Ihmaatifei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Berlijn is weer geheel luchtbrug afhankelijk van de De noodlottige brand in het Harlinger Ziekenhuis Splitsing in de Ned. Vereniging van Ex-politieke Gevangenen 5E JAARGANG N° 154É ZATERDAG 28 MEI 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bjj contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200-3971 Proiesien en beschuldigingen over en weer Door een Sowjetrussisch besluit niet langer tremen naar Berlijn te accepteren is de bevoorrading van de voormalige Duitse hoofd stad weer geheel van de luchtbrug afhankelijk. Weliswaar is het verkeer per auto normaal, doch hiermee kan dagelijks slechts enfcne honderden tonnen goederen naar Berlijn ver vcerd worden, terwijl de luchtbrug elke dag 6 a 7000 ton voor haar rekening neemt. De Sowjetrusslsehe autoriteiten hebben inmiddels de Engelsen en Amerikanen verzocht nog slechts van de middelste luchtcorrldor gebruik te maken met het oog op zoinermanoeuvres van de Sowjet- Russische luchtmacht. De Britten en Amerikanen hebben hiertegen geprotesteerd. Prof. Reuter, de burgemeester van West-Berlijn, heeft in een brief aan de directeur van de O. Duitse spoorwegen. Kreikemeyer. deze ervan beschuldigd, dat hij al leen verantwoordelijk is voor de verkeersopstopping. Hij deed cp Kreikemeyer een beroep om een hechte overeen komst met de stakers aan te gaan waarbij hui uibetaling van hun loon in Westelijke marken zou worden gewaarborgd. AANBOD VAN BERLIJNSE SPOORWEGDIRECTIE De onder Sowjetcontroie staan de directie van de spoorwegen te Berlijn heeft de leden van de Westelijke vakbond, die thans reeds gedurende een week in sta king zijn om betaling van hun loon in Westmarken, aangeboden van 1 Juni a.s. af zestig procent van het loon in Westmarken te betalen. Een woerdvoerder van de Wes- NIEUWE EEZOLDIGINGSREGELING MILITAIREN. In een iu de legerorders opgenomen jninisterivle kennisgeving wordt gezegd, dat 'n de loop van het jaar 3949 een nieuwe bezoldigingsregeling voor het militaire personeel der koninklijke land jnaeht zal worden vastgesteld. Deze rege Jing zal althans wat de bezoldigingen der gehuwde militairen betreft terug werken tot 1 Januari 1948 en gepaard moeten gaan met wijzigingen in verschil lende voorschriften. Aangezien het niet jno veiyk is gebleken deze alle op korte termijn volledig tot stand te brengen, wordt voorlopig volstaan met een voor lopige regeling. 12 iaar voor moord De officier van Justitie bij de rechtbank te Assen heeft een ge vangenisstraf van 12 jaar geëist tegen de 29-jarige arbeider I. de J uit Munnekemoer, wegens dood slag van de landbouwer Stevens te Assen. In de nacht van 31 Juli op 1 Augustus 1946 werd de heer Ste v- door een inbreker in zijn wo hing te Peeloo doodgeschoten. Een brief, de de, toen nog onbe k': 7e. riade vanuit de gc\nge- r in Hoorn zijn schoonou ders schreef, leidde ten slotte tot de arrestatie van de J., die toen s~- door de .ïand viel. telijke spoormannen verklaarde, dat het „hoogst onwaarschijnlijk" was. dat dit aanbod geaccepteerd zou worden. HET VERVOER NAAR BERLIJN. De Russische grenswachten van de con rolepor b bij Ludwlgstadt in Beieren begonnen gisteren vracht auto's voor Berlijn terug te stu ren. wanneer de ladingspapieren geen met de hand geschreven on dertekening droegen. Op vracht auto's die alleen naar de Sowjet- zone gaan is deze maatregel nog niet toegepast. VERKLARING VAN ADENAUER. De president van de parlemen taire raad va;i Bonn, dr Konrad Adenauer, heeft op een bijeen komst van de Chr. Democratische partij 'te Stutgart verklaard, dat de nieuwe Duitse staat een basis zou verstrekken voor terugwinning van de Oostdultse provincies, die ..onwettig bij Polen zijn gevoegd". De werkzaamheid van de veilig heidsdienst. van de drie Westelijke mogendheden noemae hij ..niets meer dan concurrerende spionnage van de slechtste soort". Een der eerste taken van de toekomstige Duitse regering zou zijn „de strijd aan te binden tegen deze indu striële spionnage en tegen de voortzetting van de ontmanteling DE GROTE VIER TE PARIJS BIJ EEN. Persfotografen en filmopera teurs beheersten de eerste ogenblikken de bijenkomst. Onrust in Turkije Zoals reeds eerder gemeld is. zijn bij de op 20 Mei in het kader van een vrlendschapstournooi ge houden voetbalwedstrijd Italië Turkije te Athene, die door een Griekse scheidsrechter geleid werd incidenten voorgevallen, die niet zonder gevolg zijn gebleven. Volgens Turkse persberichten zouden Griekse toeschouwers, sol daten en politieagenten Turkse spelers gemolesteerd hebben. Daar na maakte de Griekse voetbal bond bekend, dat Turkse voetbal Iers na afloop van de wedstrijd de kamer van de scheidsrechter bin nen drongen met de kennelijke bedoeling hem te mishandelen" Een andere Turk viel een Ita liaanse speler aan, schopte hem en sloeg hem tegen de grond. Nadat de Turkse ambassadeur een bezoek gebracht had aan Tsal daris .de Griekse minister van bui tenlandse zaken, om te proteste ren tegen de houding van het pu bliek en van de Atheense politie, protesteerde Tsaldaris de volgen de dag bij de ambassadeur tegen de anti-Griekse betogingen in Turkije naar aanlei ing van het incident. Het Franse persbureau AFP meldt thans uit Istanboul, dat al daar hevige gevechten hebben plaats gehad na afloop van een betoging va bijna 40.000 personen uit protest tegen de houding der Griekse toeschouwers bij de voet balwedstrijd. Verschillende beto gers die een met de Griekse kleu ren versierde ezel rondleidden, werden onmiddellijk gearresteerd. Bekendmaking Sulfan van Djogja De sultan van Djogja heeft een be kendmaking uitgegeven als minister van staat van de Republiek en tevens als coördinatie van de binnenlandse veilig heid, aldus bericht een correspondent van Aneta. De bekendmaking luidt: Na de terugtrekking van de Nederlandse strijdkrachten zal aan ieder, ook aan de genen, die reeds in dienst zijn bij de voorlopige federale regering, zonder on derscheid van ras en godsdienst, veilig heid van lijf en goed bij voortduring worden gegarandeerd. In hAt bijzonder zal er voor worden gezorgd, dat geen represaille-maatregelen tegen wie ook genomen worden. Na het herstel van de Republikeinse regering te Djogja blijft voor iedereen gelegenheid Open staan ongehinderd Djogja te verlaten. De bekendmaking was opgesteld in het Indonesisch en het Javaans. BW NAAR CURACAO Op Curagao wordt ter gelegen heid van het 30-jarlg bestaan v. d toonaangevende voetbalclub „J. Holland" een tournooi georgani seerd. Daaraan zal naast een viertal Zuid-Amerikaanse clubs ook BW uit Den Bosch deelnemen. Het BVV-elftal vert-ekt 28 Juli a.s. per vliegtuig en keert 15 Augustus uit Willemstad naar net vaderland terug. In totaal zullen de Bosse- naren vijf wedstrijden spelen. DE WILDE BALLON. In een onderhoud, dat het ANP had met de heer Boesman, beves tigde deze, dat de oranje ballon OO-BGF inderdaad de gevluchte „Henry Dunant" Is. Aanvankelijk dacht men met 'n Belgische ballon te doen te heb ben. Dit is niet zo verwonderlijk, zo zeide hij. De letters OO duiden België nu eenmaal als het land van herkomst aan. De „Henry Dunant" komt ook uit België, maar hoort nu in Nederland thuis De letters moeten alleen nog ver anderd worden. Het Franse departement van Bui tenlandse Zaken heeft ingestemd me een verzoek van België. Ne derland en Luxemburg om op de hoogte te worden gehouden van de gang van zaken ter conferen tien van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken. Het Franse departement zal dagelijks aan de ambassadeurs van de Be- neluxlanden te Parijs rapport ver strekken. Trein ontspoord Gistermorgen omstreeks 11 uur ontspoorde nabij het station Llsse op het baanvak Den HaagHil versum de achterste, wagen van de D-trein uit Parijs Het ongeluk is, zo deelde men van de zijde der Ned. Spoorwegen mede. te wijten aan onjuiste wis- selbedlening. De wissel zou n.1. reeds omgezet zijn. toen de trein nog niet geheel gepasseerd was. Dit verklaart waarom alleen de laatste wagen van de trein is ont spoord. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het baanvak werd echter geheel versperd en het duurde geruime tijd. voor de ravage zover weggeruimd was. dat het reizigersverkeer kon worden hersteld. DEFILE LANGS DE BAAR VAN GENERAAL SPOOR. Langs de katafalk waarop de overleden legercommandant, gen. Spoor. In een gesloten kist in het sterfhuis op het Koningsplein te Batavia lag opgebaard, passeerden gisteren lange rijen van mensen, die een laafc/.e groet kwamen brengen. Onder hen waren vele autoriteiten. De kist was afgedekt met de Nederlands^ driekleur, waarop de helm an de overledene en een kussen met zijn onderschei dingstekenen lagen. De erewacht werd gevormd door officieren van alle onderdelen van het leger. Strijd in Burma In een door de Burmese rege ring te Rangoon uitgegeven com muniqué wordt verklaard, dat eenheden van de rebellen actief zijn in de achterhoede van rege ringstroepen die aan het Daikoe- front oprukken. De belangrijke, op een afstand van 120 kilometer ten Noorden van Rangoon gelegen spoorwegstad Daikoe, werd kort geleden door regeringsstrijdkrach ten heroverd. Tewijl één groep opstandelingen het bijna 80 kilometer achter Daikoe gelegen Intagaw aanviel, werd doo een andee groep rebel len. op slechts 36 kilometer van de hoofdstad een brug van de spoor weg van Rangoon naar Mandalay opgeblazen. In het communiqué wordt niet gemeld, tot welke groepen de be trokken strijdkrachten der opstan delingen behoren. STAKINGEN IN ITALIë. De staking van 2.000.000 Itali aanse landarbeiders, die thans reeds negen dagen oud is. duurt onverminderd voort. De Italiaanse regering deed heden opnieuw een vergeefse poging om de staking te doen beëindigen. De leiders der stakers verklaarden dat de staking niet zou worden opgeheven, voor dat overeenstemming was bereikt óver een nationaal looncontract voor de landarbeiders. Te Rome staakten heden voor de tweede dag 3.000 employé's uit het hotelbedrijf en ook hier zijn geen aanwijzingen voor een be ëindiging van de staking. Voor de Arrondissementsrechtbank te Leeuwarden werd behandeld hef nood lottig ongeval In het Algemeen Zieken huis te HarHngen. waarbij de hoofdver pleegster, zuster Klokman, door ver branding om het leven kwam. Als verdacht van dood door schuld was fer verantwoording geroepen de 48- jarige huisknecht M. de J„ die er zich op beriep, dat steeds, wanneer hij medl cijnen moest halen, er een zuster mee- Olng. Die morgen was rulks nfef ge beurd. De officier van justitie zelde, dat hem dit tijdens zijn persoonlijk on derzoek nief was gebleken. Men zal zich de zaak herinneren. Zuster Kolkman was bezig op een gas stel gedistilleerd water te koken. Aan verdachte vroeg zij een fles gedistilleerd water te halen, waartoe zij een fles, met een inhoud van vijf liter meegaf. De man haalde echter geen gedistilleerd water, doch vier liter aether petrolei. Toen de zuster van t >ze vloeistof in de waterketel 'ïad geschonken, ontstond er een plotselinge sterke ontwikkeling van aetherdamp, welke door de gasvlam tot ontbranding kwam. De zuster schrok, liep met de fles weg, maar viel, waar door de fles brak en de inhoud in brand vloog. De gevolgen waren ontzettend. Aan haar brandwonden is de zuster be zweken. Blijkens een rappert van de hoofd inspecteur van de Arbeid t« Groningen was deze gevaarlijke vloeistof en ook andere opgeslagen in het midden van het gebouw, onder een trap, de meest gevaarlijke plaats in een ziekenhuis. In dien de hinderwet behoorlijk was toege past, zou dit ongeval niet zijn geschied, aldus dit rapport. De Officier was van oordeel, dat er zeker van morele schuld bij het bestuur van het ziekenhuis sprake is, maar niet temin vorderd© hij f 150 boete of 50 dagen hechtenis en drie maanden voor waardclijke gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Beekbuis, bepleitte vrijspraak, subsidair een lichte boete. Na re- en dupliek vroeg de raadsman alsnog de directrice te horen, teneinde uif te maken, of inderdaad steeds een zuster met verdachte meeging. Na in raadkamer te zijn gegaan, besliste de rechtbank, dat de zitting TSö£nsdag a.s. zal worden voortgezet, met bet horen van de directrice en enige andere ge tuigen. Zo'n aardig feestje In de nacht van Woensdag op Donderdag gaf een bewoner van de Stille Veerkade te 's Graven- hage een feest ter gelegenheid van zijn huwelijk. Ongeveer 30 personen, familieleden en genodlg den, waren aanwezig. Omstreeks 3 uur verkeerden enigen reeds enigszins onder de invloed van sterke drank en kregen de 28-ja- rige G. J. D. H. en de 26-Jarige H. L. H., wonende te Amsterdam, ruzie om een der aanwezige vrou wen en gingen elkander te lijf. De anderen bemoeiden zich even eens met het geval en er ont stond een algemene vechtpartij waarbij met glazen werd gegooi en geslagen, terwijl een ruit van het perceel werd vernield. Tenge volge van de vechtpartij kregen verschillende aanwezigen schram men en kleine verwondingen. De 2 genoemden evenwel werden naar het ziekenhuis aan de Zuid wal vervoerd .alwaar ze werden verbonden. Nadien werden ze aan een bureau van politie ter ont nuchtering in bewaring gesteld. De 26-Jarlge H. werd evenwel enige uren later weer naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij ter observatie werd opgenomen. Doelbewust getorpedeerd? De afdeling Amsterdam van de Nederlandse Vereniging van ex- politieke gevangenen in bezeftings tijd heeft met overgrote meerder heid van stemmen besloten zich af te scheiden van de landelijke vereniging en een nieuwe organi satie van ex-gevangenen en oud- verzetstrijders op te richten, zo werd op een persconferenie door de voorzitter van de afdeling Am serdam, de heer Koning, mede gedeeld. „Door liet voorstel.om het lid maatschap van de CPN onverenig baar te achten met dat van de vereniging van ex-politieke gevan genen (hetgeen op het landelijk congres te Utrecht, zoals bekend met 52 tegen 41 stemmen werd aangenomen) in te dienen en de ondemocratische wijze waarop dit is geschied, heeft het hoofdbestuur doelbewust de vereniging getorpe deerd", aldus de voorzitt van de Amsterdamse afdeling „en dit is ons grootste bezwaar." Voorts is het bestuur van Am sterdam van oordee<, dat de stem ming op het congres te Utrecht niet de mening van de meerder heid der leden weergeeft. Op de vergadering te Amsterdam, waar op ook vertegenwoordigers van de afdelingen Haarlem, H'sum, Naar den en Bussum aanwezig waren hebben staande de vergadering 150 leden voor het lidmaatschap var. de landelijke vereniging be dankt en 135 zien opgegeven voor de nieuwe organisatie. Het zittende bestuur van Amsterdam (7 personen), uitgebreid met dhr. N. Mourer, is belast met de voor bereiding van de nieuw te stich ten organisatie, die naar de voor zitter ons mededeelde zich wil aansluiten bij de Internationale Vereniging van ex-politieke ge vangenen (de FIAPP). Eisler vrijgesproken Gerhard Eisler, de uit de V.S. voortvluchtige communisf is door de Londense rechtbank van schuld vrijgesproken. Het verzoek om uitlevering werd afgewezen. Sir Valentine Holmes, vertegen woordiger der Amerikaanse am bassade. deelde het Hof mee, dat hij niet kon bewijzen, dat de man die thans voor de rechtbank ver schenen was, dezelfde is. om wiens uitlevering de VS hebben verzocht. Volgens de Engelse rechter „is het overduidelijk, dat onder geen omstandigheden 't vergrijp, waar van Eisler in Amerika werd be schuldigd. in Engeland onder het hoofd meineed kan vallen". Vol gens hem is niet bewezen, dat Eisler schuldig is aan een mis daad, die uitlevering vereist. Daarop verliet Eisler het ge rechtshof. „VOMO" OPPERT BEZWAREN TEGEN REPATRIERINGS- SCHEMA. Het hoofdbestuur van de lande lijke organisatie „Voor onze mili taire overzee" (Vomo) heeft naar aanleiding van do uiteenzetting van kolonel Pruys aan de pers in zake het repatriëringsschema aan de minister-president 'n telegram gezonden waarin het ernstig stel ling neemt tegen de beweerde on veranderlijkheid van genoemd schema. Vulcanische uitbarsting Zeventien doden BOGOTA (afp). Negentien studenten die een tocht maakten In de buurt van de vulkaan Purace in Zuid-Columbia (Zuid.Amerika) zijn door een uitbarsting overrompeld. Slechts twee van hen wis ten te ontkomen. De zeventien anderen hebben er het leven bij ingeschoten. De uitbarsting van de vulkaan Purace in Zuid-Columbia, waarbij 17 studenten van de universiteit van Popayan om het leven kwamen, heeft een paniek teweeg gebracht onder de bevolking. De toe gang tot het bovenste gedeelte van de Purace is zeer moeilijk, zodat de lijken nog niet konden worden geborgen. Een zo geweldige uitbarsting van de Purace heeft zicli sedert 16 jaar niet voorge daan. Reddingsploegen pogen de vulkaan t« beklimmen, waarheen de slachtoffers, die 13 tot 20 jaar oud ziju, een uit stapje hadden georganiseerd om de ge volgen te onderzoeken van drie lichte uitbarstingen, die de laatste dagen waren ontstaan. weerbericht ENIGE REGEN. Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Matige, overdag nu en dan vrij kraeklge wind tussen zuid en west. Dezelfde of iets 'lagere temperatuur dan vandaag. Lid van de nieuwe organisatie zullen al diegenen kunnen worden die zich positief verzet hebben tegen de fascistische overheersing De doelstellingen zullen zijn: De belangen van de leden en die van de nabestaanden te behartigen, de strijd tegen het fascisme voor de vrede te voeren en dit alles te doen In internationaal verband Geestelijk leven „Gij zult niet echtbreken" „Wat God heeft samengevoegd, scheide de mens niet!" God heeft samengevoegd in mijn huwelijk mij en de ander ,die Hij mij gege ven heeft. Als ik dat geloof, zal ik niet lichtvaardig de bcCnd breien, die God heeft gelegd. Nu is er echter één gevaar'ijk misverstand mogelijk; een misver stand, dat bij èlk gebod aan de dag treedt, en dus ook hier, n.l dat wij deze regel „Gij zult niet echtbrekenI" gaan zien als een dwang, die ons is opgelegd; als 'n gebod, waaraan we alleen maar gehoorzamen, omdat het nu een maal niet.anders kan. Ik denk aan de talloze hvwelü- ken, toaar het samenleven gewor den is tot slavernij; toaar mensen spreken van dé grote vergissing in hun leven; icaar man en vrouw als vreemden, ja als vijanden naast elkaar voortgaan, alleen oonaen aoor ae sia :,..en het gebod: „Gij zult niet echtbre ken". En ze zien niet. dat hun hu welijk in feite geen huwelijk m^er is. maar reeds lang is gebroken. „Gij zult niet echtbreken!" Dat is geen harde, onverbiddelijke wet, maar dat is een woord van God. een reddend woord,, dat de uitweg wijst aan mensen, die het horen, zoals het gehoord wil worden. Want een mens is van nature iemand, die een breker is. God geeft en de mens vernielt het, be zoedelt het% verscheurt het! Hoe kom dat? Omdat de mens niet God. maar zichzelf zoekt; om dat hij grijpt links en rechts en overal naar het geluk, behalve waar het te vinden is: bij God! Gods reddende woord: „Gij zult niet echtbrekenziet hij als een wet, die hem tyranniseert: het be lemmert zijn levensgeluk. Wat moet hij doen, als alles scheef gaat in zijn huwelijkMoet hij de officiële ba>nd maar breken, nu zijn huwelijk in wezen toch niet meer bestaat? Er zijn er. die deze raad geven, maar de apostel Paulus zou zeg gen: „Ik wijs u een weg, die nog veel verder omhoog voert". Er is een betere mogelijkheid. Het is d© mogelijkheid, dat man en vrouw beide gaan zien, wie zijzelf zijn: beperkte, zelfzuchtige, zondige mensen, die alleen maar breken kunnen; de mogelijkheid ookdat man en vrouw beide gaan zien, wie GOD is; niet een tyraai, maar een Vader, die zijn kinderen de weg wijst uit de gebrokenheid naar de heling. Dan is het niet langer, zoals Adam het zeide: „De vrouw, die Gij mij gegeven hebt, heeft de schuld van alles!" Maar dan wordt het: De vrouw (de man), die Gij mij gegeven hebt, ik aanvaard haar (hem) om Uioentwil, o God. Ik weet mij een (tcht)breker, maar neem Gij de breuk uit mijn leven weg; en geef, dat de ander en ik elkander mogen vinden n V!" U zult misschien denken: .JJat is gemakkelijk gezegd, maar...* hoe moet het dan als de ander niet wil?" Ik herhaal: er zijn er, die zeggen: „Dan is het 't beste om uit elkaar te gaan". Maarer Is een betere weg, die veel verder omhoog voert: de weg van hel kruis, ook al is dat kruis zivaar, ja nauwelijks te dragen. Dit kruis wordt u door niema,nd opgelegd. Dit kruis neemt ge op u om Chris tus' wil, in zijn kracht. Ik sprak nog niet van een vreem de derde, die in het huwelijk kan komen. Dat ontneemt aan het hthvelijk zijn zin; dat is het eindeI Tenzijzich ook dan nog de mogelijkheid opent van de weg, die nog veel verder omhoog toert. Als zij (hij) terugkeert., kan het zijn als bij de terugkeer van de verloren zoon: vergeving, herstel, blijdschap! Blijdschap over één, die verloren was en gevonden (s. Zo is het bij God. Zo wil God, dat het bij mij zal zijnNiet ge dwongen, maar uit dankbaarheid uit liefde tot Hem, die mij eerst heeft liefgehad! W. Wesseldijk,

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1