Ikmaaidei Over Duitslands toekomst is men echter nog lang niet gerust Spanning kan leiden tot ernstige breuk in de vrede N.-HOLLANDSE PERS 1945 WestduHse grondwet afgekondigd Parijse conferentie geopend Haagse burgemeester vraagt ontslag Opwinding onder de Berlijnse bevolking baba 5E JAARGANG N° 1542 DINSDAG 24 MEI 1949 Ul«av" Stichting „Do Vrije Alimaardtr":" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen 0.32 per week - 1.30 per' maand J 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 cL per m.m., familieberich- ten 18 et. Bij contract aanzienlijke korting. Verontv». redacteur J. van Zoonen Bureau. Ridder.traat hoek Oudegracht Tel K 2200J971 Smeulend gevaar voor burgeroorlog De constituerende vergadering van Bonn Is in plechtige zitting bijeengekomen om de Westduitse grondwet voor de Federale Repu bliek Duitsland af te kondigen. De Westelijke bezettingsmogendheden werden vertegenwoordigd door haar plaatsvervangende militaire gouverneurs, generaal Maclean (Engeland), generaal Hays (V.S.) en generaal Noiret (Frankrijk). Alle 11 Westduitse minister-pre sidenten waren voor deze zitting naar Bonn overgekomen. De bur gemeester van West-BerlJjn, Ernst Reuter was temidden van de le den van de constituerende verga dering gezeten. Alle leden van de constitueren de vergadering, behalve de twee communistische, ondertekenden 't document. Onder applaus van de publieke tribune tekende vervol gens de West-Berlijnse burgemees ter. prof. Reuter. Ten slotte tekenden de minis ter-presidenten en kamervoorzit ters van de elf Westduitse „lander" met inbegrip van Beieren, welks parlement de grondwet heeft ver worpen. Voor de vergadering werd ge opend. werd het bekend, dat de organist Haydn's Kaiser Qartett zou spelen, dat ten dele bestaat ui een variatie op een melodie, welke later het Duitse volkslied „Deutschland iiber alles" zou wor den. Het kwartet werd van het programma geschrapt, nadat prof. Schmid. de socialistische leider had ingegrepen. Staking verwekt ongerustheid De ondertekening van de West- Duitse grondwet betekent echter bij lange na niet. dat het met de toekomst van Westdultsland Jro k en ei is. De diplomatieke mede werker van Reuter schrijft ten minste van gezaghebbende zijde te hebben vernomen, dat de gevol gen van de Berlijnse staking voor de toekomst van Duitsland onge rustheid hebben verwekt bij het Britse ministerie van buitenlandse zaken. De situatie, zoals deze in het af gelopen weekeinde in de Berlijnse stations was, waarbij de stakers uit West-Berlijn zich gesteld za gen tegenover bewapende politie uit de Sowjetrussische sector van de stad, heeft het argument ver sterkt, dat elke oplossing van het Duitse vraagstuk, waarbij de on gewapende politiemacht in Oost- Duitsland een zeer groot gevaar zou betekenen voor de nieuwe W. Duitse staat, welke te Bonn is uit geroepen. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, is speciaal dit punt tijdens het bezoek van j minister Bevin aan de Westelijke zones van Duitsland door West- Duitse politici op krachtige wijze naar voren gebracht. Er is bij de ze gelegenheid door de leider der Duitse sociaal-democratische par tij. dr Kurt Schumacher en door andere Westduitse politici met na druk tegenover minister Bevin op het gevaarlijke van de toestand gewezen, die zou ontstaan, indien de onbewapende Westduitse staten na een terugtrekken der geallieer de bezettingstroepen, tegenover de goed gewapende Oostduitse politie troepen zouden komen te staan. Het schouwspel van polltie-troe pen, afkomstig uit onder commu nistische controle staand Duits gebied, wier leden trachten als stakingsbrekers te Berlijn op te treden, heeft in politieke kringen te Londen tot vele ironische com mentaren inleiding gegeven. Het ernstigste aspect van de Duitse situatie - en ongetwij feld zal de houding van minis- er Bevin op de conferentie te Parijs hierdoor worden bein- vloed - is intussen, dat thans duidelijk is gebleken,dat er een smeulend gevaar voor burger oorlog in Duitsland aanwezig is en West-Duitsland, Indien onverhoopt een dergelijke broederUoist zou losbarstenin een slechtere positie zou ver keren dan het Oostelijke ge deelte des lands. Grote Vier bijeen In het Palais Rose te Parijs is de conferentie der Grote Vier begon nen. Honderden Parijzenaars had den zich buiten het rose marmeren paleis, dat in het Westelijk deel van Parijs is gelegen, verzameld om de ministers te zien aankomen. Zij werden door de politie ver spreid. Na afloop van de eerste vergade ring verklaarde een Frans gedele geerde, dat de vier ministers het ..zonder veel moeite" eens gewor den waren over de door Schuman voorgestelde agenda, die de drie Westelijke ministers van te voren hadden vastgesteld. De agenda omvat de volgende vier punten: 1. De politieke en economische kwesties, die geheel Duitsland betreffen. 2. Berlijn en het muntprobleem 3. liet vredesverdrag met Duits land, en 4. Het vredesverdrag met Oosten- over WILDE ZWIJNEN. Op verschillende plaatsen langs het Reichswald hebben wilde var kens rooftochten onderno: -n op Nederlands gebied. De landbou wers hebben hier veelal aardap pelen gepoot en de zwijnen vinden dit blijkbaar een lekkernij. Te Ottersum en Milsbeek heeft een nest wilde zwijnen over een flinke oppervlakte een aardappelveld nl. geheel omgewoeld en de aardap pelen opgepeuzeld. KLACHTEN OVER DAVID LILIENTHAL. Er is order gegeven tot een on derzoek vanwege het Amerikaanse congres naar beschuldigingen, in gebracht tegen Davld Lllienthal. De beschuldigingen houden ver band met het verlenen van facill teilen inzake atoomenergiestudie aan een communist en anderen. Senator Bourken Hickenlooper, republikein uit Iowa, had het ont slag van Lllienthal geëist. Senaor Vandenberg, republikein uit Mi- chigan, vroeg om een „diepgaand onderzoek". PBgen BF zonneschijn Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond VRIJ KOUD WEER. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buiten. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Tamelijk koud voor de tijd van 't Jaar. Kotalla noemt zichzelf „Ein wehrloser Deutscher" Opnieuw doodstraf geëist De procureur-fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie deelde gister morgen aan de Raad zijn conclu sie mede in de zaak tegen de be waker van het kamp Amersfoort Kotalla, welke zaak een week ge leden uitvoerig in cassatie behan deld werd. Het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam had tegen hem de doodstraf uitgesproken. De procureur-fiscaal concludeer de tot verwerping van beroep, na dat hij de casatlemlddelen, door de raadsman naar voren gebracht, aan een beschouwing had onder worpen. Uit het verweerschrift.dat door requirant was opgesteld, had de procureur-fiscaal slechts kun nen lezen, dat Kotalla aangaande de afschuwelijke mishandelingen die hem ten laste waren gelegd, slechts het overbekend „Es ist nicht war" wist te antwoorden. In het verweerschrift noemde Kotalla meermalen „Ein wehrloser Deutscher". die in de rapporten door de opsporingsambtenaren op gemaakt, valselijk van allerlei mis daden werd beschuldigd. Ook de „Nervenzusammenbruch" de zenuwstoring waaraan requi rant in 1942 lijdend was geweest, achtte de procureur-fiscaal geen reden om een psychiatrisch rap port te laten uitbrengen. Voor zulke onmenselijke daden als door deze man gepleegd, zie ik geen aanleiding de door het Bijzonder Gerechtshof opgelegde straf te verminderen", aldus de procureur fiscaal. Uitspraak 27 Juni a.s. Van der Vegte voor het Hol Voor het Haagse Bijzonder Hof stond gistermorgen terecht de 54 jarige electrotechnisch ingenieur W. L. Z. van der Vegte, directeur generaal van de PTT in bezettings tijd. Van der V. was van December '40, tot December 1941 raad-advi seur op 't departement van Volks voorlichting. Op 1 Januari 1942 aanvaardde hij de benoeming van directeur-generaal der PTT. Nau welijks zat hij op die plaats of hij begon zijn partijgenoten, de NSB ers te bevoordelen. Er werd een speciale afdeling opgericht, die PTT-mensen poltiek testten, wan neer zij in aanmerking kwamen voor bevordering of vaste aan stelling. Na enige maanden werd dit systeem iets gematigder toe gepast maar het resultaat is toch geweest, da ongeveer 300 benoe mingen werden opgehouden, om da' de betreffende ambtenaren niets voelde voor de „nieuwe or de" voelden. rijk. Wysjinsky, de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, stelde daarop een andere agenda voor: 1. Viermogendhedenbeheer Duitsland. 2. Economische eenheid van Duits land met inbegrip vande voor waarden voor verwezenlijking hiervan. 3. Voorbereiding van een Duits vredesverdrag, en 4. De Duitse mum kwestie met in begrip van de Berlijnse. Acheson, gesteund door Bevin maakte bezwaar tegen het plaats sen van het viermogendhedenbe- denbeheer als eerste punt dp de agenda. Hij zeide, dat het onmo gelijk is het beheer van Duitsland te bespreken alvorens men wist, wat men beheerde. Wysjinsky stemde daarop in met de door Schuman voorgestelde agenda, doch hij behield- eich hef recht voor de muntkwestle vénn geheel Duitsland te bespreken. Tot verrassing van de overigen bracht Wysjinsky ook de Japanse kwestie op het tapijt door te in~ formeren, wanneer de Grote Vier met China als vijfde een ontwerp- vredesverdrag voor Japan wilden bespreken. Acheson verklaarde zich bereid Wysjinsky's vraag op een later tijdstip te bespreken. Negen doden Zondagmorgen 9.00 uur is even ten noorden van Djogja een pant serauto op een trekbom van 250 kg gelopen. Van de negen inzit tenden werden acht gedood en een gewond. Een achter de pant serauto rijdende Brenncarrler werd beschoten, waarbij een milip tair werd gedood. Onder de 9 dol den is een kapitein, een sergeant majoor, twee korporaals en vijf soldaten. De begrafenis heeft Maandag op het ereveld te Sema rang plaats gehad. Spoor ernstig ziek Toestand zorgwekkend Generaal S. H. Spoor, opperbe velhebber der Nederlandse strijd krachten in Indonesië, is Maan dagmorgen na enkele uren ge werkt te hebben, plotseling ern stig ziek geworden, aldus is van officiële militaire zijde te Batavia bekend gemaakt. De ziekte liet zich dadelijk ernstig aanzien, ter wijl in de loop van de dag weinig verandering optrad, zodat de toe stand nog steeds zorgwekkend is. Volstrekte rust is geboden. Dr. L. J. M. Beel heeft gister morgen aan luitenant-generaal Spoor meegedeeld, dat hij bij Ko ninklijk besluit van 23 Mei ls be last met de waarneming van de furatcie van legercommandant in Indonesië, daar het uitgesloten is. dat generaal Spoor de eerste tijd zijn werkzaamheden kan hervat ten en ook bij gunstig verloop van de ziekte een langdurige rustpe riode vereist zal zijn. Koningin Juliana heeft telegra fisch haar grote spijt betuigd met de ziekte en generaal Spoor de beste wensen doen toekomen voor zijn herstel. De Koningin legde er in het telegram de nadruk op. met hoeveel genoegen zij het be sluit tot zijn bevordering had on dertekend. Teveel aan deviezen? Mr W. A. J. Visser heeft onthef fing uit zijn functie gevraagd als burgemeester van 's Gravenhage. Naar wij vernemen vindt deze ontslagaanvrage zijn oorzaak in moeilijkhedenwaarin de heer Vis ser persoonlijk is komen te verke ren en die geen verband met zijn ambtsvervulling houden. Als oor zaak van bedoelde moeilijkheden schijnt te moeten worden gezien het beschikken over meer deviezen dan op normale wijze voor reizen naar het buitenland kunnen wor den verkregen. Wegens een acute storing in het zenuwgestel is mr. Visser in een zenuwinrichting op genomen. Naar verluidt is de secretaris van burgemeester Visser van Den Haag, drs W. Bos. door de justitie gearresteerd. Drs Bos is referenda ris ter gemeentesecretarie en was daar uitsluitend werkzaam voor de burgemeester. Hij was reeds enige tijd afwezig zonder enig be richt en zonder dat zijn verblijf plaats bekend was. Na de ontslag-aanvraag van mr W. A. J. Visser als burgemeester van Den Haag. treedt als waarne- TIJDENS BAGGERWERKZAAMHEDEN ki het Eindhorens Kanaal werden in enkele dagen ruim 30 granaten van verschillende soort en kaliber opgevist. Het levensgevaar, aan dit baggerwerk voor het betrokken personeel verbonden en de' kans op zeer belangrijke ma teriële schade gaven aanleiding tot het besluit een deel van het ka naal ter lengte van 4 km. droog te leggen om de mogelijkheid te ver krijgen de munitie systematisch op te ruimen. Na het voorbereidend werk, het afdammen en het leegpompen van het pand, is men Zon dagmorgen begonnen met het opruimen van de munitie. Men ziet hier manschappen van de hulpverleningsdienst bezig met het zuive ren vaai de kanaalbodem. Lovink vertrekt 30 Mei De nieuwbenoemde Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, zal op 30 Mei a.s. naar i .aonesië ver tellen. Hij zal op zijn reis icorden vergezeld door jhr H. A. Fei- xeira de Mattos, tweede ge zantschapsecretaris. VAN MOORD GEEN SPRAKE. Het voort gezet onderzoek naar het gebeur de in het perceel Hudsonstraat 125 te Amtserdam in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft 't denk beeld dat er een moord zou zijn gebeurd, te niet gedaan. De po litie is tot deze conclusie geko men. ondanks het feit, dat het rapport van de sectie op het lijk van de 71-jarige vrouw A. F.D. R. nog niet ls uitgebracht. Spoorwegstaking veroorzaakt hevige botsing jen In Berlijn heerst er momenteel een volkomen verkeerschaos, ver oorzaakt door de staking van de West-Berlijnse spoormannen. Men kent de oorzaak van de staking: Spoormannen uit de Wes telijke sectoren eisen van de spoorwegmaatschappijen, dat dezè het loon uitbetalen in Westerse marken. De spoorwegmaatschap pijen zijn n.l. geheel in Russische handen en de Sowjets wensen derhalve de salarissen uit te betalen in Oosterse marken. Com munisten trachten als stakingsbrekers op te treden en hierdoor zijn reeds ernstige botsingen ontstaan. Bij diverse stations werd hevig gevochten. De gemeenteraad van West-Ber lijn heeft besloten het geallieerd bestuursbureau te verzoeken, de politie van West-Berlijn toe te staan de bescherming van de luchtspoorweg in de Westelijke sectoren over te nemen. Op het ogenblik is de spoorwegpolitie, die onder Sowjet-Russische controle staat, hiervoor verantwoordelijk. Bij' het station Rummelsburg (Sowjetsector) heeft de politie vijf pond ontplofbare stoffen op de spoorlijn ontdekt en verwijderd, voordat schade werd aangericht. In een ander deel der Sowjet-sec tor zijn schoten gelost op 'n groep spoorwegpolitie, waarvan één lid ernstig gewond "werd. Het stadsbestuur deed tevens 'n beroep op de drie Westelijke geal lieerde gouverneurs de politie „zo nodig" te steunen. De argumentatie der resolutie luidde als volgt: „Het stadsbestuur gelooft, dat de veiligheid en orde te Berlijn ernstig bedreigd wor den. Wegens de groeiende span ning tussen de spoorwegleiding v. d. Oostelijke zone en de stakende employe's is het voor de Berlijnse bevolking onduldbaar geworden, dat de taak van de politie bij de luchtspoorweg in de Westelijke sectoren wordt verricht door leden van een organisatie, door de be volking als vijandig en onwettig wordt beschouwd. De zogenaamde spoorwegpolitie is wel bijzonder ongeschikt voor het handhaven van vrede en orde .daar alleen reeds haar aanwezigheid de be dreiging van vrede en orde ver hoogt. In de afgelopen 48 uur heeft deze politie door voortdurend 1 onrechtmatig gebruik van vuur wapenen minstens 14 personen ge wond en de opwinding onder de bevolking doen toenemen. Het ge vaar is zeer groot, dat deze span ning zal leiden tot een ernstige vredebreuk". De drie commandanten van W. Berlijn hebben het verzoek van t gemeentebestuur van West-Berlijn toe te staan dat stations van de Westelijke sectoren door de West- Berlijnse politie worden overgeno men van de politie uit de Sowjet sector van de hand gewezen. Zij voegden er evenwel aan toe, dat onmiddellijk toestemming zou worden verleend voor interventie door de West-Berlijnse politie In dien de orde zou worden verstoord. De Britse militaire treindienst naar en van Berlijn, die Zaterdag en Zondag vanwege de staking werd stilgelegd, werd vandaag her vat. De Berlijnse staking heeft t goederenvervoer naar Berlijn zo danig vertraagd, dat slecht 2 goe derentreinen in de afgelopen 24 u. in Berlijn arriveerden, aldus een Britse bekendmaking. Volgens het hoofdbureau van po litie in West-Berlijn „verdwenen" 70 stakers, die het station Tegel in de Franse sector bezetten, nadat het station door politiemannen uit Oost-Berlijn was overgenomen. Alle stations in de Franse sector waren nu in handen van de spoor wegpolitie onder Russisch opper toezicht. Voortdurend arriveerden grote versterkingen, aldus wordt verklaard. mend burgemeester van de resi dentie op wethouder ir L. J .M Fe- ber. Sprong in hei duister WE HEBBEN niet lang in het on zekere verkeerd over de vraag, wie de opvolger van de heer Beel zou zijn als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. Reeds vorige week wisten de bladen te berichten, dat het de heer Lovink was. Dezè be noeming wijst er op, dat er reeds vóór het definitieve aftreden van de heer Beel naar een opvolger was uitgekeken. Anders gaat het aanwijzen van een opvolger in zo'n belangrijke functie niet met zulk een ongebruikelijke snelheid. De heer Lovink is voor zeer gro te groepen van het Nederlandse volk een volslagen onbekende. Slechts in zeer bepaalde kringen geniet hij enige bekendheid. Inde eerste plaats zullen we daaronder moeten verstaan diplomatieke kringen en in de tweede plaats de kringen der Christelijk Historische unie waar de naam Lovink 'n zeer goede klank heeft. Omtrent de po litieke antecedenten der nieuwbe noemde Hoge vertegenwoordiger van de Kroon hébben we echte niets horen verlulden Of de heer Lovink nóg tot de Christelijk Historischen behoort of dat hij geheel andere ideeën heeft, is ons volslagen onbekend. Evenzo, hoe hij denkt over het In donesische vraagstuk. We weten alleen, dat hij in Oosterse vraag stukken geen onbekende behoeft te zi]nt omdat hij in Azië én in Rusland diplomatieke functies heeft vervuld. Voor de rest schijnt de aanwij zing van de nieuwe HVK n sprong in het duister te zijn. Het is na tuurlijk mogelijk (we zouden haast veronderstellen, dat het zó moet zijn) dat de Regering weet welk vlees ze in de kuip heeft. Dat ze toeet dat het beleid van de heer Lovink een accoord in Indonesië zal bevorderen. Weet het volk ech ter dit? Welke waarborgen zijn er, <*at de heer Lovink straks ook zal menen, dat hij zich de weelde kan veroorloven er een eigen politiek op te gaan nahouden? Een politiek die geen rekening houdt met de verlangens van het volk? Verlangensdie sedert vorig jaar van enigszins andere aard zijn ge worden. Toen was de meerderheid van het volk nog niet zo buitenge woon vooruttstrevend inzake de te volgen lijn in Indonesië. Er is ech ter sedert dien een en ander ge beurd. En de gevoelens van het volk vinden een weerspiegeling ki de politiek der regering, die zich ook aanzienlijk gewijzigd heeft. Al is het misschien bij een aanzien lijk deel der Kamer niet met liefde gebeurd. Moeten wij de nieuwe benoeming beschouwen als een overwinning van dit meer behou dende gedeelte? We weten het niet We weten echter wel, dat er een andere figuur aan te wijzen zou zijn geweest, wiens naam in verschil lende kringen meer vertrouioen zou hebben gewekt, dan die van de heer Lovink. Misschien geheel ten onrechte. We zullen dit uit de verdere afwikkeling van het con flict moeten afwachten. Wij be treuren het echter, dat in de hui dige ernstige omsandigheden een sprong in het duister is gedaan, terwijl er figuren waren aan te toijzen, die onmiddellijk het ver trouwen van alle b1J het conflict betrokken partijen hadden gehad. v. Z. <D5W

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1