Van dit... van dai... van alies wat... N.B.B. Alkmaar vijf jaar Personeelsvereniging opgelicht 300 leden De Toulouse Lautrec in het Alkmaars Stedelijk Museum Bil/ariers vierden hei heugelijke feit In het Wapen van Heemskerk hield het distirict Alkmaar van de Ned. Biljart Bond haar jaarlijkse Feestavond. Deze had dit jaar een bijzonder' karakter! Het. was vijf jaar geleden dat het district Alkmaar opgerichfl werd. Meervoudigé Kamer Alkmaar De voorzitter van het district Alkmaar, de heer P. Rolie sprak een openingswoerd, waarin hij de oprichting dcor de biljarvereni- ging ..De Optimisten" memoreer de. De Centrale Commissie zoals dat vijf jaar geleden 135 leden telde, heeft thans niet minder dan 300 leden. ..Het heeft", aldus dhr. Rolie „enige tijd geduurd, voor dat wij de kinderschoenen ont groeid zijn; wellicht zijn we nog niet aan de grote schoenen toe!"' Veel wedstrijden ..gedurende het afgelopen jaar", zo ging dhr. Rolie verder, „zijn er gespeeld wedstrij den om persoonlijke kampioen schappen en foournooien. De grote clubs uit het land had den tot nu toe Alkmaar met een minzaam oog aanschouwd. Bij de jubileumwedstrijden wilde men ons ook een kansje geven. Het bleek geen kansje, maar een kans ite zijn. want de victorie bleef te Alkmaar, ondanks het feit. dat gestreden werd tegen verenigingen die met naam en faam beroemd zijn". De heer Rolie sprak tenslotte zijn dank uit jegens het team. dat door zijn voortreffelijke spel de beker veroverd heeft." Vervolgens werd overgegaan tot het uitreiken van de prijzen, waar bij dhr. Rolie vcor elk van de spe Iers een hartelijk en opwekkend woord had. In de pauze werd een verloting gehouden. Een gezellig bal hield de aanwezigen vervolgens nog ge TENNIS. Oi) Donderdag (Hemelvaartsdag) 26 dezer zullen op de S tennisbanen van het Alkniaarse Gemeentelijke Sportpark weer distrietskampioenschappen ge speeld worden voor de tennlsjengd uit het gehele district. 89 meisjes en jongens doen mee. Deze Wedstrijden worden verdeeld in twee af delingen, n.I. een voor meisjes en jon geus van IS eu 19 jaar, de andere voor die van 17 jaar en jonger. De beste van de groep oudste kinde ren worden voor het district afgevaar digd naar de wedstrijden om de Eet Bouman-co-jpe (meisjes) en de Van Leuncpbeker (jongens) te Haarlem, de kampioenen van de groep jongste zullen deelnemen aan de ntionale Jeugdkam pioensehappen te Hilversum. Tonnisliefhebbers, jong en oud, heb hen vrije toegang en kunnen aardige partijen van de beste jeugdspelers, on der wie ook vijf van tennisclub Bak hu in, genieten. Om de erepalm zal zwaar gestreden worden, dat is de jeugd wel toevertrouwd. EVERT VERMEER SPRAK. STOMPETOREN De h*er Evert Vermeer van de PvdA, hield een redevoering in café Swart te Stompetoien over het onderwerp: Geen democratie zonder socialis me, geen socialisme zonder demo cratie. H:t kamerlid opende zijn redevoering met te zeggen, dat de gemeentelijke politiek niet los te maken is van de landelijke politiek Van de uitslagen van de gemeen teraadsverkiezingen hangt in gro te mate af. hoe de politiek ten op zichte van Indonesië gevoerd zal worden. Spr. besloot zijn rede, met op te wekken zijn stem te geven aan de PvdA. Vraaqbank voor iedereen KOEDIJK Mejuffrouw de Vries dï maalschappelijke werkster al hier. welke de plaats inneemt van mej. Janse, heeft zich bereid ver klaard elke Woensdagmiddag van twee tot drie uur beschikbaar te stellen voor iedereen die zich met moeilijkheden bezwaard gevoeld. Dc praktijk heeft reeds bewezen, dat vele vragen naar genoegen werden beantwoord en inlichtin gen goede uitwerking hadden. Het arbeidsveld van mej. de Vries ls zo veelzijdig, dat ruim gebruik van vragen stellen aan deze zeer ls aan te bevelen. De eerste zit ting zal gehouden worden op Woensdagmiddag 1 Juni in de pol derkamer van het gemeentehuis. Elke Dinsdagmiddag op het zelfde uur in Koedijk Zuid (wijk St. Pan cras). Plattelandsvrouwen bijeen KOEDIJK In het café Butter werd een dezer dagen weer een avond georganiseerd door de Plat telandsvrouwen. Na de opening door mevr. den Hartogh-Goldberg hield de heer Bosman uit Naarden een lezing over planten en bloe men in de natuur. De heer Bos man die hier 29 Jaar geleden on derwijzer was. zei dat hij met ge noegen deze lezing in Koedijk hfteld. Met grote aandacht werd sprekers lezing, verduidelijkt met platen, gevolgd. Spreker drukte vooral de moeders op 't hart de kinderen te leren de natuur lief te hebben. Bij het einde werden door I verschillende dames nog vragen gesteld en door spr. naar genoegen beantwoord. De voorzitster dank te de heer Bosman hartelijk voor 1 deze mooie avond .waarna de ver- l gadcringsagenda werd afgewerkt. Hierna volgde sluiting. ruime tijd op de dansvloer bijeen. Het district Alkmaar' van de NBB heeft door deze avond duidelijk aangetoond, hoezeer de biljart- sport leeft in de harten der Alk maarders. Moge het bij het tien jarig jubileum evenzo zijn! ANDRE CARREL. Hierop was het woord aan het gezelschap van AnGré Carrel, dat een cabaret ten tonele bracht: „Een klein beetje zus. een klein beetje zo". André Carrel zelf gaf een paar prachtige vertolkingen te zien, waarvan wij in het bijzonder die van Socrates en Hein de Bruin waardeerden. Op bekwame wijze werd hij gesecondeerd door De Twee Jantjes, die charmante le vensliedjes brachten, en Marianne van den Berg. die een paar mooie liedjes tè berde bracht en boven dien in een sketch haar presta ties op toneelgebied toonde. Het publiek bleek het gebodene hogelijk te waarderen: een harte lijk applaus viel de artisten ten deel. H:t stedelijk Museum te Alk maar heeft de deuren geopend voor een wel zeer unieke voorjaarstentoonstelling; tot 4 Juni kan men hier een zeven tigtal grafische werken be zichtigen van de Franse fin- de-siècle schilder HENRI DE TOULOUSE -LAUTREC, afkom stig uit de particuliere collectie van mej. M. W. Troost te Ber gen. Een unieke tentoonstelling in derdaad, waar zij ons als het ware dwingt ons te bezinnen op het principiële vraagstuk van de kunstenaar en zijn tijd 'n vraagstuk dat thans zo bijzonder actueel is. Overdui delijk blijkt weer uit het zo zeer aan de tijd gebonden oeuvre v. De Toulouse-Loutrec dat bij het critisch beschouwen van kunstwerken primair is de historische plaats-bepaling en niet de verklaring middels een z.g. boventijdse objectivi teit. HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC was de verbeelder van het deca dente Parijs omtrent de eeuwwis- sel'ng. In wezen was hij een natu ralist die geenszins vrij was van een romantische inslag en die als zo vele tijdgenoten de mens en zijn maatschappij van de zwartste zijde zagen. Geheel anders dan b.v. de veel minder geniale Stein. len, aan wiens werk een zekere deernis met de misdeelden en vaak cok een zachte trieste humor ten grondslag ligt .zocht Lautrec zijn onderwerpen in het klaterendste rauwste en felste aspect van zijn tijd. Met een ware wellust, maar daarbij tcch ook met een grote do sis ironie, heeft hij zich gewend naar de zelfkant van de toenma lige samenleving en is er in onder gegaan. Hij. de laatste telg uit een verziekt aristocratisch geslacht, lichamelijk mismaakt en daardoor wellicht juist behept met die tra gische overgevoeligheid, is wel de meest- typische exponent van die kunstenaars, die het manco van heel hun generatie, hun samenle ving en hun tijd met zich omdroe gen en met een ongekunstelde eer lijkheid voor ons vastlegden. Wat in maatschappelijk èn in artistiek opzicht hun gemis was. was het gemis van hun tijd en dit gemis maakt tevens hun eenzame groot heid uit. Het „fin-de-siècle" was voor hen het „fin-du-jnonde", hun wereld, maar zij gaven zich zo als zij waren: oprecht fel en door leefd, en wat zij gaven was ge noeg. Daarom zijn zij ook thans nog voor ons aanvaardbaar. Het was geen toeval, dat Toulou- se -Lautrec de onderwerpen voor zijn talloze schilderijen en teke ningen zocht temidden van het „zondige" kroeg- en cabaretleven, het was geen toeval, maar het be paalt niet zijn onmiskenbare de cadentie Bepalend is hier de wij ze waaróp hij dit alles zag. moest zien: critiekloos en uitzichtloos. Het meesterschap, dat hij bezat, was in wezen steriel, in de ware zin des woords: Illustratief. Hij moet in alles een primair levend en werkend mens zijn geweest Daarom ook waarschijnlijk is de kleur zijn zwakste kant. Wie zijn directe tekeningen .litho's en affiches ziet weet wat zijn-sterk ste kant was en waarom! PARIS BOHEME In de prachtige verzameling gra fische werken, die in het Stedelijk Museum te zien is, herleeft voor ons het rosse Parijs van het laatst van de vorige eeuw zoals wij dat uit beschrijvingen kennen. Het „klassieke" Parijs, zich al aandie nend bij Murger en zich vervol gens langs politieke troebelen. agenda Harmonie: Jody en het herten- jong met Gergory Peck en Jane Wyman. Toegang 14 jaar Voorstellingen dagelijk 8 uur. Za terdag 7 en 9.30 uur. Hemelvaarts dag 7 en 9.30 uur Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinee Cinema Americain: Daar zit muziek in. Met Dèanne Durbin en John Dall. Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks 8 uur Za terdagavond 7 en 9.30 uur. He melvaartsdag om 7 en 9.30 uur Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur Victoria Theater. Een avontuur in Berlijn met Mariene Dietrich. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur Zaterdag en Hemelvaartsdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9,30 uur Woensdag 2.30 matinée. —ABT: Een Yankee in Texas met Monty Hale en Adrian Booth. In het voorprogramma: de Man met het litteken. Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Donderdag middag 3 uur. UITGESTELD. De pianoavond van de Raaf en Schutte die gisteravond in Het Gulden Vlies gegeven zou worden is tot nader order uitgesteld. oorlogen, wereldtentoonstellingen, cabaret-erotiek. Gil Bias, alcohol, Verlaine en Jaurès voortslepend naar het jaar 1914, waarna de loopgraven, de surrealisten en de jazz-muziek een definitieve streep onder de romantiek van dit Paris bohème trokken. Maar het her leeft steeds weer voor ons door de tekenstift van een meester, die een aantal sterfelijke momenten wist te vereeuwigen en als bakens uit de stroom der historie wist te verheffen. Wij zien hier scènes uit cabaret, uit café-concert en theater: Mou- lin Rouge. Folies Bergères (de ech te!), Théatre Libre. Danseressen met zwarte kousenbenen van een ontstellend expressieve en ordi naire tederheid .louche dronkaards dikke hetaeren. aftandse geldzak ken aan de arm van armetierige midinettes. Wij zien hier de on sterfelijke La Goulue. Met een be wonderenswaardige overgave ver diepte Lautrec zich in al dit rau we en platte klatergoud, dat hem toch wel machtig geïmponeerd moet hebben. Want ondanks het onmiskenbaar scherpzinnig ge bruik van zijn gave voor het carl- caturale, ligt óver zijn meeste werk de' sluier van een kinderlijk soort lyriek, die naar de vermeen de grootheid van de ondergang zoekt, YVETTE GUILBERT Sarah Bemhardt, Jane Avril, Os car Wilde. Aristide Bruant, Yvette Guilbert - 'n bont gezelschap: hij ontmoette ze allen op zijn dool tochten door nachtelijk Parijs. Zijn portretten van Yvette Guil ber zijn misschien wel de mooise die op deze tentoonstelling te vin den zijn. De wereldberoemde, di- seuse" met haar geestige duivelse profiel: dat uitgerekte witte hoofd spits van kin, prikneus en streep- lippen. Lautrec tekende haar snel en raak, met een weifelende ont roerende zekerheid ,met een lieve ironie, waaruit zijn grenzeloze be wondering voor deze grote kun- stenaresse zo ontwapenend blijkt, Henri de Toulouse-Lautrec is de man van de directe en meesterlij ke lijn geweest. Hij was een gran dioos slotaccoord. Hij was een van de laatste kunstenaars bij de „gratie Gods"! GERRIT KOUWENAAR. Boerenleenbanken tevreden In do vergadering van de Coop. Ce» trale Baiffaisenbnnk, gevestigd te Utrecht waar ongeveer 600 aangesloten locale Boerenleenbanken vertegenwoordigd wa ren, heeft de voorzitter van de Raad va» Toezicht, de heer Lindcnbergli. mee gedeeld, dat de Nederlandse landbouw zich in guustige zin ontwikkelt en dat de gewone toestand in do Bank, bij een grote uitbreiding van de werkzaamheden weer zo goed als geheel is bereikt. Ten aanzien van de Benelux betoogde de voorzitter, dat de Belgische boer voor een regeling van de landbouw, zo nis we die 111 ons land kennen, weinig voelt; een afzakking naar liet Belgische systeem zou voor ons geen verbetering zün. Geconstateerd werd, dat de Boeren leenbanken ook voor het vervolg paraat zijn om de haar toebedeelde taak te ver vullen op een wijze, zoals dit tot nu toe is geschied. De voorzitter van liet bestuur, dr. Bierema, wees op de noodzakelijkheid van het vormen van meer reserves, daar deze slechts 3.3 van het balanstotaal uitmaken, In verband daarmee wees liü er op. dat het karakter der boercnleen banken na do oorlog wijziging heeft on dergaan: zij zijn gemoderniseerd, wanr dpor de onkosten bijna 3 maal zo groot zijn geworden. Eeu en ander brengt zijn consequenties mee. ALKMAAR Geboren: Nicolaas C M, z v X Dïg xtum en E Kraakman; Albertine J A M, d v P J Kuin en P M Stootman; Jacob, z v J A Snijders en M Dekker; Fran ciscus J M, z v F J Bosch en B A L M Michieisen; Adam J M. z v J P Konijn en C M Koopman; Pieter, z v W Kwak en T M Hoek; Cornelis, z v J Strijbis en J II Sunderman. Gehuwd: Simou Abbring en Tbeodora C Geels. Overleden: Willem Gelder, oud 74 jaar, gesch. v M. Scheltus; Geertje Langedijk oud S7 jaar, wed. v J Koopman; Agatha C. Weijmer, oud 39 jaar UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER. Cornelis van der H., Bergen, ver nieling. 1 mnd.. voorw. met 2 proefj. f 25 of 10 dagen en. f58,10 betalen aan Pieter B. Jacob S Volendam. schuld aan lichamelijk letsel f 60 of 20 dg. Jacobus W.. Castricum. schuld aan lichamelijk letsel, f 60 cf 20 dg. Jacobus T.. onzedelijkheid, f 75 of 30 dagen. DTSDRC IN ALKMAAR De beslissingswedstrijd DTS—DRC zal a.s. Zondag (29 Mei) gespeeld wor den op het terrein van ..Alcmarla" in het gemeentelijk sportpark. Zo men weet is de winnaar 3e klasser. Eindigt de wedstrijd gelijk, dan wordt er tweemaal 2 x 7y2 minuut verlengd. Is er dun nog geen beslissing, dan wordt er opnieuw een beslissingswedstrijd vastgesteld en geldt dezelfde gang van zaken, DTS heeft 'dan echter aan een gelijk spel geuoeg- om zich te handha ven, want het doelgpmiddeldc geeft na twee beslissingswedstrijden de doorslag. En dat van dc Langedjjkers is beter. HEMELVAARTSDAG Alkmaar Grote kerk, 10 uur ds Wesseldijk Kaoelkerk, 10 uur ds van Wijk Gereformeerde kerk. 10.15 uur ds van Llngen. Collecte Emeribe- ring. Ned. Christelijke Gemeenschaps- bond: Geen samenkomst Omgeving: Bergen, 10 uur ds Bekius Heiloo. Ned. Hert. Kerk. 10 uur: ds Bloemhoff. Ko'HH'-. m uur dhr. Slager schrijvende lezers (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Mijnheer de redacteur, In de gemeenteraadszitting van Donderdag 12 Mei zijn er door di verse leden vragen gesteld waar om de Heilooërdijk nog steeds geen licht heeft. Bij het antwoord dat wethouder Leesberg gaf, wil ik het volgende aantekenen. Mr. Leesberg zei ,dat de bewo ners van de Heilooërdijk wilden bijdragen in het bedrag, dat met bet aanleggen van een kabel ge moeid zou zijn. Dit is niet waar. Het is een schande, dat een in ternationaal toeristencentrum als onze stad nog huizen heeft', die geen electrische aansluiting heb- ren. Reeds Jarenlang wordt hier voor gestreden. Wanneer zal het succes hebben? J. DE VRIES, Heilooërdijk. Alkmaar. KETTINGBRIEF De keten van de ketting breekt daar. waar hij het zwakste is. Er moet gevreesd worden, dat in de kettingbrief, die in Alkmaar cir culeert, uw rubriekschrijver de zwakste schakel zal blijken te zijn. Allerlei boosaardige bedreigingen ten spijt. - De brief wordt aange kondigd als de „geluksketting". Een meneer, die de brief door stuurde, won de hoofdprijs van de Sweepstake en RooseVelt werd bln nen enkele uren tot president van Amerika gekozen, zo staat in die brief te lezen. Maar kwaad verging het een meneer, die de ketting verbrak. Hij stierf. Een andere meneer die om de brief lachte, verging' het ook al slecht. Hij stierf onmiddellijk. Ja, dat zijn krasse gevallen. En toch zullen wij niets doen om dit nutteloze bijge loof in stand te houden en kloek deze dwaze ketting verbreken. Als er dus iets lelijks met ons ge beurt, dan niet zeggen: Had je die brief maar moeten doorsturen, want dat zouden wij echt flauw vinden. Inmiddels hebben wij een nieuwe kettingbrief in zee ge stuurd (in duizendvoud). Deze luidt als volgt: „Stuur direct een rijksdaalder aan Blauwe Tinus, p.a. Vrije Alkmaarder. Meneer Pieterse die dit verzuimde, kreeg onduld- bar» kiespijn. Meneer Klaassen, die het expres niet deed omdat hij er niet in geloofde, ver loor zijn kunstgebit! Daarentegen vond meneer Jansen, die direct aan deze opdracht voldeed, op straat een toegangsbewijs voor de bioscoop en meneer Knoest, die twee rijxsdaaid'rs stuurde, werd uitgenodigd om voorzitter te wor den van zijn buurtvereniging. Dit is een unieke kans". De flauwekul!! ALKMAARSE VLOOTSCHOUW Vele watersportliefhebbers ge nieten reeds enige weken van hun geliefde sport, toch Hemelvaarts dag is ook voor de laatkomers de dag, waarop zij hun scheepjes weer opgeknapt en opgetuigd be mannen. Op Hemelvaartsdag vindt n.l„ De eerste verdachte op deze zit ting was Nan K. uit Schagerbrug, een bejaarde man, beschuldigd v. diefstal. Hij had in eind Augus tus enige kippen van buurman J. weggenomen. Zij hadden rose kam men. Verdachte ontkende 't feit. 4 getuigen waren present. Gerrit J., landbouwer te Scha- gerbr'ug vermiste 8 kippen. Op de 9e September 3 weken later zag hij dezelfde kippen lopen bij buur man K. Met de politie werd een onderzoek ingesteld. Verdachte wilde niemand toelaten. De getui ge wist zeker dat verdachte zulke kippen niet had. Jacob K. pluimveehouder te Schagerbrug gaf als deskundige de nodige inlichtingen. Wachtmeester Veldman had 'n onderzoek ingesteld bij verdachte Eindelijk kreeg in ueze kippenge- schiedenis de officier, mr Meiske. het woord Uit de aanwijzingen achtte spreker het feit bewezen en vorderde f 60 of 20 dagen. Verdachte ontkende pertinent. Uitspraak 2 Juni. RECIDIVIST. N kwam op het matje Hendri- kus K„ een Alkmaarder. die hier al meermalen was geweest. Hij stond nu terecht voor diefstal en was gedetineerd in het Huis van bewaring. Een zestal getuigen was opgeroepen. De zaak werd ge schorst, omdat de dagvaarding tegen verdachte werd ingetrokken en een nieuwe tegen hem zal wor den uitgebracht. In de middagzitting, eveneens gepresideerd door mr van Reg- teren Altena. kwam a's eerste ver dacht e Marius S uit Den Haag, nu gedetineerd. Hij kwam voor de 2de maal. Er was een rapport in gekomen, 't Was niet zo schitte rend. Er was heropvoeding nodig. Verdachte had diefstal gepleegd. De officier had 1 jaar en 6 mnd gevorderd. Nu requireertie het O. M. dezelfde straf. Verdediger mr Thijs hield zich aan het psychiatrisch rapport. Zijn cliënt zit al 5 maanden pre ventief. Verdediger vraagt aftrek van deze preventieve straf en ter beschikkingstelling van de rege ring. Uitspraak 2 Juni. „ONDER DE INVLOED" Gerardus S. uit Harenkarspel, tuinbouwer (ged. heeft in Maart de 29ste, in de avond in Heer Hu gowaard bij zekere Dekker een be drag van f 600 ontvreemd. Ver dachte gaf voor onder de invloed te zijn geweest. Hij werd dezelfde avond nog gepakt. Het uitgebrach te rapport was niet ongunstig. De zwarte handel heeft hem geen goed gedaan, evenmin als het drankgebruik. Het O.M. acht de diefstal bewe zen. Verdachte wilde kennis ma ken met de nieuwe huishoudster van Dekker en pleegde toen dief stal. Spreker eist 8 mnd* waar van 4 mnd. voorw. met 3 proefj. De verdediger, mr de Groot. zoals reeds vele jaren, de traditio nele openingstocht der Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging plaats. Zeiljachten en motorjachten trek ken gezamenlijk des ochtends van uit de jachthaven te Akersloot naar Alkmaar. De roeiers beman nen hun boten In Alkmaar en va ren hun medeleden tegemoet. Alle motorboten,-zeiljachten, wherries enz. worden feestelijk gepavoiseerd De vloot wordt omstreeks twaalf uur aan de Bierkade verwacht, waar alle Alkmaarders van deze vrolijke vlootschouw kunnen ge nieten. De scheepjes worden aan de Zaadmarkt gemeerd, waar in „de Graanbeurs" de lunch genoten wordt. Na afloop hiervan wordt gezamenlijk naar 't Alkmaarder Meer getrokken, waar- de verdere dag doorgebracht wordt. DENDEREND GESLAAGD „Het weekend van de Slecht- Horende-Jeugd-Örganisatie te Bla ricum is denderend geslaagd", al dus wordt ons bericht. De afdeling Alkmaar van deze vereniigng wis, of kon, naar Blaricum met 5 le den komen. Uit het gehele land waren er 85. Eerst was er een kof fietafel en daarna werden panto mimes, volksdansen en een deel van het Opbouwspel opgevoerd, dat verleden week in Rotterdam in bijzijn van Koningin Juliana tot een succes is geworden. De avond werd besloten met enkele films, 's Morgens in alle vroegte waren de jongeren .al weer op en na kerk gang werd er weer gevolksdanst en vervolgens werd contact ge zocht met de goedhorende Neder landse jeugdgemeenschap. F. Kui per. Omval 84 of G. Duinder, Snaarmanslaap 56, beiden te Alk maar geven gaarne alle gewenste inlichtingen, opdat de slechtho rende jeugd zijn plaats kan inne men ln de gemeenschap van de jeugd. HOEDEN AF Voor ons ligt het keurig ver zorgde blad De Reddingboot". Hieruit vernemen wij. dat in 1948 in totaal 77 diensten zijn verricht door reddingboten van de „Noord- dringt op een kortere straf aan. Uitspraak 2 Juni. Nogmaals kwam Gerrit W. uit Nieuwe Niedorp op 't matje. Het betrof de geschiedenis van een rijwiel, dat verdachte als een Tur nermerk had verkocht in Hoorn. De vorige keer was de zaak reeds uitvoerig behandeld. Ook nu was ook weer een vijftal getuigen pre sent, waaronder de koper P. Jong Zekere Vrede had de fiets aan' verdachte geleverd. Verdachte heeft verschillende veranderingen aan net vehikel aangebracht en stond nu terecht voor bedrog. De zaak dateerde reeds van Jurrl 1948, Na een langdurig getuigenver hoor, kreeg de officier het woord en betoogde, dat uit de getuigen verklaringen het bedrog van ver dachte is bewezen. Spreker vor derde f 100 of 40 dagen. Uitspraak 2 Juni. BOSTON-FIETS. Nu was Hermanus V. aan de beurt, beschuldigd van bedrog. Hij had een fiets gemonteerd en ont kende dat het een Bostoh-fiets was. Verdachte had het stuur en zadel veranderd. De officier vroeg ook In deze zaak f 100 of 40 dg. Uitspraak 2 Juni. De laatste zaak betrof Henri R. uit Heiloo, nu gedetineerd. Hij had in '45, '46, '47 on '48 een bedrag van ongeveer f 12.000 toebehoren de aan de N.V. Nederl. Heidemij. verduisterd. In '48 heeft hij kans gezien de personeelsvereniging op te lichten voof een aanzienlijk be drag Verdachte wist door allerlei slimmigheden het tekort te ver bergen. De president vroeg verd. waarvoor hij het geld gebruikt had. Het was voor privé gebruik geweest. De ambtenaar Verhey had in Nov. '48 de kas van verdachte ge controleerd en daar onregelmatig heden ontdekt. Verdachte had het feit toen er kend. Wat de personeelskas betreft hier was een tekort van ruim f 78 De opzichter van meergenoemde Maatschappij, van Wel, had het volle vertrouwen in verdachte. Doordat hij de cheques pas later verzilverde wist hij het bedrog bedekt te houden. Een nauwkeu rige controle had de zaak spoe diger aan het licht gebracht. Ver dachte was volkomen toereke ningsvatbaar. De officier vindt de verduiste ring door verdachte gepleegd, hoogst ernstig. Hij heeft het geld In Amsterdam en elders vermo'rst en als boekhouder het vertrouwen beschaamd. Zijn gedrag Is zeer vreemd. Als jongen maakte hij de handtekening van zijn vader na. Spreker ziet geen enkel licht punt en vordert 1 Jaar en 9. mnd. met aftrek. Mr Leesberg Jr als verdediger optredend gaat het leven van zijn cliënt na, ook het huwelijksleven Pleiter wijst op de weinige con trole en vraagt clementie. Uitspraak 2 Juni. en Zuid Hollandse Reddingmaat schappij". Er waren 16 reddingen en het totaal aantal geredde le vens van in nood verkerende zee lui bedroeg 74. De reddingmaat schappij, die dit jaar 125 jaar zal bestaan had tot 1 Januari 1949 7235 mensenlevens gered. Daarom is het o.i. terecht, dat wij boven dit stukje zetten „Hoeden af". Als saluut aan de dappere redders De maatschappij heeft zijn hoofdkan toor in Amsterdam, Heeren gracht 545. Met een minimum-bijdrage van f 3.kan men meehelpen dit nobele werk in stand te houden HOUDT GOEDE I Op deze plaats hadden wij oor spronkelijk een babbeltje over de politiek willen houden. Dat deen wij maar niet. Het komt zonde" dat praatje ook wel in orde. Wij geloven mèt Thorton Wilder, dat- de mens telkens met zijn hakken over de sloot springt en aan de totale vernietiging ontkomt. Dus houdt goede moed! IN MOEILIJKHEDEN „Blauwe Tinus" ls een beetje in persoonlijke moeilijkheden. Hij heeft wat uitgespookt met deviè- zen of zo. Wat hot precies ls, wilde hij ons niet zeggen, maar hij ge looft wel. dat het met een sisser zal aflopen. WIE? Op 5 Mei is in de Rc-mbrantistr. te Alkmaar een stofzuiger bezorgd met het verzoek om deze aan d* buren af te geven, wanneer deze thuis kwamen. De buren wisten echter van niets, zodat de stofzuiger nog steeds in de Rembrandtstraat is. Inlichtingen bU politiebureau, ka mer 12. VERKIEZING GEMEENTERAAD De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de gemeenteraad te Alkmaar breng, ter algemene kennis, dat de lijsten der candidaten, waarover op 22 Juni a.s. de stemming zat plaats hebben, voorzien van de nummers der lijsten, voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzag» zijn gelegd. Meester van het ,,Fin de Siècle''

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2