Conferentie bracht betrokken partijen dichter bij elkander N.-HOLLANDSE PERS 1945 JAARGANG NR 1596* MAANDAG 25 JULI 1949 Kanton door communistische opmars ernstig bedreigd Taft wil oude plunje overdoen Aardappeltelers gewaarschuwd Suriname beschuldigt Ned. regering van woordbreuk A.s. verkiezingen in Engeland Socialisten hebben alles verspild leder moet een eerlijk deel hebben Verantw. redacteur*. J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht - Tel K 2200 3971 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder' Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, by vooruitbetaling Advertentie» 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. By contract aanzienlijke korting. Successen in Diocia TIJDENS HET EERSTE GEDEELTE van de in ter Indonesi éche conferentie te Djokja is een accoord bereikt, dat goede mogelijkheden inhoudt voor een algehele en spoedige oplos sing van de Indonesische kwestie Over een flink aantal pun ten kwam men tot overeenstemming, terwijl over de nog niet geheel afgehandelde vraagstukken in Batavia verder be raadslaagd zal worden Het meest belangrijke punt was dat ▼an de vaststelling var. het grondgebied der Republiek; hier over bestaat thans geen verschil van mening meer De Repu bliek zal voortaan heten de Republlk Indonesia Serikat en deel uitmaken van de Ver Staten van Indonesië Bepaald is voorts, dat aan het hoofd van de R I S zal staan een president, die tezamen met minis ters de federale regering 2al vor men Er zullen twee vertegenwoordi gende lichamen zijn: een volksver tegenwoordlging en een senaat Overeenstemming is voorts be reikt over de vraag, wie staatsbur gers van Indonesië tullen zijn Direct na de overdracht van de soevereiniteit zullen verkiezingen worden gehouden Een vijftal punten w o het zeer belangrijke over de wederzijd se verplichtingen van de Ver Sta •ten van Indonesië en van Neder land en de samenwerking tussen Nederland en de V I S zullen te E avia worden besproken Het territoir van de Republiek zal bestaan uit de gebieden, welke daartoe behoorden volgens de sta tus quo als vermeld in de overeen komst van de Renville, me* dien verstande dat ten aanzien van Zuid Assahan alsnog nader overleg aal worden gepleegd en dat verder Dr. Van Royen hoopvol Dr van Royen he»:ft tot een ver tcgenwoordiger van Reuter gezegd, dat hienige feit dat zou kunnen leiden tot het niet overdragen van de souverelniteit in Indonesië een voortzetting van de guerillastrijd «ou zijn Dr van Royen vertelde te weten, dat de Republikeinse leiders er evenzo over denken Naar zijn ge voelen zullen zij in staat zijn hun militaire commandanten hiervan te overtuigen en hii was ook ze ker van. dat de order tot 't staken van het vuren, die hij binnen een week verwacht, door de grot? meer derheid van de Republikeinse troe —i r.p««rpvolgd WAT DE OORLOG AAN DUITSLAND KOSTTE. Volgens dr Siegfried Schul'.zen- s eïn, leider van een gro u> finan ciële deskundigen, welke voor de geallieerde controleraad een over zicht heef opgesteld van de schul den van het voormalige Derde Rijk. heef: de tweede wereldoor- loc aan Duitsland 380 mllliard M gekost Men heef: dit overzicht kunnen samenstellen aan de hand van mi crofilms. die in evacua'iegebieden waren ondergebracht. FRANSE CATALINA VERONGELUKT Een Catalina van d? Franse ma' rine met 17 man aan boord en waarvan men sedert Vrijdagavond n'e s vernomen heeft, wordt als v "v '"cn beschouwd Een duikboot commandant seinde, dat hij iets In t'chter laaie te de zee had zien vallen Op de plaats waar hij het zag -eerkomen trof hij wrakstuk ken aan van een vliegtuig, maar geen lichamen Schumacher contra ontmanteling Dr Kurt Schumacher. leider van de sociaal-democratische par.ij in West Duitsland, heeft in Keulen bekend gemaakt, dat zijn partij 'n beroep zou doen op de arbeiders in West Duitsland om geen hand uit te steken voor de ontmanteling Hij verklaarde, dat de Britse re gering diende 'e begrijpen, dat de Duitsers, die tegen de on'mante- .ling protesteerden dezelfden wa ren als zij die tegen het naziregiem b reden. Zij. die de leiding had den over de ontmantelingsploegen waren „beruchte snoevers van het Derde Rijk", zei de soc. dem. lei der. weerbericht WEINIG VERANDERING Droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land hier en paar wat bewolking, overigens ponnig en warm. Meest zwakke Mnd uit uiteenlopende richiingen de mogelijkheid zal bestaan tot grenscorrecties op basis van over eenstemming tussen de Republiek en de betrokken Negara TEVREDENHEID Sultan Hamld heeft namens de Bijeenkomst Federaal Overleg ver klaard. zeer tevreden te zijn over de op het eerste gedeelte van de inter Indonesische conferentie be reikte resultaten Hij hoopte dat zeer spoedig een oplossing zal kunnen worden ge vonden voor de grote problemen Moh Hatta zei, dat de bereikte resultaten niet alleen zijn te dan ken aan de werkwijze dér delega ties, doch ook aan de gunstige sfeer, waarin zij hebben gewerkt Bij alle verantwoordelijke leiders bleek begrip te bestaan voor elkan ders standpunten en gedreven om te zoeken naar een synthese, is het gelukt de kuns'matige scheidslijn die aanvankelijk tussen de z g fede ralisten en Republikeinen scheen te bestaan, volkomen te doen ver vagen Bij he. ops ijgen van het vliegveld in Sesttle raakte een C 46 een hoogspanningsleiding en stortte neer op een rijtje huizen. Zes bewoners werden gedood. Van de inzittenden van het vliegtuig, to taal 32 personen, werden er drie vermist. Radio Peiping heeft Zaterdag ge meld, dat de communisten Jopang. op 120 km ten noorden van Hoe nans hoofdplaats Tsjangtsja, heb ben ingenomen Jojang ligt. aan de spoorweg van Kanton naar Han kou Volgens het radiostatio verloren de nationalisten in de strijd om de Jangtsehavens lts,lang en Sjasji, die thans in communistische han den zijn, meer dan 5000 man aan doden, gewonden en gevangenen Volgens later in Kanton binnen gekomen berichten ziln de nationa lisiisch? trcenen te centraal China ook reeds uit Tsjangtsja de hoofdstad van de provincie Hoe nan „in goede orde" teruggetrok ken De communistische troepen blij ven oprukken langs de Tsjeldang spoorlijn naar Tsjoetejou. aan de ononrweg van Har^u naar Kan ton. ten zuiden va Tslangtsja Tn de provincie Hoepeh. waar de communistische teoenen de Jangtse havens ItsJang en Siasi hebben be zet. zijn zij thans de rivier overge stoken en bewegen zich in zuidelij ke richting Men gelooft, dat Tsjang teh aan de hoofdweg 150 km ten westen van Tsjangtsja. hun doel is Volgens berichten te Kanton zou maraschalk Tsjiang Kal Sjek deze Het parlement van de minia- tuurstaat San Marino heeft ter sanering van de financiën toege stemd in het verlenen van een con cessie aan een groep financiers om een speelcasino te openen in de hoofdstad. De roulettes gaan 1 Aug draaien. Succes verzekerd. Vijf toeristen uit Wenen zijn in Oost Tirol door een lawine over vallen en gedood. George King uit een stadje in Californië heeft van het „Colum bia Broadcasting System" 3000 dol lar schadevergoeding geëist we gens het niet-afleveren van een olifant, die door zijn vrouw was gewonnen. Alles wat zijn vrouw ontvangen had was een kist olie noot jesi, een stel kleren en een vrijkaartje voor een circus Op 1 Augustus zal de rantsoe nering van brood, bloem en boter in Finland worden opgeheven. week naar Kanton terugkeren om de verdediging van de stad In han den te nemen AARDBEVING IN Z.O. EUROPA Saterdag is door een aardbeving veertig procen' van de hulzen op het Griekse eiland Chios in de Ae ^eische zee verwoest. Bij een aardbeving in het dis trict Izmir in Turkije ziln acht per sonen gedood en 500 huizen be schadigd. Na de havens nu de spoorwegen? Terwijl de troepen uit de Lon- dense haven teruggetrokken wor den, dreigen nieuwe moeilijkheden in Engeland en wel bij de Spoor wegen. De „Nationale Unie van spoorwegmannen", heeft de voor waarden verworpen van een on derzoek. dat de drie weken gele den ingestelde verzoeningscommls sie houdt. De spoorlleden eisen loonsverhoging en het onderzoek van de commissie heeft iet be'rek king op 130.000 arbeiders uit de werkplaatsen, zodat deze niet van een even'uele loonsverhoging zou den profiteren. De vakvereniging wens: alle 620.000 spoorwegarbei ders bij het onderzoek te zien op genomen. In het gebied van Man chester zij bijna 4000 arbeiders ondanks het advies van de vakver eniging de vorige week een „lang zaam aan actie begonnen. Senator Taft heeft de regering verzocht te wachten met het pro gram voor militaire steun aan dé pactlanden, totdat de raad van *t Atlantische pact gezamenlijk ver dedigingsplannen heeft opgesteld. In een interview zelde hij. dat eerst de behoeften der Europese landen bestudeerd dienden te worden alvorens het congres te verzoeken tot handelen over te gaan. Hij zeide voorstander te zijn van het leveren van wapens aan Griekenland en Turkije. Mogelijk zou hy stemmen voor de over dracht van surplusuitrustingen aan sommige der pactlanden. Hij zou zich echter verzetten tegen 'n alles omvattend militair hulppro gram, daar hierdoor een begin aan de bewapeningswedloop zou worden gemaakt. COLORADOKEVER ACTIEF Tengevolge van de warme periode «s de situatie met betrekking tot het optreden van de coloradokever thans zo ongunstig geworden, dat aantasting van het gewas op vele plaatse ernstige vormen heeft aan genomen. Gebleken ls. dat, ondanks de waarschuwingen, vele aardappel telers te weinig aandacht schen ken aan de verdelging van de ke ver. De plantenzlektenkundige dienst wijst er daarom nogmaals met nadruk op. dat ledereen ver plicht !s kevers of larven zo goed mogelijk te verdelgen. Tegen nalatige telers zal thans strenger worden opgetreden: in gevallen van verwaarlozing zal zonder voorafgaande waarschu wing worden overgegaan tot het opmaken van procesverbaal. Indien nodig, zullen tevens op kosten van de teler de nodige ver delgingsmaa'regelen worden ultge voerd. VERGEETACHTIGE RAADSLEDEN. Te Voorschoten Is bij openbare publicatie bekend gemaakt, dat in plaats van de heren drs H. A. Kort hals, B van Vliet en G Schrama tot leden van de nieuwe gemeente raad benoemd zijn verklaard de heren dr J F Sirks, C D van Oos ten en A. Lindeman. De eerste drie zijn lijstaanvoer ders, resp. van de WD. de Prot. Chr. lijst en de KVP. zy hadden hun geloofsbrieven niet op tijd in gezonden en volgens de gemeente wet zijn daardoor hun plaatsen opengevallen. De voorzitter van het hoofdstem bureau moest daarom de volgende candidaten van de lijsten benoemd verklaren. Het betreft hier in 2 tevallen zitting hebbende wethou ers, zodat deze nalatigheid ver strekkende gevolgen heeft. De staten van Suriname hebben Zaterdagmiddag in een spoed zitting met algemene stemmen een motie aangenomen, waar in er bij de regering en bij de Tweede Kamer met klem wordt aangedrongen om de ontwer.; overgangsregeling terug te nemen en te verweroen De motie acht de amendementen betreffende het bijzonder onderwijs (,In flagrante Strijd" met de autonomie en ..een aantasting van het budgetrecht, daar zij dwingende uittrav*" voorschrijven" De staten verklaarden geen prijs te «teilen ot> v""'er overleg Een voorstel van de ondervoorzit ter om afschriften van de motie te zenden aan de inter Indonesische "onferent'e te DteVte en aan de Veren'firde Natie* we-d Mto 18 stemmen In het debat beschuldigde de heer Wyngaarde Nederland vari voortdurende woordbreuk, terwijl de heer La Fuente verklaarde dat Nederland met vuur speelde en het er op aan stuurde dat Suriname zich mogelijk teeen het rijksver band zou uitspreken De heer Findlay zei zijn „directe hoop thans op de Amerikaanse Re publieken" te hebben gevestigd Nu de"-ocialisten en rechtse groepen Huisarts en fonds zijn het eens In Utrecht zijn Zaterdag de huis artsen. aangesloten bij de „Ko ninklijke Maatschappij ter Be vor dering van de geneeskunst in ver gadering bijeen geweest. Het be stuur heef: verslag gedaan van de besprekingen, die zijn gevoerd met de ziekenfondsen om de dreiging van een conflict tussen huisartsen en ziekenfondsen te bezweren. Het overleg had succes en met nage noeg algemene stemmen is de overeenstemming goedgekeurd. Hiermee is dus alle gevaar voor een conflict bezworen 1 Churchill Aiilee De Britse oppositieleider, Winsten Churchill. r-eeft een iec over 't conservatieve program, 't Kortelings gepubliceerde partijpro gramma noemde hij een vertolking van de politiek der conservatieve partij in het vooruitzloht en mis schien aan de vooravond van een der meest belangrijke algemene verkiezingen, die ooit plaats heb ben gehad Zelf had hij veel arbeid aan het program besteed De socialistische regering had En gelands aanzien en voorspoed zo wel In de ogen vai} het buitenland als van Engeland fcelf verlaagd. Berichten uit het buitenland toon den hoe veel vlugger het herstel zich daar voltrok Zelfs landen, die overwonnen wa ren In de oorlog, zoals Italië, toon den vele tekenen van een sneller herstel en krachtiger pogingen be treffende productie en onderne merszin dan in Engeland was toe gestaan Engeland had het voor deel van buitenlandse hulp gehad zoals geen enkel ander land ooit in vredestijd De regering had alles verspild Churchill verwees naar de slin kende dollarfondsen en waar schuwde voor werkloosheid en ver dere beeprkingen als dit zo zou doorgaan Er bes-ond geen wezenlijk ver schil tussen volledig toegepast so cialisme en communisme hoewel de socialistische partij van haar twist met de communisten een pa radeparadje maakte Wat Attlee er van denkt In een rede tot duizenden mijn werkers te Durham, heeft Clement Attlee. de Britse premier, een aan val gedaan op het kortelings ver schenen partijprogram der conser vatteven Hij noemde dit het oneer lijkste document, dat hij, ooft ge zien had In dé afgelopen vier Jaar, aldus Attlee, hadden allen, met uitzonde ring van slechts weinigen, bijge dragen tot het ophoeren van de produetie Ondanks dit was de economische positie moeilijk, hetgeen ook niet anders kon Door de oorlog waren de econo mische verbindingen met andere landen in verwarring gebracht Engeland behoeft zich niet te schamen voor leningen, die het uit Amerika en Canada had ontvan gen voor de overbrugging van de moeilijkheden De afgelopen jaren waren echter ook jaren van het bereiken van veel Wij hebben u nooit doen geloven, aldus vervolgde Attlee dat het her stel een gemakkelijke zaak zou zijnIntegendeel wij hebben er op gewezen, dat kwaad, gedaan in tientallen jaren, niet In vier Jaar teniet gedaan kon worden In die vier Jaar heeft de rege ring een politiek gevolgd, welke op morele grondslagen rust Wij hebben er voor gestreden dat in tijden van gebrek de lieden met de dikke portefeuille niet alles ln handen zouden krijgen, doch ieder een eerlijk deel De les is nog niet hard genoeg geweest Het ant-l-semitlsme is een van de meest op de voorgrond treden de kenmerken van het- huidige Duitsland, aldus luidt een be schuldiging van het instituut voor Joodse aangelegenheden. Geen der vier bezettingsmo- gendheden in Duitsland bekom mert zich bijzonder om de Joden, die nog daar zijn, aldus he: rap port. dat er aan toevoeg': „De conclusie schijnt onvermijdelijk, dat het Duitse jodendom eerlang zal ophouden te bestaan. Zij, die kunnen vertrekken, zullen Duits land verlaten. De anderen zullen uitsterven". De wetten, die betrekking heb ben op het teruggeven van ge- conflsceerd Joods bezi:, worden „langzaam en node" nagekomen. Ongeveer 40 pet. der Duitse joden leeft van liefdadigheid of andere hulp. aldus het rapport, dat er aan toevoegt, dat van de 615.000 Joden, die ln 1910 in Duitsland waren, slechts 4 tot 5000 over wa ren in 1945. Er waren er thans ongeveer 15.000 met ongeveer 20.000 Joodse verplaatste perso nen. Hun algemene gezondheids- toes'and is slecht, aldus het lap- port. verraad hebben gepleegd, achtte hij het geen wonder dat de commu nisten het in de koloniale gebieden winnen Ook de heer Lachman be sfhvMigde Nederland veh «*rr.r<j breuk Ruzies in hoofdstad Zondagochtend omstreeks 8 uur waarschuwden burgers de politie van het bureau Singel te Amster dam. dat zij nabij het bureau op straat een bewoner van Curatjao hadden aangetroffen, die een mes steek in zijn dijbeen had opgelopen De man verkeerde ln shocktoe stand en is naar t Binnengasthuis vervoerd Hij was daar nog niet in staat te verklaren hoe hij de messteek had opgelopen Ooggetuigen hebben zich al ^ven min gemeld, zodat het de politie nog niet gelukt is de dad'rfsi op te sporen De gewonde verkeert niet in le vensgevaar Het slach'offer is een 20 jarige jongeman GEZELLIGE BOEL In de nacht van Zaterdag op Zondag werd in een woning aan de Jodenbreestraat te Amsterdam een ver jaarspartij gevierd De gasten bleken echter niet be stand tegen de dran\ die er werd geschonken Een der aanwezigen ging een an der met een mes te lijf en verwond de deze ernstig in het gelaat De po litie kwam er aan te pas: de mes sensteker werd gearresteerd en op gesloten en de gewonde werd naar het Binnengasthuis overgebracht om verbonden te worden ATHENE IS TEVREDEN OVER TITO Radio Athene heef: gemeld, dat de Joegoslavische grensbewaking de goede betrekkingen met de Griekse grensbeambten heef- her steld en opnieuw begonnen is de Griekse vlag te eren". Later kwam uit Belgrado het berich'. da' Kar- delj, Joegoslavisch minister van buitenlandse zaken heeft verk'^rd dat Joegoslavië zijn actieve m aan de Griekse partisanen ft stopgezet, omdat de Griekse com munisten zich bij het beleid van de Kominform hebben aangeslo ten. Eyskens formateur Bij zijn terugkeer van het paleis te Brussel heeft Eyskens aan jour nallsten verklaard, dat hij de op dracht tot samenstelling van een regering, die de prins-regent hem had geggegven. heeft aanvaard Eyskens is lid van de CVP De voorzitter van de Belgische Kamer, van Cauwelaart. ls gister uit Brussel per vliegtuig naar Pregny vertrokken, de verblijf plaats van koning Leopold in Zw.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1