KAPPIE Uitkeringen ingevolge noodwet-Drees Zuiderzeemuseum-tentoonstelling in Enkhuizen geopend Voorlopige expositie in de Drommedaris Tandbederf meest verbreide volksziekte in ons land ra er»de Burgemeester. Nu tengevolge van de materiaalm oeilijkheden de restauratie van t voormalige gebouw van de Oos-Indische compagnie het „Peperhuis Waarin een groot deel van het Binnenmuseum van het Zuiderzee museum zal worden ondergebracht, niet tijdig genoeg gereed kon Bün om dit nog deze zomer te op enen, is op initiatief van de ver eniging van vrienden van het Zuiderzeemuseum in samenwerking met WV een tentoonstelling ingericht in de Drommedaris te Enk buizen die bedoelt te zijn een miniatuur-museum, zodat de bezoe ker een Indruk krijgt van hetgeen aanstonds in het Zuiderzee-Mu- peum de aandacht, zal vragen. De „Sperwer" het vlaggeschip De opening van deze tentoon stelling op Zaterdagmiddag is voorafgegaan door een vergade ring van de Vereniging van vrien den van het Zuiderzeemuseum. Na afhandeling van de verschil lende jaarstukken hield de direc teur van het Zuiderzeemuseum, de heer S. J. Bouma. een causerie over de „Sperwer" de prachtige boeier die als vlaggeschip van het museum zal gelden. De heer J. Kof man. die vanaf September als propagandist zal op treden en op verzoek overal in den lande zal komen spreken over het doel van het Zuiderzeemuseum, hield vervolgens een causerie over de vorming van plaatselijke afde lingen van de Vereniging van vrienden van het Zuiderzeemuseum DE OPENING. In. de grote hal van de dromme daris, met het prachtige sterge welf, welke In een zeemanstaveer ne is gemetamorpheseerd. met ta fels van oude scheepszwaarden. biertonnetjes als ziiplaa'sen. een oud roer als podium, met drape rieën van netten en touwwerk, gro te vleermuizen en spinnen tegen 't gewelf, alles spaarzaam verlicht met kaarsen en zorgvuldig verbor gen electrische verlichting is des middags de tentoonstelling ge opend. De voorziter der vereni ging, de heer P. Sybrandy. gaf 'n overzicht van hetgeen in de afge lopen maanden was geschied en roemde in het bijzonder he: werk van de Amsterdamse kunstschil der Walrecht, die met de heer Bouma en diens staf wekenlang aan de expositie heeft gewerkt om een kunstzinnig geheel te krijgen. officiële opening geschiedde vervolgens door de heer J. C. Has pe's voorzitter van de commissie van bijstand van het Zuiderzeemu seum en oud-burgemees'er van Enkhuizen, die speciaal wees ,00 het nationale karakter van het museum, waarvan deze tentoon stelling een hors d'oeuvre is. DE EXPOSITIE. Op de eers'e en tweede verdie ping van deze oude vestingtoren werd vervolgens de expositie In oe^nschouw genomen, die 'goede sc^eeossoorten, klederdrachten ge woon'en en gebruiken vistor" ven. vissoorten. enz. als de verdere droogmaking van de voormalige Zu'demee een feit zal zün gewor den. Talrijke maque'te's en teke ningen tonen hoe binnen- en bul ten museum zullen worden, schil derijen van Mastenbroek geven 't werk van de afsluiting van de Zuiderzee aan, tekeningen van Theunissen en anderen geven 'n beeld van de schilderachtigheid van de oude Zuiderzeeplaatsen, die, als ze straks geheel landge meenten zullen zijn geworden, hun karak er als zeeplaatsen geheel zullen verliezen. Het is vastgelegd in deze tekeningen, het zal blijven leven in het openluchtmuseum, dat me eigen gebouw havens en be drijven zal verrijzen op het straks op te spuiten kooizand voor Enk huizen. beiaardier, de heer W. ter B -g, besloot he; bezoek met een bespeling van het zo bekende klokkenspel. De dag werd besloten met een demönstratie door Cruys Voor- bergh in het stadhuis. In déze door kaarslicht in oude sfeer ge- ho'Men zoq] toonde hü aan een enthousiaste schade HpTsmprstefan den. onder wie de directeur van he* Rilksmuseum te Amsterdam, een deel van zijn UQjeke verzame ling klederdrachten, 00 charman te wijze gedragen door enige jon gedames, waarbij de oude sfeer uitstekend werd benaderd door muziek op een oud-model kamer- piano', fluit en zang. Getoond werden costumes, die tussen 1750 en 1910 werden gedra gen in ons land. Wat velen niet voelen Oorzaak: ons voedsel en niet of onjuist onderhoud van het gebit Ruim 90 pCt van onze schooljeugd lijdt op het ogenblik aan tandbe derf Dit is één van de vele gege vens uit statistieken, die bevestl gen dat tandbederf tegenwoordig de meest verspreide volksziekte Is Even ontstellend zijn de gegevens over het aantal Nederlanders, dat een kunstgebit draagt Natuurlijk wordt hiertegen wel iets gedaan: hier en daar worden plaatselijke ac'ies gevoerd om de mensen er op te wijzen, hoe belangrijk het goed onderhouden van het gebit Is Ook de tandartsen laten zich uiteraard niet onbe'uigd Zij echter krijgen meestul mensen te behan delen, die al een landziekte heb ben en de tandarts moet dan maar zien. wat er nog te redden valt I> algemene opvatting is dat tandbederf wordt veroorzaakt door voedselresten. die tussen de tan den en k'ezen zijn blijven zi'ten Deze voedselresten worden ontleed door zg micro organismen, die al tiiri in rio rn^nd aanwezig ziin Daarbii onts'aan dan weer zuur r^aperende ontled!n<?sprodueten en die tasten het tandglazuur san Is er eenmaal een gaatje in dit gla zuur, dan kernen de bijtende stof ongehinderd bii het betrekke "ik zachte tandbeen, dat onder dat tandglazuur z't Hiermede is wor hof verdere verval van de tand of kies Men zeet. dat onder z g natuur volken weinig tandbederf heerst hoewel deze natuurlijk ook last Hebben van voedselresten. die tus sen de tanden en kiezen blijven zitten Dit is inderdaad luist Het voedsel echter van de volken, die nog niet met de bschaving in aan raking zijn gekomen, bevat minder producten die tot zuurreagerende ontledingsproducten kunnen wor den omgezst BETER POETSEN De oorzaak van hét tandbederf ligt dus bij onze voeding In het research laboratorium te Amers foort, dat thans uitgebreide onder zoekingen doet. is men van me ning, dat er in de practijk van on ze moderne samenleving weinig of niets te veranderen valt aan onze voeding Fout is echter, dat men onvol doende aandacht besteedt aan de bes'rijding van de gevolgen van d'e moderne voeding voor het gebit Dat men inderdaad over het al gemeen neg niet te veel aandacht hieraan besteedt blijkt wel uit het Hat 40-pCt van cte Nederlandse pi* r»'<»t aan den^1 Ho f,o poe'sen Dan zi*'u er nok veel tie v- mensen die hun tanden niet op r' luiste manier poetsen, want oov H"t is van zeer veel belang De juiste methode is van de boven kaak naar de benedenkaak en van de benedenkaak prNr de boven kaak Vooral de binnenkant moet niet vergeten worden De industrie, zo vertelde men tenslotte, doet al het mogelijke om het juiste mondreinigingsmiddel te vinden Men hoopt dat de regering op korte termijn de mogelijkheid schept om op alle lagere scholen de jeugd te leren, wat de oorzaak is van tandbederf en hoe dit zo veel mogelijk kan worden voor komen Het onderwijzend personeel zou de taak moeten krijgen onze jon gens en meisjes meteen de juiste manier van tandenpoetsen ^bij te brengen: dan zou men al een hele stap in de goede richting zijn Wij vestigen ten behoeve van onze lezers, die eventueel van de noodwet Drees zouden kunnen profiteren op de mogelijkheid om alsnog een uitkering te bemachti gen Die mogelijkheid is er en wij ra den een ieder aan om er gebruik van te maken Speciaal geldt dit voor de men sen die door omstandigheden een laffer inkomen hebben gekregen Het is ons uit ervaring gebleken, dat er zo velen zijn Wij laten daarom de regeling nog eens volledig volgen: Recht op uitkering heeft men men minder verdiend dan in 1 alj Gem Klasse Onfféh Geh I 875 1375 n 8*»5 1300 775 1225 IV 725 1150 V 675 1075 Ieder die dus kan aantonen dat hij minder inkomen heeft, kan in dien hij oud genoeg is een uitke ring krijgen Deze uitkering bedraagt ten hoogste: <5em Klasse I n ra IV v ongeil 528 504 480 458 432 geh 936 900 864 828 792 DE AFTREK Van deze uitkeringsbedragen wordt de helft van het eigen inko men afgetrokken wanneer dit ten minste niet hoger is dan f 100 Deze f 100 zijn vrij Heeft dus iemand in de Ve klasse en daarin vallen de meeste platte *-en daarin valle de meeste platte ^andsbewoners. een eigen inkomen van f 700, dan wordt de Welft van het bedrag waarop hij recht heeft afgetrokken De uitkering wordt dan f792 350 is f 442 Nu is er echter een bepaling, dat pensioenen en eigen inkomen niet mogen stijgen boven het inkomen vermeld ln de eerste tabel In het genoemde geval zou het totaal inkoken dus bedrag f 700 en f 442 is f 1142 of f 67 hoger dan het mag zijn De uitkering vafl f 442 wordt dus Hebt U een auto met een radio? Van elk radiotoestel behoort aan gif te te worden gedaan en voor elk toestel eveneens de luisterbijdrage te worden betaald Dus óók voor het radiotoestel in uw auto Bij een onlangs gehouden weg controle bleek, dat bijzonder veel auto radio bezitters aangifte en betaling, geheel te goeder trouw, vergeten waren Wij menen er dus goed aan te doen onze lezers er even op te wij zen Aangifteformulieren zijn gra tis op alle postkantoren verkrijg baar en de luistervergunning, die u uiteindelijk ontvangt, moet u in de wagen bewaren Het verdient aanbeveling het provinciale kenie ken van uw auto op het aanvraag formulier te vermelden FILM OVER HET LEVEN VAN CHRISTUS Abel Ganc*. 'te <-;"east die de A'*nsieur Vincent gema-' heeft, koesteri olan in Marok ko de bu'tenoonamen te maken van zijn film Divine Tragedie, die het leven schetst van Christus Deze grote historische film zal ge financierd worden door verschil lende personen uit alle landen ter wereld Een bedrag van enige honderden millioenen Franse francs is reeds door een Amerikaanse maatschap pij verstrekt verminderd met f 67 en bedraagt nog 1375 Zo kan ieder precies uitrekenen waarop hij recht heeft Is uw inkomen dus inmiddels ge daald, of meent u om welke reden ook rechten te kunnen doen gel den. wendt u dan tot de gemeente secretarie om inlichtingen of zo men u daar niet fcln helpen, tot de Raad van Arbeid In tegenwoordigheid ran 35 K H Prins Bernhard en vele hoge auto riteiten heeft de officiële herope ning van de K M A te Breda plaats gehad Een overzicht tij dens de openingsrede van de Gou evrneur van de K M A, luitenanti kolonel K G Puffius „Warenkennis" van koppensnellers Koppensnellers in het heuvelge bied aan de grens van Assam en Birma hebben een 13 jarige jon gen als verzoeningsoffer voor hun goden versmaad, omdat hij won den op het lichaam had De jongen_ een zoon van een spoorwsgbeamb te te Margherita, was door twee baardige mannen geroofd en in de Jungle aan een boom gebonden Hij verloor zijn bewustzijn Toen hij bij kwam, bevond hij zich voor het beeld van de stamgod, dat om ringd was door vijf mensenhoof den, vermoedelijk van vorige slacht offers De koppensnellers kleedden hem uit, doch schudden hun hoof den, toen zij wonden op zijn 11 chaam zagen Een dorpsbewoner vond de jongen de volgende dag bewusteloos op een vrachtwagen en bracht hem bij zijn ouders te rug De politie heeft de jungle afg* z'och'. maar geen spoor gevonden van de Nagastam, waarvan dacht \i hij de gruwelijke r>ensne!1rrw-jr'en varen WOENSDAG 20 JULI na 12 uur. Hilversum I 301 m. 12.00 Lunchklanken12.33 Koorzang; 13.00 Nieuws: 13.15 Sans Soucci; 13.40 Omroeporkest; 14.40 Sextet Johnny Kroon: 15.10 Koperkwar tet. 15.30 Pianorecital: 16.00 Jeugduitzending; 17.30 Concertge bouw-kwintet; 18.00 Gemengd koor; 18.30 Ned. Strijdkrachten? 19.00 Nieuws; 19.15 NCRV-kwar- tet: 20.00 Nieuws; 20.15 Radio- Reisimpressie uit Bangkok; 21.20 Met band en plaat voor U paraat; 22.15 NCRV-koor: 23.00 Nieuws; 23.15 Avondconcer'. Hilversum II 415 m. 12.00 Orkest Gregor Serban; 12.38 Or gelspel; 13.00 Nieuws; 13.20 Or kest Malando; 14.00 Gesproken portretten: 14.15 Omroepkamer- orkest; 15.00 Ziekenbezoek; 15.30 Jeugduitzending; 17.15 Accordeo- la; 18.00 Nieuws; 18.20 Metropole orkest; 19.00 Geheelonthouders- uitzending; 19.30 Congres Vrija. Prot.; 20.00 Nieuws; 20.15 Prome-: nade-orkest; 21.10 Hoorspel; 22.00 Piano-duo: 22.25 Orgelspel; 23.00 Nieuws. 23.15 Oratorium van Han del. DONDERDAG 21 JULI voor 12 uur Hilversum I 301 m. 7.00 ett 8.00 Nieuws: 7.30 en 8.15 Gram. muziek: 9.35 Pianorecital: 10.15 Morgendienst: 11.00 Radio-zieken bezoek; 11.45 Orgelconcert. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram platen. 9.00 Orkestconcert: 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvi'a- minen; -11.15 Strijkorkest Musl- corda. en hef Apeneiland 11 Maar eer het zover was, moïsc er toch nog het een en ander wor den eedaan Kappie en de Maat mochten grote iconen afgevallen ^'aderen bij elkaar en hiervan maakten ze een soort legerstede. ze nog hun jassen over neer vleiden Nou jong. zo moeten we t vannacht maar zien uit te houden. zei Kappie, terwijl hij zo goed mo gelijk ging liggen Even later volg de de Maat zijn voorbeeld, terwijl hij bromde: Als we moreenochtend maar weer wakker wrj^en Dat leek nu wel heel pessimistisch, maar als het, tweetal gezien had wat er achter hen gebeurde, waren ze vast niet zo rustig gaan slapen Daar bogen de takken van het struikgewas iets uit elkaar en er kwamen twee monsterachtige ge zichten te voorschiin. die zwijgend naar de beide sla'vrs loefden Af zichteliike. behaarde kopnen waren hef met grote glinsterende ogen en kwijlende snoeten, die behoorden aan twee reusachtige mensapen met afschuwelijk gevormde lijven, korte kromme poten en hele lange armen, die slap langs hun licha men bungelden Zonder verder een beweging te maken gluurden de monsters naar Kappie en de Maat die. onbewust van dit alles in die pe slaap waren verzonken door N. J. P SMITH Harry heeft als burgemeester van Harrelaar (niemand heeft het be drog nog door!) opzichter Dijk per missie gegeven een onderzoek naar de fundering van de school in te stellen, een brandende quaestie in de gemeente. Zoals men weet ver zakt die muur, doordat de aan nemers hebben geknoeid. 50 „v.e kan me zeggen, hoe laat het is'* antwoordde Derksen kortaf en liet de opzichter doodbedaard staan, toen deze hem van zijn bezoek aan de burge meester verteld had. „Wat wil die kerel?" vroeg de Co., dia Dijk op het werk had zien komen. „Een onderzoek naar de fundering", barsttè Derksen los, terwijl hij de deur van de directiekeet dichtsmeet „Dat zal er nog bij moeten komen dat we ook nog rekening zouden moe ten houden met wat zo'n halfdoodgere- den burgemeester in het ziekenhuis gelieft te bevelen. Wij houden ons aan Overmeer daarmee basta." „Alles gosd en wel," bracht de Co. hiertegen in. „Ik dacht, dat je Poort mans in het ziekenhuis zou opzoeken.-.. Ben je er dan die middag niet ge weest?" „Ik kon het niet halen", antwoord de Derksen ontwijkend. „En je hebt mjj gezegd, dat je hem die duizend pop gebracht hadvroeg de Co. verwonderd. „O, ik begrijp het alweer! Meneer is opgehouden ze ker de een of andere kennis tegenge komen. Nou, jij moet nodig zeggen. dat je de zaken alleen moet opknap pen." „Had je maar mee moeten gaan", vond Derksen. „Meneer heeft 'n kindermeisje no dig," zei de compagnon spottend. „Ik wil je anders wel zeggen, dat de ach termuur ook al begint te trekken. Het nieuwe systeem schijnt niet bepaald stevig te zijn". „Je liegt het toch?" Verschrikt keek Derksen zijn Co. aan en rende toen naar buiten om zelf de toestand van de achtermuur op te nemen. Met een ontevreden gezicht kwam hij even later terug. „Je zou met je praatjes iemand de stuipen op z'n lijf jagen. Ik heb de muur gelood." „Nu? Heb ik óók gedaan". „Scheelt niks!" „Goed, dan scheelt het niks. Je zal gelijk hebben. Maar wat doen we nu met die -eigenwijze opzichter? Je zal hem nu toch wel eens wat toe moeten stoppen." ,Dank je ik gooi geen goed geld naar kwaad geld. We bespreken de zaak met Overmeer.,,die verslaggever hebben we er tussen die houdt voor lopig z'n mond wel". „Wat ga je doen?" vroeg de Co. verwonderd, toen hij zag dat Derksen weer naar de deur ging. „Kyken, of ik Overmeer te pakken kan krijgen. Nu is het zaak voor ons, die halve idioot van een opzich ter van het werk af te houden nu moeten we opschietenvoor het te laat is". ZESTIENDE HOOFDSTUK Na zijn bezoek vertelde Dijk aan ieder in het dorp, die het horen wil de, dat er met de bouw van de nieuwe school gezwendeld werd. „Ik ben bij de burgemeester geweest in het ziekenhuisAls die eenmaal beter is, dan zal hü er wel voor zorgen, dat er een onderzoek wordt ingesteld. Hij heeft er mfj al opdracht voor gegeven, maar wethouder Overmeer wil het niet hebben die speelt met de aannemers onder een hoedje!" Hij vertelde dit ook aan Wouters, dia hij toevallig in het dorp tegen kwam. Maar deze lachte hem vierkant uit. „Als ik jou was, Dijk, dan zou ik maar zo'n drukte niet maken dan zou ik me maar een beetje koest hou den als je tenminste niet, net als ik voor die circusgeschiedenis toen, een tijdje achter de tralies wilt!" „Dat was een heel andere zaak", gaf Dijk ten antwoord- „Jij kon je handen niet thuis houden". „En jij laat je door de burgemeester voor de gek houden als je zo oerdom bent om dat niet te begrijpen dan zeg ik geen woord meer tegen je. Ja kan toch zeker op je vingers natellen, dat Poortmans mee in het complot is?, j Die heeft jou in dat ziekenhüis maar een beetje aan het lijntje gehouden, omdat hij heel goed wist, dat Over meer hier het zaakje wel voor hem zou] opknappen. Het zou toch zeker eer» kleine moeite voor hem geweest zijn,i een briefje aan meneer de wethouder te schrijven, om jou dat onderzoek te* laten instellen. Waarom deed hij dat niet?" (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3