5E JAARGANG N° 1553 N,-HOLLANDSE PERS 1945 DINSDAG 7 JUNI 1949 Ontstemming in Labour-congres Zilliacus mag niet spreken Hel botert nog niet in Parijs Stromboli werkt Zuid Afrika heeft goudkoorts Hei oude lied Nieuws in 't kort Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberlch_ ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur. J. y. Zooaen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 5200 3971 Op de jaarlijkse conferente van de Labour-partij te Blackpool werd door de voorztter o.m. verklaard, dat Engeland een wijziging in het gemenebest heeft aangebracht, „zoals men in de geschiedenis der beschaving nog niet heeft aan schouwd". Ik geloof dat to.komstJge gene raties de behandeling van hec In dische probleem door onze rege ring wellicht zullen beschouwen als de grootste van al haar vele bijdragen tot de vooruitgang van de wereld. Het Atlantische pact heeft een nieuwe gemeenschap van demo cratische naties gevormd, aldus Grlffiths. In de eerste periode van het. plan-Marshall waren opmer kelijk resultaten bereikt wat be treft, herstel en samenwerking. Tijdens een debat, over de pro cedure die zou worden gevolgd bij he: stemmen over het nieuwe program van de partij, deden eni ge afgevaardigden een aanval op 4e zwakke partij-propaganda. In verband met de conservatieve suc cessen bij de jongste gemeente raadsverkiezingen drong het par lementslid Percy Daines er bij de leden op aa nterug te keren naar de straathoeken, -naar de fabrieks poorten om het geloof te ontste ken. Hij was van me;' rfafc de partij veel te respectabel werd. Een ander? spreker erttiseerde de domme dineen. dis de.regering had gedaan Hïi noemde o.m. een Im^milaire begroting een paar Noodlottig onweer Zaterdagmiddag is te Liessel na bij Helmond tijdens hevge regen val een bliksemstraal de oorzaak geworden van de dood van de 28» Jarige mevr. L van Loon-Mennen De vrouw werd getroflen toen de bliksem op de schakelaar van hef electrisehp licht sloeg. Zij viel op een mangelmachine en was op slag dood. In de nabij gelegen boerderij van de familie van Lies hout richtte de bliksem een rava ge aan alsof een bom de woning getroffen had. Fen der cochters viel bewusteloos. Een paard werd gedood. Persoonlijke ongelukken dsden zich verder niet voor. Merk waardig is. dat deze buurt vrijwel ieder jaar door blikseminslag ge teisterd wordt. DEN HAAG WON RODE KRUIS- COLLECTEWEDSTRIJD. De Zaterdag te Den Haag gehou den Rode Krus collecte heeft op gebracht f38.100. Met een gemid delde opbrengst per Inwoner van ongeveer 7 cent is Den Haag hier door winnaar geworden van de wedstrijd tussen de drie grote ste den Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. De totale opbrengst be droeg in Amsterdam f53 000. Rot terdam pl.m. f33.000. Bon 06 van de kofenlcaart tijdig in'everen De vakgroep detailhandel in brandstoffen wijst er nogmaals op, dat het gewenst is. dat het pu bliek de brandstoffen in de zomer maanden accepteert, op het tijd stip. dat de handel kan leveren. Gebeurt dt niet. dan wordt het Vnn- h - Mldig van brand?uoffen te voorzien. Verder deelt de vakgroep mede. dat op bon 00 naast anthraciet ook gedeeltelijk esskolen en eier- briketten zullen worden afgeleverd 150 RIMBOFKISTEN NAAR TROEPEN IN INDONESIË Met het troepentransportschip Zuiderkruis, dat uit Rotterdam naar Indonesië vertrok heeft de Niwin de eerste 150 rimboekisten naar Indonesië verzonden. De dienst Welzijnsverzorging in Bata via zal deze kisten verdelen over de-buitenposten, die aan ontspan ning het meeste behoefte hebben. JONGEN DOOR AUTO GEDOOD. Toen Zaterdag de tienjarige Jan Bakker voor zijn ouderlijk huis te Enkhuizen van de flets wilde stap pen. kwam hij voor een juist pas serende vrachtauto te vallen. De Jongen geraakte met het hoofd onder het achterwiel en was op slag dood De chauffeur treft geen schuld Volgens de Australische pre mier Chierley hebben in Australië slechts ongeveer 1800 mensen werklozensteun nodig. weken voor de gemeenteraadsver kiezingen. Het huidige congres is het groot ste in de geschiedenis van de par tij 1500 afgevaardigden nemen er aan doel. De conferen ie weigerde met 3,023.000 tegen 1.993,000 stemmen toespraken van Konni Zilliacus en Solley, de parlementsleden, die on laags wegens hun oppositie tegen de buitenlandse polleek der rege ring uit de partij werden gestoten, te horen De uitslag werd mee ap plaus gemengd met uitroepen als „schande" ontvangen Enige afgevaardigden uitten bit tere klachten over het royeren van Zilliacus G Cesther, voorzit ter van de Labourpartij te Gate- shead. het kiesdistrict van Zillia cus verklaarde, dat zijn organisa tie niet geraadpleegd was Hij zei: ..Wij hebben geen communistische elementen in de partij te Gate- shead en wij willen niet als com munistische elementen worden be handeld Wij zijn met bedreigin gen het hoofdkwartier van de La bourpartij geïntimideerd Communistische invasie in Zuid-Korea Bijna 1000 communisten uit Noord-Korea dat door de Sovjet- Unie bezet was .totdat de Sovjets in December het terugtrekken van hun troepen bekend maakten, zijn het door de Amerikanen bezette Zuid-Korea binnengedrongen, al dus een bekendmaking van de Zuid-Koreaanse stafchef brigade generaal Tsjei Byoeng Doek. Volgens deze generaal zijn 100 zijner manschappen sinds de in vasie die 21 Mei begon, gedood ol gewond en ongeveer 40 aanvallers gedood. 130 kilometer ten noord westen van Seoel kwamen zij h**t schi-rireiland Ongdjin binnen. De verdedigingsposten langs de 38ste breedtegraad, die het door de com munisten beheerste noorden van het zuiden scheldt, waren gealar meerd. Volgens zuidelijke kringen zouden de invallers desgewenst 't gehele schiereiland kunnen bezet ten. daar de zuidelijken aileen over het water er toegang toe heb ben. De VS zijn bezig hun troepen ut het zuiden terug te trekken en hopen hie?mee eind Juli k'r. zijn. Na 3 geheime zittingen even ver Volgens Rueter's «•'rmattes.e medewerker werd de gisteren ge nomen beslissing der vier minis ters van Buitenlandse Zaken, om heden in openbare zitting bijeen te komen, door waarnemers ter conferentie als een slecht voor teken beschouwd. Deze waarne mers brengen in herinnering, dat de Amerikaanse delegatie nim mer veel heeft gevoeld voor het houden van geheime zittingen, tenzij hiervan een *elle oph-f fing van een ontstane impasse kon worden verwacht. Er bestaan echter geen aanwijzingen, dati dit van toepassing zou «cunnen zijn op de besprekigen, welke in de afgelopen drie dagen over het vraagstuk van het stadsbestuur van Berlijn zijn gevoerd. Aan de hand van deze gege vens komen genoemde waarne mers tot de slotsom. dart tijdens de zitting van Dinsdag in het openbaar aan de dag zal treden, dat het niet mogelijk was aan knopingspunten te vinden in de gedetailleerde voorstellen, diemi- w&erbericht ZONNIG WEER Droog, zonnig weer :rw»t onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. Matige wind uit zuidelij ke richtingen. Inqrid Bergman vertrokken De vulkaan de Stromboli is ge durende de Pinksterdagen begin nen te werken. Uit het inwendige van de kra ter werd een hevig rommelend geluid vernomen. De vulkaan begon vuur te spu wen. hetgeen met rookontwikke ling gepaard ging. vervolgens werd lava uitgebraakt, die een kanaal vormde over de noord westelijke berghelling. Door dit kanaal stroomde de lava de zee in, waarbij stoomkolommen wer den ontwikkeld. Geen van de 500 inwoners van S'romboli is gevlucht, daar de lavastroom de on het eiland ge lepen dorpen niet bedreigt. De filmster Ingrld Bergman en haar Italiaanse productieleider Roberto Rossellinl. die op Strom boli opnamen hebben gemaakt van een film. die de titel ..Na de orkaan" zal krijgen, hebben he*4 eiland verlaten. Het werd hen bepaald te heet onder de voeten. nister Wisjinski Zaterdag j.1. met betrekking tot het stadsbestuur van Berlijn heeft ingediend en de oplossing, welke zijn collega Ache- son daarvoor, namens de drie Westelijke mogendheden heeft voorgesteld. He* verluidt, dat de voorstellen van Wisjinski betreffende de con trolerende bevoegdheden, die aan een nieuw gea'iieerd» Komman- dantura" ever Berlijn zouden moeten worden voorbehouden, ge heel volgens hetzelfde principe zijn opgesteld als de door hem bij het begin van de conferentie voorgestelde oplossingen voor het in ere herstellen van een geai-, lieerde controle-raaH voor geheeb Duitsland. Waarnemers zijn van mening, dat, nu de vier ministers drie n^aal achter elkaar in geheime zitting zijn bijeengekomen, zij even ver zijn verwijderd van het vinden van een oplossing voor 't instellen van een stadsbestuur over Berin, als van het herstel len van een door de 'le« <no- gendheden gezamenlijk over Duitsland uitgeoefende controle. PRIJS KRENTENBROOD VRIJ Blijkens een publicatie in de Ne derlandse Staatscourant heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening de prijzenbe. schikking krentenbrood 1948 Inge trokken. zodat krentenbrood niet laneer aan prijsbepalingen Is ge bonden. Incidenten fn Jeruzalem Te Jeruzalem zijn heftige inci denten veroorzaakt door ultra or thodoxe Israëlische elementen die 1e strenge naleving van de sab- Mtwetten gehandhaafd willen zien Er werden talrilke personen ge wond en de politie moest verschel 1ene schoten in de lucht; lossen nm de orde te herstellen. Deze godsdienstoorlog in het klein wordt reeds sedert enlee tijd te Jeruzalem door genoemde ortho doxen ?-?voerd. die h?t vooral ge munt hebben on café's die op de sabbat open blijven of zelfs op oersonen die in hun ogen de sab bat schenden door op straat te ro ken. DE BATAVIAWEER THUIS! De KLM Consellation PH-TDB ,£atavia", die Zondag 29 Mei j.1. van Schiphol vertrok voor de openings vlucht van de nieuwe trans Atlan tische KLM lijn naar Curagao via Montreal en Havana i op Schiphol teruggekeerd. Aan boord bevonden zich behalve Z K H Prins Bernhard en de overige gast en ,dte deze eerste vlucht naar Canada meemaakten, ook de Canadese generaal Moiton en echtge- note de wethouder van Montreal, de heer Asselin, die de burgemees ter van Montreal verteaenimordig1 en mevrouw Asselin die een geschenk van de burgemeester van Montreal voor de burgemeester van Amesterdam medebracht. Bovendien kwamen zes vooraanstaan de Cubanen als gasten van de KLM mede. Z K H Prins Bernhard verlaat het vliegtuig. Fantastische winsten voor aandeelhouders SVV KAMPIOEN VAN NEDERLAND Door een 3-1 overwinning op Heer enveen heeft SVV Zaterdag avond in het Feyenoordstadion te Rotterdam het voetbalkampioen schap van Nederland, zeizoen 1948-1949 behaald Zakenlieden en zij. die opties willen verkrijgen, laten geen tijd verloren gaan in de ..Gold rush", die ontstond no liet bekend wor den van de buitengewoon rijke goudvondst op de boerderij erf deel" nabij Odendaalsrust. Zij on derhandelden Zaterdag met boe ren en andere eigenaars In het dorp Henneman. dat op vijf mijl van de boerderij gelegen ls. Deze boerderij ls het eigendom van 'n rijke boer. die :lch uit het be drijf heeft teruggetrokken. HIJ erfde de boerderij van zijn vader en gaf haar daarom de naam erf deel. De leiding berust thans reeds zes Jaar bij zijn zoon. Onlangs gaf hij een optie op 1700 ha land voor ruim 2 mlllloen gulden, maar tot dusver is daar van nog geen gebruik gemaakt. De beurswaarde van het aande lenkapitaal der Free State Gold Areas, die de optie heeft, is Vrij dag bij de handel ter beurze ge stegen van 1.725.000 pond ster ling tot meer dan 4.000.00(1 pond sterling na het bekend worden van de goudvondst. De wedstrijd tussen het Joodse team Hakoah uit Berlijn en een ploeg van de Sued-West club. die aangekondigd was als een vriend schap.?-ontmoeting". nam een plotseling einde toen de meeste leden van Hakoah verwikkeld wer den In een allerhevigst vuistge vecht met hun tegenstanders waarbij het publiek, in twee kam pen verdeeld, spoedig een hancfle hielp. Hakoah leidde met 31 toen een van zijn spelers, menende dat hij op ongeoorloofde wijze geno men was, iemand van de Sued- West club een tik in zijn gezicht gaf. De broeder en ploegmaat van het slachtoffers schoot te hulp en sloeg de aanvaller neer. Daarmee was het hek van de dam en voor dat de scheidsrechter kans had om tussenbeide te komen ransel den de spelers op elkaar in ter wijl een aantal toeschouwers, die het onder elkaar ook niet eens waren het terrein op stormde en mee ging knokken. De orde kon pas worden hersteld nadat mee gedeeld was dat de wdstrijd niet hervat zou worden VLIEGTUIGONGELUK BIJ PORTO RICO. Een transportvliegtuig van de maatschappij ..Strato" is met 81 Personen aan boord in de Carablsche Zee bij Porto Rlco neergestort. De kustwacht heeft 22 overlevenden op een nabijgelegen eiland waargeno men. Het toestel, dat van San Juan, de hoofdstad van Porto Rico, c-p weg was naar Mlami, had 57 volwassenen en 18 kin deren als passagiers aan boord vermoedelijk grotendeels be woners van Porto Rico. De be manning bestond uit 0 per sonen. Kotters van de kust wacht en vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn met de redingswerkzaamheden begonnen. Het publiek belegerde de effec tenbeurs en de kantoren der ef- fectenmakelaarb te Johannesburg De koers v. aandelen Frees State Gold Areas stegen van 36 tot 43 shilling. Vrijdagochtend brach ten zij nog slechts iets meer dan 15 sh. op. Aandelen van maat schappijen in de Vrllstaat in het algemeen zijn eveneens snel ge stegen. Op Zaterdag ls de effecten beurs te Johannesburg r.iet vooi officiële transacties geopend, maar de effectermakelaars had den zich er al meer verzoend, dat het ditmaal een zwaar weekend voor hen zou worden. NOG MEER? De vondst- van een goudader, zelfs nog rijker dan die van ..erfdeel" wordt van een naburige boerderij gemeld. Het bericht ls nog niet b^ve^igd. Dr B Bruegel heeft de Tsjecho Slowaakse regering per brief mee gedeeld ontslag te hebben geno men uit zijn post van hoofd der Tsjechoslowaakse missie te Ber lijn, daar hij het niet eens is met de politiek van zijn regering t.o.v. Duitslad. De Franse president. Vincent Aurlol. is aan boord van een krui ser uit- Algiers te Toulo aangeko men. Door een gezamenlijke verkla ring on het laatste ogenblik van vijf Belgen, aan wie het doodvon nis weeens verraad inmiddels is voltrokken, ls een zesde veroor deelde. zekere Joseph Simar. nog van terechtstelling gered. De ver klaring van de vijf werd ijlings naar Brussel overgemaakt en op grond hiervan verleende de mi nister van justitie uitstel van exe cutie. Apostel van de Astronomie Een 49-jarige Rus, Khariton Salkazanof geheten, en ge kleed in een bruine pij en sandalen, vervoegde zich Za terdag b\j het Paleis de Marble Rose te Parijs en trachtte zich bij de ministers van bui tenlandse zaken der grote vier te voegen. Hij kreeg geen kans De man had vier keurig ge typte brieven bij zich, die aan elk der ministers was ge adresseerd. Elke brief begon niet de woorden: „Als apostel van de astronomie, eerste bur ger van het firmament ver zoek ik de vier ministers de wereldproblemen ie bestude ren in het Ucht van de tier- ten. Waarom zoudt giJK hier kibbelen op deze nietige pla neet, terwijl interplanaire zaken onze aandacht i petsen?" In het manifest zegt hij, dat Attlee, Stclint Auricl en Truman zich aan' het hoofd van een wereldregering die nen te stellen en de belangen van alle mensen moeten ver dedigen. Belangrijk besluit In de vergadering van de raad de# gemeente Hoogkarspel ia een belangrijk besluit genomen. De gemeente Hoogkaf spel ligt hier een heel eind vandaan, duf U zult wel begrijpen, dat het beslalj van meer dan plaatselijke betekenis i| geweest, anders was er voor ons gee£ reden om er op deze plaats op in te gaan. De Raad heeft besloten om de gelden die verkregen worden door de beffinj van vermakelijkheidsbelastingen, te stof ten in 'n fonds, waaruit instellingen die een cultureel doel nastreven door de gemeente kunnen worden gesubsidieerd Hoogkarspel is niet de eerste gemeente is ons land. Met name in Brabant zijn al enkele gemeenten voorgegaan en heb ben in iets andere vorm een zelfde be sluit genomen. Het is wel merkwaardig, dat de plaat sen, waar de Raad in meerderheid Katbd lick is, een dergelijk vruchtdragend ini- tiatief durft nemen. Het is voor ons een bewijs, dat de Katholieken een politiek durven voorstaan, waar n-dc-en een voorbeeld aan kunnen nemè: ldt niet alleen dit onderhavige on orp. Uit eigen ervaring is het on* heleend dat ze inzake gezinszorg, inzn' wijk verpleging, kinderuitzending, k- --zorf en andere dingen die de gezond' 'toe stand van ons volk raken, e -lillek voeren, die er zijn mag. Er mén sen, die zich daar aan ergeren cm die beweren, dat bet hier nftslnitend Katbo lieke politiek geldt. Wij scharen ons niet aan htm zijde. Integendeel. Tiet moge ons een aansporing zijn. om op dat gebied meer te doen, dan wel eens het geval is. Om nu op bet geval Hoo-.-k -e! terug te komen, we begroeten dit >nija tief met vrengde. Reeds eerder behhen we in artikelen er op gewezen, dat de vermakelijkheidsbelasting een onaange name belasting heeft, die een belemoir ring kan zijn voor het cnltnrele levfn. Met nadruk hebben we er toen o; ge wezen. dat deze belasting gpen s!ui'post van de begroting mag 2ijn. Wanneer meerdere gemeenten dit voorbsc1! zou- den volgen, zouden vele bezwaren, •••gén de vermakelijkheidsbelasting worden op geheven en werd er in iede-, geval het karakter van een sluitpost aan ont nomen. Maar welk een wijde fersn-, en openen zich hier niet voor verschillende gemeentebestnren. Wat kan bet cirltu- rele leven er niet sterk door gestimu leerd worden Hoe rïïftwffls komt liet niet voor, dat verschillende verenigin gen, die een cnltnreel doel nastreven, met grote financiële moeilijkheden heb ben te kampen Wat doet de gemeente voor deze veranigingen In sommig® gevallen wordt een kleine subsidie toe gekend. In andere gevallen is de ge meente zo welwillend om de vermake. lrjkheidsbelasting voor deze verenigingen tot een minimum te beperken. Dat i» niet voldoende. Elke gemeente, die een -orm van vertegenwoordiging ls van een olksgemeenschap, heeft zich voor bet uturele leven van die volksgemeenschap offers te getroosten. Hier wordt ons de weg gewezen. Wij bevelen deze zaak Tan ganser harte aan In de belangstel ling van allen, die geroepen zijn om een gemeente te besturen. Hef algemeen helnng kan er slechts wel hij varen v Z. DR. BEEL WEER IN NEDERLAND Dr. Beel is per KLM-Constella- tlon ln Nederland teruggekeerd. Te zijner begroeting waren op Schiphol o.a. aanwezig de minis ters Drees, Schokking van Maar- seveen en van Schaick. alsmede Romme. Een groot aantal journa listen omringde dr. Beel toen hij in gezelschap van zijn vrouw en dochters in de aankomstloods de douaneformaliteiten vervulde. Toe komstplannen? zei dr. Beel la chend, die heb ik niet. Ik ga eerst met, vacantie.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1