederlandse publiek z aangewe zen, belangrijk zijn gedaald. Evenals de detailhandel heeft op dit ogenblik ook het ambacht be hoefte aan krachtige organisaties. Wij wezen reeds o pde moeilijk heden, welke de vervaardigers van luxe goederen ondervinden, maar ook andere ambachtslieden hebben het niet gemakkelijk. Diegenen b.v. die zich bezighouden met het on derhouden en herstellen van hui- een. ondervinden hun reparatie- opdrachten tot het hoog nodge be perken of zelfs geheel achterwege laten, dat de maximumprijzen welke voor deze werkzaamheden zijn toegestaan veelal-niet eens in kunnen worden gebracht de betalingen traag bin nen komen. LICHTPUNT Als een lichtpunt voor de mid denstand beschouwen wijhet feit, dat. door de Invloed van de Vestigingswet Kleinbedrijf, het voorlichtend werk van de orga nisaties en andere oorzaken, het peil van de middenstandsonder nemers in de laatste jaren geste gen is en dat de administratieve kennis en het commercieel in zicht toenemen. De ruime liquiditeltspositie, wel ke de laatste oorlogsjaren en de periode na de bevrijding kenmerk te, behoort voor een groot deel tot het verleden. Dit verschijnsel komt mede tot uiting in de daling van het gemiddelde tegoed van onze cliënten en in de vergrote vraag naar bankcrediet; verwacht mag worden, dat deze crediet.aanvraag ln de eerstvolgende Jaren nog ver der zal toenemen De zich in steeds meer branches aftekenende vermindering van de omzetten en de daaruit voortvloeiende vergrote behoefte aan bedrijfskapitaal voor de financiering van de voorraad zullen daarbij van invloed blijken te zijn. Hetzelfde geldt voor de noodzaak oip inventarissen, ma chines. e.d. te verbeteren of te ver nieuwen. Bovendien is een tekort aan koopkracht waar te nemen, waaruit voortvloeit een toenemen de aandrang van het publiek om, evenals dat vroeger bet geval was, te kopen op crediet. D? ons toevertrouwde gelden daalden opnieuw, thans van f 171 millioen tot f 150 millioen. De te ruggang is veroorzaakt door het wegvloeien van geblokkeerd geld. Hij trapte raakl Vandaag 25 jaar geleden opende bakker Molenaar een bakkerij in de Grensstraat. Dat was in 1924. Reeds negen jaar daarvoor had h, het huisje, waar hij later zijn bak kerij zou vestigen, opgemerkt. Hij was toen namelijk soldaat en hield Zich bezig met de edele voetbal- spert, en al voetballende deed hij de. bal eens terecht komen in het bewuste perceel De jaren verstreken Molenbroek was bakkersgezel in het Payglop. totdat hij plotseling ontslagen werd. De' gedachte kwam in hem op een eigen bedrijf te stichten en hij begon een huls te zoeken, waar tevens een bakkerij bij gevestigd kon worden. Dit viel echter niet mee. Vond hij iets dat geschikt was. dan maakte de schoonheidscommissie bezwaren. Tot op een zeker (maar gelukkig moment) het huis in de Grensstraat vrij kwam, hetzelfde huis. waar hij als scldaat een voet bal had ingetrapt en dat zodoende' voor altijd ln zijn herinnering ge grift stond. Dit was hèt huis. Op oudejaarsavond werd de koop be regeld en op 5 April 1924 werd het •puls betrokken. Vandaag is dat 'n Kwarteeuw geleden. Het zal feest zijn bij bakker Mo lenbroek cn zijn gezin. Hij heeft die dag de zaak ook maar gesloten. Van deze plaats af willen wij bakker Molenbroek hartelijk ge- gnkwensen met dit Jubileum. En ffti naar de volgende kwarteeuw! het vrije tegoed vertoonde enige stijging. Het tegoed*opegblokkeer- de. optie- en bleggingsrekenir.gcn bedroeg per balansdatum ongeveer f 24 millioen. eHt uitstaande crediet steeg van f 41.7 millioen tot f 45.8 millioen ondanks een belangrijke daling van de voor rekening van de Staat verleende voorschotten op te ver wachten uitkeringen wegens oor logsschade. De stijging werd hoofd zakelijk geconstateerd in de cre- dietverlening voor eigen rekening, daar de verlening van Herstelcre- dieten onder Staatsgarantie- zeer wordt belemmerd tengevolge van de daarvoor geldende beprekende bepalingen. Het zou n.o.m. aanbe veling verdienen decriteria voor deze credietverlening .te verruimen aangezien ons gebleken is, dat tal van vakbekwame, betrouwbare en hard werkende middenstanders door de na-oorlogse omstandighe den in liquiditeitsmoeilijkheden verkeren, welke niet door een nor maal bankcrediet kunnen worden opgelost. De verdere stijging van salaris sen en algemene onkosten, alsme de de geleidelijke afwikkeling van verschillende overheidsopdrachten, waren oorzaak, dat het bedrijfs resultaat belangrijk is gedaald. DE WINST De winst, na aftrek van sala rissen, onkosten en de storting in het. pensioenfonds, bedraagt. 982.521,57, waarvan f 500.000 moet worden gereserveerd voor belastingen. Commissarissen hebben besloten voorts f 100.000 te bestemmen voor versterking der onder Crediteuren opgenomen Reserve tegen Bedrijfs risico's, een gelijk bedrag toe te voegen aan de Algemene Reserve en da Bouwreserve te verhogen met f 200.000 waarna resteert g 82.521,57 Hieruit kan worden uitgekeerd- 5 pet. dividend op de preferente aandelen en 4.5 pet. dividend op het gestorte gewone aandelenka pitaal. voor welke uitkeringen no dig is f 76.450. waarna op nieuwe rekening wordt, overgeboekt een bedrag van f 6.071.57. Hevige brand aan Poppelmanslaan Vuur binnen half uur geblusi Gistermiddag omstreeks kwart over vijf werd de Alkmaarse brandweer gealarmeerd voor een hevige brand aan de Poppel manslaan. Er tcerd. uitgerukt met een motorbrandspuit, een lad derwagen en een manschappen- wagen. Met een straal van de btandspuit slaagde de brand weer erin het vuur binnen zeer Korte tijd ie bedwingen. Niet verhinderd kon worden, dat de bovenverdieping zwaar werd be schadigd en het overige gedeelte van het huis ivaterschade op liep. De commissaris van politie de heer J. Dreeuws en de brand- iv eer commandant de heer J. van Maarleveld waren op het terrein van het gebeuren aanwezig. Een sterke rookontwikkeling en het loeien van de sirenes van de brandweerauto's trokken velen naar de brand, die omstreeks vijf uur in de woning van de heer Jb. Boots, Poppelmanslaan 8 was uit gebroken. Een sterke politieafzet- ting belette, dat de kijklustigen de brandweermannen het werk zou den bemoeilijken. Want het kar wei was al lastig genoeg. Deze wijk met zijn oude woningen stelt pro blemen. De slang van de motor brandspuit werd via een achterpad naar de brandende achterkant van de woning geleid. Een forse straal tastte het vuur. dat aangewakkerd werd door de felle wind. stevig aan De brandweer kon evenwl niet voorkomen dat het achterste ge deelte van de bovenverdieping, waar de slaapkamers zijn geves tigd. een gretige prooi werd van de vlammen. Geknetteren Bij het uitbreken van de brand zaten de heer Boots en twee an deren te kaarten in de voorkamer van de woning. De heer Boots hoor de het plotseling hevig knetteren en spoedde zich naar de bovenver dieping. waar hij zag. dat de slaap kamer in brand stond. Even tevo ren hadden hier twee zijner kin deren met een vriendje gespeeld. Op het alarm, dat de man sloeg, kwamen omwonenden toesnellen. Met vereende krachten slaagde men er in de huisraad grotendeels te redden. Begrijpelijkerwijs heeft deze brand wel enige opschudding ge wekt In deze dichtbevolkte arbei dersbuurt. Het gezin bestaat uit man. vrouw en vijf kinderen. De brandweer nam tegelijkertijd de gelegenheid waar aan 't Over- diepad een los liggend stuk zink te verwijderen. Hiertoe werd de ladderwagen gebruikt VRIJSPRAAK In de geruchtmalcende zaak tegen Jac. v. d. B., aannemer te Zaandam, die ten laste ge legd was, dat hij munitie had verborgen in een keetwagen, is gisteren door de Alkmaarse po litierechter vonnis gewezen. Hij werd vrijgesproken, aange zien het hem ten laste gelegde niet bewezen werd geacht. Jubileumtochten van De Kaaskoppen Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Alkmaarse Wan delsport Vereniging „De Kaaskop pen" worden op Zaterdag 23 en Zondag 24 April a.s. grote wandel tochten in Alkmaar en omgeving georganiseerd. Gewandeld zal icorden over een afstand van 20 en 30 km. Aan deze wandeltochten kan zo wel individueel als in groepsver band worden deelgenomen, ook al is men geen lid van de Nederl. Wandelsportbond (NWB). Men kan naar keuze voor Zaterdag of Zon dag inschrijven. Deelgenomen kan worden aan: A.voor het 30 km parcours door personen van 14 jaar en ouder B. voor het 20 km parcours door personen van 12 jaar en ouder. Het vertrek vindt plaats vanaf de Stedelijke muziektuin en Zater dag te 14.45 uur en 'p /.-yndoj tn- sen 10 en 12 uur. Elke deelnemer (ster) die een de zer tochten volbrengt, ontvangt een speciaal voor deze gelgeenheid vervaardigde medaille. Verenigin gen (ook jeugagroepen), detache menten en corpsen, die uitkomen met minstens 11 deelnemers, ont vangen een groepsprijs. Voor de beste algemene indruk zijn prijzen beschikbaar gesteld door Burgemeester en Wethou ders van Alkmaar en door het Niwin-comité Alkmaar. Deze ivandeltochten zullen staan in het teken van „NIWIN" en wil len naast het sportieve genoegen aan de deelnemers(sters) de gele genheid geven het NIWIN-doel, namelijk „het medeleven met on ze jongens overzee" te bevorderen. De netto-opbrengst dezer toch ten zal worden bestemd voor de aankoop van sportartikelen voor onze militairen in Indonesië. Mede gelet op dit mooie doel twijfelen wij niet of vélen zullen zich voor deelname opgeven bij de secretaris van de Kaaskoppen, C. M. de Vet, Asterstraat 5 of bij de heer H. v. .t Veen, Van der Woude straat 81, aan welke adressen te vens een aanmeldingsformulier met volledige omschrijving van de tochten kan worden aangevraagd.- Bond voor Siaaispensionnering iloreeri aterdagmiddag had in pavil joen Kinheim de voorjaarsverga dering plaats van bovengenoem de federatie onder leiding van haar voorzitter de heer A. Greeuw uit Heiloo. De vergade ring was druk bezocht. In zijn openingsrede gaf de voor zitter een overzicht van de afde lingen in de federatie. Het bleek dat alle aangesloten afd. één of meer propaganda-vergaderingen hadden gehouden. De belangstel ling was zeer groot geweest en bovendien een grote ledenwinst over de gehele federatie opgeleverd Speciaal heette de voorzitter de afgevaardigde uit Amsterdam wel kom. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer Beintema uit Castricum bleek, dat alle onder afdelingen thans waren her-opge richt en 10 nieuwe afedlingen wa ren gesticht. Uit het ledental bleek dat in één jaar tijd alle aangeslo ten afd. hieer dan verdubbeld wa ren in ledental. Uit het verslag bleek dat de grootste winst was gemaakt onder de zelfstandige middenstanders de vrouwen en vooral de jongere generatie. Uit het verdere van het verslag bleek, dat alle afdelingen een grote ac tiviteit hadden ontplooid en dat nog dagelijks nieuwe leden toe stroomden. Zo was o.a. de afd. St. Pancras van 35 leden op 225 ge komen en Heemskerk van 42 op 195 in nog geen half tijd. De voorzitter vond dit wel een felicitatie waard aan alle besturen en speciaal onze onvermoeide se cretaris voor het zeer vele wat hij daarvoor doet. Namens de verga dering bracht de heer Wijnveld (Oudkarspel) woorden van dank aan de heer Beintema en zou daar zeer zeker ook voorzitter Greeuw in wiLlen betrekken voor zijn bij uitstek zo goed verzorgde spreek beurten wat de vergadering met 'n hartelijk applaus onderstreepte. Uit het Jaarverslag van de pen ningmeester de heer Kool uit West Graftdijk, bleek dat er een kassal do was van f 168. De afd. Heems kerk had de bescheiden nagezien en in orde bevonden. De aftreden de bestuursleden. H. Bruin, Alk maar, IJ. Beintema. Castricum werden met algemene stemmen herkozen. Aan de orde was daarna de propaganda o.a. behandeling ve.n een voorstel prop. comité voor grote meeting in Haarlem. Con gres van de Bond te Leeuwarden, en van een grote bijeenkomst met de afdelingen N. Holland van de Bond voor Plattelandsvrouwen. De voor stellen werden door voorzitter uit eengezet en uitvoerig toegelicht. „Als ik over cultuur hoor spre ken. grijp ik mijn revolver", zei eens een Pruis. Dat was een dom me Pruis. Maar is de huisvader, die, als hij over schoonmaak hoort spreken naar zijn portemonnaie grijpt, ook dom? Dit is natuurlijk een vergelijking van niks. De woorden „cultuur" en „schoon maak" lokken alleen maar een op elkaar gelijkende grijpbeweging uit. Maar de verschillende zijn ver der important. De Pruis ging schie ten. Hij pleegde een aanslag. De huisvader ging betalen. Op zijn poriemonnaie wordt een aanslag gepleegd. Dat woord ..aanslag" is u wellicht te kras? Maar ik houd me er toch aan. Een echte huis vrouw verklaarde mij immers: „De schoonmaak" is nuttig, maar wel duur Duur dus. Over het nut wil ik straks nog wel wat zeggen. Maar dat duur. Daar gaat het om. Wie zal het betalen? Neen. niet zoete lieve Gerritje. Maar zoete lieve Papa. En er is niets aan te doen. Er helpt geen lieve moederen aan. Ik heb nooit geloofd in een Na gehouden discussie werd beslo ten in federatief verband genoem de vergaderingen en meeting te bezoeken. Zo gauw een en ander vaststaat krijgen de afdelingen be richt om gezamenlijk met bus en spoor er heen te gaan. ACTIVITEIT. Bij de rondvraag verzocht de afd. Amsterdam medewerking vcor haar Bropaganda. Men wil in deze maand een grote bijeenkomst be leggen met sprekers. Verder wil men de komende zomer openlucht- bijeenkomsten houden in parken en in verschillende delen van de stad met muziek en sprekers. Dit werd uitvoerig toegelicht. Besloten werd, dat het dagelijks bestuur van het Prov. comité de heren Greeuw en Beintema de propaganda zou den helpen regelen. De heer Greeuw zal de spreekbeurten ver vullen, waarbij men ook Duo Bus- kens zal vragen om te spreken, ter wijl de heer Beintema de admini stratie za lverzorgen. De vergade ring was van oordeel, dat Amster dam goed moest worden aange pakt om daar binnen korte tijd di verse federaties te stichten. Ver der werd besloten om ook deze zo mer in de afdelingen krachtig door te gaan met de propaganda. Na dat de voorzitter nog een en ander over de bedrijfspensioenen had ge zegd en een ieder aanspoorde om onverzwakt door te gaan voor een premievrij staatspensioen, wat in houdt: sociale gerechtigheid en naasteliefde. GESLAAGD. Voor liet Iugenieurspxiimen voor Civiel Ingenieur t«- I>élft is geslaagd Leer R. II. Snel te Aikmnar. gezinsgebeuren ALKMAAR Geboren: Maria L ilv J L' Scüouien en M J Hoebe; EinericiiH .7 N zv J II J Revers en A Kovnes; Frits O 7,v A Hermes en C Olxlam. Gehuwd: Jolunnes Struys en Mnrga rcüta A Mak. Overleden: Pioter de Heer, oud 70 jaar, geli. met. T Ruiter; Gebcnn C Oudet \s, oud "i" imd; Adriana C van Dalen, oud 41 jaar, geli. met M II van de Pavevt. AANGEVOERD VEE TE ALKMAAR 0|> de Maandagse veemarkt van 4 April te Alkmaar werden 38 vette koei en en 312 nuchtere kalveren (slacht) aangevoerd (Centrale). noodlot, of zo Iets dergelijks. Maar n deze voorjaarstijden gaat men ei geloof aan hechten. Het begint langzamerhand. De eerste schrale zonnestraal valt de woning blnneQ en moeder begint al onrustig te worden. Ze schuift wat rustelozer dan gewoonlijk door het huis. Niet beseffend, wat hem boven het hoofd hangt, zegt vader dan: „Zeg, is er ie„sHet eerste antwoord is vaag. maar het is het begin van een gehele propaganda campagne, waarbij desnoods de dochters (als die er zijn) worden ingeschakeld. „Ja", zegt moeder dan. „jij vindt dat behang niet mooi, hè?" „Neen", antwoordt va der, want hij herinnert zich nog maar al te best de critlek, die hij op dat behang heetf uitgeoefend bij vorige gelegenheden. „Daar heb je groot gelijk in", prijst moeder hem zonder terughouding. Als mar en huisvader ga je eens wat rech ter in je stoel zitten bij zo een on verwacht compliment. De eerste schermutselingen zijn daarmede volledig in een overwinning voor moeder beëindigd. Maar, u en ik, de mannen, wij voelen ons nog steeds gestreeld door die prijzende uitlating. Maar pas op. Daar komt de frontaanval. „Er moet maar eens een nieuw behangetje komen" beweert moeder gedecideerd. Dat is een schok. Nu kun Je als man een paar dingen deen. Je kunt zeggen: „Nou. i kmoet weg. Over een kwartier begint de vergade ring". Dat betekent uitstel. Geen afstel. Dan kun je zeggen: „Och. zo erg stoort dat behang me nu ook weer niet". Dat is echter in- konsekwent en dat zal je wel de gelijk onder de neus worden ge wreven. En „neen" kun je ook niet zeggen, want dat is helemaal In- konsekwent. Het beste is behoedzaam te werk te gaan. Niet vloeken of nukkig worden, want dan gaat het vader niet alleen een behangetje kosten, maar zeker moet dan cck het hele hui svan onder tot boven geverfd worden. Plafonds witten hoort na tuurlijk bij het behangen. Als vader dus verstandig is. - gaat hij eens verzitten, wrijft eens lekker in de handen, alsof hem net een bolknak werd aange boden en zegt: „Schenk nog eens een kopje thee in, vrouw. Dat vind ik nou. aardig van je, dat jij hier een nieuw behangetje wilt opplak ken". De zeer wijze vader trekt bij deze woorden een zeer feestelijk gezicht. Ongetwijfeld azl moede; bij zulk een instemming warme ge voelens gaan koesteren voor haar echtgenoot en bij zichzelf denken. „Het is toch eigenlijk een goeierd. Ik zal het niet te bont maken met die schoonmaak, want hij heeft er zo een hekel aan". Kijk. als moe der in zo een stemming is. ian is er al veel gewonnen. Natuurlijk, ze gaat schoonmaken. aDt komt van de lente. Maar vader is dan n'-et een tegenstander in de schoon maak. maar een bondgenoot. En wat is er natuurlijker dan dat met zijn bondgenoten een beetje schap pelijk behandelt? Vader, blijf ver standig. Vraag aan uw vrouw, wat ze nodig heeft. Geef haar het dub bele. Het is heus goedkoper dan dat achteraf allerlei rekeningen betaald moeten worden. En als de schoonmaak echt begint? Als het huis van onder tot boven overhoop wordt gehaald en de gevel van de aan hem betoonde vlijt staat te jitterbuggen? Wel man, ga op reis. Naar Parijs of Spitsbergen. Dat hindert allemaal niet. Blijf twee of drie weken weg. Wedden dat' moeder het niet eens merkt? INTERESSANTE FILMAVOND HEILOO Het Instituut besluit 't seizoen 1948—'49 met een wel zeer prachtige filmavond op a.s. Don derdag 7 April n.1. met de film „Gletscherwater", gemaakt en toe gelicht door de cineast D. v. Sijn uit Den Haag. Voor natuurliefheb bers een avond om van te genie ten. De bijeenkomst vindt plaats in De Rustende Jager en schoolgaan de Jeugd boven 12 Jaar en leden van het Instituut genieten gere duceerde prijzen. Wij raden onze lezers aan deze goed verzorgde avond te bezoeken. OUDERAVOND ULO-SCHOOL HEILOO De ouderavond van de Ulo-school a.s. Vrijdagavond in De Rustende Jager beloofd wel een zeer bijzondere te worden. O.a. zal dr. W. J. Loyenga. dir.- geneesheer van het Centraal Zie kenhuis een lezing houden over „Scholenbouw". Zeer zeker een be langrijk onderwerp wat zeker be langstelling zal trekken. Mevr. A. J. Möller-Harp en dhr W. J. Jansen zullen de aanwezigen resp. iets vertellen over „Nuttige en fraaie handwerken op de Ulo school" en over het tekenonderwijs. O.l.v. A. v. d. Graaf zullen de leerlingen van de eerste en tweede klasse een 4-tal liederen zingen. PROGRAMMA 30 APRIL EN 4 MEI Heiloo Het comité welke op zich heeft genomen de nationale herdenkingsdagen te organiseren heeft voor de 30ste April, de ver jaardag van H.M. Koningin Julia- na het volgende programma vast gesteld: 's morgens voor 6 en 7 jarigen een bijeenkomst In De Rustende Jager met 'n goochelaar, daarna gevolgd door een bijeen komst voor kleuters van 4 en 5 jaar. 's Middags zijn er filmvoor stellingen voor de andere school gaande jeugd, daarover later meer. Evenals andere jaren zullen op 4 Mei de gevallenen van de laatste wereldoorlog herdacht worden. Er wordt verzameld aan de Bergeom- straat (19.15 uur). Stille tocht naar het monument aan de Kennemer- straatweg. 19.45 uur zang van het R.K. gemengd koor „Nieuw Leven" en het Christelijk gemengd koor „Zang en Vriendschap" daarna het gebruikelijke ceremonieel. Er zijn voorts kerkdiensten in de R.K. kerk (8 u. v.m.), Witte Kerkje (8.15 uur n.m.) en Evangelisatie gebouw Kerklaan om 8.30 uur n.m. Dezer dagen wordt, om 't een en ander te bekostigen, een col lecte gehouden. Het comité doet 'n beroep op de burgerij om met mil de hand te geven. CINEMA HOLLANDIA MET SAN ANTONIO Liefhebbers van een wild-west film wacht morgen. Woensdag avond in onze plaatselijke bioscoop wel een bijzonder spannende film en wel ..San Antortlo" een kleuren film met ln de hoofdrollen de be kende filmster Errol Flynn en Alexls Smlth. AANRIJDING. HEILOO, Op de Kenemerstraatwi'B;. (er hoog te van het Blokhovepark is gist ermid dag oinatreeks 5,30 uur ecu ongeluk gebeurd, doordat twee auto's, een uit. Hoorn, en de andere van de Expediteur van der Steen uit lammen. Een der motorrijtuigen werd 7.waar besduuligtl en een inzittende uit de achterste auto werd aan het gelaat verwond. Geslaagde avond van N.H, Kefk STOMP ETOREN Zaterdagavond werd in café Zwart, alhier, een ge meenteavond gehouden uitgaande van de N.H. Kerk en verzorgd door de jeugdorganisaties. Na het zin gen van de bondsliederen sprak de heer R. Hiemstra een vlotte ope ningsspeech uit. Ook ds. Keja richtte het woord tot de aanwezi gen. „De Vrije Vogels" zongen een paar aardige aangeklede liedjes en de Z.G. speelde het fijne éénacter- tje „Het Duivelsbruggetje". Enkele leden zegden gedichten, of speel den muziek. De samenzan gwerd voortreffelijk geleid door de heer A. Abcouwer uit Amsterdam. De sluiting werd uitgesproken door ds. Keja naar tekst van de heer Jaap Bleeker. Het was een prettige, goe de avond, waarin wij als enig ne gatief punt de geringe opkomst kunnen aanwijzen. Doch zij, die thuis zijn gebleven, hebben weer ongelijk eghad. TWINTIG LEERLINGEN VOOR O.L.S. STOMPETOREN Bij de aanvang van de nieuwe cursussen van de Openbare Lagere School te Stom- petoren werden twintig nieuwe leerlingen toegelaten. T.w. 10 jon gens en 10 meisjes. HET BIECHTGEHEIM. Voor oen niet bijster goed be?,ette zaal in het Gulden. Vlies bracht Willem GoomeiYg Volkstoneel „Het Blechtge hekn", een boeiend spel over eeu priea ter eu sijn scrupules. De toeschouwers volgden hets pel geboekt en bedankten de spelers voor bun creatie met een dunkbaar applaus. VERBETERDE PREDIKBEURT. Ned. Christ. Gemeenschapsbond. Donderdag 7 April F.vangcliesatiesa menkomst in ..Waakt en Bidt". Spr de heer .T. H. v. Oostveen van Voor burg. RANDERS SPEELT OP HET BOYS—TERREIN Randers zal zijn promotie wedstrij den op het Boy» terrein spelen. a.s. Zondag spelen ze tegen Grashop pers. Voorverkoop bij sigarenmagazijn „Sport" Nieuwesloot ,T ONTLUIKEND ROOSJE" TRAD OP IN HEM HEM Voor de Vereniging voor Volksvoordrachten had Zaterdag avond in de zaal van café Ott een uitvoering plaats door de Rederij kerskamer ..'t Ontluikende Roosje" uit Heiloo met het mooie stuk „De Heilige Vlam". Onder grote stilte volgde het publiek het mooie spel van deze kamer wat op buitenge woon hoog peil stond. Na afloop bracht de voorzitter de spelers har telijk dank. „Wij trekken hier nog nimmer zulk mooi spel gezien", al dus de voorzitter. Een gezellig bal hield velen nog geruime tijd bijeen. Ds. VAN SANTEN NAAR SNEEK BEROEPEN. AKERSLOOT Ds. A. van San ten, N.H. predikant te Akersloot werd deor de kerkeraad der N.H. gemeente te Sneek tot hulppredi ker benoemd om als predikant voor de Vrijzinnige lidmaten der ge meente aldaar werkzaam te zijn. Ds. wan Santen fceeft deze benoe ming aangenomen. V.V.V. GROET—CAMPERDUIN. Groet Een levendige vergade ring van dp VW alhier vond plaa's ten huize van de heer G. Klop te Hargen. Na de opening, de notulen, de ingekomen stukken, het jaar verslag van de secretaris, enz. enz., kwa mmen tot de rondvraag, waarin naast vele kleine op- exi aanmerkingen, het volgende, ze^'i .belangrijke punt naar voren kwaï". Het was in de gemeente Schoorl r.) zo gesteld, dat er een stevige riva liteit bestond tussen Schocrl (dus de kom der gemeente) enerzijds cn Groet-Camperduin anderzijds. De ze rivaliteit werd zodm.g toege spitst. dat er twee vereniging 211 voor Vreemdelingenverkeer werden opgericht, hetgeen vanzelfsprekend absurd was. Kortzichtige mensen meenden nl. dat de belangen van de gemeente Schoorl ongelijk ver deeld waren, en dat bepaalde delen achtergesteld waren bij de kom der gemeente. Misschien is dit wei zo geweest ,maar uit alles blijkt, dat dit nu niet meer het geval is. Het pleit voor de beide besturen, dat zij ln de goede richting werkzaam zijn. en de leden, het genoegen kunnen smaken, dat er nu op re- clamegebied een lijn zal worden getrokken. De concurrentie tussen de huizenverhuurders en kampeer terreinhouders kwam ter sprake, of althans de vrees er voor. De hee* Hoogvorst toonde toen aan, dat dit niet het geval kan wezen. Immers.' het budget van de gasten bepaalt, welke bedragen zij zullen besteden aan hun vacantlegenoegens. Zowel voor de grote belangstel ling als voor d© geanimeerde dis cussies mag deze avond zeer ge slaagd heten.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2