Eerste Augustusdagen gaan de Westfriezen naar Hoorn Tentoonstelling en optocht beloven hoogtepunten te worden Oud-Westfriesland Hist. Genootschap „Oud Westfrieslandzal jubileum luisterrijk vieren Vertellingen uit de oude doos IN DE HARTEN van honderden Westfriezen heeft het Historisch Genootschap „Oud w est friesland" zich een goede naam verworg- ven. In deze eeuw van de techniekf nu vliegtuigen sneller dan 't geluid hoven onze hoofden voor trazen, nu ook de laatste van Jules Verne' voorspellingen op het punt staat beivaarheid te worden, is het goed af en toe stil te staan bij het verleden. Eens te onderzoeken, hoe onze voorouders op de Westfriese bodem leefden en werkten. Dat niet al leen. Naast de beoefening en het in ere houden van alles, wat op de historie van ons gewest be trekking heeft toil het Historisch Genootschap zich ook beijve ren voor het behoud van het landschapsschoon in ons geroest. En is er, nu „Oud Westfriesla>nd" bijna 25 jaar prachtig werkt op dit terrein, geen reden tot dankbaarheid? Geen reden om dit jubileum tijdens enkele feestdagen te vieren? Met feestdagen, die lang in de herinnering zullen voortleven? DAT ZIJN vragen .waarop het bestuur van „Oud Westfriesland" het antwoord heeft gegeven in een "groots opgezet plan, dat ruim 2 maanden voor de herdenking nog wel niet geheel „rond" is. maar dat toch in grote lijnen vorm begint te vertonen. We heb ben al eens gemeld, dat de al oude stad Hoorn op 1 en 2 Augustus de Westfriezen zal ont vangen. In het bekende hotel „De Roskam" werd op 6 Augustus 1924 door een 30-tal enthousiaste inwo ners van ons gewes^ op uitnodi ging van het bestuur van het de partement Hauwert van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen de vereniging opgericht. Daarbij waren mannen als Van Blanken uit Spanbroek,.Ruyterman uitHau wart en vele anderen. Uit alle de len van het gewest meldden zich ledwi aan, doch de grote toeloop kwam pas. toen de welbekende heer Nobel uit Lutjewinkel zitting mm in het bestuur en zóvele Wrstfriezen warm maakte voorde ve-eniging. dat men er in slaagde h"t aantal leden tot boven de 1000 op te voeren. Een getal, dat groter moet worden! Nog te velen volgen het werk van de vereniging met belangstelling, doch gaven zich ntet op als lid. En slechts een groot aantal leden kan „Oud Westfrlesland" sterk maken, flnan cteel en moreel opdat er waarlijk opbouwden werk kan worden ver richt. Wat er gedaan werd „WAT Oud Westfriesland alzo ge daan heeft", zult u vragen? Welnu hebben de traditionele Westfrie- zendagen. georganiseerd in ver schillende plaatsen, niet altijd een grote belangstelling gehad? Vor men in vele boekenkasten de kos telijke jaarboeken „Westfrieslands Oud en Nieuw", achttien in getal trt heden, niet een kostbaar be zit? In 1946 is door de samenwer kende genootschappen in onze pro Wijsheid in dichtvorm Ik ben een arme drommel Toch wens ik mij niet meer; Ik ben volmaakt gelukkig: Ik heb wat ik begeer. Tc Wou trouwen maar ik had geen cent. Toen, zocht ik het ln listen: Ik maakte 'n Spaans ameuble ment Van sinaasappelkisten. Want al wat de aarde aan goeds biedt, Is slechts voor de rijken te koop: Vandaar dan ook dat voor de armen Niets blijft dan de ijdele hoop. De liefde is een valserik En zo goed opgezet. Dat zelfs de wijste mannen Verstrikken in dat net. Aan vrouwen moet men z'n verliefdheid niet tonen. Daar vrouwen verliefdheid in mannen slechts honen. VLEERMUIS VERWEKT CONSTERNATIE. Vannacht omstreeks half vijf was er grote consternatie op de Ceintuurbaan te Amsterdam. De alarminstallatie van een bontzaak was in werking ge. reden en het brute lawaai van dit apparaat ver scheurde de rust van de prille och end op tkellge wijze. Buren werden wakker en keken uit de ramen maar er was niets te zien. Wat doet een rechtgeaard Amster demmer in zo'n geval? Hij draalt vijf maal 8 en enkele ogenblikken later klonk een tweede sirene over de Ceintuurbaan, ditmaal die van de auto van de radiodienst der politie. Ook het bureau Stadhou derskade zond hulp in de vorm van een hoofdagcx \e fiets met assistentie. Op alles voorbereid trokken de dienaren van de Hei lige Hermandad het gebouw bin nen. De inbreker zou geen kans nebben. Helaas voor al dit man haftig vertoon. Er was geen in breker. Treurig en geschrokken zat er op een schapje aan de ,nmur een eenzame vleermuis, die door een open raam was binnen gevlogen en onbekend met de men selijke techniek <je onvoorzichtig heid had begaan het alarmappa- Taafc in werking te brengen. vincie boven het IJ overgegaan tot uitgifte van een maandblad, dat gewijd is aan de historische schoonheid, folklore en geschiede nis van Westfriesland, de Zaan streek, Kennemerland enz. „De Speelwagen" heeft zich in de kor te tijd van zijn bestaan een uit stekende naam verworven en wie het blad eens in handen heeft ge had wil het niet meer missen. Zo heeft het genootschap in de bijna voorbije 25 jaren dus heel wat werk verzet. Veel van de schoonheid uit vroeger dagen is door de activiteit van bestuursle den en leden bewaard gebleven voor hen, die na ons zullen komen. Belangrijk werk, dikwijls zonder enige ruchtbaarheid verricht! .Mo ge ..Oud Westfriesland" op de in geslagen weg voortgaan en boven al. mogen zeer, zeer velen op Maan dag 1 en Dinsdag 2 Augustus naar Hoorn trekken om kennis te ne men van wat het genootschap de Westfriezen op deze dagen te zeg gen heeft en te zien geeft. Daar over vertellen we elders op deze pagina. DIT ZIJN twee foto'8 van een tro uwplechtigheld op Wieringen, en kele jaren geleden. We weten niet, of de Wleringers van plan zijn ook naar Hoorn te gaan op 1 en 2 Augustus, maar we weten zeker, dat het Historisch Genootschap h un komst zeer op prijs zou stellen! Wat Hoorn zal bieden i» i t .0 mf>nsf»n dte v.n Oproep aan alle Westfriezen: helpt mee of komt kijken DE PLANNEN tot. herdenking van het 25-jarig bestaan van het Historisch Genootschap dateren niet van vandaag of gister. Kort na de Westfriezendag 1948 in Alkmaar werd in principe besloten hel jubileum feestelijk, maar bovenal waardig te vleten en wel in de stad van vestiging: Hoorn. De medewerking van het ge meentebestuur van de oude stad werd gevraagd en spontaan verkregen en toen ook andere instanties in Hoorn, VVV, een co mité van actie en de vereniging „Oud-Hoorn" alle medewerking hadden toegezegd kon het bestuur het werk aanpakken. Er werd een groot aantal com missies benoemd, welke stuk voor stuk tot taak hadden een vastom lijnd plan samen te stellen. Er kwamen b.v. een financiële com missie, een tentoonstellingscom missie. een huisvestingscommissie (voor hen, die thans buiten het gewest wonen), een feestavondcom missie, een Westfriese koffietafel commissie, een optocht- en jing- rijderijcommissie enz. en de com missieleden hebben hun taak ver vuld. 1 Augustus zal. zoals gebruikelijk, om 10 uur een korte, huishoudelijke vergade ring gehouden worden, waarbij de voorzitter Nobel o.a. een overzicht zal geven van de werkzaamheden üi de voorbije 25 Jaar. Precies om 12 uur kunnen de aanwezigen aan zitten aan een te organiseren ouderwetse Westfriese koffietafel tegen een zo billijk mogelijke prijs 's Middags om half twee wordt de grote tentoonstelling geopend in de Muntstraat (gebouw van de Ver. Oostindlsche Compagnie). Ze ker is dit nog niet, want als het kerkbestuur er mee accoord gaat zal de veel grotere Oosterkerk als expositiegebouw gebruikt worden. Men hoopt, dat de tentoonstelling geopend zal worden door de Com missaris der Koningin. Belangrijk onderdeel DE TENTOONSTELLING zal on getwijfeld één der hoogtepunten van het feest worden. Dat is al thans de opzet. Verschillende in stanties hebben hun (waardevol le» medewerking toegezegd en tot alle burgemeesters van Westfriese gemeenten is het verzoek gericht om een bijdrage te leveren tot het welslagen. Men hoopt n.1. dat elke gemeente een kleine, aantrekkelij ke stand zal inrichten met waar devolle voorwerpen, foto's, teke ningen e.d. uit en van de gemeen ten. uit verzamelingen van parti culieren en overheid. Er zal des kundige hulp beschikbaar zijn om een goed geheel te scheppen en 't beschermheerschap van elke stand zal wordeD opgedragen aan de be treffende burgemeester. Deze ten toonstelling is niet alleen toegan kelijk voor leden, doch ook voor andere belangstellenden. In de namiddag wordt er in de Noorderkerk een concert verzorgd door het bekende, zangkoor uit Wognum o.l.v. de heer D Saai, af gewisseld met declamatie. Daarna is er weer een eenvoudige gemeen schappelijke maaltijd in diverse Hoornse hotels. Avondprogramma DIT ZAL plaatsvinden ln de gro te Parkzaal en reeds een groot aantal personen heeft zich voor bijwoning van het programma (verzorgd door bekende Westfrie zen) aangemeld. Medewerking is toegezegd door een dansgroep uit Wijdenes, een dansgroep uit de Schermeer, de heer Daan Pool uit Oudesluis, de heer P. Kroon (alias Cees Stet uit Ierswoud) uit Alk maar, de heer Jan Koster uit Hau wert en de heer Gerard Stavenui- ter uit Enkhulzen. Verder komen de Westfriese zangers olv de heer Stam. een in Drechterland zeer békend koor. 01 v de heer Sasburg zullen een aantal Westfriese lie deren worden gezongen, waaruit naar men hoopt over een aantal Jaren het Westfriese volks lied zal worden gekozen. Er zullen oude dansen worden uitgevoerd onder deskundige leiding en alles wijst er op, dat de aanwezigen een buitengewoon aantrekkelijke avond 'zullen meemaken. JA }T ZAL wel 2 Augustus reeds geworden zijn als de feestavond voorbij is. 's Morgens is er dan ge legenheid voor wandelingen door oud-Hoorn en na de middagmaal tijd wacht opnieuw een uniek schouivspél: een historische op tocht van een formaat, zoals men in Westfriesland nog nooit heef kunnen zien. Er zal een soort sterrlt georga niseerd worden uit alle dorpen rond Hoorn naar de feestvierende Coenstad met oude voertuigen, in een bonte rUboerenwagens, jacht wagens, sjezen, tentwagens, brik ken, tilbury's e.d., bestuurd door mensen, die zo het enigszins mo gelijk ls in Westfries costuum ge kleed moeten zijn. Ook de enige tijd geleden aangekochte en in oude trant opgeschilderde Speel wagen zal In de stoet meerijden. Voorlopig zal de kostbare aanwinst van het genootschap in het Waag gebouw te Hoorn staan, maar bij elke voorkomende gelegenheid zal het vehikel gebruikt kunnen wor den. Later, na dit feest, zal de Speelwagen gedurende '„rustda gen" een plaatsje vinden in het museum te Alkmaar. Aangezien het bestuur niet Pre- cies weet, waar nog oude voertui gen te vinden zijn wordt 'n drin gend beroep gedaan op aljfifl om de verblijfplaatsen bekend Wma- ken. Volgeladen wagens met West friezinnen en Westfriezen worden op 2 Aug. in Hoorn verwacht! Er is ook een beroep gedaan op ver schillende Instellingen om mee te werken. Zo bv op Van Gend en Loos voor een oude vrachtwagen en op de PTT-ers uit Alkmaar, die bij de 8 October-vierlng met een prachtig oude postkoets aanwe zig waren. Men hoopt, dat er een Hoornse visboer met een honden kar zal verschijnen. Ook hoopt men, dat er een oude brandspuit mee zal rijden, waarbij natuurlijk manschappen ln costuums uit het verre verleden. Welke gemeente kan daar voor zorgen? Men melde zich voor deelname aan deze unie ke optocht bij de heer Galis te Hauwert!! Rlngrijderi) en dans De tweede dagVHcmfwyshrdlm DE TWEEDE DAG zal vermoede lijk besloten worden met een ring- rljderij op de Turfhaven met paard en kar. Een traditioneel gebeuren, dat vanzelfsprekend niet mag wor den ontbroken. Voorts is er nog 'n optreden van de bekende dans groep uit de Schermeer en dat zou oorspronkelijk he^ sluitstuk zijn van de feesten. Maar er zijn nog andere mogelijkheden! De kans is nl. groot, dat de feestavond ge splitst zal worden in twee avon den. Dan is er dus ook op 2 Aug. een bont optreden van Westfriese artisten. De medewerkers zullen dan ver deeld worden over de twee avon den en het bestuur stelt er reeds nu prijs op te verklaren, dat het gehalte van het gebodene tijdens de tweede avond zeker niet min der aantrekkelijk zal zijn dan dat van de eerste avond. Gaat dit laatste plannetje door, dan betekent de bonte avond een einde van de groots opgezette fes tiviteiten. Een opwekking HOORN zal gedurende deze 2 dagen in feesttooi gehuld zijn. In dit Jaar, nu het historisch Genootschap „Oud Westfriesland" jubileert, komen natuurlijk van al le kanten de verhalen los. Verha len van oude Westfriezen, in het sappige dialect. Verhalen, zoals ze ln de officiële bijeenkomsten van het genootschap wel niet zullen worden gedaan. Tenminste zo op het eerste gezicht te oordelen. Misschien dat het bij nadere ken nismaking wel meevalt, maar op pervlakkig, lijken de leden van het genootschap heel degelijk en heel deftig. Waarmee we niet te ken nen willen geven, dat dit ondeug den zouden zijn. In genen dele. Maar de verhalen, die wij hoor den en die we hier onze lezers wil len toevertrouwen, zijn meer van boers karakter. Volks zouden onze bezetters in de achter ons liggen de jaren zeggen. x Het was koud. Een straffe Oos tenwind blies uit een heldere he mel. Er moest nogal wat zijn om de kachel brandende te houden. En dus besloot Janbuur om de zaagbok van Arie te gaan lenen. De pet over de oren, het neuswar. mertje tussen de brokkelige tan den, liep hij het pad op. de dars- deuren langs, waaraan een ouder wetse broek van de vrouw des hui zes in het zonnetje hing te bleken en te drogen. Aan een spijker in elke deur hing dit zo onmisbare kledingstuk daar te pralen. Maar Jan had er geen erg in. De handen wrijvend stond hij even later bij Arie op de koestal en vroeg of hij de zaagbok mocht gebruiken, want hij had nog wat hout te zagen Arie. een druk bewegelijk man netje, was daar natuurlijk dade lijk toe bereid. En naarstig kwam hij met de bok aansjouwen, die .echter helaas niet door de deur van 6e koestal bleek te kunnen. .Da's niks erg", riep Arie. „we gaan over de dars". Gezamelijk sjouwden de mannen de bok naar de dars. Met een zwie rige zwaai haalde Arie de bongel van de darsdeuren en meteen kreeg de straffe Oostenwind er vat op. Met een zwaai vlogen de deu ren open. Even een flits wit, een krakend gescheur en de ramp was geschied. In alle droefheid hing aan elke deur een broekspijp. Nog hadden beide mannen niets in de gaten. De betrekkelijke voorwer pen hingen imme-s aan de buiten kant van de deuren. Toen Jan echter de deuren weer aan zou duwen, opdat Arie er de bongel voor zou doen. hoorde deze plotseling een bulderende lach. Arie haastte zich naar buiten. Even later werd de aandacht van de vrouw des huizes getrokken door een nog luider gelach, want Arie ondersteunde Jap van ganser harte, toen hij daar de in tweeën gescheurde broek zag hangen. Elke keer als Arie het verhaal deed daverde het hele dorp van zijn lach. Want hij kon lachen. Maar hij vertelde er nooit bij. wat de vrouw gezegd had. En dat zal wel niet weinig geweest zijn, want de vrouw kon spreken. x Op een zeker welvarend dorp in Westfriesland stond een drukkerij En op die drukkerij werkte iemand die regelmatig het voorwerp was van de grappenmaker van ande ren. Goedaardig in de regel, maar soms op het bedenkelijke af. Op zekere dag vroeg men hem of hij een half pond tabak wilde halen. Natuurlijk was hij daar graag toe beried, want het was nu Juist niet zo'n lolletje om de hele dag aan de drukpers te staan draaien. Im mers het was ln.de tijd, dat er nog geen gas en elèctriclteit was en de pers moest met de hand ge draaid worden. Terwijl de man zijn Jasje aan trok/werd er fluks, zonder dat hij er erg in had. een stuk papier op de rug gespeld, vermeldende, dat notaris Sloos tè Winkel op die en die dag publiekelijk zou verkopen enz. enz. Natuurlijk verwekte de verschij ning van de man enige vreugde onder de ingezetenen van het dorp De slager verloste hem tenslotte De plannen daartoe zijn zo goed als gereed en het gaat er thans om nog wat te schaven en poet sen. De stad hoopt op een record aantal bezoekers en dat die er zul len komen is ook de wens (en misschien ook de verwachting) van het actieve bestuur van het ge nootschap. Laten onze lezers, die het wel menen met het prachtige streven van „Oud Westfriesland", deze dagen hun gedachten eens la ten gaan onderzoeken of er een mogelijkheid is daadwerkelijk mee te helpen het feest in het oude stadje aan de Zuiderzee tot een onvergetelijke gebeurtenis te ma ken. Daarnaast betekent voor zeer velen de eerste Augustusdagen va- cantie. Laten de vacantlegangers in grote getale naar Hoorn trek ken en alle anderen zoveel moge lijk proberen dit voorbeeld te vol gen. „Oud-Westfriesland", door gaans in stilte werkend, mag, nee móet °P deze jublleumdagen on dervinden hoezeer vele Westfrle- zen met de geschiedenis van het gewest en de pogingen tot behoud van landschapsschoon meelevcn'.I van het omhulsel en deelde hem mee, waarom de vreugde zo alge meen was. In buitengewoon krach tige termen werden de lui van de drukkerij vervloekt en de slager hemelhoog geprezen, omdat die hem verlost had van deze ontering En toen zette hij zijn weg weer voort. Hij had niet gemerkt, dat de sla ger. toen hij het bewuste papier verwijderde, er iets anders voor bevestigd had. Een grote roos na melijk, afkomstig van de Paasos, waarmee de slager enkele weken van te voren het dorp door gewan deld was. En aldus stapte onze goede vriend enkele minuten later triomphantelijk de drukkerij bih- nen, met het vaste voornemen om over de hele affaire niets te ver tellen. Dan hadden ze er niets aan. Wie schets^ echter zijn woede en ontsteltenis, toen het hele perso neel om hem dromde en zich krom lachte om de Paasbekroning. Schielijk werd het jasje uitge trokken en daar ontwaarde de be trokkene tot zijn ontsteltenis, dat de slager hem te pakken had ge nomen. En in een eindeloze litha- nie werd nu de slager vervloekt, tot onuitsprekelijke vreugde van de hem omringende menigte. Deze man was regelmatig het slachtoffer. Wij willen hier nog 'n historie vermelden, die wellicht niet helemaal smakelijk is, maar die duidelijk demonstreert, hoe meedogenloos 't volk soms is, als 't zich eenmaal een slachtoffer heeft gekozen Het was in dezelfde druk kerij en het gebeurde nog in de vorige eeuw. Onder schafttijd zei de meester knecht plotseling tegen het be wuste slachtoffer: „Je kunt vijf e;i twintig gulden verdienen, maar dan moeten we drie maal de inkt rol van de pers over je achterwerk mogen halen". 'De vreugde onder de aanwezi gen was uitbundig. Behalve bij de gene, aan wie het aanbod werd gedaan. Want vijf en twintig gul den was een som in die dagen, waarvoor je weken moest werken. Kunt u zich voorstellen, dat hij liep te piekeren en te aarzelen? Ten slotte schreeu" .te hij: „Top ik doe het". De spanning in de drukkerij steeg tot kookhitte. We zullen u de beschrijving besparen, hoe de ongelukkige zich van een paar kledingstukken ontdeed, alsmede van de bulderende vrolijkheid, welke dit tengevolge had Onder leiding van de meester knecht. namen twee anderen de spekvette inktrol en haalden die over het meest vlezige gedeelte van het lichaam van het slachtof fer. Eén maal. Teen op bevel van de meesterknecht nog een maal. Daarna trad een angstige pauze in. Het duurde het slachtoffer te lang. Dat ongeduldig schreeuwde hij: „Maak een beetje voort". Op bevel van de meesterknecht werd de inktrol op zijn plaats ge bracht Want lakoniek verklaarde deze: „Tweemaal kost Seen SeId jongens. De derde maal zou te duur worden. Hij is zo ook al mooi geverfd". Het spreekt wel van zelf, dat 'fc slachtoffer vreselijk woedend was, maar hij kon er weinig aan dren. We geloven zelfs niet, dat er la ter nog een bijdrage voor hem is ingezameld, waarop hij toch wel degelijk recht had. Het hele dorp heeft echter we ken geleefd op deze wellicht ge slaagde. maar o.i. toch min of meer onbehoorlijke wijze, om zich ten koste van iemand te verma ken. Dat was echter .een gewoonte van Oud-Westfriesland en mis schien hebben we er wel wat van overgenomen, om zich een be paald slachtoffer uit te kiezen, die dan zo ongeveer de dorpskomiek werd, al wilde het slachtoffer het ook helemaal niet zo. Rheumatiek-conqres Dr Gunner Edstrom uit Lund heeft op het interna'lonale con gres voor rheumatische aandoe ningen te New York verslag uit gebracht over een behandeling, die in een Zweeds hospitaal wordt toegepas\ Hierbij verblijft de pa tiënt gedurende 100 dasen in een kunstmatig „tropisch klimaat" Van de 18 pattenten, die aan rheu matische koor sen leden, raakten 15 bij deze behandeling hun ziek te symptonen kwijt. Van de 25 patiënten, die door jicht werden geplaagd, vertoonden 15 na '"eze kuur geen ziekte beeld meer. Verder werd op uit congres mede deling gedaan over een nieuw middel voor lijders aan rheuma- tiek, dat de naam „Rendallss Com poundre" draagt. Er moet met dit middel echer nog wel ervaring woren opgedaan voor men er een gefundeerd oordeel over kan uit spreken, aldus verklaarden enig® artsen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3