n.-hollandse pers 1945 5DE JAARGANG N" 1588 VRIJDAG 15 JULI 1949 Amerikaans hulpprogram redde West-Europa uit de handen van het communisme Truman voelt n:et veel voor een lening aan Franco Nazi's in Israël? Dr. van Royen gaai bij Sukarno op visite Mirakel in Lublin? Koningskwestie blijft het middelpunt U.N.C.I. voldaan over huidige ontwikkeling in Indonesië Smokkelende schepelingen baba Verzamelen Uitgave Stichting „De Vrije AI km aar der"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich_ ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur-, J. t. Zoonen Bureau, Riddentraat hoek Oudegracht Te! K 2700 3971 Truman zegt het bij de haard: Kosten: Dit jaar 7 milliard dollar President Truman heeft in een radiorede Bij de haard tot het Amerikaanse volk verklaard, dat het Amerikaans internatio naal huiprogramma West-Europa uit de handen van de communisten heeft gehouden Truman gaf een verdediging van zijn economische binnen- en buitenlandse politiek De Internationale Amerikaanse hulpprogramma's zullen, aldus Truman, dit jaar ongeveer zeven milliard dollar kosten en zij zijn het tot op de laatste cent toe waard Bij de genoemde som zijn inbe grepen de kosten van het Europees herstelprogram en van de Ameri kaanse bezettingsverantwoordelijk heden Wanneer op deze programs bezuinigd zou worden, zou dit de pogingen om vrede te vestigen ver zwakken Dat ls een risico dat we niet mogen nemen, aldus Truman Truman zei verder echter, niet te verwachten, dat de Amerikaanse uitgaven aan verdediging en op Internationaal gebied steeds maar cp het huidige hoge peil zouden moeten blijven Ik hoop, dat zij verminderd kunnen worden wan neer ons program ovor de vrede effect begint te sor.teren Truman wee? od het toenemen van de werkloosheid in de Verenig de S;aten, van iets meer dan twee millicen personen een jaar geleden President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie zijn af keuring uitgesproken over het voor s.el uit het Congres om Spanje 50,000,000 dollar vao de Marshall- gelden te lenen Het voorstel was van de toewijzingscommissie van de Senaat President Truman ver klaarde met de meeste nadruk, dat hij hierin niet zou toestemmen Op de vraag waarom hij het voor Stel afkeurde, antwoordde Truman dat de V S op het ogenblik niet op vriendschappelijke voet met Span je stonden Toen hem de vraag ge steld werd of hij zijn veto zou uit spreken over het gehele wetsont werp voor toewijzing van Marshall gelden indien het Congres een ge deelte er van voor Spanje bestemd had, antwoordde Truman, dat hij die kwestie zou behandelen wan neer het wetsontwerp voor hém lag Hij voegde er aan toe, dat het misschien niet nodig zou zijn, de kwestie te overwegen daar de Se naat de voorgc i elde lening zou kunnen verwerpen wanneer de toewijzing voor het laatst werd be handeld De president weigerde zich over de meeste kwesties van buiten landse politiek, die ter sprake wer den gebracht, uit te laten Hij her haalde zijn beroep op de Senaat om het Noordatlantisch verdrag zmder voorbehoud te ratificeren Over de voorgestelde lening aan Soanje zei Truman nog dat de deelnemende landen moesten uit maken of Spanje uitgenodigd dien de te worden om deel te nemen aan het plan Marshall Hij herin nerde er in dit verband aan, dat Portugal het voorstel reeds geop perd had maar dat het verworpen werd KOOS VORRINK TERUG NAAR HOLLAND Koos Vorrink, voorzitter van de Par tü van de Arbeid en lid van de Tweede Kamer, die op 17 Januari j.1. met een speciale missie naar Scandinavië vloog en daarbij in het kleine Aero Holland vliegtuig in de buurt van Nykobing neerstortte, zal Zaterdagmiddag a.s. per vliegtuig naar ons land terugkeren. V.rririlc wot om ongeveer 16.30 uur 4>p ^ebiphol verwacht. Republikeins kabinet aanvaardt accoord Het Republikeinse kabinet heeft te Djogja het van Royen—Rum ac coord aanvaard Het heeft nog geen beslissing genomen over de uitvaardiging van het bevel staakt weerbericht PLAATSELIJK BUIEN Half tot zwaaf bewolkt met plaat selijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen oost en zuid In het binnen Itnad overdag iejs lagere tempera turen tot bijna vier millioen op heden Hij zei ook, dat de productie van goederen en diens'en ln de loop van de eerste helft van dit Jaar enigszins was afgenomen Hij vcr klaarde echter met nadruk: Wij bevinden ons niet ln een depressie Waar we thans voor staan ls geen depressie en wanneer wij de juiste koers volgen zal het geen depressie worden Het zakenleven, de arbei ders, de landbouw en de regering moesten allen «^sitleve bijdragen leveren om de opgaande lijn ln het Amerikaanse zakenleven te her stellen Truman waerschuwde tegen po gingen om de regeringsuitgaven drastisch te verlagen daar dit volgens hem nog meer werkloos heid zou veroorzaken en daar het gekkenwerk zou zijn de productie ve regeringsinvesteringen ln na/tio nale hulpbronnen en onenbare werken-te verminderen op 'n ogen blik waarop juist meer investerin gen nodig zijn ONONPLOFTE BOM GEVONDEN BIJ LONDENS ZIEKENHUIS In de naaste omgeving vrji het u niversity College Hospital te Lon den werd een bom van 2250 gevon den. die waarschijnlijk in 1941 door een Duits vliegtuig is uitgeworpen Onmiddellijk maake men een begin met de evacuatie van de 345 patiënten Twee zusters kijken belangstellend naar het uitgraven van de ononplofte bom De Israëlische politie, die jacht maakt op een illegale organisatie tot het bnlnensmokkelen van niet- Joden in Israël, zal misschien bin nenkort belangrijke nazi's kunnen identificeren, die naar Israël zijn gevlucht om aan veroordeling in Europa te ontkomen Volgens een gewoonlijk welinge lichte bron te Haifa ls een voor malige consulaire ambtenaar in Bratislava, die verantwoordelijk zou zijn voor het naar de doden kampen zenden van vierhonderd duizend Joden, ln Israël zijn aan gekomen, waar hij door de politie geschaduwd wordt Het onderzoek naar deze zaak zal misschien lei den tot nog meer identificaties Naar het ANP verneemt hebben de besprekingen, die de Zieken fondsraad in het American hotel te Amsterdam heeft gehouden, tot gevolg gehad, dat de onderhande lingen tussen de ziekenfondsen en de huisartsen over de ziekenfonds honoraria der huisartsen zullen worden vervat Intussen zijn maat regelen genomen, waardoor in af wachting van het resultaat dier onderhandelingen de medewerking van de huisartsen aan de zieken- fodsen wordt voorgezet Lagerhuis keurt noodmaatregelen goed Het Lagerhuis heeft met 435 tegen 4 stemmen de proclamatie van de nood toestand in Engeland, bedoeld om de Londense havenstaking te breken, on derschreven. Anthony Eden steunde de regeringsmaatregel namens de conscrva tieven, hoewel bij verklaarde, dat *ün partij zeker voorbehoud maakte t.a.v. de wijze waarop de regering de situatie had aangepakt. De Nederlandse delegatie heeft be kendgemaakt, dat dr. van Royen een uitnodiging ontving voor een bezoek aan Djogja op Zondag a.s. Dr. van Royen heeft de nitnodigingg aanvaard, die hem gelegenheid zal bieden kennis te maken met Sukarno en de andere Re publikeinse leiders, waarmede hij tot dusver nog niet in contact kwam. Het is de bedoeilng, dat enkele leden van de Nederlandse delegatie dr. van Royen op zijn reis naar Djogja vergezellen, zodat van de aanwezigheid van dr. van Royen te Djogja gebruik kan worden gemaakt voor een gedachtenwisseling inzake enke le hangende vraagstukken. Aneta ver neemt, dat o.m. dr. Koets en mr. Blom hem zullen vergezellen. Dit is het eerste bezoek van een ho ge Nederlandse autoriteit aan de Repu blikeinse regering te Djogja sedert de bezoeken van minister Stikker vorig jaar. Clay over de toestand in Duitsland Generaal Lucius Clay, de gewezen Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft in een interview met de „New York Herald Tribune" verklaard, geen Oost Westduitse crisis te verwach ten gelijkend op die, welke ontstond na het instellen van de blokkade van Ber lijn. Er zouden zich in de komende maanden nog vele incidenten voordoen, doch daar de Westelijke mogendheden hadden getoond, dat zij zich niet tenge volge van de Sowjetdruk uit Berlijn te rug zouden trekken of af zouden wijken van hun voorgenomen politiek, zouden deze zich niet tot een crisis ontwikke len. Generaal Clay heeft een boek ge schreven „Beslissing in Duitsland", dat ln vervolgdelen zal nitkomen. Het is 'n persoonlijk verslag van zijn bevel in Duitsland en zijn omgang met de Rns sen. Kerk ontraadt bezoek Duizenden katholieken hebben de kathedraal van Lublin ln Polen bestormd om getuige te zijn van een mirakel, waarover geruchten gingen en dat hierin zou bestaan dat er tranen opwelden uit de ogen van een Maria schildering in de kathedraal In de drukte kwam een twintigjarig meisje om het, le ven en een negentiental andere personen liep verwondingen op De Poolse autoriteiten nemen maaregelen om hen, die beschul digd worden van aanmoediging hysterie en exploiteren van de na ivltelt en onwetendheid van een voudige mensen te straffen De Poolse katholieke overheden hebben hun gelovigen verzocht niet deel te nemen aan pelgrims tochten naar de kathedraal van Lublin Dorothy Brandon logenstraft geruchten Mrs. Brandon van de „New York He raid Tribune" heeft zelf een eind ge maakt aan de geruchten, dat zij ge weigerd zou hebben met de Franeker verder dan Singapore te vliegen, omdat zij bet voorgevoel had, dat er iets zou gebeuren, door te Hongkong te verkla ren, dat 'zij geen sabotage vermoed had en niet het plan had de gehele terugreis met het gezelschap te maken, daar zij gebonden was door een te voren vast gelegd verblijf van drie maanden in 't Verre Oosten. Kabinetsformatie in Belgie vlot nog niet erg De volksraadpleging als middel tot oplossing van de koningskwes tie, die naar men thans wel met zekerheid mag aanemen deel uit maakt van het programma, dat van Cauwelaart aan. socialisten en liberalen heeft voorgelegd, is vol gens welingelicht» kringen, het programmapunt dat voor de socia listische partij het moeilijkst te verbeteren is De socialisische in stanties, die van Cauwelaert's voor stellen bestuderen, maken een ge reserveerde indruk Men verwacht dat de socialisten indien zij zich bij een beroep op de kiezers zou den neerleggen, in elk geval zul len verlangen, dat een bepaald percentage zou worden vastgesteld hetgeen zou betekenen, dat de ko ning slechts in zijn rechten her steld zou worden, indien het aan tal stemmen voor zijn terugkeer uitgebracht, dat vastgestelde per centage bereikt BOMAANSLAG IN BUURT VA*' PANDIT NEHROE Tiiders een rede van Pandit Nehroe. ministerpresident van India, te Calcutta is een bom geworpen naar een politie ■os* op bet terrein van de bijeenkomst. Twee politiebeambten werden gewond. oHet Amerikaanse Huls van afgevaardigden heeft een wet aan genomen waarbij toestemming wordt gegeven voor oprichting binnen vijf jaren van een gedenk teken te Washington „dat getuigd van de wijsheid en het leider schap van Mahatma Gandhi als wijsgeer en staatsman." Na een dag groente-export naar Duitsland Duizenden kisten kropsla naar de mesthoop De eerste dag van de hervatting van de groentenexport naar- Duitsland ging reeds gepaard met enorme aanvoeren op de Venlose veiling. Er deden zich in het oog lopende prijsverschillen voor. Bloemkool eerste soort voor Duitsland behaalde de maximumprijs van 42 cent, terwijl hetzelfde product voor het bon nenland niet hoger dan 15 cent kwam. Voor tomaten waren deze cijfers resp. 50 en 30 cent per kilogram. Duitsland vroeg vooral bloemkool, tomaten, kom kommers en peen. 2500 kisten tuinbo nen moesten worden doorgedraaid, om dat de minimumprijs uitbleef. Verschil lende duizenden kisten kropsla onder gingen eveneens dit lot en werden door de tuinders weer mede naar het veld genomen om daar als bemesting te die nen. Slechts bij aanhoudende droogte zal er nog een kans bestaan voor sla export Op het ogenblik zijn de Duitsers voor dit product „selfsupporting". Het devie zenpotje van ruim 450.000 dollar is reeds na een dag mede in verband met de aanvoeren elders duchtig aangespro ken. Iedere dag moeten de exporteurs aan bet bedrijfschap groenten en fruit opgave doen van het m dollars uitge drukte factuurbedrag van het op die dag geëxporteerde. Naar wij vernemen zal De leden van de commissie van de Unci geven met voldoening uitdrukking aan de ontwikkelin gen sedert het begin op 14 April van de huidige besprekingen tus sen de betrokken partijen en zien met vertrouwen uit naar het bijeen komen van de Ronde Tafel Confe- rtie te Den Haag begin Augustus De commissie ls van mening, dat alle aan de huidige besprekingen deelnemende partijen de Neder landers, de Republikeinen en de BFO elkaar kunnen gelukwen sen met de vorderingen die het ge volg zijn van hun voortdurende po gingen om een rechtvaardige oplos slng van de bestaande egschilpun ten te bereiken De commissie be groet met de meeste vreugde de kort geleden afgelegde verklarin gen van dr van Royen en mr Rum die de constructieve toenadering en samenwerking weergtfven ten aanzien van de taken, die nog over blijven voor de partiien als zij in Den Haag bijeen zijn Het communiqué geeft vervolgens een overzicht van de besprekingen en de gang van zaken sedert 7 Mei De Amsterdamse autoradiodienst 88888 werd Woensdagmoreen vroeg gewaarschuwd door perso neel van de Fordfabriek met de me de deling dat schepelingen van een schip dat Fordonderdelen van de fabriek te Parijs naar Amsterdam bracht met pakken sleepten en ge heimzinnige telefoongesprekken voerden De agenten van de radio dienst waren spoedig ter plaatse en ontdekten op de wal de twee schepelingen en later cok nog aan boord twee man die heel onschul dig naar de sterren stonden te kijken, doch in het bezit waren van pakken, die een grote hoeveel heid volle, shawls en andere dames mode artikelen bevatten De kapi tein van het schip wérd gewaar schuwd en al spoedig bleek, dat hier een poging tot het aan land brengen van smokkelwaar was ge daan Ook de stuurman van het schip het ss Sarnbre van de re derij W Muller en Co, bleek bij nader onderzoek bij de zaak be trokken De tlDlitie wachtte rustig af wat het resultaat van de ge heimzinnige telefoongesprekken zou zijn en had daarmede inder daad succes Plotseling kwam -at vrij grote snelheid een auto de Hemweg af en stopte bij da fabriek Er bleken twee Rotterdamse en een Amsterdamse koopman ln te zitten die de smokkelwaar kwamen hrlen Deze hadden de goederen in Parijs gekocht en de schepelingen, die zij daar in een café hadden ont moet, verzocht de goederen naar Nederland te smokkelen De vijf schepelingen en de drie v— zijn gearresteerd Vast staat wel. dat dit niet de eerste maal is. dat op deze wijze goederen van Parijs naar Nederland werden gebracht De goederen w+a"»-"gen een aanzienlijke waarde Tenslo,te wenst de commissie uitdrukking te geven aan haar droefheid bij het vernemen van het tragisch verlies van 13 Ame rikaanse Journalisten die nTrfme- sië bezochten via de radio 'g morgens om zeven nar voortaan bekend gemaakt worden of er in verband met de beschikbare devieztfci die dag export van groenten zal plaats hebben. Het heeft er de schijn van. dat de krachten der reactie ver zamelen hebben geblazen, nu er in het Indonesisch conflict een kans ls, om tot een oplossing te geraken. Een oplossing, die er al veel eerder had kunnen zijn, in- op onverantwoordelijke wijze was afgeremd door opposanten, die het ogenschijnlijk zo goed met de eer en het welzijn van het va derland menen, maar die Inmid dels hun twee-derde meerderheids politiek in geslaagd zijn. een oplos sing zodanig te vertragen, dat er tweemaal een gewelddadige bot sing ontstond. Een botsing, die ons weinig voldoening zal heb ben geschonken, noch in het bin nen-.noch In het buitenla d. Een botsing, waarbij we reeds een mo rele nederlaag te pakken hebben en waarbij we een volkomen ne derlaag tegemoetgaan. indien we niet tot een compromis komen. Da ls Iets. wat de reactie maar niet vermag in te zien. Vorige week hebben we het optreden van Rijkseenheid gesignaleerd. De heer Gerbrandy heeft inmid dels reeds vragen gesteld of het waar is. dat Nederland de terug keer van de Republikeinse rege ring betaalt. In het zelfde ver band halen we een circulaire aan van de heer Feuilleteau de Bruin die dezelfde vraag stelt en nog een paar punten overhoop haalt, op een zo demogogische wijze, dat men zich vol verbazing af vraagt of men soms de metho den van de Nazi's heeft overge nomen. We laten enkele zinnen volgen: „Is het waar dat duizenden loy ale I donesiërs aan de wraak der Republiek zullen worden o- vergeleverd? Is het waar.dat wij als gewillige dienaren van de commissie van de Verenigde Na ties getracht hebben de vriend schap van kwaadwillige en on betrouwbare Indonesiërs, die tal van Nederlanders hebben ver moord, te kopen? Hebben daar voor duizenden Hollandse jongens hun leven gegeven? Nederlan ders, kunt ge die schhande aan vaarden? Wordt weer U zelve. Neemt uw lot ln eigen handen. Weg met buitenlandse inmen ging, weg met de tegenwoordige regering." Dat zijn dan enkele zinsneden uit een manifest van de afde ling Nederland van de Groter Nederland actie Verontrustend zouden deze stemmen niet zijn. als ze op zich zelf stonden. In elk volk heeft men nu eenma*il buitenbeentjes en aangezien we Ir. een democratische wereld wo nen, moeten ook die buitenbeen tjes hun stem kunnen laten ho ren, zelfs al raaktmen er in de gemeenteraad door aan het vech ten. Maar verontrustend worden deze dingen wel. als men ze com bineert met de optreding van de voorzitter der K.V.P., die een on rust verwekt, zonder precies aan te geven wat hij wil. Misschien zijn er voor dit optreden argu menten Wellicht ls de stemming in de K.V.P. zo reactionair, dat de heer Romme deze rol moet spelen om de talrijke aanhan gers van de Weltergroep in toom te houden. Wij hebben echter nimmer veel gemerkt van een neiging bij de Katholieke bevol king om het Indonesische pro bleem met de wapens te beslis sen. Ook zij willen hun jonden* terug. Des te eerder, des te liever. Indien het echter weer mis loopt dank zij het optreden van reac tionaire elementen, ls het goed dat men weet. wara de oovzc?ken liggen. Wie de aanstokers zijn, en wie de mensen, die met die aanstokers gemene zaak miken. v.Z. „KLEINE BLOKKADE' OPGEHEVEN Een Britse leidende functionaris aan de controlepost te Helmstedt heeft Reu ter telefonisch meegedeeld, dat de Rus sen de beperkingen „plotseling zonder nadere uitleg" hebben opgeheven. Gi» termorgen kwamen ongeveer 40 vracht auto's per uur door de Sowjetrussische controlepost, zo deelde hij mee. ..De Russen voeren de controle zo snel mo gelijk uit". NIEUW BESTUUR NVV In de algemene vergadering van heft NYY werd met algemene stemmen tot nieuwe voorzitter benoemd de heer H. Oosterhuis. de huidige vlce voorzitter van het NVV, terwijl het dagelijks bë stuur verder als volgt werd samenge steld: J. G. Suurhoff, 2e voorzitter redacteur, K. Korte jr., algemeen se cretaris, J. Landman, penningmeester, A. Vermeulen, P. de Vries en J. Bof ger. secretarissen.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1