IWnaatikr m. n.-holiandse In Sjanghai wappert de witte vlag 5E JAARGANG N° 1543 PERS 1945 WOENSDAG 25 MEI 1949 \- O i J|^ i Generaal Spoor overleden Wisjinski pleit voor „politiek van Potsdam" Minister Stikker: Indonesische kwestie beheerst door buitenlandse politieke aspect pegeu zonneschijf Uitgave Stichting „Da Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentie! 14 ct. per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korti"g. Verantvr. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 220G-397! Communisten bezetten China 's grootste handelscentrum Hedenmorgen vroeg zijn door de communisten geleide troepen Sjanghai, het grootste handelscentrum van China, binnengetrok ken. Onder het lossen van schoten in de lucht dwXngen de commu nistische troepen door in de Franse concessie, welke zij op vreed zame wijze begonnen te beletten. Elders in de buitenwijken was neg kanongebulder hoorbaar. De nationalistische troepen leverde achterhoede gevechten, Van alle politieposten wapperde de witte vlag. De winkels waren gesloten en de strater. verlaten, terwijl do communisten verder in de stad doordrongen. In de nacht» waren alle barricades in de straten om gehaald en de pcütie had de anti communistische leuze van de mu ren verwijderd. Heft binnentrekken der commu nisten begon enkele uren nadat duizenden manschappen van de nationalistische verdediging, on der dekking van hun luchtmacht, ten noorden uit de stad waren ge trokken naar Woesong. De Franse concessie ligt aan de Whangpoe tien Noorden van de oude Chinese stad. De communistische troepen wa ren ten Westen de stad binnenge komen. in de wijk van Jessfield Park. Volgens latere berichten be gonnen zij ook de „Bund" te be- zp-ten. De „Sjoen Pao" een blad van de Nationalisten .verscheen met be richten van het communistische persbureau „Nieuw China". De bezetting van de stad geschied de ordelijk en systematisch en zon dpr ernstige gevechten. De meeste peiitiebureaux weric- zonder te genstand overgegeven. De commu nistische troepen toonden een per f-~'Cte discipline. De nationalisten waren verde- digingsstelüngen aan het opwer pen bij de brujgen over de Soet- Belg lisctie Liberalen beloven terugkeer Leopold Door de afdeling Antwerpen van de Belgische Liberale Partij opge stelde verkiezingsmanifest wordt de beloft? gedaan, ertoe te zullen bij dragen, dat de wet van Juli 1945, o pgrond waarvan de mogelijkheid tot terugkeer van Koning Leopold werd uitgeschakeld, wordt afge schaft en Koning Leopold opnieuw op de troon wordt gebracht. Dit manifest is getekend door alle li berale candidaten, onder wie de gewezen minister van justitie Li- lar. In dit verband wordt er in po litieke kringen op gewezen, dat in de liberale partij zeer uiteenlopen de meningen heersen over de ko ningskwestie en dat de te Antwer pen genomen beslissing geenszins kenme'kend is voor de houding van de liberale partij in haar ge heel met betrekking tot dit pro bleem. Kerkmeester krijgt 14 jaar Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de 55- jarige Hendrik Jacobus Kerkmees ter uit Bussum tot 14 jaar gevan genisstraf met aftrek, levenslange ontzetting uit alle openbare diens ten en het recht een een leidênde functie te bekleden in het druk kerij- of uitgeversbedrijf. De advocaat-fiscaal, mr. A. H van de Veen noemde in zijn requi sitoir het zwaartepunt van de ten lastelegging de wijze waarop Ke;*k meester het apparaat van de NV De Arbeiderspers dienstbaar heeft gemaakt voor het nationaal socia lisme, tegen het Nederlandse volk 'rtSfouc- M-y t- sjou in het Noorden van de stad. welke wijk nog niet geheel door hun achterhoede was geevacueerd Vele hooggeplaatste functiona rissen van regering en Kwomin- tang zijn in de loop van de nacht per vliegtuig uit de stad vertrok ken. Burgemeester Tsjen Liang en de commissaris van politie Mao Sen zouden in de stad zijn gebleven. In de Wangpoe staken alleen de bovengedeelten van een dozijn tot zinken gebrachte schepen boven het water uit. A.F.P. meldt uit Batavia dat Ge neraal Spoor hedennacht om 12.15 uur plaatselijke tijd is over leden aan een hartaanval De echtgenote van Generaal Spoor, die in Nederland ver toefde, is inmiddels naar Batavia vertrokken, waar zij Vrijdag a.s. hoopt aan te komen. Generaal Sooor bereikte de leeftijd van 47 jaar. Einde Berlijnse spoorwegstaking in zicht? West Berlijnse politie doet stations ontruimen De ond*>r communistische con trole staande spoorliedenvakbond van de Sowjetstctor heeft de spoorwegdirectie verzocht het loon der in de Westelijke sectoren wo nende spoormannen in Westmar ken uit te betalen en de stakers aangespoord het werk te hervat ten. Aanvankelijk verklaarde deze bond de eisen van de stakers on verantwoord. Een woordvoerder van de stakers verklaarde, dat de mannen het werk niet zouden her vatten voordat de spoorwegdirectie beslist heeft de lonen in Westmar ken uit te betalen. Gewapende Westberlijnse politie is inmiddels begonnen met het overnemen van alle bovengrondse (S-bahn) stations, die geheel of gedeeltelijk in handen zijn van de Oostduitse spoorwegpolitie. De nieuwe Amerikaanse comman dant van Berlijn, generaal Howley. die tevens voorzitter is van de Wes telijke Kommandatura, heeft te- samen met zijn Britse collega, ge- neraal-majoor Bourne, brieven ge zonden aan generaal Petrof op 't hoofdkwartier van de onder Sow- jetbeheer staande Duitse spoor. wegdirectiej en hem verzocht on middellijk alle Sowjetrussische troepenbenheden, die naar de Ame Troepen keren terug uit Indonesië „Wat er ook moge gebeureh, het on&angs gepubliceerde demobili satie-schema voor de troepen in Indonesië zal niet meer worden veranderd," aldus verklaarde ko lonel G. Pruijs, directeur voor de demobilisatie d. Koninklijke Land macht in Nederland tijdens een persconferentie, die gistermiddag op het ministerie van oorlog werd gehouden. Deze positieve verklaring is, al dus de kolonel, niet een belofte als al die andere inzake demobi lisatie en aflossing, welke onder de dwang des omstandigheden niet kenden worden nagekomen. De regering en de legerleiding zijn er vast van overtuigd, dat de troe pen, die nu reeds meer dan twee jaar in de tropen dienen, naar huis moeten. „Zij zullen demobi liseren", zei kol. Pruys. Technisch staat er niets in de weg om bin nen de komende 8 maanden 30.000 man naar Nederland over te bren gen. Scheepsruimte ls voldoende aanwezig en ook de capaciteit van 't demobilisatie-centrum is groot genoeg om de stroom van demobi lisanten van Juli tot December 2000 per maand en later meer te verwerken. Eerst zal de groep oorlogsvrijwil ligers, ongeveer 9000 man omvat tende naar hv's keren en daarna de 7-December divisie, die in het tijdvak tussen October 1949 en Januari 1950 zal demobiliseren. Wolkbreuk in Oostenrijk De hevigste wolkbreuk in Oos tenrijk sinds 30 jaar heeft de dood van twee personen ten gévolge ge had. Er bestaat ernstig gevaar.dat de Donau buiten zijn oevers zal treden. De rivier is de laatste 24 uur 3 meter gestegen. Te Braunau, Hitiers .geboorteplaats, vormen bo ten op het ogenblik hte enige ver voermiddel. Veel dorpen in Oos tenrijk zijn ontruimd. Op 19 be langrijke punten is het verkeer op de hoofdwegen gestremd. Bij de te houden verkiezingen voor de gemeenteraden zal het niet mogelijk zijn in een andere ge meente te stemmen dan in die, op welker kiezerslijst men voorkomt. In het algemeen stemt men dus in die gemeente, waar men in het bevolkingsregister ls opgenciien. rikaanse en Britse sectoren zijn gezonden en daar eigendommen van de Duitse spoorwegen bezet houden, terug te trekken. Beide Westelijke generaals achten het duidelijk dat de gewapende spoor- wegpolitiek onder verantwoorde lijkheid van de Sowjet-autoritei ten gemengd is in een soort sta kingsbreking. die tot onnodig bloedvergieten heeft geleid en nog meer geweld in het vooruitzicht stelt, indien zij niet onmiddellijk word stopgezet. De Westberlijnse politie heeft 't kruisupnt Westkreuz en het in 't Zuidwesten gelegen eindpunt Gru- newald bezet. De Oostduitse spoor wegpolitie verliet beide stations zonder weerstand te bieden. Oud-illegaal veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de 35- Jarige ex-onderwijzer Theunis v. Vliet uit Hilversum tot een voor waardelijke geldboete van f 500 met een proeftijd van 2 jaar. De- boete zal voldaan moeten worden indien de verdachte binnen deze 2 jaar zich niet zal onthouden van het optreden in enige functie bij een uit de illegaliteit ontstane or ganisatie. waarbij is inbegrepen de Stichting 1940—'45 en het pu bliceren van eigen bevindingen of die van anderen uit de illegaliteit. VIERING KOPEREN BRUILOFT KONINKLIJK ECHTPAAR De minister van binnenlandse zaken heeft per circulaire aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat het naar zijn mening geen aanbeveling verdient alom in den lande feestelijkheden te organise ren op de dag van de twaalf en 'n half jarige echtvereniging van het koninklijk echtpaar. aangezien hunne koninklijke hoogheden blijk hebben gegeven de viering als een huiselijk feest te beschouwen. VICHINSKY BEZOEKT SCHUMAN De Russische minister van Buiten landse Zaken, Vichinsky, bracht 'n bezoek, dat slechts vijf minuten duurde, aan de Franse minister van Buitenlandse ZakenRobert Schuman. Vichinsky, vooraan ver laat met de Russische ambassa deur in Parijs, A. Bogomolov, het Franse ministerie van Buitenland se Zaken. KLAUS MANN OVERLEDEN Klaus Mann, de 43-jarige zoon van de bekende Duitse schrijver Thomas Mann, is te Cannes over leden. Men trof hem dood in zijn hotelkamer aan. Vergiftiging werd als doodsoorzaak vastgesteld. Heere nveen kan weer winnen BW en SW hebben momenteel de beste kansen op de titel kam pioen van Nederland en beiden hebben een lastige uitwedstrijd voor de boeg. VSV speelt zijn laat- ste wedstrijd morgen tegen SW en BW gaat op bezoek bij AGOW, dat thuis nog niet geklopt is. Aan gezien Heerenveen zo goed als ze ker NOAD de zesde nederlaag zal bezorgen is de kans niet gering, dat er de avond van Hemelvaarts dag vier ploegen met een gelijk aantal verliespunten aan de top van de ranglijst zullen staan! ONTAARDE MOEDER VEROORDEELD De Rotterdamse rechtbank heeft de 29-jarige vrouw C. H. U.-den H. veroordeeld tot één Jaar gevange nisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest en met een proeftijd van drie Jaar, alsmede onder toe- zichtstelling van de reclassering en van een zenuwarts. Zij was verdacht van het dusda nig verwaarlozen van haar zes maanden oude baby, dat het kind overleed. De Parijse conferentie De Sowjet-Russische minister v. Buitenlandse Zaken Wisjinski heeft gistermiddag een beroep ge daan op zijn Amerikaanse, Franse en Britse collegae terug te keren tot „de politiek van Potsdam" en een viermogendheden-contröle in te stellen over een verenigd Duits land. De Parijse conferentie ver loopt in een sfeer van wederzijds vertrouwen. De voorstellen vcm Wisjinski hebben inmiddels bij de andere ministers tegenstand ont moet. Wij laten hieronder de tekst van de heden door minister Wisjinski tijdens de zitting van de raad der ministers van buitenlandse zaken gedane voorstellen volgen. Wisjins ki stelde voor: 1. te komen tot een éénwording van Duitsland .waarvoor zijns«ln- ziens moest worden voldaan aan de volgende voorwaarden: a. de controle-raad der vier mogendheden moet wederom in werking treden en aan dit lichaam zal het hoogste gezag over Duits land worden toegekend. b. de intergeallieerde „Kom mandatura": van Berlijn moet we derom in werking treden. Dit li chaam moet worden belast met 't coördineren van alle maatregelen, welke voor het bestuur van Ber lijn dienen te worden genomen en waardoor het normale leven van de stad moet worden verzekerd. 2. daar bovendien in aanmer king dient te worden genomen, dat een economische en politieke eenheid van Duitsland niet kan worden bereikt, zonder dat één enkel centraal Duits lichaam wördt gesticht, dat bevoegd zal zijn be langrijke vraagstukken in verband met de economische en staatkun dige structuur van geheel Duits land te behandelen, ls het van dwingend belang dat wordt over gegaan tot: a. het stichten van een raad van state voor geheel Duitsland, op basis van de reeds in de Oostelijke en Westelijke zones van Duitsland bestaande Duitse economische or. ganen, de raad van state zou te Berlijn moeten resideren: b. het wederom instellen van 'n centraal stadsbestuur voor geheel Berlijn. c. het voorleggen van het vraag stuk van het uitschrijven van ver kiezingen voor een gemeentebe stuur voor geheel Berlijn aan de intergeallieerde „Komandantura" van de stad. GRIEKS STOOMSCHIP VLOT Het Griekse stoomschip „Katin- go Hadji Pateas" dat nabij Schier monnikoog aan de grond liep, is door twee sleepboten van Doeksen op Terschelling en 'n Duitse sleep boot van de maatschappij Bugier uit Hamburg vlot getrokken. Het schip is naar de Elbe gesleept. VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat- tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gemeld Koninklijke Landmacht: Gesneuveld in de periode van 10 Mei tot en met 13 Mei: 11 mili tairen. K.N.I.L. Gesneuveld in de periode van 11 Mei tot en met 18 Mei: 3 miiltai ren Minister Stikker heeft in zijn antwoord,op het voorlopig ver slag der Eerste Kamer over de begroting van het lopende jaar er vrij duidelijk de nadruk op gelegd, dat het buitenlandse poli tieke aspect van de Indonesischhe kwestie een centraal punt is in het buitenlandse beleid van Nederland. De gebeurtenissen op internatio naai politiek terrein, welke zijn gevolgd na het ondernemen van de tweede zuiveringsactie op 19 December 1948 hebben, aldus de minister opnieuw ten duidelijkste gedemonstreerd, dal een oplossing van de Indonesische kwestie, welke niet of in onvoldoende mate re kening houdt met de repercussies, die het gebeuren in Indonesië in het buitenland opwekt, zich niet wel denken laat. Naar aanleiding van het ernsti ge bezwaar van sommige leden te gen de wijze, waarop de Veilig heidsraad zijn taak vervult, merkt de minister op, dat ook in de Vei ligheidsraad maar al te vaak de bestaande tegenstellingen tussen de leden, en met name die tussen de grote mogendheden, de werk zaamheden van de raad verlammen GEEN UITBREIDING VERDRAG VAN BRUSSEL Het is de vraag of uitbreiding van het Verdrag van JBrussel thans dient te worden overwogen. De vijf Brusselse mogendheden heb ben in het afgelopen jaar samen werking tot stand gebracht op al le terreinen, door het verdrag be streken en deze samenwerking wordt voortdurend uitgebreid en verstevigd. Naar het oordeel van de minister verdient het de voor keur met deze samenwerking voor lopig in beperkte kring voort te gaan. Het ligt voorshands in de bedoe ling om het contact met de West- Duitse regering te doen onderhou den door een diplomatieke ambte naar wellicht met een kleine staf. die echter rechtstreeks onderge schikt zal zijn aan het hoofd der missie te Berlijn. Het verlaten van de zelfstandig- heidspolitiek door Nederland mo«t Marshall-hulp verminderd? Hoffman protesteert De commissie voor de toewijzin gen van het Amerikaanse Huis v. Afgevaardigden heeft voorgesteld de gelden voor de Marshall-hulp voor het jaar, dat op 1 Juli a.s. be gint met 15 procent te verminde ren. Paul G. Hoffman. de leider van de Economie Cooperation Ad mini- stration verklaarde, dat dit een ernstige vertraging van het Euro pese herstel zou betekenen. Hoffman deelde verde mede, dat hij niet het voornemen heeft in 'n verlaging van het bedrag der Marshall-hulp te berusten of zich bij een eventuele goedkeuring van de verlaging door het congres neer te leggen. Hij verklaarde te ver wachten ,dat de komende maan den zeer critiek zullen zijn voor 't lot van het plan-Marshall. Oud-N.S.B.ers weer actief Rijkspolitie is op haar hoede Opnieuw heeft de Rijkspolitie, gewest .Amsterdam een einde we ten te maken aan pogingen om 'n vereniging van oud-NSB'ers te formeren. Ditmaal was de hoofd zetel in. Drfebergen nabij Utrecht en ging de actie uit van oud-offi cieren van de Nederlandse Arbeids dienst. Er bestonden echter nauwe contacten met Frans de Jong, wo en die aan de Leliegracht te Am sterdam. in wiens huis destijds de Vereniging tot hulp aan politieke delinquenten ..Wij moeten helpen* haar hoofdkwartier had. REGELING GEZINNEN OFFICIEREN Officieren en onderofficieren van de Koninklijke Landmacht ,dle 1n Indonesië verblijven, kunnen hun gezin voor rekening van het Rijk laten overkomen indien zij twee Jaren zonder onderbreking in de tropen in werkelijke dienst zijn ge weest en als zij-hun diensttijd in de tropen verlengen met ten min ste twee Jaar. Tot dit verlengd ver blijf moeten zij zich schriftelijk verbinden. In Nederland verblijvende offi cieren en onderofficieren, die ten minste twee jaar zonder onderbre king in de tropen in werkelijke dienst zijn geweest en die opnieuw naar Indonesië worden uitgezon den, kunnen eveneens aanspraak maken op overtocht van hun ge zin voor Rijksrekening, indien kan worden verwacht, dat het gezins verband in de tropen ten minste gedurende een jaar zal bestaan. niet worden begrepen als het op geven van de handhaving van een eigen zelfstandige positie te mid den van de mogendheden. Voor een succesrijke samenwerking in West-Europa acht de minister 'n grote zelfstandigheid van de klei nere staten van aanzienlijk be lang. Verkeerde weg We herinneren ons een gesprek, dat we in het laatste jaar van de oorlog hadden met een politieke tegenstander, waarmee we voor de oorlog dikwijls overhoop lagen. Waarmee we zo fel streden, dat over en weer de juiste normen niet meer in acht werden geno men. Waarbij dikwijls laster en verdachtmakingen aan de orde v. d. dag waren. En in dat gesprek gevoerd onder benarde omstandig heden, kwamen we tot de conclu sie, dat we elkaar over en weer totaal verkeerd beoordeeld had den en dat wederzijds steeds de beste bedoelingen hadden voor gezeten. In dat uur kwamen we ook tot de conclusie, dat we steeds tegenover elkaar de goede gewoon te in acht zouden nemen, om in eikaars eerlijke bedoelingen te ge loven. En we spraken de verwach tin. uit. dat de politieke oorlog in Nederland na de oorlog zuiverder eerlijker zou worder gevoerd en dat alle Nederlanders beter begrip voor eikaars bedoelingen en stre ven zoude hebben. Als we elkaar nu tegenkomen, hebben we veelal een pak citaten bij de hand, waarin we ons ver diepen en waarvan we aan het eind van de studie kunnen zeggen dat het goede begrip en de goede wil nog in bedenkelijke mate onf breken. En toe we razen. dat bel congres van da vereniging val» oud-politieke gevangenen had be sloten om de communisten uit te sluiten van het lidmaatschap dier vereniging, dachten we aan de vriend, met wie we bovenvermeld gesprek hadden. Zo ver ls het dus al met het Nederlandse volk ge komen, dat zelfs een genootschap van mensen, die in de oorlog de grootste eller de gemeenschappelijk hebben doorstaan, die een gemeen schappelijk beleef:: ideaal hadden een vrij Nederland, een bepaalde groep, in casu de communisten uit sluiten van het lidmaatschap hun ner vereniging. Niet alleen da de politieke tegen stellingen feller nog zijn geworden de onverdraagzaamheid, het wan trouwen, de haat hebben evenzeer die van voor de oorlog nog over troffen. Wij geloven, dat de ver eniging van ex-politieke gevange nen een verkeerd besluit heeft ge nomen door de communisten uit te wijzen. Zo goed als wij ook ge loven, dat het verkeerd is om de communisten in andere functies of lichamen bulten de gemeen schap te plaatsen. Niet omdat we het met de communistische tac tiek eens zijn. Maar omdat we er van over tuigd zijn, dat we precies in het schuitje komen, waar de heren die in Moskou de lijnen uitstippelen, ons willen hebben. Sedert blijkt, dat het communisme in het Wes ten invloed verliest, is het Moskou er om te doen, in verschillende landen een groep aanhangers te hebben, die door de gemeenschap zelf als het ware zijn uitgesloten. Een fanatieke Gideonsbende. Door alles verbitterd en daardoor tot nige verklaringen van Thorez, To« liatta ,enz. Welk zinnig politicus gliatta. enz. Welk zinnig politicus legt dergelijke verklaringen af, tenzij men zich bewust onmogelijk wil maken? Om de betrokken par tij bewust tuiten de gemeenschap te doen stoten. Het spel van Mos kou is hier te doorzichtig. Niet door de communisten bulten de gemeenschap te plaatsen, kunnen we ze overtuigen, dat ze in de eerste plaats Nederlanders zijn. Wel echter in de gemeenschap zelve. v. Z. HETZELFDE WEERTYPE Over het algemeen veel bewol king met hier en daar enkele bul en. Meest matige wind, hoofdza kelijk tussen Zuidwest en West. Aanhoudend tamelijk koud weet»

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1