SXt.fL Ikmaaidei' Westerse Unie vraagt militaire hulp aan Verenigde Staten 5DE JAARGANG N° 1505 n.-hollandse PERS 1945 ZATERDAG 9 APRIL 1949 Minister Drees op het Congres van de Partij van de Arbeid Cacaofabriek „De Halve Maan" in vlammen opgegaan Indenesië in de vergadering V.N. AMERIKA TOT HULP BEREID Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familleberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Vercmtvr. redacteur J. van Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 5200-3971 Geestelijk leven Lucas 22 48: Judas ver raadt gij den Zoon des mensen met een kus?" Het is een bekend feit, dat onze taal rijk ls aan Bijbelse uitdruk kingen, gezegden en namen. Voor dat de dagbladen immers de grote plaats in de gezinnen innamen, die ze tegenwoordig hebben, zocht en vond men in de Bijbel zijn geeste lijk voedsel. Gelukkig die gezinnen, die naast de krant de dagelijkse verdieping in het Boek der boeken hebben behouden als een goede ge woonte! Zo zijn In de loop van tientallen Jaren al een paar eeuwen terug vele Bijbelse namen gemeengoed onder ons geworden. Judas ls daar een van. Voorzeker geen opwek kend voorbeeld. Wie voor Judas wordt gescholden, wie er een de monisch genoegen in vindt ande ren te Judassen, behoort wel tot de diepgezonkenen. Met intense af keer herinneren wij ons maar al te goed de verradersrol van velen uit de oorlogstijd en hopen wij, dat allen die zich verlaagd hebben op de een of andere manier de Judas- figuur te imiteren, hun gerechte straf niet zullen ontlopen. In de lijrienstijd vóór Pasen ver bijstert het telken Jare weer de persoon van deze onwaardige dis cipel in Jezus' nabijheid te vinden. Naast de Heilige deze door de dui vel bezetene Even verbijsterend als te lezen, dat in de beginne in de hof van Eden. waar de toestand der ongereptheid en zuiverheid heerste, het lugubere beginsel van de boze .in de vorm van een slang, aanwezig was. De verrader onder Jezus meest getrouwe leerlingen, die in hem na te volgen toch van alles afstand hadden gedaan en die ter wille van het Koninkrijk van God zelfs familiebanden had den willen verbreken. Zo'n af grond van kwaad, zulk een peillo ze diepte van het demonische in 'n mensenhart schrikt nu op uit de rust van ons bestaan en doet ons vragen: Hoe kan een mens zó zijn en zó handelen? Daar zijn vele beschouwingen ge wijd om Juda's afkeuringswaardige daad te verklaren. In het evangelie van Johannes lezen wij, dat ..de satan in hem voer" en dat ..hij een dief wiu: hetgeen in de kas werd gestort, die hij beheerde, ont vreemde hij". Eerst wanneer het tot hem doordringt .dat door zijn verraad zijn Heer en Meester de dood tegemoet gaat, komt hij tot bezinning, tot berouw, tot wroeging Hij wil het onherroepelijke nog herstellen. Dit mislukt. Gedreven door de duistere drang der wan hoop maakt hij dan een einde aan zijn leven Is hij een tragische figuur? Som migen vermoeden, dat hij zijn Heer voor een voldongen feit heeft wil len stellen met zijn verraad. Tot 't einde zou hij in Jezus een koning hebben gezien, met aardse macht eenmaal bekleed. Door hem aldus in de hof van Gethsemané bij de gevangenname met ziin vijanden te confronteren en later met de Joodse Raad, wilde Judas hem dwineen zijn bedoelingen te tonen. En als het dan toch op de kruise- ging uitloopt, zou Judas hebben in gezien te hoog spel gespeeld te hebben en dat kon hij niet ver werken. Welke beweegredenen of oog merken hij gehad mag hebben, zal onbekend blijven. Een mensenhart is zo gecompliceerd en zo menig vuldig in zijn overleggingen, dat 't steeds vele draden zijn. waaruit 't kleed is samengesteld, dat ons ge drag vormt. Dit weten wij alleen, dat Jezus zelf Judas door heeft ge had: bij het laatste avondmaal de wenk heeft gegeven heen te gaan en bij de gevangenneming slechts het ene verwijt heeft doen horen: „Verraadt gij de Zoon des mensen met een kus?" Verbijsterend blijft het geheime nis van de diepte der zonde, waar uit Judas' verraad opwelde in zijn hart. Bevrijdend ls alleen het weten, dat alle duistere machten, die Je zus' ondergang hebben beoogd in Gods heilsplan achteraf blijken te hebben medegewerkt aan Chris tus' gang door de diepte naar het eeuwigheidsleven van Pasen. „Moest Christus deze dingen niet lijden ook van Juda's verraad om tot zijn heerlijkheid in te gaan?" (Lucas 24 26). A. J. van der Sluis. wcsrbwsch! KOUD WEER. Wisselend bevolkt niet nog een enkel buitje. Leng? de Wadden eilanden aanvankelijk nog krach tigs of harde noordwestelijke wind Elders meest matige vind tussen neerd en west Koude och tend met tm de middag ongeveer dezelfde tem?, ratuur «i? gisteren. Reeds veel is bereikt Minister-president dr W. Drees sprak op het congres van de Partij van de Arbeid. Minister Drees verklaarde, dat de regering rapporten hebben be reikt, waarin melding werd ge maakt van vermeende wreedheden van Nederlandse militairen op de bevolking van Indonesië. „Het spreekt vanzelf", dat hier een zware verantwoordelijkheid ligt voor Nederland om te zorgen, dat dergelijke beschuldigingen ernstig worden onderzocht en dat er, als zij waar blijken, streng wordt ingegrepen. Het is wenselijk dat thans in Nederland verblijf- houdende militairen, die in Indo nesië hetzij betrokken, hetzij ge tuige van ongeoorloofd optreden van Nederlandse troepen zijn ge weest, in Nederland worden ge hoord. Wij moeten bij deze kwestie niet uit het oog verliezen, dat aan andere kant wreedheden van ern stige aard zijn bedreven door In donesiërs en dat uit een stroom van enthousiaste vrieven, juist van soldaten, die onbevooroordeeld naar Indonesië zijn gegaan, tel kens opnieuw blijkt, welk een uit nemende verstandhouding is ont staan tussen de Nederlandse mi- lftairen en de Indonesische bevol king. DE GRENSCORRECTIES Het tweede on 1 ïrwrp, dat dr. Drees behandelde, was de grens correcties. Hij zeide, dat hij tegen over dit probleem reeds ln de be zettingstijd tot. de grootste voor- riebtighe-d goede verstandhouding met Duits- ^nd moet tot stand komen en al les. dat een blijvende wrok zou achterlaten, moest worden verme den. ..Bij grenscorrecties staat men voor de keus Duitse minder heden binnen onze grenzen te ha len. of Duitse inwoners uit hun woonplaatsen tc verwijderen en voor ons socialisten zijn geen van beide mogelijkheden aanvaard baar. Ik meen, dat wat thans ge beurd is, volkomen verantwoord is. Een zeer beperkt aantal Duit sers. dat al jaren in nauwe sa menwerking met de Nederlandse buren leefde, komt thans op Ne derlands gebied te wonen. Bij de meeste andere kleine grenscorrec ties betreft het slechts onbewoond gebied" ECONOMIE Overgaande tot het economisch beleid van de reegring. zei de pre mier dat na de bezetting eerst de verbruiker werd beschermd en de producent het voor het zeggen had Nu rijzen er stemmen bij de pro ducenten, die vragen naar geleide economie. „De drang zal wel ko men". aldus dr Drees. .Jn midden stand en Industrie voor een zeker soort overheidsleidhig". Wij ma ken op het ogenblik een kente ring mee: de prijzen op de we reldmarkt dalen. Nu zal blijken, dat Nederland in dit opzicht een redelijk en wijs beleid heeft ge voerd. Wij moeten daarbii ook on der het oog zien, dat op dit ogen blik een snelle verdere verhoging van het levenspeil der massa van de bevolking tot de onmogelijkhe den behoort. ..Maar als voorbeeld van wat er ondanks deze moeilijkheden in de afgelopen 3 jaar is bereikt noem Door een storinp- v*. het ons niet mogelijk U Zaterdag een krant van zes pagina's te bieden. De storing is inmiddels ver holpen, zo<lat U nu Dinsdag de U onthouden twee extra pagina's meekrijgt. De Directie. PAASBOODSCHAP PRINSES WILHELMINA HKH Prinses Wilhelmina heeft de wens te kennen gegeven op eerste Paasdag voor de microfoon van het IKOR een Paasboodschap uit te spreken voor de Oecumeni sche Raad van Kerken. Deze zal worden uitgezonden om 11.45 uur over Hilversur II en de zender van de Nederlandse Wereldomroep. 's Avonds om 7 uur volgt een herhaling over Hilversum I. V - ~)DSELVERGIFTIGING Te Lottum heeft zie* ren ernstig geval van voedselvergiftiging voor gedaan na het eten van gebakken aardappelen en haring in t gezin V. Vijf personen moesten naar het ziekenhuis te Venlo worden over gebracht, Behalve de grootvader V. en een knecht was vooral de moedei er zeer ernstig aan toe. De oorzaak van de vergiftiging staat nog niet vast. ik het technisch herstel. Niet al leen technisch is de vooruitgang voldoening schenkend. Zie, hoe op dit ogenblik de woningbouw voortgang maakt. zie. hoe de vroeger slechtst betaalden door de loonpolitiek het sterkst omhoog zijn gekomen. Zie. hoe de werk loosheid is teruggebracht, zie, hoe de voeding van ons volk met uit zondering van het vlees in menig oozicht beter is geworden dan voor de oorlog, hoe de massa b.v. groen ten, fruit en melk meer verbrui ken kan dan voor de oorlog, zie, wat er bereikt is op het gebied der sociale voorziening. Bekijk eens ons algemeen sterftecijfer, het ls een recordcüfer van alle tijden en van alle landen van ongekende laagte, al zijn helaas de ziekten als gevolg van de oorlog talrijker geworden". KRAVCHENKO MAG NIET NAAR ZWITSERLAND De Zwitserse autoriteiten hebbe^ Kravchenko medegedeeld, dat hij niet in Zwitserland toegelaten zou worden, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. Kravchenko zou officieus om 'n visum hebben verzocht teneinde bezoeken te brengen aan Zwitserse uitgevers. In ieder geval zou aan Kravchenko verboden worden po litieke lezingen te houden, zu'" op grond der neutraliteitswetten. DR VAN ROYEN HEDEN NAAR INDONESIË Dr. van Royen, die de Neder landse vertegenwoordiging bij de preliminaire besprekingen te Ba tavia zal leiden, vertrekt heden 9 April naar Indonesië, vergezeld van mr. N. S. Blom, raadsadviseur van het departement van Buiten landse zaken. mr. H. L. 's Jacob, secretaris-^e^"raai van het depar tement van Financiën, mr. C. J. Schelle, eerste ambassade-secreta ris. m CANADESE SOLDATEN OEFENEN IN HET POOLGEBIED. Canadese soldaten van het 22ste regiment, die het Noordpoolgebied als oefenterrein hében aangewezen gekregen, moesten bij aan komst daar onmiddellijk voor hun onderdak zorgen. Met zagen, schoppen en messen hakten zij blokken sneeuw van één meter lang en een halve meter dik uit de grond en maakten daarvan sneeuwhutten volgens klassiek model. In de Zaandamse wijk „Het Kalf", waar enkele weken geleden de molen „De Strijd" afbrandde, is in de afgelopen nacht de cacao fabriek „De Halve Maan" van de N.V. Jan Schoemaker in enkele uren tijds in vlammen opgegaan. Honderden tonnen grondstoffen en afgewerkte producten gingen verloren. Aanvankelijk werden vier spuiten gealarmeerd ,doch toen de barnd- weercommandant, de heer Kakes, ter plaatse verscheen, oordeelde hij het nodig nog drie kringen uit Zaandam op te roepen, terwijl de assistentie van de Zaandijker brandweer gevraagd werd. Het ge hele pand brandde weldra als een fakkel. De grondstoffen (cacao en pin da-afval) en de afgewerkte pro ducten zoals cacaoboter waren zeer brandbaar en de hitte was enorm De autospuiten konden de vuur haard niet voldoenae benaderen. De burg naar Haalaersbroek is nl. niet berekend op zwaar verkeer en een der spuiten, die deze hinder nis toch wist te overwinnen, zak te daarna tot de assen ln de slappe veengrond van het weggetje, dat naar de fabriek leidt. Met een kraanwagen moest ae spuit op het rechte spoor worden gebracht. Nadat het dak van de fabriek was ingestort verminderde de vuurgloed. De schade, die ln de tonnen loopt, wordt door verzeke ring gedekt. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Kortsluiting wordt uit gesloten geacht. Wel wordt reke ning gehouden met de mogelijk heid van broeiing. RIJKSDIENSTEN OP GOEDE VRIJDAG EN ZATERDAG. Op Goede Vrijdag zullen alle rijksdiensten gesloten zijn. De Za terdag tussen Goede Vrijdag en Pasen wordt als een gewone werk dag beschouwd met dien verstan de, dat zij, die niet wonen ln de plaats, waar zij werken, vrijaf kunnen krijgen, mits deze vrije uren worden ingehaald. De bestuurscommissie van de Algemene vergadering van de VN heeft Vrijdag met elf tegen een stem, bij twee onthoudingen, be sloten de Indonesische kwestie op de agenda van de algemene ver gadering te plaatsen. België stem de tegen. Groot Brittannië en Frankrijk onthielden zich van Grieks schip bij Schiermonnikoog gestrand Scheveningen-Radio ontving gis teravond een spoedsein op van t Griekse stoomschip „Agioi Victo- res", dat stuurloos ronddreef ten noorden van Schiermonnikoog. He1 verzocht sleepboothulp. Uit Schiermonnikoog vernemen w« thans, dat het schip omstreeks half negen voor het Friese Gat is gestrand. De reddingboot „Insu- linde" van de Noord-Zuidholandse Reddingmaatschappij is uit Oost- mahorn ter assistentie uitgevaren en bevindt zich thans langszij het gestrande schip. Ook de sleepboot „Oeeaan" van de firma Doeksen op Terschelling voer ter assistentie. De bemanning wil het schip echter niet verlaten. De ondertekenaars van het Ver drag van Brussel, hebben een ver zoek gericht tot de regering der Verenigde Staten om militaire bij stand. Sedert de ondertekening van het verdrag van Brussel hebben de -deelnemende mogendheden 'n pro gramma van gemeenschappelijke verdediging bestudeerd. Overtuigd van de noodzakelijkheid van zulk een programma, rijn rij van oor deel, dat zijn inhoud en zijn toe passing moeten zijn gegrond op 'n volledige onderlinge solidariteit. Zij zijn tot het besluit gekomen dat de materiële hulp van de regering der Verenigde Staten van essen tieel belang is om dit programma doelmatig te maken. De militaire macht der deelne mende landen zou moeten ver sterkt worden zonder het econo misch herstel of de totstandko ming van een levensvatbare eco nomie, die dus hun prioriteit zou den dienen te behouden, in gevaar te brengen. De strijdkrachten van de deel nemende Europese landen zouden over een gecoördineerde organisa tie dienen te beschikken opdat zij. in geval van aanval, zouden kun nen optreden volgens een gemeen schappelijk strategisch plan. Zij zouden onderling verbonden moeten worden, ten einde de grootste doeltreffendheid te be teiken met het nodige minimum- gebruik van manschappen, geld en materiaal. Ten einde een programma van gemeenschappelijke verdediging op grondslag van bovengenoemde principes toe te passen, is het dringend nodig de materiële en financiële steun der Verenigde Staten te verkrijgen. De ondertekenaars van het pact van Brussel zouden derhalve gaar ne vernemen of de regering der Verenigde Staten bereid zou zijn hun deze hulp te verstrekken. De Verenigde Staten hebben het volgende antwoord gegeven: De uitvoerende macht van de regering der Verenigde Staten is bereid aan het Amerikaanse Con gres aan te bevelen dat de Ver enigde Staten hun militaire hulp aan de landen, die het Verdrag van Brussel ondertekend hebben te verlenen ten einde hen te hel pen voorzien in de behoeften aan materieel voor hun verdediglngs- progromma. Deze hulp zou worden verleend met toepasing van het in het Atlantisch Pact vervatte be ginsel van de ontwikkeling door een ieder van zijn eigen middelen en van de wederzijdse hulp. op grond van welk beginsel de leden van het pact elkaar de wederzijd se hulp zullen verlenen, die men van elk land redelijkerwijze mag verwachten in verhouding tot zijn Dr. W. F, DA COSTA GOMEZ FORMATEUR. Dr. W. F, da Costa Gomez, de leider van de Nationale Volks Partij en lid van de Staten van Curagou, heeft de opdracht tot 't mdienen van een voordracht van candidaten voor het nieuwe col lege van algemeen bestuur in de Nederlandse Antillen aanvaard. aardrijkskundige ligging en zijn hulpbronnen, en in de vorm waar in elk hunner deze wederzijdse hulp het doelmatigst kan verstrek ken. Aan het Congres zal worden ge vraagd die hulp aan de mogend heden van Brussel te verstrekken in de vorm van militaire uitrus ting uit de V.S., die benodigd is voor hun gemeenschappelijke ver dediging. GOEDERENTREIN STORTTE TE WATER. Gisterenavond, even na 8 uur, „brak" een goederentrein, komend uit de richting Leeuwarden, even buiten het station Meppel in twee- en, doordat de koppeling tussen 2 wagens bij het stoppen voor een onveiligsein, werd verbroken. Terwijl het locomotiefpersoneel bezig was de koppeling te herstel len, kwam het voorste deel van de goederentrein weer ln beweging. Onbemand vloog 't treindeel door het station Meppel en kwam even later op een zijspoor tegen het stootblok terecht. De locomotief en enige wagens stortten in het achter dit stootjuk gelegen water, de Reest. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. MINISTERS BEZOEKEN WIERINGERMEER. De ministers In 't Veld en Mans- holt brachten tezamen met voor aanstaande buitenlandse bezoe kers van het congres van de Par tij van de Arbeid, een bezoek aan de Wierlngermeer .Nadat het ge zelschap te Middenmeer de lunch had gebruikt, maakte het een tocht door de polder waarbij het een herbouwde boerderij .een ar beiderswoning en 'n tweetal scho len bezocht. Ook bezochten de mi nisters en hun gezelschap de slui zen van de Afsluitdijk. Het ge meentebestuur van Wieringermeer bereidde de hoge gasten een offi ciële entvangst en bood hen een thee aan. In Middetmeer was een kleine tentoonstelling Ingericht over de geschiedenis van de Wle- ringermeerpolder. stemming. Het debat werd geopend door de vertegenwoordiger van India, die aandrong op plaatsing van de kwestie op de agenda van de al- gemene vergadering, omdat deze kwestie .van vitaal belang is voor miilioenen mensen Jn Zuid-Oost Azië". Ondanks verzet van Sowjet Rus sische zijde verleende de voorzit ter. dr Herbert Evatt daarna het woord aan de Nederlandse verte genwoordiger^ phr. mr. J. W. M. Snouck Hurgonje, die aanvoerde, dat bespreking van de kwestie door de Assemblee het succes van de voorbereidende conferentie te Ba tavia in gevaar zou kunnen bren gen Palar zeide, dat bespreking van de kwestie in de Algemene verga dering aan de Nederlanders moest tonen, hoe de volkeren der wereld over hun optreden denken. Cado- gan (Gr. Brittannië) wilde beslis sing over plaatsing op de agenda uitstellen totdat men zich een oor deel had kunnen vormen over de ontwikkeling van de conferentie te Batavia. Chauvel (Frankrijk) noemde een debat over Indonesië in de algemene vergadering „nut teloos en schadelijk". Van Langen- hove (België) verklaarde van be spreking ln de algemene vergade ring schadelijke gevolgen te vre zen voor de conferentie te Bata via. Ook Ignatieff (Canada) sprak zich uit voor uitstel van beslissing. BELGISCHE REGERING VERZOEKT PARLEMENT TE ONTBINDEN. De Belgische regering heeft be sloten de Prins Regent te verzoe ken het Belgische parlement te gen 15 Mei te ontbinden, teneinde op 12 Juni ale-p^enc verkiezingen kunnen houden. VERLENGING MARSHALLHULP. De Amerikaanse Senaat heeft Vrijdagavond de ver lenging van de Marshallhulp voor een jaar aanvaard. onze kleine tovenaar tki' gü'vi- vj Trr 'LI m> L'U m

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1