Politierechter Alkmaar Binnen tien jaar aloomvlieghiigen? Onve/aal ontvoerde meisje Komt er een Coöp. Gras- en Lecernedrogerij ijps* ASSAU-TAX W-KE55J5B3 WIJ Brandstoffen Dr.A.Schoo r-\ Huishoud- en Industrieschool Tentoonstelling Zwartehandel uit armoede? Aaltje S., getrouwd met P., kwam nu voor de rechter. Zij heeft zes textielkaarten en drie andere kaarten verkocht aan ze kere van N. P. heeft sigaretten in het cafétaria van van V. gekocht zonder bonnen af te geven. De eerste verdachte verklaarde, dat het uit armoede was ge schied. Zij was meermalen ver oordeeld. Verdachte P. had al negen ver oordelingen achter de rug. De officier begint met verdachte P Het feit is bewezen. Eis f 50 of 15 dagen. De andere verdachte is een bij zondere vrouw. Een rapport is hier wel nodig De rechter vonnist wat Aaltje S betreft op 20 Juli voorzetting P. wordt veroordeeld volgens eis. Johanna van V ontkent, dat zij in de cafétaria sigaretten heeft verkocht. P. kocht ze per stuk. zo als hij getuigde. Ook Aaltje S. had van juffr. van V sigaretten gekocht. De officier acht ondanks de ont kentenis het ?e;t bewezen. Spreker vordert f 100 of 30 dg. Vonnis f 75 of 30 dg. VERGUNNING KWAM TE LAAT. Hendrikus S te Hoorn heeft in April vloerkleden in voorraad ge had zonder vergunning. Nu is hij in het bezit van een dergelijk ge schrift. Na een eis van f 150 of 30 <lg. voorw. met twee proefjaren en teruggave van de kleden De rech ter vonnist 8 dagen hechtenis vw. Klaas B. uit Schagen. grossier In tabak vroeg aanhouding tot 20 Jrl'. Toegestaan. Engelbertus O houthandelaar pan de Purmerenderweg in de Beemster en Nicolaas van der L., veehandelaar aan de Middenweg, kwamen als laatsten voor. De eerste verdachte heeft in Dec. '48 bij Van der L. bomen ge- rcoid, zonder toestemming. De officier vordert voor dit feit f 75 of 15 dg. Verdachte zegt, dat hii ter goeder trouw was. Het von- r.w luidde f 40 of 20 dg. Verd v. d. L. erkende, dat door V er 35 van de 50 bomen gerooid mochten worden. Hij vond 't een vreemd gezicht, daarom gingen alle bomen er aan. 't Was over treding van de Bosbouw- en Hout- teelt Hter vroeg de officier ook f 75 of 25 dg. Uitspraak conform. MARGARTNETOEWTJZIN- GEN ZIJN BRANDBAAR. Bij de Schager Joh. de W.. han dlaar in zuivelproducten, was 'n hele partij margarinetoewijzingen welke om de kachel lagen te dro gen. verbrand. Evenwel had hij margarine afgeleverd aan ver schillende personen zonder distri butiebescheiden te ontvangen. Er waren 9700 distributiebonnen te kort. wat de CCD bij controle had geconstateerd. Twee getuigen waren opgeko men. De controleur Kaas had een onderzoek ingesteld en bevestigde, dat er 9700 rantsoenbonnen te kort waren. De wachtmeester Be- nedlck had het brandje bekeken en de overblijfselen van de distri butiebescheiden meegenomen. Ge- tuge had niet de indruk van een grote brand. De officier constateerde, dat verdachte kans zag 165 kg marga yjno tegen de dubbele prijs te leve ren. Ook het te kort van 9700 rantsoenbonnen staat vast. Ver dachte is zorgeloos geweest, blij kens het verbranden van de dis- tributievellen Mr. Vellinga vindt hier grond voor een ernstige straf en vordert f 100 of 30 dg en f750 of 3 mnd. Mr. Berkhouwer treedt als ver dediger op en schetst de moei lijkheden van zijn cliënt. Ook hier is geen sprake van een opzettelij ke brand! Pleiter zal zich niet verzetten tegen de eerste eis. maar hij vindt de tweede vordering buitengewoon hoog. De rechter vonnist f 100 of 30 dg. Voor het tweede feit luidt de uitspraak f 350 of 2 mnd. ONDER DE PRIJS. Theodorus R., banketbakker te Bovenkarspel moest nu voorkomen maar was vertegenwoordigd door zekere Bakker, accountant. Hij had aan zijn personeel te lage lonen uitgekeerd. Het O.M. vorderde hier f200 of 2 mnd. Uitspraak f 125 of 6 weken Osfi» COMMUNISTISCHE TROEPEN HEBBEN SJANGHAI BEZET. De rivier de Wangpoe was de laatste verbinding van de re geringstroepen met de open zee. Nu de communisten Sjanghai hebben bezet liggen de schepen in de Wangpoe geheel verlaten. Plesman ziet in de toekomst Dr. A. Plesmanpresident-directeur van de KLM heeft op een één dezer dagen in Den Haag gehouden vergadering van het Departement van Handel en Nijverhèid een blik in de toekomst geworpen. „Het moderne vliegtuig", aldus dr. Ples man, vliegt met een snelheid van 400 kilometer per uur. We gaan naar de dubbele snelheid daarvan. Over zes zeven, misschien vijf jaar vliegen we met snelheden van achthon derd kilometer per uur. Dat betekent een veel snéllere ver plaatsing door vliegtuigen met straalvoortstuwing. „Na die periode van de verkeersvliegtuigen met straalvoort stuwing 'komen we in het tijdperk van de vliegmachines. dievoort- bewogen worden door motoren die haar kracht ontlenen aan de atoomenergie Het schijnt n.l. dat men de atoomenergie heeft kunnen aanwenden voor de voortbeweging van vlieg tuigen. Mensheid en technische macht Ik heb berichten, dat het li chaam. dat belast is met de „re search" op het gebied der atoom energie belangrijk op zijn pro gramma vooruit schijnt te zijn. Het schijnt verder dat vliegen met toestellen, voortbewogen door mid del van atoomenergie binnen acht of tien jaar mogelijk is. Dat be tekent. dat iedere afstand zonder tussenlanding kan worden afge legd. Het betekent ook, dat we naar twee tijdperken toegaan, waarin het er alleen om zal gaan. of we aangename of onaangename ge volgen van de onwikkeling der luchtvaart zullen meemaken", zo zeide dr Plesman verder. „Men kan van mij wel zeggen, dat ik objec tief tegenover de luchtvaart sta. Daarom kan men van mij wel aannemen, dat er een kans isw dat we In een periode komen.'waarin we naar de vernietiging gaan. Dat zal ge schieden. wanneer we niet meegroeien met de technische machten, die de mensheid zelf heeft opgewekt en die zij beslist niet kan beheersen. We moeten komen tot een we reld van samenleving door er wat voor over te hebben. In vredestijd moeten we bereid zijn offers te brengen en die vredestijd zo interessant ma kendat we de oorlog als „vervelend" buiten de deur houden". Gisteravond omstreeks zeven u. werd op Luttik Dudorp ter hoogte van de St. Annastraaf door een onbekend gebleven manspersoon een zevenjarig spelend meisje aan gesproken. De man vroeg mee te gaan om een ijsje te kopen. Het kind weigerde, waarop zij door de onverlaat werd beetgegrepen én voor op diens rijwiel geplaatst In snelle vaart reed hij er mee weg in de richting van het Hei looërbos. Bij het afstappen zag 't meisje evenwel kans te ontsnap pen. Zij vluchtte in de richting van de Zandersleot, Waar een juist passerende kruideniersbediende zich over haar ontfermde en haar naar huis in de Ingelandstraat overbracht. Het vermoedelijke slg nalement van de dader luidt, leng te 1.80 m, lichtblond, gladgekamd haar, smal gezicht en gekleed ln blauwe overall, waarover een grijs colbertjasje. Het verdient aanbeveling, dat de kinderen er door hun ouders op gewezen worden zien niet met on beken le personen in te laten en wanneer zij op straat mochten -worden aangesproken, zich te ver wijderen en hun ouders hiervan mededeling te doen. UITSLAGEN BEDRIJFSVOETBAL De uitslagen van de gisteravond gespeelde bedrijfsvoetbalwedstrij den luiden: Afd. C: P.O.A.Nagengast 15 Ringers II—Krom 12 TelefoniaFord Boys 11 YpmaUrsive 21 VAN WIE? In het politiebureau bevinden zich een zestal rijwielen, die onbe heerd aan de openbare weg wer den aangetroffen. Het Detreft hi?r drie dames- en dri eherenrijwielen AGOVV LIJDT EEN 1—2 NEDERLAAG OP EIGEN TERREIN. In een spannende en interessante wed strijd wist BW In (!e op Hemelvaarts dag gespeelde wedstrijd in de kampioens competitie met 2I te bedwingen. Tijdens een aanval der Bossenaren weet de doelman van AGOVV. Veenhuizen (gedeeltelijk zichtbaar achter de paal) redding te brengen. PIROPO De Meester schiep Hemel en Aarde Toen deelde Hij schoonheid uit. 't Is goed dat Hij 't schoonste bewaarde Voor jou mijn geliefde bruid. de V. PIROPO Indien men vrouw'lijk schoon Liet tot belasting strekken. Uw schoonhfiid zou voowaar Heel de tegroting dekken. OUDESLUIS Woensdagmiddag omstreeks half vier gooiden spe lende kinderen bij de „Flap" in de buurt van de boerderij van de heer W. Bos met keistenen naar een passerende auto. De chauffeur keerde terstond om, om de kinde ren te waarschuwen en te straffen Blijkbaar schrok de 6-jarige Wim- pie de Graaf hier zo van. dat hij in de Grote Sloot viel en direct naar het midden dreef. De chauf feur, die Inmiddels een ragebol had gehaald kon er niet meer bij komen. Gelukkig naderde een mi litair die niet lang aarzelde, zijn kleren uittrok en te water sprong. Hij slaagde erin het kind op het droge te brengen, waar het weer enigszins tot zichzelf kwam. Kra nig gedaan, Jacob van der Heyden Het had niet lang meer kunnen duren, want het kind was al drie kua» Mvlo* oomcort Commandant van „Koenraads" voor het Hof „Slechts ecu diepe verachting kan ik voelen voor deze figuur die zich zo schandelijk heeft misdragen en daardoor een zware straf verdient. Een gevange nisstraf van 12 jaar acht ik de juiste correctie", aldus besloot de procureur- fiscaal bü het Haagse Bijzondere Hof, Mr. de Jong, zijn requisitoir in de zaok tegen de 55-jarige A. C. J. Kouwen berg uit Den Haag Deze verdachte is een tijdlang eom mandaat geweest van een kamp van de Nederlandse Arbeidsdienst te Hemrik üFriesInnd), Onder de jonge „Koenraads" maakte h\j ijverig propaganda voor bet nationaal socialisme en uiet zonder succes, naar hijzelf heeft verklaard. Van Friesland ging bij in December 1942 naar Den Haag. Kwam in de functie van adjunct-directeur bij de Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon waar hü spoedig „de schrik der ambte naren" werd door de felle wijze waarop hü zij» NSB-theorieën probeerde te ver wezenlijken. Een verscherpte uitzending van personeel naar Duitsland was o.m. het gevolg van zijn komst. De procureur-fiscaal laakte in scherpe bewoordingen het gedrag van verdachte die zijn vele misdragingen besloot niet dienstneming bü de Duitse Beichsar- Kerk van hei volk Een kort bericht uit Heerh go- waard was de aanleiding tot dit artikel. Een bericht over leeg staande pastoriën bij de Neder lands Hervormden en vijf bedie naars van de Godsdienst bij de Rooms Katholieken. Het verschijn sel Is wellicht niet overal zo als ln de Heerhugowaard. Landelijk ligt het misschien zo. dat de Ge reformeerden er een tikje beter afkomen. En ook met het kerkbe zoek is het zo. Katholieken en Gereformeerden bezoeken zeer druk de kerken, het andere deel van ons volk gelooft het wel. Toch valt ook onder het „gelo vig" deel van ons volk een groter verzuim te constateren. In een gesprek, dat we een dezer dagen hadden met een geestelijke ver klaarde deze. dat in elke parochie het aantal der z.g. lauwen toe nam. Een verschijnsel, dat zich uiteraard In de steden sterker openbaart dan op het platteland, maar dat, niet tegen te houden is. welke middelen men er ook tegen zou willi gebruiken. Zal deze ontkerkelijking dan ten slotte zulke vormen aannemen, dat de Godsdienst ln de wellicht nog verre toekomst volkomen af eedaan heeft? We geloven het niet. Integendeel. Ondanks de toe nemende ong dsdienstigheid. On danks de uitkomsten van de Volks telling, die onomstotelijk trachten aan te tonen, dat het aantal athe Isten sterk toeneemt. We zien het zo. dat we ons op de kentering bevinden. De Christelijke kerk heeft een rol gespeeld, die helaas niet steeds in overeenstemming was met de Christelijke leer. Een verschijnsel, dat niet van vandaag of gisteren dateert. Uit de cor ruptie der Middeleeuwen ontstond Groie plannen in Barsingerhorn Al geruime tijd bestaan er in de omgeving van Schagen plan nen om te kómen tot oprichting van een coöperatieve gras- en lucemedrogerij. Na een vergadering, die kortgeleden te Barsin gerhorn over deze kwestie gehouden werd, is door een commissie een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden van een coöpe ratief grasdroogbedrijf en liet resultaat van dit onderzoek is dat op Woensdag 1 Juni a.s., 's avonds half acht in café „de Fortuin" te Barsingerhorn getracht zal worden tot oprichting van deze onderneming over te gaan. Mocht dit doorgaan, dan zou hiermede de grote achterstand, die Noordholland op dit gebied ten op zichte van provincies als Friesland en Groningen heeft, iets verkleind worden. In onze Noordostelijke provincies heeft het kunstmatig drogen van gras de laatste twaalf jaar veel opgang gemaakt. Nadat in 1937 en '38 dQ eerste proefnemingen met gunstige er varingen beloond werden, nam. vooral in de eerste oorlogsjaren en met name in Friesland het aantal drooginstallaties sterk toe. Beere voedingswaarde Het is hier niet de plaats om 'n beschouwing van de technische details van deze kwestie te wijden. immers de Hervorming. En uit de corruptie der Nieuwe Geschiede nisontstond tot nu toe iets negatiefs. Het atheïsme, dat voor slechts zeer weinigen levensbe schouwing ls maar voor de over grote meerderheid een toevluchrs oord, waarheen men zich gewend heeft uit protest tegen de houding der Kerk. Wanneer we daar sraks praatten over corrui tl» in de Kerk bedoe len we daarmee niet bepaald cor- ruptleve handelingen. Het was de algemene geest der kerk. die zich van het Christendom had afge wend en het kapitalisme volledig onderschreef. Het waren haar be dienaren, die zich in overgrote meerderheid niet durfden verzet ten tegen de wanstaltige tegenspel lingen. die er onder dit stelsel heersten. Met het gevolg, dat het revolutionnalre deel van het volk zich van haar afwendde. Inmid dels heeft er in de Kerk zelve een volledige r wenteling plaats. De bedienaren zijn niet meer de rem mende krachten. Het zijn veelal weer geworden de predikers tegen onrecht. Als zodanig wordt het door degenen, die nu langs de kant staan niet begrepen. Zoveel vertrouwen hebben ze er ook nog niet in. Dat is jammer. Want de Kerk. de Godsdienst, kan ook in het maatschappelijk leven weer een grote rol gaan spelen. Wij zijn er van overtuigd, dat dit zal gebeu ren Mits de kerk midden in het maatschappelijk leven gaat deel nemen aan de striid tegen onrecht en verdrukking. Dan kan ze sa menbundelen. wat nu gescheiden staat. Dan zal het niet meer zijn Kerk zonder volk. maar Kerk vaii het volk. Aan één ding mag echter wel de volle aandacht geschonken wor den en wel aan het feit dat door zeer velen het gedroogde gras niet op de juiste wijze gewaardeerd wordt. Men verliest de zeer grote voe dingswaarde uit het oog en gaat de productiekosten vergelijken met die van hooi- en kuilvoer. De productiekosten van laatst genoemde producten liggen onge twijfeld lager, doch men vergeet, dat men twee zaken vergelijkt die niet met elkaar vergeleken mogen worden. Gedroogd gras is ten product van veel grotere voedingswaarde dan hooi- of kuilvoer door de ho gere eiwit en zetmeelwaarde ls het In staat het geïmporteerde kracht, voer voor een groot deel op tg vangen. Ook voor de akkerbouwer Ook voor de akkerbouwer kan 'it gras- en groenvoerdrooginstallatio van veel betekenis zijn. Door de extensieve bouw en grond verbeterende invloed had de verbouw van enkele bunders lu- cerne voor vele akkerbouwers aan trekkelijke aspecten. Dez ezijn de na-oorlogse jaren in die streken waar een droogin stallatie gevestigd was. ongetwij feld nog groter geworden door de gunstige financiële resultaten van het drogen. Kunstmatig gedroogd lucerne- en klavermeel vindt steeds goede aftrek, vooral de verwerkingsmo gelijkheden van het gemalen pro duct zijn zeer groot. PIROPO Tot nu toe heb ik bigamie Altijd infaam gevonden. Maar meisje als ik jou en zo zie Begrijp ik pas die zonde de V. PIROPO Spaans complimentje van de man aan de jonge vrouw). Gegroet o Zon. gegroet gelief'de? Gij beiden doet mij goed: Voorwaar wat zon 1$ voor het lichaam ls liefde voor 't gemoed. de V. PIROPO Gevangenen dromen van vrijheid D* armen van schatten op aard Ik droom slechts van jou mijn geliefde, Want jij bent voor mij *t meeste waard. de V. TEL. 3545 Luxeverhuurmrichtiog, Nassauplein 1 - Alkm^„ kunnen U niet verplichten lot adverteren IN ONS BLAD Doek Uw concurrent doet het vrijwillig Te koop: spoed: BON 06 kunt U tot en met 10 Juni' a.s. inleveren aan ons Bykautoor Laat 211 Vereenigde BrandstoffenhandelN.V. Noorderkade 2 ALKMAAR Telefoon 4141—4142 Yoor Uw drukwerk gaat U natuurlijk ook naar N.V. Sprekend Papier Schagen: Landbouwstraat Alkmaar: Ridderstraat, hoek Oudegracht Anna PaulownaKleine S'uts een stofzuiger een strijkbout 123 volt. Brouwerstr. 25, Alkmaar. Kinderarts AFWEZIG tot 28 Juni Consultatiebureau voor Zuigelingen gesloten tot 28 Juni Te koop: Bloemkool-, Spruiten-, Groene kool-, Prei en Tabaksplanten Prima soort. G. NOORT, Kenn.str.sveg 40 Alkmaar, Tel. 2703 WAAR SL'JT U HET MEEST U KUNT HET MEEST BEPERKEN DOOR DE GOEDE HULP VAN SCHOENMAKERIJ WiflTTSmffli Afdeling Alkmaar der Maatsch t.b.d. Toonkunst Het koor onder leiding van Herman Zaal vraagt medewerking van heren-zangers, lot het uitvoeren van opera-fragmenten, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der afdeling. Repetitie op a.s. Vrijdagavond 3 Juni, 8 nur, in „Waakt en Bidt", waar men zich kan opgeven. ALKMAARSE Emmastraat 52 Uitnodiging tot een bezoek aan de van het werk der leerlingen en tot de Openbare Lessen •p Woensdag en Donderdag I en 2 Juni van 2.304.30 en van 7—9 uur Vereniqing voor Ziekenhuisvei pleging „ALKMAAR" BINNENKORT Algemene Vetenigmg voor Ziekenhuis- verpleging Noord Holland Noord Kantoor Comansstraat 14 ALKMAAR Tel no. 2758 Aan o-nze leden. In de dagen welke ons nog scheiden van 1 Juli 1949 kunt U een extra bezoek verwachten van de Bode van het A.A.Z.A. (in Alkmaar van een speciaal door ons Bestuur gemachtigde) teneinde U in kennis te stellen van de nieuwe verzekerings-voorwaarden en verande ring in de organisatie. Een en ander in verband met de sterk gestegen vcr- pleegpryzèn in de Ziekenhuizen en de eveneens hoogde tarieven voor specialistische hulp. Ons kantoor is voor dit doel geopend van 9-13.30 uur, HET BESTUUR, i (VWWiVAAAWW^AAAAAAAAAAAAAAV

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 6