Ikmaatik N.-HOLLANDSE PERS 19W 5E JAARGANG N° 1537 WOENSDAG 18 MEI 1949 Beel gooit maar liever het bijltje er bij neer Vertrouwen in regering niet versterkt Houding regering enige weg uit het moeras 't Vlot nog niet op de weg van Berlijn naar West-Duitsland Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand J 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per m.m., familieberich- ten 18 et. Bjj contract aanzienlijke korting. Varantw. redacteur J. van Zoonen Bureau. Rldderitraat hoek Oudegracht T#L K 3200497! Regeringsverklaring inzake ontslagaanvrage H.V.K. Nieuwe gedragslijn Indonesië-beleid staat hem niet aan Minister van Maarsseveen heeft In de Tweede Kamer een verklaring afgelegd omtrent de ontslagaanvrage van dr. Beel Uit deze verklaring blijkt, dat dr. Beel bezwaren had tegen de vorm en omvang van het herstel der Repu.bliek en tegen de verplichting om voorlopig verdere staatkundige vormgeving op Java en Sumatra te laten rusten. Naar de mening van dr. Beel was het daarom noodzakelijk voor de tenuitvoerlegging van het thans uitgestippelde beleid In Indonesië in zijn plaats iemand te bonoemen. die geloof heeft in de mogelijkheid de nieuwe gedragslijn tot uitvoering te kunnen brengen. Het kabinet, aldus minister van Maarsseveen. heeft 't besluit van dr Beel sterk betreurd, mede om de reacties, welke deze ontslagna. me in Indonesië, in Nederland en in het zuitenland kan hebben. De regering is er echter van overtuigd dat dr Beel zijn vervanging in 's lands belang noodzakelijk acht. Uit dien hoofde eerbiedigt zij het besluit van de HVK en zal zij spoe dig de benoeming van zijn opvol ger doen plaats vinden. Dr. van Maarssveen maakte van deze ge legenheid gebruik om op een en ander punt nadere opheldering te geven. Blijkens een door de delegaties van verschillende Sumatraanse ge bieden afgezonden telegram, aldus de minister, meent men. dat de regering ten onrechte heeft ver klaard. dat de BFO haar volledige instemming heeft verklaard met de Nederlands-Republikeinse over eenkomst. Men uit bezwaren tegen de punten 4. 5 en 7 van de verkla ring van dr. va® Royen. omdat daarbij onvoldoende rekening wordt gehouden met de belangen van Sumatra en omdat de delega ties van Sumatra voor het sluiten van de overeenkomst niet door de Nederlandse delegatie zijn geraad pleegd Te dien aanzien zij opgemerkt dat dr. van Royen voor het afleg gen van zijn verklaring een be- bad met. de voorzitter en Negenjarig meisje aangerand Het negenjarig dochtertje van de familie A. van G.. wonende aan de. Tilburgseweg te Goirle. werd aan de nieuwe Kerksedijk door een tweetal voorbijgangers met bloedende verwondingen aan getroffen. Het kind riep de hulp der passerende mannen in en ver teMe hen. dat zij was gestoken. Z" werd in een in de nabijheid gelegen woning binnengedragen, waarna geneeskundige hulp werd ineeroepen en het meisje, naar 't ziekenhuis te Tilburg werd ver voerd Hoewel de verwondingen zich aanvankelijk vrij ernstig lie ten aanzien, was gisternacht om twaalf uur het levensgevaar ge weken. Uit een onderzoek kwam vast te staan, dat het meisje het slachtoffer is geworden van een onverlaat. Vroeg in de avond werd het kind door enkele inwoners ge zien. gezefen op de fiets van een vrii jeugdig persoon. Het meisje, dat zich rond zeven uur naar pianoles begaf werd onderweg aan gesproken door een onbekende man. die haar de weg naar het zwembad vroeg en haar uitnodig de bij hem achter oo de fiets te komen zitten, teneinde de weg te wiizen Langs een verkeerde en on nodig lange weg is de man daaroo met het meisie weggereden en heeft onder de gemeente Goirle. waar staat nog niet vast. zijn af schuwelijke daad volbracht. AANRANDER GEARRESTEERD? Nader wordt gemeld: De vermoe deiMke aanrander van het 9-jarige meisie. een 20-Jartge jongeman uit Tilburg is thans door de Rijks politie aldaar gearresteerd. Hij is overgebracht naar Goirle. Hij heeft nog geen bekentenis afge legd. Revolver ging af Gistermiddag om ongeveer vijf uur demonstreerde de student T. op zijn kamer in de Hugo de Gr.- straat te Delft een revolver aan enige vrienden. Plotseling ging 't vuurwapen af. waardoor T. door een kegel aan het hoofd werd ge troffen In zeer ernstige toestand is het slachtoffer naar het „Oude en Nieuwe Gasthuis" overgebracht rgifjisis af xannBschijn VRIJ KOEL. Veranderlijke bewolking met voorname l\ik in het binnenland nog enkele buien en hier en daar ochtendmist. In de nacht zwakke on overdag meest matig# wind tussen Zuid en Zuidwest. Vrij keel de ondervoorzitter van de BFO- delegatie. welke voor de onderhan delingen was aangewezen en be stond uit Sultan Hamid 2 en dr minister Agoeng. Uit naam van hun delegatie deelden dezen mee. dat zij geheel met het Statement in stemden, wat vervolgens werd be véstigd in het perscommuniqué v. d BFO. De regering kan zich niettemin voorstellen, dat vooral in de sfeer van scherpe tegenstellingen, welke tot dusver de verhoudingen in In donesië beheersten, de vrees is ontstaan .dat door dit staatkundig bestand een ernstige belemmering in de weg zal worden gelegd aan het federale streven in Sumatra. De regering heeft deze bezwaren ernstig onder de ogen gezien, maar acht ze niet overwegend. Het feit. dat een bestand is aan vaard. betekent niet dat aan het federale streven op Sumatra een °Jnde wordt gemaakt, delsverdrag Dinsdagmorgen zuil de Dmuiaeiu* eu natwtykse trawlers vanuit IJmuiden weer ter haringvangst uitgevaren. Onder enorme belangstelling verlaten de schepen de vissershaven. Tweede Kamer - debat ROMME SCHERMERHORN Nadat de regeringsverklaring over de ontslagaanvrage van Dr. Beel was uitgesproken door minister van Maarsseveen opende prof. Romme het debat in de Tweede Kamer over de Van Royen-Rura overeenkomst en de ontslagkwestie Beel. Prof. Romme verklaarde, dat het heengaan van de HVK ieder lid zijner fractie zwaar ligt, bijzonder zwaar om de redenen, welke tot het ontslag geleid hebben. Omdat naar zijn overtuiging alles afhangt van de uitwerking der overeenkomst wil hij de toekomst afwachten. Nochtans acht hij het vertrouwen in de regering niet versterkt. De heer Schermerhorn betoogt o.a.. dat door de politionele actie weer is aangetoond, dat geweld gewejd baart. Door deze actie is bij de Republiek het vertrouwen op eigen kansen vergroot. Verder geeft hij te kennen dat het wantrouwen tussen beide par tijen verminderd is en hij ver klaart erover verheued te zijn. dat een scherpe beoordeling van de feitelijke toestand de regering ge bracht heeft tot haar verklaring. Sp. brengt hulde aan dr. van Royen en aan hen. die hem ter zijde stc.iden. De houding der re gering is spr. een bron ven vreug de en de enige weg uit het moeras Van bijzondere betekenis acht h'; de indruk, welke het herstel der republiek zal maken, ook op het leger. Overigens bepleit hij de noodzakelijkheid van strikt eer lijke voorlichting van de troep. Welke opzettelijke maatregelen heeft de regering genomen om juiste voorlichting inzake haar huidige beleid te verzekeren? In het bevriezingsproces kun nen z.i. grote gevaren schuilen ten aanzien van Sumatra. Wat de ontslagaanvrage van de HVK betreft zegt spr. van oordeel te zijn. dat het naar buiten tre den van strubbelingen het aanzien van Nederland niet verhoogt. De heer Zandt (S.G. vraagt zich af waarom .als de republikeinse regering te Djocja toch hersteld moest worden, zoveel Nederlands bloed moest worden vergoten. Z.i. bestaat er geen enkele ze kerheid dat aan de guerilla en de terreur een einde zal komen. De heer Tilanus (CHU) betoogt, dat. de regeringshandelingen ge paard gaan met persoonswisselln gen. In Februari ging de heer Sas sen heen, thans de heer Beel. Dat betreurt hij, want de verhouding wordt er door verscherpt. De ui- test belangijke portefeuille van Overzeese gebiedsdelen mag z.i. niet te lang ad interim worden waargenomen. Overigens zijn er te veel persoonsverwisselingen. De heer Schouten <AR) herin nerende aan de verklaring van de heer van Royen, verklaart, dat met betrekking tot het gebied der republiek verder is gegaan dan in de richtlijnen van de Veiligheids raad is gevaagd. Tegen verschei dene punten der verklaring heeft sprekefs fractie ernstige en tegen enige onoverkomelijke bezwaren. De heer Weiter (KVP) betoogt, dat de politiek der regering steeds verder is afgegleden. De heer Sassen heeft aan dit glijproces 'n paar jaar als kamerlid medege daan. Tot zijn eer dienst gezegd te worden, dat hij als minister teruggekeerd is in de sfeer van werkelijkheid. De heer Oud 'WD) verklaart tegen Linggadjati als algemeen program geen bezwaar te hebben Maar door het arbitrage-artikel heeft de regering bevorderd dat aan de Republiek min of meer 'n eigen internationale status is ge geven en bevorderd dat het pre* bleem een internationaal probleem is geworden. Voor spr. is de reële Unie een der belangrijkste punten en dit moet het hoofdpunt zijn van het programma der regering. Een ander hoofdpunt moet blij ven de federatieve opbouw van de Verenigde Staten van Indone sië. De heer Gortzak (CPN) herin nert er oa. aan, dat zijn partij gewaarschuwd heeft tegen de mili taire actie welke tot mislukking gedoemd was. Voorts gaat hij in op publicaties over wangedrag van de troepen. Voor dit gedrag stelt hij verantwoordelijk degenen die verantwoordelijk zï]a voor dit re geringsbeleid. HET VLIEGTUIGONGELUK OP JAVA Thans zyn ook de namen van de twee leden van de K.L. die bij het vliegtuig ongeluk nabij Kroja zijn omgekomen, bekend. Het zijn de kapitein A. F. M. J. Smeets, van de luchtinfanterie, en de soldaat P. don Hertog van de mjjnop ruimingsdienst. Eis tegen Reep 15 \aar Vonnis slechts 4 jaar De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft de 46-jarige Th. v. d. Reep gewezen rijksambtenaar uit Hille- gom wegens hulpverlening aan de vijand veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek en ver lies van de beide kiesrechten voor het leven. Verd. had als leider van het Gemeentelijk Arbeidsbureau te Hoofddorp en daarna als waarne mende directeur van de Geweste lijke Arbeidsbureaux te Haarlem en Alkmaar zich bijzonder beijverd voor het uitzenden van arbeiders naar Duitsland. Ook zou hij aan Duitse instanties namen en adres sen hebben doorgegeven van on derduikers. Joden en illegale wer kers. De els luidde 15 jaar. DE VERKIEZINGEN IN DE SOW JET-SECTOR. 66 Procent van de kiezers in de Sowjet-Zone en Sowjet-sector van Berlijn hebben .Ja" gezegd bij de verkiezingen voor het Duitse Volks congres aldus hebben verklezings autoriteiten medegedeeld. De gedetailleerde cijfers voor O. Berlijn zijn: aantal stemgerech tigden: 947.313 uitgebrachte stem men 864.456. Geldige stemmen 768.984. Ja-stemmen 446.662. Neen stemmen 322.322. VERLIEZEN IN INDONESIë De regering maakt bekend, dat tot baar leedwezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht, Gesneuveld 10 April: Sold. J J van Beek uit Baarle Nassau. Gesneuveld 2 Mei: Sold. F J de Jong uit Amsterdam. Gesneuveld 6 Mei: Sold, H J van der Ven. uit Goirle Gesneuveld 7 Mei: Sold. Ie kl. T B Jansen uit Erlecom, (gom. Ubbergen). Sold. Ie kl W Langenhuizen uit Nis telrode. Sold. O Terroort uit Santpoort. Sold. J J Yermaire uit Wemeldiuge. Sold. P Westra uit Rotterdam. NOODREGERING OP SUMATRA GERESERVEERD. De republikeinse noodregeringSja fruddin op Sumatra wil het gezag niet overdragen aan de regering Sukarno Hatta, als deze in Djocja Is bijeenge komen, tenzij zij er van overtuigd is, dat de regering SukarnoHatta Inder daad vrij is haar plichten te vervullen, zulks naar het oordeel van de noodrege ring. Aldus deelt de noodregering mee in een communiqué, dat het federalistische blad „Warta Indonesia" publiceerde. In dit communiqué verklaart de rege ringSjafruddin verder, dat zij op 27 Maart de republikeinse leiders op Banka als volgt heeft geïnstrueerd: 1. De terugkeer van de republikeinse regering naar Djocja dient in te hou den, dat de Nederlandse regering in principe de macht erkent van de repu biikeinse regering over geheel Java, Sumatra en de omliggende eilanden, zo als zU erkend heeft in de overeenkomst van Linggadjatti, 2. Deze erkenning betekent, dat de eenheden van de TNI, die thans op Java, Sumatra en de omliggende eilan den verspreid zijn, niet zullen worden teruggetrokken uit hun gebieden, v66r een federale Indonesische regering ge vormd is. Geen diplomatieke betrek kingen met Spanje I In de algemene vergadering der V. N. is een resolutie, welke aandringt op hervatting van de diplomatieke be trekkingen met Spanje, verworpen, doordat zij de vereiste meerderheid van twee derden niet verkreeg. De stemming was 26 tegen 15 en 16 ont bondingen. De Y.S., Engeland, Neder land, België en Luxemburg onthielden zich van stemming. De Sowjet Unie stemde tegen. Verschillende Zuid Amerikaanse landen stemden voor. De toekomst der Italiaanse koloniën De algemene vergadering der V. N. heeft haar goedkeuring gehecht aan een resolutie, die bepaalt dat Lybiê over 10 jaar onafhankelijkheid verkrijgt en Cyrenaica onder trustschap van Enge land wordt gesteld De eerste resolutie werd aangenomen met 48 tegen 8 stemmen en 1 onthou ding! de tweede met 36 tegen 17 stem men en 6 onthoudingen. Tegen de twee de resolutie stemden o.a. Birma, de 6 leden van de Slavische groep, Egypte, Guatemala, Haiti, Israël en Pakistan. India onthield zich van stemming. Canadese schepen hesmei verklaard De Canadese zeelleden organisa ties hebben besloten een staking uit te roepen voor alle Canadese zeelieden uit protest tegen ver schillende verslechteringen, welke op de Canadese vloot zijn inge voerd, nadat onderhandelingen tussen de reders en de Canadese zeeliedenorganisatie waren afge sprongen. In aansluiting op de acties, on dernomen in de havens van Lon den en Antwerpen hebben de hoofdbesturen van de Algemene Nederlandse Bond van Zeevaren den en de Algemene Bedrijfsbond Transport besloten zich volledig solidair te verklaren met de actie der Canadese zeeliedenorganisatie en derhalve de Nederlandse zee lieden en havenarbeiders opgeroe pen, niet op Canadese schepen te monsteren en deze schepen niet te lossen of te beladen. Geen Amerikaanse lening Volgens een bericht van de ..New York Herald Tribune" uit Washington heeft de Amerikaanse export-importbank het Spaanse verzoek om een lening van de hand gewezen. GEZAMENLIJKE ACTIE COMMUNISTEN EN NENNI-SOCIALISTEN. In de Italiaanse socialistische partij heeft de pro-communisti sche fractie van Nenni de over winning behaald. Nenni heeft verklaard dat er absoluut geen sprake van is. dat zijn partij met de communisten een fusie zal aangaan, doch dat de samenwerking zal worden voort gezet. Nenni deelde mee, dat zijn socialisten en de communisten een- gemeenschappelijke politieke actie zullen beginnen. Andere socialistische groepen hebben bekend gemaakt, dat de tijd is gekomen om .de Italiaanse niet-communistische socialisten te verenigen". OFFERBLOK KF.NLICHTER GEPAKT. De recherche van het district Amsterdam der Rijkspolitie in sa menwerking met de Rijkspolitie te Weesp is er in geslaagd de 35- jarige Amsterdammer W. de Bra bander te arresteren. Deze W. wordt er van verdacht in talrijke Protestantse, zowel als Rooms Ka tholieke kerken in de omgeving van Amsterdam de offerblokken te hebben gelicht. De Brabander had zijn slag ge slagen in kerken in Uithoorn, Aals meer, Weesp Hillegom, Naarden Laren Blaricum Hilversum Bloe- mendaal Diemen Nederhorst Den Berg Heer Hugowaard. Wormer- veer Ilnendam. De Rin. Jisp Ouder kerk Nieuw Amstel Noord Schar- woude. Abcoude en Maarsen. Bij zijn arrestatie bleek hij in het bezit van een grote partij halve centen. De burgemeester Tan Zandvoort heeft tegen bet advies van de woning comissie in een huis gevorderd roor zichzelf en zijn gezin. Gemakkelijk als Je burgemeester bent! Nog steeds, een week na de opheffing van de blokkade van Berlijn, verhinde deren de Sowjets. naar verluidt, vrijwel alle goederenverkeer over de weg en per rail van Berlijn naar West Duitsland, en wel door vertoon van een bepaalde vergunning te eisen. Slechts een vrachtauto met schroot zou tot nog toe, en dan nog per abuis,. z«n doorgelaten. Naar Terluidt eisen de Sowjets vertoon van een vergunning volgens or der van de Sowjetrussische militaire autoriteiten van 1 Januari 1948. Deze order zou volgens de Sowjets niet val len onder de maatregelen, welke moes ten worden opgeheven, daterend name Hik van Maart 1948. Wanneer de Sow jets om de juiste pas wordt gevraagd krijgt men ten antwoord, dat dc proce dure voor 't uitgeven daarvan nog niet is vastgesteld. Volgens waarnemers wil len de Sowjets een slag om de arm hou den tot de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken, welke Maandag a.e. te Parijs begint. DE VERKIEZINGEN IN OOST-BERLIJN Het kiescomité van het Volks congres heeft medegedeeld, dat uit de jongste uitslagen der ver kiezingen blijkt, dat 771.406 van de 845.459 kiezers in de Sowjet- sector voor het congres hebben gestemd. Het comité voegt er aan toe dat dit cijfer 91 procent der stemming vertegenwoordigt. MOORD TE BEEKBERGEN BERECHT. De Zufphense rechtbank heeft de moordzaak te Beekbergen behandeld. Verdacht van deze moord werden S. A. en A. H. Dit tweetal had ingebroken bü de heer T, F. de Boer, eigenaar van een afgelegen landhuisje te Beekbergen, nadat zij de bewoner met een beitel om het leven hadden gebracht. Tegen S. A. werd levenslang en togen A. H. een gevangenisstraf van 15 jaar geëist. Woningperikelen We weten dat er woningnood ia 19 ons land. We heben er reeds vele md len over geschreven. Soms in optimist! sche geest, als we pas weer eem? eefl overzicht hadden gelezen, wat «r in de afgelopen jaren wel tot stand is gebracht maar meestal in pessimistische geest omdat de praktijk leert, dat de woning nood ontstellend is en er op woning gebied ellendige toestanden heersen. We weten, dat het de regering door verschil lende maatregelen niet mogelijk is de bonw van huizen in sneller tempo te doen geschieden. Het zou onredelijk zijn er een verwijt over te maken. En ook in menig ander opzicht ia de regering actief geweest en heeft maat regelen getroffen om zo veel mogelijk woonruimte beschikbaar te krijgen. We denken aan de vordering, aan gedwon gen inwoning, aan woningsplitsing en woningverbetering enz. Tegelijk met de maatregelen kwamen echter de moeilijk' beden en de pogingen om voorachriften te ontduiken. Moeilijkheden voor de deringscommissies. die maar al te grasy hun menselijk gevoel lieten spreken te* opzichte van de mensen van wie gev-f derd moest worden, terwijl de belangen van hen voor wie gevorderd moest w*f den. veelal in het gedrang kwamen. En dan komt daar nog bij, dat mens, listig als bij is, steeds zoekt naaf wegen, waardoor het hem mogelijk wordt een woning te bemachtigen Er scheen een mans in het net te zijn. Schrandere geesten hadden ontdekt, dat het in sommige gevallen uitkomst kon brengen, als men een huis kocht. Want er waren gemeentebesturen, die de koper in een gekocht huis lieten wonen. Er ontstond enige deining rondom deze historie. Het Kamerlid Ten Hagen stelde de minister van Binnenlandse Zaken de vraag, of het hem bekend was, dat er soms huizen werden gekocht tegen ab normaal hoge prijzen, die dan door de kopers met goedvinden van het gemeen tebcstuur werden betrokken. Het ant woord van de Minister is inmiddels ver schenen en het stelt ons niet gerust. Het komt in het kort hierop neer. dat de kopers geen garantie hebben, dat ze het huis kunnen betrekken Dit antwoord is vaag. Het hangt fn dc lucht. Het geeft de c-emeentehecfu ren de gelegenheid om inderdaad iemand die over voel geld beschikt, een door hem gekocht huis te laten betrekken. Wel maakt de minister de restrictie, dat de gemeentebesturen de bevoegdheid hebben om indien de koper een klein gezin heeft en het huis voor een groter gezin gevhikt is. tot vordering over te gaan, maar indien de gezinnen even groot ziin? Wat gebeurt er dan? Moeten wü de vraag, die we hier opwer pen dusdanig beantwoorden, dat dan iemand met Teel geld meevdere reebten her ft dan iemand zonder geld, ook al heeft de man zonder geld oudere rech ent Dit zou o.i tot- zeer on-ewenst© toestanden aanleiding geven Wij vinden het zeer te betreuren dat bet antwoord van de Minister de mogelijkheid tot der ciijke ongewenste toestanden open laat Pc w oirnwnood rankt her be'e volk. Niet al'-en het arms deel er van. v Z BELGEN LEVEREN REEDS DE EERSTE KERSEN In de fruitstreek bö de Belgische stad Yise zün reeds de eerste kersen aan de markt gebracht. Deze primeurs zijp nogal kostbaar, want er werden prijzen gevraagd van omstreeks een rijksdaalder per kilo. In de aangrenzende Neder landse streek, het kersenland van E\js don en omstreken, verwacht men pas over goed veertien dagen de eerste ker sen te kunnen plukken. België is er dua ditmaal wel heel vlag bij geweest. Uiter aard vormen de eerste aangevoerde ke« sen 2eer kleine partijen. In Verschillende delen van Parijs was men gisterochtend van electrische stroom verstoken als gevolg van ee* staking bij de electriéiteitsindustrie.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1