Onze spullen zijn nu weer in orde! Korfbal-ideaal spel voor de jeugd Een aap voor de Amerikanen? Hei Maya -manuscript Belangrijke dag voor Alkm. Boys, DTS, ZAP en Schoort De hengelaar ziet met spanning uit naar 1 Juni NOG VIER NACHTJES SLAPEN. En dan de volgende dag nog drie nachtjes slapen. En dan dt volgende dag nog twee nachtjes slapen en dan nog één nachtjeen dan is het schoolfeest. Of dan komt Sinterklaas. Dat zoudt u denken. Dat dat kwam. Maar vrij hartstochtelijke vissers toeten beter. We denken niet aan schoolfeest en niet aan Sinterklaas. We denken aan de eerste Juni. We zitten er met smart op te wachten. Onze spullen zijn in orde. Dat is tenminste al iceer een heel verschil met 1945. Toen zagen toe de eerste Juni ook met spanning tegemoet en ice heb ben prettig gevist. Maar vraag niet hoe. O ja. er waren nog tal van gelukkigen, die over een stellet}* beschikten, maar er waren ook tal van anderen, die door alles heen waren. Want alles heeft zijn onderhoud nietwaar. En in de oorlog kon je net precies van alles niets krijgen, tenzij tegen levensmiddelen, waar over de meeste amateurs niet be schikten. En de eerste hengels na de oor log. Nou. nou! Dat was niet mooi meer. Trouwens niet alleen de hengels. Het was met de simme tjes en de tuigjes en de haken en de rolletjes slik en de visnetten en de wormenbakken en de leefnct- ten en de akertjes en de dobbers en de pennen, de Rotterdammers en de drijvers, de paternosters en de hieken, de ringen en de dreg gen al weinig beter. Er was bijna niet van. En wat er was, slecht en duur. WE GAAN VOORUIT. Wat dat betreft zijn we een heel stuk vooruitgegaan. Ja, het is niet zo als vroeger hoor, toen ge een Japanner kocht voor een gulden, een prima vierdelige Belgische voor een rijksdaalder en een Ton kin-werphengel met rad voor een tientje. Neen,, zo ls het niet meer. Maar in die tijd stapte u ook voor u te vissen ging, een sigaren winkel binnen en kocht een doos Karei Eén voor vijftig cent. Of 'n pakje Fifty Fifty voor drie stuivers Neen zo is het nog niet. Ook bij de artikelen voor de vissport is 't nog zo, dat de prijs niet laag is. Maar toch, we hebben eens een tocht gemaakt langs de verschil lende winkels, het ls ons niet te gengevallen. En ten slotte verdient u toch eok iets meer dan de vijftien gul den in de week. die u voor de oor log had. Er valt al weer veel te kopen op dit gebied. En er is veel goeds bij. De ingewijden onder ons weten wel, hoe belangrijk dat is. Want als het overal stampvol is van de vis, dan vang Je ze met een spij ker aan een touwtje. Dat gebeurt •chter maar eens in de tien jaar. En dit jaar zal het nog geducht zoeken zijn. De laatste vier stren ge winters hebben grote schade aan de visstand gedaan en er wordt veel te krap gevist. Door de sportvissers misschien, maar door de beroepsvissers zeker. W ijzouden het dan ook van har te toejuichen, als de Minister van Landbouw in de binnenwateren de visserij met zegen en schakel verbood. Zoals het nu is, dat vele kanalen driemaal in het jaar. schoon leeg getrokken worden, is er \oer de sportvisser niet zo erg vel a&rdigheid meer ain. NOG ZO'N GEK IDEE NIET Misschien dat u nu wel denkt: Wat slaat die visser weer door. maar er zit toch wel wat in. De grootste bron van inkomsten voor de binnenvisser is de paling. Kar per en snoek, baars en brasem brengt voor hem niet zo veel op, vooral niet als de zeevis weer ln overvloed komt. Nu moet u reke nen. dat er zo'n driehonderddui zend sportvissers zijn. En over een paar jaar nog meer, want er ko men steeds meer van die ..gek ken'. zoals ik ze een oude knorre pot eens hoorde noemen. We mo gen dus aannemen, dat het vissen de tak van sport ls. die de meeste beoefenaren telt. Meer dan de voetbalsport. De overheid geeft er geen cent voor uit. Integendeel ,ze plukt er nog een lieve duit van. Want elke hengelaar* betaalt zijn bijdrage in de verbetering van de visstand. En dan het aantal bekeuringen. Eigen schuld zult u zeggen. Ja. Ja Weet u wat er allemaal mag en niet mag? Straks eens kijken! Laat die driehonderdduizend vissers nu echter nog een gulden extra betalen En laat de regering voor dat geld nu eens de binnen - vissers schadeloos stellen als het verboden wordt met zegen en scha kels te vissen. Laat ze er montee voo" uitzetten! Mar laat ons dan ook overal verder vrij vissen, zonder aktes en ve-gunningen. Wat zou dat ons pleizier aanmerkelijk vergroten. Eigenlijk ben ik benieuwd wat mijn vriend Kok van dit plannetje zeg:. Want dat is een doorgewin terde op dat gebied. En we kunnen er later nog eens cp terug komen als onze sport- broeders nu ook eens zo goed wil den zijn om te melden wat ze er van denken. Want zoveel kan ik er wel van verklappen, dat de Minis ter de sportvissers een goed hart toedraagt. WAT U NODIG HEBT Als Ik wist. dat ik dit schreef uitsluitend voor mensen, die nog nooit gevist hebben, dan zou ik een volledige opsomming moeten geven van de soort hengels en 't aas en de snoeren, enz. Misschien dat er in de krant nog wel eens 'n rubriek komt: Hoe vang ik de dik ste vis. Voorlopig echter neem ik aan, dat elke Hollander minstens ééns in zijn leven gevist heeft en dus weet, dat hij een hengel, enzo voort nodig heeft. Er komt echter meer kijken. U heeft verschillende dingen nodig, als u aan de waterkant staat, waar u eigenlijk best zonder kunt vissen. Neen, het zijn geen siga ren. Het zijn dingen, die, als u ze niet heeft, u in -aanraking met de politie kunnen brengen. En die aanraking loopt veelal onprettig af. Iedere hengelaar heeft nodig 'n akte, waarop staat vermeld, dat u uw bijdrage in de verbetering van de visstand heeft voldaan. Dan moogt u dus vissen in alle bevaarbare wateren. Dat zijn wa teren die door de scheepvaart wor den gebruikt. In alle andere wateren, dat is dus practisch in iedere polder moogt u dan nog niet vissen. Dan heeft u nog nodig een schriftelijke vergunning van de eigenaar van het viswater. En let u daar nu goed op, dan moogt u vissen met één hengel. Wilt u met twee hengels vissen, dan heeft u nodig een afzonder lijke akte en bovendien, het maakt niet uit of u 3n een bevaarbaar water vist, of ln een polderwater, een vergunning van de eigenaar, dat hij het goedvindt, dat u in zijn water met twee hengels vist. Als u wilt gaan. snoeken en na tuurlijk zijn er tal van vissers, die dat willen, is dit nog niet voldoen de. Dan heeft u nodig een snoek- akte en tevens een vergunning van de eigenaar van het viswater. Onverschillig in welk water u met twee her gels zit te vissen of te snoeken, u heeft dan naast uw akte een vergunning van de eige naar van het viswater nodig. En let wel, élk viswater heeft een eigenaar. Er is nu eenmaal in Ne derland geen water zonder eige naar. zodat u ln ons land ook niet straffeloos kunt vissen met twee hengels of snoeken, (met levend aas) zonder vergunning. Een akte alleen is niet voldoende. Er is een uitzondering. Als u een akte heeft om te snoeken, en daar naast een vergunning, dan moogt u een baarshengeltje naast u heb ben liggen. Want dan wordt de snoekhengel geacht geen hengel te zijn. Ingewikkeld niet? Enfin, we hebben u enkele raadgevingen verstrekt. Als u nu tegen de lamp loopt, zo als wij het ook wel eens hebben gedaan, is het uw eigen schuld. En nu Woensdag er op uit. Goede vangst! N.H. Korfbalbond wil belangstellenden graag met raad en daad helpen I ER IS voor onze Nederlandse jeugd van deze eeuw volop gele genheid zich ln de een of andere sport, zoals men dat noemt „uit te leven" en het is een verheugend'verschijnsel dat ook de korfbalsport in dit opzicht een voorname rol vervult. Elke korf balvereniging. welke zichzelf respecteert, houdt er een adspiran- tenafdellng op na en voorts zagen zeer spoedig na de invoering van het schoolvoetabl verscheidene korfbalclubs het grote be lang hiervan eveneens in en zij meenden terecht, dat het orga niseren van soortgelijke wedstrijden voor hun sport de korfbal clubs geen windeleren zou leggen. Weldra gingen ook zij over tot deze jaarlijks terugkerende Jeugdfestijns en voor talloze scholen weid het een traditie daaraan met vertegenwoordigenöeI twaalftallen deel te nemen. Op deze wijze werd niet alleen 'dei aandacht gevraagd voor dit zo bij uitstek gezonde spel van Ne-' derlandse bodem, doch werd bovendien de lichamelijke opvoe ding van de jeugd gediend. De grote betekenis, welke goed ge- leid korfbal voor het lichamelijk welzijn der jeugd kan hebben is sedertdien op afdoende wijze bewezen. Welk een lust voor het oog is 't niet de jongens en meisjes het spel in teamverband te zien be oefenen, welk een fijne kameraad schap, welk een prettig aandoende animo, zo ongedwongen ln hun heerlijk enthousiasme met die le deren bal, in al sneller tempo van hand tot hand, van korf tot korf. Dat staalt spieren, verruimt de longen schenkt het lichaam een uithoudingsvermogen, waarvan men z'n leven lang de profijten trekt. Nóg hoger aan te slaan is het geestelijk genieten, dat goed gespeeld korfbal biedt. Het snel en listig met elkaar „opbrengen" van de bal. tussen de ijverig hinderen de tegenstanders door, dat is van een ongemene bekoring. Men moet dat „aan den lijve" hebben onder vonden, om het animerende ervan te leren kennen. Want die beko ring ls het juist ,die jong en oud telkens en telkens weer doet ver langen naar een nieuwe partij korfbal. Wie eenmaal van de vrucht heeft geproefd, zal de smaak hoe langer hoe meer waar deren. Trouwens, dat kenmerk moet elk sportspel hebben, wil het blijven bekoren. En nu is het juist die eigenschap, welke korfbal in zo hoge mate bezit en die zijn beoefe naars tot ware maniakken, in de goede zin van het woord dan, maakt. Zonder ruwheid Speciaal de ouders van onze he dendaagse jeugd kunnen wij niet genoeg wijzen op de vele voordelen welke goed geleid korfbal hun kinderen kan bieden. Korfbal eist, als alle sportspelen, in de eerste plaats: lopen. Dan: springen! El ke korfballer moet snel kunnen bukken en bij vallen zeer vlug le ren opstaan. Een bepaalde spelre gel dwingt daartoe. Dan biedt korfbal, wijl de bal met de handen bewerkt wordt, de beste oefening voor de natuurlijke grijp- en werk- organen. van de mens, de armen en de handen. Eén van de groot ste voordelen van het spel achten we de strenge bepalingen jegens 't duwen, opzij zetten, enz. De licha melijke aanraking van de tegen stander is ten enemale verboden. Dat voorkomt uiteraard tal van verwondingen en ongelukken. Er wordt door die strenge spelregels verkregen, dat de korfballers (sters) leren, door list en vlugheid hun tegenstanders te passeren. Dat dit een strenge beheersing van bet gehele lichaam tot gevolg hebben moet, laat zich verstaan. Ouders van kinderen, die zoeken naar een voor hun spruiten ge schikt sportspel, schenkt hun de gelegenheid ln een goed geleide club het korfbalspel te beoefenen. Ge zult er waarlijk geen spijt van hebben! Wat zegt u? Bestaat er geen korfbalclub in de plaats uwer inwoning? Geen bezwaar, dat kan verholpen worden. Steekt de hoof den bij elkaar en neemt zelf het initiatief. Het gaat om uw kinde ren! Er is altijd nog wei een stukje land te vinden, palen, kor ven en een bal kunnen evenmin onoverkomelijke bezwaren vor men. Er zijn ook zeker onderwij zers, die hun medewerking spon taan zullen willen verlenen, wan neer zij daarbij op uw steun kun nen rekenen. Wellicht ls er zelfs een speeltuinvereniging of een an dere jeugdorganisatie, welke wel „warm" gemaakt kan'worden?voor uw plannen. En tenslotte is er steeds nog zo iets als een Noordhollandse Korf bal Bond. Zij zal u gaarne op weg helpen. Zet alle schroom van nu af aan opzij en schrijf spoedig aan het secretariaat Koningsweg 14 te Alkmaar. U zult er geen spijt van hebben! Maar wacht er vooral niet te lang mee. De zomer is in aantocht en dit jaargetijde biedt „beginners" uiteraard verreweg de beste kansen. Frank Muikern, een bestuurslid van de Amerikaanse bond tot be houd van de loildstand, heeft ge zegd, dat de Verenigde Staten voor 10 milliard dollar, die ze aan hulp aan het buitenland uitgeven, „tenminste wel een aap terug mo gen hebben". Hij betoogdef dat de hulp aan 't buitenland debinnenlandse uit gaven had beknot en dat bij voor beeld de dierentuin te Washington maar 3100 dollar voor de aankoop van dieren kon besteden in plaats van 15000 dollar zoals voorheen. Vele Europese landen, to meent hij, bezitten grote gebieden die rijk zijn aan ivilde dieren. Hij had de ministers van buitenlandse za ken van Engeland, Frankrijk en Beigi$ schriftelijk voorgesteld dat zij enige dieren zouden zenden in ruil voor de Amerikaanse hulp. Uit de antwoorden was gebleken, dat zijn voorstel de aandacht heeft. Wal de oorlog kostte Een Amertkacunse statisticus heeft, eens voor de aardt ge heid uitgerkend wat de laat ste wereldoorlog heeft ge kost. 't ls nog meer dan we dachten. Ongeveer zoveel als n en ik en verder elke fa milie hi de U.S.A.r Canada, Australië, Frankrijk, Enge land, Duitsland en de Sovjet Unie een kapitaaltje van f 60.000.00 uitbetaald zouden krijgen. Dat de honderd duizend minus aftrek van belastingen. Maar we zijn er nog niet. Daarenberen zou aan u en mij en alle bo vengenoemde families een huis ten geschenke moeten toorden gegeven ter waarde van f 45.000.00, gemeubi leerd met meubels ter waar de van f 15.000.00. En verder zou aan elke stad met meer dam 200.000 inwoners in ge noemde landen 75 millioen gulden uitbetaald moeten worden voor het bouwen van bibliothekennog eens 75 millioen voor het bouwen van scholen en ook nog eens 75 millioen voor het bouwen van hospitalen. Al deze be dragen tezamen vormen on geveer het bedrag der kosten van de tweede ivereldoorlog tot eind 1944. Modernste zwembad van Europa Er wordt ln de omgeving van Parijs een ultra modem zwembad gebouwd, speciaal voor de zwem- kampioenen, die zich hier kunnen oefenen om de tegenwoordige re cords te verbeteren. Dit zwembad, dat niet eens zo bijzonder groot is (25 bij 10 meter) en in de zwemwereld al het „re cord-bad" genoemd wordt, zal het modernste van geheel Europa worden en dus het beroemde bad van Marseille in de schaduw stel len. Er wordt om het waterbassin heen een z.g, golfbreker gemaakt om de „branding" te breken. Ook wordt dit het eerste zwembad waar de start- en keerpunten van „porphyrdall" worden voorzien te gen het slippen. Het bassin loopt hellend af van 2 tot 37, meter diepte. Cabines met patrijspoorten komen onder het bassin, waardoor men de zwemmers onder water zal kunnen zien. De rivier de Oise levert stromend water, dat na een -chemische behandeling „hemels blauw" zal zijn. Een aantal inter nationale zwem-sterren heeft reeds het plan hier te komen trai nen. TEN PALEIZE AANGEBODEN. De Katwijkse schipper Willem van Leeuwen en zijn vrouw heb ben H.M. Koningin Jullana een vaatje „Hollandse Groene" aan geboden. Ook aan HKH Prinses Wilhelmina en aan de ministers werd haring aangeboden. De be langen van een zeehaven voor Katwijk werden bij deze gelegen held bepleit. KORT MAAR KRACHTIG. Het ligt in de bedoeling, om, in dien zij zulks verzoeken, nog in de loop van dit jaar de reserve officieren van de Zeedienst der Kon. Marine, die voor 1 Januari 1945 in werkelijke dienst opkwa men, van deze werkelijke dienst te ontheffen. De .icurnalistenwereld "aakte niet uitgepraat over het geval van professor Sullivan, die met zijn dochter Mabel zo juist was terug gekeerd v;->n een studiereis naar Peru. Op een of andere manier was de pers er achter gekomen, dat de professor op toevallige wijze in het bezit was gekomen van oen oorspronkelijk Maya-handschrift, getekend op een geitevel. Het ma nuscript was ongeveer 3000 Jaar oud en de geleerde was na zijn thuiskomst onmiddellijk met de ontcijfering begonnen. Hij stelde zich van de inhoud buitengewoon veel voor en was voornemens er binnen enkele weken een officiële mededeling over te doen in een zitting van de Academie van We tenschappen. „Er zat kopy m" .volgens het al gemeen gevoelen van de reporters en de nieuwsgierigheid van de he ren werd nog groter, toen het be richt bekend werd. dat Mabel Sul livan het manuscript gefotogra feerd had. De twaalf genummerde afdrukken waren bestemd voor de leden van de Academie, maar de professor had uiteindelijk bepaald dat de afdrukken aan niemand zoud enworden vertoond vóór de vergadering pleatsvond. In die tussentijd mislukten alle pogingen van ijverige Journalisten, die de leeuw in zijn hol probeerden op te zoeken om de sensationele pri meur voor hun blad te veroveren. De grijze geleerde bleef onzicht baar ende mooie Mabel met haar raadselachtige ogen scheen spe ciaal tot taak te hebben, de heren aan de deur af te poeieren. Maar zoals bekend is mag een journalist zich nooit door een weigering la ten afschepen, en de reporters na men dus hun toevlucht tot diverse krijgslisten. Na verloop van twee dagen was de befaamde Blll Kingsley, ver momd als glazenwasser zover, d*»t hij kon proberen door de ruiten van professor Sullivan's werkka mer naar binnen te loeren. Maar de geleerde was niet van gisteren en nauwelijks had hij er erg in. of hij stond op, sloot de gordijnen, en liet de jalouzieën ratelend neer. Diezelfde middag p^ste Ste- phen Rumble van de Star and Evening Reporter een ander mid del toe: hij bewoog Sullivan's bar bier (tegen betaling van 500 dol lar) om hem in plaats van de vaste kappersbediende te sturen voor de dagelijkse behandeling van de professorale abard. Wan neer de beroemde oudheidkundige goed van vertrouwen was egweest, was hij waarschijnlijk met een diepe keelwond in het ziekenhuis terechtgekomen, want Rumble stond bekend als een hoogst ner veus iemand, die niet eens het grasgazon voor zijn huis behozr- lijk kon knippen, laat staan een andermans baard. Maar het liep slecht af voor hém. want hij deed zo verdacht, dat Sullivan het be drog onmiddellijk door had en hem eigenhandig het huis uit smeet. Hij werd in de loop van de volgende dagen door verschillende collega's op dezelfde ongebruike lijke manier gevolgd namelijk door Henry Padlock, die zich als ver zekeringsagent voordeed. Douglas Pike die door Mabel uit de was mand werd opgevist en door Eilick Goslinger. die in de portiek van Sullivan's huis flauwviel, terwijl 'n medeplichtige aanbelde en ver zocht hem even op de divan te mo gen leggen. Onze voetbalverwachting SWBW betekent vrijwel de beslissing van de strijd om het Landskampioenschap. Men kent de situatie: de clubs staan precies gelijk en de verliezer heeft niet meer de kans in eigen hand. Na deze wedstrijd resteert voor SW een (lastige) thuiswedstrijd tegen Heerenveen en voor BW een gemakkelijke ontmoeting met teleur stellend NOAD. Heerenveen is er dus het meest mee gebaat indien SW vanavond wint. In dat geval (en we zien het er van komen) is er dus een kans, dat er drie clubs gelijk zullen eindigen, aan genomen, dat de Friezen erin zullen slagen van SW te winnen. We wachten het maar rustig af, doch houden het op SW Ja, en dan naar Akmaar. Daar „gaat" de beslissingswedstrijd tus sen DTS en DRC, een wedstrijd, waarin de perspectieven gunstiger voor DTS liggen dan de vorige week. De in deze degradatiecom petitie ongeslagen gebleven Lange dijkers voetballen graag in Alk maar en we hebben zo'n Idee dat dit. de doorslag zal geven. Overi gens, het blijft zenuwvoetbal en één doelpunt is goud waard! BOYS NAAR ZAANDIJK. Op Alkm. Boys rust een zware verantwoordelijkheid... De Alk- maarders, eerst kanspaardjes van de eerste rang. kregen tegen Zil vermeeuwen uit een klap die ze niet te boven kwamen. En nu moeten ze tegenover datzelfde Zil vermeeuwen een sportieve plicht vervullen ln Zaandijk. Een Zaan dijk, dat moet winnen om 2e klas ser te blijven. Een gelijk spel lm mers betekent een beslissingswed strijd, een nederlaag maakt Zil vermeeuwen 2e klasser. De Boys hebben meer van dergelijke akke fletjes opgeknapt en we zien hen er dan ook voor aan dat zij deze wedstrijd zuilen vechten tot" het einde, alsof ze zelf het 2e klasse schap kunnen verdienen! Moge het zo zijn! IW-Hilversum is van geen belang meer. In de andere groep gaat WA 2e klasser worden. Daarvoor moet uit de thuiswedstrijd tegen het zeven maal geklopte Baarn een gelijk spel worden gehaald. Dat zal wel lukken en daarom slaan we de ontmoeting SDWKen- nemers niet zeer hoog aan. SCHOORL OP TWEESPRONG Schoorl kan twee kanten heen. En in dit verband is de strijd in Anna Paulowna van het aller hoogste belang! De situatie is zo dat er vier clubs eenzelfde aantal verllespunten hebben en dat ZAP en Sijbekarspel er het beste voor staan omdat tenslotte Schoorl er Sporters eerst nog hun achterstal lige wedstrijd moeten winnen. Wint ZAP, dan zijn de Poldersen practisch KNVB-er. Bij verlies hebben zij nog een fraaie kans op de 2e plaats. Met Schoorl is het anders. Verliezen de duinkanters dan wordt hun de weg vrijwel afgesneden. Een uitermate belang rijke strijd dus, waarin we het op de thuisclub houden! Toen de zaak er hoptlcos vooi bleek te staan, bemoeide Mike Pea nyweight, de kol van de Advocatf Times, en president van de rcooiN tersclub, ztch met nn geval. Vódn hij een bepaald plan de cer/ipagn# opmaakte, wilde hU eerst het ten- rein eens verkennen. Cp het mo ment, dat hij Sullivan's hvis na derde, ging de deur open. EeA lange baardige man ét* file»- anders dan de prof iron zijn, vea, scheen op de drempel en miköi volger.s alle regelen van de kunall een j^ntmens d# stóep af. VLo\\ slachtoffer kwam vlak voor dt voeten van Mlke Pennywelght te recht en kreunde Urgehjk. De be roemde reporter liet het jongment bij gebrek aan beter wat menthoj opsnuiven, en hield hem een of® ficieel uitziende penning voor. Za kelijk vroeg hij: „Hebt u wat bijzonders te hore: gekregen?" „Hij zei: „Wat verbeeld je jewe| om de trots van mijn leven steunde de uitgeworpene ea Kort verhaal van Felix van Zijll èh auen dat hij nooit zou toestaan, dat een ongeletterde alt lk...." „Zo'n ingebeelde ouwe gek!" zei Mlke hargrondig, en hij liet er op volgen: ,Jk bied u 200 dollar voor eea ooggetuige-verslag in mijn blad „Vijfhonderd!" zei de ander be daard, en Mlke, wiens directie nooit knibbelde, als er een primeur viel te vangen antwoordde zonder blikken of blozen: „Rightoh!" De volgende morgen was Jack RIckwood, het slachtoffer van pro fessor Sullivan's bokskunst, zover dat hij z'n artikel bij Mlke Penny- weight kon inleveren, waarna hij z'n 500 dollar incasseerde. Tot zijn razende ontsteltenis las Mike het volgende opschrift: „Waarom prof. Sullivan mij niet met zijn dochter Mabel wH laten trouwen", door Jack Rickwood. Nog geen tien minuten later had Mike de oplichter per auto inge haald. Hun onderhoud was storm achtig. maar toen het goed en wel tot Rickwood was doorgedrongen, wat de ander bedoelde, zei hij na- denkelijk: „Tja, da's waar ook; daar dacht ik zo gauw niet aanToen Ma bel me de studeerkamer had bin nengesmokkeld, zei de prof. „En nou heb ik er voorgoed genoeg van Als het zo dóórgaat, wordt ik nog gek! Hier heb je een foto.. je snapt er toch geen snars van, stommerd! En laat me verder met rust, allemaal!" Maar toen lk over Mabel'begon te praten, werd t nog veel erger met 'm, en per slot heeft-ie me de deur uitegsmeten Maar hier heb lk die foto: als u daar zo'n ongezonde belangstel ling voor hebt, kunt u 'm van me krijgenmet alle soorten van genoegen!" Een kwartier later renden de krantenjongens van de Advocate Times het krantengebouw uit. en luider dan ooit klonken hun kre ten: „Extra Editie: Het Maya- Handschrift! De Foto van Prof. Sullivan 1" De volgende morgen verscheen er weer een extra-editie, waarvan, d eheadlines het uitschreeuwden: „Sensationele schaking van Prof. Sullivan's dochter Mabel door de held van de Maya-foto. Mabel Sulli van en Jack Rickwood vluchten naar het buiten land!" Dr. Eeuwe schaakt in Skandinavië Dr. Euwe, die momenteel op tournee ls in Skandinavië, heeft in enkele simultaan-seances goe de resultaten behaald. In Malmö speelde hij simultaan-seance, waarvan het resultaat pl. 22, min, 2, gelijk 5 was. Twee zeer sterke ploegen vormden in Kopenhagen de tegenstanders van Euwe en van deze beide ontmoetingen wa ren de resultaten resp. pl. 15, min 1, gelijk 4 en plus 20, min 1, ge lijk 8. Ook in Helsingborg en Nyko ping werd seances gehouden, wel ke voor dr. Euwe de volgende re sultaten hadden: Helsingborg: pl. 24, min 2, gelijk 4, Nykoping: pL 31, min 1, gelijk 5. Gedurende deze 5 seances wist onze landgenoot een totaal te be halen van pl. 112. min 7, gelijk 20, hetgeen neerkomt op 86 pCt. Voorts heeft Euwe een tournooi te Kopenhagen gewonnen waar aan 8 schakers deelnamen Hij be haalde 6 punten uit 7 partijen en had 17, punt voorsprong op num mer twee. In kringen van het Vatic&an toont men zich zeer ongerust over de verslechtering van de betrek kingen tussen de kerk en de Tsje choslowaakse regering. Besprekingen -tussen de Tsjecho Slowaakse regering cn de Room» Katholieke kerk over de kerkcjjM re« hten, zijn mislukt.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4