KAPPIE tf\onkhy,k VOOR LENS Abonneert U op dit blad ^Cijnheer de Burgemeester.... Stoottroepen iegen de coloradokever Binnenkort 2500 terreinen waarop vliegtuigen kunnen landen Het vliegveld Ypenburg bij Den Haag herbergt een ongewone gast De Stinson PH—PBD een 300 pk. toestel, een van de zwaardere vliegtuigen uit de Grasshoppers- klasse was oorspronkelijk een ar tillerie-waarnemer. Prins Bernhard. de eigenaar, stond het af voor het Ministerie van Landbouw, dat er thans proeven meeneemt om na te gaan In hoeverre dit type vliegtuig ge schikt is voor de bestrijding van Insecten van de lucht uit. In sa menwerking met de Koninklijke Shell werd op de vliegtuigromp 'n tank gebouwd, die 325 liter insec- ticidis kan bevatten, welke rood achtige vloeistof door vijf ver stuivers, twee onder iedere vleu gel en een onder de romp van 't vliegtuig, over de door insecten bedreigde landbouwgebieden kan worden uitgespoten. Tot voor kort kende Nederland alleen de helicoptere als vliegen de verdelger van insecten. Proef nemingen hebben echter uitgewe zen, dat de helicoptere niet eco nomisch werkt op percelen, waar banen van een kilometer lengte en meer moeten worden besproeid. Dit vertelde ons de heer A. W. Hamming, een van de promotors van de inschakeling van vliegtui gen bij de verdelging van insec ten Men is het er thans wel over eens. dat vliegtuigen van de Grasshoppersklasse voor besproei ing over grotere afstanden het geschiktst zijn. Alleen welk type? De heer Hamming geeft de voor keur aan een 150 pk-machine. Gecombineerd met de helicoptere voor de kleinere percelen kan de- se lllliput-luchtmacht zeer belangrijke diensten bewijzen bij de bestrijding van insecten. De Grasshoppers (Sprinkhanen) doen hun naam eer aan. Voor start en landing hebben zij een zeer klein terrein nodig. De majoor-vlieger M. Linthout, de piloot van de PH- PBD demonstreerde ons een lan ding op zes meter. Deze toestel len kunnen overal landen en op stijgen. Zij zijn sterk genoeg om ln de openlucht te kunnen over nachten. Hun breed landingsgestel maakt het vliegtuig stabiel. Geen schommelingen beschadigen de onder de vleugels bevestigde ver stuivers. Het vliegtuig heeft een geringe snelheid. Met een gemid delde van 20 mijl per uur vliegt Oude man redde 5-;arig kind Keek naar snoekbaars Het 5-jarige zoontje van de post bode van Dijk te Kampen geraak te bij het spelen in de IJssel. Daar niemand het ongeval had gezien en het kind niet om hulp riep ver keerde het, in een zeer benarde toestand. De 72-jarige oud-wagenmaker Sel les wandelde op de IJsselkade en besloot, even bij de hengelaars n. snoekbaars te gaan kijken. Tot zijn grote verwondering zag de oude baas een kind in de rivier liggen. Zonder zich verder te be denken begaf de heer SeHes zich te water, hoewel hij niet zwemmen kon Hij wist de kabel van een al daar gemeerde boot te grijpen en zich aan de kabel vasthoudend, wis; hij met de andere hand het tinkende kind naar zich toe te ha len. Daarna riep hij om hulp. Zo wel de oude man als het kind wer den door toegeschoten hulp veilig op de wal gebracht. Beiden heb ben geen letsel ondervonden. ROBESON BEKENT KLEUR De Amerikaanse neger zanger Paul Robeson heeft zich in een toespraak op 'n cnoferentie „voor de burgerrechten" openlijk een communist genoemd Hij zei. da. „wij communisten" en de negers vooraan zouden staan in de strijd *ot herwinning van de rechten, die het Amerikaanse volk >?ig was te .verliezen. Vrije menings uiting diende te worden h°perkt voor „bondgenoten van het fas cisme" Aan ,.de vijand van de ar beidersklasse" dienden geen bur gerrechten te worden gegeven De conferentie stond onder au spiciën van Henry Wallace, lei der van de progressieve partij het vier meter hoog over de te besproeien landerijen. Zijn wend baarheid het toestel kan zeer korte bochten beschrijven ma ken een economische werkwijze met zeer gering verlies van ener gie mogelijk. De heer Hamming verklaarde, dat de landbouwers het Insecten- dodend vliegtuig als een vriend begroeten. Hij hoopte echter, dat de verschillende landbouw-coöpe- raties het niet bij een vriendelijk gebaar zouden laten. Er moet geld op tafel komen. Zonder gel delijke steun kan dit werk niet worden voortgezet. Het fonds voor researchwerk, dat minister Mansholt ter beschikkng stelde, is niet onuitputtelijk. Het werk gaa,t echter door. Binnenkort zal begonnen worden met het uitzet ten van 2.500 terreinen, waar ge land kan worden, als de insecten in het land zlln- EEN GEBOOMTE PER TELEVISIE UITGEZONDEN. Meer dan 200 artsen hebben de geboorte van een kind aan schouwd, dat door middel van de keizersnede ter wereld kwam. De artsen bevonden zich ln de televisiekamer van academisch ziekenhuis. Deze medici maakten deel uit van de 400 afgevaardigden op het internationaal gynaecologen con gres. Op een groot televisiescherm konden zij de operatie ln al haar details volgen. STIJGENDE PRODUCTIE Blijkens het Centraal Bureau voor de statistiek ls de gemiddel de dagproductie van de Neder landse industrie ln Mei (23) werkdagen) opgelopen tot 130, op basis 1938 is 100. De algemene productie-index van de industrie bedroeg ln Mei 127, tegen 121 in April en 105 in Mei 1948. De ge middelde dagproductie in April J. 1. was 126, in Mei 1948 115, ter wijl de gemiddelden voor 1947 en 1946 resp. waren 94 en 74. Sportieve jeugd kan hier vacantie doorbrengen Iedere gast is eei* ambassadeur Van Parijs uit rijden vele auto's naar Marseille, de grote haven stad aan de Middellandse Zee. die tevens de poort vormt tot de on volprezen Rivièra. Marseille kan warm zijn in de zomer, maar deelt toch niet in het heerlijke klimaat, waarmee Touloa, Hyères, Cannes, Nice, Monaco en Menton zijn ge zegend. Wie, komend van M? - seille eenmaal Toulon is gep - seerd, kan zijn tent gerust in - Ëakt laten. Ook 's nachts is a oude grond hier niet koud m <j en menige zwervende vacanl J ganger slaapt op de grasmat in t i olijven boomgaard. Op zijn tocht langs de grote v keersweg van Marseille naar Ni< lacht hem telkens van verre o' nabij, de diepblauwe Middellandse Zee toe, terwijl even later zijn pad zich slingert door een kaal rots gebergte, dat de bezoeker doet wa nen in een heel andere wereld te leven. Een strand kent de Middel landse Zee niet. Overal spoelt het water tegen de rotsen of ligt er een strook scherp grint langs het uiterste van de kust Het water is zouter dan dat van de Noordzee, maar zo helder, dat men vele me ters diep kan kijken. Wie niet al te hoge eisen stelt, leeft hier goedkoop. Er is een overdaad aan fruit en groente, zo- MAX DE HAAS GAAT EXPORTFILM MAKEN De Nederlandse cineast Max de Haas, die zojuist het werk aan de film „LO—LKP" heeft beëindigd, is thans begonnen met de opna men van een exportfilm, die hij in opdracht van de economische voorlichtingsdienst gaat maken. Deze exportfilm bestaat uit VW* kleuren-geluidsfilmpjes, die de len: toerisme, ambacht en indus trie, handel en verkeer, aanne- mingswerken en landbouw en zal in haar geheel ongeveer 75 minu ten duren. Nog dit jaar moet de film ge reed komen en zal dan door de economische voorlichtingsdienst aan alle Nederlandse ambassades o/er de gehele wereld worden gestuurd. Daartoe zal de film in vier vijf talen worden nagesyn chroniseerd. DAT WAS TE WENSEN De democratische afgevaardig de Robert Sikes die de staat Florida vertegenwoordigt heeft het congres medegedeeld, dat de met scheikundige onderzoekin gen belaste afdeling van het Ame rikaanse leger „er mogelijk niet ver vandaan is een gas te kunnen vervaardigen, dat de eigenschap heeft tijdelijk de wil tot vechten te verlammen, doch dat geen blijvend letsel veroorzaakt. Sikes verklaarde verder, dat „een der gelijk wapen, mits het geheim er van afdoende wordt bewaard, van veel groter waarde zou kunnen blijken dan de atoombom, daar het niet de verwoestende eigen schappen van laatstgenoemd wa pen bez t". dat de kampeerder, die zijn eigen potje kookt, er met weinig francs kan rondkomen. Aardappels voor de Nederlander ook in den vreemde onmisbaar zijn er goed en goedkoop. Tenslotte dient Iedere vreemde ling altijd te beseffen, dat hij een ambassadeur is van het land, vanwaar hij komt. Naar zijn op- .reden wordt zijn land en volk jeoordeeld. Wie ln Frankrijk vriendelijk is, zal nooit onheus warden bejegend, tenminste niet trar de plattelandsbevolking, r n zal n eerder een glas wjjn ieden» wanneer ge om water ït. Bijziend Engeland Naar mening van de Engelse bond van oog-specialisten hebben de 7.000.000 personen ln Engeland die sedert de invoering van 't na tionale gezondheidsplan ln Juli van het vorig jaar, voor hun ogen gekeurd werden .werkelijk een bril nodig. In tegenstelling tot talloze be weringen, da. velen van hen geen bril nodig zouden hebben. Volgens de bond dragen 20 mil- lioen personen in Engeland*} - Schotland en Wales een bril ofi moeten zij een bril dragen. De' potentiële vraag hiernaar be droeg ruim 25 millioen stuks, om dat meer dan 30% twee brillen nodig had, een om dichtbij en een om ver te kunnen zien. OPBRENGST ZOMERZEGELS IN BERGEN Doordat het comité weer ge heel belangeloos medewerking had van vele verkoopsters aan wie zeer zeker een word van dank toekomt, was het mogelijk in Bergen voor f 1558,54 aan zomerzegels en zo- merbriefkarten te verkopen KIPPEN Ik sprak onlangs een kennis, die in het gelukkig bezit is van kip pen. Elke dag. wanneer hij van zijn werk komt, treedt zijn Touwtje hem stralend tegemoet en laat hem raden hoeveel eieren de kippen wel hebben gelegd. Want om u de waarheid te zeg gen is de kippenfarm een hobby van zijn vrouw. En het moet ge zegd worden, het zijn wonderkip- pen. Als we tenminste mogen ge loven wat ons werd verteld. En we hebben geen enkele reden om daaraan te twijfelen. Toch was onze vriend klaagzaam tot Jn de derde macht, want zijn vrouw is tot de overtuiging gekomen; dat kippen niet te veel eten moe ten hebben willen ze tot grote leg prestaties komen. Anders worden ze te vet en te lui om eieren te leggen. Daarom worden de kip pen matig gevoederd. Het gevolg van een en ander is, dat de bees ten elke morgen om vier uur een protestbetoginc; organiseren, waarin ze met klem voedsel eisen. Helaas ls de slaapkamer van vriend gevestigd naast de is T 2'ien in las W.>» me enigszins kan indenken. Vier uur eenmaal in de week om te gaan vssen is voldoende. Meer behoeft niet. En steevast ontwikkelt zich in de vroege mor gen een twistgesprek tussen de beide echtgenoten, waarbij de vrouwelijke helft de kippen ver dedigt, de manlijke ze vervloekt. Tot eindelijk de kippen ln de schemering gevoederd worden, 't Is klaarblijk lijk niet alles koek en el met die eieren. Het lijkt tussen Engeland en Amerika ook niet helemaal koek e. ei te zijn. De Amerikanen on der aanvoering van minister Snij der schijnen er voor te voelen om ae Engelsen een beetje te snijden en er wordt stevig aangedrongen op devaluatie van het Engelse pond. De Engelsen voelen er ech ter niet veel voor. Het zal ons toch werkelijk benieuwen, hoe di: eitje opgedend zal worden. Gekookt of gebakken. Wat is er in de afgelopen dagen een herrie geweest over die ver klaring van de heer Vermeulen aangaande het verbod van Ka tholieken om in het N.V.V. e treden. Intussen schijnen alle par- tij en een beetje geschrokken te zijn van de grote mond, die ze wederzijds ophaalden. En ze von den het klaarblijklijk beter om mjaar eens aan de Ronde Tafel 'te gaan zitten. En dus vond er 'n conferentie plaats tussen NW, KAB en CNV. Toch is waarlijk nog niet alles rozegeur en mane schijn, want nu. dreigen er moei lijkheden te ontstaan over de vraag, wie de conferenite eigen lijk heeft verzocht. In een verslag van de raad van de gemeente Alkmaar lazen we onlangs, dat daar een drietal weeskinderen waren, die jaarlijks een bedrag van 10.500 kosten. Dat kwam neer op 3.500 per kind per jaar. Als al dat geld aan de weeskinderen len goede komt, kunnen we er volkomen vrede mee hebben. Die missen al genoeg en onzentwege kunnen ze alle maal voor dokter of ingen eur gaan studeren. Is dat echter niet het geval, dan zou het ons toch niet gek schijnen, als er op de een of andere manier op deze post wat bezuinigd werd. We zouden er ook niets op tegen hebben om deze drie kinderen in de kost te nemen. Het is tenmin ste beter de moe te dan een rijksdaalder kinderbijslag per week. We lazen onlangs, dat de ex ploitatie van kerkhoven in Ame rika millioenen winst opleverde. Zo erg is het in Nederland ge lukkig nog niet. Maar toch is het ook hier een durabele gesch ede nis om dood te gaan. In vele ge meenten zijn de grafrechten ver dubbeld. De kosten van begraven zijn enorm hoog. Het wil ons toeschijnen, dat er op dit gebied nog wel een en ander te doen ls. Het is al erg genoeg, als de dood aan de deur klopt. Als tengevolge van die klop op de deur ook nog ondraaglijke lasten dreigen te ontstaan, wordt het voor de getroffenen toch wel erg precair. Lenskijker vernam, da tde ra- dlocentrales wel weer eens een kansje zouden hebben om van 't Rijk naar de oorspronkelijke par ticuliere eigenaars terug te gaan. P TT. schijnt er niet wel bij te varen en er ook weinig voor te voelen. En wat erger is, de ta rieven zouden dan een heel stuk omhoog moeten. Het zou niet on waarschijnlijk lijken, dat ze on geveer drie en een halve gulden ln de maand zouden gaan bedra gen. Het zou ons geen erg fraaie geste lijken. Als men ziet, dat 't niet rendabel is, het maar weer over te laten aan de init atiefne- mers en die dan een slechte naam te geven, door ze voor de tariefs verhoging te laten opdraaien, neen, dat kan er niet mee door. Laat P.T.T. dan liever zelf de tarieven verhogen en er voor zorgen, dat alles tip top in orde is. He«t ls op vele plaatsen ln ons land er weer te doen. Neen, we bedoelen niet de droogte of de koude, of de doorgedraaide groen ten. We hebben nu het oog op de vele examens, die worden afge nomen. Toen we deze week in Alkmaar liepen, langs het Wapen van Heemskerk, kwamen er juist enkele slachtoffers uit het gebouw In alle stilte luisterden we naar de gesprekken. Over vele dingen heerste er verschil van mening, maar over een ding was er grote eenstemmigheid. Er was een le raar bij, de het de Jongelui nog al lastig ha^ gemaakt. We heb ben zelden Iemand in zo'n uitge zochte collectie woorden horen afmaken. Het waren werkelijk stijlbloempjes, die wij u hier zul len onthouden. Het zou voor de betrokken le raar misschien niet ongewenst zijn, als hij een dergelijk gesprek eens rustig kon afluisteren. Mis schien werd hij iets milder. Wij zouden het niet* erg vinden, want gelooft u gerust, toen we deze jongelui zo voor onze lens zagen passeren, hadden we mede lijden met hen. Ze hebben zware dagen achter de rug. In ieder geval wensen we ze nu een prettige vacantie, met aan het, ontbijt een zacht gekookt el je. Kerken nemen stelling Het Centraal Comité van ds Wereldraad van Kerken heeft alle vormen van rassenonderscheid sterk afgekeurd en het protest van de assemblee te Amsterdam tegen de exploitatie van nleft- zelfbesturende volken bevestigd. Clifford Morehouse van de Ame rikaanse Episcopaalse Kerk ver klaarde, dat de kerken niet ge handeld hadden naar de aanbe velingen van rassengelijkheid. die door de assemblee te Amsterdam waren gedaan. Twee Duitse Lu therse Bisschoppen. Hans Ulje van Honnover en Hans Meiser uit Beieren pleitten krachtig voor on middellijke hulp ter leniging van de nood van de tien millioen vluchtelingen, die in West-Duits- land waren „gepropt". Bsschop Einvind Berggrav, primaat van Noorwegen, die wegens ziekte niet aanwezig was, zond nog een boodschap aan het comité, waar in hij verklaart, dat „de funda mentele wet van de Schepper" de enige basis van de menselijke rechten en het International»» recht was. Baron van Asbeck, pre sident van de commssie van ker ken voor in ernationale aangele genheden en professor aan de universiteit van Leiden, die de voorstellen van Bisschop Berg grav steunde, noemde de huidige toestand van het internationale recht „een wildernis". He-t comi té werd medegedeeld, dat om ver gunning verzocht was om waar nemers van de wereldraad van kerken naar de eerste bijeen komst van de Raad van Europa te zenden. 'Cmnc DINSDAG 19 JULI NA 12 UUR Hilversum 1 301 m. 12.00 l'iano reeitalt 12.33 Orkest zonder naa::», 13.20 Symphonette orkest. 13.40 Oio recital. 14.10 Werken van Tunder on Buxtehnde, 14.30 Voor de vronw. 15121 Disco thé complet, 16.00 Radio »ek< n bezoek, 17.00 Jeu-duitzending, 18.00 KRO amusementsorkest. 18.30' Nederl. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Henk Orthiuana's Kbythme sextet, 20.00 Nieuws, 20.15 Radio Philharmo nisch orkest, 21.35 Vragen van deze tüd 21.30 Metropole orkest. 22.30 Vïoolreci tal, 23.00 Nieuws. 23.15 Utrechts Ste delyk Orkest. Hilversum II 415 tp. 12.00 I>e Papavers, 12.40 Harmoniemnziek, 13.00 Nieuws, 13.15 The Itoinancers, 13.45 Solisrtenconcert, 14.30 Radio matinee, 16.25 Lezing over St. Saens, 16.40 De Schoolbel, 17.00 Kinderkoor Jacob Ha mei, 17.30 Orkest Maria Zamorra, 18.00 Nieuws, 1S.30 RVU uitzending, 19.00 Gram.muziek, 19.30 Kamermuziek, 20.00 Nieuws, 20.15 Succesnummers, 21.15 Irving Berlin programma, 22.00 Om roeporkest, 23.00 Nieuws. WOENSDAG 20 JULI VOOR 12 UUR Hilversum I 301 m. 7.00 cn 8.00 Nieuws, 7.30 en 8.15 Gram. muziek, 900 Voor de zieken, 930 Klassieke opnamen 10.30 Morgendienst, 11.00 Zangrecital. 11.30 Strijkkwartet. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws, 7.15 en 8.15 Gram.muziek, 9.00 New York Philharmonisch orkest, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Voor de vrouw, 11.00 Populair non stop (gr.pl en het Apeneiland 10—„Tja Jong, 't is een naar ding maar er zal niet anders opzitten dan dat we hier gaan kamperen De zon gaat al onder We moeten zo goed mogelijk hier de nacht zien door te brengen, en zullen dan morgenochtend wel weer ver der zien .Kampeien", bromde de Maat, kamperen dat ls goed voor paden vinders, of hoe die mensen heten, maar dat is niets voor óns soort mensen Daar komt niets dan na righeid van Kapple luisterde niet naar hem, maar was druk bezig, met zijn handen een kuil ln het zand te graven om er 'n vuur in aan te leggen en de Maat, die wel inzag, dat er toch niets aan te doen was begon al mopperend losse takken bij elkaar te zoeken en aan te dra gen Toen er genoeg bij elkaar was maakten ze er een mooie stapel van Kappie stak er de brand in, en even later laaiden de vlammen hoog op Zo. zei Kappie, dat zal ons ten- minst# de wilde dieren van het lijf houden We kunnen veilig gaan slapen: door N. J. P. SMITH Harry Tulleners heeft hij zijn ziekbed de gemeente-opzichter Dijk op bezoek. Deze is kennelijk verrast uit de mond van „burgemeester Poortmans" te vernemen, dat hij z"n plicht moet doen, ook als er geknoeid wordt. Zouden het dan toch maar praatjes zijn dat-die Poortmans steekpenningen heeft aangenomen? 49) „Om op de zaak zelf terug tt ko men zekerheid heeft u niet?", vroeg Harry, :»-=->a£-u i „Die zou ik mij makkelijk kunnen verschaffen als u mij opdracht geeft, naar de fundering een onder zoek in te stellen, zal ik er wel voor zorgen, dat ik de bewijzen in handen krijg. Dat is een klein kunstje", ver zekerde Dijk. „Ik laat de fundering eenvoudig blootleggen. Als er niet ge heid ls, merk ik dat dadelijk". Ip spanning keek de opzichter zijn burgemeester «an. Als die nu maar niet over het toezicht begon dat had Kaveling hem ook al verweten. Na een korte stilte zei Harry op de toon van een rechter, die vonnis wijst: „Meneer Dijk, laat Ik zó met u afspreken: ik zal een ernstig onder zoek naar de zaak instellen. U moet mij hierbij helpen. Helaas kan ik u nog geen schriftelijke volmacht geven om te handelen, zoals u goeddunkt. Over een paar dagen zal ik evenwel in zover weer hersteld zijn, dat ik weer schrijven mag, dan zou ik u zo nodig, een brief voor de heren Derksen St Co. kunnen meegeven." „Maar dat ls helemaal niet nodig," protesteerde Dijk. „Als u mij zegt: Dijk, kijk die fundering na, dan ril ik die fundering nakijken. DAAr kwam ik voor een mondeling bevel ls al vol doende. Laat u dat maar aan mij over ik zal dia heren wel aan het ver stand brengen, dat de burgemeester het met mij eens is." De opzichter was bepaald welspre kend gewonden ep Harry, die het al lang goed vond, dat hij geen letter op papier behoefde te zetten, zodat arg waan kon worden voorkomen, gaf maar al te gaarne zijn mondelinge toestem ming voor het onderzoek. „Kijk eens hier, Dijk", zei hU op be schermende toon. „Wü werken nog niet zo lang samen, maar ik heb toch al de overtuiging, dat je hart voor je werk hebt. Ik geef je volledig vol macht in die schoolbouwzaak te han delen, zoals dat voor de gemeente het beste is. Weee er van verzekerd, dat het college van B. en W. achter je staat." Harry was over zichzelf tevreden. Had hij dat even keurig gezegd? Hij zou het warempel niet eens kun nen herhalen. Hij was dan ook wel een beetje verwonderd, toen Dijk nuchter opmerkte: „Dat zou ik nog maar zo hard niet zeggen, burgemees ter, Wethouder Overmeer zal het et niet mee eens zijn, als Ik de fundering laat onderzoeken. Ik heb het hem al voorgesteld." „Zoen wat zei hg?" „Dat ik me niet met dingen be moeien moest, die me niet aangingen", antwoordde Dijk vlot. „Alsof toezicht op de bouw van een. gemeenteschool niet tot mijn taak behoorde!" „Preciesprecies. Je hebt je niet aan Overmeer te storen je «telt het onderzoek'ln en je brengt mij verslag uit". Dijk, die bang was, dat de burge meester naar het toezicht nader zou in formeren en misschien te weten zou komen, dat hij het heien toch gezien kon hebben, maakte, dat hij weg kwam om so spoedig mogelijk de aan nemers mede te delen, dat hij een bij zondere opdracht van de burgemeester had. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3