Jkmaaidei' I N.-HOLLANDSE PERS 1945 üÏÏEli Arbeiders blijven zich verzetten tegen ontmanteling 5* JAARGANG N° 1559 DINSDAG 14 JUNI 1949 Kominform zal waarschijnlijk binnenkort weer bijeenkomen Prijzen groente dalen baba J Herhalingsoefeningen voor gedemobiliseerden rg£gjja£»ar of zonneschijn1 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaar der"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.85 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentiet 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke koning. Veraatw. redacteur. J. y. Zoonen Bureau, Rldderitraat hoek Oudegraeht Tel IC 2200 3071 Concrete maatregelen tegen Joego Slavië? Verschillende leden van de Pool se regering menen, dat de Kom inform binnenkort voor de der de maal bijeen zal komen, dit keer om concrete maatregelen tegen Joegoslavië te bespreken, aldus wordt van officiële zijde te Warschau vernomen. Wroclaw (het vroegere BreslauJ wordt als een waarschijnlijke plaats van samenkomst ge noemd. Voor zover bekend, is de laatste bijeenkomst van de Kominform in Juni 1948 in Roemenië gehouden. Na deze bijeenkomst werd de uit banning van Joegoslavië uit de Kcminform bekend gemaakt. In genoemde kringen meent men dat eveneens de status van gods dienstige instellingen, in het bij zonder die der Rooms Katholieke kerk en de economische positie v. Oos1 Europa voor het geval de conferentie te Pariis mislukt, ter sprake zullen komen. Een vooraanstaand politiek com mentatbr maakte te Warschau de opmerking ..daar Wysjinski er niet in geslaagd Is de Westelijke mogendheden tot een compromis te brengen is het bijna zeker, dat de koude oorlog zich In een vrie zende oorlog zal onwjkkelen. Dit Uitvoer naar Duitsland stopgezet De grote aanvoer van groenten van de koude grond begint los te komen. En juist nu Is de ui.voer van Nederlandse groen ten naar Duitsland, dat hier honderdduizenden kilo's groen ten per dag opnam, stopgezet V-gens uitnuting van het dollar contingent. Men verwachtte een grote prijs-- «Üaling van groenten wat min of meer een ramp voor de tuinders zou zijn. Inderdaad bewegen de prijzen van gorenten zich in da lende lijn. In het begin van deze week werden lagere prijzen op de groenten-veilingen besteed dan in de vorige weken het geval was. De prijsdaling fs zelfs vrij aanzienlijk, maar van een ineens'orten van de prijzen kan nog niet worden ge sproken. De bloemkool met name waar voor men het ergste vreesde, werd behoorlijk verkocht, waarschijnlijk cok omdat de groen'envewerkende Industrie In de markt schijnt te zijn Tot dusver binnenkomende be- rich'en spreken van „normaal doordraaien" dat wil zeggen, dat slechts inferieure aanvoer, de zo genaamde „oneetbare" kwaliteiten dus. als gewoonlijk onverkocht blij ven VERKIEZINGEN IN TRIEST De zeven pro-Italaansp partijen, die de terugkeer van Triest tot Ita Të voorstaan, hebben 63 procent van de stemmen verkregen bij de gemeenteraadsverkiezingen. die gis eren ziin gehouden, aldus de off?c'ële cijfers De drie partijen .die onafhanke lijkheid voor het gebied willen, kregen 11 procent, de pro-comin- form communisten 21 procent en pro-TIto communisten 2 procent zou een bijeenkomst van de Kom inform nodig maken om de opi nies achter het vredesfront van de Sowjel Unie te verzamelen." VERKLARING JOEGOSLAVIË Het Joegoslavische ministerie v. binnenlandse zaken heeft de Bul gaarse verklaring, volgens welke „Bulgaarse reactionairen en impe rialistische agenten" naar Joego slavië zouden zijn uitgeweken, te gengesproken. De gevluchten wa ren hoofdzakelijk arbeiders en boe ren en een aantal s.udenten en intellectuelen, die gevlucht waren omdat zij zich verzetten tegen de tegen Joegoslavië gerichte propa ganda van de Kominform", zo deelt Tanjoeg. he: officiële nieuws bureau, mede. REORGANISATIE VAN HET HOGER ONDERWIJS. Hedenmiddag is aan de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen aangeboden het rap port van de staatscommissie tot reorganisatie van het Hoger On derwijs. De staa'scommissie inzake de vernieuwing van het Hoger On derwijs werd ingesteld bij Konlnk lijk besluit van 11 April 1946 ten einde aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen rapport uit te brengen inzake ver nieuwing van het Hoger onderwijs aan de Nederlandse Universiteiten en Hogescholen. Zij heeft zlch be raden over talrijke vragen en te nemen maatregelen. ISRAËL PROTESTEERT Israël heeft formeel bij de Vei ligheidsraad geprotesteert tegen de berichten, dat de Britse rege ring voornemens is de wapenlève ranties aan de Arabische staten te hervatten In geval van onverhoopte moeilijkheden" in Europa moeten troepen beschikbaar zijn Lichtingen 1941-'44 kunnen het huidige „hiaat" n'et opvullen Onlangs hebben de adjudant- generaal der koninklijke land macht. generaal-majoor mr. W J van Dijk, en de directie voor de demobilisatie der koninklijke land macht in Nederland, kolonel G Pruys op een persconferentie te 's Gravenhage. waar mededelingen omtrent de repatriëring der troe pen in Indonesië werden gedaan, ook vragen beantwoord over de herhalin^rDefeningen. welke de uit Indonesië komende militairen na hun demobilisatie zullen moeten volgen. Daarbij is te kertnen gegeven, dat deze herhalingsoefeningen niet langer dan zes weken zullen du ren. In verband met de ongerust heid. welke hier en daar d^or deze mededeling is gewekt heeft een -edacteur van het A N P een on derhoud gehad met geenraal mr H I Kruis, chef van dc generale staf. Men is veschrokken over deze zes weken, zei generaal Kruis, maar die schrik is ongemotiveerd. Er is nog geen defnitieve beslissing genomen. En hij voegde er aan toe. dat het weinig waarschijnlijk Is. dat de duur der herhalings oefeningen zes weken zal worden. De legerleiding zo voegde gene. raai Kruis hieraan toe. begrijpt zeer wel. dat herhalingsoefeningen onmiddellijk na terugkomst der de mobilisabel <n ons land niet zeer "eapprecieerd zouden worden en '•--verben n'ef eens mogelijk zou den zijn. Op de vraag hoe hij zich het "crloop dan voorstelde, antwoord de generaal Kruis: Allereerst wor den de terugkerende dienstplich ten sredemobil'seerd en hun wordt de gelegenheid o-pcoven epn olaa'r 'n de schappij terug vinden. Middelerwijl kunnen voorbereidingen gemaakt, worden -m zc te demobiliseren er» ze dan 'ater in de loop van 1950 voor een zo kort m^eiijke periode opnieuw op te roepen. Men moet dat zien als een mo bilisatie en een korte herha lingsoefening. De gedachte gaat uit naar een zodanige periode, dat met medewerking van de werk- DE AARDBEIEN EN WAT ZE KOSTEN Deze week begint de aardbeiencam pagne. Nu zijn ook de regeringsmaat regelen bekend geworden, die dit sei zoen voor de aanvoer zullen gelden. De tuinders worden verplicht alle aard beien zender dop aan de industrie te leveren. Hiervoor zullen zij een prijs van 0.80 per kg en twee gulden voor een slof van twee en een halve kilo ont vangen. Er zal streng op toegezien worden of de manden bet vereiste ge wicht hebben. In feite komt het dus hierop neer dat het kwantum aardbeien dat naar de fabrieken zal gaan, bepaald zal worden door de prys. die de binnen landse handel betaalt. Zakt deze prijs beoeden de tachtig cent, dan zullen de tuinders de gelegenheid hebben voor de „bodemprijs" van tachtig cent per kilo aan de fabrieken te leveren. NEDERLANDSE TE NICE VERDWENEN. Jonkvrouwe Joanne de Pesters, een Nederlandse, die sinds 1940 te Nice woonde, is sinds 26 Mei spoor loos verdwenen. Zij verliet op die dag haar ho tel te Nice en liet in haar kamer geld om haar rekening te voldoen haar paspoor: en een pakketje voor haar vader achter. De politie stelt een onderzoek in. gevers de betrokkenen daardoor in hun burgerwerkkring geen hin der zullen ondervinden Generaal Kruis deelde mede. dat het zal gaan om maximaal 20.000 man in 1950. De troepen moeten beschik baar komen om In geval van „onverhoopte moeilijkheden ln West-Europa gebruikt te kun nen worden" De lichtingen 1941—1944 kunnen het huidige „hiaat" niet opvullen, aldus generaal Kruis, daar zij ln plaats van korte herhalingsoefe ningen een volledige opleiding van ten minste een Jaar zouden_moe- len ontvangen, waartoe "naast de opleiding der gewone lichting door gebrek aan kader en op leidingsgelegenheid geen mogelijk hpld bestaat Als dank voor het schoolmateriaal, dat Canadese schoolkinderen ver leden jaar naar Nederland stuurden, overhandigde Tineke van Royen, het dochtertje van dr J H van Royen, het hoekje „Behind thé Dunes and Dykes" (achter duinen en dijken) aan Canada's oud premier Mackenzie King. In totaal werden 6000 van deze hoekjes, ieder vergezeld van een hriefje van een Nederlands schoolkind, acn de UNESCO in Canada gestuurd. Tineke van Royen (links) in vro lijk gesprek met de heer Mackenzie King. Rech's van hen, op de kist met de hoekjes, de vierjarige Wim van Royen. Driehonderd mensen ziek na het eten van leverworst In Rijnsburg Z H zijn ongeveer 60 gezinnen, ongeveer 300 personen omvattende, min of meer ernstig ziek geworden door het eten van leverworst De worst is ln beslag genomen en voor onderzoek door gezonden Men heeft te doen met een bacteriologische vergiftiging De eindconclusie van 't onderzoek dat nog steeds gaande is. zal na der bekend gemaakt worden Op last van de burgemeester ziin falie scholen in de gemeente ge- ploten ter voorkoming van be smetting Het Nederlands Elftal voor Helsinki Voor de wedstrijd tegen Finland welke Donderdagavond 16 Juni te Helsinki wordt gespeeld, is het Nederlands voetbalelftal als volgt samengesteld Doel: De Munck Achter: Van Bun en Schijvenaar Midden: Van Schijndel. Terlouw en De Vroet Voor: Van der Tuyn. Schaap. Van Roessel. Wilkes en Clavan Behalve Lenstra is ook Timmer mans naar Nederland vertrokken Barricades voor Duitse fabrieken Belgische troepen bezetten fabriek Ondanks de herhaalde waarschu wing van generaal-majoor Bishop de regionale commissaris voor Noordrijn-Westfalen, tegen sabo tage van de ontmanteling der vier fabrieken voor synthetische pro ducten in het Ruhrgebied. zetten de arbeiders van de Dortmunder Paraffin Werke en van de Che mische Werke Fssener Steinkohlen te Bergkamen hun verzet voort De ontmantelingsploeg, dfe gister De ontmantelingsploeg. u. Dortmunder parafinefabriek Voor het eerst na de bevrijding is op de Nederlandse markt weer 'n draagbaar radiotoestel, een zg „portable", verschenen. De vraag naar dit toestel was zo grootdat Philips is overgegaan tot pro'duc- ie van een dergelijk ontvangtoe stel, dat zulke grote diensten kan bewijzen op reis, in de vacantie en emt allerlei uitstapjes. Een rettig ster controleert onderweg haar horloge met het radioiijdsein. morgen bij eerstgenoemde fabriek arriveerde, kon het terrein slechts betreden doordat zij vergezeld werd van de Britse stadscomman- dant De ploeg, die bij de Chemi sche werke Essen er Steinkohl aan kwam liet zich door de voor hét gebouw verzamelde menigte over reden heen te gaan Voor de toe gang tot het gebouw had mpr> een barricade van voertuigen opge richt Kort nadat de ontmantelings ploeg van 23 man weer van de Chemische Werke was weggegaan ontving de bedrijfsleider van het Britse militaire bestuur Instructie zijn bureau niet zonder toestem- niing te verlaten de was binnengegaan, begon nog niet di rect met het werk. Op aandringen van de arbeiders der fabriek trok ken sommige mannen van de ploeg zich namelijk terug terwijl de overigen talmden met een be sluit te nemen. Wel is gistermorgen een begin gemaakt met de ontmantelings werkzaamheden aan de fabriek voor synthetische benzine van Krupp te Wanne-Eickel en aan de Vctor Werke te Castrop Rauxel. Uit laatstgenoemde fabrieken zouden slechts onderdelen van on dergeschikt belang worden wegge haald .waardoor de productie niet wordt aangetast. Deze fabrieken mogen tot einde van dit jaar door werken. Volgens een verklaring van Brit se zijde zijn alleen te Bergkamen moeilijkheden voorgekomen. Er was niet, zoals van andere zijde werd bericht met steenkool ge gooid naar de ontmantelingsploeg, d()ch de ploeg had zich, in verband mét de dreigende houding welke dpor het publiek werd aangeno men, teruggetrokken. Volgens DDP (Britse zone) wei gerden zestien van de een en twin tig mannen der te Dortmund aan gekomen ontmantelingsploeg aan het werk te gaan. Toen de hen vergezellende Bris officier hen waarschuwde, dat zij voor een mi litair gerechtshof gedaagd zouden kunnen worden, antwoordden zij, dat zij dit wisten, aldus DPD vroe gen toen hun papieren en verlieten toegejuicht door het publiek, het terrein van de fabriek Nader wordt gemeld, dat het Britse militaire bestuur Bel gische troepen order gegeven heeft de Chemische Werke Es- sener Steinkohlen te Bergka men te bezetten. De Chemische Werke zijn hierop aandagmid- dag bezet door zevenhonderd Belgische militairen, die vier- kleine pantserwagens bij zich hadden. Er wordt geen mel ding gemaakt van verzet van de zijde der arbeiders Ja und nein Ingrid Boettcher, programma leidster van radio-Leipzig, is vol gens de onder Britse controle staan de „Telegraf" op staande voet ont slagen omdat zij na de uitzending van een propaganda-tekst voor de verkiezingen voor het Duitse Volks congres in de Sovjetzone, waarin de luisteraars opgeroepen werden om ja te stemmen, een gramofoon- plaat met de foxtrott Ja und nein das kann das selbe seinhad laten draaien Dr BEEL ZAL AANKLACHT INDIENEN Naar wij vernemen zal dr L J M Beel in verband met het artikel „Geruchten over dr Beel" voorko mende in „De Waarheid" van Za terdag 11 Juni jl bij de officier van Justitie een aanklacht indie nen. Abe geschorst en niet naar Helsinki Naar „Sport" meldt, heeft het KNVB-bestuur Abe Lenstra ge schorst voor de tüd van drie maan den voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, in verband met de bekende advertentie, waarin Abe een bepaald soort schoenen aanprees. Dit was in strijd met de amateursbepalingen. Nader wordt gemeld, dat Abe de reis naar Helsinki niet zal mee maken. Hij zal per auto vanuit Ko penhagen naar Nederland terug keren vergezeld door het TC-lid Van der Meulen. SPAARCAMPAGNE DE SPAARCAMPAGNE zal zeef binnenkort beginnen. Het zal wel nodig zijn, dat deze op touw wordt gezet. Als we tenminste de eco nomische berichten mogen geloven is het sparen de sleutel tot ver hoogde welvaart. Zonder kapitaal vorming geen nieuwe industrie, geen investeringen, zoals men dat met een geleerd woord wel noemt. Het is ontegenzeggelijk een feit, dat de spaarzin bij ons volk ten gevolge van de oorlog en de na de oorlog ongeëvenaard hoge belas tingheffingen een gevoelige knauw heeft gekregen. Maar al te veel wordt geredeneerd: Waarom zou ik sparen? Straks gaat de belas ting er mee strijken. Of anders: Straks is de gulden misschien niets meer waard. Wij onderschrijven deze redena tie niet. Al vraagt de belasting ook belangrijke offers, er blijft altijd nog wel wat over en met de waar de van de gulden zal het nog wel zo'n beetje gaan. Als we er dan nog bij nemen, dat het voor elk gezin een veilig gevoel moet zijn, als er een appeltje voor de dorst is. zodat men niet direct om steun behoeft te bedelen en het gevoel van eigenwaarde door eigen bezit vergroot wordt, zou men allicht ge neigd zijn te denken, dat wij deze spaarcampagne van ganser harte ondersteunen. Toch staan we met een grote ge reserveerdheid tegenover deze cam pagne. Het is o i een doorkruising van de loon- en prijspolitiek. Het is in strijd met de veronderstelling dat het huishondboekje tot het uiterste belast is. En die veronder stelling wordt immers met kracht gepropageerd. Toen de subsidies op de levensmiddelen werden afge schaft. kwam er een salaris- oi loonbijslag voor de Inkomens to. f3750. terwijl de Vakbeweging de ze grens zelfs tot f 5000 wilde ver hogen. Dat betekent, dat men e> in die kringen van overtuigd Ir dat het loon de geringe prijsver hoging niet kon opvangen. Hne wil men dan tot sparen ko men? Betekent het dat het geld uit de mond gespaard moet wor den. We kunnen niet aannemen, dat deze bedoeling voorzit. Be perkt de campagne voor sparen zich soms uitsluitend tot de ho gere inkomens? Dan kunnen we reeds met zekerheid voorspellen, dat het succes niet groot zal zijn. Want Juist de hogere inkomens rijn. mede in verband met de pro gressiviteit In de belastingen het minst geneigd tot sparen, erwijl ze bovendien nimmer vrijwillig af stand willen doen van verkregen voorrechten en hogere levens standaard. Wij vragen ons af, waarom de staat niet het gedwon gen sparen bevordert, zoas dat tij dens de oorlog tn tal van landen gebeurde. Dan kan de staat nor men vaststellen, waarbij rekening wordt gehouden met levensbehoef •en. met een staat van weelde, die nergens toe dient. enz. Dan kan wellicht ook nog meer gehaald worden uit de millfoenenwinsten van de grote ondeT»r"'n«ren. Daar voor is echter nodig een progres siever politiek dan ln Nederland erien de politiek#» er» de gezindheid van de kiezers moge lijk is. En dus zullen we wel weer in alle gemoedelijkheid de propa ganda voor een spaarcampagne over onze hoofden moeten laten gaan. terwijl andere mogelijkhe den niet kunnen worden benut, omdat de Nederlandse politiek nog steeds niet vrij is gemaakt van Godsdienstige tegenstellingen. v. Z. LESVLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING Maandag oms'reeks zeven uur, was de bestuurder van 'n lesvlieg tuig van de Rijksluchtvaartschool komende van Ypenburg, als ge volg van de dikke mist, verplicht een noodlanding te maken in een hooiland onder Vogelenzang. Het vliegtuig en de bestuurder de leerling-vlieger A W Allng», brachten het er S°ed af. De mee* te schade kreeg het hooiland var» de heer Verdegaal zelf, want door de grote belangstelling werd ved. gras, dat weldra gemaald zou won den, platgetrapt. BARTALÏ NIET IN DE TOUR. Naar verluid zal Bartali dit Jaar niet aan de Tour de France deelnemen. i. AANHOUDEND VRIJ KOEL. Overwegend droog weer met wf» selende bewolking. Zwakke tot matige noordelijke wind. Aanhou dend tamelijk koel weer.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1