©e c Ifemaaitleï Minister Drees over grenscorreclies Afschuwelijke moord in Amsterdam Slagers zetten hun beste beentje voor Voetballen onder hypnose 5de JAARGANG N° 1503 DONDERDAG 7 APRIL 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200-3971 Meerdere in het vooruitzicht In de Tweede Kamer heeft de minister-president betoogt, dat 'n gezond Europa niet mogelijk is, als in Duitsland chaos en verwarring blijft bestaan. In het beleid, dat de regering voert, wordt voor ogen gehouden, dat een redelijke samen werking met Duitsland nodig is. Uitstel van het onderhavige wets ontwerp was niet mogelijk. In overleg met andere landen was 'n bepaalde datum vastgesteld. De regering kon niet anders deen dan dit beperkte ontwerp op deze wijze aan de Kamer voorleggen. De indertijd door de regering in een memorandum aan de Ge allieerden uiteengezette verlangens blijven gehandhaafd. De onderha vige zaak is van den beginne af als een zeer beperkt vraagstuk gesteld. Er is niets aanvaard, wat maar enige economische schade aan Duitsland zou brengen. Z^aar sprekers oordeel wordt het getij gunstiger voor verwezenlij king van wat aanvankelijk ver langd is. Uit economisch oogpunt heeft Nederland inderdaad nog veel te eisen van Duitsland. Maar men moet beseffen hoe groot do moeilijkheden zijn om iets te be reken. Sur. merkt op, dat er nog andere grenscorrecties zijn, waarop Ne derland zal moeten blijven aan dringen. Op bepaalde punten heeft men een zekere ruil gewild, maar de Nederlandse regering heeft zich principeel verzet tegen enige afstand van gebied. Spr. betreurt, dat geen resultaat is bereikt ten aanzien van de Dol- lart, maar deze kwestie blijft nog open. Voors licht hij toe. dat het bij de correcties vooral om drie din- BOIM OPGEBAGGERD De baggermolen Breezand heeft gistermiddag bij de Maastunnel aan de Parkkade een bom van on geveer 100 kg naar boven ge bracht. De rijwieltunnel is onmid dellijk afgesloten en het verkeer door een zijingang geleid. De mu- ritieoprulmingsdienst heeft zich direct over de bom ontfermd. Het bleek, dat er een bijzonder ontste kingsinrichting op was gemon teerd, die het noodzakelijk maakte de bom bij daglicht aan te pak ken. Vanmorgen is het gevaarlijke voorwerp naar Hoek van Holland getransporteerd .waar het tot ont ploffing zal worden gebracht. gen gaat: waterstaatkundige ver- beterin genverkeersverbetenngen en beperking van de moeilijkhe den voor de douane. Het voornaamste is de verbreding van de „hals" bij Sittard. Verder zijn alleen de inhem bij 's Heeren berg en bij Beek-Ubbergen de enige gebieden, waar Duitsers on der Nederland zullen komen. Wanneer een en ander realiteit zal zijn geworden, dan zal dat naar sprekers oordeel niet inwer ken op de verhouding tussen Ne derland en Duitsland. Gisteren omstreeks half twaalf is in het perceel Kometensingel 95 te Amserdam-Noord het ont zielde lichaam van de bewoonster Francisca Arler, geboren 15 Mei '22 gescheiden vrouw van P. J. van den Broeke gevonden. Het boven lichaam vertoonde verscheidene wonden van messteken. De moord is om ongeveer half twaalf door de bakker ontdekt. Deze kwam. als gebruikelijk, aan de achterzijde van het huis en vond daar, naar hij vertelde, eer. groepje buurvrouwen, die erg on rustig waren. In de nacht was Dr. VAN ROYEN OP WEG NAAR BATAVIA. De Nederlandse vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, dr. J. H. van Rvyen, is per KLM-Constellation uit Neio York op Schiphol aangekomen in geselschap van prof W. Schermerliorn. Dr. van Royeti zal na een kort overleg met de Nederlandse regering aan het einde van de week doorreizennaar Batavia. Vlnr: Dr. J. H. van Roven. A. II. J. Lov'.nk (secretaris-generaal en plv. minister van Buitenlandse Zaken) en prof. W. Schermerhom. GKKNSCUKKECTIES AANVAARD. Na de redevoering van dr Drees ging de Tweede Kamer tot stem ming over, waarbij de voorgestelde grenscorrecties werden aanvaard met 54 tegen 24 stemmen. Voor stemden de KVP, de CHU, VVD en tegen de AR, de SGP, de CPN en zes vertegenwoordigers van de Partjj van de Arbeid. TWEE NIEUWE DUIT6E FILMS VRIJGGEGEVVEN Twee nieuwe Duitse films zijn voor vertoning in Nederland vrijgegeven. De „Aetneef'film Die Morde* sind mrter uns" en Die ehe in schatten", nitgcbracht door „Filmex" zullen bin nenlcort in de Nederlandse bioscopen gfwvn draaien. gestommel gehoord en een harde klap, in de vroege morgen het gehuil van het driejarig kindje, een jongetje. De bakker, die wel begreep, dat er iets niet in orde was, dacht aan vankelijk aan een ongeluk met gas Hij kon zich niet voorstellen, als 't kind huilde, dat de vrouw daar niet wakker door zou worden. Hij opende de brievenbus en kon daar door in de woning kijken. Door 'n openstaande deur zag hij, dat in de woning een grote chaos heerste. Hij heeft onmiddellijk de politie gewaarschuwd, die spoedig daarna met het onderzoek begon. De vermoorde vrouw stond zeer gunstig bekend. Nadat het huwe lijk ontbonden was, bleef de man die als een bruut bekend staat, zijn gewezen echtgenote herhaal delijk lastig vallen. Hij was nog in het bezit van een sleutel van de woning aan de Kometensinge' en kwam daar cok nog herhaalde malen onder het mom zijn kind te bezoeken. Inmiddels was evenwel een vriendschappelijke verhouding ont staan tussen de vrouw en een ar beider van de Nederlandse Dok- Scheepsbouwmaatschappij, die eveneens zeer gunstig bekend staat. Het onderzoek 's in handen van ce inspecteur van politie H. G Eagens, waarnemend chef van het Bureau Mosplein KIKVORSENPLAAG TE COALVILLE. Een leger kikvorsen, ten getale van verscheidene duizenden, dreigt het plaatsje Coalville (Leichester- Bhire) te zullen bezetten. De burgers van Coalville -hebben op de moerassen o.m. een voor de kikvorsen aantrekkelijk, vergiftig bruinachtig deeg verspreid, tot nog toe zonder resultaat. Te Coalville heerst een ware alarmtoestand. Om de vijand uit te roeien wor den maatregelen overwogen, die niet minder dan tweeduizend pond sterling zullen kosten. Luaubere nandel Toen dezer dagen een oud-lnwo- ner van Enschede zich naar de oude rk begraafplaats begaf om het graf van zijn vrouw te bezoe ken. die dertig jaar geleden was gestorven, kwam hij tot de ont dekking dat de grafzerk was ont daan van de zogenaamde kant stenen. Er werd een onderzoek in gesteld en daarbij bleek, dat zich b;i de steenhouwerij van D. te En schede een aantal grafstenen be vond .welke afkomstig waren van deze niet meer in gebruik zijnde begraafplaats. D. vertelde dat hij deze stenen had gekocht van ze kere F., die enige tijd geleden de grafsteen van zijn grootmoeder had verkocht en nu op eigen houtje ook de zerken van andere overleden ging verkopen. De politie heeft F., die reeds duizend guldens met deze oplich terij heeft „verdiend", gearre steerd. DE STRIJD TEGEN DE COLORADO-KEVER In West Europa zal dit seizoen van Helicopters gebruik worden gemaakt bij de bestrijding van de coloradokever, zo is vandaag t? Londen meegedeeld. Dr E. Wilkins, voorzitter van de internationale commissie ter be - strijding van de coloradokever, verklaarde op het Britse ministerie van Landbouw ,dat de campagne in het komende seizoen in het bij zonder Frankrijk, Duitsland en de Lage landen zou gelden. In Noord Frankrijk zullen 40.000 ha worden besproeid, waarvan 4.000 met heli copters. De commissie heeft haar hoofd kwartier van Brussel naar Parijs verplaatst. Nederland is lid van de commissie. mii ZeBBtrBESKfoïjjtS TIJDELIJK STORMACHTIGE WIND. Veel bewolking met nu en dan regen. Krachtige zuidwestelijke wind, later ruimend naar noord west en tijdelijk toenemend tol stormachtig, vooral langs de kust rr.n Holland en Zeeland. Lagere temperaturen dan gisteren. Hoogtepunt van de tentoonstelling Nachtenlange arbeid vindt zijn bekroning HET IS EEN GENOT om een verslag te maken van deze ten toonstelling. In de eerste plaats om wat er te zien is. Dat is voor het publiek het belangrijkste. Maar nog meer omdat we hier kennis hébben gemaakt met een een prachtig staaltje van or ganisatie. Wat moesten hier niet een moeilijkheden worden overwonnenWat hebben de elementen gepoogd om de boel in de war te sturen. Het is niet gelukt. Reeds gisteren schreven we over de ramp die Maandag dreigde, maar die door veel werk kon worden afgewend. DE PAUS ZEGENT Opstaand van zijn zetel geeft paus Plus XII zijn zegen aan de menigte, die de mis ter gelegen heid van zijn gouden jubileum in de basiliek van de St. Pieter te Rome bijwoonde. Denkt u eens goed in wat deze storm van Maandag betekende. Het werk in de tent moest worden gestaakt. Men raakte een dag op achter! Welnu, men heeft het in de nachten weer ingehaald. En wat voor een nacht was het Dins dag. Opnieuw huilde de wind en striemden de regenvlagen het dak van de prachtige tent. De slagers werkten door. De hele nacht, We hebben verschillende organisatoren gesproken. En we hebben van hen het verhaal ge hoord. De heer Langedijk vertelde ons hoe de slagers in de nacht kwamen om hun werk in te le veren. In het café van de heer Van Erp brachten ze hun talrijke soorten worst, in de grote tent de sierstukken en etalageschotels. Middelerwijl bespraken ze de vooruizichten, mopperden over het noodweer, maar werkten door. On vermoeibaar. We spraken met de heer Van Beekum van de P.T.C. Het verhaal was een epos. Moeilijkheden, tegenslagen, arbeid, maar ten slotte de zegepraal. Niet alleen op de tentoonstelling is ge- v/erkt .aldus de heer van Beekum.- Ziet u de werkstukken eens aan. Ieder werkstuk is een geschiedenis o pzich zelf. Wat zit er een ont zaglijke hoeveelheid arbeid in! EEN GETUIGENIS. VA1 hadden een getuigenis in ontvangst te nemen van de heer Olivier, adjunct secretaris van de Hollandse Maat schappij van Landbouw. Hij zei, dat deze tentoonstelling zijn stout ste verwachtingen overtrof en mooier was dan de jaarbeurs in Urecht. Dat is wel de beste hulde, die we aan de slagers kunnen brengen. De heer Raat klopte ons op de schouders. Zijn gezicht straalde van vreugde. Kan het ook anders, als ondanks alles, men zoiets moois weet te maken. En als laat ste nemen we dan nog de heer BOon. „Wat een nooddag, wat een noodnacht. Wat hebben we in angst gezeten. Want deze expositie kost duizenden gul dens. Toen ik vannacht in het noodweer naar huis ging, hield ik mijn hart vast." De heer Bakker, de voorzit ter. had elders nog weer werk zaamheden, maar we weten, dat hij ons het zelfde zou hebben ge zegd. De hele slagersstand kan te vreden zijn. De secretaris, de heer Henk van Zoonen: „We hebben dagen en nachten ge werkt, maar we zijn tevreden. Het loopt best. Deze tentoonstelling slaagt volkomen." Dan heeft hij geen tijd meer voor ons. Want ook gedurende de expositie hebben de slagers het druk- Om te beginnen met de woorden van de secretaris: Deze tentoon stelling slaagt volkomen. We hebben hier kennis kunnen maken met het beste van het beste. Een prachtige ruimte, een keu rige opstelling, een prettig stukje muziek, een goed restaurant, waar u heerlijke broodjes kunt krijgen, en veel publiek. Heel veel publiek op het mo ment ,dat we er waren en we twij felen er niet aan of dit zal zo doorgaan. Dat verdient deze ten toonstelling trouwens. SLAGERS ZIJN KUNSTENAARS. De tijd, dat de slager iemand was, waarop men een beetje neer keek, is voorbij. Dat bewijzen voor al ook de dingen uit de provincie, dat bewijzen vooral ook de Inzen dingen uit onze omgeving. Wij aarzelen niet te verklaren, dat de ze inzendingen met idere andere kunnen wedijveren, waar ook van daan. Er zijn zulke voortreffelijke werkstukken bij, zulke kunstzin nige producten, dat men zich vol verbazing afvraagd: „Hoe is het mogelijk!" De verschillende worstsoorten zijn een lust voor ogen. De vak mensen hebben hun beste beentje voorgezet. Bloedworst prijkt naast tongenworst, geflankeerd door rookworst en kookworst, Berliner leverworst houdt de boterham worst gezelschap .terwijl de lunch- worst en de jachtworst naast el- Bodemerosle r\ E ZEVEN PLAGEN van Egypte zijn in de loop der eeuicen uitgebreid tot een groter aantal. Het aantal plagen, waardoor de mensheid gekweld wordt, bedraagt tegenwoordig wel het veelvoud van zeven. En het opschrift van dit artikel is weer een plaag, die we in Nederland tot dusverre niet of bijna niet kenden. In tegenstelling met Amerika, waar honderdduizenden H.A. er door worden bedreigd. De Ameri kanen hebben te roekeloos geleefd. Ze heben gemeend, dat men met de grond alles kon doen. Ket is ze lelijk opgebroken. Tengevolge van de ivoeste ontginningsdrang cuit- stonden zandstormen, die het hele land een ander karakter gaven. De storm, die vorige Maandag over ons land woedde, heeft aan getoond ,dat we ook in Nederland voorzichtig moeten zijn. Lazen we geen berichten uit Brabant, van de Veluwe, dat er zandstormen teerden geconstateerd, die niet al leen een gevaar inhielden voor de oogst van een jaar, maar die grote beduchtheid wekten bij de boeren stand,om dat het karakter van de bodem er door wordt veranderd. We behoeven niet eens zo ver te gaan, om te kunnen spreken over zand of stofstormen. We spraken een onzer collega's uit de Wierm- germeer, die ons vertelde, dat het Maandag in de Wieringermeer een hel was. Kan het anders? De kale vlakte, die nog niet voldoende be plant is, biedt geen weerstand aan de wind en de droogte maakt, dat de aarde ki beweging komt. Het is niet nodig zich aan over- Het i» me tnodig zich aan i ver drijving schuldig te maken. Maar toch houdt het een ernstige waar schuwing in. Er is in ons land een geweldige honger naar cultuur grond. Er is al lang geen sprake meer van, dat men bossen aan treft op de vruchtbare kleigrond. Ze hébben plaats moeten maken voor de mens. In de bezettingstijd zijn tal van bomen, die als wind brekers dienst deden gesneuveld. Keggen en andeer dingen worden opgeruimd, want ue moeten cul tuurgrond hébben. We moeten producten voortbrengen. Het is misschien wel eens goed, dat deze ernstige waarschuwing in de vorm van een zandstorm is gekomen Want het gevaar is niet denkbeeldigdat ten gevolge van de landhcciger Nederland bezig was een kuil voor zich zelf te gra ven. Maar behalve dat. We raak ten een landschap kwijt, dat grote schoonheid bezat. We hébben het wellicht nooit genoeg gewaardeerd. We zijn er langs gelopenzonder er bijzondere aandacht aan te be steden. Let u er echter eens op, hoe kaal ons land in de laatste jaren is ge- icorden. Moge deze zandstorm, die wellicht door meerdere gevolgd zal icorden. een waarschuwing zijn tot ons volk en tot de regering, een waarschuwing om er voor te zorgen, dat er weer luwte in ons land komt. We moeten meer bo- men hébben. Lanen en bosse?i Omdat het de schoonheid vet- rN DE LEDEN van de voetbalploeg van de HIckley Athletlc Club "heb ben besloten zich te laten hypno tiseren opdat ze door de ware „wil om te winnen" bezield zullen wor den. Kort voor de match tegen een club uit Birmlngham, zal een plaatselijk hypnotiseur de HIckley' ers onder handen nemen, en 2iJ rekenen er vast op dat zijn in vloed hen op het veld onweer staanbaar zal maken. Als de proef lukt heeft de hyp notiseur kans op een vaste aan stelling. Lukt ze niet, dan zal Hick- ley naar andere middelen om moe ten zien om lauwheid te transfor meren in vurige overwimiingslust. Tenzij men er de vcorkeur aan geeft de elf Laodiceërs te vervan gen door elf andere spelers ,die ook zonder hypnotiseur in staat zijn hun beste beentje voor te zetten, wat wel zo eenvoudig lijkt. GANDHI'S GEEST HERLEEFT 't Onder Amerikaanse vergunning werkende Duitse nieuwsagentschap Dena meldt dat de bisschoppen der Evangelische kerken in de Sowjet-Russische zone een verkla ring hebben goedgekeurd, waarin wordt gezegd: „Geen onzer be hoort tot een instrument voor propaganda te worden gemaakt." De bisschoppen hebben een be roep gedaan op alle christenen, om op energieke wijze voor 't behoud van de vrede te werken en een po litiek van geweldloosheid te volgen, „daar er geen zegen rust op het gebruik van geweld." HET SPOORBOEKJE WORDT DUURDER Het nieuwe spoor boekje van de Nederlandse spoor wegen, dat omstreeks half Mei verschijnt zal ongeveer het voor oorlogse model krijgen. Het boekje zal bovendien belangrijk uitge breid worden en niet minder dan 19 bladzijden tellen. In verband hiermeed zal ook de prijs hoger zijn dan tot nu toe. BEDEKTE BEDREIGING VAN T RU MAN President Truman heeft verklaard, dat. Indien hij moest beslissen, of de atoombom opnieuw voor het welzijn en de vrede van de wereld moest worden gebruikt. Hij zou handelen als in Juni 1945: haar gebruiken. Truman voegde er aan toe, dat hij niet voor een tweede maal een besluit behoefde te nemen, zoals het besluit om de atoombom te ge bruiken stegen Japan. Truman noemde het Atlantisch Pact een stap in de richting van een vreedzame wereld, waarin de atoombom nooit meer zou worden gebruikt. VOLKSVERHUIZING IN DUITS LAND De Franse militaire gou verneur in Duitsland, generaal Pierre Koenig, heeft er mee inge stemd 300.000 uitgewekenen, af komstig uit het door de Britten be zette Sleeswij k-Holstein, in de Franse bezettingszone toe te la ten. kaar liggen te glanzen.jl_ En dan de opstelling. Deze ge- i ^QQgf Maar meer nog, omdat an- h,»r onz<, cultuurBrond en ,„j. hele expositie verraadt dat hier meestlers aan het werk zijn ge weest. Trouwens daar stond de naam van de S.V.O. ons wel borg voor. DE STAND VAN „ONS BELANG". In het oog vallend is de geza- melijke inzending van „Ons Be lang". Prachtige bouten vallen hier te bewonderen. Prima runde ren en varkens strelen het oog. En wat een heerlijk gezicht om weer eens vet geëtaleerd te zien dn bij na onbeperkte hoeveelheden. Eenvoud is het kenmerk van het ware. Met éénvoudige hulpmidde len is hier Iets moois gemaakt, dat ten zeerste de aandacht trekt. DE WERKSTUKKEN Wij mogen wel constateren, dat de werkstukken op de tentoonstel ling de grootste belangstelling van het publiek zullen trekken. Dat kan eenmaal niet anders, omdat ze zo voortreffelijk 2ijn. Door dit te zeggen,, doen we aan de inzenders van worstsoorten niets te kort. Het is in één woord schitterend. Wat een prachtig bewerkte ham men en schouderstukken. Wat een smaakvol opgemaakte varkensrib ben. Lendes naast spierstuk, zo sierlijk, dat u zich afvraagt of dit alles werkelijk met vlees en spek bereikt is. Schotels gehakt, roasbeef. osse- staart en tong, telkens blijft u be wonderend staan kijken. Heeft u die fruitmanden gezien? Het was geen fruit. Maar met al lerlei hulpmiddelen hadden mees ters worstsoorten omgetoverd in druiven, enz. Soms waande men zich op een schilderijen tentoonstelling. Met tipwerk waren hier van vlees schil derstukken vervaardigd. Gaat u vooral die Schagertoren bezien. Trouwens beziet u alles en met aandacht. De talrijke slagers zijn graag be- cultures in groot gevaar zullen ko men. We hebben er voor te wa ken, dat we onze bodem niet mis bruiken. v. Z. reid om u alle mogelijke inlich tingen te verschaffen. Wij noemen in dit verslag geen namen. Het zou de indruk kunnen vestigen of we de een of ander wilden voortrekken en dat mag •niet. Want zelfs onder de werk stukken die niet bekroond waren, vonden we prachtexemplaren. We maken echter een uitzondering. Dat is voor de maquette van de Schager K-ark, vervaardigd door de heer Leibrands van de PT.C. Tot in de kleinste onderdelen nauwkeurig. Wat een pracht. Weet u wel hoe Ixmg de heer Leibrands over dit werkstuk heeft gedaan? We spraken hem even en stonden verbaasd over het antwoord. Drie maanden! Wat een arbeid. Maar ook wat een resultaat! DE OVERIGE STANDS. Misschien dat de overige stands voor het publiek niet zo interes sant zijn als voor de slagers zelf. Maar ze verdienen uw aandacht ten volle. U vindt hier letterlijk al les wat voor het vak nodig is. Koeltechniek en worstkruiden, snelwegers en snijmachines, werk kleding en gereedsfchap, te veeiJ om op te noemen. Ook deze stands verdienen uw volle belangstelling. Helaas laat de ruimte niet toe om nog meer over deze tentoonstel ling te schrijven. Er is nog meer op de Paastentoon stelling te zien en ook dat moet een beurt hebben. Hoeden af voor de slagersvereni ging „Ons Belang", die het heeft aangedurfd om deze tentoonstel ling te organiseren. En gaat u vandaag nog eens kijken, wat deze unieke gelegen heid komt in geen jaren terug.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1