llonaader 1 De ondertekening van het Atlantisch pact 5DE JAARGANG N° 1502 N.-HOLLANDSE PERS 1945 WOENSDAG 6 APRIL 1949 Wat de wereld er van zegt: ssagmiF Feest in Utrecht Jaarbeurs sterke stimulans voor export r 50 personen kwamen in vlammen om OPEN BRIEF Uitgave Stichting „De Vrije Alimaarder";" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar' Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.00 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentie! 14 ct per nua, familieberich- ten 18 et. Bj) contract aanzienlijke korting Verontw. redacteur J. van Zoonen Bureau. Eidderitraat hoek Oudegracht TeL K J20O3971 Tussen België. Canada, Dene marken, Frankrijk, Groot-Brittan- ilë, Italië, Luxemburg, Nederland, .Voorwegen, Portugal, de Verenig de Staten en IJsland is de Atlan tische overeenkomst dus van tracht geworden. In een plechtige bijeenkomst, die per radio en per «levisie werd uitgezonden, vond de ondertekening plaats, nadat ge durende 9 maanden moeizame on derhandelingen waren gevoerd. Indien een der landen zich in 2ijn territoriale integriteit voelt aangetast, of de veiligheid in enig deel van de wereld bedreigd wordt, zullen de deelnemers zich ogen blikkelijk beraden over de maat regelen die genomen moeten wor den, teneinde de vrede te bewa ren en agresie te voorkomen. Uit- ?ezonderd de Sovjet Unie en de daarmee verbonden staten in O.- Buropa, waren alle staten bij de V.N. aangesloten, door hun ambas sadeurs vertegenwoordigen. Alle ministers van buitenlandse zaken voerden het woord. De Nederlandse minister, Stik ker, verklaarde o.m., dat het pact de geboorte betekende van een nieuwe hoop op duurzame vrede, waardoor een eventuele aanvals oorlog zou kunnen worden voor komen. Wat de wereld er van zegt: Henri Wallace, het Amerikaanse buitenbeentje zei, dat Franco de eigenlijke vader van het tegen de Sovjet-Unie gerlchtte pact was. Den Haaq eet geen spek Den Haag heeft minstens 30.000 kg spek teveel. Het publiek eist vlees en de toewijzingen aan slachtvee, voornamelijk varkens, bestaan voor tweederde uit spek. Volgens de Haagse slagers kun nen zij het voorradige spek op de bonnen niet kwijt. Sommigen heb ben zonder bon verkocht en kre gen daardoor proces verbaal. Aan gezien zij geen vlees hebben, krij gen zij weinig bonnen binnen en ontvangen dientengevolge steeds kleinere toewijzingen, die steeds weer grotendeels uit spek bestaan. De voorraad spek is dus groeiende. Aan het bureau vee en vlees is dringend verzocht te bevorderen, dat. als voorloper op de' opheffing van de vleesdistribute, de rant soenering van spek wordt opgehe ven. Weliswaar is het vleesrantsoen vergroot, zo redeneren de slagers. m?ar de ruimere aanvoer bestaat wederom grotendeels uit varkens, zodat de spekberg alsmaar groter wordt. De Veluwe rookte Evenals andere streken in het oosten van ons land werd ook de West-Veluwe Maandag geteisterd door hevige zandstormen. In weer wil van het feit, dat er Zondag veel regen gevallen was, blies de westenwind, die nu en dan storm- allures aannam, in een minimum van tijd de vochtige bovenlaag van akkers en evlden weer droog, waarna de zandige bodem, die de laatste weken tot op vrij grote diepten uitgedroogd was. in bewe ging kwam. Geelgrijze wolken, die soms een hoogte van 10 a 12 meter bereik ten, stoven over de Veluwe, ver duisterden de zon en belemmerden herhaaldelijk het uitzicht van de automobilisten en andere wegge bruikers. Vooral de pas ingezaaide haven akkers en aardappelvelden werden zwaar geteisterd en hier en daar lag het opgestoven zand -tegen wegbermen en walkanten meer dan een halve meter hoog. Soms had het er veel van of op tal van plaatsen heidebranden woedden. Aan de te velde staande gewas sen werd hier en daar schade aan gebracht door overstuiving. Waar de houtwallen nog aanwezig zijn op de scheiding der eprcelen, ble ven de zandstormen achterwege. De New York Herald Tribune oordeelt dat we ons in een nieuw stadium van de koude oorlog be vinden. Evenzo spreekt het communis tische dagblad Neues Deutsland, die zegt dat de 12 apostelen van de koude oorlog de olijftak van het embleem van de VN hebben weggeroofd. Het Belgische blad Le Peuple vreest .dat een nieuwe wedloop in bewapening zal ontstaan, maar nu in groter verband. Tegenover deze afwijzende en pessimistische geluiden laat „De Nieuwe Gids" andere klanken ho ren. Ondanks Russische bewerin gen schrijft het blad, is het pact een vredesinstrument. De „Standaard" (België) is van mening, dat Europa zijn veiligheid heeft georganiseerd, zonder van Amerika afhankelijk te zijn. Deze verschillende persstemmen zijn een getrouwe afspiegeling van de wereldopinie zoals die reeds voor de ondertekening bekend wa ren. Het communistisch denkende deel staat er fel tegenover, omdat het pact als een sta in de weg beschouwd wordt voor de overwin ning van het communisme, de rest van de wereld ziet in het pact de beveiliging van de demo cratische instellingen. Algemene Vergadering der V.N. geopend Dinsdagavond is te Flushing Meadows het tweede gedeelte van de algemene vergadering van de VN geopend. Deze openingsbijeen komst werd o.a. bijgewoond door de ministers van buitenlandse za ken Acheson, Bevin, Lange, Schu- man en Pearson, door Andrei Gro- myko, eerste onderminister van buitenlandse zaken van de Sovjet- Unie. en Margaret Truman, de dochter van de Amerikaanse pre sident. Dr. Herbert Evatt, de Australi sche minister van buitenlandse zaken, sprak als voorzitter - een openingsrede uit, waarin hij het lidmaatschap van de VN en de daaruit voortvloeiende verplich- 21 GESNEUVELDEN IN INDONESIË. De regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat er 21 gesneu velden uit Indonesië worden ge rapporteerd. Onder hen bevindt zich sold. W. Bankersen uit Oud karspel. VREDESONDERHANDELINGEN IN CHINA BEGONNEN. Volgens te Naninking binnenge komen berichten zijn te Peiping de vredesonderhandelingen tussen de Chinese Communisten en een regringsdlgati begonnen. Uit berichten uit Tsjinkiang blijkt, dat de communistische le gers langs de noordelijke oever van de Jangtse begonnen zijn te rug te trekken. Een te Nanking verschijnend blad schrijft, dat binnen enkele dagen officieel het bevel „staakt het vuren" zal worden gegeven. Geruchten over devaluatie van Engelse Pond Een woordvoerder van de Britse ambassade te Washington noemde gisteren de mededeling van een Amrikaanse radiocommentator, als zou minister Bevin te Washington confereren over een voorgestelde devaluatie van het Engelse pond „volkomen onzin". In financiële kringen ontkende men voorts iets te weten van een financiële con ferentie tussen de landen van het Atlantisch Pact over een herzie ning van hun muntpariteiten. Waarnemers geloven, dat we gens het opmerkelijke succes, dafc Engelands pogingen om zijn bui tenlandse handel in evenwicht te brengen hebben opgeleverd. Officiële onderhandelingen te dien aanzien binnen niet zeer lan ge tijd tegemoet kunnen worden gezien. tingen als toonaangevend stelde ten aanzien van alle andere door de betrokken staten aan te gane verbintenissen. Nadat de Belg Fer- nand van Langenhove zonder te genstem tot voorzitter was be noemd van de olitiePke Commis sie der Assemblé, in welke functie hij Paul Henri Spaak opvolgt, wer dde zitting verdaagd. NU EN DAN REGEN. Over het algemeen veel bewol king, met nu en dan enige lichte regen of motregen, vooral in het westen van het land. Matige, tij delijk krachtige zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen De sterke Zuidwester storm hoett liet water »an het IJselmeer naar da Friese kust gedreven en het Buiten IJ buiten de Oranjesluizen weggeblazen Het waterpeil is ongeveer 2 meter lager dan normaal, zodat verscheidene schepen op het droge zitten. De opvarenden zijn genoteerd tot de wind gaat ligyen en het water terugkeert. HET NOORSE KROONPRINSELIJK PAAR OP PALEIS SOEST DIJK. Tijdens hun verblijf m Nederland waren kroonprinses Martha en kroonprins Olav van Noorwegen de gasten van H.M. de Koningn op Pales Soestdijk. x De Noorse gasten tezamen met het Koninklijk gezin van links naar rechts: Prinses Margriet, Koningin Juliana met Prinses Irene, Kroonprinses Martha, Kroonprins Olav, Pritises Beatrix en Prins Bèrnhard, De Marshall-dag op de Jaar beurs werd besloten met een di ner, dat in hotel Esplanade aan vele genodigden werd aangeboden. Aan de hoofdtafel waren geze ten dr. F. H. Fentener van Vlis- singen, voorzitter van de raad van beheer van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs, de Amerikaanse ambasadeur van het Marshallplan de heer Harriman, de ministers v. Schaak en Wijers en de ambassa deurs" yan de Verenigde Staten. Frankrijk en Engeland. De voorzitter van de raad van beheer verwelkomde de velé inter nationale gasten en de vertegen woordigers van de Nederlandse re gering en het bedrijfsleven. Hij zei er trots op te zijn, dat het em bleem van de beurs sterk genoeg is geweest om zo vele vooraanstaan de persoonlijkheden uit verschil lende landen naar Utrecht te trek ken. Dit is volgens hem toe te schrijven aan de belangrijkheid van Utrecht niet alleen als Jaar beurs, maar ook als een internatio nale jaarbeurs, die uitstekend past in het beeld van het Mars hall-program. In het vervolg van zijn toespraak merkte hij op .dat het voor de jaarbeurs een belang rijke taak is naar best vermogen aan het grote werk van het Mars hall-plan bij te dragen. Een van de hoof takken van de beurs is on ze export te bevorderen, hetgeen geheel past in het kader van het Marshall-plan. Een andere taak van de industrie-jaarbeurs in het raam van het Marshall-plan is het. om aan de consumenten in het eigen land de gelegenheid te geven, datgene te verkrijgen wat het beste met hun behoeften over eenkomt. Tijdens het diner werd vervol gens het woord gevoerd door de ambassadeur der Verenigde Sta ten dr. Baruch en daarna door dr. Alan Valentine. Tenslotte sprak ook nog dr. Hirschfeld, regerings commissaris van het economisch herstelprogramma. Hij herinnerde aan de Europese samenwerking, welke 15 jaar geleden in de Vol kenbond werd besproken, om ver volgens de nadruk te leggen op deze Europese samenwerking, waaraan thans door de Verenigde Staten zo veel steun wordt gege ven. In het begin brachten de geno digden een dronk uit op koningin Julana en op de vertegenwoordi gers van de vele landen. dl< aan dit diner aanzaten. Republikeins blad verboden Naar aanleiding van het ver schijningsverbod van het repu blikeinse blad ..Waspada". schrijft het federale dagblad ..Warta In- donesia", dat dit wederom een voorbeeld is van het koloniaal be stuur. dat toch langzamerhand tot het verleden behoren moet. I nde westerse landen waartoe Nedrland behoort, worden geen dagbladen gebreideld, omdat het ook geen resultaten oplevert Daar worden de redacteuren, die hun boekje te buiten gingen, voor de rechter geroepen en wordt hun zaak openbaar behandeld. Hier kan een dagblad om een duiste re reden gebreideld worden, ter wijl de redactie van het blad op geen enkele instantie een beroep kan doen. Bovendien brengt een langdurig verschijningsverbod gro te financiële moeilijkheden voor het betreffende blad emt zich mee. „Warta Indonesia" geeft toe, dat ..Waspada" soms onjuiste berich ten lanceert, doch is er van over tuigd. dat breideling geen afdoen de oplossing biedt. Betere maatre gelen waren geweest van een en ander een rechtszaak te maken en een bevel om een rectificatie te plaatsen. IN EEN ZIEKENHUIS te Effing- ham (Engeland) brak brand uit, die zo snel uitbreidde, dat het ge bouw binnen een uur volkomen Sn de as werd gelegd. Personeel van het ziekenhuis gelooft, dat 50 personen in de vlammen zijn omgekomen, onder wie 20 kinderen. De brandweer lieden konden door de geweldige hitte het terrein van de brand niet betreden. Een 24-jarige vrouw, die in ba rensnood verkeerde, toen de brand uitbrak, spronk uit een raam van de tweede verdieping en bracht minder dan twee uur later in een nabijgelegen huis een kind ter wereld. Moeder en kind maken het wel. EEN ONBEDUIDEND BLIKJE 14 dagen lang zal Arnhem huis aan huis worden gecontroleerd op achtergebleven oorlogstuig. De oogst van de eerste dag bestond uit 750 ledige hulzen, groot en klein kalilier. 3.250 scherpe .ga- weer-, mitrailleur en stengunpa- tronen, 120 granaten en granaat koppen, 8 geweren. 6 pistolen. 2 stenguns, 4 machinegeweren. 2 mortieren, 1 boobytrap. 2 kleef- mijnen, een S-mijn, een Engelse granaatmijn, 31 handgranaten en enige kistjes met buskruit. Bij twee bepaarde mensen werd een niet geëxplodeerde Engelse mijn aangetroffen, die de bewoners zelf steeds voor een onbeduidend blikje hadden gehouden. REUZEN-VLIEGTUIG IN DE MAAK De Amerikaanse maat schappij der Douglas-vliegtuigen heeft heden bekend gemaakt, dat zij bezig is met de bouw van een nieuw viermotorig transportvlieg tuig. dat in staat is twee autobus sen of twee veldkanonnen van 155 mm te vervoeren, 'zonder dat het nodig is deze uit elkaar te ne men. Dit vliegtuig is zodanig ge bouwd, dat de deuren, die in de neus van de romp zijn geplaatst, zich als een schelp openen, waar na $wee beweegbare schuiyen te voorschijn komen die het laden en het lossen van rollend materieel mogelijk maken, zonder hulp van een kraan. Het eerste model zal in December gereed zijn en de Am rikaanse luchtmacht heeft er reeds 30 besteld. JEHUDI MENUHIN ALS FILM STER De Amerikaanse violist Jehudi Menuhin is opgetreden in een film van 75 minuten, die de titel draagt van: „Het magisch concert". De film is een weergave van een concert, waarbij Antal Dorati het symphonie-orkest van Hollywood leidt. Solisten bij dit concert zijn: Jehudi Menuhin, Ja- kob Gimpol (piano) en Euta Beal (zang). De daarbij vertolkte composities zijn van: Bach, Beethoven en Sa- rasato. Jehudi Menuhin heeft het plan, in meer van dit soort films op te treden. DE ZAKEN GAAN GOED Het Amerikaanse ministerie van fi- naciën heeft medegedeeld, dat in de negen maanden tot 1 April j.1. de Amerikaanse staatsinkomsten de uitgaven met 1.048.000 000 jiol- .lar hebben overtroffen. De ont- (T) E OPEN BRIEF, die door een ■i-/ aantal vooraanstaande Neder landers aan de Raad van Ministers is gezonden, is een verblijdend ver schijnsel. Het is een bewijs, dat 't besef begint door tc breken, dat er iets moet gebeuren in Indonesië. Het is niet voor het eerst, dat we de verzuchting horen slaken, dater iets moest gebeuren in Indo nesië. De oppositie, de mannen van Rijkseenheid, de antirevolutionnat- ren, christelijk historischen en VVD-ers hébben ook de leus aan geheven, dat er iets moest gebeu ren in het verre eilandenrijk, dat zich als een gordel van smaragd om de venaar slingert. Het is pre cies een jaar geleden, dat we in Amsterdam liepen en daar de ver kiezingsleuzen konden bewonder ren. Er moest iets gebeuren in In donesia. Het roer moest om. Ne derland moest niet langer met zich laten sollen. Wlnu, er is iets gebeurd. Neder land heeft op een onzalig ogenblik gemeend een vuist te moten ma ken. De verkiezingsuitslag van het vorig jaar, waarbij Nederland op schoof naar rechts, alleen omdat de belastingbiljetten te hoog wa ren uitgevallen, heeft veel verdere gevolgen gehad, dan menig kiezer kon bevroeden. Want niet alleen dat er een lichte verschuiving kwam in de zetelverhouding, er kwam een grote verschuiving in de politieke oriantatie van de K.V.P. Moeilijkheden bij de kabinetsfor matie waren er het gevolg van. Het is nu wel duidelijk gebleken, dat de vooruitstrevende vleugel in de K.V.P. een veer moest laten. Er bleken er velen te zijn. die van oordeel waren, dat er „iets moest gebeuren". En er is iets gebeurd. In een ar tikel van de vorige week hebben we uiteengezet, dat Nederland er in geslaagd is, de goodwill van de hele wereld te verspelen. Dat het er ook in geslaagd is de Federa listen en Republikeinen nauwer naar elkaar toe te drijven, dan men voor mogelijk had gehouden. Dat is het hele resultaat, waar voor duizenden mensen hun leven hebben moeten offeren en tenge volge waarvan Nederland mis schien dichter bij een staats- abnkroet. is gekomen, dan menig een vermoedt. Nu we dan in het slop zitten, nu we niet weten, hoe er uit te komen begint het besef in brede kringen van ons volk door te dringen, dat ht verkeerd gaat. Dat er iets ge beuren moet." Niet alleen in het volksdeel, dat de politiek der Ne derlandse regering steeds met le de ogen heeft aangezien. Het is juist zo verblijdend, dat de onder tekenaren van deze brief geen ■vooraanstaande politici zijn. Voor een groot deel staan ze buiten de Partij van de Arebid. Het Christe lijk element is er krachtig in ver tegenwoordigd. Laat deze stemmen luider klin ken. We leven gelukkig nog in een land. waarin het volk zijn stem kan laten horen. Welnu, dat dit volk spreke. Dat het de regering beduide ,dat het uit moet zijn met de tragiek in Indonesië. Dat er iets moet gebeuren. Moge deze open brief een signaal zijn. v. Z. vangsten in het kader van de be groting bellepen in die periode 30.193.000.000 en de uitgaven 29.145.000.000 dollar. In dit laatste bedrag waren 2.237.000.000 begre pen, die onttrokken werden aan de voor het plan-Marshall uitge trokken gelden. i SNIP EN SNAP OP TOURNEE Wiily Walden en Piet Muyselaar zullen van Ypenburg naar Londen vliegen, daar een matinee bijwo nen en vervolgens terugvliegen om 's avonds weer op de planken van „De kleine comedie" in Den Haag te staan. CIRCUS STRASSBURGER KOMT WEER Circus Strassburger zal ook dit seizoen weer een tournee door ons land maken Op 16 April wordt de eerste op voering te Tilburg gegeven. Be halve zijn meer dan honderd.paar den van Nedlerlandse bodem zal circus Strassburger een in ons land gedresseerde leeuwengroep in de arena brengen Voorts staat er een zeeleeuwennummer op het programma. Ook olifanten, kame len, lama's en zebra's zullen dit maal in het. oircuszand hun kun- i,t*ö laten zien. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1