kmaai'ifei Dimitrof in sanatorium te Moskou overleden 5" JAARGANG N" 1576*- MAANDAG 4 JUU 1949 Liberalen gaan op van zowel als Socialisten weigeren in te Zeelands voorwaarden inzake terugkeer Leopold Liberalen achten geforceerde beslissing inopportuun en gevaarlijk Geloof en Vakbeweging Voorzitter K.A.B. antwoordt op beschuldigingen N.V.V. Verkiezingen zonder drank Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur» J. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL R 22(x, 3971^ De kabinetsformatie in België Vorming homogene Kalh, regering verwacht De socialisten zowel als de liberalen in België hebben ge wegerd aan een twee- of drie ledige regering deel te nemen op de voorwaarden, die door de kabinetsformateur Paul van Zeeland zijn gesteld. Zoals be kend verlangt Van Zeeland, dat de oplossing van de ko ningskwestie de voornaamste teak van de nieuwe regering zal vim. Verwacht wordi thans dat Paul van Zeeland een ho mogene katholieke regering zal vormen. In een tijdens een vergadering met algemene stemmen aangeno men motie wijzen de liberalen er op, dat aangezien de CVP bij de laatste verkiezingen slechts 43 pCt der stemmen van htt kiezerscorps op zich heeft weten te verenigen, deze partij niet kan beweren de wil te vertegenwoordigen van de Belgische bevolking De liberale partij is daarom van oordeel, dat het inopportuun, gevaarlijk en in strijd met de belangen van het land zou zijn ten aanzien van de koningskwestie geforceerde beslis singen te nemen, welke niet ge steund worden door een brede par lementaire meerderheid. De liberalen zouden alleen be reid zijn aan een twee- of drie ledige regering mede te werken, die de sociale en economische kwesties op de voorgrond plaats*. In politieke kringen is men van oordeel, dat, nu de socialisten te kennen hebben gegeven dat zij de voorwaarden tot vorming van een nieuw kabinet niet kunnen accep teren en nu ook de liberalen niet schijnen te voelen voor een samen werking met de katholieken op basis van een terugkeer van ko ning Leopold, de CVP niets anders overblijft dan een homogene ka tholieke regering te vormen. Deze regering zou dan trachten in Ka mer en Senaat het vertrouwens votum te verkrijgen. Mocht dit niet gelukken, dan Hitte in W. Europa In geheel West--Europa heeft men Zondag v hit'egolftemperaturen. kunnen genieten en uit de voor naamste steden hadden uittoch ten plaats met alle mogelijke ver voersmiddelen van mensen, die buiten de steden nog meer zon en wet minder warmte zochten. In Casablanca was het 70 gra den koeler dan in Londen. De minimum-temperatuur te Parijs was bijna 80 graden in de scha duw. terwijl Lissabon (waar de hittegolf reeds drie dagen duurt) zich koestert in een temperatuur van 100 graden in de schaduw. Daar slapen de Portugezen dan ook maar op straat of in de tuinen! STUCADOORSSTAKING IN DE ZAANSTREEK TEN EINDE De staking van de stucadoors in de Zaanstreek is opgeheven Met ingang van vandaag zullen de stu cadoors in de Zaanstreek na acht weken staking het werk hervatten Na diverse besprekingen werden voor de stucadoors gunstige voor waarden bereikt VELD MUIZENPLAAG Nu sedert «leze week in plan Zuid te Den Bosch Nederlands grootste elee trisdie zandzuiger water en zand spuit over de laag gelegen polder, ziet men links en rechts karavanen veldmuizen heen vluebten. Vele honden zb'n op de ze beestjes afgestuurd maar dé plaag verminderd niet. In liet naburige Ros malen krijgt men nu ook al last van «1e voormalige Bossche polderbewoners De landbouwers ondervinden er veel schade van bü hej graangewas. NOG WEINIG VERANDERING Voor de Westelijke provincies droog en overwegend zonnig weer In de ochtend snel stijgende tem peratuur, maar later op de dag binnendringen van koelere lucht bij wind van zee. Voor de rest van het land: droog zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke wind uit Zuidelij ke richtingen. zou het parlement worden ont bonden en zouden er nieuwe ver kiezingen gehouden moeten wor den. De katholieken zijn er van over tuigd, in dat geval ook in de Ka mer de absolute meerderheid te zullen veroveren, aangezien zij aan nemen, dat de meer dan 150.000 Belgen, die op de katholieke scheurlijsten hebben gestemd, een volgende maal hun stem zouden uitbrengen op de CVP. Wanneer deze meerderheid in Kamer en Sennaat eenmaal bestaat zal de zgn verbanningswet van 1945 kun nen worden afgeschaft en koning Leopold naar België kunnen te rugkeren. Vandaag zal van Zeeland bespre kingen voeren met het partijbe stuur van de CVP over het stand- pun van de socialisten en libera len. Naar aangenomen mag worden zal vandaag tevens beslist worden of de katholieken een homogene regering zullen vormen of dat Paul van Zeeland zijn taak van kabinetsformateur aan iemand anders zal overdragen. De voorzitter van de Kath. Arb. Bew., de heer De Bruin, heeft op een massademonstratie in Twente gesproken over de ont stane moeilijkheden tussen N.V.V. en K.AB. Hij zeide. dat de kwestie moeilijker was geworden door dat het bestuur van het NW zich achter de heer Vermeulen had ge plaatst. Door het NVV is de dwaze en onware mededeling aan de aan val van Vermeulen toegevoegd, dat de leiders van de Katholieke Arbeiders Beweging voortdurend aandrang zouden oefenen tot handhaving van het verbod. Hoe komt men aan deze zotteklap. Er is van de zijde van de KAB nim mer gesproken over het verbod. Binnenkort zal een arbeidsde- legatie uit Nederland een bezoek brengen aan de Ver. Staten. Het NW heeft doen weten, dat het niet in gezelschap van de KAB zal gaan Een zelfde houding zal, tenminste als mijn inlichtingen juist zijn, aldus spr. door het NV V worden aangenomen ten op zichte van een officieele uitnodi ging om naar Engeland te gaan. Het NW wiist samengaan met de KAB van de hand. Men kan dus niet zeggen, dat men de K AB ongemoeid heeft gelaten. Is het overeenkomstig de regelen welke een loyale gereglementeer de samenwerking stelt, dat het NW misbruik makende van zijn machtspositie, de KAB en CNV van het overleg uitsluit en in die houding volhard, nadat zij op herziening hebben aangedron gen? De heren van het NW dienen zich te hoeden voor teleurstellin POST SS. ZUIDERKRUIS Het troepentrnnsportschip „Zni«ler kruis", op weg vnn Indonesië nnnr Ne «Ierland, zal op IC .Tnli a.s. de haven Port Snid aandoen. Fr bestaat gelegen beid «le opvarenden correspondentie te doen toekomen, mits deze uiterlijk 10 Juli a.". ter post bezorgd wordt. KRAANBESTUURDERS ANTI STAKERS De bestuurders vnn de kranen in de Londcnse haven hebben in een resolu tie een veroordeling uitgesproken vnn de staking der Londcnse havenarbeiders in sympathie met de Canadese zeelie den. De krannbes'nurders spraken de wens nif, dat hun vakvereniging buiten de staking zal blijven. gen. Wij willen bevorderen, dat die hun worden bespaard, door op te merken, dat de KAB lei ding zich bij haar propaganda nimmer op het bisschoppelijk ver bod beroept. De bisschoppen heb ben in hun laatste brief doen we ten, dat het Katholieke plicht is zich bij een Katholieke organi satie aan te sluiten. Wie zich op andere wijze organiseert, pleegt verzet tegen de bisschoppen. Als de sanctie zou worden «pHf geheven zou er geen Kathoïidb overgaan naar het NW, besloot de heer De Bruin zijn toespraak. Dolle koe maakte brokken Echtpaar ernstig gewond Toen de echtgenote van de land bouwer Ten B uit Westendorp (nabij Doetinchem) een pasge- kalfde koe wilde gaan melken, kwam het dier, dat dol geworden was, plotseling af op het klein dochtertje, dat mevrouw Ten B bij zich had. Haar grootmoeder wist het kindje te behoeden, doch werd zelf tegen de grond gesmakt. Op haar hulpgeroep verscheen de landbouwer Ten B. zelf, die echter eveneens onder de koe terecht kwam en bleef liggen. Een buurvrouw, genaamd D.. zag het ongeluk gebeuren en kwam ijlings toegesneld om assls tentie te verlenen. Zij onderging hetzelfde lot als het echtpaar Ten .B. Door toevallige omstandighe den arriveerde tenslotte de land bouwer K. Deze gelukte het, het dier bij de kop te pakken. Met ze kere S die ook al was toege sneld, heeft hij het dier vastge bonden. Later op de dag werd het beest afgemaakt. De landbouwer Ten B. en echt genote werden ernsig gewond. Beiden werden naar het zieken huis te Doetinchem overgebracht Ten B. had enkele ribben gebro ken, die in de longen waren door gedrongen. Zijn echtgenote had een gebroken schouder. Zij kon later op de dag naar huis wor den vervoerd. De overige slacht offers liepen lichte verwondingen op. Roerig Sicilië Zwaargewapende Italiaanse politie is op Sicilië met tanks en pantserwagens een nieuwe razzia begonnen naar aan leiding van het doodschieten tan vier politieagenten door bandieten, die, naar men gelooft, tot de bende van Salvatore Ginliano behoren. Te Portello Detla bij Palermo liep 'n politie jeep in een hinderlaag en de in zittenden werden met handgranaten en tommyguns bestookt. Vier politie agen ten werden gedood en drie gewond. Alle bandieten wisten te ontsnappen. In de laatste twee jaren zijn bijna 80 politie agenten door bandieten gedood. Nationale rouw in Bulgarije George Dimitrof, de Bulgaar se minister-president? is in een sanatorium te Moskou overleden, aldus heeft radio- Moskou medegedeeld. Dimitrof bereikte de leeftijd van 67 jaar Hij vertrok enige tijd geleden naar de Sovjet-Unie om er een kuur te ondergaan in verband met een lev«"*7*ek?e. aldus werd bericht. Hij werd bekend door zijn rol bij heft proces over de Rijksdagbrand onder het Nazibewind. Geruime tijd geleden werd van Sovjet- Russische zijde critiek ge oefend op Dimitrof. naar aan leiding van uitlatingen over de wenselijkheid van een Bal kanfederatie. Dimitrof werd e-phnren 18 Juni "•882 Van ziin Jonge jaren af trad bij op als revolutionair. Hij werd 'weemaal ter dood veroordeeld en overleefde taMike aanslagen In het proces van de RHksdaebrand FRUITMAND VOOR H M. DE KONNGIN Ouden van dagen uit Naaldwijk m aakten een autotocht en brachten bij deze gelegenheid een bezoek a an Soestdijk, waar zij aan H. M. Koningin Juliana een fraaie fruitmand aanboden De vorstin ver gezeld van prinses Marijke, nam p ersoonlijk t geschenk in ontvangst en onderhield zich enige tijd met de oudjes. werd hij, na een verdediging die de algemene bewondering wekte, vrijgesproken. In 1946 werd Dimitrof onder scheiden met de orde van Lenin In Januari 1948 kwam hij echter met Moskou in botsing toen hij in een openbare rede zijn ideeën ontwik kelde over een Balkanconferenitie en douane-unie. De Prawda wees deze ideeën van de hand onder de overweging dat de Sovjet-Unie de leiding moest hebben van een Pan Slavische beweging. Dimitrof gaf later zijn fout toe, zeggende, dat de critiek van de Prawda op goede gronden berustte en een tijdige waarschuwing bleek voor het mo gelijke schadelijke enthousiasme van de volksdemocratieën. ROUW IN MOSKOU Het stoffelijk overschot ven vv mitrof is overgebracht naar he' Huis van de Vakverenigingen fe Moskou, waar het oogebaard werd de rit door Moskou h'"""— de gehele Stad zwarte vlaggen Bij de baar sitond een erewacht, die om de vijf minuten afgelost werd. Ook Stalin betrok met an dere partijleiders en regerings functionarissen de wacht. Door de zuilenzaal, waar de ka tafalk stond, liepen duizenden mensen langs de baar. Een orkest, bestaande uit meer dan honderd musici snelde treurmuziek Radio Sofia deelt mede, dat het Bulgaarse kabinet besloten heeft naionale rouw uit te roepen. Golven bommenwerperj boven Engeland En woedende telefoontjes bij min. van Luchtvaart De luchtoperatie „Foil" is na 'n nachtelijke aanval op het zuiden, het midden en het oosten van Engeland besloten met de groot ste concentratie bommenwerpers, die sedert het einde van de oor log boven Engeland is waargeno men. Gedurende meer dan een halfuur volgden de golven, die uit Lincoln en Lancaster vertrokken, elkaar boven de hoofdstad op. waar vuren op de grond waren Engeland lijdt van de droogte In Engeland maakt men zich als gevolg van de langdurige droogte zorgen over de watervoor ziening, vooral van de grote stefl den. Er worden reeds maatrege len overwogen om het water te rantsoeneren. In Londen is het be sproeien van tuinen en sportvél- den verboden, behalve op Zonda gen en Woensdagen. In sommige plaatsen moet het water per spoor worden aange voerd. In Suffolk moest water wor den gebracht om de bakkers In staat te stellen hun deeg te kne den. De melkproductie, die kort geleden zo overvloedig was dat de rantsoenering tijdelijk kon worden afgeschaft, daalt sterk. Mexico heeft Zondag met gesloten drankgelegenheden en in gereedheid ge houden militaire troepen zijn 147 leden van de nieuwe Kamer van afgevaardig den gekozen zonder dat zich ongeregeld heden hebben voorgedaan. Onder de eerste kiezers, die aan de stemloealen verschenen, was president Aleman, die zijn „grote voldoening" uit sprak over de burgerzin van de twee en een half millioen kiesgerechtigden. Vrouwen mochten niet stemmen. Bij alle stemloealen stonden soldaten op post. De eerste uitslagen worden niet voor Woensdag verwacht. „Het ijzeren gordijn" in beslag genomen? Een Parijse rechtbank heeft de Inbeslagneming gelast van de an ti-Russische film „Het IJzeren Gordijn", omdat er muzikale pas sages in gebruikt word en van de Russische componisten Sjostaka- witsj, Prokof lef en anderen. Daarentegen is een klacht inge diend door de vereniging „Het lied van de wereld", de exclusieve vertegenwoordigster in Frankrijk voor Sowjet componisten, op grond van de wet tot bescher ming van litteraire en artistieke eigendom. Het bevel van de rechbank is nog niet uitgevoerd x Dader moordaanslag Togliatti veroordeeld Antonio Pallante is te Rome tot 13 jaar en 10 maanden gevangenis straf veroordeeld wegens de moordaanslag op de Italiaanse communistische leider Togliatti Pallante werd door een gewapen de politiebewaking na de uit spraak van het vonnis snel de rechtszaal uitgeleid en in een pantserwagen naar de Romeinse gevangenis Reglna Coeli gereden voordat er demonstraties op touw gezet konden worden. Pallante bekende op 14 Juli 1948 twee schoten op Togliatti afge vuurd te hebben buiten het Ital. senaatsgebouw. De openbare aan klager eiste 18 jaar tegen Pallante De minimumstraf voor moordaan slag met voorbedachte rade ls 12 Sibajak burgers en Met meer dan 650 burgerpas sagiers en 300 militairen aan boord, voornamelijk mariniers en KNlL-mannen met gezinnen is het hulripassagiersschip Sibajak van de Kon Rotterdam eo Ttnvd te Roterdam aangekomen Onder de burgeroassagierc bevonden zich 60 ex-politieke delinquenten, zg lich te gevallen, die twee Jaar geleden vrijwillig naar Biak en Hollandia op Nieuw Gulnea waren gegaan, om daar In grote egerdumps te werken De enige weken geleden ver spreide geruchten over onlusten, die zich op deze reis van de Siba jak zouden hebben voorgedaan, werden zowel door de hogere scheepsleiding als door de ex-poli tieke'delinquenten zelf sterk ge kleurd en overdreven geacht. bracht militairen, ex NSB-ers aangestoken om de schijn van branden te verwekken. Het lawaai van het „gevecht" hield de Londenaars geruime tijd wakker, evenals op Zaterdag J.l de eerste dag van de oefening werd herhaaldelijk bij het ministe rie van luchtvaart geprotesteerd. De Britse minister van lucht vaart, Henderson, heeft verklaard dat de luchtoefening Foll, waar- Amerikaanse. Britse en Nederland se vliegtuigen hebben deelgeno men een buitengewoon succes ls geweest. Sommige nachten was bü na 100 procent van de staande Britse jager- en bombardements macht in de lucht, zo zeide hij. Luchtmaarschalk Sir Basil Em bry, hoofd van het jager-comman do zeide, da het Britse jacht vliegtuig nog vooraan staat in de wereld. Hoeksteen De Tweede Kamer is bijeen ge weest. Het tijdstip er voor is niet gunstig gekozen, want reeds in de herfst en in de winter is de pu blieke belangstelling voor de ar beid van het Parlement in velf kringen niet bijster groot, laat staan in de zomer. Toch verdient hetgeen vorige week in de Tweede Kamer la be handeld en na voorzien te zijn van een aantal amendementen is aangenomen, onze warme belang stelling. omdat hiermee een stuk strijd zijn bekroning vindt, dit reeds meer dan veertig Jaar ge leden begonnen ls. Het was in 1907, dat Troelstra voor het eerst in het Parlement er op aandrong, dat de overheid maatregelen zou nemen tegen de werkloosheid en dat aan de werk lozen steun ln het vooruitzicht zou worden gesteld. Veel ouderen zul len zich nog wel de argumenten herinneren, waarmee deze nieuwe eis door velen werd verwelkomd. De arbeiders zullen er lui door worden. De arbeidsschuwheld zou er door worden bevorderd En al dit fraais meer. We hebben dezelfde argumen ten nog horen gebruiken tijdens de crisisjaren na 1930. toen velen de steunnormen te hoog vonden en beweerden, dat bij een zo ge ring verschil de arbeiders liever in de steun gingen lopen, dan te arbeiden. Degenen, die deze argu menten gebruikten, hadden een denkbeeld over de moraliteit van de arbeiders, die er volkomen naast was. Ze maakten de fout enkele misbruiken aan te zien voor een algemeen gebruik. De positie van de arbeiders is door de aanneming van de wet op de werkloosheidsvoorziening wet telijk geregeld. De werkloze Is niet langer de paria, de uitgesto tene. Hij is tegen de gevolgen van werkloosheid verzekerd en hij behoeft niet direct in angst te leven, wanneer hem het ontslag briefje wordt overhandigd. Er was reeds' een grondige ver andering in de situatie gekomen. Er was reeds een bepaald bouw werk opgetrokken. Vrijdag is de steen des liceks gelegd Is dit dus ongetwijfeld een be langrijk stuk werk, dat de Kamer in deze dagen heeft verricht, even veel belang verdienen de woorden die de Minister van Sociale Za ken *prak ove: het voo be?elden van maatregelen tegen de onge twijfeld komende werkloosheid. Er is werkeloosheid geweest, se dert het moderne kapitalisme zijn intrede deed. Werkloosheid zit aan dit stelsel onverbrekelijk ver bonden. En aangezien we nog steeds in deze samenleving ver toeven. is het noodzakelijk, dat wordt uitgezien naar maatregelen die een eventuele crisis kunnen opvangen. De overheid is daar voor de aangewezen instantie, t particulier initiatief zou daarin hopeloos te kort schieten, zelfa indien het een poging zou willen wagen. Ook hier zal men een bè paalde leiding, een overheidsin grijpen niet kunnen vermijden. Rijk, provincie en gemeenten zitten nog met tal van objecten, die nodig moeten worden verbe terd of aangepakt. Deze objec ten moeten worden uitgevoerd, als de particuliere arbeidsmarkt verzadiging begint te vertonen En ook moet het zo zijn, dat de ar beiders die deze werken uitvoeren het gevoel hebben, dat ze aan vol waardig werk zijn tegen volwaar dlge tarieven. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1