Uit het rijk van Godin Caïssa YLuujuA uit de. trfcteMMnfc&t Voor jeugdige figuurtjes Expeditie naar de berg Ararat Kunst in 't kort Vandaag nemen wij de bekende Argentijnse maestro Mignel Naj- dorf „voor de lens". Najdorf is een Pool van geboorte en maakte reeds jong naam. In 1939 nam hij deel aan het tournooi ln Buenos Aires. Hij kon niet meer terug vanwege de uitgebroken oorlog en bleef in het land van Generaal Peron. Daar heeft hij zich ontwikkeld tot een uitnemend schaker, die zich met allen kan meten. Hij wordt beschouwd als één der sterk ste 10 schakers ter wereld. Najdorf heeft in Europa vele successen ge boekt en nam o.a. deel aan het Staunton-tournool in Groningen, waar hij hoog uitkwam. Van hem hieronder een karakteristieke par t-ij. Gespeeld in het tournooi te Bar- celona 1946. Wit: D. A. Yanofsky. Zwart: M. Najdorf. Siciliaans: 1. e2e4. c7—c5: 2. Pgl—f3. Pb8- c6: 3. d2d4, c5xd4: 4. Pf3xd4. Pg8 —f6: 5. Pbl—c3. d7d6: 6. Lfl—e2 Ie7—e6 (de Scheveninger variant); 1 7. 0-0. a7— a6; 8. Kgl—hl. Dd8— cl: 9. f2—f4, Lc8d7 (de meeste meesters prefereren het loperfian- chetto naar b7. doch Najdorf heeft een voorkeur van Ld7). 10. Le2 13 Lf8e711 Pc3e2. Ta8—c8: 12. c2c3 (zodoende heeft wit een eventuele tegenactie op de c-lijn ontzenuwd). 0—0: 13. g2—g4. Kg8 h8 (om nu g4—g5 met Pe8 te be antwoorden) 14. Ddlel? (een zwakke voortzett'ng. Beter bijv. g5 of Pg3). d6d5 (door het wegha len van het paard van c3 naar e2 komt zwart gemakkelijk tot een kansrijke tegenactie in het cen trum): 15. e4e5! (goed gezien, want als wit nu met 16. Le4, de4, 17. Pg3 voortzet, verkrijgt zwart na 17. Pd4. 18. cd4. Dd2 fraaie aan- falskansen): 16. Pd4xc6, b7xc6!: 17. Lf3xe4. d5xe4: 18. Lele3 (wit kan niet op winst van pion e4 1 gaan spelen, want dan krij)t zwart I voortreffelijke aanvalskansen)c6 c5 (hier blijkt het foutieve van j 16. Pc6? Wit is het belangrijke V-M d4 kwijjt>19. c3=rc4. n^-re: 20. Del—h4, Ld7—e8; 21. Dh4—g3. Dc7b722. b2—b3. f6xe5: 23. Khlgl. Tc8—d8!; 24. f4xe5. Tf8 r3!25. Tflxf3, e4xf3; 26. Pe2— f4, Dd7—e4 (zwaart heeft al een onweerstaanbare aanval)27. Le3 —f2. Lc8e6; 28. Tal—el. De4—c2 29. Pf4xe6; Td8—dl!!: 30. g4—g5 (na 30. Tdl. Ddl31. Lel wint 31 f2 <32. Kf2. Lh4!enz. of 32. Df2, Dg4 enz.)). Tdlxel: 31. Lf2xel,Dc2 —f5; 32. Pe6—f4. Le7xg5; 33. Lel d2, h7—h6; 34. h2—h4. Lg5xf4; 35. Ld2xf4 (op Df4 wint 35..Dh3; 36. Dh2, f2!). Df5—bl; 36. Kgl— f2 (of Kh2. Dhl; 37. Khl. f2: 38. Kh2, flD en wint"). Dblxa2; 37. Ki2—gl. Da2xb3; 38. If4—d2. Db3 xc4; 39. Ld2e3. Dc4—e4; 40. Le3 —f2: c5c4. Deze pion is niet te gen te houden, waarom wit opgaf. De snode jongeling In Koog aan de Zaan hield een 18-jarige jongeman plotseling een meisje op straat aan waarna hij haar een kus gaf. Het meisje gaf hem een klap en de politie gaf hem een procesverbaal. JJij was zo verliefd en zijn hart deed zo raar, Hij floot er een wijsje en toen zag hij haar, Zij stapte, dat meisje, zo vief door de straat, Zijn voorhoofd werd klam, ach U weet hoe dat gaat. Hij hapte naar adem en putte wat moed, Want ja, het is Lente en liefde is zoet Zij zag hem niet eens, want zij keek naar de grond, Maar hij, hij keek wel, naar haar ogen, haar mond Zijn hart bonsde zwaar als een razend tempeest, U kent dat, wanneer U verliefd bent geweest. Zij ging hem voorbij en toen deed hij een daad Waardoor nu zijn naam in 't politieboek staat. Hij kwam op haar af, ja, hij mocht het niet doen, Hij greep haar gezichtje en gaf haar een zoen Hij kuste haar mond en hij kuste haar weer, Hij was, wat je noemt heel geen heer in 't verkeer. Men kust toch niet ieder die zo maar passeert, Dat had hij beslist niet van vader geleerd. Toch kuste hij haar, maar die kus viel verkeerd, Deswege werd hij op een klap getracteerd. Wie zin in een zoen op een meisjesmond heeft Kan zoenen wanneer zij haar toestemming geeft, Niet eerder, dat kan niet voor eer en fatsoen Gesteld dat wij 't a 11 e n in t' voorjaar gaan doen JAN HOTTENTOT. v_ ..Weet jullie nag". zoi Kees. dat we ut een hele told leden in de skeerwinkel had hewwe over de raad van Langedoik. Deer hadde ze een plannetje om een verorde ning in ut leven te roepen, dat de pelisie zo'n beetje toezicht hou we most over boekies die uitliend of verkocht worre zouwe an de bur gers. Den most de pelisie uitmake. of ut wel goeie lectuur was. Wai wazze er toe niet voor. want jullie wete meskien nag wel, dat we toe zoid hewwe. dat de pelisie toch niet overal verstand van hewwe ken. Of ut deurgaan is in Langedoik, dat weet ik niet. Ik heb er nooit meer van hoord. As ut zo komt, moet ik toch na gerust hore. Maar wai hadde nag niet zo erg onge- loik. Das nou uitkommen in Laren. Wat heb die pelisie deer in z'n vingers sneden". „Skoi uit", zoi Klaas. „Mense wat hew ik lachen, toen Ik ut las. En ik docht ok derekt an Langedoik. Wat een klucht". ..Wat was dat den?" zo! Dirk. ..Deer in Laren lagge bai een boekhandel boekies voor de rame", vervolgde.JSJaas. „En deer stonde Voor de vrouw: ïs dit geen charmant model- f letje? Leuk in effen stof, op gevrolijkt door een fris ruitje of streepje, maar ook aardig in bedrukt materiaal met een gar nering van wit piqué. En dan kunt U nog de kraag en man chetten van de japonstof nemen en er een afstekende ceintuur en halsketting (of zon zwierige grote strik!) bij dragen. De rok bestaat uit 8 baantjes, •waarvan de twee achterbanen van boven op 7 cm. breed inge- rimpeld worden, zodat daar wat meer ruimte ontstaat. We stik ken in voor- en rugpand de fi guurnaden, waarna we de zij- en schoudernaden sluiten. De laatste even inhouden op de aangegeven plaats. Het eplitje op de rug voorziet U van knoopjes en lusjes. We zetten de mouwtjes tossen de dubbele stof van de manchetten en de halsrand tussen de kraag. Wilt U deze van achteren omhoog dragon, dan sluit U de achter kant geheel met knoopjes en lusjes, bij een omgevouwen kraagje is één knoopje tegen de vouw voldoende. U kunt desge- wenst ook een treksluitinkje nemen, dat U in de kraag door laat lopen. Zo nodig maakt U in de linkerzij naad van de japon nog een splitje. Kijkt U vóór het knippen of de lengte van de rok naar Uw zin is? Maak deze bij heel jonge meisjes vooral niet te lang. Heeft U stof van 80 cm. breed zonder klim of val, zo dat U de rok- baantje» om en om kunt knip pen, dan kunt U volstaan met 150 m. stof. ofbeeldlnge op van mense, die nag al luchtig kleid wazze. Nei wat de krante er over skreve. wazze ut kunstwerke. En jullie wete net zo goed as ik, dat die kunstenaars soms werke skeppe kenne, weer-ze de mens in vrai netuurlike staat ofbeelde. Dat ik ut nou persies mooi vind. ken ik niet zegge, maar ja smake verskille en ik heb er nag nooit een kleur van kregen en m*n zinne benne er ok nag nooit deur prikkeld. Maar om kort te gaan. er liep zo'n pelisie langs die winkel en die verskoot z'n oigen een hoedje. En hai docht: Dat zit deer niet pluis. Hai nei binnen en hai oiste dat die boekhandelaar een boekie an um gaf. Maar die was ok niet mis. Hai deed ut niet. Er kwam nag een pelisie bai en er werd een heel zakie van maakt. Ut werd meist een skandaal. Maar leit ik me nou net in de krant lezen hewwe, dat die boek handelaar niks glen last heb. Er was gien sprake van ien of aré schunnighoid. Ut was een ofbeel- ding van een kunstwerk en er glen vervolging insteld worr". „Ja, ut is um raak", zoi KlaaV „En oigeluk ken ut niet aars. Want wat wul nou 'n pelisieagent deer over oordele. Niet om watvaii, de pelisleagente te zeggen „Nei", viel de barerbier um in dë rede, „doen dat niet. Want dat zou nag verkeerd begrepen worre ken ne ok. Deer hewwe we lest al zo'n spul mee had. Toe dochte er ok mense, dat we hullie bal ut loif hadde en er was glen sprake van. Ut was finaal een misverstand. Maar wees asjeblieft voorzichtig, want je zouwe de klandizie kwoit rake kenne". „Goed", zoi Klaas. „Ut gaat in ut gnappe. Maar zeg jullie me nou zelf: Ken een gewoon mens overal verstand van hewwe? Nei toch im mers. En we prakkezere over eeri houp dinge lang niet geloik. En zo'n man heb al genog te doen as ie alle wetsartikele ln ut houfd stampe moet. En den is ut immers uitgesloten, dat ie deer naast ok nag verstand van kunst heb. Nei, ik neem ut die agente hillegaar niet kwalijk". „Deer gaat ut ok niet om", viel Kees uit. „Begroip dat nou toch asjeblieft. Ut gaat om ut principe. Pelisleagente moete niet oordele over dinge weer ze gien keis van eten hewwe en dat moete Burge meesters en Wethouwers ok niet. Want nou ik er goed over prakke-, zeer was dat in Langedoik ok zo. Deer wazze die ut uitverkoren volk dat er over oordele most. En dat ken nooit goed gaan". „Ja", vond Janus, en das een man, die een goed oordeel heb..Ja. ut is oigeluk bedroevend, dat we in Nederland mag ovr zokke dinge deliberere moete. Want ut gaat hier niet om de zedelukhoid of om de kunst. Leite we dat goed be- groipe. Ut zit efkes dieper. Ut is omdat we mekaar nag al slecht verdrege kenne en omdat de ien voor de aar mient. dat ie de ze delukhoid en de woishoid in pacht ben. En den wulle ze een aar d'r oigen miening oplegge. En deerom is ut niet te wensen, dat de ge- meentebesture of are organe over zokke dinge te oordelen kroige. Want den zou je wat beleve. In 'n commenistische gemeente verbode ze de boibel en in een Christeluke gemeente mocht de Waarhoid niet komme. Nei mense, ut hek zou van de dam weze. En allegaar in naam van de zedelukhoid en de moraal. Ik zou zegge, leite we maar een beetje vraihoid hewwe". „Dat ken nooit gien kwaad", zoi de barrebier. „En deer hewwe we toch ok voif jaar lang voor voch ten". FIGARO. Op zoek naar de atke Noachs Egertoii Sykes, een g epen sion neer de Britse ambtenaar uit de diplomatieke dienst, zal in Juni naar Turkije vertrekken om op de berg Ararat naar overblijfselen van Noachs ark te speuren. Volgens bovengenoemd bericht hoopte d eheer Sykes daar een Amerikaan en een Nederlander, genaamd Roozen, aan te treffen, die ditzelfde doel nastrefen. In verband met dit bericht nam een ANP-redacteur contact op met deze landgenoot. Dit bleek de 17-jarige gymna siast Hans Roozen te zijn. die bij dit onderhoud het volgende ver telde: Toen hij ongeveer twee jaar ge leden op een boekenmarkt aan het rondsnuffelen was, viel zijn oog op een in 1681 verschenen boekje van Jan Struys. getiteld: „Reizen door Moscovië, Tartarije en India". Nadat hij het werkje gekocht had, werd bij het doorlezen zijn aan dacht geboeid door het verhaal, hoe de schrijver, die in 1670 in de buurt van Ararat een monnik een beenbreuk had helpen genezen, van zijn dankbare patiënt een kruis kreeg, gemaakt van het hout van de ark. Bovendien ontving Jan Struys 'n certificaat van de mon nik, waarin deze verklaarde, dat hij ln de ark was geweest, bene vens een stuk van de rots. waarop de ark lag. Van dit ogenblik af interesseer de dpze kwestie onze jeugdige landgenoot zo zeer. dat hij syste matisch de litteratuur begon te verzamelen, die over dit onder werp vrrc">be,-">Ti was. Hierbij wees hij de redact.-nr onder meer op de passages over de ark voorkomende bij Flavius Jozefus en in de Sybil- lijnse boeken. Voorts herinnerde deze Jonge archeoloog aan de Turkse expeditie van 1883. die daar de resten van een heel oud schip J I Ik heb deze week een brief ge kregen van een moeder, die zoals zo vele moeders, een zoon heeft in Indonesië. En die brief heeft me de gehele week niet los gelaten. Of ik aan het naaien was of dat ik me met de schoonmaak bezig hield, telkens dwaalden mijn ge dachten af naar die brief en naar de schrijfster er van, die onbekend wenste te blijven. En naar die duizenden moeders die in dezelfde omstandigheden verkeren. Ik laat hier een gedeelte van de brief volgen: Ik kan je haastniet be schrijven, hoe ik dagelijks in ongerustheid zit. Misschien vind je het kinderachtig en overdre ven. Maar in onze plaats hebben we het <nu reeds twee maal mee gemaakt, dat de Burgemeester vergezeld van een geestelijke de afschuwelijke tijding moest brengen, dat er een zoon in In donesië gesneMseld was. Elke keer als ik nu de burge meester of de dominee of de pastoor of wat soms voorkomt, gezamenlijk zie lopen, krijg ik hartkloppingen. Ik heb de nei ging om we gte kruipen m een donkere kast. Ik doe het niet. □□□□□□oaaaaaaaaaaaaaaaaaaDoaaaoaaaaa MUZIEK Het Residentie-orkest heeft een nieuwe dirigent. In de plaats van de r.aar rohannesburg ver trokken Frits Schuurman, zal nu Willem van Ott.erloo het orkest lei den. Van Otterloo was dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest. On dertussen maakt het Residentie orkest een tour naar Engeland on der leiding van Jan Out van 19 tot 24 April. In Aix-les Province zal een groot internationaal festival wor den gehouden, waaraan vele be roemde solisten medewerken. On der hen zijn Robert Casadesus, Andrès Segovia, Marguerite Long en anderen. Twee werken zullen hun première beleven, t.w. een rhapsodie van Rivier en êen kwar tet van Sauguet. Een muzikaal experiment. Het Haags Blaaskwintet zal in het vliegtuig, dat haar van Schiphol naar Manchester brengt, een uit voering geven van „In Holland staat een huis" van Hugo de Groot. Dit optreden zal worden verfilmd en uitgezonden. Van 12 tot 28 Augustus zal te omdat ik wel weet, dat ik daar mee het noodlot niet kan tegen houden. En als ze mijn deur voorbij gaan kalmeer ik weer wat en fci»7- w 1 -•» soms naar een aitac nu*o yuw.. Misschien zul je me erg dwuus vinden, maar Tot zover deze briefschrijfster, die me nog veel meer vertelt, maar waarvan ik dit gedeelte slechts heb overgenomen. Beste vriendin, laat ik beginnen met je te vertellen, dat ik je hou ding noch kinderachtig, noch dwaas vind. Integendeel. Ik kan het me zo levendig voorstellen. Ik zelf heb nog geen kinderen, die in Indonesië zijn. En ik prijs me er gelukkig om, want ik geloof, dat lk er vrij precies hetzelfde over zou denken als jij. Misschien dat wij beiden een weinig te zwaartillend zijn. Kan dat eigenlijk wel anders? We heb ben Immers zo veel meegemaakt, de laatste jaren, dat de zin voor luchthartigheid je wel moet ver laten. Het zou gemakkelijk zijn als ik tegen je zou kunnen zeggen: Kom. kom, je moet daar niet zo over lopen piekeren, maar tegen over mezelf zou ik dat onverant woord achten. Wij zijn in dit op- I ontdekte en aan de aartsdeken Nouri. Deze geestelijke, die van de Turkse expeditie gehoord had, trachtte de berg Ararat te beklim men. Na twee mislukte pogingen, bereikte hij het schip en bevond dat de omvang klopte met de ge gevens in Genesis. Er werden toen plannen gemaakt om het schip te demonteren en het te exposeren op de wereldtentoonstelling te Chicago in 1893. Tenslotte vestigde Roozen de aandacht op de verkenningsvlucht die twee Russische piloten in 1917 over de Ararat maakten. Zij zagen daarbij een schip liggen en maak ten daar melding van. Voor het uitbreken der revolutie, zond de czaar een expeditie naar de Ara rat. die daar een maand verbleef. Vele bijzonderheden werden daar bij bekend, zodat men er niet aan twijfelde, dat het gevonden schip de originele ark was. Na de revo lutie bleek het verslag verloren te zijn gegaan, doch dank zij één der piloten Wladimir Roskavitsky ge naamd. die naar de Verenigde Sta ten emigreerde, werd deze geschle denis bekend. Ook vond de Turkse boer Resjit, in dienst van de landeigenaar Sa- roeka Asena, in 1948 overblijfselen van een zeer oud vaartuig. Inmiddels had Roozen vernomen dat dr A. J. Smith uit Greensboro, zich levendig interesseerde voorde lotgevallen van Noachs ark en het plan had. een expeditie naar de berg Ararat te ondernemen. On middellijk stelde hij zich met deze Amerikaan in verbinding en tus sen beiden ontstond een drukke correspondentie en een uitwisse ling van gegevens. Dr. Smith stel de het enthousiasme en de belang stelling van deze 17-jarlge Neder lander dermate op prijs, dat hij hem voorstelde als lid van zijn ex peditie op reis te gaan., teneinde dezelfde faciliteiten te genieten. Hans Roozen hoopt einde Juc! af te reizen. zicht ook nog weer heel anders dan de mannen. Niet dat die minder gevoelig zouden zijn. Neen. dat in geen ge val. Maar ze hebben meer aflet- ding. Ze gaan naar hun dagelijks werk, ze verkeren meer onder de mensen. Maar wij doen thuis cle huishouding. Soms zijn we ured alleen in huis en dan kan het lm? mers niet anders of je gedachten dwalen af naar Je kinderen, die op de gevaarlijkste plaatsen zijïï. Ik dank je voor je brief. Want anders zou ik er misschien nog niet over geschreven hebben Het heeft Immers oppervlakkig be schouwd weinig zin om te murme- reren. Maar toch is het misschien wel eens goed. dat ook de mannen en vooral de hooggeplaatste man nen lezen, hoe de eenvoudige vrou wen uit het volk dag in, dag uit in angst zitten over hun jongens. Dat is ten slotte niet de onbelang rijkste kant van de Indonesisch* kwestie. NEL. Östende een internationaal festi- worden. Tot nu toe 160 deelnemers. BEELDENDE KUNSTEN HKH Prinses Wilhelmina expo seert momenteel 28 schilderstuk ken en 17 tekeningen in Apeldpor11 Het oeuvre bestaat geheel uit Ne derlandse, Zwitserse en Scandina vische landschappen. In Oslo wordt een tentoon stelling gehouden van moderne Nederlandse schilderkunst. Er zijn onder meer schilderijen van Char- ley Toorop en Jan Sluyters te be zichtigen. LITTERATUUR De 200ste geboortedag van Goethe zal te Wenen op grootse wijze worden herdacht. Er zullen opvoeringen van zijn stukken wor den gegeven en er is een tentoon stelling van z'n werken, reliquien enz. De litteraire prijs „Re Degli Amici" is toegekend aan Alberto Savinio voor zijn ..Alcesti di Sa- muele" en „La faniiglia mastinu". Guido Confalonieri verwierf de premio Bagutta 1949 voor zijn ,.La vita di Cherubini". EEN „SCHITTEREND" VOORBEELD. De Engelse regering j voert een campagne voor beter otiderwijs, maar zij heeft ook al j te kampen met een tekort aan schoolruimteTeneinde in dit 'tffaprt te voorzien, gaat men nu gebruik maken van prefabricated muioolaebouwen van aluminium, die in negen maanden kunnen Wdjlden afgeleverd en waarvan het eerste exemplaar in een voor- :stad van Bristol voor gebruik is opengesteld. Deze glimmend scholen voldoen aan de hoogste eisen en de kosten zijn betrekke- lijk laag. De leerlingetjes schijnen er bovendien uitstekend te aarden.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4