Ikmaai'dei r JAARGANG N0 1524 N.-HOLLANDSE PERS 1945 DINSDAG 3 MEI 1949 Nationalisten vastbesloten Sjanghai te verdedigen k.. Westers voorstel inzake blokkade Groeiende Pro-Spaanse stemming in de V.S. C KORT MAAR KRACHTIG baba Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.80 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberioh- ten 18 ct. B# contract aanzienlijke korting. Verantw, redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 220CL397I Buitenlanders gereed voor de vlucht Het kortelings door AFP onder voorbehoud gelanceerde be richt, dat Sjanghai reeds door de communisten bezet zou zijn, is ietwat te voorbarig geweest. Er is hiervan nog geen sprake. Het schijnt de bedoeling van de communisten te zij om Sjanghai heen te trekken en op deze wijze een tang rond deze stad te vormen. Vele buitenlanders, die zich in Sjang hai bevinden, houden zich inmiddels gereed om te -vluchten Drie Britse passagiersvliegtuigen en een aantal teostellen van de Britse luchtmacht worden in gereedheid gehouden, om, zo nodig, de Britse onderdanen nog op het laatste ogenblik te kunnen wegvoeren. Men verivacht te Hongkong de aan komst van het Nederlandse s.s.„Boissevain" en van de Ameri kaanse „Fort Charlotte", die tezamen 160 buitenlandse vrouwen en kinderen uit Sjanghai aan boord hebben. Aan een 250 Britten en 600 Ame rikanen in het district van het consulaat te Kanton, waaronder de provincies Kwantoeng en Kwangsi ressorteren, is aangera den China te verlaten, liever dan in het reeds overbevolkte Kanton of Hongkong te blijven. Inmiddels is Hangtsjow, 160 ki lometer ten zuidoosten van Sjang hai, door de nationalistische troe pen verlaten. Een stroom van vluchtelingen trekt nu de stad uit. gepakt en gezakt, naar het zuiden. Hangtsjow vormde een belangrijk punt in de nationalistische ver dedigingslinie van Ningpo. dat aan de kust is gelegen. Er rijden nog steeds treinen tus sen Hangtsjow en Sjanghai, doch ,tussen Hangtsjouw en Nantsjang moesten treinen wegens brandstof gebrek stil blijven staan. Te Sjanghai is een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard dat de communistische legers in Tsiangsoe. een tachtig kilometer ten noordwesten van Sjanghai „nog steeds versterkt worden". Generaal Tsjen Tal-Hsiang. de wordvoerder van het nationalis- t'-^e hoofdkwartier voor Sjang Toestand van alaim te Jeruza'em Te Jeruzalem is de toestand van alarm afgekondigd. Dit is van of ficiële zijde bevestigd. Aanleiding hiertoe was artillerievuur, dat in de zuidelijke sector van Jeruzalem w-*d afgegeven. Een uitgaansverbod is afgekon- 4:'d, terwijl verduisteringsvoor schriften werden uitgevaardigd. Een Israëlisch woordvoerder Heeft te Tel Aviv meegedeeld, dat Israë lische troepen een gebied „van es sentieel belang voor de spoorweg Lydda-Jeruzalem". waar gisteren brtsüngen met Arabieren voorvie. len .zouden bezetten. Maar wordt meegedeeld, begon t vuren toen zich ter plaatse be- A^b'^-en bezwaar maak ten tegen een Israëlische v~»«tt«nv ven het. gehort, dat ten zuiden van Jp-uzalem ligt. De woordvoerder zei. dat het in c^ent. in gen enkel opzicht de be trekkingen tussen de regertn^en v-n T^"ël en Transjordanië had geschaad. Vracen over cle dienstweiqerinoswet Op vragen van het Tweede Ka- nrrlid Stokvis (CPN) betreffende aanvulling van de dienstweige ring wet eeft minister Schokking n-mens d« minister van Justitie, de heer Wyers. o.a het volgende ge-ntwoord: S'echts de gewetensbezwaarde. wi°ns bezwaren worden erkend conform art. 3. letter b. van de dienstweigeringswet. wordt uit de militaire dienst ontsla een. Als re gel wordt, hem vrijstelling van te werkstelling verleend, indien hij daarvoor als gewoon dienstplich tige overeenkomstig de bepalingen van de dienstplichtwet in aanmer king zou zijn gekomen. INDONESISCHE KWESTIE NAAR TWEEDE POLITIEKE COM MISSIE VERWEZEN. De algemene vergadering der V.N. heeft veertien Mei gesteld als de voorlopige datum voor de be ëindiging van de huidige zitting. Met 29 tegen 18 stemmen bij c-nthoudingen besloot de algemene vergadering de Indonesische kwes_ tic naar de tweede politieke com missie te verwijzen. r&mgBn aF Tnnne ssssbSjim ZONNIG WEER. Zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen. Aanvankelijk langs de Waddenkust nog enkele cverari,vende wolkenvelden, later cevral zonnig weer met iets hoge re tempraluren hai en Woosoeng, heeft met nadruk verklaard, dat de nationalisten vastbesloten zijn Sjanghai te ver dedigen. Volgens deze generaal zullen de nationalistische troepen binnenkort het initatief hernemen en „beslissende klappen uitdelen" aan de communisten, wanneer zij „het zouden wagen Sjanghai aan te vallen". De verbindingslijnen van de communisten, die de Jang- tse zijn overgestoken, werden vol gens de generaal „op een gevaar lijke manier uitgerekt". r~ TWEE MINUTEN STIL STAND VAN HET VERKEER De herdenking van de ge vallenen in de tweede we reldoorlog is vastgesteld op ae avona van wcensaag 4 Mei. Om 8 uur zullen dan door het gehele land twee minuten stilte in acht wor- den genomen. De trams in de grote steden, de treinen op onze spoorabnen en de bussen door de provincie, kortom het gehele verkeer zal op dit tijdstip tot stil stand komen. Gaarne vol doen wij aan het verzoek van de Commissie Nationale Herdenking 1940-1945 om ook het particuliere ver keer op te wekken deze plechtige herdenking in acht te nemen. J BLOEMENHULDL VOOR H M. KONINGIN JULIANA. De inwoners van Baarn en Soestdij K hebben H. M. de Koningin Zaterdag middag In r!e tuin van het paleis Soestdljk 'n grootse bloemenhulde gebracht. Na de bloemenhulde hebben ongeveer 3400 schoolkinderen uit Baarn en Soestdjjk ballonnetjes opgelaten. Prinses Beatrix en Prinses Irene namen aan dit festijn deel. Gewapend met hun ballonnetjes wachtten zij, staande op het bordes voor het Paleis, tussen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bern hard, het sein af om ze toste laten. Opheffing 10 Mei Meiviering op de tweede Mei De leiding van lu P.v.d.A. bad het parool uitgegeven om de Meiviering door de democratische socialisten te doen plaats vinden op de tweede Mei, daar de eerste Mol op een Zondag viel. In verschalende plaatsen van ons land werden grote vergaderingen gehon den, o.a. in Amsterdam in de Apollobal waar de partijvoorzitter Koos Vorrink zich middels een gromofoonplaat tot de ongeveer 6000 personen in de Apollo hal richtte. Als tweede spreker trad op de heer Kupers, voorzitter van het N.Y.V. Oud minister Vos voerde in Amsterdam en Den Haag het woord en betoogde, dat een verenigd Europa slechts een socialistisch Europa kan zijn. In Nijmegen sprak minister In 't Veld, welke deze gelegenheid aangreep om een overzicht te geven van de voor uitgang en de vooruitzichten bij de wo ningbouw. Uit tal van plaatsen komen verder berichten over de Meiviering van de P.v.d.A. welke zo goed als uitsluitend avondvergaderingen waren. We geloven dat de viering van de Mei „dag" door de verstelling van de eerste naar de tweede Mei aan beteke nis sterk heeft ingeboet. Vergaderingen op de avond mogen nog zo voortreffe l«k slagen, ze zijn niet in staat .de dag demonstraties te vervangen. Van Westerse zijde zou aan Rusland het voorstel zijn gedaan om de btokka de van Berlijn op 10 Mei a.s. op te heffen en rond 23 Mei een bijeenkomst van de vier ministers van buitenlandse zaken 1e houden. Het Sowjet Russische antwoord wordt nog verwacht: Maandagavond zouden deze voorstel len geformuleerd zijn op een bespre king van anderhalf uur tusseu de Brit se, Amerikaanse en Franse vertegen woordigers te New York. Van de ande re kant meent men, dat de Westelij ken en de Sowjets bet eens zullen xnoe ten worden over een geleidelijke ophef fing van de blokkade, daar een o fing ineens technisch te grote moeilijk heden zou opleveren. Volgens kringen te Madrid, die in nauw contact staan met diplomatieke en financiële kri ngen, heeft het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken thans geen politieke bezwaren meer tegen het verst rekken van leningen door de Export Import Bank aan Spa nje. Dit betekent niet, zo voegt men hier aan toe, dat Spanje onmiddellijk een lening van deze batik zal verkrijgen, doch wel, dat thans de iveg is ge opend voor het verkrijgen van een lening, mits Spanje aan de voorwaarden van de bank ken voldoen. in de vorm van credieten, leningen trekrechten of anderszins buiten landse kapitaal ter beschikking te krijgen van Groot Brittannië, Frankrijk, Zwitserland en Neder land, welke pogingen door politie, ke oorzaken zouden zijn mislukt. In financiële kringen te Madrid heerst thans een zeker optimisme en gelooft men. dat andere landen het Amerikaanse voorbeeld zullen volgen, en dat Spanje uiteindelijk in staat zal zijn het buitenlands kapitaal te verkrijgen, waaraan het zo dringend behoefte heeft. In financiële kringen te Madrid is men van oordeel, dat in deze wijziging van de politiek van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken voor het eerst de groeiende pro-Spaanse stem ming in de Ver. Staten tot uiting komt. De laatste jaren heeft Spanje, zowel officieus als officieel, ge tracht Amerikaanse banken en re geringslichamen te beweeen ge"d ter beschikking te stellen om de economische moeilijkheden, waar mede Spanje te kampen heeft., te overwinnen. Deze pogingen had den geen succs. tot ten slotte de bezwaren te^en. een particuliere lening vervallen bleken te zijn en de Chase National Bank een le- lnng van 25 millicen dollar ver- retskte. Men veronderstelt te Madrid.'dat Soanie de laatste maanden pogin_ gen in het werk heeft gesteld om VAL MET BABY. De 30-jarige L. Linders uit Hel mond is met zijn 2 maanden oude baby uit het raam van de tweede verdieping gevallen. L. werd met een zware schedelbasisfractuur in het ziekenhuis on-crvnnpn -vaar hij aan de verwondingen is be zweken. Di baby kreeg bij de val geen letsel. Iu de Weste'rsé nota, opgesteld door Jeisaup, Sir Alcxander Cadogan en Jean Ohauvel, resp. de Amerikaanse, Britse en Franse vertegenwoordigers, zou ver der te verstaan zijn gegeven, dat thaus de tijd is aangebroken voor vierzijdig overleg iu de plaats van besprekingen tussen Amerikanen en Sowjets alleen. In een officiële verklaring van Wes terse zijde wordt de nadruk gelegd op bet vereiste van geheimhouding ten aanzien van de onderhandelingen en verder vermeld, dat men bevredigende voortgang blijft maken. De Britse ambassadeur te Wa&hlng oiob, Sir Oliver Franks, heeft de Duit ï«e' kwestie besproken met Dean Aehe son, die tevoren met dr. Jessup een on idejrhoud bad gehad, voordat deze met -zijn Britse en Franse collega's in be spreking ging. Door gewoonlijk welingelichte krin gen te Parijs is verklaard, dat de drie Westelijke mogendheden een krachtig verenigd front zullen vormen tegenover de Sowjets op een eventuele bijeen komst van de ministers van Buiten landse Zaken. Men verwacht, dat de Sowjets met een plan voor de dag zullen komen voor onmiddellijk herstel van de Duitse eenheid en terugtrekking van alle bezet tingstroepen. Op de Nationale Feestdag 's middags vrij Het College van Rijksbemiddelaars heeft ccb richtlijn vastgesteld met be trekking tot de arbeidstijd in liet pnrti onliere bedrijfsleven op de Nationale Feestdag. Hierin wordt vergunning ver kond om op deze dag om één uur des namiddags vrijaf te geven, zonder dat deze vrije middag in mindering zou ko men op de jnarUjise vacantie of mip perdage». OPBRENGST ..WIE WINT DE POT" AAN DE KONINGIN OVERHANDIGD Mevr. Ara. J. d' Ailly erepresidente van het damescomité „behartiging van de loterij voor het zwakke kind", heeft vergezeld dom- de heer Carel Briels en de overige leden van het comité in» het paleis Soestdjjk de opbrengst van de loterij „Wie wint de Pol?" in de vorm van een cheque groot 200.000 aan H.M. de Koningin overhandigd. Minister Stikker te Londen aangekomen Mr. D. U. Stikker is per vliegtuig te Londen aangekomen, waar hij in een bijeenkomst Tan de 20 ministers van Buiienlandse Zaken het handvest voor de Raad Tan Europa mede zal onder tekenen. Griekse regering heelt meer geld en wapens nodig Sir Patrlck Hamilton. een Brits industrieel, die kortgeleden van 'n bezoek aan Athene in Engeland is teruggekeerd heeft verklaard, dat er een goede mogelijkheid bestaat dat de communisten in Grieken land de overwinning zullen beha len, indien niet meer geld en wa pens ter beschikking van de Griek se regering worden gesteld. In een In de „Times" gepubli ceerde brief schrijft sir Patrick: ,,De Grieken, die ik heb gesproken, schijnen over de oorlog in hun land ongeveer op dezelfde wijze te denken, als de Engelsen in 1940 en 1941 de tweede wereldoorlog be schouwden: „Wij leveren de man nen en wij verliezen de mensenle vens en bezittingen, ten voordele van de rest van de wereld, terwijl de Verenigde Staten zorgen voor een toevloed van wapens en geld." Het lijkt mij zeer waarschijnlijk dat, tenzij er meer wapens en meer geld ter beschikking van de Grieken worden gesteld, zij er vermoedelijk niet In zullen slagen een werkelijke overwining te be halen. UITTOCHT UIT SJANGHAI Naar mate de communistische tro epen dichter bij Sjanghai komen, vluchten er meer en meer Chinezen uit deze bedreigde stad. Twee vrouwen verlaten Sjanghai boven op een handkar met huisraad. (Rad io-telegrafisch overgebrachte foto) —o— Bij Delden bracht een var ken in één keer niet minder dan een-en-twintig biggen op de we reld. Een unicum in de geschiede nis der Nederlandse varkensfokke rij. Als alle varkens dat kunststuk je eens uithaalden zou het spek meteen wel van de bon kunnen. oVan de varkens naar de bloembollen Weet u hoeveel bloem_ bollen in 1948 werden uitgevoerd? Niet minder dan 30.5 millioen kilo gram ,met een waarde van 73 mil lioen gulden. Een welkome bij dra ge voor de deviezenpot. Engeland en de Ver. Staten waren de groot ste afnemers. oIn Normandië is en aanvang gemaakt met de „operatie-meike ver". 5 vliegtuigen, een helicopter, 2 met radio-installaties uitgeruste auto's en enkele honderden motor fietsen en andere voertuigen bin den de strijd aan tegen de meike vers. Als dat nog niet helpt! —oHet skelet van een baby, dat, naar men aanneemt uit het jaar 50 voor Christus stamt ,werd in Engeland bij graafwerk gevonden onder de vloer van wat eens een grote Rmeinse villa was. Het ske let was intact, maar viel uiteen, toen het aan de lucht werd bloot gesteld. oDe Leeuwarder veemarkt be stond dezer dagen 75 jaar. De heer K. H. Nicolay uit Britsum betrad op de feestdag het eerst de markt, twee koeien met zich meevoerend. Een feestelijke bijeenkomst, ech ter zonder de koeien, volgde hierna in hotel Prins Allen. Verschillende grootheden voerden hierbij het woord, o.a. de vertegenwoordiger van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer J. Stienstra. Aan enige oud gedienden van de veemarkt werd 'n medaille uitgereikt door het ge meentebestuur. De vereniging voor dierenbescherming reikte eveneens enige medailles uit. 't Waren er al lemaal feestvarkens. o— En op 2 Mei vierde het Frie se Paardenstamboek in een feeste lijke bijeenkomst zijn 70-jarig be staan. De algemene vergadering werd in dezelfde herberg gehou den, waarin 70 jaar geleden tot de oprichung werd besloten, nl in „De drie romers" te Roordahuizem. o— Sinds het begin van de te- genblokkade der westelijke gealli eerden heeft een smokkelbende voor 1 millioen Duitse marken aan textiel van de oostelijke zone naar de Britse zone van Duitsland ge smokkeld. Grote hoeveelheden kof fie .chucolade en andere artikelen volgden de omgekeerde weg. oDe hoofdstedelijke politie heeft op Koninginnedag in het oostelijk deel van Amsterdam een kleine tweehonderd pamfletten in beslag genomen en twee versprei ders aangehouden. Het waren pam fletten ondertekend namens de Algemene Nederlandse Jeugd Ver., welke als beledigend voor de rege ring werden beschouwd. Drukkende lasi DE MEMORIE VAN ANTWOORD die de Minister van Oorlog aan de Eerste Kamer heeft doen toeko men, is niet geschikt o mons in een al te zonnige stemming te brengen Steeds duidelijker wordt het, dat. het militaire vraagstuk als een lo den last op het Nederlandse volk drukt. Een last, waeraon het moei_ lijk zal zijn te ontkomen, daar de mening, dat het land moet worden verdedigd tegen eventuele aanval lers, gemeengoed is geworden. Dat neemt echter niet weg, dat we een open oog moeten hébben voor de ontzaglijke zware druk, die op het Nederlandse volk wordt ge legd. Niet in financieel opzicht; Ook hiertegen kan men bezwaren hébben. Stelt men zich echter op het standpunt van landsverdedi ging, dan moet men niet op de centen gaan beknibbelen. Men zal ons tegemoet voeren, dat men dan ook niet moet murmureren tegen de persoonlijke lasten, die vele Ne derlanders hebben te dragen. Misschien is het ook wel on juist Misschien zijn we nog te zeer besmet met de gedachte, dat het milialrisme een kwaad is, dat alleen maar tot ondergang en vernietiging kan voeren. We héb ben dat immers lana gelooid. Maar zelfs al is men overtuigd militairist dan zal het niet te ontkennen val_ len, dat op de dienstplichtigen een zee rzware druk heerst. Lazen we in de memorie niet, dat de soldaten, die uit Indonesië gerepatrieerd zijn, nog weer enkele weken op zullen moeten komen, omdat men hen niet voldoende ge oefend achf voor de verdediging van het WestenDat vervult ons met zorg. Het gaat nu juist niet om die zes weken. Daar zullen ze ivel weer over heen komen. Maar waar het ons wel om gaat en wat ons inziens onduldbaar is, dat is de dienstplichtige volkomen rechteloos is. Als men voorheen zijn dienstplicht moest vervullen, wist men wara men aan toe was. De dienstplicht duurde enkele maan den. Desnoods een jaar, maar dan was het uit. Weet echter een jon geman. die in militaire dienst moet, op het ogenblk waar zijn plicht eindigt7 Hoe lang zitten sommige jongens al niet onder dienst? De Minister is nu van oordeel, dat die jongens uit Indonesië nog zes weken geoefend moeten wor den. Als hij het goed vindt om hen zes maanden te houden, gebeurt dat ook. Een diepe zorg vervult ons voor de jongens, die omstreeks twintig jarige leeftijd twee of drie jaar uit het maaschappelijk leven worden weggerukt. Hoe staat het met hun betrekking, hoe met hun studie? Vragen, die we hier niet kunnen beantwoorden, maar die zich in tienduizenden gezinnen in Neder land voordoen. Er wordt weinig verzet tegen deze onhoudbare toestand gehoord. E<n we vermoeden ook wel, dat onze stem die van een roepende in de woestijn zal zijn. En toch schro men we niet vanaf deze plaats te waarschuwen, dat aan deze toe stand een einde moet worden ge maakt. We hebben ons nimmer plezierig gevoeld onder militaire heerschappij. En nu minder dan ooit, nu blijkt dat de Minister jon ge mannen die in Indonesië reeds meer dam. genoeg hébben geh"d, nog weer voor enkele weken wf}- haalt, zonder dat het Parlement er ook maar in gekend wordt, anders dan via een mededeling in de Me. morie van Antwoord. v. Z. onze kleine tovenear

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1