patfenfiakkeH is een artistiek beroep EMIGRATIE Het openluchttheater van Bergen Brandstoffen /roer en/uinder fiersoneel Kunstzinnig Bergen ty EINIG beroepen zijn zo oud als dat van Potten bakker. Reeds in de grijze oudheid kende men aarden kannen en kruiken, waarin de drank des levens werd bewaard. Al waren de producten meestal fan primitieve vorm, zij droegen altijd iets van de tiel van de maker uit in de wereld. Blonk het werk van de échte kunstenaar uit, dan werd het pas door het nageslacht als een kunstwerk beschouwd. Door dat in de loop der lijden de eis naar meer en goed koper aardewerk dringender werd, verdween in dit beroep de zelfstandige handwerker zo goed als ge heel. De industrie kwam naar voren. Toch blijft de pottenbakker, zelfs in de industrie, een belangrijke plaats innemen. In ons land zijn naar schatting nog bijna vierhon derd pottenbakkers te vinden. Al draaiende en knedende bewerken zij met hun gevoelige vingers de klei en scheppen zij hun product naar eigen aard en aanleg. Ock Bergen telt een aantal dezer kunste naars, die in het culturele leven aldaar, tussen de schilders, beeldhouwers en overigen, een eigen plaats innemen. Helaas is ook in dit vak de klad ge komen. De industrie is daar mede oorzaak van. Door de grotere behoefte van het publiek moest deze over gang komen, zodat het alleen nog voor de groten onder deze klei- en bakkunstenaars mogelijk is zien (met veel moeite) te handhaven. Gedwongen door de nood der tijden trekken de overigen naar de industrieën. Zij vinden daar een bestaan en geluk kig voldoende gelegenheid hun kunst te beoefenen. Zo ging het ook met Bartel Boersma, die wij opzochten in de Keramische Industrie WEB aan de Molenstraat te Bergen. Onder leiding van de eigenaar van dit bedrijf, de heer Elias, maakten wij tevens een rondgang door deze moderne pottenbak kerij. Bartel is afkomstig uit Makkum in Friesland. Hg voelde zich reeds vroeg tot 't vak aangetrokken. Sinds enige jaren BARTEL BOERSMA, en kunstenaar in zijn vak werkt hij nu in Bergen. H\j werkt maar zelden met de schop- «chijf, die met de voet wordt voortbewogen. Bartel heeft een electrische aandrijving, waar door zijn taak lichter is gewor den. Aanleg, handigheid en vooral de ondefinieerbare „fee- ling" spelen in het vak een grote rol. Dit bleek toen Bartel spe ciaal voor ons kopjes, grote en kleine vazen, en zelfs een spaar varken uit de klomp klei ver vaardigde. Kennis van de grond stof is eveneens belangrijk. Niet alle kleisoorten zijn geschikt. Ook het mengen moet met zorg geschieden. In de moderne indus trie geschiedt dit volgens bepaal de analysen. Voor rood en blank baksel is een aparte kleisoort nodig. Limburg levert, evenals België, een behoorlijk bruikbare kleisoort, maar de beste soorten komen toch uit Engeland en Duitsland. Op Chinese klei wordt nog steeds gewacht. De juiste temperatuur van de oven voor het bakken is mede een belangrijke factor. Met span ning zag de oude pottenbakker en ziet thans de zelfstandige werker de resultaten van dat bakken tegemoet. Soms is het een verrassing, maar dikwijls een teleurstelling. Bij de moder ne industrie met haar electrisch verwarmde ovens zijn de resul taten uitgebalanceerd en blijven teleurstellingen meestal uit. He laas mist de industrie daardoor kleur. Er wordt in de industrie (dit konden wij aanschouwen) veel werk machinaal gedraaid, door bepaalde vormen te plaat sen op de draaischijf. Daardoor kan aan de grotere vraag naar huishoudelijke producten voor lage prijs worden voldaan. Het bedrijf in Bergen levert intussen goede kunstproducten af. Schilders, gieters en oorzetters oefenen in dit bedrijf nog volko men het handwerk uit. Daar bij is de pottenbakker, Bartel Boersma, de schepper van alle producten van Keramische In dustrie WEB, die niet machi naal kunnen worden gemaakt. En dat zijn er nog vele. De potten bakker in dit m'oderne bedrijf verklaarde zich voldoende in scheppingen te kunnen uitleven. Ook de volkomen zelfstandige pottenbakker werkt nog in Ber gen. Hij volgt hetzelfde procédé bij zijn scheppingen als in het moderne bedrijf. Draaien, dro gen, bijwerken, vormen, weer drogen, decoreren en bakken met temperaturen van 10001200 graden Celsius. Een spannend maar een mooi beroep, zowel voor de zelfstandige pottenbak ker als voor de werker in de pot tenbakkerij op moderne grond slag, want ook daarin is en blijft hij de grote vakman. Als ge in Bergen komt, zoekt dan eens een pottenbakker op. De zelfstandige werker zal U gaarne ontvangen, maar ook het bedrijf, waar Bartel Boersma werkt, is op verzoek wel te bezichtigen. Ge zult versteld staan van de re sultaten, die de kunstenaars tonen. c* Bank op begraafplaats onthuld KOEDIJK Donderdagavond werd op eenvoudige doch plechti ge wijze een bank op de begraaf plaats door burgemeester Schel- linger onthuld. De burgemeester memoreerde de voorbereidingen, welke hadden plaats gevonden om dit doel te bereiken. Het is een daad van goede gemeenschapszin geweest, dat de begrafenisvereni. gng ..De laatste eer" ln samen werking met het gemeentebestuur voor de nodige financiën heefc ge zorgd Hierna verzocht hij de ge meente-arbeider. de heer C. Da- miaans de bank te onthullen, waarna spr deze overdroeg aan de begrafenisvereniging P Hart. de voorzHTer hiervan, zei, dat het altijd moelijk is op een begraaf plaats te spreken. Immers, het doet gedachten opkomen aan dood en begraven diusten. die men liever vermijdt. Beseffen wij wel voldoende, dat wij tijdens ons le ven deel uitmaken van een ge meenschap en dat deze gemeen schap na onze dood blijft voort bestaan? Daarom is het onjuist, als aan een begrafenis geen volle aandacht wordt besteed. He is een afscheid van het leven. Het is zo. dat de aardse gemeenschap be wust één van haar leden over draagt in handen van .het eeu wige herhalen der dingen". Het is de laatste eer die wij aan onze dierbaren of vrienden, aan deel genoten van ons bestaan bewii- zen. Daarom zal ook een geestelijk gezond volk alle aandacht beste den aan een verfijnde verzorging van de begrafenis van ieder mens. Spreker was er van overtuigd, dat nog tot ver in het nageslacht, men dankbaar zal zijn voor de stichting van deze bank. De heer Hart sprak woorden van dank aan B en W en gemeenteraadsleden voor de spon tane medewerking en droeg hierna het eigendomsrecht aan het ge meentebestuur over. Vervolgens dankte de heer Damiaans voor het ln hem gestelde vertrouwen om deze bank te laten plaatsen. Hij had hiervoor opdracht gegeven Terugkeer soldaten Iu verband met het feit, dat van half Juni af de terngkeer van in totaal 32000 militairen, n.1. gedurende de eerste acht maanden 4000 man per "maand, wordt verwacht, heeft de Prins der Nederlan den in de vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid, welke ZKH heeft bijgewoond, een beroep ge daan op het bedrijfsleven, om de plant sing van gedemohiüseerden zoveel moge Ijjk te bevorderen. Het bestuur van d" Stiehtin? van de Arbeid zegde in dit opzicht gaarne de volledige medewerking toe voor zoveel en zover dit in zijn vermogen ligt en nam met belangstelling en instemming kennis van de maatregelen, welke ter zake reeds, zijn genomen. Speciaal op de werkgevers wordt een klemmend beroep gedaan om alles te doen wat mogelijk is, teneinde de uit Indonesië terugkerende militairen zo snel mogelijk iu bet bedrijfsleven op te nemen. SPEELZIEKE GROOTMOEDER LONG BEACTT. (Krater). De 49. jarige mevrouw Sula Beel Stimson, moe der van zeven kinderen en grootmoeder van zeven kleinkinderen, is verzot op pokeren In 1948 begon zij te spelen en verloor zij haar huishondgeld binnen korte tijd. Toen begon zij ongedekte cheques te tekenen om haar schulden te betalen en verder te kunnen spelen. Het gereehf te Long Beacli (fnliforniö) waar zij woont, sprak haar in November vrij met een proeftijd van drie jaar, maar in April verscheen zij weer in liet beklaagdenbankje wegens een nieuwe 'chequevervalsing. Toen werd tot een psychiatrisch onderzoek overgegaan. De Cnlifornisehe autoriteiten hebben thans echter een nieuw middel verzonnen: grootmoeder Stimson krijgt injecties van een bepaald soort zuur, die haar van haar speelzucht moeten genezen. aan de fa. Stoel te Alkmaar. Het houtwerk was gedaan door de fa. Gebr. Mooy, eveneens te Alkmaar Vermeldenswaard is nog. dat een bijna 70-jarige tegelzetter dit prachtig stuk werk heef verricht. BLAUWE WEEK-COLLECTE. KOEDIJK. De buscollecte van de „Blauwe week-actie" bracht voor onze gemeente een bedrag van 50.94 op. De „Waterman" op komst Op ons bureau ligt ter Inzage d* passagierslijst van het troepentrans portschip „Waterman'.', dat 27 Mei uit Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk 19 Juni in Rotterdam zal arriveren. Uit onze omgeving zijn de volgende perso nen aan boord. Korp J l< van Valkenburg, Van Ewijck pad 19, Anna Paulowna. Sold I, G P H Bakkum, dr. Schaepman straat 18. Alkmaar. Sold E Hoebe, 't Veld, Oude Niedorp. ROVG I. A J Massink, Kennemerstraat weg 101, Alkmaar. Sold I. J Holties, wenstraat 8, Alk maar. Sold I, H Drost, Middenweg B 41. Heer hugowaard. Sold J de Mey, Grote Buurt 24, Wl# ringerwaard. Het geluk is met de bozen Agetnen van het politiebureau War moesstraat arresteerden Maandagmiddag een kolenwerker uit Den Helder, die in Amsterdam de bloemetjes buiten had gezet en in beschonken toestand op zijn fiets zat. Hjj werd naar het bureau overgebracht en heeft daar plotseling» een agent zodanig in het gezicht gosla gen, dat deee bewusteloos raakte. Ook later nog beeft de dronken man zich als een woesteling gedragen en getracht een inspecteur en een agent te moles teren. Hy is hferby van een trap ge vallen zonder zich echter noemenswaar dig te gezeren. Tenslotte wist men hem in een cel te werken, waar hy zyn ro«8 uit heeft geslapen. Vanmorgen wist hij natuurlijk van niets, maar daarmede is hq er vermoedelijk niet van af. BROEK OP LANGEDIJK 7 Juni 2000 kg rabarber 4—4.50, 1300 kg tomaten A 101—107, B 95—194, C 91 92, 91000 kg aardappelen Eerstelingen 16.30—IS. kleine 15.50—16.60 Denk er vooral om dat U zich, voordat V in Bergen op stap gaat, voorziet van een goede kaart en de benodigde toegangskaarten. Dit voor komt moeilijkheden. Het Informatiebureau van de V.V.V., gevestigd aan de Oude Prinsweg in Bergen- Binnen, geeft gratis alle in lichtingen. Vooraf kunt U een gratis gids aanvragen bij deze instelling. Een ieder, die met vacantie naar Bergen of Ber gen -aan Zee wil guan, kan te lefonisch onder nr. 2124 (K. 2208) alles vragen wat hij of zij wil weten. Het V.V.V.-bureau is in het seizoen en ook nu reeds dage lijks geopend. Wandelingen en fietstochtjes Jan Ivangh, de kenner van en «werver door Bergens dreven, noemde de volgende tochtjes, uit geschreven door een der Bonds- gidsen van de A.N.W.B., de mooi ste. Ivangh kan het weten en U zult er na afloop zeker mee in stemmen: Eerst naar de „Bokken- weide"! We beginnen de tocht van de Ruinelaan af, dan Breelaan, Duinvermaak, Waterleidingsweg tot Bergerpaadje, Nokweg naar de Nok, dan terug tot Berger paadje, doch nu in W.-richting via Waterleidingsweg naar Bl:j- ticsteinweg. Volg die tot Lovink- laan en zoek dan langs de enkele tuinen de mooie open grasvelden. Via de grensweg kan men dan weer terug naar de waterleiding. De tweede tocht gaat van de N k af, via Waterleidingsweg, Staringweg, Randweg, Verl. Randweg, Klimweg langs de Bos- vvachterswoning. Men komt dan in het centrum van Schoorl en kan langs de mooie duinkant te rug. De derde tocht is een dorps wandeling: Ruïne, Ruïnelaan, St. van Surcklaan, Meerwijklaan, Lijiweg, Meerweg terug tot S uislaan, bij 't eerste bruggetje t.o. nieuwe asphaltweg links, rechtsaf naar 't Oude Hof, dan weer terug naar Siuislaan, via boerderij 't Sluisje naar de Voert, Wiertdijkje, Vincent van Gogh- weg, Buerweg terug tot. aan de poort van villa „De Mospan" door het gekapte hout, een leuk En nog andere attracties pERGEN bezit een Openlucht- theater, dat vele mogelijk heden biedt, vooral door de prachtige ligging en aanleg. Voor hen, die-nog nimmer een bezoek brachten aan dit theater, delen wij mede, dat het gelegen is aan het einde van de Breelaan, begin van de Zwarte weg, even voorbij het bekende „Duinvermaak". Voor het seizoen 1949 heeft het bestuur van de V.V.V. reeds een uitgebreid programma vastge steld. De „Berger Spelers" zullen vijfmaal het bekende stuk „Cir cus Knie" brengen. De bekende regisseur en schrijver J. C. Fre- vel te Bergen heeft de regie op zich genomen, zodat er goede op voeringen mogen worden ver wacht. Bovendien zal het Zuid bospaadje, dat op de Eeuwige laan uitkomt. Dan kan men te rug via Hof laan öf bij voldoende tijd dóór via J. Willemlaan naar de hoge bomen, vroegere reigerkolonie, rechts om via Duinvermaak even vóór het speelduin omhoog op zoek naar „de drie banken". Langs de witte paaltjes en stenen kunt U dan weer links aanhouden, terug ko men via het duin en enkele bos paden naar de Sparrenlaan, Ker- kelaan, Berkelaan achter de Ruï ne om huistoe. Wij bevelen als vierde tocht aan een dagwandeling (met kaart van de „Verbrande Pan"): Ruï ne, Hoflaan, Eeuwigelaan, Mos- selenbuurt, Voert, 't Woud, Hereweg tot Café Zwaan, vlak naast de speeltuin loopt de ver harde weg dwars door de duinen naar Bergen aan Zee. (Deze tocht is ook op één middag te fietsen). Dan tot slot een duinwande ling: Ruïne, Hoflaan, Sparren laan Duinvermaak (kaarten ha len voor Waterleidingsterrein), dan naar het Speelduin, links er van klimmen naar de waterto ren. Dan langs het pompstation en de kanalen naar de Uilenvan- gersweg, die men volgen kan tot aan de Fransman. Langs de trambaan ierug. PROGRAMMA 26 Juni, 13 Juli en 24 Juli. „Circus Knie"; 30 Juli: (in het Parnassiapark) Frevel's eigen werk „De Levende Poppen kast"; 9 Augustus: „De Ge temde Feeks"; 14 en 17 Augustus: „Circus Knie". Nederlands Toneel van Pierre Balledux een uitvoering in het Openluchttheater geven van Shakespear.e's „De Getemde Feeks". TUINWEDSTRIJD Het ijverige V.V.V.-bestuur heeft meer plannen ontworpen om het de gasten aangenaam :e maken gedurende hun verblijf in Bergen en Bergen aan Zee. Er is reeds een tuinwedstrijd be gonnen. Gedurende vier maanden zullen de deelnemers hun tuin extra moeten verzorgen om een prijs te winnen. Hierdoor wordt tevens bereikt, dat het dorp een goed en fleurig aanzien heeft ge durende het seizoen. Er zijn veel deelnemers ingeschreven. Com missies controleren geregeld da tuinen en tuintjes. Dagelijks exposeert de Berger Kunstkring in de dit jaar voor het eerst ingerichte oude stal van „De Rustende Jager" aan de Breelaan. Exposities ,die zeker de moeite van bezoek waard zijn, ook al verblijft men maar één dag in Bergen. Bovendien b.edt de bekende kunsthandel Hop man, tegenover de Ruïne, gere geld de gelegenheid iets van de kunst, waaraan Bergen zo ryk is, te genieten. VERLICHTINGSAVOND Op 27 Juli wordt de verlich tingsavond gehouden. „Een sprookje gelijk" schreven w* vorig jaar over deze traditionele avond, waar heel Bergen aan medewerkt en die duizenden be langstellenden trekt. De Berger Harmonie concerteert ook dit jaar weer geregeld. In Bergen aan Zee zal in de vacantiemaanden een Forten- bouwwedstrijd worden gehouden. Een concert in het Parnaesia- Park staat op het programma en misschien volgt er nog meer. Heden overleed, zacht en kalm. tot myn diepe droefheid, mijn geliefde Vrouw, Mevrouw CORNELIA AGATHA GROEN geb. van de Pol, in de ouderdom van 73 jaar, L. GROEN. Heiloo, 7 Juni 1949 Rijksstraatweg 55 De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag 10 Juni a.s. op de Gemeente begraafplaats te Alkmaar Vertrek van huis nam. twee uur. Johannes Buijlng boudt iedere avond consult van 79 uur en Donderdags van 109 uur Spoorstraat 56, Alkmaar. ALS U een siuk land wilt kopen, koopt dan een goed stuk land Wilt U adverteren, Doet het dan in een goede krant Dus plaatst Uw advertentie IN ONS BLAD Electrische pannen en kookapparaten kunt U uit voorraad en voor DEZELFDE PRIJS bij Uw installateur ZIEN EN BETREKKEN als waar voor U ze bij het overheidsbedrijf kunt bestellen Voor leverantie houden wij ons ten zeerste aanbevolen De gezamenlijke Electro-installateurs TEL. AANGESLOTEN onder no. 242 Loonsproeier G. REMPT WINKEL TE KOOP: DRAINEERBUIZEN van 5-12 c.m. met kraag en kraagloxe t en BETONBUIZEN van 10 -100 c.m. Bulzenhandel M. SCHOEN Biarkade F 13 Schagen Telefoon 581 Bon 06 kunt U tot en met 10 Juni a.s. inleveren aan ons Bijkantoor Laat 211 Vereenigde Brandstotfenhandel N.V. Noorderkade 2 ALKMAAR Telefoon 4I4I—4I42 MAJAFRA HELDERZIENDE houdt tot nadere aankondiging geen spreekuur ln Alkmaar naar CANADA, VER. STATEN, ARGENTINIË. ZUID'AFRIKA, AUSTRALIË enz lui. betr. Uw passage en alle formaliteiten geeft het Passagebureau YE L1FUYS OPDUIKERTJES Rosten slechts 1.50 tot vier regels, elke regel méér f 0.25. Advertenties onder nummer bovendien stééds f 0.25 voor nazending Elk OPDUIKERTJE wordt ge plaatst ln èn De Vrüe Alkmaarder" èn ,,De Nieuwe Schager" èn ..Herrijzend Wie- ringermeerland". Opgaven moeten Dinsdags of Donderdags vóór 2 uur In ons bezit zijn. Bewijsnummers worden tn de regel niet verzonden. Koningstr. 2 DEN HELDER Telefoon 2460 Agenten v. Holl Amerika Lyn en alle grote Vervoer My.en Zitdagen: Schagen: Hotel Igesz, Donderd 1012.30 uur. Middenmeer: Ho^el Smit, Woensd, 12—1 uur. Te koop: een roeibootje. Te bevragen bij N Hoogscba gen, havenmeester, Schagen. Te koop: 2 duivenhokken by aJn Blaauboer, Znndvaart. 29, Rreeznnd NH Te koop: een zware, oude stamboek zeug, kan bij de biggen weg. en een zware dito jonge zeug, 27 Jnni biggen. In één koop. D Wit, Nieuwe Niedorp Te koop: een best Stier, kalf. M. gaf als vaars 4224 kk melk, 198 kg vet, gem. 4,69, bü J Silverf Ooievaarsweg, N Niedorp - Te koop: een Ramsomes harkmachlne, in goede staat. Te bevragen by Pater, Noord Smederij, Scba^n. Te koop: een nieuwe blau we Overall, maat 54. Brieven onder letter A aan Adv Bur de Draaye, Barsingerborn. Te koop: 2 fauteuils, I petroleumkachel en een sjoel bak met schijven. C. v. Gen deren, J C de Leouwweg 10, Breesand NH Te koop: Norton, 1949, zijspancombinatie, 600 co, zk. Pracht machine, in. en uit wendig 100 Motor en zjj span cvent. ook afzonderlijk te koop (züspan passend aan elke Norton). Nieuw Nat. be wijs. Ford Junior 1936, dege lijk, zuinig wagentje. Nieuw Nat. bewas. Te bevragen bü Th. M. Witsmcer, Rensgars F 22. Schagen. Te koop: prima Dames, rijwiel, merk Fongers, com pleet Landstr. 19. Alkmaar Oud goud, zilver, enz. te koop gevraagd Hoogstraat 8, Alkmaar, - Gevraagd: Arbeiders voor bieten, J Gootjes, C 91, Groen veld Gevraagd: een nette Huis houdster, bf man alleen. Brie ven letter N Adv Bur Rezel- mau, Anna Paulowna, Tel 292 Te koop: een Accordeon met *2 bassen. Adres: Glas. bergen, Raadhuisstr. 17, Anna Paulowna Gevraagd: een Arbeider, voor hooibouw en landwerk. P Kooij, Verlaat 133, Oude Kiedorp Gevraagd: een Arbeider die kan maaien, bij H Reus, A 95, Burgerbrug ffiverseii Woningruil. Aangebeden: kleine woning op eers:e gtandf te Alkmaar met als vergoe ding oor enige huishoudelijk* werkzaamheden in do ochtend uren, vrye huur, electra ra brandstoffen, tegen groter* woning in de kuststrook. Br, ondr no. A 868. bureau vaa dit blad

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4