Ikmaaidet' 5DB JAARGANG N0 1522 MAANDAG 2 MEI 1949 N.-HOLL ANDSE PERS 1945 1 Mei-in Oost Europa zagen millioenen demonstraties Stakingen in Parijs Radiorede van dr, Drees Yiermogendheden-besprekingen op 15 Mei? .Strijd duurt voort", zegt UNCI Ganzenbordspel en bloemendefilé hoogtepunten op 30 April Wir marschieren....! Nanking uit de lucht aangevallen Uitgave Stichrfng „De Vrij* Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen f 0.S2 per week 1.80 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentiei 14 ct per m.m., familieberich- ten 18 et. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau. Ridderitraat hoek Oudegracht TeL K 22004971 OVER DE GEHELE AARDE is gister de le Mei met redevoerin genparade's, boodschappen en soms met stakingen gevierd. In Moskou begonnen gisterochtend om 10 uur reeds de plechtighe den op het Rode Plein, waar alle Sotojet-leiders aanwezig waren. Onderdelen van het Russische leger, groepen arbeiders, vereni gingen en vertegenwoordigers van de jeugd namen aan het de- filé deel. Maarschalk Vassiljevsj ki sprak een rede uit, die door de gehele stad was te horen en waarin hij o.a. de agressieve plan nen der Ver. Staten hekelde. Londen" opriep om „naar de vre de te streven". Te Peipimg werd volgens de Chi nese communistische radio een op tocht gehouden, waarin een ta bleau meereed, dat Uncle Sam voorstelde, gearmd met Japanse generaals en John Buil die speel goed oorlogsschepen met de naam Amethyst voorttrok. Te Warschau werd de eerste Mei gevierd met een vijf uur durende militaire parade voor president Bierut en leden van de regering. In Parijs was het ongewoon rus tig: door stakingen ter gelegen heid van de 1-Meidag reden de bussen en de meeste taxi's niet. De theaters gaven geen middagvoor stellingen, de Zondagsbladen wa ren niet verschenen en de papier bakken waren vol door een staking der straatvegers. Het Metro-perso neel werkte wel, maar de meeste Parijzenaars hadden besloten in leder geval thuis te blijven tot het begin van de Mei-optochten, die later op de dag werden gehouden. In Brussel werd de eerste Mei door de communisten gevierd met een mars van 3000 personen door Brussel. Geregeld werd de kreet „Wij willen vrede" aangeheven. Later op de dag volgden de socialisten onder leiding van mi nister-president Spaak dezelfde route. Langs de bevlagde straten van Boedapest, waar duizenden men sen op de trottoirs samengepakt stonden, paradeerde twee uur lang het volksleger en 500.000 arbeiders voor leden van de Hongaarse re gering, politici en leden van het corps diplomatique. In Rome waren twee grote mee tingen en te Sofia marcheerden 250.000 personen voorbij de waar nemende premier, Kolarof, en an dere leden van de Bulgaarse rege ring. Voor het keizerlijk palels te Tokio werd een demonstratie van Japan se arbeiders gehouden; er deden zich geen incidenten voor. Te Belgrado defileerden meer dan 100.000 Joego-Slavische arbei ders voorbij Tito, die op een po dium stond, dat versierd was met een rode ster niet portretten van Lenin. Stalin, Marx en Engels. De optocht droeg leuzen mee als „ons volk verdient niet, dat Rus land en de volksdemocratieën on ze offers voor de gemeenschappe lijke zaak vergeten". Andere leu zen veroordeelden het Atlantische Pact. Te Boekarest paradeerden 200.000 mensen voor generaal Petresco, die tot hen zeide, dat de Ver. Staten en Engeland een nieuwe oorlog voorbereiden. Te Tel Aviv hoorde een menigte van 40.000 personen de minister v. arbeid, Golda Myerson, aan, die „de arbeiders. d!e nu marcheren te Moskou, Washington. Parijs LUCHTBRU G VLIEGTUIG VERONGELUKT Een Halton-vliegtuig van de luchtbrug, dat Zaterdag als ver mist werd opgegeven, is te Nauen op 25 km ten Noord-Westen van Berlijn neergestort; alle vier leden van de bemanning zijn omgeko men. Britse officieren zijn van 'n onderzoek teruggekeerd en ver klaarden, dat de Russen zich be hulpzaam hadden getoond. De VS hebben tot dasver ong. 150 jnilliocn dollar voor de BerlgnM lucht brug uitgegeven. Dit bedrag heeft slechts op de vluchtkosten betrekking. De luchtbrug beeft 47 personen bet le v. gekost en 29 toestellen gingen ver loren. Bij een brand ln een opslag plaats te Queesferry bij Edin- burgh is ruim 4,5 millloen liter whiskey verloren gegaan. Een Roemeense student heeft de bemanning van een Roemeen se Dakota, die op weg was naar Boekarest, met een pistool in de vuist gedwongen te Saloniki te landen. De student heeft de Griek se autoriteiten verzocht hem als anti-communistisch politiek vluch teling te beschouwen. fBi/eu uF znnnBschijn Geldig tot Maandagavond: DROOG WEER Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. In de Noorde lijke provincies zwakke tot matige wind tussen Noord en West. In de rest van het land meest matige Noord-Oostelijke wind. Na koude ochtend in de namiddag tempera turen oplopend van 9 tot 11 gra den in de kuststreken en in het bin.ieii.«,i a var li tot 14 graden. CPN betoogde in Amsterdam In optochten met mukiek en vlaggen en spandoeken zijn gistermiddag duizenden leden van de CPN getrokken naar het IJs- clubterrein voor hun 1 Mei-mee ting Naar ruwe schatting vulden ca. 45000 deelnemers de ruime vlakte binnen de vlaggen-afzet- tln?. Honderdvijftig postduiven de leider van de demonstratie, het Tweede Kamerlid Henk Gortzak, noemde ze symbolisch vredesdui ven werden uit 'n wereldbol op gelaten en daarna volgde de op mars van de Amsterdamse com munistische jeugd, georganiseerd ln het Alg. Ned, Jeugd Verbond. Verscheidene groepen werden lui de toegejuicht, met het kleine groepje militairen, dat de stoet opende, te beginnen. De algemeen secretaris van de CPN, Paul de Groot, sprak een Mei-rede uit. Ter gelegenheid van Koninginne dag heeft Dr Drees, de minister president een radiorede gehouden waarin hij o.a. de moeilijkheden van de eerste 8 regeringsmaan den van onze vorstin memoreer de. Verder besprak hij de teleur stellende gang van zaken in de wereld na de bevrijding, waarbij hij als lichtpunten de diverse W. Europese verbindingen memoreer de, waarin ook Nederland ls be trokken. ,Wat in 1914 en 1939 de vrede had kunnen redden de zekerheid dat een aanval op enig afzonder lijk land zou stuiten op weerstand van een overmachtige combinatie wordt thans verkregen," zo zei spreker. Ten aanzien van de moeilijkhe nen in Indonesië verzekerde dr. Drees, dat ook de regering weet met hoeveel verlangen de familie uitziet naar de terugkeer van de militairen. Nederland weet al wordt het in de wereld misverstaan dat het niet de hopeloze poging bedoelt te ondernemen om oude koloniale verhoudingen te herstellen, 't Wil het Koninklijk woord gestand doen dat ook Indonesië vrij zijn eigen weg zal kunnen bepalen, waarbij samengaan met Neder land zal plaats hebben op voet van gelijkheid" Met het oog op de binnenlandse sociale en economische situatie (zelfs het huidige sobere levens peil is slechts met buitenlandse hulp te handhaven) drong spr. aan op arbeid en zelfbeperking als uiting van gemeenschapszin. Van deze taak, die Koningin Jullana ons bij haar troonsbestij ging o.m. voor ogen heeft gesteld, is zij zelf het levende voorbeeld. „Moge zij gezegend worden én in haar gezin én in haar konink lijke taak", zo besloot minister president Drees. Opheffing blokkade vermoedelijk nog slechts een kwestie van dagen Op een bespreking met de hoofdredacteuren van de met Sowjet-licentie werkende bla- den heeft kolonel Toelpanof, hoofd paai de afdeling Voorlich ting van het Sowjet^Russische bestuur, ln het vooruitzicht ge steld, dat de blokkade van Ber lijn binnen enkele dagen zal worden opgeheven, zo verklaart men in Duitse kringen, die in nauw contact met het Sowjet- Russische militaire bestuur staan. Volgens gewoonlijk betrouwba re bronnen te Parijs zal waar schijnlijk, na opheffing van de blokkade van Berlijn, op 15 Mei te Parijs een Vier mogendheden- conferentie beginnen. Nadat een transatlantisch tele foongesprek met de Franse verte genwoordiger bij de VN, Jean Chauvel, was gehouden, hielden functionarissen van het Franse de partement van Buitenlandse Za ken, zich er van overtuigd, dat de opheffing van de blokkade van Berlijn nog slechts een kwestie van dagen was. Naar vernomen wordt is er een gedachtenwisseling gaande tussen de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen over de mogelijkheid van een spoedige aansluiting van Oost-Duitsland bij de West- Duitse federatie ingeval de Sow- jets een dergelijke stap bij een eventuele viermogendhedenconfe- rentie ln overweging zouden willen nemen. Het officiële orgaan van het Sowjet-Russlsche militaire bestuur in Duitsland, de Tagliche Rund schau, verklaart ,dat de Sowjet- Unle bij eventuële Viermogendhe- denbesprekingen onverminderd vasthoudt aan haar eisen: „Vre desverdrag met Duitsland, vorming van een democratische regering voor geheel Duitsland en terug, trekking van de bezettingstroepen binnen een Jaar na tekening van het vredesverdrag". De Sowjets hebben de Britse eisen tot regeling van de inciden ten van de afgelopen week (het sluiten van Berlijnse waterwegen) Ingewilligd en in Britse kringen wordt gesproken over de „zeer vrendschappelijke houding" die de Sowjetrussen bij dit nieuwe con tact hebben aangenomen. Voorts toonden de Sowjets weer prijs te stellen op het door hen lang ver waarloosde sociale contact, toen zij één dezer dagen een delegatie zonden naar de receptie, die ad miraal De Booy, het hoofd van de Nederlandse missie te Berlijn, ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana heeft gehouden. OLIEVELDEN GEVONDEN AAN NEDERLANDSE GRENS Duitse geologen hebben in het gebied tussen de Eems en de Ne derlandse grens nieuwe belangrij. ke olie-voorraden aangetroffen, al dus meldt het met Britse licentie verschijnende blad „Die Welt". De nieuwe vondsten zijn onlangs gedaan bij boringen te Ruehler_ twist (ten Noord-Westen van Lin- gen) op enkele kilometers afstand van de Ned. grens. Men verwacht dat hier een belangrijk olieveld ontsloten kan worden, aldus het blad. Oude werkkleding bonnen RECTIFICATIE Men deelt ons mede, dat in het bericht waarin gezegd wordt dat de bonnen voor werkkleding on geldig zijn, een fout is geslopen. De bonnen Hl tot en met 12 en L 1 tot en met 12 worden on geldig na 14 Mei. In een rapport van de UNCI aan de Veiligheidsraad over de militai- *e toestand op Java en Sumatrain de periode van 24 Januari tot 11 April wordt o.m. geconcludeerd, dat in een groot deel van het vroegere Republikeinse gebied de Nederlan ders slechts de voornaamste ste den en wegen beheersen. In de ge bieden van West-Java en Oost- Java, die vóór 19 December onder Nederlandse controle stonden, be vinden zich concentraties van Re. publikeinse strijdkrachten. De vijandelijkheden op Java en Sumatra vonden voortgang. In de afgelopen twee maanden kwamen militaire operaties voor, waarbij aan beide zijden tenminste 200 man betrokken waren. Bij derge lijke botsingen werden door beide partijen moderne wapens gebruikt. In één geval, een aanval op Djogja beliep het aantal Republikeinse strijdkrachten ongeveer 1500 man. f 65.000 AAN KLOKKENBRONS GESTOLEN. Geruime tijd geleden werd de Rotterdamse politie er van in ken nis gesteld, dat op een terrein in Rotterdam-Zuid aan een uit Duitsland terugggevoerde partij klokkenbrons 43 ton, een waarde van f 65000 vertegenwoordigend ontbrak. Daar deze aangifte zeer laat werd gedaan, vergde het on derzoek veel uja. uit naa ecu«,er tot resultaat, dat de politie 31 ton brons, dat voor een deel reeds ver werkt-was, terugvond en elf ver dachten in deze zaak kon arreste ren. Koninginnedag 1949 KONINGINNEDAG 1949 nog wat vreemd op de laatste dag in April - is in geheel Nederland opgewekt gevierd. Een hoogtepunt is de opvoering van het oud-Hollandse ganzenbordspel in het Olympisch Stadion in Amsterdam geworden, waarnaar 60.000 mensen waren komen kijken. Ruim 250 kinderen bewogen zich in de heuse speelgoedstad op de groene grasmat, icaarop naar ideeën van Carel Briels de speeltuin, brug, doolhof, herberg, put, gevangenis enz. waren verrezen. Duizenden Nederlanders hebben voor de radio dit prachtige spel kunnen volgen. De KLM, een groot harmoniegezelschap en een flink gedeelte van circus Strassburger zetten alles nog luister bij - ten bate van het zioakke Nederlandse kind. De kabouters hebben de pot gewonnen en de beide auto's kwamen terecht bij de gelukkige bezitters van de loten serie A en L, no. 5 77 6. den. Vanuit een der ramen van de kinderkamer kon zij echter het hele feest van bloemen en ballon nen gadeslaan. Voor een ander raam van de kinderkamer mocht het jongste prinsesje op de school van Prinses Wilhelmina naar het feest kijken. Zelfgemaakt^ EEN ander evenement was het feestdefilé en de bloemenhulde op Paleis Soestdijk. Er kwam geen eind aan de rijen der duizenden, die met bloemen in de hand de brede oprijlaan voor het palels kwamen oplopen om de vriende lijk lachende vorstin op het bor des van hun aanhankelijkheid te getuigen. Het défilé duurde ruim een uur en toen het afgelopen was lag het brede bordes bedolven on der de kleurrijke pracht van dui zenden bloemen. Voordat het défilé begon zongen drie duizend kinderen van de la gere scholen te Baam en Soest het Wilhelmus voor de koningin. De kleine zangers hadden zich lang voor twee uur, de officieel vastge_ stelde tijd, voor het paleis opge steld met hun ballonnetjes, die da delijk na het Wilhelmus de lucht in moesten. Maar voor dit span nende ogenblik was aangebroken waren reeds vele ballonnen aan de kleine kinderhanden ontsnapt om op te stijgen, hoog de lucht in, de oranjezon tegemoet. Toch bleven er nog genoeg over om het feest rijkelijk te doen slagen. Voordien waren vier meisjes uit Baarn en Soest het bordes opge stapt om aan de prinsesjes Bea trix en Irene, die naast de Konin gin en de Prins stonden ln hun grijze bontmanteltjes, de ballon netjes te overhandigen, die zij zou den oplaten. Prinses Margriet mocht de plech tigheid niet van het bordes af bij wonen omdat zij wegens een lichte verkoudheid het bed moest hou- Te Berlijn is voor het eerst se dert het einde van de oorlog een Duitse militaire parade gehouden In de Russische sector hebben 7.500 man van de „Volkspolitie" in uniform, doch zonder wapens, in rijen van acht gedefileerd voor een eretribune waarop ter ere v. het 1 Mei-feest, de kopstukken v. d. communistische partij hadden plaatsgenomen. De officieren salueerden bij het voorbijtrekken van de tribune met de oude Duitse militaire groet met de hand aan hun platte uni formpet. In de optocht werden rode span doeken gedragen met het op schrift „de Volkspolitie strijdt voor de vrede en voor de Duitse eenheid". WILDE TOCHT DOOR HAARLEM Zaterdagavond werd in Haarlem door twee jongens uit Hillegom een auto ont vreemd. Tijdens de rit door de stad waar bü zij door de Haarlemse politie achter terna gezeten werden en waarbij van vuurwapenen gebruik werd gemaakt, reden de Hillegommers een langs de weg staande paal omver. De 24 jarige H. vloog door de voorruit en werd ter verpleging in een ziekenhuis opgenomen. De 26 jarige Van de W. kwam met de schrik vrij cn werd te Haarlem opge sloten. EIND APRIL NOG VORSTSCHADE West-Brabant heeft tijdens de afgelopen week wat koude nachten gehad. Op de vliegbasis te Woens_ drecht werd eenmaal zelfs een temperatuur gemeten van twee graden beneden het nulpunt en deze nachtvorst heeft, naar thans blijkt, schade toegebracht aan de te velde staande gewassen. Vooral het loof van de vroege aardappelen had op verschillende percelen zeer ernstig te lijden. REUZENVLIEGTUIG VOOR DE LUCHTBRUG Een reusachtige Boeing Strato- freighter van 71 ton is gister op t vliegveld van Frankfort geland na een vlucht uit de Verenigde Staten. Het toestel zal beproefd worden voor dienst op de luchtbrug:. Het vliegtuig is een zustertoestel van de B-50, de bommenwerper, die onlangs een non-stopvlucht om de wereld heeft volbracht. De West-DuitscLe autoriteiten zijn genoodzaakt geweest de bank biljetten van 20 mark uit '"e cir culatie te r:men, daar een valse muntersbende de biljetten zo goed heeft nagemaakt, dat zij door leken niet van de originele onderscheiden kunnen worden. De prinsesjes hebben haar moeder zoals ze dat al enige jaren gewoon zijn met een zelfvervaardigd ge schenk verrast. Ditmaal was het een fruitschaaltje, ge heel zelf geboetseerd en gel kleurd, met vruchten. Bea trix en Irene schonken bo vendien een foto van zich zelf te paard in sprong. Van ZKH Prins Bernhard kreeg de verjarende konin gin o.m. een fluwelen avond tasje, gemaakt van een Oos tenrijkse boerinnekap. „Chinese nationalistische vlieg tuigen hebben 27 en 28 April Nan_ king gebombardeerd", zo heeft dë communistische radio te Peiping gemeld. Gezegd werd, dat twee ar beiders en vijftien kinderen waren gedood en talrijke personen ge wond. Naar te Sjanghai is bekend ge maakt hebben de nationalistische troepen de evacuatie van Hang- tsjou het voornaamste punt van hun 750 km lange verdedigingsli nie voltooid en zijn thans bezig nieuwe stellingen in te nemen. Een communistische aanvalsspits zou tot 60 km achter deze verdedigings linie zijn doorgedrongen, terwijl twee andere colonnes waarvan een van Woesjing naar het Oosten en de andere van Soetsjou naar 't Zuiden oprukt een geïsoleerd, doch strategisch belangrijk spoor_ weg- en wegenknooppunt in dit gebied zouden naderen. Commu nistische troepen, die bezig waren met zuiveringsoperaties, bedreigen o phet ogenblik ten Noorden van Sjanghai, waarvan de belangrijk ste Woesoeng, aan de mond van de Whanpoe, is. Oud- minister Fievéz overleden Zaterdag ie in Den Haag op 46 jarige leeftijd na een langdurige ziekte de oud minister van Oorlog, kolonel Fievéz, overleden. Alexander Helenus Johannes L*opoldu6 Fieves werd - 22 Juni 1902 te Zutphen geboren. Na *ija militaire studies in 1922 te Breda te hebben voltooid, werd bij benoemd tot 2e luitenant bij het 17e regt. infanterie te Venlo In Maart 1938 werd hü beuoemd tot kapitein der infan terie en in November van dat jaar tot kapitein bij de generale staf. Gedurende de mobilisatie was hfl hoofd van bet bureau organisatie van het hoofdkwar tier van het veldleger. In krügsgevan genschap vertoefde hij te Neurenberg, Stanislau en Neu—Brandenburg, waar hij hoofd was van de geheime berichten dienst (radio) der krijgsgevangen Neder landse officieren. Na Juni 1945 vervul de hij opnieuw militaire functies en in het kabinet Beel, da^ optrad in 1946, vervulde overste Fievea de functie van minister van oorlog. Hij werd in 1948 opgevolgd door mr. W. F. Schokking. In Augustus van dat jaar werd hö tot kolo nel bevorderd. DUITSE MONOPOLIES ZIJN LASTIG TE VINDEN. Volgens een rapport van een in De cember benoemde Amerikaanse commis sie, die de uitwerking van het door pre •ident Roosevelt uitgeschreven en door president Truman gesteunde anti mono polieprogramma heeft bestudeerd, zijn 6e Amerikaanse bezettingsautoriteiten er niet in geslaagd ook maar één van de grote monopolies in Duitsland de kop in te drukken Slechts één geval was opgespoord, doch niet afgewerkt. De hoge function narissen, die tegen de kartelvorming strijden, handelen volgens het rapport niet overeenkomstig de politiek van de president uit vrees het Duitse herstel te benadelen. Geweldloze revolutie Het opschrift klinkt een weinig tegenstrijding. Een revolutie, een omwenteling kunnen we ons niet voorstellen zonder bloedvergieten. Zonder verdrukking van de ene partij, dij steeds de boventoon gevoerd heeft, door de groep die nieuw aan de macht gekomen ls. Een bloedige periode die Jaren lang duurt. Komen er in de maatschappelijke toestand grote veranderingen tot stand, zonder dat dit met bloed vergieten gepaard gaat dan letten we er niet zo zeer op. Dan vol trekt die verandering zich onge merkt. Zonder daarom minder re- volutionnalr te zijn. In ons land hebben we sedert de aanvang van de twintigste eeuw zulk een omwenteling meege maakt op het gebied van de land bouw. Niet alleen wat de mecha nisatie betreft. Want die heeft evenzeer plaatsgevonden ln de industrie. Neen, wanneer we spre ken over een omwenteling ln de landbouw. ïebben we meer het oog op de landbouwende bevol king zelf. Wie omstreeks 1900 het platteland opging kon ln elke gemeente tal van landarbeiders vinden. Wie op een Lagere school kwam en de kinderen vroeg, wat ze moesten worden kreeg van hem te horen als de ouders in niet al te beste financiële omstandighe den verkeerdenJk ga de akker op" meisjes werden van zei boerenmeid. De kinderen die iets anders wer den waren buitenbeentjes. En nu? Nog geen vijftig Jaar later? Komt u nu eens in een school en vraag hoeveel jongens er het land op gaan en hoeveel meisjes er nog boerenmeid wor den. Dan zult u merken, dat er een volledige omwenteling heeft plaatsgehad. Van zo ernstige aard zelfs dat vele autoriteiten op het gebied van de landbouw zich met zorg afvragen, waar 't heen moet als deze toestand nog erger zou worden. Want het land moet be werkt worden. Niet alleen wat het arbeidsvraag stuk betreft is er ontzaglijk veel en in snel tempo veranderd. Even zeer geldt dit voor de mentaliteit van de boer en landarbeider. 50 jaar terug was onze boerenstand een bolwerk van degelijk conser vatisme. De algemene gedachten- gang was dat men maar weinig verstand nodig had om boer te worden. En voor de landarbeider gold dit ln nog sterkere mate. De crisisjaren hebben wel aange toond dat deze gedachtengang onjuist was. De bedrijven die het best geleid waren, waar de weten schap een woord..meesprak hand haafdrn zich het best. De tijd, dat men kon spreken van de domme r.oeren Is volledig voor bij. Nog is het zo dat men zich als boer «.f bouwer kan vestigen zon der de nodige examens te doen. En wellicht somen er zo nog men sen op bedrijven, die zich niet kun nen handhaven door een te gerin ge kennis van de moderne metho den. Als de kinderen wat mee kun nen komen op school, moeten ze niet het land op. Een baantje lokt velen meer aan, omdat men het toch prettiger vindt, als men kan zeggen dat men kantoorklerk is inplaats van landarbeider, on derwijzer in plaats van boer. Een gedachtengang, die volkomen ver ouderd ls en die slechts schadelijk kan zijn voor een gezonde ontwik kelig van de Nederlandse land bouw. Want om voedsel voort te bren gen ls arbei 1 nodig. Maar evenzeer kene's! v. Z. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1