öe C KORT maar KRACHTIG 50E JAARGANG N° 1519 DONDERDAG 28 APRIL 1949 Succesvol optreden van Rijkspolitie Twee voorwaarden voor het opheffen van de blokkade baba Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.22 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudeoracht Tel K 220O397I Voortvluchtig S.S.er gepakt In de nacht van Woensdag op Donderdag is de afdeling opspo ring gevluchrte politieke delin quenten van de Rijkspolitie Ge west Amsteidam er in geslaagd de seder 27 Mei 1948 ondergedo ken Cornelis Cramer. lid van t SS Jagdcommando Nord-West, te ariesteren. Cramer trachtte met behulp van een paspoort op een andere naam de Belgische grens te overschrijden, doch kon in het grensgebied worden ach terhaald en gegrepen. Hiermede is weer bewezen h^e belangrijk een nauwlettend toe zicht op politieke delinquenten is. Cramer die kort na de bevrijding is gearresteerd, zag kans 09 27 Mei 1948 uit het kamp te Cnila te onos sappen en wist zich sedert dien verbcigen te houden. Hij was een der hoofdmannen van het zgn SS Jagdcommando Nord West, 00& wel genaamd het Jagd commando Pieters of Steinbach, dat zich te Brummen en Loos- drecht aan ontzettende wreedhe den ten koste van arrestanten te buiten is gegaan. Wreedheden, welke zelfs de Duitsers te gortig weiden. De aanklacht tegen de leden van het commando zegt. dat deze man nen zich in de periode Maart, April en Mei 1945, dus kort voor de bevrijding, te Brummen en Loosdrecht aan weerloze arrestan ten hebben vergrepen en deze heb ben gemarteld door hen met zwe pen of karwatsen en brandende sigaretten te lijf te gaan. Cramer stond er voor bekend in het bijzonder graag zijn slacht- fers met een witgloeiende pook te bewerken. Hij wordt er van ver dacht medeplichtig zijn ge weest aan lnoord op 8 tot 10 Ne derlanders, mogelijk zelfs nog meer. Veel van de wandaden van Cramer zijn reeds naar voren ge komen bij de behandeling van zijn Staatssecretaris van oorlog benoemd Met ingang van 1 Mei a.s is be imemd tot staatssecretaris aan het Mi nisterie van Oorlog Mi\ W .H. Foeke 111a Andreae, aan wie de behartiging van een deel van de taak van de mi uis'er. zal worden toevertrouwd. Tevens zullen enige wijzigingen ge bracht worden in de hogere legerlei ding. Zo wordt luitenant generaal Mr. H. J. Kruis me^ ingang van 1 Mei be Torderd tot generaal. Vuur en bliksem Zekere Jack Hendrlcks in Camden Arkansas, stond als door de blik sem getroffen, toen hij zich plot seling zijn sigaar uit de mond voel de slaan door de bliksem. Achteraf kon hij er zich over ver heugen een dergelijk sterk staaltje te hebben meegemaakt zonder zelf ook maar enig letsel te heb ben opgelopen, vrger liep het af in Lynn, Mass- achusetts, waar een vogel een ver leren lucifer schijnt te hebben meegenomen naar zijn nest onder ds dakpannen van een landhuis en daar net zo lang met zijn sna vel op de luciferskop moet hebben ingehakt tot de zwavel ontbrand de, waardoor eerst het nesje en vervolgens het gehele landhuis afbrandde. SCHOOLSTAKING TE MEDAN. Alle Chinese leerlingen van de „S itung Middle School" te Medan waren gedurende enkele dagen in staking gegaan als protest tegen het ontslag van een der leraren, die, zonder toestemming van het schoolbestuur, na een vacantie enkele dagei te laat op de school teruggekeerd was, doordat hij Me dan had vertegenwoordigd bij 'n basketball-wedstrijd te Penang. De Chinese consul te Medan, ie heer D. J. Lee, bood in deze aan gelegenheid zijn bemiddeling aan, waarop het schoolbestuur zich be reid verklaarde, de leraar weder om in dienst te nemen. Hierna werd de staking spoedig beëindigd. DE KOLENPRIJZEN. Naar wij van het Departement van Economische Zaken vernemen ligt het uiej in de bedoeling, de kolenprijzeB binnenkort te verhogen. rsgsa af zonneschijn Overwegend zwaar bewolkt. Meest zwaar bewolkt met plaat se" "jk enige lichte regen of mot regen en later verspreide opkla ringen. Zwakke tot matige Zuid- w?stelijke wind, later tijdelük wei nig wind. Vooral ln het Zuiden v n het land een minder k ade nacht, overigens weinig verade- xme van temperatuur. zaak op 26 Maart jl. De behande ling zal waarschijnlijk omstreeks half Mei en dan in tegenwoordig heid van de verdachte, worden voortgezet. Thans is Cramer ter beschikking gesteld. Oude man onder de tram en gedood Op Int Rokin bij het Spul te Amsterdam is een 63-jarige man, J. van Z., door een motorwagen van lijn 16 overreden en gedood. De man stapte zonder te kijken van de vluchtheuvel om over te steken en geraakte onder de baan schuiver van de tram. In zeer ernstige toestand werd hij door de GGD naar het Wilhelminagast- huls vervoerd waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. Worden de schoenen goedkoper Talloze schoenfabrieken in de Langestr. moeten hun bedrijf stil leggen. De binnenlandse markt raakt nl. langzamerhad overvoerd met schoenen en de concurrentie is hierdoor in volle hevigheid ont brand. Deskundigen verwachten dat hierdoor de prijzen van de schoenen spoedig zullen dalen, te meer, daar de uitvoer van schoe nen practisch nihil is. De haringvloot gaat 24 Mei naar Zee De redersvereniging voor Ned. haringvisserij heeft met overgrote meerderheid van stemmen beslo ten het eerste gedeelte van de haringvloot niet op 17. maar op 24 Mei a.s. zee te doen kiezen. Het tweede gedeelte zal op 31 Mei en het derde gedeelte op 7 Juni a.s. uitvaren. Deze wijziging is aangebracht op grond van de overtuiging dat bij een vroeger naar zee gaan on rijpe maatjesharig zou worden aangevoerd, hetgeen de naam van de ..Hollandse nieuwe" afbreuk zou doen. Tegen elf uur Dinsdagavond Is een Beechcraft lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool te Gilze-Rijen de PH-UDl, in de Haarlemmer meer volder verongelukt. Het toestel verloor hij een poging tot landing op Schiphol te veel hoogte, raakte de top van een der tomen van de boerderij van de landbouwer Thijs- sen en stortte 25 meter verder vóór de boerderij neer op de berm van de iveg langs het kanaalDe vijf inzittenden werd gedood. Hier is een foto van het vernielde toestel met daarachter de boerderij van de landbouwer Thijssen en links de bomen waarmee het toestel in aanraking is geweest. Zelfs in het ziekenhuis smokkelde hij nog Douanebeambten uit GUmerbrug hadden alle reden om de smokke laar ter B. uit Hengelo in het oog te houden. Op vermoedens dat hij zich schuldig maakte aan smokke larij achtervolgden ze hem per jeep toen hij met een autobus van de grens naar zijn woonplaats ging. De smokkelaar was echter op zijn hoede en trachtte in Hengelo aan een ontmoeting met de grens wachten te ontsnappen. Even leek het, dat het hem zou Jessup zeer optimistisch gesiemd Jacob Malik, Russisch gedelegeerde bij de V.N., heeft Philip Jessup. de reizende ambassadeur der V.S., mondeling de verzeke ring gegeven, dat de Sowjet Unie de blokkade van Berlijn zou op heffen op twee voorwaarden, die dezer dagen door Tass, het Sowje russische Nieuwsbureau werden bekendgemaakt, zo meldt de cor respondent van de New York Times te Lake Success. Deze voorwaarden zijn, dat de VS, Engeland en Frankrijk gelijk tijdig de tegenmaatregelen, die genomen werden als antwoord op de Russische beperkingen van het verkeer over land en te water, zullen opheffen en zij zullen instemmen met een datum voor een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier over de kwestie Duitsland. lukken, toen hij via een smalle steeg een weg koos, waar de doua ne hem niet kon volgen. Het was echter slechts voor een moment, want spoedig werd hij achterhaald hoewel hij op een flets een gewel_ dige sprint ontwikkelde. De Jeep reed voor het rijwiel, met het ge volg dat de smokkelaar niet meer kon ontsnappen, tegen de Jeep botste en op straat smakte. Voor zijn deerlijk gekweste knie moest medische hulp verleend worden. De douaniers bedachten zich niet slafrag, zetten hun gevangene in de jeep en brachten hem langs de kortste weg naar een ziekenhuis. Voor de zaken werden afgewikkeld besteedde een chirurg eerst aan dacht aan de knie, waarna de pa tiënt ln bed belandde voor 'n ver hoor. De beambten wilden toen ook de smokkelwaar ln beslag ne men, maar die was nergens te vin. den. totdat men onder het hoofd kussen keek, waar een cassette met scharen was weggestopt. Drew Middelton, de correspon dent van de Times zegt in «en bericht uit Berlijn, dat een hoge Amerikaanse functionaris voor spelde, dat de blokkade in de ko mende drie of vier dagen zou wor den opgeheven. De correspondent van de Times te Lake Success ver klaarde van betrouwbare zijde te hebbeij vernomen, dat Jessup zeer optimistisch gestemd was na zijn onderhoud met Malik in het ge bouw van de Sowjet-delegatie te New York. Het onderhoud duurde anderhalf uur. ACHESON: ATLANTISCH PACT BLIJFT NODIG. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson. heeft verklaard, dat een eventuele Russisch-Westerse overeenkomst, waardoor een einde zou komen a. de blokkade van Berlijn, de be hoefte aan het Atlantisch pact niet zou doen verdwijnen. ONDERBROKEN REIS. De eerste bus, die een ononder broken reis van Berlijn via de Russische zone naar de Westelijke zones gemaakt heeft, is te Hann- over aangekomen. Do inzittenden zeiden, dat zij bij het S^wletrussische controle-sta tion Vavienborn „zeer beleefd ontvangen waren en hun reis 30 minuten later hadden kunnen voortzetten. De terugreis met passagiers naar Berlijn is eveneens zonder stoor nis verlopen. Van de zijde der Duitse Reichs- bahn" te Hannover werd verklaard dat alle ^corbereiiingen voor de hervatting van het spoorwegver keer naar Eerlijn getroffen zijn. Trelnen met steenkc 1 zullen voor rang krijgen. Minister Drees voor de radio De minister-president, dr. W. Drees, zal Zaterdag 30 April, op de verjaardag van H.M. de Ko ningin over de zender Hilversum I van des middags 1 uur tot 1.10 uur een toespraak tot het Neder- landsn volk houden. De rede wordt naar India die middag uit gezonden om 2 uur. VERKLARING VAN ADENAUER. Konrad Adenauer, voorzitter v. d. Westduitse parlementaire raad, heeft tegenover veregenwoordigers van de buitenlandse pers ver klaard, dat de onderhandelingen, die thans tussen de Westerse mo gendheden en de Sowjetunie ge voerd worden, geen invloed zullen hebben op xïe werkzaamheden v. d. constituerende vergadering te Bonn. Nieuwe textielpunten Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, da 45 textielpunten van de textielkaart VA 905 worden geldig verklaard. Met ingang van 28 April 1949 wor den geldig de bonnen gemerkt „S een punt", „T een punt", „S vijf punten". „T vijf punten", „S reserve" ter waar de van 10 punten en „T reserve" ter waarde van 15 punten. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de thans aangewezen punten we derora voor een periode van vier maan den zullen moeten 6trekken. 0De firma Vermeul te Rotter, dam zal eens eventjes een paar schoorsteentjes gaan bouwen. Niet van die hele kleintjes, nee, want het betreft hier de grootste op dracht op het gebied van schoor- steenbouw, die ooit in Nederland gegeven is. Het zijn zes schoorste nen. bestemd voor de petroleum- terreinen van de B P M te Pernis. Alle zes 60 meter hoog en van ge wapend beton, meneertje. Voor 't einde van dit jaar hoopt men het karwei opgeleverd te hebben. En dan zullen ze nog harder roken dan de pijp van onze ome Arie. o— Sta je op een van die pijpen, dan zul je wel een beetje last van duizeligheid hebben. Duizelig zul len ook die twee vliegers Dick Rie del en Bil Barsl uit Californië zijn. Die bleven niet minder dan 6 volle weken achtereen met hun vlieg tuig in de lucht. Om precies te zijn: 1008 uren en 1 minuut. Zij verbeterden hiermede een tien jaar oud record, dat op 759 uren stond. 0Ze zullen na afloop best een biertje gelust hebben. Over bier gesproken, wist u dat het bierver- bruik ln Nederland hard aan het dalen Is? De afzet in een jaar ver_ minderde n.1. met ruim 300.000 hectoliter. 0We kunnen tegenwoordig weer een eitje eten. Wat kost eigenlijk een ei? Volgens bereke ningen van het Landbouw Econo misch Instituut zal de kostprijs van een consumptie-ei over 1949 op vermeerderingsbedrijven 11.3 Grnlngen gepromoveerd is tot doe cent en op gewone pluimveebedrij ven 10.2 cent bedragen. De pro ductie van een broedei zal in 1949 gemiddeld 5.9 cent hoger liggen. Bij de berekening is het export zegel voor eieren niet in aanmer king genomen. Enfin, 't mag zon der zegel naar m'n maag expor teren. 0Echter niet zo ongelukkig als die 56-jarige boomkweker in dat café op de Weesperzijde te Am sterdam. Toen die een ei wilde op eten schoot het in zijn luchtpijp, waardoor hij stikte. De toegesnel de omstaanders konden de onge lukkige niet helpen. 0We gaan over tot prettiger nieuws. Een arts in Amerika heeft verklaard, dat de moderne medi sche wetenschap zover vooruitgaat dat over 50 Jaar de tuberculose in Amerika best wel eens volkomen uitgeroeid zou kunnen zijn. Er is volgens deze arts geen reden om aan te nemen, dat tuberculose een ziekte zou zijn, waarmede de mens heid blijvend besmet is. 0„Wir bleiben Deutsch". Dit zinnetje stond aldus Het Parool, met grote letters op een muur ln een dorpje in de gecorrigeerde ge bied te lezen. De man met de kalk- kwast had echter een blunder van de bovenste plank geslagen, want hij koos voor zijn slagzin de muur vanhet kerkhof uit! 0En om te besluiten delen wij u mede, dat de heer J. Groot uit Tilburg aan deRijksuniversiteit te tor ln de wis- en natuurkunde, op een proefschrift Isomerisatie van Nitrophenysulfonylureumdervaten. Dat noemen we nu eens kort, maar krachtig Valse bankbiljetten vervaardigd Door de recherche te Den Haag werd gearresteerd de 22-jarige sol_ daat veldartillerist E. H., van be roep beeldhouwer, wonende te Vlaardingen. Deze verkeerde in financiële moeilijkheden. Om hier in verandering te brengen, maakte hij in totaal vier bankbiljetten van f 100 na. Hij deed dit met kleur potlood en inkt. Zijn zwager, de 23 jarige A. M.. los-werkman, wonen de te Maassluis was hem behulp zaam bij de uitgifte der biljetten. Het eerste biljet werd ln een ma gazijn in Rotterdam uitgegeven, waar de valsheid even later werd ontdekt. Dit biljet werd door de politie te Rotterdam in beslag ge nomen. Het tweede werd in een café in betaling gegeven en wérd in de derde hand pas in beslag ge. nomen. Toen op 24 April het der de biljet aan de cassa van een Haagse bioscoop in betaling werd gegeven liep het tweetal tegen de lamp en werd gearresteerd Van 't ontvangen wisselgeld was een kin derwagen betaald. De rest werd ln beslag eenomen. De daders ziln ter beschikkine van de justitie gesteld. De biljetten waren zeer slordig nagemaakt. Vo'wassen zoon tien jaar door moeder opgesloten Politie-autoriteiten te Brooklyn (New York) deden een afschuwe lijke ontdekking. In een geheel af gesloten kamer troffen zij n.1. een 33-jarige jongeman aan. die al daar in de afgelopen 10 Jaar door zijn moeder gevangen was gehou den. De zoon was in 1939 door zijn moeder ln een slaapkamer opge sloten op de derde verdieping. Ver volgens had zij de deur van de kamer, door het aanbrengen van metselwerk, aan het gezicht ont trokken. Het doel hiervan was te verhinderen, dat de zoon zou wor. den opgeroepen voor het vervullen van militaire dienstplicht. De zoon kreeg van zijn moeder levensmiddelen door een gat in 't plafond, dat uitkwam op het dak van het huls. De politie trof hem ln vervuilde toestand aan. Hij had blijkbaar ln de verstreken tien jaar niet van kleren verwisseld. Hij droeg een lange baard. De vader van de man deelde aan de politie mede. zijn zoon geduren de tien of elf jaar niet te hebben gezien. Zijn vrouw had hem ver teld dat hij naar Canada was ver trokken. DE BEGRAFENIS DER SLACHT OFFERS VAN HET VLIEGTUIG. ONGELUK De stoffelijke overschotten van de verongelukte bemanning van het vliegtuig der Rijkslucht vaartschool, dat Dinsdagavond bij Schiphol neerkwam, zullen Maan. dag 2 Mei a.s. ter aarde worden besteld. Instructeur Bender zal met 2-i.in leerlingen Draaisma, de Ridder en Westerhof een laatste rustplaats vinden op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage. Het stoffelijk overschot van radio, telegrafist Klumpes wordt op Crooswijk begraven. Voortvarend De Nederlandse regering "kan als het moet, verschillende zaken met voortvarendheid behandelen. De zaak met de grens correcties getuigt er van. Maar op andere punten geeft ze soms blijk alle voortvarendheid te missen. Niet alleen deze regering. Ook vom rige regeringen hebben aan dit euvel mank gegaan, wanneer er bepaalde dingen aan de orde kwa men. Men durfde de knoop niet door hakken. Men kon het niet met el~ kander eens worden, want er kwa men allerlei principiële dingen bij te pas. Principiële dingen, die hun oorsprong vonden in de verschil- Unde lever.sb> te houwing van grote delen van ons volk. Twee van die dingen zijn o.m. de wet op de Zondagsrust en de be grafeniswet. Wat het eerste be treft, zitten we nog steeds opoe- scheept met een voorwereldlijk wetje, dat gélukkig slechts spaar zaam toegepast wordt. Het kam ook moeilijk anders, want de stroom processenverbaal zou zo overstelpend worden, dat de Kan tonrechters er niet door heen konm den komen. En wat de begrafenisZ wet betreftis de toestand nog zonderlinger. Ook deze wet wordt slechts gedeeltelijk ten uitvoer ge bracht. Want het schijnt vrijwel zeker te zijn. dat indien men de wet volgens de tekst toepaste, het verbranden van Hlken zou kunnen worden belemmerd. En toch ge beurt het regelmatig en in toene mende mate. Men heeft in de loop der jaren aan lijkverbranding herhaaldelijk mnoiHiv-^Pften in de weg aele.gd. Het baatte niet en ten slotte is men er toe overgegaan, om ooal kend t - te zien. dat de verschil lende 1 lenigingen hun gang gin gen. Intussen is deze toestand ri_ tuurlijk onhoudbaar. Ten einti- te kunnen voldoen aan de wensen van velen die zich een crematie 1pensen te verzekeren, is het noodzakelijk dat er meerdere crematoria wor den gebouwd in verschillende Ce len van het land. Het vervoer naar Westerveld is voor velen immers te kostbaar en te moeilijk. Er schijnt nu een wijziging van de begrafeniswet tot stand te zul len komen. Eindelijk na zoveel jam ren. begin er schot in te komen. Al is er nog slechts een commissie in het leven geroepen om 't vraag stuk te bestuderen. Het schot is dus niet verdragend. Want de ar beid van een dergelijke commissie is veelal wel tijdrovend, maar niet vruchtdragend. Ellenlange debat_ ten met memories en contramemo ries, enz. enz. Toch schijnt het ons noodzake lijk toe, dat hier de nodige spoed wordt betracht. Het kan in een democratische rechtstaat moeilijk geduld worden, dat aan de wens van een overledene moeilijkheden in de weg worden gelegd door landswetten, tenminste wanneer die wensen de normen van het fatsoen niet te boven gaan. Het moge zo zijn, dat een bepaald deel van ons volk principiële bezwaren heeft tegen crematie. Het kan daaraan niet het recht ontlenen aan anderen hun wil op te leggen. Wij hopen, dat de regering in deze meer voortvarendheid zal betracht ten dan haar voorgangers, opdat aan de toestand van wetteloosheid een spoedia einde komt, hier dient rechtvaardigheid te geschieden aan alle groepen der bevolking. En dat is met de oude wet niet het gevel. v. Z. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1