Ikmaatdet Se C De strijd aan de Jangtse in hevigheid losgebrand volle n.-hollandse pers 1945 Communisien over een breedte van 100 KM. de rivier over fêStf&Si af srernne schijn De militaire steun aan de Pact landen Meisje van 16 jaar ging naar de „Heimat'' 5DB JAARGANG N° 1515 VRIJDAG 22 APRIL 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart bij vooruitbetaling Advertenties 14 et. per m.m., familieberieh- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau. RJdderrtraat hoek Oudegracht TeL K 2200-397! Guerilla-activiteit in Zuid-China opgelaaid Nu de eerste communistische strijdkrachten de Jangtse zijn overgestoken is in vele delen van Zuid-China de guerilla- activiteit opgelaaid. Volgens het militaire Nieuwsbureau van de Regering komen gecombineerde land-, zee- en luchtstrijdkrachten in actie tegen de 3.000 communisten, die een bruggehoofd hebben gevestigd bij Woehoe, 100 km ten westen van Nanking. Ver wacht wordt, dat de communis ten ook de rivier zullen over steken bij Thiwei, 115 km ten oosten van Nanking waar zij 2000 rivierschepen en ongeveer honderd zware kanonnen hebben geconcentreerd. Het militaire persbureau meldt voorts, dat drie communistische legers'artillerie-aanvallen hebben geopend vanaf drie eilandjes in de Jangtse, tegenover Tikiang Tsjen, tussen Woehoe en Tatoeng. Vijf treinen met soldaten van de regering zijn uit Nanking naar Tangpoe gezonden, 50 km van de hoofdstad verwijderd, waar ook 'n oversteekpoging werd verwacht. Mao Tse-Toeng. de voorzitter van de communistische partij, en zijn opperbevelhebber, generaal Tsjoe-Teh. hebben alle comman danten aan het front opdracht ge. geven „moedig voorwaarts te g?an" en Nanking te omsingelen. De communistische leider zei, dat de waarnemende president Li Tsoeng-Jen een laatste gelegen heid zou worden geboden het uit 24 punten bestaande vredespro- gram te tekenen als hij in Nan king zou blijven. President Li naar Tsjiang Kai Sjek President Tl Tsoeng Jen. gene raal Pa Tsjoeng Sji, beverhebber der regeringstroepen in Chtna en generaal Tsjang Tsjoeng m'nister zonder po; tef eutlle. zijn uit Nanking vertrokken naar Hangtsjow om contact op te ne men met generaal Tsjiang Kai Sjek. dc afgetreden president. Voordat de delegatie vertrok, had zij een onderhoud met an dere nationalistische leiders en be sloot de evacuatie van de regering naar het Zuiden te bespoedigen. Premier Ho Jin Tsjing verklaarde dat de communistische overtocht over de Jangtse ten Zuiden van Nanking „zeer ernstig" was. De spoedvergadering zond een drin gende boodschap naar Peiping met het verzoek aan de vredesdelega- tie der regering, onmiddellijk naar Nanking terug te keren. Paul Robeson od Schiphol Tegelijk met het Franse voetbal team, dat a.s. Zaterdag te Rotter- dai tegen de Oranje-elf zal uit komen, arriveerde gisteren met de KLM-convair „Paulus Potter" uit Parijs op Schiphol de beroemde Amerikaanse negerzanger Paul Robeson. Na een oponthoud ven 2 uur vertrok hij met het lijnvlieg- tu;g naar Stockholm. Hij zal zijn concert-tournee door Furopa besluiten met een concert reeks In de Scandinavische lan den. die ongeveer twee weken in beslag zal nemen. F'erna zal hij r."r 0* Vareni°Tle Staten terug keren De 52-jarige reus bleek zeer goed op de hoogte te zijn van de toestanden in ons land. Zijn toekomstoiannen vatte de zanger samen met de volgende woorden: „P^ne to speak and to sing all my life." DorJe'iik ongeval Oo de Ge'derse Kade in Amster dam is een motorrijder, wiens motor plolseling defect raakte, in volle vaart oo een langs de kant geparkeerde bakfiets gereden. De motorrijder, de 27-jarige monteur D. van W., werd op slag gedood. Z:jn vader, die op de duo zat, liep een zware wond aan het rechter been op. KOUDE NACHT. Meest matige wind tussen West en Zuid. Vannacht en morgen- ochend weinig bewolking met in het binnenland kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag weer meei bewolking met later enige rsaen ten Noorden van de grote rivieren. Ongeveer dezelfde tem peratuur a's vandaag. Gemeld wordt, dat het nationa^ listische hoofdkwartier bezig is Tsjinkiang op de zuidelijke oever van de Jangtse te ontruimen en een nieuw hoofdkwartier te Soot- sjou te vestigen, op ongeveer 100 km van Tsianghai. De regeringsstrijdkrachten te Loe- wei en Kwatsjou, de twee bruggen, hoofden op de noordelijke oever ter bescherming van Tsjinkiang, zouden bevel hebben gekregen te rug te trekken. Vliegtuigen van de regering heben inmiddels vanochtend vroeg een communistische strijdmacht gebombardeerd en beschoten, die gisteravond onder dekking van zware artillerie te Hsisjan, 100 km ten noordwesten van Sjanghai de Jangtse is overgestoken. Van betrouwbare zijde te Hong kong wordt gemeld, dat te Kanton een noodtoestand is afgekondigd. Men gelooft, dat de nationalisti sche regering van plan is naar de ze stad in Zd.-China te evacueren Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Nanking wordt bevestigd dat het Chinese ministerie van buitenlandse zaken de buitenland se diplomaten heeft aangeraden Nanking onmiddellijk te verlaten en naar Sjanghai of Kanton te gaan. Naar gemeld wordt, hébben ambtenaren van het ministerie de hoofden van buitenlandse missies in kennis gesteld van communis tische landingen ten oosten en ten westen van Nanking. Volgens onbevestigde berichten uit Nanking zouden de communis- Nieuwe bewindvoerder over „De Telegraaf" De persraad heeft tot algemeen bewindvoerder over De Telegraaf thans benoemd de heer W. H. van Baarle te 's Gravenhage, thans lid van de Persraad. De heer van Baarle heeft zich bereid verklaard de leiding van het bedrijf voor lopig op zich te nemen ter vesti ging en consolidering van normale toestanden ter drukkerij. Hij zal worden bijgestaan door een tech nisch bewindvoerder Als zodanig is benoemd de heer J. Sikkema te Amstelveen. Aangezien de bewind voerders voor hun beleid verant woording verschuldigd zijn aan de Persraad, zal de heer van Baarle voor d? duur van zijn bewind niet fungeren als lid van dit college. Indonesië heeft een schuld van vijf milliard In een interview met het „Dag blad" te Batavia heeft drs A. Oudt, thesaurier generaal, mede gedeeld, dat de Indonesische staatsschuld gestegen is tot onge veer vijf milliard gulden. Het grootste deel van deze schuld is aan het buitenland, hetgeen voor een kapitaalarm land als Indone sië naar verhouding een zwaarde re last betekent dan voor kapi- taalrijke landen. Veiklarinp van dr. Van Royen: Republikeinse regering kan naar Djokja terugkeren In de bijeenkomst, die de Neder landse en Republikeinse delegaties heden onder auspiciën van de Uuci hebben gehouden, heeft dr van Royen verklaard: „De Neder landse regering is bereid in te stemmen met de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djok ja, mits een bindende verklarmg verkregen wordt over beide andere onderwerpen, namelijk, dat de Republikeinse regering de gewa pende aanhangers zal bevelen de guerilla te staken en samen te werken bij het herstel van de vrede en de handhaving van orde en rust en ten tweede, dat over eenstemming bereikt wordt betref lende de tijd en de voorwaarden voor de Ronde Tafel Conferentie te Den Haag." ten Tsjinkiang en Kiangjin, ten oosten van Nanking, over een breedte van 100 km de rivier zijn overgestoken. Uit Tsjinkiang is geen bevestiging van deze berich_ ten ontvangen. Vanochtend werd de toestand in het gebied van Loewei crltiek ge noemd na een zwaar artillerieduel tussen communisten en nationalis. ten. De communisten zouden hier aanzienlijke vorderingen hebben gemaakt Bij het bruggehoofd te Kwatsjou waren eveneens zware gevechten gaande. De IJmuider Pieren worden ontmanteld Vo^g jaar werden de twee zware r ':se bunkers, die op de uitein- ci-xi van de IJmuider pieren ston den, gedeeltelijk opgeblazen. Thans is de Rijkswaterstaat begonnen de kop van de pieren geheel te ega liseren en binnenkort zullen er nieuwe lichtopstanden worden ge plaatst. geen amerikaanse oorlogs schepen op de jangtse. De Amerikaanse ambassade te Nanking heeft de Amerikaanse bursrers aldaar medegedeeld, dat er thans geen Amerikaanse oor logsschepen op de Jangtse Kiang zijn en dat Amerikaanse burgers, die wensen te evacueren, dit nu moeten doen, zo'ang er nog koop vaardijschepen zijn. Het Britse fregat „Amethyst", dat op weg was naar Nankng met voedsel voor de Britse kolonie, is op de Jangtse van de oever af be schoten, en aan de grond gelopen. Toen de Engelse torpedojager „Consort" te hulp kwam, werd ook deze onder vuur genomen. Be halve de „Concort", trachtte ook het fregat „Black Swan" de „Ame_ thyst" te benaderen. Bij de beschieting zijn 20 leden van de be manning van de „Amethyst" gedood en 17 gewond. De Eerste Kamer en de buitenlandse politiek Uit het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van buitenlandse zaken 1949 blijkt, dat enige leden der Kamer zich met de buitenlandse politiek der regering in gene dele kunnen ver enigen. Huns Inziens dient die po litiek gericht te zijn op de waar borging en het behoud van de wereldvrede. De regering nu han delt, naar de mening van deze leden, hiermede in strijd. Recente gebeurtenissen en regeringsverkla ringen tonen dit duidelijk aan. Zij gewaagden hierbij van het beleid gevoerd met betrekking tot Indo nesië, alwaar, naar hun uitdruk kelijke overtuiging, een koloniale oorlog wordt gevoerd. Verder gewaagden zij van de toetreding tot de Westelijke Unie en het Noordatlantlschse Verdrag en van de verklaringen, naar aan leiding daarvan afgelegd. Andere leden i verklaarden, zich met de opmerkingen, hierboven weergegeven, niet te kunnen ver enigen. de beschieting van britse schepen Officieel is thans bekend ge maakt, dat op de Amethyst 19 per sonen zijn gesneuveld, t.w. 2 offi cieren en 17 manschappen. Een bunderland" van de RAF zal van middag opnieuw trachten bij het schip te landen. ,De Britse admiraliteit heeft mjedèeredeeld, dat op de kruiser Lbndon 12 doden en 15 ernstig gewonden zijn gevallen. Een hoge Britse furaonaris heeft Ongeregeldheden in v.m Italiaanse kolonie Volgens onbevestigde berichten zijn ten gevolge van ongeregeld heden te Asmara, de hoofdstad v. d. vroegere Italiaanse kolonie Eri trea. een aantal Italianen gedood en enige gewond. De onlusten vonden hun oorzaak in rassente genstellingen. De gekleurde bevol king eiste de evacuatie van alle Europeanen en een Unie met Ethi opië. Volgens genoemde berichten is een uitgaansverbod voor alle, behalve miHtairen, Europeanen uitgevaardigd. O.S. Helsinki gelijk aan Londen 1948 Het dagelijks bestuur van het Internationaal Olympisch Comité heeft te Lausanne Inzake de Olym pische Spelen in Helslnskl beslo ten, dat de basis dezelfde zal zijn als die van de zomerspelen Londen 1948. Ook te Helslnski zullen dus 17 takken van sport moeten wor den ondergebracht, netgeen uiter aard de Finnen voor grote organi satorische moeilijkheden zal plaat sen. Niettemin hebben én het be stuur van het IOC en de interna tionale sportfederaties deze voor waarde gesteld. Wel zal men nagaan of ln elke tak van sport een aantal num mers kan worden geschrapt, waar bij de beslissing echter bij de in ternationale sportfederaties zal be rusten. De takken van sport, die qua tournooi voor inkrimping ln aanmerking komen, zijn: Voetbal Hockey en Basketball. Er is voorts een belangrijke be slissing genomen: De onderdelen athletiek en zwemmen zullen niet meer op dezelfde dagen op het pro gramma kunnen staan. Acheson Program voor militaire hulp aan Europa noodzaak Mei of zonder Ailaniisch Pad Senator Tom Conally, voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse betrekkingen, welke thans het wapenprogram voor steun aan het Atlantische pact bestudeert, heeft verklaard, dat de ondertekenaars voor 1.130.000.000 dollar aan militaire steun zullen ontvangen. Conally zei, dat in dit bedrag begrepen zijn „de overdracht van uitrusting en surplusmateriaal en ook grondstoffen uit de V. S." Minister Acheson heeft de Sen.- commlssie voor Buitenlandse be trekkingen meegedeeld, „dat de kosten van het totale program v. miliaire hulp over het belasting jaar 1950 ongeveer 1.450 millloen dollar zullen bedragen". Onder dit oeürag valt dus ook de militaire hulp aan landen buiten het Atlan tisch pact, zoals Griekenland en Turkye, aldus Conally. Conally verstrekte deze gegevens als achtergrond voor de openings audities door zijn commissie in zake het Noordatlantisch verdrag. Het program voor militaire hulp dient te worden gewacht tot dit program officieel door de presi dent werd voorgelegd en de audi ties over het Noordatlantlsch Pact beëindigd waren. De politieke en militaire doel einden van de militaire hulp aan afzonderlijke landen waren van daag besproken op een vergade ring, die o.a. werd bijgewoond door Acheson en Louis Johnson, minister van defensie. Op deze te Sjanghai onthuld, dat niet al leen. zoals eerst gemeld, commu nistische, maar ook nationalisti sche batterijen op de Britse oor logsschepen London en Black Swan hebben geschoten, toen zij poogden de „Amethyst" te bevrij den. Een deel van de schade en de verliezen werd door dit vuur veroorzaakt. De functionaris gaf als zijn me ning te kennen, dat net vuur van de Zuidelijke Jangtse-oever was afgegeven door „opgewonden een heden". die elk ogenblik een com munistische aanval verwachtten. Hij was niet van menig, dat het hier een kwestie van regerings- politlek was geweest. Er zyn plartsei. ln hef Hofanase landschap waa het megew - is van twee lente-attracties tegelijk te genieten. In de buurt van Hille_ gom prijken de bloeiende perebomen egen de achtergrond van kleur- rige bollenvelden. En bakie spek iemidden van uitgehongerde gevangenen Zij was 16 jaar, Jacoba R„ toen zij kort na de capitulatie in Mei 1940 met een Duitse militair kennis maakte, die haar zoveel over zijn „Heimat" vertelde, dat zij, koste wat kost, naar Duitsland wilde. Haar ouders gaven geen toestemming. Dan maar als gevangenbe waarster, vond zij .want daarvoor was de toestemming van haar ouders niet nodig. Zij vertrok naar Duitsland en werd „Aufseherin" in het kamp Auschwitz, waar dag en nacht Joden in de gaskamers verdwenen. „Hoe was dat mogelijk?" vroeg mr. Haga, de president van de Raad van Cassatie, waarvoor zij verscheen. Het meisje antwoordde niet. Op geen der vragen van pre_ sident en raadsheren, die allen zochten naar een verklaring voor haar gedrag, gaf requirante een duidelijk antwoord. Zij ontkende hardnekkig gevangenen mishan deld te heben, ofschoon tweemaal bewezen is dat zij zich wel daar aan heeft schuldig gemaakt. Zij ging temidden van uitgehongerde gevangenen spek bakken. Wat zij niet lustte, wierp ze weg in het zand. Als de gevangenen er op af sprongen, sloeg ze hen. De procureur-fiscaal, prof. mr. Langemeyer was met de raadsman van requirante van oordeel, dat 'n psychiatrisch rapport over deze vrouw moest worden uitgebracht. Voordat de raad een vonnis velt. moet zij, aldus prof. mr. Lange meyer, zoveel mogelijk weten van de motieven, die deze jonge vrouw tot haar onbegrijpelijk en vreselijk gedrag hebben gebracht. Uitspraak over 4 weken. De politiek der U.S. a.v. China De politiek van het Ministerie van Buitenlandse Zaken en van Dean Acheson, de minister van Buitenlandse zaken, ten aanzien van China, is in de Senaat heftig bestreden door het republikeinse lid Walter Knowland. In een door hem ingediende resolutie verzoekt de senator een parlementaire com missie in te stellen, bestaande uit vijf senatoren en vijf leden van het Huls van Afgevaardigden, die belast worden met een onderzoek van de politiek der Verenigde Sta ten In China. besloten vergadering had Acheson verklaard, dat „het program voor militaire hulp nooozakelijk was met het oog op de toestand in Europa, of er nu wel of geen At lantisch pact was". De grenscorrecties er door Verslagenheid in Wesl-Duilsland De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp inzake de grenscorrecties met 25 tegen 17 stemmen aange nomen. Tegen stemden de AR, de WD, de CPN en een gedeelte van de P. v. d. A. Het besluit van de Eerste Ka mer heeft in West Duitsland ver slagenheid gewekt, daar In de laatste tijd de hoop gevoed was, dat de Nederlandse Senaat in laatste Instantie de correcties niet zou goedkeuren. De minister-pre sident van Noord RijnlandWest- falen. dr Arnold, heeft verklaard, dat hij ook de hoop de een „be vredigende regeling" der grens kwestie nog niet heeft opgegeven. De Europese gedachte heeft vol gens hem zo diep wortel geschoten dat zij „door een momentele fou tieve beslissing niet geremd kan worden". Het probleem der Duitse Westgrenzen blijft volgens Arnold tot aan het vredesverdrag even zeer epen als dat van de Duitse Oostgrenzen. De regering van Nd. RijnlandWesfalen ziet daarom geen aanleiding om een af scheids woord te richten tot de Duitsers, wier geboortegrond thans onder vreemd bestuur geplaatst wordt, aldus zeide hij. Aan de Duitse grensbeambten in de cor-ectiegebieden is aangezegd, dat zij in de loop van deze week hun bureaux zullen moeten ver huizen naar de nieuwe douane posten. De verhouding met Duitsland „De Minister-president van N.- RijnWestfalen, Arnold, heeft on middellijk na zijn terugkeer uit Nederland te Dusseldorp verklaard dat hij bij zijn tweedaags bezoek veel goede wil en goedegezindheld ontmoet heeft. Arnold zeide tevens, dat hij na zijn onderhoud van 20 minuten met de Nederlandse minister van Buitenlandse zaken, Stikker, gele genheid had gehad om uitvoerig met de Nederlandse commissaris voor Duitse aangelegenheden, dr. Hirschfeld, ovr actuele grenspro blemen te spreken. Dr. Hirschfeld had hem meege deeld, dat de Nederlandse regering zich niet in staat acht om zich van de ten uitvoerlegging van de te Parijs besloten grenswijziging te dlstanciëren. Niettemin stelt de Nederlandse regering er belang in weder met Duitsland tot een vriendschappelijke verhouding te komen."

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1