Eindles van Landbouwhuishoudschool Langedliïker tuinbouwdisftict beleeft zorgvolle tijden Toch vrij bevredigende exportrege'ing iret Duitsland Een tijdens de zitting geëiste onmiddellijke gevangenneming verworpen Opgetogen scholieren namen afscheid lingen van de HBS te Alkmaar de excursiedag. Vele weken hadden zij zich reeds op deze dag ver heugd en er voor gespaard. Maandagmorgen om half acht kwamen op de Paardenmarkt ze ven grote bussen voorrijden, die de jcngens en meisjes de hele dag zouden vervoeren. Gezamenlijk gingen de bussen op weg, om in het Gooi verschillende kanten op te gaan. Er gingen eni ge bussen aar Hilversum om daar de studio's te bezoeken, terwijl er ook enige groepen resp. naar het Muiderslot., Soesterberg en de Lage Vuursche gingen. Na afloop van het bezoek aan deze verschhillende plaatsen brachten de bussen de jongens en meisjes naar de ..peeltuin in Oud-Valke veen. waar allen nog enige uren doorbrachten bij de verschillende vermakelijkheden aldaar. Tenslotte werd de terugreis aan vaard, en om kwart over zeven stopten de bussen weer op de Paar denmarkt om daar leerlingen weer af te zetten. Allen waren het er over eens. dat ze een fijne en leerzame dag gehad hadden. agenda Harmonie: Berlin Express met Merle Oberon. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zendag 2 en 4.30 uur, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinee Americain: Canyon Passage, met Dana Andrews. Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinee. Victoria: De vrouw van Shanghai, met Rita Hayworih. Toegang 18 jaar. Voorstellingen dagelijks 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zon dag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woens dag 2.30 uur matinee ABT: Het atoomspook. 2e deel. Het onzichtbare spoor. Toegang 18 Jaar. Voorstellingen dagelijks 8 uur. Zondag 2. 5 en 8 uur. DE MODEL-ECHTCiENOOT. BERGEN Donderdagavond komt Joh. Kaart me: de Komedianten in de Rustende Jager in Bergen met de Amerikaanse klucht van Averij Hopwood „De Modelech1- genoo Óp deze voorstelling ko men wij nog nader terug. Maar toesiand b'ijft onzeker Voor de Meervoudige Kamer Voor de Meervoudige Kamer onder praesmium van mr. Aiiena weraen gis'eren 12 zaken behandeld, waarvan een zestal met gesloten deuren. In een dezer zaken vroeg de Officier van Justrtio het Hof verdaehts on_ middellijk in verzekerde bewaring te willen stellen, waarop het Hof even. wel afwijzend beschik'e. hetgeen ons Inziens zeer Joist was, aangezien het hier een zeer onverkwikkelijke zaak betrof, waaraan zovele facetten zit ten, dat het ons helemaal niet zou ve wonderen, indien deze nog veel stof zou doen opwaaien. Afgaande op de traflijaten ais ook op de voorstelling van zaken, die in deze affaire resp.door de verdachte als door één der getuigen naar voren werden gebracht, heeft de Officier aanvankelijk ge. aarzeld, aan wie de dagvaarding te sturen, toen besloten deze te zenden aan hem, wiens straflijst hei langst was om deze later weer in te trek. ken en aan de an-'ere dirl-e-m Zo kregen we dat de oorspronkelijke verdachte in deze 2aak thans als ge.uige hierin kon optreden. In de Landbouwhuishoudschool Jan de Kennemerstraatweg vond Dinsdag een kleine tentoonstelling plaats ter gelegenheid van het feilt, dat een aantal meisjes die tlag na het met goed gevolg afge legde examen de school zou veria ten. Deze tentoonsielling, die maar korte tijd geopend was, is in de perste plaats gehouden voor ae ouders, zodat dezen nu eens aan èchouwen konden, wat hun kin deren al zo op de school leerden én welke resultaten (voorzover als fcij die thuis nog niet bemerkt had den) dit afwierp; doch ook ande- jren hadden vrij toegang to: de Ken toonstelling. En zij hebben daar van in grote mate gebruik ge maakt. De vele vakken, die hier door 18 leerkrachten aan de enige hon derden leerlingen, die uit alle de len van onze provincie afkomstig zijn, gedoceerd worden, zijn cp deze ten'oostellftig op duidelijke en overtuigende wijze gedemon streerd. In een der kamers zagen wij bijv. een prachtlgeg kersttafel met alle toebehoorselen, die ons tot de 'dis zouden kunnen noden, behal ve dan natuurlijk het voedsel maar reeds deze tafel toonde aan. dat hier leerlingen onderwezen wordt, hoe meh met een weinig goede smaak veel kan doen om he: huiselijke leven te veraange namen. Ook de warenkennis wordt hier onderwezen, evenals 't strijken en opmaken, het was sen, jazelfs zagen wij op een tafel diverse methoden aangegeven, waarop men vlekken uit s offen kan halen. De handenarbeid is een apar: chapiter. Ook hier wordt de meis Jes geleerd hun aangeboren goede smaak zoveel mogelijk te gebruiken. Zo zagen wij een abc, waarvan de le'ters op welkelijk al leraardigste wijze geïllusreerd werden met silhouetten. Piakillu Stra;ies worden hier zeer veel toe pas wor den hier zeer veel toe gepast. ook al. omdat hetma e- riaal daarvoor zo goedkoop is en er bewonderigenswaardige resulta ten mee te bereiken zijn. De eigen fan'asie van de meisjes, die hier mee gestimuleerd is. blijkt vaak wonderen te kunnen doen. Een hele kamer was door de meis Jes ingericht voor een jarig kind. dat de aanvallige leeftijd v&n zes Jaar heeft bereikt. Versierde s'oe len en een fleurige dis gaven aan deze kamer 'n ware feests emming Op de bovenverdiepingen werd getoond, wat de ldbrllngen van de 6chool alzo met naald en draad kunen presteren. Deze pres'aties werden later op de middag, toen he gezelschap naar „Waakt en Bidt" vertrok nog eens gedemon Streerd op een modeshow, waar vele eigengemaakte japonnen aan het publiek getoond werden. Maar voordat het zover was, had. eerst de heer G. de Nobel. vz. van de vereniging voor Landbouw huishoudonderwijs de diploma's ui gereikt aan de geslaagden van dit jaar. welke uitreiken gepaard ging met een vriendelijk en op wekkend woord. De heer de Nobel acht e het echter Jammer, dat ve len niet meer de gehele cursus af leipen, maar na het derde jaar de school verlieten. Onmiddellijk na deze uitreiking werd overgegnan 'ot he- v - - prz~rammapunt. zoals wij dat kon den lezen In het keurige, dcor z meisjes zelf vervaardigde, pro gramma. Nadat een koortje, enige liedjes ten beste had gegeven, bracht een tweetal leerlingen een korte sketch ten tonele, waarin verhaald werd van een tweetal buurvrouwen, die wat babbelden over hun dcch'ers die op de landbouwhuishoudschool zijn. En dat alles to' genoegen van de eeheel gevulde zaal. Enige guitaristen brachten nog een paar liedjes, waarna men 'n stukje opvoerde onder de titel „Reclamepoppen". De zaal amu seerde zich kostelijk, evenals bij de volgende nummers: enige dansen. Na de pauze werd dan nog de modeshow gegeven, waarop de jeugdige mannqulns hun kun nen met naald en draad toonden. En hier volgen de namen van de geslaagden: D. Bruyn. N. Dekker. A Hos: J. Koeman; M. Langedijk. W. Pauw; M. Pels: G. Reir.ders: L. van Twlsk: A. Visser J. Haservelt en T. Wonder. Hulp In de huishouding: A. Smit: A. de Beurs: A. Bakker; B. Blom: M. Blom G. de Boer: M. Hasebelt; C. Zwakman. I 8e- venhuyzen; T. Knip: S. Kult- waard; M. Nieuwland: E. Rozen daal en Annie van 't Riet. Excursie Rijks HBS Maandag 18 Juli was voor de leer i" f gezinsgebeuren ALKMAAR Geboren: Lucia M., dvAB Buter en M E Llchtenhahn. Petrus H M ev C P Trompert en A J Nieuwen huis; Maria J A. dv S G M Brug geüng en M C Bruin; Anna W M dv J Bakker* en E Filmer. Gehuwd: B Rustenburg en M M Beemsterboer; J Schelling en J C Faber; J P Kemp en A Blokkc-r. Overleden: P Gro-ters, oud 81 Jaar, $re -"n P L Labberté: Hendrik 'I «4 iaar. geh. met N iUJ., Waar de tuinders reeds lang te vergeefs naar hadden uitgezien: een flinke regenbui, is nu gekom en. Men deelde ons echter mee. dat er nog best zc'n bui bij kan, wil de grond voldoende vochtig heid bezitten voor een goede gro ei der tuinbouwgewassen. Voor de aardappelen kern» teouwens d eze regen te laat, en cok voor ver schillende akkers na eelt, zal de z? regen nog te weinig verkwik king en groeikracht opleveren. T och kan worden verwacht, dat 't voor verschillende gewassen zijn nut heeft gehad. Een ander onderwerp, dat nog meer dan het verlangen naar re gen de belangstelling der tuinders de laatste weken gaande hield, is de export van groenten naar Duitsland. Men weet. dat een vo rige week het voor uitvoer toege stane bedrag, in één week opge soupeerd was. Heel tulnbouwend Nederland zat 'oen in zak en as. Men kon toen slechts hopen op een guns'ig resultaat van op nieuw opgevatte onderhandelin gen tussen de Nederlandse en Duitse instanties. Die hoop is ge lukkig nie' ijdel gebleken, want het voortgezette overleg heeft 'n regeling tov gevolg gehad, wear- bij is bepaald, dat tot einde Juli nog voor een waarde van ander half miüioen dollars aan granen kan worden uitgevoerd. Boven dien mag nog voor een half mll- lioen aan fruit worden geëxoor- bevredigend resultaat is verkre gen. Ten einde alle vellingen van de voordelen van deze regeling te laten profiteren, is bovendien be paald. dat de expor: gebonden zal worden aan een percentage regeling per product van de aan voer op de veilingen. De voornaamste producten, wel ke mogen worden uitgevoerd, zijn voor Langendijk en cmsreken ro de kool met een maximum -vei- lingpriis van f 15.30 en minimum voer ƒ5.— per 100 kg.: savoye- kool dezelfde prijsregeling, bloem kool 42.en 9.witte kool ƒ13.50 en ƒ3.—: tuinbonen ƒ15.50 en ƒ4.tomaten ƒ50.— en 20. De exporteurs zijn verplicht de werkelijk betaalde vellingsprijzen te factureren, ln rekening te bren gen de vastgestelde emballage- en vrachtkosten, vermeerderd met 8 procent wint. NOG ONZEKER De omstandigheid, dat elke mor gen om 7 uur via de radio zal wor den bekendgemaakt of de export al of niet kan plaats hebben, moet ongetwijfeld bij de tuinders de in druk hebben gewekt, dat hier nog niet van een ideale toestand ge sproken kan worden, alles is nog zo onzeker. Immers elke dag staat men voor de vraag, of er uitvoer mogelijk zal zijn, en ook of het oude percentage zal worden ge handhaafd. In'ussen hebben de Langedijker tuinders nog niet veel geprofiteerd van de getroffen maatregel, aan gezien de vroege aardappels bul ten deze regeling vallen en deze de hoofdschotel vormen en gedu rende een 6-tal weken hebben ge vormd, van wat er aan de veilin- ge werd aangevoerd. Met de vroege aardappelcampagne is men zelfs al zo ver gevorderd, dat de aanvoeren beginnen te ver minderen. Alles wat aangevoerd werd, kon worden verkocht, doch tegen prijzen, die niet lonend kun nen worden genoemd. De gewone middelgrote aardappelen brachten zo goed als altijd f 7-f 8.50 op, de drielingen zelfs ongeveer f 2,- minder. Houdt men nu rekening met 't geringe beschot, dan kan een leek begrijpen, dat, bij de hui dige hoge explobatiekosten er vafi geen lonende opbrengst sprake kan zijn. Ook de enbloc-verkoop van de grote sortering is aanvan kelijk. bij een door de veilineen gestelde oohoudorijs van f 8.50 mislukt. Bij de laagste aanbieding werden alle aangebeden par:ijen. afkomstig va aangeslotene bij alle 4 grote veilingen tegen de prijs van 7.60-7.80 verkocht. Buitenland se vraag Is er blijkbaar te weinig, was die voldoende dan zouden de prijzen, bij de geringe aanvoeren, waarover de exporteurs wel eens klagen in verband met de te kleine keus. toch hoger moeten liggen. Twee weken geleden werden nog 1460 ton naar het buitenland ge-f zonden, de vorige week was dit to: 860 ton teruggelopen. Bloemkool «was graag, maar vap deze groente Is de aanvoer aan de veilingen te gering om voldoendi zoden aan de dijk te zetten. Vooij i IA is tot ruim f 36 betaald, de laa'ste dagen werd tot ruim f 28 besteed. De I-sortering liep terug van gemiddelde f 26 tot f 17,50j Afwijkende kwailteil bracht aan-< merkelijk minder od. FRANKRIJK EET RODE KOOL Voor rede kool was flinke vraag uit Frankrijk. De prijzen liepen daardoor tot een bevredigende hoogte op. Punr d- grotrr<- aan voer is de priis echter wel wat te ruggelopen. De mooiste partlltjes konden ruim f 15 halen, terwijl er ook een belangrijk gertee'te tussrn de f 6 en f 12 werd verhandeld. Voor gele k xl w. rd aanvanke lijk ie's minder behaald dan voor de rode. n.b. ruim f 16 De laatste week lopen de prijzen tussen f 11 en f 14. De aanvoeren van deze koolsoort zijn nog niet groot. Nu we wat regen hebben gehad met daaropvolgend varm weer. zullen de aanvoeren spoedig groter wor den. Ook van witte kool wordt nog be trekkelijk weinig aangeboden. De prijs ervan kan bevredigend wor den genoemd, ze bracht van f 13 tot ruim f 14 op Ook hiervan kan men spoedig grotere aanvoeren verwachten. Het aanbod van wortelen is ook niet groot. De prijzen bewegen zich rond de f 9 per 100 bos. Rabarber komit er nog altijd aan de veilingen. De vraag naar dit product is beter dan enige weken terug, zodat er ook meer voor wordt betaald dan toen. De laat ste week werd f 7 a f 8 betaald. De fluctuaties zijn bij de rabarber dit seizoen zeer groot geweest. Het finanpieel resultaat zal wel niet schitterend zijn. De tomatenprijs mocht wel wat beter zijn. Alleen naar België kon nog wat worden afgezet, doch voor dit product moet 'i van Engeland en Dutósland komen, die echter niet voldoende afnamen, om van een behoorlijke prijs verzekerd te zijn. Nu werd f 26 a f 31 besteed. Om een algehele inzinking te voor komen werd de ophoudprijs op 20 cent per kg gesteld. ült een. en ander blijkt wel. dat de tuinders weer zorgvolle tijden beleven. De mogendheden kunnen het blijkbaar nog niet zodanig re gelen dat ieder, die werkt, voor die arbeid beloond wordt. Eigen belang speelt nog altijd een rol, niet slechts onder individuen, doch ook onder de verschillende volken.De tuinders ondervinden dit helaas elke dag. SAMENKOMST BERGEN - Woensdagavond wordt een openluchtsamenkomst ln de muzieklaan aan de Hoflaan gehou den. Sprekers zijn de heren T. Hof huis te Alkmaar en ds K. M. R. v. d. Beek te Zuldhorn, Daarnast zang en muziek. Een hoorstvreemde zaak De zaak waar het hier om ging, was de volgende. Op 2 Mrt. van dit jaar vervoegde zich bij de filteialhaudster. [mevr. F. M. van de chocolaterie „Lido" in de Langestraat te Alkmaar zekere KI. koopman, alhier. Deze vroeg haar of zij hem kon helpen aan een partij chocolade van 50 kg. Zij zelde hem van dienst te kun nen zijn en er werd overeengeko men. dat KI. de chocoladerenen per bakfiets zou komen halen. Toen er dan de volgende dag ie mand anders verscheen, die zeide de partij chocolade voor KI. te komen halen, was de filiaalhoud- s er onmiddellijk bereid de partij mee te geven. Aangezien zij deze man, zekere K. uit Alkmaar, nog nooit eerder ontmoet had, vroeg zij of het met de betaling wel in orde zou komen. Toen K. haar evenwel verzekerde „dat zit rus tig, mevrouw" nam zij zulks ook onmiddellijk aan. temeer waar KI. waarmede zij wél vaker zaken had gedaan, haar altijd later het geld was komen brengen. Toen de betaling ditmaal uit bleef en zij zich met KI. in ver binding stelde, zelde deze de cho colade nooit ontvangen te hebben of tot het halen ook maar op dracht te hebben gegeven.. Na 'n beschrijving van K.. die de cho colade met een bakfiets gehaald had en dus met hem over deze zaak gesproken moest hebben, gaf hij toe, dat dLt zijn compag non was en ook wel eens met sui kerwerken voor hem op de markt stond. Dat er over de zaak gesproken moest zijn. bleek ook wel duide lijk, toen aan het licht kwam, dat de chocolade uiteindelijk inder daad daar beland was. waarvoor zij ook bestemd was geweest, n.1. bij de banketbakker J. T. Ph. al hier. K. had de partij repen n.1. onmiddellijk naar Ph. gebracht en hier de ƒ300.— geïnd. Pres. tot verdachte, die toegaf de chocolade van M. gehaald en naar Ph. gebracht te hebben, waartoe KI. hem volgens zijn zeggen wel opdracht had ver strekt: ,.U verklaarde tegenover de politie, dat U na deze trans actie KI. op de kamer in Uw pen sion ontvangen zou hebben en van hem voor Uw medewerking 't fantastische bedrag van 150.— kreeg. Was dat nu wel zo en zo ja. zag U daar dan geen bezwaar in, zulk een enorm bedrag aan te neman?" Verd.: „Ik wilde KL voor de af rekening aanvankelijk in een ca fé ontmoeten, doch deze maakte daartegen bezwaar en wilde liever naar mijn kamer komen. Inder daad bood hij me 150. en ik zag er geen enkel bezwaar in het aan te nemen, want lk dacht „Nou misschien heeft 'ie weer eens een gekke bui vandaag". Ik wil echter opmerken, dat Klaas- sen altijd aan de royale kant was". Pres.: „Wat hebt U daarna ge daan?" Ver.:,.Wij zijn toen samen neg naar Beverwijk en Amsterdam ge gaan en hebben daar het groot ste gedeelte van het geld opge maakt". Klaassen verklaarde voor het Hof evenwel, dat hij in Amster dam slechts enige biertjes be taald had en verd. die dag had meegenomen had. zonder hii wist da? deze de partij chocolade had gehaald en verhandeld. Hij noemde het gehele verhaal van K. over die „beloning" enz. dan ook louter fantasie. K. op zijn beurt zette de getuige KI. voor door te vert,tellen dat het niet bij enkele biertjes gebleven was, doch dat hierep nog een Indische rijst tafel gevolgd was in een Chinees Restaurant, waarna de dure taxi rit nog betaald had moeten wor den. In totaal zou K. die avond volgens hem 80.— hebben uitge geven, waarvan hij hem evenwel de helft had terugbetaald. De President die het verhaal van de 150.nogal erg onaan- neemlljk voorkwam vroeg K.'s hospita, mevr. J. P. B. geb. S. of zij ervan op de hoogte was. dat K. dit bedrag zou hebben ontvan gen. Dit naar aanleiding van diens verklaring, dat hij na af loop van de afrekening op zijn kamer, haar dit bedrag zou heb ben laten zien. Deze getuige ver klaarde evenwel onder ede, dat dit verhaal absoluut als onwaar was te beschouwen. Verd.: „Het is be3t mogelijk, dat zij er helemaal geen commentaar op gaf, toen ik haar hel bedrag ln mijn geopende handpalm llel zien". De Officier deelde het Hof me de, op welke gronden hij er toe was overgegaan de dagvaarding aan KI. in te trekken en deze aan K. te sturen en bevond K. inder daad schuldig aan het hem ten laste gelegde, al sprak hij er zijn grote bevreemding over uit, dat KI. die de chocolade inderdaad bij getuige M. besteld had voor 300—, deze óók aan ge'uige Ph. beloofd had voor hetzelfde be drag. Zulke voor hem onvoorde lige transacties zou hij meer heb ben afgesloten en zouden hem volgens eigen verklaring slechts een paar cigaretten of enige re pen hebbe- opgeleverd. Hier klopte volgens de Officier ie te niet. Hij eiste tegen verdachte 8 maanden gevangenisstraf en ver zocht het Hof deze onmiddellijk te deen ingaan. Het Hof evenwel achtte geen redenen aanwezig om verdachte tijdens de zitting ge vangen te nemen en bepaalde de uitspraak op 28 Juli a.s. des voor middags om 10 uur. Heifoo In rep en roer En dan komt de zaak voor. die het vredige plaatsje Heiloo de laatste tijd ln rep en roer heeft gebracht, n.1. de onhoudbare toe- s and welke een vorderingsbeslult inzake de woonruimtewet aldaar voor de eigenaar als de bewoner van een perceel aan de Heeren- weg met zich heeft meegebracht. ln een tweetal uitvoerige ar'i- kelen heeft ..De Vrije Alkmaar der" enige tijd geleden reeds deze toestanden van tweeërlei ziide be- lich\ hetgeen onze lezers zich on getwijfeld nog wel zullen herin neren. Het was evenwel voor de voor-geschiedenis van de gebeur tenissen welke zich in en om dit pand afspeelden, waarvoor de huiseigenaar, zekere J W. O thans terecht stond. Verd. werd er n.1. van* beschul digd op 13 Juni 1948 tegen de woonruimtewet te hebben gezon digd. O. zou zich n.1. tegen de uit voering van een zowel door B en W als door Gedeputeerde S'aten genomen besluit tot ontruiming van genoemd pand hebben verzet en aan de nieuwe bewoner de af- glfre van de sleutel *ot dit huis hebben geweigerd. Verder was verd. ten laste gelegd, da' hij het huis van binnen moedwillig ge sloopt zou hebben. Getuige G. F. ambtenaar ter Gemeentesecretarie gaf inlich'in- gen omtrent deze zaak. waarop O. zich gedwongen voelde de pre sident te zeggen, da' F. openlijk stond te liegen. Getuige J. de H.. me aalbewer- ker en de nieuwe bewoner van het bewuste pand. deelde mede. dat er niemand aanwezig was ge weest, toen men om de sleutel was gekomen en dat men door 't raam het huis had moeten bin nenkomen. om daar te ccns'a'e- ren. dat het interieur grondig ge sloopt was. Van kasten tot deuren en brievenbus was alles le'terüik afgebroken. Toen de pres aan verd. vroeg, of hij zulks opze'te- lijk uit pesterij had gedaan, deel de deze mede. dat dit niet het ge val was. Hij had de boel slechte gesloopt om het huis 'e kunnen moderniseren. Dit zou hij gedaan hebben voor zijn zoon, waarvcor het huisje bestemd zon zijn ge weest. waarvoor hij een aanvraag bij het Woningbureau zou hebben ingediend, een aanvrage, die vol gens zijn zeggen evenwel gene geerd zou zijn. De Officier maakte gewag van een drietal veroordelingen, die deze verdachte achter de rug had, terwijl hem nog één wegens mis handeling te wachten zou staan Hij achtte het ten laste gelegde bewezen en achtte een gevoelige geldboete cp zijn plaats. Geëist werd 500.of 100 dagen. De verdediger, mr. Van Hilten, achtte de enscenering van bui tengewoon veel invloed op deze zaak en gaf deze in het kort weer Pleiter legde er de nadruk op, dat getuige de H. verklaard had, dat er niemand was geweest toen men om de sleutel kwam en dat er dientengevolge dus van een wei gering van afgifte, zoals de dag vaarding dit vermeldde, geen sprake kon zijn. Hij viel verder de dagvaarding aan wat het puni betreft, dat verd. het ontruimingsbevel van zijn woning niet nagekomen zou zijn. In het huis was slechts een wrak van een kachel achtergela ten. M*. van Hilten achtte het ten laste gelegde dus nfet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Wat het verzetten tegen het vorderingsbevel betreft, achtte pleiter verd. slechts voor diens zakelijke belangen te zijn opgeko men. Het kwam pleiter evenwel enigszins vreemd voor, dat de dagvaarding zo laat was geko men. Hij zeide hiermede niet d« Officier te willen beschuldigen, doch weet zulks aan het lelt, dai B en \Y te Heiloc bakzeil hadden moeten halen, naar aanleiding van de besprekingen welke tn Haarlem over deze zaak zouden zijn gevoerd. „Van gemeentewege als van verd. zijn", aldus pleiter „klein zieligheden geschied in deze zaak". Mr. van Hilten verzocht het Hof, zo dit zich met vrijspraak niet zou kunnen verenigen, de uiterste clementie te willen be trachten. De 26-jarige Johan A. uit Eiber gen stond onder toezicht, toen hij per gestolen fiets op avontuur uit ging en tenslotte in Den Helder be landde. Daar gapte hij weer een fiets, maar het noodlot (in de vorm van de eigenaar van de fiets achterhaalde hem. Dat was niet bes:, want hij stond nu voor de 7e keer voor het onaangename bakje. Verd. verfelde weggelopen te zijn. omdat hij meende uit het bewaringskamp nimmer meer in de maatschappij terug te zullen keren; hij voelde zich uitgestaten. de maatschappij terug te zullen Mr Meischke, O. v. J„ was kort en vroeg 1 jaar hechtenis, door :e brengen in de bijzondere strafge vangenis van Scheveningen. Mr Leesberg, verdediger bij afwezig heid van mr J. R. de Groot, haa uit de stukken opgemaakt, dat verd. ontoerekeningsva fca°r was en daarom niet strafbaar. Spr. vroeg daarom een straf, gelijk aan de preven'ieve hechtenis. Mr. Meischke antwoordde, dat Johan na het uitzitten van zijn s raf wel weer onder Toezicht zal komen fnn Aan de koopman J G. A. Sch., afkomstig uit de.hoofdstad, was op lichting ten laste gelegd. Op 5 Juli s'ap'e hij de winkelvan de fa. Kuhne in Alkmaar binnen en ba- stelde 2 doosjes met 50 envelcpnen plus 6 brievenordners. Ge'd had hij niet en hij vroeg een re'rcr.ing. waarbij hij een onjuist adres nt> de Veormeei opgaf. Dat kon de man echter nog per abuis het'ren gedaan; hij was pas in de kaas stad om te wachten tot z'n vrouw uit bet II'lis van Bewaring kwam. Er werden twee getuigen gehoord en het gtr.g er nu cm. cf de knop man <hij was van plan de erdpers en envelo^nn weer e verkopen» op een vraag van de win're'ehef of he voor een adnrnte rattekan- toor was „Ja" gezegd had of was blijven zwijgen. Dn I"' -te relde koopman, hot eer? s w' hef en winkeljuffrouw. De m- ver der. da: hii noodzakelijk cre dit moes: hebben om weer op gang te komen. Toen hij begin Juni uit het H v. B m Kaarten ontslagen was had hij geen cont meer. Mr. Meichke achtte de op- lick ing bewezen: in 1937 heef de man op precies dezelfde wit7-* ln Rotterdam oplichting gepleegd Hij zet bovendien al zijn ge i in drank om. De eis was 1 jaar hech tenis. Mr. Bondam bestreed enk te punten ui' de dagvaarding en vroeg zich af of verd de opzet heeft gehad niet te be'aien Dat is geenszins bewezen en daarmee vervalt de beschuldiging. rie st re Ja! Ja. dat was het me. de keurig uitziende A. M. van G. ui- Heilco. 26 jaar oud. die in zijn kcs.huis de spaarpotten van de kïndeien had agekeken en daarmee f 1C9 rijker werd. Daarover had hij drie maal gedaan en hij verteld voor f 80 verf te hebben gekocht om voor eigen rekening een huis op schilderen. Verder was hij naar 'n voetfcalweds rijd geweest en rookte er eens goed van. De jongeman stond cp trouwen, toen hij gesnai f werd en dr de Sme geneesheer directeur van het S:. Willebrordus gesticht in Heiljo gaf mondeling zijn zienswij 'e te kennende jon geman komt nog voor reclassering in aanmerking. Mr Meischke wees op het flinke aan'al veroordelin gen, dat van G. achter de rug heeft (negen), maar op gezag van dr de Smet wilde spr. verdach e nog een kans geven. Hij eiste 8 maanden voorw. met een prcel ijd van 3 jaar en onder toezichts el- ling. En de jongeman beloofde: „Ik zaIr m'n best doen" Ui'spraken in alle zaken 28 Juli UITSPRAKEN MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Dirk Sm. uit Heiloo kreeg voor 3 driefstallen één jaar gevangenis Andries B. uit Amsterdam, dief stal: 1 jaar. Dcuwe J .V. uit Beemster, diefstal één jaar met aftrek. Jac. Schilder, Amersfoort, fietsen diefstal, 6 mnd. met aftrek. Corn. den D„ ontucht, 6 mnd vw. met proefftijd van 3 jaar en on der toezichtstelling. Hendrikus A. W.. diefstal, 6 mnd. me: aftrek, door te brengen in bijz. strafgevangenis. „DITTE" HEILOO In onze plaatselijke bioscoop draalt „Ditte. een men senkind", een Deense film met in de hoofdrol Dove Maës. Deze film. die gemaakt is naar het bekende boek van Martin An- dersen Nexö, heeft zeer grote menselijke waarde, de gesproken tekst wordt gezegd door Enny Mols-De Leeuwe. Een film, die de gang naar on ze plaatselijke bioscoop zeker waard is. CONCERT MUZIEKTUIN BERGEN - Zaterdagavond geef' t Heemsteed» fanfarecorps «Excel sior" directeur J. Beekhoven c*.rx concert ln do muziektuln van dö Hoflaan. iïr worden werken ^an Alford Beekhoven. Martin Fa-*l Lincke, Felke Planquetk' Cousod Rcqlsge# en Al. Kapper, en üö- hore gebracht. i

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2