N.-HOLLANDSE PERS 1945 50E JAARGANG N° 1510 ZATERDAG 16 APRIL 1949 Dimitrof als Bulgaars premier vervangen door Kolarof? rn Garry Davis „wereldburgerpact" wenst 30-jarig bestand tussen Oost en West Op haar Paasbest Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich- ten 18 et. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200-3971 Geestelijk Leven Een twisfpunf „ZIJ HADDEN met hem enige twistpunten over hun eigen gods_ dienst en over een zekere Jezus, die dood is, van wie Paulus be weerde dat Hij leeft." Zo beschreef de landvoogd Festus de rechtzaak van de Apostel Paulus ruim dertig jaren na die eerste Zondagmorgen die op de kruisiging volgde. (Hand. ■5 vs l'J. vertaling N.B.G.) Voor ltdrre buitenstaander ziet ook nu, ruim negentien honderd jaren, het. bericht van de opstanding van Jezus er uit als een zonderlinge bewering van een eigenaardig groepje Joden! Inderdaadeen wonderlijke hi storie, die het makkelijkst „ver klaard" wordt, wanneer ive zeg den, dat het een „bewering" is. Maar dan een bewervig, die het aanzien van de wereld wel buiten gewoon sterk heeft beïnvloed! Im mers, het gehele ontstaan van de Christelijke kerk in al haar vor men is volstrekt ondenkbaar zon der het geloof in deze „bewering". Dnch dat is allerminst een bewiis rro- de ivaarheid er van. Of dit beivijs dan op een andere manier tp leveren is? Neen! Het Christe lijk Paas-getuigenis staat onbe schermd in deze wereld. Het is een twistpunt, zoals ik hierboven schreef. Buitenstaanders, ook ern- stinc buitenstaanders zoals de Ro meinse landvoogd Festus er een pe-wst schijnt te s-fW. kunnen niet veel anders doen dan er hun schouders over ophalen. Maar tal vn gelovige Christenen zullen drc~t»apn met var,rvk verzeke ren. dnt voor hen mist alles van deze zaak afhangt, .dat hun ge loot h er zijn middelpunt vindt: dat Je- is Christus uit de dode on_ ges'aan i* en leeft in alle eeuwig heid. ~^~~e i wering houd' n.l. dit in. do' God Jezus tegenover alle machten van deze wcrpid, óók te gen het. geweld van de dood in grhandlr -'fd heeft en heelt doen zegevieren. Van de vier Evange liën, heel men met rech' ver klaard. d- zij doorwv'd zijn van de ovstaW iig. Van begin tot eind jeniigen zü van de macht van O'die -'erker is dan de dood. Helaas h"i men van de Christe- \)k> kerk niet in alle opzichten het-eifde zengen. Zij heeft wel aan net Paasei' ngelie een plaats in haar geloofsbelijdenis gegeven en wel een t-t centrale plaats. Zij gaai ook ''oor met hen, die hier niet in ge' - en. tot ketters en zélfs tot god-lc~"henaars te verklaren. Maar is lic' Christelijk leven wer kelijk „doo -rnaid" van de opstan ding? Dan zou dit „tioistnunt" de ■ïeesten zó moeten scheiden, dat <wn de ene 'ijde alle angstvalligen en vreesachigen. alle laf hart iaën er. halfslacl tigen, alle oneerlijken en leugenachtioen elkander moes te;.vinden. Alle vrienden van de duisternis zouden met elkander moeten volhouden, dat Jezus nu eenmaal dood en begraven ioas „en daarmede uit". Aan de andere zii- de zouden dan moeten staan de moedige strijders uit één stuk, die dwars tegen alles in durfden getui gen van God* zegepraal. En cok deze zouden elkander moeten vin den als deelgenoten in dezelfde grote zaak. Hoe vaak is daarentegen het Paus-evangelie niet. anders dan 'n mieserig twistpunt, dat werkelijk niet meer de moeite van het strij den waard is. Het is een kerke lijk" twistpunt geworden. Maar het behoorde de zaak te zijn .waarom heen zich alle levensvragen van al le eeuwen ccncenireerden. Of het leven van u en van mij, en van de medemensen, waarmee we ons verbonden weten, en van ons volk cn van alle andere volken de moei te van het leven waard is. zie dat hangt, tenslotte hiervan af. of Je zus Christus aan het kruis verlo ren heeft of gewonnen. In dit twistpunt werd over het lot van de mensheid beschikt. En er WERD over beschikt tot ons aller heil en niet tot ons verderf. FRITS KUIPER. GERUCHTEN OVER AFTREDEN VAN PAUL KOFFMAN Volgens berichten uit bevoegde bron zou president Truman zijn Ingegaan op het verdoek van de administrateur van de E.C.A., P. EEoffman. hem van zijn functie te ontheffen. Onder de mogelijke op volgers lemt men de minister v. binnen1 "ïdse zaken julius Krng. m znnnesrthijn IETS MEER BEWOLKING. Meest matige win tussen Zuid t)ost en Zuid West, meer bewol king dan vandaag.- neg overwe gend droog weer. In de kuststre- M-n van Holland en Zeeland later Sets lagere, anders ongeveer de- elfde temperatuur als vandaag. In een gisteravond in Londen opgevangen uitzending in het Bulgaars van Radio Sofia die niet werd herhaald in de daarop volgende uitzending in het Engels werd medegedeeld, dat „de Bulgaarse minister-president en minister van buitenlandse zaken Kolarof het (onafhankelijke) lid Van het Britse parlement Vernon Bartlett. heeft ontvangen". Dimitrof, die sinds November 1946 min. president van Bulgarije is, in deSowjet Unie, waar hij 'n medische behandeling ondergaat. Kolaref is één van de vooraan staande Bulgaarse communisten; in het verleden werd hij altijd vice premier genoemd. Kortgeleden ls een andre vice-premler. Kostof. als zodanig ontslagen, wegens het begaan van „grove politieke dwa lingen. die mede tegen de Bul gaarse communistische partij wa ren gericht". Eerder op de dag was door het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken de veronderstel ling geuit, dat het bezoek van Di mitrof aan de Sowjet Unie een aan wijzing vormde, dat „hij niet lan ger het bewind voert over Bulga rije". Vassil Kolaref ls in December 1947 tot voorzitter van de nieuwe tionale vergadering gekozen. In Sentember 1946 werd hij tot voor lopig president van de nieuwe Bul België beperkt de qrenscorrectie De Belgische regering heeft de minister-president van Rijnland- Westfalendr. Karl Amold, laten welen, dat België heeft besloten 'n gedeelte van de België toegewezen Duitse gebieden thas nog niet bij de Felaische staat in te lijven. Dr. A'nold heeft daarop de „gro te erkentelijkheid van de staat Runland-Westfalen en van het Duitse volk" aan de Belgische re- geHne betuigd. Verder verklaarde dr. Arnold genover een correspondent AFP nog: ..Ik prijs mij gelukkig met dit besluit van de Belgische regering, daar ik van mening ben dat het in sterke mate zal bijdra- pen tot de ontwikkeling van de Europese gedachte". Volgens het officiële communi qué. dat te Brussel is uitgegeven, zullen de grenswijzigingen, wat België aangaat slechts een gebied met een totale oppervlakte van ongeveer 20 km2 en een bevolking van ongeveer 500 zielen betreffen. De ongeveer 4000 Duitsers, die in de zes enclaven wonen ten Wes ten van de spoorlijn Raeren-Kal- terherbsrg zullen tijdelijk onder het Duitse bestuur blijven als deel van de Britse zone van Duits land. De Belgische regering be houdt zich echter het recht voor, aldus het communiqué, deze ge bieden op elk gewenrsi ogenblik on der Belgisch bestuur te plaatsen. Glibberig echlsdieldinrsmotief Mrs Martha Olies, echtge- note van Albert F. Giles, uit Newark (NewYersey) heeft een aanvraag om echtscheiding ingediend, om dat haar man -wenste, dat zij paling voor hem zou toebe reiden. Zij had hier over wegend bezwaar tegen en weigerde aan het verzoek van haar man te voldoen. Albert nam wraak, door haar met een levende paling in het gezicht te slaan, waarop hij het beest in haar hals stopte; kronkelend (al dus seint Reuter) gleed de paling langs Martha's rug naar beneden. De jury besloot mrs Giles verzoek tot echtscheiding in te willigen, op grond van wreed optreden van haar man. KONINGINNEDAG Op Koninginnedag, 30 April, zal door de overheidsdiensten aan het personeel, voor zover de dienst 't toelaat .vrijaf worden gegeven. Met betrekking tot de nationale feestdag is de gedragslijn van ver leden jaar nog gecontinueerd, dat wil zeggen ,dat op 5 Mei de rijks diensten tot 4 uur zullen func- tionneren. De Telegraafkwestie De huidige beheerder van de Te legraaf zal ingevolge een besluit van de Persraad worden vervan gen door één of meer bewindvoer ders. die voor hun beleid dan ver antwoording aan de Persraad ver_ schuldgd zijn. In de opdracht aan deze be windvoerders zal mede zijn vervat het treffen van voorbereidingen voor de verschijning van „De Te legraaf" en ..Het Nieuws van de a niet clan n.d°t Je regelmatige en tijdige verschijning van de ..gastbladen", overeenkom stig de eisen ,die daaraan reder- lijkerwijze mogen worden gesteld, ten volle is verzekerd. gaa*se Republiek benoemd, om In November 1946 herkozen te wor den als voorzitter van de Natio nale Veigadering. Korte tijd daar na belastte Kolarof Dimitrof met het vermen van een nieuwe rege ring. In December 1947 volgde Kolarof Georglef als minister van buitenlandse zaken en als vice- nremier in het nieuwe kabinet van Dimitrof op. DE BETUWE BLOEIT! De pruimen- en perenbomen in de Betuwe staan reeds in volle bloei! De perenbomen staan -. zoals dat in vakter men heet - „op springen" en slechts de appelbomen zullen gedurende de Paasdagen nog niet gekroond zijn met hun tere kleuren van wit en rose. Maar binnen een week - als het weer gunstig blijft - zul len ook deze bomen de bij enen de touristen tot zich trékken. De boomgaar den staan er goed voor en Tiel rekent er op, dat reeds in de komende dagen talrij ke Nederlanders uit alle windstreken een kijkje zul len komen nemen in de Be- tuwse bloemenpracht. J Repatriëring wordt hervat De minister van oorlog, mi nister van marine ad interim, deelt mede, dat met ingang van 13 Mei a.s. de repatriëring vam. Nederlandse militairen uit Indonesië zal worden her vat. In het tijdvak 13 Mei tot en met September zullen repatriëren een groep individuële gevallen (mili tairen, die hetzij wegens afkeuring voor tropendienst of ziekte, hetzij wegens andere redenen niet tege lijk met hun onderdeel terugke ren). Voorts drie compagnlën aan- en afvoertroepen, de laatste vier OVW-bataljons. vier afdelingen veldartillerie .twee compagnlën genietroepen, drie eskadrons pant_ serwagens. het personeel van twee mobiele was- en badinrichtingen en van een hulpverbandplaatsaf- deling, welke onderdelen waren toegevoegd aan de reeds gerepa trieerde OVW-bataljons. In dit tijdvak zullen ook groe pen marinepersoneel, waaronder mariniers, terugkeren. In het tijdvak October 1949 tot en met Januari 1950 zullen terug_ keren de 7 December divisie, met de eerste uitgezonden zes bewa kingsbataljons. alsmede het perso neel van de 2e divisie ,dat in ver band met zijn totale diensttijd tot de 7 December divisie kan wor den gerekend. In dit tijdvak zullen eveneens groepen marinepersoneel, waaron der mariniers repatriëren. Het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde de groot-in dustrieel Menten tot een gevange nisstraf van een Jaar met aftrek van voorarrest en beval zijn on middellijke invrijheidstelling. Garry Davis, „wereldburger no. één" heeft in het openbaar 'n op roep gedaan zijn „wereldburger pact", een tegenhanger van het Noord-Atantlsch pact, te onderte. kenen. Reeds de eerste minuten na zijn oproep hadden verscheidene honderden personen hun handte kening onder het „pact" gezet, met nu en dan een aanmoedigen de boodschap In het Engels of het Frans. Davis verklaarde, dat niemand van zijn nationaliteit af behoefde te zien door te tekenen. (Zelf deed hij, zoals men weet. In Mei 1948 af stand van zijn Amerikaanse na tionaliteit) In het „pact" wordt de oprich ting van een wetgevende vergade. ring van de volken der wereld ver zocht, die tezamen met een we reldorganisatie de vraagstukken der voedselvoorziening, veiligheid Frans 15-tal gekozen De Franse voetbalbond maakte bekend, dat voor de wedstrijden te gen Nederland op 23 April te Rot terdam en tegen Schotland op 27 April te Glasgow de volgende 15 spelers zijn uitgenodigd. De defi nitieve samenstelling van het elf tal zal pas enkele dagen voor de betreffende wedstrijd worden be kend gemaakt: Doel: Vignal (R.C. Paris). Achter: Marche (Relms). Min. donnet (Nice), Cuissard (St Etien. ne), Hon (Stade Francais), Prouf (Reims). Voor: Gabet (Racing Paris), Ba- ratte (RUssel), Favre (Stade Fran cals), Baillot (Metz). Batteux (Relms). Flamion (Relms). en Sl- nibaldl (Relms). Hoewél de lente op 21 Maart haar intrede doet, gaat de vrouw eerst tegen Pasen aan haar zomer garderobe denken. De Londense mode-ont werper Leslie Martindale controleert eigenhandig 't voorjaars-avondtoilet, dat hij voor een jongedame uit de Londense society heeft ontworpen (links boven). Hij gebruikte voor deze ja pon grijze Franse zijde. De enige versiering, die hij op het toilet aanbracht icas een corsage in de taille. Als de zon ons met de Paasdagen in de steek laat/kan het met gele ro zen en blauwe viooltjes be zaaide hoedje (rechts bo ven) zeer beslist niet wor den gedragen. Beter is dan de vrouw af, die haar keus op het hoedje links onder heeft laten vallen. Het beige vilten bolletje is ge garneerd met orchideeën en een fijne bruine voile omspant de hoed. 't Moet wel zeer loarm zijn, wil men de ochtendjapon met de zo moderne afgezakte schouders kunnen dra gen. Deze japon is de ideale dracht voor de vrouw, die niet van een badcostuum houdt, maar wel prijs stelt op een gebruinde huid. De jurk is vervaardigd van groen linnen met witte noppen. Lichtingen 1941-1944 Er bestaan plannen de jonge mannen, behorende tot de lichtin gen 1941 tot en met 1944 aan een keuring te onderwerpen, teneinde de mogelijkheid te openen hen ge heel of gedeeltelijk te kunnen In schakelen in de landsverdediging. Toen in 1944 en 1945 een begin werd gemaakt met de opbouw van onze krijgsmacht, moest men er noodgedwongen van afzien een beroep te doen op deze vier lich tingen, omdat de mogelijkheid niet aanwezig was deze alsnog v. de dienstplicht op te roepen. Sedertdien is een een viertal ja ren verlopen, waarin de wenselijk heid is gebleken om, behalve de in het kader der Westelijke Unie te vormen operatieve strijdkrach ten. te beschikken over territariale troepen, bestemd voor de handha ving van orde en rust in Neder land. Mede om te vermijden dat dan alsnog een beroep zou moeten worden gedaan op vorenbedoelde lichtingen is de regegring overge gaan tot vorming der Nationale Reserve. De Nederlandse Jonge mannen, op wie tot dusver geen militaire plichten drukten, hebben het thans in eigen hand om, door ge volg te geven aan de tot hen ge richte oproep en aldus op betrek kelijk weinig offers eisende wijze hun vaderlandse plicht te vervul len, het de regering mogelijk te maken te blijven afzien van het gebruik der bedoelde lichtingen. Melk en taptemelk Toen op 1 Juli 1948 de distri butie van melk werd opgeheven, bleven nog beperkende bepalingen van kracht voor het verbruik van melk voor industriële doeleinden. Ook deze zijn thans komen te ver vallen, zodat melk, .v. voor de bereiding van ijs en chocolade melk vrij kan worden betrokken. Het afleveren van taptemelk voor bovenbedoelde doeleinden is even eens vrij, mits dit rechtstreeks door een zuivelfabriek geschiedt. Aan de consumenten mag derhalve geen taptemelk worden geleverd. Voorts is met Ingang van 15 April '49 het verwerken van melk en taptemelk in beschuit, koek en banket en wafels eveneens geoor loofd. In brood mag uitsluitend magere melkpoeder, gecondenseer de melk en taptemelk worden ver werkt. VLIEGRECORD Twee Amerikaanse vliegers, Dick Riedel en Bill Harris, hebben een nieuw record gevestigd door in hun eenmotorig toestel gedurende 727 uren in de lucht te blijven. Het oude record stond sedert 29 October 1939 op naam van de Amerikanen West Caroll en Clyde Schleiper met 726 uren. Riedel en Harris hebben laten weten, dat zij hun tocht zullen voortzetten. Zij hopen gedurende 1000 uren in de lucht te kunnen blijven. VOOR DE RAAD VAN CASSATIE Naar wij vernemen, zal de Bijz Raad van Cassatie ae zaak tegen A. van der Waals, die door de Rot terdamse Kamer van het Bijzon dere Gerechtshof alhier tot de doodstraf was veroordeeld, niet behandelen op 4 Mei, zoals eerst was bepaald, doch op 11 Mei. De Indonesische tragedie De brochure ..De Indonesische tragedie", geschreven door het Tweede Kamer-lid J. de Kadt is wegens een „beledigende passage" waarin de houding van de Rijks- eenheid-man J. Fabius gedurende de oorlog „weinig kranig" werd genoemd, verboden. en voorlichting moet oplossen. Aan de eerste vertegenwoordigers van het „parlement" wordt volgens zijn pact opdracht gegeven een dertigjarig bestand te bewerkstel ligen tussen de twee blokken In de wereld. In deze tijd zou men een maximum kunnen bereiken aan opbrengst uit machines, gewijd aan de vrede. Ruzie in hoofdstad leidde tot aanslag Gisteravond omstreeks half ze ven heeft de ongeveer 30-jarige S. G. J. B., wonende op de Elands gracht te Amsterdam, de 31-jarige vrouio E. K. A., uit de Schollen- brugstraat, met een hamer of eel\ ander hard voorwerp een gat in het hoofd geslagen. De vrouw is in het Wilhelminagasthuis opgeno- men: haar toestand is vrij ernstig Enige tijd geleden had B. van de vrouw een flets geleend, die hij verzuimde bij haar terug te bren gen. Toen bU haar het vermoeden rees, dat B. de fiets had verduis terd deed zij hiervan aangifte bij de politie. Gisteravond liep zij toevallig langs de woning van B. op de Elandsgracht. B. riep de vrouw naar boven, waarschijnlijk om hef geval uit te praten. Hij wond zich hierbij zo op, dat er een hooglo pende ruzie ontstond. De politie ls thans op zoek naar B. Angstig ogenblik op Schiphol Een bommenwerper van de RAF die voor motorreparatie een paaf dagen op Schiphol had gestaan, startte voor een proefvlucht. On middellijk na de start begon hef toestel vreemde bewegingen te ma ken en te schommelen. Men vrees de een ongeval en stelde de alarm Installatie van Schiphol in wer king. Onder het angstige geloei van de sirene rukte de brandwee* uit. Tofc opluchting van de aan wezigen slaagde de piloot er ech ter gelukkig in het toestel weer in zijn macht te krijgen en het on beschadigd aan de grond te zet ten. Aeheson kregen verdere hulp aan China De Amerikaanse republikeinse senator Styes Brldges heeft eeo beroe pgedaan op de senaat om 'n onderzoek in te stellen naar de politiek van het Amerikaanse mi nisterie v. buitenlandse zaken ten aanzien van China. Bridgég be schuldigt minister Aeheson ervan het streven der Chinese nationa listen te saboteren. De aanleiding hiertoe was het verzet van minister Aeheson tegen een voorstel tot het toestaan aan China van een lening van ruim 1.500.000.000 dollar voor militaire en economische doeleinden. Mi nister Aeheson meent, dat een dergelijke stap de Ver. Staten in een onderneming van dusdanige draagwijdte zou betrekken, dat de ze voor het land „bijna zeker rampzalig zou worden"; Aeheson zegt, dat aan China (na de over winning op Japan) reeds hulp voor een bedrag van meer dan 2.000.000.000 dollar is verleend, en hij ziet geen aanwijzingen, dat 't verstrekken van nóg meer militai re hulp de huidige loop der ge beurtenissen in China zou veran deren.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1