Taxi's snorren door Amsterdam Woningzoekenden stichtten een bond Over oud worden, jong blijven, apenklieren en nog iets ijnheer de Burgemeester.... VERSPILLING Is het u wel eens overkomen, dat n bij Iemand het huis binnenkwam en dat u zag. dat de kraan van de waterleiding openstond, zodat een straal van het kostelijke water maar wegstroomde, zonder da't 't enig nut had? He past u natuurlijk niet om die kraan dicht te draaien, want u heeft met eens andermans zaken niets te maken. Toch is het mij laatst een keer overkomen. Ik stapte een huis bln nen en daar ruiste 'n waterval op een schaaltje. In mijn verontwaardiging over deze verspilling draaide ik de kraan dicht. Even later kwam de vrouw des huizes naar binnen en verwonderd keek ze me aan. Toen moest ik wel opbiechten dat ik de msidadiger was. Verwonderd vroeg de dame wat of dat nu hinderde da^ er wat wa ter wegliep. Ik kan u verzekeren, dat ik haar precies heb uitgelegd, dat het wel hinderde. Da^ we met water niet roekeloos moesten omspringen, om dat de watervoorraad niet onuit puttelijk is en er energie nodig 1s om het water in huis te krijgen. Ze begreep me en ze heeft me beloofd haar leven te zullen bete ren. Misschien dat er onder onze le- xers meerderen zijn. die de schoen willen aantrekken die hen past. x Trouwens niet alleen op het ge bied van water zullen we zuinig moeten zijn. We denken wel eens dat dé rijk dommen van de wereld onuitput telijk zijn. En dus doen we maar raak. Als u eens ziet hoe ontzag lijk veel er verkwist wordt! Hoeveel auto's rijden niet hon derden kilometers met alleen de bestuurder er in. Hoe dikwijls ge beurt het niet, dat de lampen bran den, terwijl het nog dag is? Veelal wordt er niet eens op gelet. Het kost ons geld maar daar wordt nie: naar gekeken. Behalve dat, er gaat benzine verloren, er gaan kolen verloren en dat zijn produc ten die niet vervangen kunnen worden. Daar waren millioenen Ja ren voor nodig om ze te vormen x Zelfs in Amerika, waar toch werkelijk ontzaglijke voorraden zijn. maakt men zich zorgen over de tomeloze verkwisting. En dat Wil wat zeggen. In Lake Succes zal nu in Augustus een wereldconfe rentie van geleerden worden ge houden. die 'n inventarisatie gaan opmaken van wat er zo ongeveer ©p onze goede aarde te vinden is. Dan gaan ze enkele dagen pra ten over wat we nodig hebben en wat we alzo kunnen gebruiken. x— Daaruit kun u zien dat de ge leerden zich ernstig bezorgd ma ken. Met het voedsel zal het voor lopig nog wel wat gaan. De aarde kan immers altijd door bebouwd worden, tenminste als we het niet al te dom aanleggen. Maar ook over de vis maakt men zich ongerust. Er komen steeds meer vissers op de zee en de vangmethoden worden geregeld be ter. terwijl de vis niet onuitputte lijk is x Eigenlijk moesten we blij zijn, dat men verstandig begint te wor den en toch kunnen we er slechts smalend om lachen. Want hebben we in 25 Jaar geen twee wereld oorlogen meegemaakt, waarin zo ontzaglijk veel kostbare goederen slnloos zijn vernietigd? Zoveel zelfs, dat we er jaren lang van zouden hebben kunnen pro fiteren. En dan gaan ze nu praten over Aet voorkomen van verspilling. Of zouden de geleerden op dat «ongres misschien gaan praten ©ver middelen om de oorlog te voorkomen? Als ze eens tot de con clusie kwamen dat het militairisme de alles verslindende slokop is, waardoor zo ontzaglijk veel ver spild wordt, dat het niet is vol te houden. Als de heren tot deze conclusie kwamen, zouden ze misschien de staatslieden kunnen overtuigen, dat er een middel is om de voor raden van de wereld wa^ langer te doen strekken. Is dat niet het geval dan moe ten we er om lachen. Wijsheid in dichtvorm Men moet het groot publiek doen voelen en verstaan. Dat er geen schoonheid zonder waarheid En geen bevalligheid zonder eenvoud kan bestaan. Haasten naar roem en getalm tot beslissing Dat is de weg naar berouw en vergissing. Een ieder zoekt geluk, want geluk trekt ieder onzer aan. Maar talloos zijn de wegen waarlangs we zoekend graf waarts gaan. Veertig jaar geleden werd het toen nog rustige Amsterdam, waarin zelden een veheikel werd gezien, dat anders dan door paardekracht werd gedreven, verrast dior een twaalftal mon sters. Dit waren de eerstae taxi's die in Amsterdam en ons land op de straat kwamen en onmiddel lijk in de smaak vielen. Deze taxi's geëxploiteerd door de Amsterdamse rijtuigmaatschap pij, werden electrisch gedreven en waren het bezit van een nieuw opgerichte vennootschap de „Am sterdamse Taxameter Automobie len Maatschappij" (Atax) Het nieuwe bedrijf fltreerde en al spoedig werden concurrerende maatschappijen opgericht. Steeds meer auto's gedreven door ben zinemotoren verschenen op de wegen. De oorltg 1914-1918 maakte voor een korte tijd een einde aan de concurrentie: aangezien er geen benzine werd verstrekt. De „A'ax" alleen bleef op de weg. In 1919 echter ging de „Atax" er toe over ook met benzine-auto's te gaan rijden, omdat deze werden erkend als de wagens van de toe ktmst. De bezetting van Nederland door de Duitsers maakte een eind aan het gehele taxi-bedrijf. Geduren de de laatste vier maanden van de oorlog wer_ bovendien het ge hele wagenpark van de „Atax" in beslag genomen en is sindsdien niet meer teruggevoerd. Na de be vrijding werden wagens aange schaft, uit de dumps, van diverse merken en fabricage-jaren, met als gevolg veel reparatlewerk en noodzakelijke desorganisatie van de vroegere werkwijze van de „Atax". Het uitblijven van een voldrend aan'al voor het taxi-be drijf passende en economische wagens maakte de exploitatie Te electriieifsvoorziening Daar de uitbreiding van onze elec'rische centrales eerst over 2 jaar zal zijn voltooid, dreigen gedurende de komende twee win ters moeilijkheden met de electrl citeitsvoorziening op de spitsuren te ontstaan. Het elecriciteitsver- bruik voor allerlei doeleinden ver toont nl 'n toerneming, z- dat 'net de in de vorige winter getroffen maatregelen niet zal kunnen wor den volstaan. Een interdepartementale com missie overweegt, welke maatre gelen moeten worden genomen om met name een te hoge ochtend en avond piek te voorkomen. Daar vraagstukken van arbeidstijd bij deze aangelegenheid in het ge ding komen, is aanwijzing ver zocht van een vertegenwoordiger van de Stichting van de Arbeid om aan de besprekingen deel te nemen. Als zodang is de heer R. A. Jongbloed aangewezen. Tevens heeft het stichtingsbe stuur zich beraden over te nemen maatregelen. Het was van mening dat bekorting van de middag- schaft tot een half uur en ver vroeging van de werktijd met een uur psychologische moeilijkheden zullen veroorzaken, die de produc tie ongunstig zullen beïnvloeden. Hoewel bezwaren van de zijde van landbouw en middenstand werden erkend, achtte het bestuur van de Stichting van de Arbeid het denk beeld om de ochtendpiek te bestrij den door invoering va nde West Europese tijd gedurende de peri ode van 20 November tot en met 4 Februari 1950. aanvaardbaar. Deze gelegenheid wordt thans door de regering bestudeerd. thans zeer kostbaar. De leiding van de „Atax" streeft er nu naar. om zoals in Londen dit het geval is, oo kin Amsterdam één model taxi in te voeren. Het jubileum zal tp 9 Juni a.s. worden gevierd. Des middags ls dan in gebouw „Planclus" een re ceptie en een tentoonstelling van modellen van alle vervoermidde len, die in de loop der jaren door de A.R.M. werden gebruikt. Des avonds volgt in Krasnapolky een feestavtnd voor het personeel. In een openbare vergadering te Den Haag is opgericht de NBW (Nederlandse Bond van Woning zoekenden (woninglozen)). Deze bond stelt zich tot doel de behar tiging van de belangen van alle Nederlandse woningzoekenden en woninglozen, en wel in het bijzon der die van de leden van de bond. Het einddoel is: de gehele Ne derlandse bevolking aan een eigen woning te helpen. Onder „eigen woning" wordt verstaan een wo ning, die in haar geheel afsluit baar is, die door één gezin be woond wordt en die, indien geen eigendom van een gezinslid, dan „leeg" dus niet gemeubileerd of gestoffeerd, van de huis-eigenaar tegen ten hoogste de officieel toe gestane maximum huurprijs is ge huurd. De bond tracht dit doel te bereiken door: 1. Een campagne ter bevorde ring van de woningbouw. 2. Een actie voor een rechtvaar dige herverdeling der op het ogen blik aanwezige woonruimte. 3. Te ijveren voor het toestaan van een „woninglozenaftrek" bij het vaststellen van he belastbaar inkomen door de belasting-autori teiten. De dokter had zijn gewone Woens dagavond bijeenkomst in de hui selijke kring. Waarover zullen wij het ditmaal eens hebben?" vroeg hij en meteen kwam het ant woord van de rechter, een vriende lijke grijze heer met Paar biJ- zonder schrandere en levendige ogen: „Oud worden en Jong blij ven!" „Een mooi onderwerp" vond de dokter. „Door alfe tijden heen hebben de mensen zich er mee bezig ge houden. Mannen der wetenschap, wijsgeren en kunstenaars. Het ge heim van jong te blijven, zo heeft eens een geestige Ier gezegd, ligt hierin, dat je er voor zorgt een emotie te hebben, die je slecht be komt!" Het gezelschap lachte. „Jammer dat dit niet alleen van jezelf af hangt. In de eerste plaats bezor gen je medemensen je vaak heel onprettige emoties en bovendien heb je dan nog je eigen aandrif ten, die Je in allerlei onpleizierige situaties kunnen brengen" be toogde de student ernstig. Maar de doker maakte een af-r. Om ie hikken van het lachen Het geval van dat Engelse jongetje, dat maar aan één stuk door blijft niezen heeft - zij het dan op ander ter rein - navolging gevonden in Nederland. Daar is n.l. 'n lieftallige dorpsschone, ge naamd Rika Colijn, wonen de in het mooie Land van Heusden en Altena, aan het hikken geslagen. Ze hikt nu al een hele tijd achter el kaar en het wil maar niet ophouden. De dorpsdokter heeft haar behandeld en de hik is daarna wel vermin- derdt maar toch nog niet verdreven. Rika hoopt -hik, dat het echter - hik gauw over zal zijn - hik. En ook in Australië kampen ze met zo'n gek geval. Daar is n.l. een kapitein aan 't lachen geslagenHij kan er maar niet mee op houden. De doktoren staan vertwijfeld. Slechts met slaapmiddelen kan men hem een beetje tot bedaren bren gen. Tot de arme man weer wakker wordt en begint te brullen van 't lachen. Hij vbndt het niks leuk. Geluk kig is de „lachziekte" echter ongevaarlijk. werend gebaar. „Zo'n uitspraak moet je niet al te letterlijk opne men, hoewel er toch een diepe kern van de waarheid in zit. Het verouderingsproces valt in 2 helf ten uiteen: een geestelijke en een lichamelijke. Nu is het buiten kijf, dat men bij het verouderen van het lichaam gemakkelijker een frisse levens houding bewaart, naarmate men geestelijk minder gespannen leeft' Ook op de lichamelijke veroude ring is dit van invloed. Geestelijk evenwicht verhoogt de vitaliteit". „U zie het ouder worden dus voornamelijk als een vraagstuk van geestelijke aard?" vroeg 'n Jong meisje. „Zo zou ik het niet willen for muleren. De geest heeft ontegen zeggelijk ook op dit gebied een grote invloed op het lichaam. Voorts kunnen wij door onze ge hele levensinstelling er belangrijk toe bijdragen, dat we, bij het klim men der jaren, ons Jong en fris blijven gevoelen ,maar aan de an dere kant mag nie^ uit het oog worden verloren, dat het lichaam lonherroepelijk veroudert. De ge. fslachtsklier scheidt inwendig hor monen af, die in de bloedsomloop worden opgenomen. Deze afschei ding nu vermindert met het klim men der jaren en het ouderdoms- proces gaat hiermede gepaard. Vandaar dat Voronof op 't denk beeld is gekomen om klieren van jonge apen in te planten hetgeen dan een tijdelijke verjonging ver oorzaakte". „Daar hoor Je tegenwoordig an ders niet meer zoveel van!" merkte de rechter op. „Het is een mode geweest onder welgestelde lieden. Voorts heeft men er veel te veel reclame voor gemaakt. Nee, de steen der wijzen is ook o pdit gebied nog niet ge vonden". Merkwaaraige experimenten „In Rusland schijnt men tegen woordig anders in dit opzicht merkwaardige proeven te nemen Weet u hier meer van?" infor meerde de student. „Je bedoelt zeker de experimen ten in het Bogolemets Instituut? Ja, die zijn werkelijk heel interes sant. Bogolemets heeft de oorzaak van allerlei ziekten en ook van 't verouderingsproces gezocht In de toestand, waarin ons bindweefsel verkeert. Zoals Jullie weten wordt om zo te zeggen, ons hele lichaam door bindweefsel bijeen gehouden en het vervult dan ook een be langrijke functie in ons bestaan. De Russische geleerden nu, die zich met dit probleem bezig hou den, menen, dat het bindweefsel een grote rol speelt bij allerlei herstelprocessen. Bogolemets heeft een serum laten vervaardigen, 4. Bestrijding van de woon- rulmtewoeker In al zijn vormen. 5. Het Nederlandse volk ervan te overtuigen, dat niemand in tijd van woningnood over meer woon ruimte mag beschikken dan voor hem en zijn gezin strikt noodza kelijk is. 6 Het oprichten en instandhou den van een centraal woningbu reau. 7. Het geven van raad aan zijn leden door juridische adviseurs. 8. Het uitgeven van een tijd schrift. waarvoor het beenmerg en de milt van gezonde mensen, die door een ongeval om het leven zijn geko men, als uitgangspunt dienen. De ze grondstoffen worden op paar den overgebracht en van de paar den verkrijgt men dan het AGS- serum, waarmede belangrijke re sultaten zijn behaald bij de gene zing van beenbreuken, roodvonk, rheumatiek en gezwellen, terwijl men in de Jongste tijd ook ver bluffende uitkomsten schijnt te hebben verkregen bij het wegne men van ouderdomsverschijnselen' Lieden, die als wrakken de kliniek werden binnengebracht, konden na de serumbehandeling verjongd huiswaarts keren". ,JDus toch de steen der wijzen?" interrumpeerde de advocaat in het gezelschap ondeugend. „Alsjeblieft niet" antwoordde de dokter prompt. „De Russen zelf zijn uiterst voorzichtig met hun conclusies. Zij gaan niet verder dan de bewering, dat zij met de bindweefseltheorie de vinger ge legd hebben op het gevoelige punt In het ouderdomsproces. Maar zij zijn vol vertrouwen, dat zij op de goede weg zijn. Reeds de grote Metsjnikof was van mening, dat ouderdom een ziekte is. die als iedere andere ziekte kan wordea genezen. Metsjnikof stierf in 1916 en heeft de nieuwe ontwikkeling niet meegemaakt. Maar de gene ratie. die hem is opgevolgd, ls voortgegaan en werkt nu r eeds enkele tientallen jaren met koorts achtige ijver aan het probleem van de ouderdom en de dood. Het Bo- golomets Instituut in Kief bezit 'n afzonderlijke afdeling voor de ouderdomsbestrijding. Meer dan zeshonderd patiënten kunnen daar in observatie worden gehouden. Dagelijks komen ziekenauto's met menselijke wrakken binnen. Vele van deze lieden hebben, naar het oordeel van Bogolomets nog een half leven voor de boeg en, indien de rapporten Juist zijn, weet hij. zoals ik reeds zei. heel knappe din gen met hen te bereiken, met na me dan door toepassing van het ACS-serum. Ook elders in Rusland wordt hard aan dit vraagstuk gewerkt. Een bijzondere gemeenschap Buffon en zijn navolgers stelden zich op het standpunt, dat wan neer het menselijk lichaam 20 a 25 jaar nodig heeft om volwassen te worden, de levensduur eigen lijk op het vijf- of zesvoud daar van zou mogen worden gesteld. De Russen vinden die theorie nog niet zo gek. Zij hebben een klein re- publekje ontdekt, waar niet min der dkn 4000 lieden wonen, die allen een heel stuk over de hon derd zijn. De meesten dezer hon derdjarigen zijn nog zeer fris. doen hun werk en zien er veel Jonger uit dan zij zijn. Een wetenschap pelijke expeditie, die in de bewuste streek het is de republiek Abh- kazia in Georgië een onderzoek instelde, is met allerlei gegevens teruggekeerd, waaruit Bogolomets en zijn mannen moed hebben ge put. Zij bracht foto's mee. o.a. van een 120-jarige. die nog monter te paard reed en van een 164-jarige, die in zijn boomgaard lichte werk zaamheden verrichtte. Ook al moet men op deze leeftijden misschien een aftrek voor overdrijving toe passen. dan blijven zij nog merk waardig genoeg." De dokter zweeg en keek rond waar de "thee bleef Maar de rechter gunde hem nog geen rust. „En je eigen conclusie?" Twee opvattingen „Dat de wetenschap ook op dit terrein nog slechts in haar kinder schoenen staat. Dank zij de hygië ne, sociale zorg en verbeterde in zichten ls de gemiddelde levens duur van de mens in de laatste honderd jaar een geweldig stuk omhoog gesprongen. Er is geen en kele reden waarom er geen nieuwe ontdekkingen zouden komen, die onze levensduur nog belangrijk zullen verlengen. Dit zal dan voor ons maatschappelijk stelsel allerei gevolgen met zich brengen. Denk alleen maar eens aan het ouden- dagspensioen. Of het veel tot ver groting van het menselijk geluk zal bijdragen, waag ik echter te be twijfelen. De mensen willen alle maal graag Jong blijven en denken daarbij vooral aan de zinnelijke dingen des levens. De werkelijke jeugd ligt ecfcter op het terrein van de geest. Wie de kunst verstaat om ondanks alle teleurstellingen en bitterheden, een blijmoedig „ja" te blijven zeggen op het leven, wie met zijn tijd weet mee te'gaan, buigzaam blijft, en niet verstart, voorbije Jeugd niet berouwt, die zal. zonder sera of andere kunst middelen. oud kunnen worden en toch iets weten te behouden van de vederlichte blijheid, waardoor de jeugd ons bekoort en ontroert" De oude rechter met de jonge ogen knikte instemmend. Maar de student was niet voldaan. „U troost ons met wat filosofie, maar Bogolomets wil de kwalen en de pijnen van de ouderdom weg nemen. Daarom voel ik meer voor Bogolomets dan voor U!" wierp hij de dokter tegen „Dat is het voorrecht van de ieugd!" glimlachte deze terug en deed een stap voorwaarts om zijn deel te bemachtigen van de verversingen, die Juist rondge diend werden. G. Klanken WOENSDAG 8 JUNI NA 12 UUR Hilversum I 301 m 12.00 Ac-' cordeola; 12.38 Orkest Edmundo; 13.00 Nieuws: 13.30 Orkest. Ma- lando. 14.00 Gesproken portret ten: 14.15 Moderne kamermuziek 15.00 Voor de zieken: 15.30 Jeugd uitzending; 17.15 Metropole-or- kest; 18.00 Nieuws: 18.30 Nederl. Strijdkrachten; 19.15 Silvestri- kwartet. 19.30 Voor de jeugd: 20.00 Nieuws: 20.15 Internatte - naal orkest van jonge beroeps musici: 21.10 ..Een Vagebond", hoorspel. 22.00 Operette uit Wee- nen: 22.45 Van boek tot boek: kest; 21.30 Radio Philharmonisch orkest: 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m 12.00 NCRV-koor: 12.33 Ensemble Lach mann; 13.00 Nieuws. 13.15 Man- dolinata: 14.00 Bondsdag Geref. Meisjesver.: 15.00 Pianospel: 15.15 Alma Musica: 1600 Jeugduitzen ding; 17.30 Pianoduo. 18.00 Lu thers zangkoor: 18.30 Lezing over stotteren: 19.00 Nieuws. 19.30 So ciale verhoudingen in Indonesië: 20.00 Nieuws: 20.15 Uitzending over de Zendingszaak der Kerk: kest; 23.00 Nieuws. —DONDERDAG VOOR 12 UUR Hilversum I 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws. 7.30 en 8.15 Gram.platen: 10.00 Morgenwijding: 10.15 Ar beidsvitaminen: 11.00 Orgelcon cert. Hilversum II 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws: 7.15 en 8.15 Gram.muz.: 9 40 Schoolradio; 10.15 Morgen dienst.. 11.00 Radio-ziekenbezoek; 11.40 Schoolradio. Volgens het persoureau Ceteka ls een poging om een trein nabij Praag te doen ontsporen mislukt. Uit een betreffend communiqué blijkt, dat de aanslag voor enkele dagen op de lijn Praag-Semlchov enkele kilometers ten Zuiden van de hoofdstad, werd gepleegd. Met springstoffen waren de rails be schadigd. N. Er wordt geknoeid bij de school- bouw in Harrelaar, de gemeente van de verdronken burgemeester Poort mans (nu de gemeente van onze werkloze boekhouder Tulleners, die, doorgaande voor de burgemeester, zwaar gewond in een ziekenhuis ligt). De aannemer Derksen en zijn compagnon hebben nu stiekum een groot aantal te korte palen geheid, z.g. stompen. Het is door niem<md gezien, daar hebben ze wel voor opgepast. Het bouwtoezicht is er niet afdoende in Harrelaar.' Een paar duizend gulden extra voor die scharrelaars door J. P SMITH 14. Derksen bleef staan keek zyn com pagnon nijdig aan, zag, dat de ander hem wat wijs maakte en liep weer door. „2k>nder gekheid wat heb je Harm gezegd?" „Harm, Harm? weet ik veel, wat voor nonsens ik allemaal tegen die kerel heb uitgekraamd. Hij vond het ellendig, dat hij zo laat en zo lang moest overwer ken." „Ik had hem anders al wat over ons nieuwe systeem verteld," viel Derksen zijn compagnon in de rede. „Jij met je nieuwe systeemja, zo'n polderkerel is ook van gisteren daar geloofde hij natuurlijk geen steek van. Maar stel je gerust ik heb hem wel zo wat kunnen overtuigen het nieuwe systeem is geheim, vandaar, dat we 's nachts de koppen er in moesten slaan. Ik heb hem een tientje extra be loofd." „Wel ja, waarom geen twee tientjes?" vroeg Derksen schamper. „Had ik misschien nog beter kunnen doen. In elk geval heeft Harm er werk voor gedaan de kerels, die jij om koopt kosten geld, zónder dat ze er een hand voor uitsteken. Die fijne burge meester hierDuizend gulden geef ja de vent, zonder dat hij er één stap voor doet." „Jij weet net zo goed als ik, dat we dat werk hier nooit gekregen hadden, als h ij er niet geweest was. Die duizend pop hebben we er al lang en breed uit. Het is vervelend genoeg, dat die vent een ongeluk moest krijgen." „Wat moest je vanmorgen met hem behandelen?" vroeg de compagnon. „Wou je hem weer wat toestoppen?" „Dat niet ik wou hem op de hoogte brengen.hem even vertellen, dat we vandaag en morgen en overmorgen zijn opzichter wel kunnen missen. Die op zichter is wel een boerekerel, maar *o snugger is hij toch nog wel, dat het hem zou opvallen, dat in één nacht het ge hele schooltje geheid was." „En dat door twee man," grinnikte de compagnon. „Het nieuwe systeem hè?" „Zeur niet ze praten overal tegen woordig van bezuinigen. Me dunkt dat het prachtige bezuiniging is, als je niet meer behoeft te heien." „Een bezuiniging voor je eigen zak," antwoordde de Co lachend. „Ik vind, dat we Harm Zaterdag best twee tientjes mogen geven. Wat heb je nou aan een burgemeester, die in het ziekenhuis ligt? Als die opzichter nu straks komt en rapport maakt, zijn we zuur." „De opzichterLaat die maar aan mij over," stelde Derksen voor. „Nou, dat ken ik dat zal weer een lieve bom duiten kosten." ^Alla waar naar zijn geld," vend Derksen. „Je kan heus niet zeggen, dat ik niet op de duiten let. Toen we met burgemeester Poortmans gesproken had den, dacht jij, dat de man helemaal niet te krijgen was. Ik kreeg hem wél voor heel wat minder dan jy dacht." „Zijn plok was toch anders nogal be hoorlijk." „Als de vent handig geweest was, had hij er nog meer van kunnen maken. Je moet niet kletsen." Enige tijd liepen de twee mannen zwij gend voort. „Wat denk jij van die Zil ver?" vroeg Derksen toen. „Zal wel net zo zijn als de rest," ant woordde de compagnon onverschillig. „Als Poortmans lang onder water blijft, zou je met hém kunnen aanpap pen." „Ik zal wel oppassen," vond Derksen. „Je hebt toch weinig kijk op mensen, dal moet ik zeggen. Die hoort tot het soort, dat je zou aanbrengen als je over zo ieta begon. Zilver is van hetzelfde slag als die lammeling van een opzichter." „Als je die vent een sigaar laat op steken, is hij al bang, dat je hem wilt omkopen," lachte de Co. „Een geluk, dat hij zo oerstom is." „En dat Poortmans hem tot dusver een beetje uit de buurt v^st te houden, als het nodig was." (Wordt vervolgd)m

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3