De sloot aan de Noorderkade Blik op de Kaasmarkt vanaf de Waagtoren Van dit... van dai... van alles wat.. „Laten ze hem in ieder geval goed schoon houden" Op de Noordgrkade tussen de Ringers fabrieken en de Spoor- wegloopt oen sloot, die in de gemeenteraadszitting van Donder dag' basproken Is. Een aantal van de beiooners van de huizen, die aan deze sloot liggen, hebben namelijk een adres aan de raad gericht, ivaarin verzocht word te bevorderen, dat door demping van de sloot .gelegen vóór hun woningen, een einde komt aan de onhygiënische toestanden ter plaatse Daarom zijn wij daar een kijkje gaan nemen en hebben icij met de bewoners van dia huizen gesproken over het euvel van die sloot. zich dit ook ten volle bewust: ..Al Een zwarte plek in het stac/sschoon EEN SLOOT Om de waarheid te zeggen: wij zagen eerst niet, dat er een sloot was. Wat wij zagen, was een gore geul, waaruit vele kwalijke dam pen opstegen. Water was er oiet veel te zien: het grootste gedeelte van de ..sloot" bestond uit modder Slechts op enkele plaatsen be merkten wij wat donkergrijs ge tint water, dat wij eerst óók voor modder hielden, ware het niet. dat wij haastig een kikker zagen weg duiken ln dit vocht. LATEN ZE M DEMPEN De opinie van de bewoners over deze sloot is eenstemmig dezelfde: „Laten ze die sloot toch dempen, die stank is niet uit te houden". En een van de bewoners voegde er nog aan toe: „Als ze dan geen geld hebben om 'm te dempen. la_ ten ze hem dan ln leder geval goed schoon houden." Nu, daar mankeert het nog wel eens'aan. Het schijnt slechts spo radisch voor te komen en dan nóg schijnt men het niet zeer grondig te doen: de kanten worden dan een beetje schoongemaakt en uit gebaggerd .maar het vuil werd op de walkant neergelegd, zodat de kinderen het wel weer ln het wa ter trappen. De laatste schoon maak is geweest aan het begin van de herfst. Dus alweer meer dan dan een half Jaar geleden. Dit geschiedde door de Rijkswater staat. Het is dU3 begrijpelijk, dat men de schuld op de Waterstaat schuift. Dit ls echter ten onrechte. Naar men ons van de zijde van Rijkswaterstaat meedeelde, be hoort het niet tot de taak van de ze instelling om de sloot schoon te houden De verplichting hiertoe ligt bij de pachters van de grond. Aangezien deze dit nalaten, moet de Rijkswaterstaat de taak op zich nemen. Een onverkwikkelijke toestand. RATTEN EN VLIEGEN... Maar met dat al blijft de sloot natuurlijk even ruil. Met alle ge volgen vandien. Stank, ratten (een dergelijk moeras ls natuurlijk een heerlijke verblijfplaats voor dit ongedierte) en bovendien is de sloot een broedplaats voor malaria vliegen, wat de volksgezondheid natuurlijk niet ten goede komt. Ten slotte ls zo'n modderpoel niet bepaald een verfraaiing van het stadsschoon. De bewoners zijn Is het dan maar de Noorderkade en staan er maar kleine huisjes, toch zou het gemeentebestuur, al leen al omdat het zo lelijk is. moeten ze dat ding laten dempen, zei ons een der bewoonsters. En daar zijn wij het geheel en al mee eens. Laten wij hopen .dat het spoedig moge gebeuren. Het antwoord, dat B. en W. bij monde van wethouder Coerts gegeven hebben nl om het adres te bestuderen en de raad te informeren, houdt de hoop in op een verbetering wakker Moge het spoedig zijn. MILITAIREN REPATillEEREN J Op ons bureau ligt ter inzage de passagierslijst van het troepen transportschip „Volendam". dat 3 Mei J.L van Tandjong Priok ver trok en vermoedelijk 1 Juni in Rotterdam zal arriveren. Uit onze omgeving zijn de volgende solda ten aan boord. Wmr. O G Schipper, Overdlestr. 22. Alkmaar Korp. J van 't Veen. Gashouder straat 29. Alkmaar Sold. I H Groenenberg L. Midden meerweg H 23. Middenmeer Sold. I J van Dalen, Zandvaart 188 Breezand Korpl. J D Steeman. Hofstraat 9, Den Oever Korp. S C Stoop, 't Rijpje B 277. Sint Maarten ALKMAAR Geboren: Neeltje. dv J H van Lie nen en C J Stubbe. Gehuwd: P Rohof en W v d Lin den. Ondertrouv/d F. Mays en J 'M Groeneveld. G Paleari en J M Goes: P T 1 en S H Pool: F F Splekermann en M A Broersen: J C Lipjes en E C Molenaar S Ab- bring en T C Geels. Overleden: C de Goede. 83 jaar. geh. met C J Erkamp; M. Wonder 66 Jaar. geh. met G Nlerop; N. Scheltns 81 Jaar, wed. v P Ruiter H W M Rijks 85 jaar, weduwen. v. M Schotsman. Weer rondvaarlen door Alkmaars grachien KLM. Propaganda Avond in het Wapen van Heemskerk Door de leden van de personeels verenigingen van de N V. Jac. Met NV. de Wild en de Gemeente Lichtbedrijven werd Woensdag J1 een avond belegd ln het Wapen van Heemskerk, waar de bekende KLM vlieger de heer A. van Ulsen een causerie hield over de ontwik keling van het machtige KLM be drijf. Uit eigen ervaring vertelde de heer va» Ulsen o.m. over de vluchten van vóór 1940 waar èn de machines èn de gevens waar over de vliegeniers beschikten wel zeer sterk verschilden met die van thans. Vooral na de oorlog is de techniek enorm vooruitgegaan en alle mogelijke Instrumenten en voorlichtingen maken dat het vliegen tegenwoordig nagenoeg zonder gevaar kan geschieden. Achtereenvolgens gaf spreker een uiteenzetting over blind vlie gen. weerberichten, radar, navi gatie, voorbereiding en service bij de KLM. Spreker gaf van deze moeilijke onderwerpen een duide. lljke. voor ieder begrijpelijke uit eenzetting. Alles en ledereen bij de KLM streeft naar veiligheid voor alles en daarin ligt de grote kracht van deze luchtvaartmaatschappij die over de gehele wereld zulk een uitstekende reputatie geniet. De boelende rede van de heer van Ulsen oogstte 'n luid applaus. Na de pauze werden eerst enige schriftelijk binnengekomen vra gen door spreker beantwoord, waarna de heer A. C. Leenders, propagandaleider van de KLM de prachtige kleurenfilm „Amster dam—Batavia" vertoonde. Deze noemde deze film „de trots van de KLM". Ze bracht prachtige op namen. Niet alleen vanuit het vliegtuig, maar ook van alle plaat sen, welke het vliegtuig volgens de oude Indlë-route passeerde. De begeleidende muziek was voortreffelijk gekozen, terwijl de gesproken toelichting van de heer Leenders het geheel completeerde Het was een prachtige, leerzame avond. We hebben ditmaal de kaas markt eens van boven bekeken. Aangezien we zelf geen Alkmaar der zijn, was het de eerste keer dat we moeizaam de welgeteld 150 treden van de Waagtoren op klommen. Voorlopig zal het ook 'wel de laatste keer zijn. Op de eerste trans aangekomen (de toegang tot de tweede omloop is afgesloten), bleek het namelijk dermate druk te zijn, dat het een hele toer was. de omloop hele maal om te lopen. Niettemin zijn we er ln geslaagd .hetgeen ons een grote voldoening schonk, want op deze wijze hebben we een prachtig overzicht gekregen van de Vlctorlestad, die we nog maar sinds kort kennen. Wat-klein is Alkmaar eigenlijk van omvang, zo van boven bezien Men zou het niet vermoeden. Als ;we zeggen .dat we op Alkmaar hebben neergezien .dan bedoelen we eigenlijk de zich beneden ons uitstrekkende zee van daken, die allemaal éénzelfde kleur hadden, nl een soort verschoten rood. Van de omstreken hebben we meer ge, zien: het in het landschap domi nerende Noordhollands Kanaal, de molens en de duinen op de achtergrond. OP ZOEK NAAR ARGENTIJNEN Het wemelde van vreemdelin gen op die omloop. Engelsen, Fransen, Zwitsers, Scandlnaviërs. Ieren Noord-Amerikanen Ja zelfs van laatstgenoemden nog enige zuidelijke naburen, nl een Boli viaan en enige Argentijnen. Dat er Argentijnen zouden komen, had den we trouwens al gehoord. We hadden hen al lopen zoeken toen we dan ook een. we mogen wel zeggen heer. zagen, met een ZONDAGSDIENST DOKTOREN. De Zondagsdienst voor doktoren wordt voor het komende weekend waargenomen door G J Sluymer. arts. Emmastraat 36. tel. 3193 en E E M van Gilse arts, Kennemer park 9 tel. 3136. ZONDAGSDIENST' APOTHEKEN. De Zondagsdienst voor apothe ken wordt waargenomen door mevr. de wed. Wanna Mient 11. In de apotheek, wence Zodags ge opend is. wordt gedurende de daarop volgende /eek nachtdienst waargenomen. De nachtdiest gaat ln op Zaterdagavond 6 uur. SCHAKELS In 't Gulden Vlies werd gister avond voor een redelijk bezette zaai een herhaling gegeven van het stuk „Schakels" van Herman Heyermans. opvallende, oranjekleurige sombre ro, waaraan enkele souvenirs van Alkmaar (gekocht aan het stalle tje van een student ln de econo mie. die er op deae wijze Iets hoopt bij te verdienen), bungel den, schoten we er onmiddellijk op af. Het bleek een rasechteLpn-t denaar tg zijn, die ons in zijn sap - plge Cockney mededeelde dat hij die bijzondere hoed op Piccadilly Circus ln zijn geboortetsad had gekocht. Overigens deelde hij ons nog ongevraagd mede. dat hij de ronde kaasjes veel te duur vond en dat ze niet eens volvet waren. Hij zei. dat hij het kon weten, omdat hij al Jarenin kaas handelde. WE ONTMOETEN OVERZEESE COLLEGA'S Toen we daar boven enkele-!adn tekeningen stonden te maken, «n- gen we een tweetal dames het zelfde doen. Ons vermoeden 'met collega's te doen te hebben, bleek door een naar we tot onze sefcaah de moeten toegeven. afgeluisterd- gesprek, bewaarheid te wonden We hebben het toen. maar ge waagd op een nettere mander meer aan de weet te komen. Het bleken te zijn de Australische miss Beatrice Lilley van de „Sid- ney Sun" en de Amerikaanse mrs. Dorothy Williams-Rosenberg van de „San Franclsco Telegraph". Ze waren naar Holland gezon den om een aantal reportages voor hun bladen, te verzorgen. Er liep overigens ook nog een zekere Amerikaanse Captain Mit- chell rond. die ln Marken en Vo lendam een kleurenfilm vervaar digd had en nu van de kaasmarkt het zelfde kwam doen. De filmp jes zouden voorbestemd zijn om voor Amerikaanse schoolkinderen te worden gedraaid, ten behoeve van het aanschouwelijk onderwijs in land en volkenkunde. DE „RIKSHAW" Even ging er een gejuich bene den op. toen op een gegeven mo ment enige kaasdragers er op een sukkeldrafje vandoor gingen met een berrie .waarop twee nietsver moedende Engelse dames hadden plaatsgenomen, kennelijk met de bedoeling om even uit te rusten. Voordat de protesterende dames kans kregen uit hun „rikshaw" te stappen, hadden diverse camera's het aardige voorvalletje reeds ver eeuwigd. Onder auspiciën van de Stich- tin '4045 maakten tachtig oor logsweduwen een excursie naar de kaasstad. Uit Engeland kwam een gezelschap van 64 boeren van de Harapshire Growmore Club .die al len zonder uitzondering een paar klompen kochten, welke ze in prijs veel billijker vonden .dan in hun eigen land. De bus naar de Wieringermeer zat evenals de voorafgaande week maar half vol, zulks ln tegenstel. llng tot de boot, die dit Jaar weel de eerste rondvaart door de grach ten verzorgde. „ECHTE" HOLLANDERS Met de beschuitverkoop wilde het niet erg vlotten. Naar wij ver namen is dit te wijten aan het feit, dat thans voor de ingang van de stand een schutting is opge trokken, omdat het anders binnen te veel zou tochten. Hierdoor zou den de vorige week alleen al drie beschuit met kaas verkopende jon gedames zijn ziek geworden. De volgende week zal evenwel boven de ingang een groot bord met op schriften en een enorme pijl ko men te hangen, waardoor het pu bliek op de stand opmerkzaam zal worden gemaakt. De verkoop van de ronde, goud gele 40 plus kaasjes liep deze keer heel druk. Honderdnegenennegentig men sen bleken aan de hand van de kaartverkoop ,evenals wij. niet te_ vreden te zijn geweest, voor zij de toren beklommen hadden en de markt op de kop hadden gezien. Toen we de markt weer afwan delden. zagen we nog liet, hoe Captain Mitchell heel enthousiast de groep Volendamse straatmuzi kanten stond te filmen. Voor vele buitenlanders bleken deze „echte' Hollanders wel weer een der groot ste attracties te vormen. Deze laatste voeren er. naar het toescheen, wel bij. PAARDENHOOFDSTEL DUS... Een vermomde „Blauwe Tinus" doet ons de volgende donatie voor deze rubriek toekomen. Gachte Redacte, Een paard is. gelijk het zeer be kende zelfstandig naamwoord „Paardenhoofdstel" al aanduidt, een edel dier. Bij dit dier spreekt men nooit van „kop", doch alleen maar van „hoofd". Zulks in tegen stelling tot de mens, tegen wie men dikwijls geneigd is te zeg gen: „Houdt je kop dicht". Dus is een paard een zeer edel dier. Een huzaar bijvoorbeeld, die de wan staltige moed zou hebben om te spreken van een paardenkop of van een paardenpoot, zou grote kans hebben, dat zijn wachtmees ter hem toevoegde: „Hou je kop dicht of ik sla je poten kapot!" Na deze Inleiding zal "het u. waarde redactie (hopelijk) duide_ lijk zijn .waarom ik hier op mijn poot ga spelen. Een erudiet man (ik zie daar uw rechtbankverslag, gever tenminste voor aan) heeft in uw blad wél de kwalijke moed vertoond om tot tweemaal toe en zonder enige schroom (want het stond zelfs in de kop van het ver, slag) te schrijven over een gebro ken paardenpoot. Ik kan mij dat niet indenken. Weet uw verslag gever wel. dat er zelfs een Dag van het Paard bestaat? Maar dat er wel nooit een Dag van de Rechtbankverslaggever zal be staan, indien deze heren op zo een ondoordachte wijze blijven schrijven? En dat dit de moraal is van het lied: „Trap nooit naar de benen van een (zelfs dood) paard! Ondanks alles een stevige poot van BLAUWE TINUS (op z'n stokpaard) Naschrift (van ons) Uw secretaris heeft deze (gees tige) ontboezeming met vreugde gelezen. Maar waarom zegt men over een dergelijk edel dier dan wel: ..Men moet een gekregen paard niet ln de bek kijken"? Dat „bek" klopt slecht met „hoofd" en „benen"! Wij willen niet lasteren, maar er wordt ook dikwijls gezegd ..Hort sik" en „Dat knol". Dat is ook niet eerbiedig tegenover een edel dier. Of komt dat doordat er renparaden en trekpaarden zijn, net als ln de mensenwereld? En fin, wij willen die „paardenpoot" niet goedpraten. Een paard heeft dus een „hoofd" en „benen" en gelukkig geen lange tenenAl, lemaal accoord? WAAROM NIET Een donateur heeft de koeien geteld langs de spoorlijn van Alk maar naar Amsterdam (zeker uit verveling). Het waren er volgens zijn zeggen 1237. „En dat is nog lang niet alles." roept deze dona teur uit. „En waarom kunnen nou die runderlapjes niet v. d. bon?" wil hij tenslotte weten. Wij moe ten eerlijk bekenen dat wij de vleesdistributie nimmer van uit deze verbluffende gezichtshoek hebben bekeken. Schrijft u dit eens aan Excellentie Mansholt. Misschien weet hij dat ook niet van die koeien langs de spoorlijn. Tien tegen één, dat de runder lapjes vrij komen. HARMONISCHE LICHAAMS- ONTWIKKELING. En nu gaan wij even naar de harmonische lichaamsontwikke, ling. Het werkcomité Alkmaar van de Nationale Vereniging tot Bevor dering v. Harmonische Lichaams ontwikkeling deed ons een artikel tje toekomen, waarin tal van BEETHOVEN-CONCERT DOOR H.O.V. Op Vrijdag 20 Mei a.s komt de Haarlemse Orkest Vereniging we derom in 't Gulden Vlies te Alk maar concerteren en brengt dit maal ol.v. Marinus Adam een pro gramma ten gehore dat gewijd is aan werken van Beethoven. Als solist zal optreden de Jonge, talent volle violist Dick de Reus met Beethoven's onvolprezen vioolcon eert. De thans 26-jarige violist Dick de Reus begon op 8-jarige leeftijd zijn studie, kwam op 13-jarlge leeftijd op het Amsterd. Conser vatorium en verliet dit ruim 3 Jaar later met zijn diploma ..cum laude Hij verwierf daarna verschillende prijzen en werd op 18-jarige leef tijd benoemd tot eerste vlolist bij het Concertgebouw Orkest, waar bij hij tevens als solist optrad. In 1946 zag hij zich echter genood zaakt. zijn plaa^In het Concert gebouw Orkest te verlaten, wegens zijn vele solistische werkzaam heden. Dit Beethoven-concert vermeldt na de pauze de Vijiae Symphonie. BIOSCOOP ..DE RUS". BERGEN. Ook deze w:ck weer 2 films in De Rus tot en met Zondag loopt de laatste Tarzan-film van de sinds kort ove-leden crack od dit gebied van deze films Johnny Weissmrller. Een film met spanning en prach tige opnamen van het natuur schoon in Afrika. Toegang alle leeftijden. In tegenstelling met bovenge noemde film. de zeer sterke speel rolprent met drie grote sterren ..Berucht" Ingrid Bergman. Cary Grant en Claude Rains die de drie nooidroüen. meesterlijk vertonen in een film van snionage. Allee Huberman. Ingrid Bergman, doch ter van een Duitse spion, is zelf vol bloed Amerikaanse. Zij wordt ver liefd op een Amerikaans spion Devlin (Garv Grant) maar om achter een Duitse spionnage in Florida te komen, trouwt zij met mr. Sebastiaan. een Duitse spion, (Claude Rains). Maar uiteindelijk omdat Devlin ongerust is. daar Allee niet op een afspraak komt. eaat hij naar het hu's van de Sebastiaan. hii komt tot de ont dekking. dat Alice ernstig ziek Ls en ontvoert, haar onder bedreiging alles aan de nazi's te vertellen De andere leden ontdekken ech ter de waarheid en rar. Sebasti- aa wordt geliquideerd, terwijl Alice hersteld en haar redder huwt. Een film dnnr Alfred Hitchcock geregiseerd. Toegang 18 jaar. BURGERLIJKE STAND. Geboren Cornelis ,z. v. M. de Rooij en N. Blokker Getrouwd: Joannes H. Wit» en Frederlka M. J. Haver Abra ham Admiraal en Elvira M. Indri Adrlaan Vogelpoel en Martje de Graaf Gerardus J. Pannekeet en Jannetje Blokker Johannes J leeuwenkamp en Johanna H. Kaag. AANVOER KAASMARKT Op de kaasmarkt was de handel deze week levendig. Ruim 43.000 kazen werden aangevoerd. Het aantal stapels bedroeg 13, de prlj3 van kleine fabrleks- en boeren kaas resp. f 78,50 en f 79.— GE3LAAGD. Dezer dagen slaagde aan de Uni versiteit van Amsterdam voor het candldaatsexamen Rechten de heer W. G. KIoos te Alkmaar. D.A.W. door pech achtervolgd Zondagmiddag a.s. te 2 utu wordt in de Alkmaarse overdekte het derde en laatste deel van d* Krlngzw emcompetitle verzwom- men. Nadat DAW bij de eerste ont moeting een voorsprong van 3t punten had bevochten werden de Alkmaarders bij het vólgende deel naar de tweede plaats verdrongen door een noodlottige vergissing avn één der deèlneemsters. Om te bewijzen, dat DAW ten onrechte op de tweede plaats stond, werden op de trainingen alle krachten in gespannen opdat de achtergrond van 16 punten tijdens het derde treffen in een voorsprong omgezet zou kunnen worden. Of dit de Alk maarders a.s. Zondag zal geluk ken is echter zeer twijfelachtig ge worden. Na het uitvallen van A. Boxem, hetgeen wij reeds eerder meldden, kwam het ene afbericht na het andere binnen; verstuikte polsen en enkels, een gekneusde arm, zelfs een lichte hersenschud ding verhinderden juist de beste DAW-ers deel te nemen. Hoewel het onder deze omstan digheden uitgesloten kan worden geacht .dat de dusdanig verzwak te DAW-ploeg de eerste plaat» kan veroveren .staat het vast, dat de overgebleven Alkmaarders het uiterste zullen geven om een nog zo gunstig mogelijk resultaat In de wacht te slepen. Verder zullen de jeugdige DAW- sters gedurende de pauze een de monstratie flguurzwemmen geven olv de heer G. Aiink .terwijl tot slot enkele polowedstrijden zullen worden gespeeld. HERVORMDE JEUGDRAAD. De jeugddiensten van de Her vormde Jeugdraad zullen vanaf a.s. Zondag 15 Mei plaats vinden In de Grote Kerk en voor deze Zondagavond 7 uur zal ds. J. M. de Jong uit Amsterdam voor alle Jongeren die belang stellen in wat de kerk in deze tijd vol met moeilijkheden en problemen hen te brengen heeft, de dienst leiden. Ds. de Jong in Alkmaar nog zeer goed bekend uit de tijd dat hij in Stompetoren gevestied was en ook uit zijn radio-uitzend'ngen zal u zeker wat weten mede te geven. De Herv. Jeugdraad raadt u dan ook aan deze avond vrii te houden en u om 7 uur te begeven naar de Grote Kerk. Het onder werp zal zijn: Onmondig? De heer Sietsma in ziekenhuis opgenomen De voorzitter van de PvdA-fractie in de Alkmaarse gemeenteraad de heer A. Sietstna is. zoals de bur^ gemeester tijdens de raadszitting tan Donderdag jl mededeelde in het ziekenhuis ter obsen-atle op genomen. ALKY ARS EXPORTVEII ING Bevelanders 3-5.50. witlof I 40 59 II 15—35; bloemkool la 75—106: I 50—70: II 30—45; rode kool 12 —21. spinazie 8—40: postelein 18 —38: sla I 10—15: II 6—8; kg 11 —22: andijvie 55—61: radijs 3—9 raapstelen 212?.5^rode bieten 4—11. winterpeen 30—33: waspeen 5—6.70: uien 30—34: uien drielin gen 58.50: A .rdbeien per doos 3868: prei 6—19: soep 2—6: selie 34. asperge 1.241.45: perziken 21 cent per stuk: nuttige opmerkingen staan voor hen, die het lichaam harmonisch willen ontwikkelen. Op 23 Mei 1949 te 19 uur zullen de oefeningen ter voorbereiding van het examen ter verkrijging van het HLO-diploma weer een aanvang nemen. Evenals vorige jaren zullen de trainingen iedere Maandag van 19 tot 21 uur plaats vinden op het bekende athletiekveld van 't ge meentelijk Sportpark te Alkmaar en onder leiding staan van de opv. M O. De kosten voor deelname aan de training zijn gesteld voor perso nen boven de leeftijd van 16 jaar f 2.50 en voor de overigen f 1.50 per seizoen. Aanmeldingen voor deelname worden ingewacht bij: De Over dekte zweminrichting Canadapl. te Alkmaar; de heer G. Dilling Fnldsen 67 Alkmaar: de heer P. de Wild van Doornstraat 11 Hei- loo en op het sportterrein. De examens zijn voor dit sei zoen vastgesteld op: 9 Juli 1949 Wandelproef voor de jeugdgroe pen: 3 September 1949 Athletiek en wielrljden: 10 Sept. '49 Wan delproef; 13 Sept. '49 Zwemproef, waarna diplomaultrelklng. OPENLUCHTSAMENKOMSTEN Evenals voorgaande Jaren, zal er door de afd. Alkmaar van de Ned. Chrisfc Gemeenschapsbond, weer elke Zondag openluchtsamen komst gehouden worden ln de Hout. nabij het kerkhof. Deze sa menkomsten beginnen a.s. Zon dag De vele wandelaars die bij gunstig weer, altijd in de Alkmaar se Hout zijn, zullen dus weer kun nen luisteren naar de klanken van het Evangelie, wat ln woord en lied gebracht zal worden. HARMONIE NIGHT EN DAT. Het leven van Cole Porter, de wereldberoemde componist van talrijke liederen, zoals „In the still of night" en Begin the beguin is het onderwerp van deze kundig gemaakte film, waarvoor de naam van de regisseur, trouwens borg staat. Doorkruidt met vele van de aardige liedjes, zien wij het leven van deze componist met al de moeilijkheden, die hij gehad heeft Of alles wel écht is betwijfelen wij een beetje (de mensen van enze tijd hebben nu eenmaal niet zulke romantische levensgeschie denissen. als op de film) maar dat doet weinig aan deze film af. Het belangrijkste is, dat hij goed ge maakt is. Cary Grant speelt op charmante wijze Cole Porter en Monty Wooly speelt de oude en wijze vriend, die hij Inderdaad geweest is. Een aardige film. die zeker de moeite waard is. MISLEIDE JEUGD. A.B.T. Een Amerikaanse fami lie neemt een Duits jongetje op. dat geheel bedorven is door de Moffentheorieën Hij loopt in het huis rond .gekleed in het uniform van de Hitlerjugend, stookt fa milie en kennissen op om op die manier zijn idealen te bereiken, Als de toestand ernstig wordti, neemt de familie andere midde len ter hand en gaat zij het knaapje bestrijden door middél van zijn eigen theorieën, waar mee in het bijzonder zijn nimmer waardigheidscomplex betreffende zijn vader, die anti-nazi was wordt geprikkeld. En het einde van de film toont aan, dat er ook op dit gebied nog wel iets te ver beteren valt. Een goedgemaakte film. die het actuële probleem op heldere wijze belicht en een goed beeld geeft van de geestelijke verwording van de i Duitse jeugd. CINEMA AMERICAIN DE GETEMDE AVONTURIERSTER. Een aardig programma, bestaan de o.m. uit de bekende tekenfilm Woody the Woodpecker" opende dit programma. Hierna kwam de hoofdfilm. Een vluchteling die gezocht wordt, zoekt de veiligheid van 'n klein grensplaatsje, waar hij ech ter al spoedig in moeilijkheden geraakt. Als hij met zijn meisje naar zijn hut gaat, om de witte broodsweken door te brengen, wordt hij door de politie gepakt. Als hij uit de gevangenis terng keert, wil hij gaan scheiden, uit liefde voor zijn dochtertje. Dit stuit echter op ster«e tegenstand en het kind wordt ontvoerd. De winnaar van deze strijd, die dan volgt lsja, dat moet U gaan zien ln deze film, die een grote dosis spanning geeft. Het is een film, die niet veel pretenties be zit. maar als zodanig zeker ge slaagd mag heten. VICTORIA THEATER DE WORGER Direct al een aantal gillende vrouwen, die haar laatste gil „uit bliezen'' onder de moordende hand van de worger. In dit tempo kon het niet door, gaan en wij hebben het adspirant lijk de lieftallige Sylvia Sidney. achtereenvolgens enkele honderd duizend Ponden zien winnen, haar burgerlijke jongen de bons zien geven en zich ln esc armen zien storten van de charmante vreem deling die John Hodiak speelde. Trouw nooit met een vreem deling dames, hoe charmant ook. want hij heeft het op je leven en geld gemunt, en dit bleek ook nu weer het geval te zijn en er had zeker een moord gepleegd gewor den, indien Scotland Yard. com pleet met pijp, er niet tussenwas gekomen. Het voorprogramma en speciaal het Nederlands nieuws is ditmaal wel zeer actueel. i

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2