PINOCCHIO, c D Uii de natuur Wie U zult zien @ns vervolgverhaal De zeven Kabouters van Sneeuwwitje Bruin had wat gevonden en net wou hij beginnen te eten, toen Zon flerhaar in de verte iets zag aan komen Angstig riep hij. dat er elfenagenten kwamen Tegelijker tijd stommelde Bruin uit de ruïne vandaan Elfjes en kabouters zetten het op een lopen en Unk Wunk haastte zich zoveel hij. kon Meteen klonk hefc geroep van een tiental elfenagenten die de vluchtelln gen hadden'opgemerkt en die ze begonnen te achtervolgen Toen kreeg Bruin een goede Inval Op mijn rug, riep hij In een wip raten de elfjes, de kabouters en Unk Wunk op Bruins geweldige rug en die begon te rennen Het was helemaal geen aangename tocht Want ze werden door elkaar gesmeten en ze moesten zich ste vig aan Bruins lange hareh vast houden Er was echter geen denken aan, dat de agenten hen konden Inhalen en dat was maar gelukkig ook want alle bewoners van Elfen E t ad waren wakker geworden en het werd een geweldige oploop Vooral toen de vaders en moe ders van de zeven elfjes ontdekten dat hun dochters er van door wa ren, on'stond er een vreselijk ru moer Eindelijk had Bruin de rand van Elfenstad bereikt en in het nachtelijk duister lag de open - lak te voor hen De maan was inmiddels achter de wolken verdwenen De wind be gon op te steken en Toen Bruin In wat kalmer tempo nu voortging, voelden de reizigers op zijn rug. da: het weer begon te sneeuwen De koude drong door merg en been Alleen Bruin had er geen last van Ket zweet stond hem op de flan ken Vooral de elfjes hadden vrese liike angst van de koude en ten Blo te was het zo erg, dat Bruin ze voelde bibberen Laten we maar even ophouden, dan kunnen jullie van mijn rug af komen en een tijdje gaan lopen want anders zouden jullie alle maal nog bevriezen Dat was een goede raad Even later stonden Unk Wunk, het ste kelvarken, Knorrepot, Langbaard, Zonderhaar Wijsneus, Hummeltje, Krombeen en Welgemoed in de sneeuw Teen lieten de elfjes zich van Bruins rug glijden Het was een zielig gezicht Wat hadden die arme elfjes een last van de koude Ze sagen er helemaal niet florisant meër uit Integendeel De kabouters begrepen niet, dat ze hen ooit aar dig hadden kunnen vinden Rillend zocht ieder elfje een kabouter op en of ze fcet nu aardig vonden of niet, ze moesten nu doorzetten en de stoet zetie zich in beweging Het werd een marteltocht De sneeuw begon in steèds dichter vlokken te vallen en het was vre selij kkoud Daar kwam nog bij, dat behalve Hummeltje de kabouters in geen dag gege en hadden en bij na bezweken van de honger Ook de kabouters zagen er niet op zijn voordeligst uit en de elfjes begon nen bijna te wénsen, dat ze maar bij hun ouders gebleven waren Er was echter geen sprake van terug keren want dan hadden ze de tot een Storm aanwakkerende wind tegen gekregen Zo liepen ze uren door, tot ze eindelijk niet meer kon den en toen moest Bruin ze maar weer op zijn rug nemen Eindelijk begon het te dagen In de verte za gen ze het bos liggen, waar de ka bouters hun woonplaats hadden Maar het zou zeker nog twee da gen duren, eer ze bij die houthak kershut aankwamen Zouden ze daar nog de kracht voor hebben, of zouden ze onderweg omkomen van honger en kou? Het was ge lukkig dat JBnrin en Unk Wunk er bij waren, want die wisten wat ze ln het bos moes;en doen in de .vin ter ONS RAADSELHOEKJE Hoewel het mijn plan was, om deze zomer geen prijsvraag uit te schrijven, blijkt er bij mijn jeugdi ge clubvrienden nog zoveel animo te ebstaan voor raadsels, dat ik het er nog een keer op waag Maar eerst de oplossingen van vorige week Ik heb jullie toen gevraagd - of Jullie wel wisten op hoeveel pa len het Koninklijk Pacis te Am sterdam gebouwd is Een lastige vraag, hè? Maar als je het een maal weet vergeet je het nooit mec-r Hier heb je bet: 1 3 6 5 9 En weet Je waarom je da» nu nooit meer vergeet? Dat zal ik je vertel len: De middelste drie cijfers zeg gen je precies, hoeveel cijfers het jaar hce/t; 365 En als je er nu he: laagtste cijfer voorzet, een 1 en hot hoogste er achter, een 9. dan heb Je het aantal palen, waarop Toen Oom Rob een jochie was Ik was misschien dertien Jaar, toen ik voor het eerst rookte En laat ik jullie er bij vertellen, lang niet met plezier O, nee Ik heb er maar even pret van gehad Maar laat ik jullie precies vertellen hoe het ging Ik had een dubbeltje ge kregen en samen met een paar vriendjes hadden we er zeven cent van opgemaakt Toen mijn vrien den naar huis gingen had ik nog drie centen over En toen zag ik plotseling een jongen van een jaar of zestien, die een sigaar rookte Want vroeger werden er veel meer sigaren gerookt En plotseling kreeg, ik zo'n trek in een sigaar, dat ik een winkel binnenstapte en een doosje lucifer kocht van een cent en een sigaar van twee cent Mijn hart klopte, toen de win keiier het gevraagde met een lach je overhandigde, in mijn keel Toen ik er mee thuis kwam. ging lk achter in de tuin en begon te roken Eerst vond ik het heerlijk Ik blies een rookwolk uit en keek met genoegen er naar Maar 't duurde zo kort Al spoedig verslikte ik me en begon te hoesten Maar even goed doorroken De sigaar ging uit en ik stak haar weer aan Ze werd damp en vies en de rook be gon in mijn keel te branden Maar nog steeds maakte ik me zelf wijs dat Ik het lekker vond En dus zoog ik er uit alle macht aan Al gauw was lk zo ver, dat ik moest gaan liggen Alles draalde voor mijn ogen En nog rookte ik De sigaar was misschien half op, toen ik mijn moeder hoorde roepen Het was tijd om eten Schielijk gooide ik de rest van de sigaar weg en stond op Als jullie toch eens wist, hoe el lendig ik me voelde Ik slingerde en waarschijnlijk heb ik er vreselijk ziek uitgezien, want toen Ik slin gerend binnenkwam zei moeder dl reet: Rob wat zie jij er uit? Ben je ziek? Nou, of ik ziek was Ik was vrese lijk ziek Zo misselijk, dat de hele wereld rond scheen te draalen En toen de lucht "&n het eten in mijn neus kwam, werd he>t nog veel erger Een ogenblik dacht Ik dat ik dood zou gaan Gelukkig had ik het besef, om weer naar buiten te gaan en daar heb Ik een poos In het gras gelegen Jullie begrijpt wel, wat er gebeurde Ik moest vreselijk braken en toen moeder even later kwam, had ze medelijden met me, want zc wist natuurlijk niet. dat ik gerookt had en ze wilde de doker laten komen Maer daar wilde ik niets van weten ik verklaarde, dat het al weer wat beier werd En ik ging maar heel vroeg naar bed, waar ik alle narigheid trachtte te vergeten Af en toe kwam moeder kijken en die had het toch zo met me te doen, tot ze mijn kleren oppakte en de lucifers in mijn zak hoor de rammelen Toen begreep ze meteen waar om ik zo ziek was Ze< heeft me vreselijk uitgelachen Alle mede lijden was meteen verdwenen En toen ze het vader vertelde, was het helemaal mis Drie weken 'werd het dubeltje zakgeld ingehouden Maar dat kan ik jullie wel vertellen, 't heeft lang geduurd eer ik weer ging roken En nu nog vind ik het een nare sport Ik zal Jullie nooit aan raden om er mee te beginnen Je wat anders kunt je geld nuttiger besteden aan Aan een paar voetbalschoenen bijvoorbeeld En als Je die zelf hebt opgespaard, vind je ze nog veel be ter dan anders en je voetbalt eens zo goed Of dacht Je van niet? het Paleis is gebouwd Leuk hè? En vroeger was het Paleis het stad huis van Amsterdam Je hebt in het Paleis dan ook nog de Bur gerzaal, waarin vroeger de vroed schap van Amsterdam bijeenkwam ln de lijd, dat Napoleon keizer was in Frankrijk werd ons land door de Fransen bezet en toen kre gen we hier een Franse koning, een broer van Napoleon Hij heette Lodewijk Napoleon En omdat hij toch een woning moest hebben, be sloot men om het Amsterdamse ge meentehuis tot zijn paleis te ma ken En toen hij in 1814 verdween en de Prins van Oranje weer te rug kwam en Holland een Koniiik rijk werd, bleef he; Paleis hét ver blijf voor de vorsten Voor Amster dam was dat een onprettige ge schiedenis, want dat had nu geen gemeentehuis meer en het heeft er eigenlijk tót op de dag van vandaag nog geen een Maar misschien dat er in de toekomst nog wel eens een zal komen En nu dat andere raadsel Het woord dat ik bedoelde was dierentuin Daar kun Je drie woor den van maken Het eerste is „dier" het tweede „en" en het derde „tuin" Dat was nie zo moeilijk hè? En hier komen dan de raadsels Toen ik deze week op een avond het was al donker, nog wat brieven naar de. post zou brengen, zag ik plotseling iets tegen een muur ge drukt zitten Nieuwsgierig als ik ben, ging lk er op af en stak mijn hand uit Het was helemaal geen prettig gevoel Want ik greep in de stekels van een stekelvarken Eerst schrok ik er een beetje van maar ik had me gelukkig niet be zeerd Dat doe ik ook niet zo spoe dig aan zo'n beestje, want daar voor zijn stekels niet scherp ge noeg Alleen als je hem ruw aan pakt he bje kans, om een paar prikken te krijgen Ik heb een hele poos naar het diertje staan kijken en eindelijk besloot ik om hem, mee naar huis te nemen Dat Was niet zo erg gemakkelijk, want ze laten zich niet zo gemakkelijk op nemen Eindelijk had lk het dier in mijn zakdoek en zo kwam ik er mee thuis Daar heb ik het in de keuken neergezet Een hele poos zat het beest onbewegelijk Helemaal opge rold Je zag geen poten, je zag geen kop, alleen zijn ogen zag je schit teren Eindelijk ontrolde het zich En toen kwam mijn vrouw met een schoteltje melk aandragen Eerst trok het zich nergens van aan, maar eindelijk begon het met zijn neus omhoog te snuiven Het rook de melk en langzaam schar relde het er op toe Wat was dat 'n aardig gezicht dat stekelvarken bij een schoteltje melk En drinken! In een wip had het het schoteltje leeg en begon te zoeken of er nog Iets van zijn gading was Vijf dagen hebben we het ver troeteld en we werden er goede vrienden mee Als we floten kwam het uit het hoekje aanscharrelen en dan kreeg hij melk of een stuk Je koek We dachten al dat het beestje voor goed bij ons zou blij ven maar op een goede morgen toen de deur had opengestaan bleek dat het nog veel meer hield van de vrijheid dan van de melk en de koek en het was verdwenen Wat misschien ook mogelijk is^ het beest zal liever ander eten héb ben gehad Want als we een d! vangen, dan ze;ten we hem wat voor en dan denken we, dat het'" dat wel zal lusten In de regel lust, het dat ook wel, maar we vergeten J dat het niet het gewone voedsel is! en als dat een paar dagen duurt, dan krijgt het beest trek in het voedsel, dat het gewoonlijk eet Dan begint de drang om dat eten te zoeken te werken en dan is het niet te houden Als het je soms overkomt, dat je een dier hebt, dat je een dag of wat verzorgt, omdat het zich bezeerd heeft of omdat je het een dag of wat wilt houden en het dier begint onrustig te worden dan is het veelal de drang naar vrijheid en de trek in het gewone voedsel dat het onrustig maken En als het onrustig wordt, tracht dan niet het tegen te houden Dat zou wreed zijn en ik weet zeker, dat mijn clubvrienden niet wreed voor dieren willen zijn Laat het dier dan gaan waar het wil Want anders zou het dood gaan Vele die ren verdragen gevangenschap irn-^ mers maar heel slecht en stekel? varkens absoluut niet Bovendien zijn het veel te goede muizenvan gers en daarom is het beter ze dé vrijheid te geven, als ze er om vra gen Als jullie soms ook eens iets vangt schrijf het dan even aan Oom Rob. waarvoor ik twee prijzen beschik baar stel Doe dus je best en stuur ze aan me op 1 Ik ben wel in Amsterdam, maar niet in Utrecht Ook vindt js me in Alkmaar, maar in Den Helder voel ik me niet thuis In Schagen weer wel maar niet in Bergen Wat zou dat wel zün? 2 Waar wonen de langste men sen, op de maan of op de aarde? 3 Waarom dragen vele mensen een ring? 4 Wat heeft een mond en kan toch niet praten? 5 Wie draait met. alle winden? Inzendingen voor aanstaande Za terdag aan OOM ROB, postbus 3, Schagen EEN JULES VERNE TOCHT MET „DE HENRI DUNANT" De Nederlandse ballonvaatders' Boesman, mevrouw Boesman en de heèr de Vos Klootwijk hebben' 't plan opgevat' om met de balion „Henri Dunant" waarmede zij het vorige jaar een. geslaagde trip door Indonesië hebben gemaakt, dit Jaar een ware Jules Verne tocht le gaan ondernemen door verschil lende landen waaronder Trinldad, Mexico en Brazilië WALT DISNEY «hn* na SNEEUWWITJE en BAMBI 'O Wol» DUnty PredvcHoM Yï/U kregen het Idee Pinocchio te gaan maken omdat we vooral 5 merkten, dat wij met Sneeuwwitje en de zeven dwergen „het pu bliek in alle landen bereikten", schrijft Walt Disney ons. „Van alle sprookjes geloof ik dat Pinocchio het won, omdat hij het populairste was in de studio zelf, hetgeen voor mij wel van het grootste belang was. Als mijn jongens er van hou den, zullen ze het veel prettiger vinden eraan te werken. Hoe meer zij zich interesseren voor een fi guur, hoe beter het eindresultaat. Zover ik weet, vatte het idee Pinocchio al vlam gedurende de vervaardiging van Sneeuwwitje. Iemand zei toevallig eens tijdens het lunchuur: „Kennen jullie het verhaal van Pinocchio? Dat zou goed zijn voor een tekenfilm". Toen begonnen ook de andere mensen in de studio erover te pra ten en toen we eens het „fan-mail"- archief doorbladerden, ontdekten wij, dat een groot aantal onbekende vrienden ons het voorstel hadden ge schreven om Pinocchio te maken. Tenslotte bereikte het idee ook mijn werkkamer en ik besloot het ver haal te gaan lezen. Om de waarheid te zeggen, kende ik het boek niet. Maar bijna ieder een die ik erover sprak, had het óf op school gelezen, óf een oud exem plaar ontdekt in een leeszaal. Om de een of andere reden heb ben Pinocchio en ik elkaar gemist, toen ik nog op school was. Het was een grote verrassing toen ik be merkte, dat het sprooqje was vertaald in meer dan tweehonderd talen en dialecten. Onze versie van Pinocchio werd gemaakt naar het verhaal van Col- lodi, wiens werkelijke naam Lorenzini was. Collodi schreef het boek ln 1870, maar de legende bestond al lang voor die tijd. Verder waren alle figuren, die in het verhaal voorkwamen, uitste kend geschikt voor een tekenfilm. Tenslotte is dit de enige manier om een levende houten pop op het witte doek te brengen, om niet eens te spreken van een sprekende krekel, een Wens Ster, die verandert in een schone fee, en een monsterachtige walvis. We hebben getracht humor, pathos, opwinding en schoonheid in het verhaal te verwerken. Maar boven alles hebben we getracht het zo te maken dat alle mensen, over de gehele wereld, die het boek hebben gelezen en herlezen, ervan zullen genieten", eindigt Disney. het uiterlijk soms enigszins te ver- landeren. Soms ook wordt een fi guurtje gewijzigd, omdat de teke naars het er niet mee eens zijn. Waarschijnlijk de grootste en de kleinste figuren, ooit op het witte doek gezien, verschijnen in Pinoc chio. De kleinste, Jiminy Krekel, Pinocchio's geweten, is niet groter dan de nagel van uw pink, terwijl Monstro, de walvis, getekend werd op het formaat van een huis Van drie verdiepingen. U zult het ver schil in omvang goed kunnen be oordelen in de scènes waarin zij samen verschijnen, 'Jiminy balan cerend op een ooghaar van Mon- ïtro. WTALT Disney's Pinocchio is ge- maakt naar het wereldbeken-j de en geliefde verhaal, dat aan het; einde van de negentiende eeuw werd geschreven door C. CollodL Er zal nauwelijks een kind te vin den zijn, dat niet eens kennis heeft gemaakt met de kleine houten pop,' die kan lopen en praten en wiens neus, elke keer als hij jokt, langer, ■wordt, totdat de leugen even groot; is als de neus. In deze nieuwe film introduceert Walt een groot aantal nieuwe figu ren, gedachtig aan zijn verklaring, dat de karakters, die in zijn grote iüms verschijnen, geheel nieuwe moeten zijn. Naast Pinocchio zult U Gepetto ontmoeten, de vriendelijke oude houtsnijder, die alleen woont mei zijn vriendjes Figaro, de poes en Cleo, de goudvis en die al zijn ver langen naar een eigen zoontje legt in zijn marionet Pinocchio; de Blauwe Fee, die de pop Pinocchio het leven schenkt en tegelijkertijd Jiminy Krekel als zijn geweten aanstelt; de Vos en de Kat, twee onbetrouwbare zwervers; Strombo- li, de onscrupuleuze eigenaar van een poppentheater; de Voerman, die ondeugende, ongehoorzame kin- Jimlny Krekel was bijna van het doek verdrongen door een mier. De ontwerpers van het verhaal wilden er een insect of ander klein diertje ln brengen, dat de houten pop moest prikkelen en waarschuwen als hij op het punt stond in moei- deren naar Plezier Eiland brengt; Lampepit, de stoutste jongen van Plezier Eiland; en Monstro, de wal vis. Het nam ongeveer anderhalf jaar in beslag voordat Walt en zijn me dewerkers de figuren voor deze, nieuwe productie op papier hadden,! want de creatie van een Disney- figuur is een tijdrovende geschiede nis. De definitieve karakters lijken, meestal niet veel meer op hun be-; ginstadium. Soms worden de figu-; ren aantrekkelijker gemaakt, soms ook is het nodig deze 'n schurkach-j tig uiterlijk te geven. Terwijl men het Verhaal bewerkt, blijkt het soms, dat de handelwijze van eenj bepaald figuurtje het nodig maakt! Het Soek zelf Het boek van CoUodi over Pi nocchio, dat in bijna iedere taal ter wereld werd gedrukt, heeft raillioenen mensen bereikt. Het' is zo dikwijlsherdrukt, dat sommige bibliotheken 33 per- schillende uitgaven bezitten, ge ïllustreerd door verschillende te kenaars- Alleen in Amerika bestonden al zes verschillende edities. Het geheel is voor verfilming zeer geschikt, omdat het een verhaal is, dat volwassenen als kinderen hebben gelezen en nooit zullen re* qtten. Pinocchio en Frils Pinocchio is een echte Hol landse jongen. Dat wil zeggen, de stem van Pinocchio is die van Frits Waterman uit Amstel- veen. Deze film van Walt Disney is n.l. in geheel Nederlandse ver sie. Beroepsartisten werken er aan mee, behalve Frits. Frits is geen beroepsartist, maar een jongen van 13 jaar, die het reuze interessant vond te zijn uitgekozen. Jerder is het nog van belang dat voor deze tekenfilm in technïcolor 450.000 tekeninge tjes zijn gemaakt L FABEL DE VOS EN DE HAAN. De v.: Ik heb een raadsel. Wie raadt mee? De h.: Spreek op, lk heb verstand voor twee! De v.: Hij heeft een kop vol list en hnon, Zijn bekje spreekt zo lief, zo schoon. Nu springt hij toe en valt hij aan De h.: O, noodlot, 't is met mij gedaan. Toch had de haan zich kunnen sparen; Te-bij-de-hand zijn brengt gevaren! Hij kende Rein maar al te goed. Waarom dan toch zo'n drieste moed? oZ gaat het vaak met de brutalen: Zij moeten 't met hun huid betalen. Walt Disney heeft dit artikel zelf geschreven en wij stellen er prijs op dit in zijn geheel weer te geven. Walt Disney werd geboren op 5 December 1901 te Chlcago. Ge durende zijn schooltijd toonde hij reeds bijzondere tekentalenten. De familie Disney verhuisde naar Kansas, waar Walt kranten jongen werd om de geldzorgen van zijn ouders te verlichten. Hij klom op tot advertentie-reiziger verslaggever en bezocht later de Academie voor Beeldende Kun sten in Chicago. Op zeventien jarige leeftijd ging hij vrijwillig even voor Amerika in oorlog kwam naar het front in Frankrijk. Bij zijn terugkeer in Amerika kocht hij een tweede hands camera en werd een uit stekend cameraman. Ook teken de hij advertenties voor perio dieken. Tekenen en filmen brachten hem op het idee eens een ge tekend filmpje te maken en zo ontstond de gedachte, die later uit zou groeien tot een grote in dustrie, in het brein van de jonge Disney. Walt Disney en zijn bioer Roy trokken samen naar Hollywood en huurden een schuur aan de buitenkant van Hollywood, waar ze, al spoedig met goede resultaten, begonnen met het produceren van teken films. Niet veel jaren later wer den hun dromen werkelijkheid, toen de Walt Disney studio's werden gebouwd, waar thans da gelijks een staf van 1200 man personeel samenwerkt aan het tot stand komen van meester werken als Sneeuwwitje en de zeven dwergen, Barnbi en Pinoc chio lijkheden te raken. Maar Walt her-* innerde hen eraan, dat het in hetf originele verhaal een krekel wasJ Pinocchio doodde de krekel, maaij de stem van 't beestje bleef voort-! gaan hem te waarschuwen. Op de-i ze basis besloten Disney en zijn1 medewerkers de krekel te laten le ven en hem zijn rol te la ion h-?- ho,-"'"n. Aan het begin van zijn carrière^ >eek Jiminy nog veel op een insect- met lange voelsprieten aan zijn* !kop. Toen Walt de eerste schetsen- zag, vond hij echter dat het een! meer „menselijke" krekel moest: worden, die kleren droeg en korf praten. Dus kreeg Jiminy een gar derobe. Jiminy werd een deftige oude heer, met een breedsprakige» en bloemrijke taal. Langzamerhand werd hij nog wat veranderd, totdat hij was zoals u hem nu zult kun nen zien een jong, vrolijk, kwiek, en joviaal kereltje, dat kan dansen) en zingen. Jiminy komt uit een grote familie van toneelspelers. Sommige fami-T lieleden van hem zijn in Disney-» producties al beroemd geworden. Daar is b.v. Gerald Sprinkhaan, die grote carrière maakte in Disney „De Sprinkhaan en de Mieren", ter-; wijl Wilbur, Jiminy's neef, korten tijd geleden zijn debuut maakte irf een andere Dispey-film „Goofy' and Wilbur". Hoewel Jiminy soms beschouwd wordt als het zwarte schaap varf jde Krekel-familie, omdat een ge-£ wone krekel zich meestal ver weg, houdt van de drukte en beweging; van het rumoerige leven, ver klaart Jiminy dat een gewone kre-' kei ook nooit zijn naam in neon op een theater zal kunnen zieaj staan. L „Jeugd van Nederland". Als zo vele anderen is ook mej. Femke Last druk bezig me'- het aandeel, dat zij voor de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" zal leve ren. Dit aandeel bestaat uit- het vertonen van een marionetten theater.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4