Ikmaardeï N.-HOLLANDSE PERS 1945 Duitse ex-kroonprins krijgt „Huize Doorn" niet terug AHe „weldaden'' aan Nederland bewezen mochten niet helpen ar baba\ „Ik heb een moord gepleegd" Maar het lijk was zoek 64 Jarige vrouw vermoord Vreugde over „Parijs" Zorg voor gedemobiliseerden 5DE JAARGANG NR 1566 WOENSDAG 22 JUNI 194» Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.20 per maand ƒ3.65 p, kwart. bU vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur; J. v. Zoontn Bureau, Ridderstraat Koek Oudegracht Tel R 2200 3971 De raad voor het rechtsherstel heeft het beroep van de Duitse kroonprins tégen de beslissing van het Nederlandse beheersinstituut, dat hem op 28 Mei 1948 een non-enemy- verklaring (ontvijandig) ontzegde, verworpen. Prins Friedrich Wilhelm, die thans In Zwitserland woont, vroeg een verkla ring van ontvijandig aan het beheersinstituut, omdat hij de bezittingen van wijlen zijn vader de Duitse ex-keizer, in be zit wilde krijgen. Deze verklaring 'werd hem geweigerd op 28 Mei 1948. Door dr B H Wesseling de gemaehigde van de kroonprins, werd beroep tegen dit besluit aangetekend bij de raad voor het rechtsherstel Deze raad nvp»wnntr in 7ïjn pit- ssn'-r>?k o.m.. dat het Besluit vijan delijk vermoeen zowel de vijande_ l.ke staa: zelf als haar onderdanen treft. Het is vonom^n om Neder land 'enigermate zeker van scha devergoeding te s ellen. Alle in Ne derland aangetroffen vijandelijke bezittingen werden dan ook ver vallen aan de staat verklaard. Ui* zonderingen hierop worden ge maakt voor vijandelijke onderda nen. die met de Nederlandse sa menleving zijn vergroeid en krach i" - hu» P^d^9inien in tjorlogs- kunnen wor den aangemerkt. Het is de raad voor rechtsherstel gebleken, dat de kroonprins niel ln Nederland woonachtig was en ook niet met Nederland vergroeid was. Ouk ziet de raad geen ge dragslijn, die duidelijk ten behoe ve van Nederland werd gevolgd. Aangenomen dat bet juist is, dat prins Friedrich Wilhelm tegenover het nazi-regime eerst een afwach tende houding heef aangenomen, zich later van het regime heeft af DE OLYMPISCHE DAG. Om 1.15 uur gaan de hekken van het Stadion dicht, nu weer va§t staat, dat de 10e Olympische dag aanstaande Zondag een maximum toeschouwers zal trekken ver zoekt men ons namens het NOC er op te willen wijzen, dat, in ver band met de opmars der gymrias ten. de hekken va.» het Olympisch stadion om kwart over een precies gesloten worden. Het publiek dat dan niet binnen is. moet tot na het eerste nummer van het programma buiten blijven wach ten. HET PROCES TEGEN DE MOORDENAARS VAN GANDHI He. oppergerechtshof van Oost- Pooiidjab heeft Sjanklr Kistayya en Dattatraya Partsjoere vrijge sproken in verband met het door hen aangetekende hoger beroep. Zij waren beschudigd van mede- plichigheld aan het doen van Gandhi. Het beroep van de andere beschuldigden werd afgewezen. Het hof beval clementie aan voor Gopal Godse de broer van Gan dhi''s moordenaar. In Februari werden Nathoeram Godse en Narayan Apte ter dood' veroordeeld en vijf andere Hindoe extremisten werden tot levens lange verbanning veroordeeld. Na toeram Godse kwam indertijd op tegen de beschuldiging van samen zwering doch bekende Gandhi ge. dood te hebben. gekeerd en tenslotte aan de ver zetsbeweging heeft deelgenomen, wil het de raad voorkomen dat dit een daad van vaderlandsliefde zijnerzijds is geweekt, doch zulks houdt geen verdiensten voor de Nederlandse of geallieerde zaak in. 's Prinsen aangevoerde afkeuring van de inval in Nederland in 1940 toen Duitsland voor de tweede maal de neutraliteit van kleine lan den schond, wettigt het afgeven van een niet-vijandig verklaring evenmin. Voorts werd aangevoerd dat de prins, teen hij bij de be grafenis van zijn vader ln Doorn vertoefde, de redding van drie ter dood veroordeelde Nederlanders heft bewerkstelligd en nadien aan de slotvoogd van Huize Doorn op dracht heef gegeven de hulp aan verdruk ie Nederlanders, zoals die tijdens het leven, van'zijn vader werd gegeven, voort te zetten. Di; acht de raad op zichzelf geen be wijs van een groie verbondenheid met de Nederlandse zaak. Er wa ren meer Duitsers in Nederland, die tijdens de oorlog hulp aan an deren hebben verleend. Op gror.d van de criteria van het Besluit vijandelbk vermogen en de opgesomde rechtsoverwegingen verwierp de raad van het rechts herstel het beroep tegen de be schikking van het Nederlandse beheersinstituut, waarbij aan de kroonprins een non-enemy-verkla ring geweigerd werd. De Neder landse bezittingen van de overle den Duitse ex-keizer blijven dus aan de staat der Nederlanden. KONINKLIJKE BELANGSTELLING YOOR T HOLLAND FESTIVAL. K.M Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben Maandag avond van hun belangstelling voor het Holland Festival in de hoofdstad blijk gegeven door bijwoning van een uitvoering van het Monte Carlo ballet in de Stadsschouwburg. H.M. de Koningin en de Prins tijdens het spelen van het Wilhelmus bij de aanvang van de voorstelling. „Ik heb een moord gepleegd", vertelde een Engels sprekende man, die zich met bebloed gezicht en handen dezer dagen bij het militair hospitaal in Den Haag meldde. De recherche, afdeling moordzaken, rukte uit „om het lijk te zoeken". De vermoorde had echter de benen genomen. De Engelsman, die met een vol maakt Amerikaans accent sprak en zich uitgaf als zeeman, vertel do, dat hij „aan de rol was ge weest" en meningsverschil met 'n hem onbekende man had opge lost door deze knockout te slaan. Deze man had gezegd, dat Ame rikanen lui waren. De „moorde naar" was zelf met een bloedneus uit de strijd gekomen. Zijn tegen stander was morsdood, zo vertel de hij Het ,ÜJk" is nog steeds zoek. Onze Amerikaanse zeeman ech ter vloog in een polltie-trucje. Tijdens zijn verhoor stond hij zwaar te zwaaien op zijn zeebenen omdat hij niet bepaald nuchter was. „Piet. sta nou niet aan het gebouw te schudden, Je ziet toch, dat die ven x niet op zijn benen kan blijven staan", waarschuwde een rechercheur zijn collega De Amerikaan schoot in de lach en In een woonschuit liggende ln de Vliet nabij de scheepswerf Scha kenbos te Leidsendam heeft zich Maandagmiddag een bloedig dra ma afgespeeld. Toen de gewaar schuwde rijkspolitie ter plaatse kwam, vond zij aan boord van de schuit het lijk van de ongeveer 64 Jarige mevrouw M. badend In het bloed. Haar ongeveer 10 jaar Jon ger eechtgenoot werd aangetroffen in zodanige toestand van overspan ning, dat niet alleen verhoor mo gelijk was, doch overbrenging naar de Herv. stichting Hul pen Heil noodzakelijk bleek. Het stoffelijk overschot van de vrouw is naar Sint Antonlushove te Voorburg vervoerd. daarmee werd hij Nederlander. Het is een man uit Deventer, die er reeds eerder in slaagde zijn rol als Amerikaan zo goed te spe len, dat men hem zes weken gra tis in een ziekenhuis verpleegde, en zeven weken in het transit kamp te Hoek van Holland de kost gaf, voordat hij ontmaskerd- werd. Hij was nu weer uit °P gratis verpleging bij de politie als pseu do-moordenaar, welk logies hem niet verleend is. NEDERLANDS ARTIST HAD ERNSTIG ONGEVAL De Nederlandse circusartlst An- tonius Werkerk ,die met twee part ners zou uitkomen op de wereld- sporttentoonstelling, welke deze wee kte Stockholm wordt gehou den is Maandagavond ernstig ge wond door een val van een hoogte van zes meter bij oefening voor zijn balanceernummer op de mo torfiets. De val werd veroorzaakt door het breken van een paar schroeven. Werkerk werd in bewus teloze toestand naar het zieken huis vervoerd. Men acht zijn toe stand zeer ernstig. Werkerk en zijn twee partners De drie Torini's, zijn afkomstig uit Amsterdam en bekend om hun sensatienummer, waarvan gezegd wordt dat het 't enige in Europa is. Hierbij wordt zonder net gewerkt op een hoogte van ongeveer veertig meter, namelijk acrobatiek aan "n zwiepmast van achttien meter bo. venope en motor, welke zich op twintig meter hoogte bevindt. Werkerk schijnt bij zijn val een versplintering in de schedelpan te hebben opgelopen. De man met de pijp gevangen De politie uit diverse plaatsen van ons land heeft sinds Februari een klopjacht gehouden op een man, die kleedkamers van sport velden en tennisbanen met onge wenste aandacht vereerde. In Ven lo Laren, De Bilt, Schlebroek enz. Russen: Eerste stap naar de vrede Oostenrijk: Een vreugde-boodschap Derde bijeenkomst Internationale Burgerluchtvaart Organisatie Op het ogenblik wordt er te Mon treal 'Canada) de derde bijeen komst van de Internationale Bur gerluchtvaart Organisatie gehou den. Het hoofd van de Nederland se delegatie, dr H. Copes van Has selt. die tevens bestuurslid der Organisatie Is, tijdens een zitting van de administratieve commissie De Russsische opinie is tevreden over de te Parijs bereikte overeen komsten, waarin zij volgens dë correspondent van de „Prawda" te Parijs, George Zjoekof, een te ken van opklaring van de inter nationale toestand en een eer- ste schrede naar de regeling van dc vrede ziet. De dagbladen ruimen een grote plaats in aan het slotcommuniqué van de conferentie alsmede aan een lang verslag van het nieuwsbu re au Tass over d& slotzitting, doch alleen de „Prawda" geeft commen taar. Zjoekof verklaart ln zijn ar tikel met nadruk, dat de over eenkomsten te Parijs „ongetwij feld een stap vooruit betekenen en de internationale samenwer king versterken". Het is de eerste maal sedert de zittlg van November 1946, dat de ministers van buitenlandse zake.i een reeks gezamenlijke besluiten nemen, zo schrijft hij, en voegt Het is onze plicht U een taak in de maatschappij te geven In de Utrechtse schouwburg, die tot de laats:e plaats bezet was, werd door de nationale demobilisa lieraad, onder presidium van Prins Bernhard, de nationale demobilisa tiedag gehouden. Spr. heette de verschillende der aanwezigen in het bijzonder wel kom en Sprak de hoop uit, da', door onderling contact over en weer ieder de taak zou volbrengen die hij in deze op zich genomen heeft De minister-president, dr. W. Drees, besprak dan het onderwerp Een taak en een plicht voor land en volk. De minister begon met de hoop uit te spreken dat deze bij eenkomst feitelijk overbodig s. Im mers ieder is overtuigd, dat wij 'n zware verplichting hebben Jegens dë Nederlandse jongens overzee. Zij kwamen in Indonesië aan onder geheel andere omstandighe den, wetend, dat niet onverdeeld vaderland achter hen stond. En zij hebben zich later wel eens afge vraagd of de gebrachte offers nog wel zin hadden. Met diepe bezorgd heid, zo zei de premier heb ik dit meegeleefd. Maar Nederland zou zijn plicht hebben verzuimd, als het dit alles niet had gedaan. Dr. Drees vond het gewenst een geruststellend woord te spreken. Er zijn geruchten, dat er voor ve len geen werkgelegenheid zou zijn en dat zU daarom zullen moeten emigreren. Dit is nu een misvat ting. De minister gelooft dan ook tot de terugkerende te mogen zeg gen: Het vaderland heet welkom en is u dankbaar. En het zal zijn taak vervullen, u een plaats in de maatschappij te geven, die ge met bevrediging zult kunnen vervul len. Laten wij daarvoor samen werken, zo besloot de minister zich tot de aanwezigen richtend. De minister van oorlog en van marine, mr W F Schokking, be sprak het onderwerp Welke voor waarden schiep de regering? Mr Schokking zette allereerst uiteen De eerste verantwoordleijkheid kwamen geregeld klachten dat portefeuilles uit kleding van spe lers waren verdwenen. En steeds kwamen de signalementen van ver dachte personen in zoverre over een. dat men 'n onbekende man die een pijp rookte, had gezien. Men kreeg door centraal verza melde gegevens een steeds duide lijker beeld van de dief. Dit werd een elndweegs gecompleteerd na dat hij een te goed bon uit een gestolen portefeuille ln een winkel trachtte in te wisselen hetgeen hem niet gelukte. Dezer dagen heeft men de man te Voorburg gearresteerd. Het is de 21-jarige A J W B, die in een paar maanden tijds voro 1700 tot 2000gulden uit portefeuilles roofde. De politie pro beert hem een zo kwaad mogelij ke pijp te laten roken. WERELDRECORD VERBETERD. Gisteren heeft in het Osotelijk Zwembad te Rotterdam de esta fetteploeg van de RDZ haar eigen wereldrecord driemaal 100 m wis selslag dames vlinderslag met 1.1 sec. verbeterd en gebracht van 3m 46.7 op 3. 45 6. De tijden waren resp.: Ria van der Horst 1.16, Nel Garrifsen 1.23 en Irma Schuh- macher 1.6.6 Het oude record, waarvoor de K NZB een maand geleden erken ning aan de Fia had gevraagd, was op 19 Maart te Rotterdam gevestigd, ligt bij de ministeries, die de man nen naar Indonesië uitzonden. Maar ook het particulier initia tief Is volgens de minister brood nodig bij de demobilisatie. Dan gaf spr een overzicht van wat de demobilisatlevoorwaarden zijn, de zijn vastgesteld. Een bur- gercostuum en steun bij de studie. Het verstrekken van een bonus van f 100. 190 textielpunten, enz. De NS stellen de jongens in de ge legenheid vier weken lang het land door te reizen om werk te zoeken of bezoeken te brengen aan oude connecties. De gedemboiliseerde kan ook een bureau voor beroepskeuze bezoe ken en krijgt Per maand f10 tro- pendiensttoelage. Verder een even- tuële" studietoelage en credieten op allerhande gebied. Niet geheel va liden krijgen een behoorlijk pen sioen. Het slot van de causerie van de minis-.er was: maar verder, werk gevers. neem ze op. Ze zijn wel anders teruggekomen dan ze gin gen omdat ze geleefd hebben op de dunne eierschaal tussen leven en eeuwigheid, maar zorgt er voor. dat ze aan het werk komen. WERVELSTORM MAAKT HONDERDEN SLACHTOFFERS IN JAPAN. Een wervelstorm, die niet de voor spelde loop nam. heeft gisteren Japan geteisterd. 225 personen kwamen om het leven, onder wie 128 passagiers van een veerboot Bijna 1408 personen worden ver mist Het Japanse meteorologische bu reau had aanvankelijk voor de storm gewaarschuwd, doch trok de waarschuwing ln toen het scheen, dat hij bulten de eilanden om zou passeren. De vissers voe ren uit en 1300 boten gingen ver loren. De veerboot werd getroffen mid den tussen twee Zuidelijke eilan den. Slechts een Amerikaan en 'n Japanner van de 82 passagiers en de bemanning van 48 koppen over leefden de ramp. Spoorwegstaking spoedig ten einde De Britse, Franse en Amerikaan se militaire bevelhebbers te Ber lijn hebben, na ontvangst van 'n schrijven van hun Sowjetrussi- sche collega, een beroep gedaan op de stakende Berlijnse spoor wegarbeiders om het werk te her vatten op de voorwaarden, welke door de onder Sowjetrussische controle staande directie der Ber lijnse spoorwegen zijn aangebo den. De Sowjetrussische commandant van de stad. generaal-majoor Kwasjnln, verklaarde in zijn brief er niet aan te twijfelen, dat de directie van de spoorwegen haar aanbod gestand zou doen. Dit hield in, dat 60 van het loon der Westberlijnse spoorwegarbei ders in Westmarken zal worden betaald. De Britse militaire bevelhebber van Berlijn, generaal-maj. Bour- ne, verklaart m zijn beroep op de stakers onder meer: „Ik ben van mening, dat dit aanbod van de spoorweg-directie, tezamen met het voorstel van het stadsbestuur om van de overblij venden 40 der lonen nog eens 15 in West marken uit te betalen, een rede lijke basis vormt, waarop het werk kan worden hervat." er aan toe. dat de overeenkom sten werden bereikt dank zij de Russische afvaardiging. De Oostenrijkse bondskanselier, Leopold Flgl heeft hedenavond de te Parijs bereikte overeenstem ming betreffende het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk als een „vreugdeboodschap voor Oostenrijk" beschreven. Hij ver- k'aarde dat. indien het redesv?r drag getekend en de bezettings troepen vertrokken zouden In 't Oostenrijkse volk zou weten, dat het wederom voor zichzelf werkt, onk al zouden er nog vele moei lijkheden op te lossen zijn Bondskanselier Figl betuigde de vier ministers van buitenland se zaken namens de regering en het van Oostenrijk dank voor de door hen over de oplossing van het Oostenrijkse vraagstuk be reikte overeenstemming. Kleine zelfstandigen II De vraag rijst onwillekeurig, hoe het mogelijk is, dat d: arbeiders zich via hun organisaties zoveel invloed hebben kunnen verwerven, terwijl de kleine zelfstandigen weliswaar grote organisaties heb ben gesticht, maar in economisch, en politiek opzicht toch maar be trekkelijk weinig Invloed uitoefe nen. Moeten we het verklaren uito een bepaalde tegenzin bij dege nen. die zelfstandig zijn. om óe inmenging van de Staat te vra gen? Wat het is immers zo. d. t de verschillende verbetering. die er voor de arbeiders tot stand; zijn gebracht, in hoofdzaak berus ten op wettelijke bepalingen. En het mag algemeen bekend worden geacht, dat de kleine zelfstandigen liever een bestaan in armoede lijden, vermits ze maar „vrij" zijn. dan zich te wil len onderwerpen aan verschillen de regelingen. Ên zolang de toe stand van de arbeidende klasse slecht was. zo lang de arbeiders te kampen hadden met werkloos heid. met ziekte en ongevallen, waarbij ze waren overgeleverde aan de liefdadigheid, zo lang de arbeiders op hogere leeftijd geko men, moesten leven van de bede ling. voelden de kleine zelfstand! ger. zich tamelijk gelukkig. Walt* ook zij hadden het soms niet breed, ook ln hun huizen trad Vrouw Zorg meermalen binnen, maar ze waren in zoverre geluk kig. dat ze een bepaalde mate van vrijheid hadden. Daarbij vergaten ze maar al te graag, dat ze min stens even afhankelijk waren als onverschillig welke arbeider en dat hun vrijheid maar schijnvrij heid was. Sedert is de toestand grondig veranderd. De arbeider heeft zich een positie weten te veroveren. Nog leeft hij niet in het Paradijs, maar vergeleken bij een dertig Jaar terue, Is hij er stukken beter aan toe. Hoe staat het echter met de kleine zelfstandigen? Hun toestand is vrijwel onver anderd gebleven. Ze hebben onge twijfeld de hoogconjunctuur van, de oorlog meegemaakt en ervan geprofiteerd. Maar hebben ze ze kerheid? Staat er voor hen iets vast? Alleen op het gebied der vestiging is er Iets voor hen ge daan. Voor de rest zijn ze even' rechteloos en weerloos als dertig jaar terug. Indien er een econo mische crisis opsteekt, kunnen ze slechts afwachten, wat er van hei* zal worden. Tegen ziekte of slech te bedrijfsultkomsten. te vergeli] ken met de werkloosheid der ar beiders, taan ze weerloos. Ze heb ben het in de jaren '30 tot '39 on dervonden. Een grote ontevredenheid maalt te zich van hen meester, maar ze konden nog steeds niet de kracht opbrengen om de nodige politieke en economische activiteit te onb plooien. Wars van overheidsbe moeiing wendden ze zich af van de vooruitstrevende partijen, ter wijl velen uitkomst meenden te zien in het toen opkomende natio naai socialisme. Duitsland ls het sprekend voorbeeld geworden. De kleine zelfstandigen hebben in hun gerechtvaardigde ontevreden heid op het verkeerde paard ge wed En ook nu dreigt weer het gevaar, dab de middenstand, de» kleine zelfstandige onder de leus „geen overheidsbemoeiing" zich zelf in een positie brengt, waarin het moeilijk leven ls. Want zon der overheidsbemoeiing kan men slechts als men over een sterks financiële posite beschikt. En dat doen de kleine zelfstandigen niet. v. Z. weerbericht MEEST ZWAKKE WIND Over het algemeen veel bewol king, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit N. richtingen. Dezelfde of iets hoge re temperatuur dan vandaag.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1