Kiest Communisten! L IJ S T 3 Tweeduizend gulden voor plan ruilverkaveling Alkmaar Vitesse 3- Hugo Boys 1 0-1 1 JULI a.s. GRATIS! De Korenbeurswedstrijden Maakt U niet kwaad Vertegenwoordiger Voor Vrede en Woningen! Raad Harenkarspel Ook te Harenkarspel ls de eerste aanvraag voor een voorschot Ingevolge de „Regeling bouwer edieten 1949" in zee De heer P. Dekker te Tuitjehorn verzocht voor de bouw van een wo ning ingevolge de Financierings regelig 1947 een voorschot on der verbad van eerste hypotheek te mogen ontvangen en wel het maximum bedrag, lijnde 85 procent van de stichtlngskos- ten ad f 12.249, derhalve f 10.411. De verplichte jaarlijkse af lossing zal bedragen 2 procent van f 4130, d.i. f 82.60. De rentevoet is 3,5 pet. Burgemeester Nolet opende de vergadering met een kort gebed De raadsleden Groot en Molenaar v.aren afwezig. Enige goedkeurin gen van Ged. Staten van reeds eerder genomen raadsbesluiten werden voor kennisgeving aange nomen. Door Ged. Staten werd de aandacht van de raad geves tigd op een afkondiging van een Verordening Aardappelteelt W.- Friesland van het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed. De heer Paarlberg verzocht voor rui mere bekendmaking een afschrift hiervan toe te sturen aan de con troleurs van de NAK. De Stichting Gezinszorg te Oti- dc Niedorp. die het verlenen van tijdelijke hulp beoogt in gezin nen. welke deze om medische of sociale redenen behoeven in de gemeenten Oude Niedorp. Nieuwe Niedorp. Heerhugowaard. Oudorp- Langedijk, Harenkarspel en War- menhuizen. vroeg een subsidie van 25 procent in de salariskos ten der gediplomeerde gezinsver zorgsters en een subsidie van 40 procent in de salariskosten der gezinshulpen, voorzover deze kes ten betrekking hebben op werk zaamheden in de gemeente Ha renkarspel verricht. De heer Landman vond het niet billijk, dat de beter-gesitu- eerden gelijk behandeld werden met hen die het minder goed kun nen betalen De heer Tiebie was van mening dat twaalf gezins hulpen over zeven gemeenten te weinig was, terwijl de heer Muile boom de minst draagkrachtigen voorrang wilde verlenen. De voor zitter antwoordde hen. dat de be oordeling hiervan bij de Gezins- h'-'n in goede handen is. Aan het Centr. Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies werd een subsidie verleend van f 0.50 per kind per verpleegdag. terwijl de Stichting voor Geestelijke Vloks- gezondheid een bedrag van 10 ct per inwoner toegewezen kreeg. In verband met de ruilverkave ling van de Waarlands- en Sloot- gaardpolder is het noodzakelijk aldaar e enriolering aan te leggen Op voorstel van B en W werd ter dekking van de kosten van voor bereiding hletoe een crediet van f 2000 verleend. De heer Landman vroeg tijdens Berger kunstenaars exposeren Mr. Kamp opende Zaterdagmid dag de 2e expositie van het kun stenaars centrum Bergen in de kunstzaal van de Rustende Jager net een hartelijk woord van wel- xom. Spr. memoreerde de grote oeloop op de eerste tentoonstel- Ing waar het. werk van Henrl ten Solt was geëxposeerd 'meer dan 1100 bezoekers). Tevens wees spr. op het grote terschil van de tentoonstellingen van vroeger en thans Nu de mooie expositieruimte met ideale belichting en voorheen een gedrang van stukken aan de cand. waardoor de een de ander Jooddrukte. Spr. zei zelf geen kunstenaar te zijn. Hij moest alles uif de lite ratuur halen en zo heeft hij ook nu weer iets uit De Camera Ob- scura van Hildebrand gelezen waarin deze serhijft over een schilderijententoonstelling en waaruit spr. siteerd dat de kunst te vergelijken is met een meisje, dat lelijk wordt door gebrek aan aanbidders. Het werk moet voor zichzelf spreken en de bezoekers moeten zich indenken dat de vervaardi ger hierin het beste van zijn le ven heeft gegeven. Het ls dan ook bedroevend voor een kunste naar als er niet voldoende be langstelling voor zijn werk is. Hij beveeld dan ook gaarne deze ex positie in de belangstelling aan. Van Jaap Mooy zijn er 2 com- positie's in blauw zwart en grijs. Van Dayid Kouwenaar zijn meer dere stukken aanwezig Dat deze schilder is bevrijd van de ban den van het dogma van evenwlch tigheid. bewijzen allen, hij wordt zuiver gedreven door zijn gevoe lens en gaat zeer sterk naar het abstracte, vooral nr. 6 is mooi van kleurcombinatie. Van Jaap Min zijn nr. 8 krui siging en nr. 10 Vrouw op rode stoel, wel de meest geslaagde. Uit al het w«rk van Jaap Min. kan men zien dat deze "kunste-. naar nog sterk onder de invloedi staat van Mahl Wiegman, maar, toch zoekende is. In zijn laatste! werk verwerkt hij veel meer rood <ian voorheen. Van Emile Dehé zijn twee wer ken aanwezig waarvan nr. 17 voor een verloting is bestemd. Vérder is er fraai grafisch werk van Mia Pot van Rechteren Al- tena, waarbij mooie exlibris Ook van Rein Snapper zijn prachtige houtsneden en tekeningen te bc- Woderen. Ook op meubelgebled, de rondvraag hoe -het, stond met de tweede postbestelling in het Waarland. Hem werd geantwoord dat-de voorziening hiervan in een. vergevorderd stadium is. De heer, Tiebie meende dat Kalverdijk met de straatverlichting stiefmoeder lijk behandeld werd Tevens wil de hij weten hoever men gevor derd is met een eventuele vuil nisophaaldienst. De voorzitter deed de toezegging, dat de ver lichting in Kalverdijk in de toe komst verbeterd zal worden Ook het huisvuilprobleem nadert zijn oplossing. De heer Paarlberg zag gaarne van gemeentewege een verplichting tot hst bespuiten van aardappelen igesteld. De voorzit- ding stellen met de Plantenziek- ter zou zich hiervoor in verbirt tenkundige Dienst alvorens een verordening vast te stellen. Paardenmarkt Kermis in Schagen! Dat bete kent een volle week pret en vreug de en... op de Maandag Paar denmarkt. Dat is traditie, een traditie, waarvan men dit jaar niet is afgeweken. Weet u n°S van vroeger? Wat een drukte was dat toen op die markt, het was een hoogtijdag! Er werd druk ge handeld en er was steeds een flinke aanvoer. Het was deze keer echter nl$t zo druk. we zouden haast zeggen erg stil. De aanvoer was niet bijs ter groot, en de belangstelling evenmin. Nu werkte het weer °°k niet bijzonder mee. Het was vrij koud en daarom was het op het Rensgars niet erg prettig Oude ren zullen wellicht met een vleug je weemoed terugdenken aan de drukke paardenmarkten van wel eer. waarmee deze de vergelijking niet kon doorstaan. Waar waren de danslustigen, die vroeger op deze Marktdag reeds 's morgens de danszalen gingen vullen? Ze waren er niet. Het enige, wat overbleef, was deze markt, laat ste overblijfsel van een hoogte punt van het kermis-verleden. DE NOTERINGEN Tot besluit laten wij hier de noteringen volgen: rijtuigpaarden 1 500 700: trekpaarden f 450 600: 2.5 Jarigen f 350450; slacht paarden f 350—600. WINNAARS BIJ DE NEDERLANDSE KAMPIOENSCHAPPEN OP DE WEG Bij de nationale kampi'enschappen op de weg, welke Zondag op het circuit van Valkenburg zijn gehouden, werd W. Wagtmans uit Breda kampioen der amateurs en J. H. Janssen uit Elslo kampioen der professionals. Wagtman (links) en Janssen na hun overwinning Te veel.... Een banketbakker hier ter stede werd verbaliseerd wegens overtreding van het buitengewoon besluit Arbeidsverhoudin gen. Aan een gedeelte van het personeel bleek hij te weinig salaris te hebben betaald, terwijl bij het andere gedeelte bet omgekeerde het geval was. BERGEN's BRANDWEER IN DE SLOOT Het brandweercorps dat Zater dag naar de brandweerwedstrijd in Medemblik zou gaan kwam door het breken van de koppeling (of was deze niet goed bevestigd?) op de prov. weg tussen Koedijk en Noordscharwoude ln de sloot terecht. Met man en macht is ge werkt om de pomp weer op het droge te krijgen en toen met spoed naar Medemblik, waar de 9de plaas van de 12 werd bezet. Dit zal wel door tegenslag ge komen zijn. want in Bergen zijn zij er altijd bliksems vlug bij. Jammer jongens! 30 JAAR IJSBERFIDER BERGEN Op 16 Juli heeft de heer G. de Zwart in intieme kring de dag herdacht dat hij voor 't eerst in Bergen ijs bereidde en zijn standplaats in het seizoen aan de Fransman heeft gekregen In 1919 op de Leytweg begon nen, zijn zij in 1939 naar de Mo lenstraat verhuisd. De heer Zwart is door het hoofd bestuur der Bond van IJsberei- ders gecomplimenteerd. De heer S. Schoorstra heeft op deze dag namens de Bergense ijs bereiders gesproken. VOLKSHOGESCHOOL BERGEN De volkshogeschool „Bergen" te Bergen organiseert van 1 3 Juli Zuid-Afrikaanse studentendagen en Vlaams—Nederlandse bijeen komsten. Deze dagen zijn bestemd voorallen die kennis willen ma ken met de groep Zuid-Afrikaan se studenten, die een reis door West-Europa maakt en voor de genen die belangstelling hebben in alle vragen die samenhangen met de verbreiding van de Ne derlandse cultuur. staat er van Rein Snapper een. mooie kast, met beeldhouwwerk op de paneeltjes. Het ceramiek van Dirk Hubers spreekt altijd weer voor zichzelf. Jeanne Kouwenaar-Bijls heeft, op deze expositie een ontwerp voor een monument. Van mevr. M. Dehé Stijger zijn cir verder geperfectioneerde kin- drlijke impressies van van Knip en plakprenten. Het is een tentoonstelling waar veel goeds is te zien. Een. karige Hugo Boys overwinning HEERHC&JWAARD Weer is Hugo Boys jl Zondag een trapje hoger geko men in (le Gouden Kruis ronde. De wed strijd egen de blouwhemden werd door HB aanvankelijk veel te licht opgevat en eerst een kwartier voor de ru6t kre gen de Boys het door, dat deze jeugdige en vinnige spelers uit Castricum ook nog wel eens konden gaan winnen. De eerste helft van deze wedstrijd was het abso Juut Vitesse die de boventoon voerde, maar deze jongens vergden te veel van zich, want reeds voor de rust waren zij uitgespeeld van vermoeieniR Nadat Hugo Boys tweemaal door het oog van de bekende naald kroop, kwam de ruSt met een blanco stand. 00. Het spelbeeld na de hervatting is di reet van een geheel ander kaliber. De HB weten nu hoe zij met de bal moeten omspringen op <llt effectvolle veld eu geen vijf minuten later is het de HB rechtsbinnen Kager, die met een ver schot het enigste doelpunt in deze wed strijd scoort. Dit doelpunt was 'n fout van keeper Lieftinck, die het gevreesde monster precies tussen zijn handen liet doorgaan. Alhoewel deze wedstrijd reeds vanaf de beginne spannend was, steeg deze nu ten top. Beide partijen deden er nog een schepje op en beide doelen kwamen herhaaldelijk in gevaar. De HB keeper Paneras wa9 jl Zondag uitsfe kond in vorm en hij is het. die voor HB de wedstrijd heeft gewonnen. HB miste in deze wedstrijd zijn back Molenaar, maar de voorhoede speler S Groot wist deze plaats goed aan te vullen. Maar Vitesse laat het er nog lang niet bij zit ten en bet zijn her duo ZaalGroot, die er steeds weer van door trachten te gaan maar steeds strandden zij op de HB backs. De wedstrijd had epn zeer spor tief verloop en heide partijen hebben een aardige wedstrijd gespeeld. Graiis Abonneert U zich vandaag nog op ons blad! U ontvangt de krant dan tot Turnfeesten goed geslaagd De turnkring „Alkmoar en Omstre ken" organiseerde op Zaterdagavond 18 en de gehele Zondag 19 Juni de jaar lijkse Korenbeurs wedstrijden. Door het steeds groeiende aan!al deelnemers was bet veilinggebouw al weer te klein geworden, zodat er nu in de mu ziektuin in de openlucht geturnd werd. Gelukkig werkte, vooral Zondag, het weer een handje nipe om ook dit jaar de wedstrijden te doen 'slagen. Op Zaterdagavond werd geturnd door diegenen, die om principiële redenen niet op Zondag kunnen. Terwijl tevens de dames en herenkeurploegen de ver pliolite oefenstof afwerkten. De Zondagochtend was gereserveerd voor de adspiranten; 's middags kwa men de meisjes en jongens en daarna de dames en lieren aan de beurt. Over bet algemeen genome», stond de uitvoering op een matig peil, er werd vaak slordig gewerkt, en dat kwam vooral aan het Hebt bij beide keurploegen. Té dikwijls moest er over gedaan worde» voor mislukkingen, voor al mej. Wieze had haar dag niet. Ook stond bij voorbaat al vast, dat er zich geen bijzondere verrassingen zouden voordoen. Mevr. WeimarDadderom was overtuigend de meerdere in het verplichte ën in het vrije, programma. Mej. K. Post bezette beide dagen de tweede plaats, terwijl mej J Kohier derde werd hij de verpliche oefenstof, maar ze werd op de tweede dag voor Mi gestreefd door mej N v d "NVardt, die tenslotte derde werd in liet totaal klassement door lioar mooie vrije oefe ning. Ook waren er bij de heren uiteraard geen verrassingen te noteren. De landskampioen K Boot toonde zich een klasse apart en bij werd onbedreigd eerste. De soepelheid en elegance, vooral bij het spectaculaire paardsprin gen, waar hij zijn salto bijna los van het paard maakte! Onbedreigd tweede werd hier H Volkers, die uitermate rustig werkte. Derde werd hier J Jan neman. Deze zelfde volgorde werd ook genoteerd voor de verplichte oefenstof op Zaterdagavond. Bij de jongens le graad viel vooral het turnen op van G Boot. die in zijn afdeling onbedreigd le werd. een pres tarïe, «tin grote broer waardig. Tot slot besloot voorzitter Keurslag met een woord van dank aan de deel npmers en deelneemsters, de juryleden de commissieleden, de rode krnishel pers en speciaal aan de hoofdleider, de heer Visser, zeer hartelijk, voor het slagen van deze goed georganiseerde en goed bezochte dagen. TOTAALUITSLAGEN Verenigingswedstrijd Dames le prijs De Baltér Alkmaar, groep 28, 16 punten; 2e prijs Olympia uit Sclioorl groep 6, 14,9 punten; 2e prijs Turnlust Alkmaar, groep 20, 14,5 pt.; 3e prijs Olympia Sclioorl, groep 9, 14 punten; 3e prijs De Halter AJkmaar, groep 10, 13 punten. Vereniginggwedsfrijd Vrije Oefening Meisjes: le prijs Olympia Sclioorl 16 punten, 2e prijs Turnlust Alkmaar 14,5 punten, 2e .prijs De Halter Alk inaar 14,5 punten, 2e prüs SSS Sint Paneras 14,5 punten. Jongens: 3e prijs Olympia Sclioorl 13 punten, KEURKLASSE Dames 1o graad: 1 J v Dijk, Olym pia Sclioorl 47.10 pt, 2 A v d Oord Olympia Sclioorl 46,4 pt. 3 T v Heug ten. Turnlust Alkmaar 45,7 pt. 2e grnod1 T Groot, Turnlust Alk maar 46 2 pf, 2 R ICliamer. Tnrnlust Alkmaar 45,5 pt, 3 P DelverVeiiger Olympia Sclioorl 45,2 pt. 3e graail: 1 R de Haan. De Halter Alkmaar 45,5 pt, 2 Gr de Wiet, Turn lust Alkmaar 41,4 pt. 3 I C Leeseman De Halter Alkmaar 43.7 pt. Meisjes le -graad: 1 S M Mors, De Halter Alkmaar 37.4, 2 E Schermer hor». Voorwaarts Stompétoron 37,2, 3 J Dirkimant, De Halter Alkmaar 37, 3 C v Doorn, Turnlus; Alkmaar 37. Heren: 1 K Boot De Halter 110,575, 2 Ar Volkers, De. Halter Alkmaar 102.35, 3 J Janneman, De Halter Alk maar 85.20. Heren, le graad: 1 C Stenneberg, De Halter Alkmaar 48,1, 2 A Groot, Olympia Sclioorl 47. 3 A Leeuwenkamp Olympia Schoorl 46.5, 2e grand: 1 J C v Wonderen, Olym pia Sclioorl 48,2, 2 W Narold, Turn lust Alkmaar 45 8, 3 H Liclier, De Hal ter Alkmanr 44,9. 3e graad: 1 B Hermnry, De Halter Alkmaar 45.1, 2 P Elont, De Halter Alkmaar 44.2, 3 N Blokker, Olympia Sclioorl 49:5. le graad: 1 G N Boot, De Halter Alkmaar 53,7. 2 Kl Meester, Voor waarts Stompetnren 48,8, 3 A Brou wer DOVSS 48.5. Hoog bezoek HEERHUGOWAARD Op zijn vier jaarlijkse rondreis bezoekt de commissa l is der Koningin dezer dagen de ge meente Heerhugowaard. De commissaris wak vergezeld van de chef van zijn ka binet, Jhr. Roëll. Voorafgegaan door Rijkspolitie arrï veerde om ongeveer half twee de eom missaris alhier ten gemeentehuize, waar deze lioge bezoeker door burgemeester Sutrnan Me.ver van harte welkom werd geheten. Nadat de lunch ten huize van de burgemeester gebruikt was. werd er kennis gemaakt me>t de secretaris, de wethouders en de raadsleden, die Hifus sen allen ten gemeentehuize verzameld waren. De commissaris besprak daarna met de vroede vaderen de interne zaken dezer gemeente, terwijl ook de nifbrei dingsplannen onder de loupe werden ge nomen. De ambtenaren werden bezocht door Jhr. Roëll, die de administratie en de secretarie bezichtigde. Later in de middag werd een bezoek gebracht aan enkele nieuwe woningen, de o.l. school, de rk. meisjesschool en de kerk t« Veenhuizen. Alhoewel de commissaris om de vier jaar zijn officieel bezoek aan de gemeen ten brengt, zal hij ook In di« tussentijd nog wel onze gemeente met een bezoek vereren. NAAR DE „ORANJE"? NIEUWE NIEDORP Het hoofd van de o.l.s., de heer Oepkes, ont ving Vrijdag een uitnodiging van de() gezagvoerder van het s.s. „Orart. je" om met de hoogste klasse van de school deze prachtige boot op 25 Juni as. te komen bezichtigen. Voor de Jeugd een mooi bulten „OUDE JAN" WORDT HERSTELD, Het in 1200 gebouwde kerkje te Velp, dat bekend staat onder de naam„Oude Jan" werd tijdens de oorlog bijna geheel verwoest. Thans is men bezig het kerkje, dat aan de Hervormde gemeente behoort, te herstellen. Omdat het zo klein is zal men het na de restauratie alleen voor bijzondere gebeurtenissen, zoals trouwplech tigheden, gebruiken. De werkzaamheden aan het kerkje „jfovjehme defect U^cw.j "P°ZZ> KANTOOHMACHINEHANOEL PEPARATIE- INRICHTING .DE LICHTE TOETS' J.CvdVEED -ALKMAAP PEGUUERSLAAN 20 TEL.4551 («zoo) Heden overleed na een ernstig, langdurig, doch moedig gedragen lijden, mijn beste Man, de Heer Th. J. W. van der Sluis Huidarts te Alkmaar, in de ouderdom vau 55 jaar. W. J. M. van der Sluis Bierman Alkmaar, 19 Juni 1949 Hofdijkstraat 2 De crematie zal plaats hebben op Donderdag 23 Juni a.s. te Westërveld na aankomst van trein 14.05 uit de richting Alk maar en trein 14.08 uit de richting Haarlem, Vertrek van het sterfhuis n.m. 13 uur. VERKIEZING GEMEENTERAAD De voorzitter van liet hoofd stembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeente raad brengt ter algemene ken nis, dat op Vrijdag 24 Juni a.s., des voormiddags 10 uur, een openbare zitting van dat bureau zal worden gehouden ten stadhuize, tot het vast stellen ten aanzien van iedere lijst van het aantal stemmen op ieder der enndidaten uitge bracht. Onmiddellijk daarna zal een openbare zitting van het centraal stembureau wor den gehouden tot bet vaststel len van de uitslag der verkie zing van de leden van de ge meenteraad. Alkmaar, 20 Juni 1949. De voorzitter voornoemd, WYTEMA. B.z.a. ELECTRO MONTEUR bekend met licht en kracht installaties Br. ouder nr 873, bur. v d bl. De Alkmaarse HUISARTSEN EN SPECIALISTEN houden Donderdag a.s. GEEN SPREEKUUR Tegen elk aann. bod te koop aangeb. kl. BM ZEILBOOT WETTERAUW, Kennemer straatweg 50, Alkmaar. Gevraagd Nette, handige SLAGERSLEERLING SLAGERIJ WETTERAUW Kennemerstraatweg 50, Alkmaar Wenst u uw hul» te laten onderzoeken op aardsiralen? vraagt dan deskundig wiehei roede onderzoek of nadere inlichtingen aan: C. J. SIJPHEER, Notweg 11, Bergen (N.H.) Tel K 22082765 SLUITING GEMEENTEBUREAUX In verband met de stem ming voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad zal de gemeentesecretarie, met uitzondering van de afdelingen Verkiezingen en Burgerlijke Stand, op Woensdag 22 Juni a.s. voor het publiek gesloten 2tjn. Hoogenstraalen-Consei venfabriek ALKMAAR zoekt: voor Noord Holland boven het IJ, «eer goed ingevoerd m Kruideniers en Groentezaken. Naast onze vertegenwoordiging bestaat geen bezwaar tegen nog een böna fidc tweede vertegenwoordiging. Brieven Hoogsiraaieri's Conservenfahr iek Alkmaar, Fabrieksweg 16 N.V. „NAOO" vraagt voor haar Rayonkantoor Alkmaar: enige nette conductrices (18—25 jaar) Sollicitanten moeten ongehuwd en ran onbesproken gedrag zijn. Zich te melden: STATIONSWEG 37 te Alkmaar. Hechtmachines Hechttangen Nietjes Frankenberg N.V. Langestraat 28 Telefoon 2394 ALKMAAR Alkmaar-H. Knuistingh Neven Bergen—J. Broersma Heiloo—T. Groot

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4