KAPPIE Trek er op uit naar het land van de stilte tjC'jnheer de Burgemeester.. C tuen haringen en een Jordaan ^•^N.ovTy- e^V^'-'U.- ÖRAPT, ee2i6N VAM U»T 06 <»CAPTe<?.Me6^ W c?D*WvS— 1 (Tan Adriaansz. Leeghwater is in zijn tijd toch wel een verbazend knappe man geweest. Misschien niet direct van neus en oren (zijn stenen con erfeitsel in Midden-Beemster laat ruimte voor gis singen) maar wie in de contreien van De Rijp zijn ogen de kost geeft, ziet genoeg schoons, dat Rijper-Jan als kostelijk goed ons achterliet. Leeghwater was een bouwer. Hij wrocht uit stenen en hout wondere raadhuizen en uit golvend water haalde hij vette pol ders. Als ge dan nog weet, dat deze zoon van Noordholland een goed gedicht in elkaar wist te zetten, kunt ge U voorstellen, waarom de Rijpers eigenlijk een tikkeltje trots zijn, dat Jan Leeghwater in vroe ger eeuwen zijn voeten in de Rechtestraat zette. Of die defige straat toen al die naam had, is ons onbekend, want een mens behoeft ten slotte niet alles te weten, feit is, dat hij daaT toch maar een juweel van een Waag annex raadhuis zette. En de enkeling, die op zomerse dagen niet languit op het strand van huid ligt te verwisselen en die de stilte zoekt van dit brok zuiver Holland tussen Schermer en Beemster, die enkeling ziet met één oog hoe verstandig hij er aar deed, eens te breken met de traditie van naar vermaarde uitgaans centra te gaan. Hier, in dit plekje Holland, wint men pas nieuwe krachten. IJ i' scherpe beschouwing van de Pijper Waag ziet men, dat daar in de muur een wapen zit. Een knalblauwe steen waarop gouden haringen liggen. D:e ha- rir^en hebben een gouden kroon tje hoven de kop, waaruit valt te concluderen, dat hier in De Rijp leer rijke mensen hebben ge- w ~nd. Mannen in fluweel, met Küveren gespen oo de schoenen e?' met kanten kragen, mannen, cT" volk van allerlei slag re zee o*" egen om haring bij tulten te 8' ~~pen. Er staan geen walvissen, in d"' W en, daar zijn die knapen te g' at voor, maar oude pap eren yv ij zen uit, dat de voorlopers van ide Willem Barendsz-manncn in De Rijp en Graft hebben gewoond. Van De Rijp uit gingen die kerels paar de nok van de aarde, met een harpoen in hun harde knuis ten. Rijpers die het kunnen we ten, vertellen, dat er een walvis- haven w a s en dat de. haringhaven rog te zien is. En wie zin in graven heeft, komt af en toe nog een vracht zaagsel tegen. Zaagsel van de scheepswerven Ja, dat w~ de gouden tijd voor de rijke R ?rs uit de Rechtestraat. et voor de arme kerels en de ir re vrouwtjes, die in de Jor- idaan, de buurt van de gewone man, met een scheef oog naar de dikke reders keken. En als wij een Rijper geloven mogen, is die Rechtestraat in de ogen van de Jordaners nóg een deftige straat Bat gaat zo over van vader op Eoen. van moeder op dochter. Maar de glorie van De Rijp is vcorby.Want toen de brand in 1654 tweederde van Leeghwater's stad vermetigde, taande De Rijp, En de zucht om het water te ver jagen en er vette weiden uit te puren, betekende het einde van de walvisjacht, van de haringvangst. Be zeeschepen verdwenen en er kwamen boterbloemen. Wat bleef was de rust, de glans van oude gebouwen. oIn het Perzische parlement brak een vechtpartij uit naar (tanlelding van het voorstel van een der afgevaardigden, bij de be handeling van een regeringswets ontwerp, om aan vrouwen actief kiesrecht te verlenen. De betrok ken afgevaardigde werd ntamelijk aangevallen door drie anderen, die Mohammedaans priester zijn geweest. Het boerenjuweel Wie één moment wil ronddolen in de geschiedenis, wie een zon nige dag wil benutten om in stilte te genieten van Noordholland in feesttooi moet er met de fiets op uit gaan. Naar het land waar Graft ligt te dromen, waar ook zo'n pronkjuweel van een raad huisje uit Leeghwater's handen groeide. Want wie De Rijp bezoekt mag Graft niet missen. De jonge w"°rd van -,Het Wapen van Graft", mag het dan een ouwe boel vin den, de kerk mag er op instorten staan, Graft is een boerenjuweel, gevat in grazige weiden en hel- dere plassen en sloten. De jas mijn geurt er in de stille dorps straat, er staan een paar geiten op het gras rond de kerk en de wo ning van ds. Kastein is een deft-g ho's In het gemeentewapen van Graft staat een koe onder een boon,. Men had het daar vroeger m'ssehicn niet zo hoog in het hoefd als in De Rijp, waar de bur gers twee gouden haringen maar amper volloonde vonden om mee te pronken Onder brede bomen klepperen nu wat kinderklompen, een beza digd'man staat er zijn grasveld je te maaien en in „Het Wapen van Graft" staan de stoelen in he' gelid om de tafel. In vroeger jaren moet 't er niet altijd zo kalm zijn geweest Er zijn daar bloedige partijen gevochten. Kerels uit def tig De Rijp en boerenjongens uit Graft, die elkaar de plaats uit sloegen. Oorlógen met stokken en andere wapenen, als overtuigende bewijzen van macht, gehanteerd omdat een jonge vent naar een struise meid u:t het andere dorp had gekeken, of ter ere van de kermis, of ook nergens om. Van daag voetballen Rijpers en Graf- ters in vriendschap met elkaar voor d° kas yn de ouden van da gen toch'en. De scherpe kanten zijn er af. Maar .Graft is toch altijd een eind beneden de Rijper maat gebleven. De Rijp heeft een Jordaan, als Amsterdam, maar frisser, zonder asfalt en drie- hoog-achter en zonder zware moeders, d e de trap niet af kunnen. In de Rijper Jordaan kunt ge de zon op de rozen zien schijnen, daar kunt ge Joseph Beumer met zijn 84 jaar voor het huisje zien zit ten met ziin brede hand om een stok fiekleimd. u. ut Kan niet wijzen op een Jan Leeghwater. Hoogstens op een verleden als vissersdbrpje en op het heden: de stille dorpsstraat, de bloemen in de tuintjes, oh ja, op het raadhuisje, maar óók op een kerk waar de heren van Monu mentenzorg nu toch wel eens een duizend of wat aan mogen beste den. Wie van dat andere landju weel West-Graftdijk over het landweggetje door de achterdeur 'in Graft komt ziet van verre een groen torentje, dat moeite doet boven de bomen uit te komen. Oh, wat ziet dat er aardig uit, zo van een paar honderd meter ge zien. Maar ge moet er eens met de neus bovenop gaan staan. Het dak aan de Noordzij is een lawine van 'leiplaten. Wie de glazen ingooide, wij weten 't niet, maar die kerk- luïne, waar de goten bijhangen, waar de gaten in het dak zitten, die staat er als 'n grote vogelkooi.) Ja, zeggen ze daar, dat Monumen tenzorg er alles van weet, maar de deuren zijn in geen drie jaar open geweest. Domi- né en zijn kerkgan gers passen er voor, onder de preek het dak op het hoofd te krijgen. Toch moet ge eens naar Graft en De Rijp. Als ge zin hebt kunt ge er weg dui- ken in de historie. En Izo ge die glorie van vroeger eeuwen niet aan uw hoofd wilt hebben, is er de rust, die een stadsman on wezenlijk voorkomt. Dit kleine stukje Holland, dit stamland van talloze Zaan- kanters, waar duizen den op Nieuwjaars dag zijn heengetrok ken om geld te ont vangen uit het fonds Lakeman, deze grazi ge parel moet ge gaan bekijken. Als ge ge noeg hebt van de eeuwige vacantie-zee, als ge even tot U zelf wilt komen in het land, dat eenmaal de poort tot de Noord pool was. Doe het op een zon nige dag en sta even stil in twee vergeten plaatsjes tussen Schermer en Beem ster, waar Jan Leeghwater leefde en werkte, waar hy het grijze land zag opdoemen uit de restanten van binnenzeeën. Rijd eens naar dal land boven het stille Noordhol- landsch Kanaal» waar de rietscho- ven zich spiegelen in heldere slo ten, waar de tyd niet zo snel voort gaat, waar de eeuwen zich kris talliseerden in hout en steen, won deren van bouwkunst in een oud land. Dat zo dicht by huis ligt. ooDe Tuj se gazant te Kopen hagen heeft geprotesteerd tegen publicatie in de Deense bladen van een foto van een Deense pi loot met een Turkse fez op het hoofd en tapijten over de arm als reclamen voor een loterij van de luchtvaartmaatschanpij met Turkse tanijter 0,0 nrijzen ZATERDAG 16 JULI na 12 uur Hilversum 1, 301 m - 12.00 Pianoduo; 12.33 Amusementsor kest; 13.00 Ned. Strijdkrachten: 13.30 Operaklanken. 13.50 Film en toneel; 14.10 Metropole-orkest: 15.00 Naar h et wonderland der muziek; 15.30 Septet Johnny Om- bach; 16.10 Mannenkoor; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Jeugduitzending. 18.00 Gram. foonplaten; 18.30 Ned. Strijdkrach ten: 19.00 Nieuws: 19.25 Pianospel 20.00 Nieuws; 20.20 Licthbaken; 21.00 Zomersproeten; 21.45 Kruis plank-puzzle. 22.00 Promenade orkest: 22.30 Wij luiden de Zon dag in: 23.00 Nieuws. Hilversum II, 415 m. - 12.00 Jan Vogel: 12.33 Vincentino13.00 Nws 13.20 Orkest Malando: 14.00 AJC- ultzending14.20 MarinJgrskapeL 14.50 Drentse streekuitzendine: 15:15 Omroepkomerorkest: 16.15 Amateurs zetten hun beste beentle voor: 17.00 Top-Hits van 1949: 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France 18.30 Populaire liedjes en melo dietjes: 19.00 Artistieke staalkaart 20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporkest 20.45 Zomerreis door eigen land: 22.00 Stradiva-sextet; 22.25 Hoor spel: 23.00 Nieuws. ZONDAG 17 JULI 1949. Hilversum I. 301 m - 8.00 Nieuws 8.30 Kapeldienst: 9.30 Nws. 10.00 Hoogmis: 11.40 Omroepkameror- kest: 12.15 Apologie: 12.40 en 13.20 KRO-amusementsorkest: 14.00 U- trechts Stedelijk orkest: 15.10 De Gooise Kring bijeen. 16.10 Sport- reportage; 16.25 Vespers: 17.00 Kerkdienst: 18.30 Ned. Strijdkrach ten: 19.00 Massazang: 19.30 Nws. 19.30 In 't Boeckhuys; 20.12 Uit en Thuis. 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondconcert. Hilversum II, 415 m - 8.00 Nws. 8.30 Voor de tuin; 8.45 Barcarolle; 9.15 Men vraagt en wij draaien: 10.00 Zondagshalfuur; 10.30 Kerk dienst: 12.00 Muzikaal progr.. 12 uur 40 Sandor Vidak, piano; 13.00 Nieuws: 13.20 Metropole-orkest: 14 05 Boekenhalfuur: 14.30 Kinder koor: 15.C5 Pianomuziek. 15.35 Stu dentenkoor; 16.00 Zigeunermuziek 16.30 Sportrevue: 17.00 Tussert kerk en wereld: 17.30 Mannenkoor 18.00 Nieuws; 18.30 Wim lbo pre- DE WEIDEBLOEMEN Langs de sloten en op ruig* plaatsen treffen wij een hoog op schietende plant, die soms eeo hoogte van twee meter kan be reiken. Dat is het wilgen roosje, dat met een tuil van ro3«i bloempjes staat te bloeien. Laati u zich niet verleiden ze af te plukken, want u kunt er zeker van zyn, dat ze de volgende mor gen verlept in de vaas staan. En het is toch zonde, deze mooie bloem een zo kortstondig leven te laten leiden, want zij is niet geschapen om in de vuilnis emmer te worden gegooid. De eekhoorn In de bossen zien wij als wij goed opletten een bruine klim men door het bladerdak der bo men balanceren op zwiepend» takken. Met behendige sprongen zweeft hij als een drscusacrobaat van de ene tak naar de andere. De boswachters zien hem niet graag in de houtgewassen ver schijnen, want in het voorjaar heeft hij een voorkeur voor de jonge loten, die aan het geboomte ontspruiten. Het zijn slimme rak kers, die zich niet gauw laten foppen en uiterst waakzaam te werk gaan, maar hun nieuwsgie righeid wordt hen soms wel eens al te machtig, en oh wee wanneer dan een jachtschut op de loer ligt, Voor de winter leggen ze op ver schillende plaatsen provisiekasten aan van beukenootjés en hazel nootjes. Natuurlijk hebben wij wel eens kegels gevonden van de 6parren, die ze op handige wijze van de zaadjes weten te ontdoen. Als een aapje houden ze die tus-: sen hun voorpootjes geklemd. Nu ie vacanties aankomen, komen jullie stellig eens in de duinen of in de bossen. Let er dan eens od of je ze te zien krijgt. —oNa een heftig debat heefi de Ierse Dall in tweede lezing met 74 tegen 64 stemmen een wetsont werp houdende oprichting van 'n Iers Nieuwsbureau, goedgekeurd. De oppositie had verzocht het ont werp in te trekken. senteert; 19.00 Radiolympus. 20.00 We gaan met vacantie; 21.00 Ly Gauty zingt: 21.45 Musicorda; 22.25 Mannenkoor; 23.00 Nieuws MAANDAG 18 JULI, VOOR 12 U. Hilversum I, 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws: 7.30 en 8.15 Gram.platen 9.15 Voor de zieken. 9.20 Muziek bij het werk; 10.30 Morgendienst: 11.00 Gram.platen: 11.40 Zangre- citaL Hilversum II, 415 m - 7.00 en 8.00 Nieuws: 7.15 en 8.15 Gram. platen; 9.00 Symphonisch concert 10.00 Morgenwijding: 10.15 Arbeids vitaminen. 11.00 Op de uitkijk: 11.15 Orgelconcert. en hei Apeneiland 8 De maat keek een beetje wan trouwend naar al die vreemde spullen, die daar op het strand la gen, maar toen Kapple er bij kwam, was het raadsel gauw op gelost Dat zijn filmcamara's en andere instrumenten, besliste die Nu weten we tenminste, dat die ne gerjongen de waarheid heeft ver teld En nu moeten we eens zien, of we ergens een spoor van die sensen kunnen vinden Kappie keek nadenkend om zich heen Al les zhg er even verlaten uit en het was moeilijk om te beslissen, welke karut ze nu uit moéten gaan Doch Ineens klaarde het gezicht van Kappie op Hij vfc-es op een hoge palmboom en liep er haastig naar toe Een pracht van een uitkijk post! riep hij, terwijl hij begon te klimmen De Maat scharrelde on derwijl op het strand rond. doch in eens werden zijn ogen groot van verbazing en scbirik Hij liet zich op de knieën vallen en riep heel hard naar Kappie, die al bijna boven in zijn boom zat Even later lagen zij samen op het zand ge knield en bekeken een paar vreem de voetafdrukken in het zand door N. J. P SMITH Harry, nieuwsgierig geworden naar die pomp-affaire, waarover mevr. Poort mans had gesproken (was ook dat een zwendelzaakje?), is heimelijk uit het bed gestapt om de bewuste krant van het tafeltje te pakken 47) Met inspanning van alle krachten fclukte het Harry het tafeltje met de rieven. en kranten te bereiken, Dat is nota bene een wandeling van een paar meter en Ik moet eerlijk zeggen, dat ik blij ben, te gaan zitten, bedacht hij. Als de zuster my zo zag, zou ik wat te horen krijgen! Harry luisterde even of hy niemand hoorde aankomen, in welk geval hy toch de macht niet zou heb ben gehad, vlug in het béd terug te komen.. Het beste doe ik even te blij ven zittenik ben nu toch in overtreding en als de zuster xiet, dat ik het hele stapeltje kranten in bed heb, neemt ze my die toch afHad ze het niet over een krant van een jaar geleden gehad?.... Als die dingen op volgorde lagen, dan had hy het be- doelde exemplaar gauw genoeg Wacht eens de zuster had alles ruw weg bij elkaar geschraapt Hy had zich er nog aan geërgerd, omdat hij netheid en orde gewoon was. Nu kon de krant, die hy moest nalezen ha, nu wist hy het weerhij moest wat nalezen van een jaar geleden! bo ven- óf onderaan liggen met die twee zou hy dan maar beginnen Met de twee kranten onder de arm strompelde Harry langzaam naar bed terug. Mensenlief hy was bly, dat hy die reis er goed had afgebracht als ik nu maar de goede heb. Voorzichtig, om het papier met te la ten ritselen, vouwde Harry de bovenste krant open en op hetzelfde ogenblik had hij wel een schreeuw willen geven: daar stond een portret, zyn portret, bij een artikel: „Tot heil van ons dorp", door burgemeester J. L. Poortmans. Doch dit was het niet, wat Harry byna tot schreeuwen gebracht had. Toen hii keek hoe lang het hell-van-het-dorp-stuk wel was, zag h(j een cliché van zyn handtekening er onderstaan:: Poortmans.. met forse kloeke letters. Harry las het moois, dat de vroegere burgemeester in de „Nieuwsbode" naar aanleiding yin «op pompgnthuUing ga- schreven had, niet. Hij keek met grote ogen naar die naam, die daar als het ware in de krant geschreven stond: Poortmans. „De handtekening van meneer", sta melde hy. Wéér een moeilykheid over wonnen een doodgewone, simpele handtekening, die ik in twee keer oefe nen net zo maak... Poortmans hij nam de letters stuk voor stuk in zich op, constateerde, dat hij nooit een P zo zou maken... dat de twee o's meer op e's leken en dat de kras onder de hand tekening er nonchalant onder stond. Hij maakte over het dek 'n schryfbe- weging: zo de Pzó omhopsa, de kras... Ik geloof, dat ik het geval ai dóór heb. bedacht Harry, die in zijn eerste banktyd, achter de balie, een stu die van handtekeningen had moeten maken. Morgen aan de zuster een bloc note vragen. Zeker is, dat de Harrelaars schrifteiyk een onherkenbare burge meester terugkrijgen als ze daar ten minste al zo ver zyn, dat ze schrijfma chines gebruiken. Maar dan herinnerd* hy zich, dat de brief van secretaris Zilver getypt wasGeen geschreven stuk zouden z© in het vervolg van Har relaars burgervader onder de ogen kry* gen! Hy voelde zich dankbaar voor de gegevens, die hij van mevrouw Poort mans gekregen had, al was het dan ook zeker niet haar bedoeling geweest, hem enkel en alleen op de handtekening op merkzaam te maken. De nonsens, dia mijn dierbare voorganger tot heil van ons dorp geschreven heeft, zal ik mor gen wel eens lezen, vond Harry, terwyl hij de krant zorgvuldig opvouwde en onder zyn kussen schoof. Harry lag nog even stil te mijmeren. Wat het die handtekening, waar hy zich ongerust over maakte?Kon hy déhr nu niet van ln slaap komen? Met e&n ruk keerde hy zich om. Niet meer denkenniet meer denken! Een paar minuten later was de nieu we burgemeester in slaap. (Wordt vervolgd.)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3