ZWEMMEN, KAPPIE f ijnheer de Burgemeester.... een sport, die zeer belangrijk en gezond is Nu het de laatste dagen eindelijk op zomer begint te lyken, juist voor het begin van de schoolva- eanties, lykt het ons waardevol nog eens op het nut en de belang rijkheid van het zwemmen te wij zen. Het zwemmen is evenals het fcehaatsenryden, een sport, welke door de massa kan worden beoe fend. ..Kan worden", want nog steeds zijn er mensen, die bezwa ren hebben. Enige dagen geleden hoorde schrijver dezes nog een kras staaltje van zwem-antipftthie. In het schildersdorp Laren wordt het schoolzwemmen ter hand geno men. Een moeder ontving voor haar dochtertje een uitnodiging tot deelneming, waarop zjj antwoord de. dat haar kind niet aan dat on zedelijke zwemmen mocht mee doen. Ze moest eerst leren breien en haken, dat was nuttiger voor een vrouw. Het is gelukkig voor onze Neder, landse jeugd, dat de meeste ouders hier anders over denken en thans naast het naar school gaan ook het nut van zwemmen inzien. Hiertoe heeft vooral de bouw van overdekte zwembaden veel bijgedragen. Wie komt niet onder de indruk van de Vreugde der kinderen bij het be halen van hun zwemdiploma op tal loze afzwemfeesten, welke nu ge regeld in de overdekte baden wor den gegeven? Het is jammer, dat de tweede wereldoorlog een spaak in het wiel heeft gestoken. Talloze bouwplannen moesten uu worden Uitgesteld Voor de verbreiding van het zwemmen hebben- de Nederlandse zwemsters door hun fraaie presta ties in de laatste twintig jaar veel gedaan. Thans is het zwemmen een gewone zaak. Langzaam maar zeker raken in ons waterrijke land de ge meentebesturen doordrongen van het nut der zwemkunst. In ver scheidene plaatsen van Nederland is zwemles een onderdeel van het l. - u-..- De Nederlandse jeugd voelt zich van oudsher tot het water aange trokken. Naast gymnastiek is zwem men bij uitstek geschikt als li chaamsoefening. Zelfs de slechtste zwemmer of zwemster is genood zaakt, wil hij of zij zich drijvende houden, bewegingen te maken, ac ties, welke vooral bU kinderen voor ontwikkeling van hun lichaam yan groot nut kunnen zijn. Dan is gr om iedere dag te gaan zwemmen by elke weersgesteldheid, enige pioed voor nodig in het water te springen. Steeds moét hiervoor een gósis wilskracht worden verzameld tn deze eigenschap wordt hiermede, dank zij het zwemmen, aange kweekt. De koudeprikkel is o.i. ook oor eaak van de grote eetlust bij zwem- mers(sters). Vaak wordt er op me disch advies gezwommen, want Zwemmen is de makkelijkste vorm Van lichaamsbeweging. De voortdu rende wrijving van het water tegen het lichaam geeft die goede eetlust welke voor zwemmende personen kenmerkend is. Een levensbelang Belangrijk is ook het in badpak Vertoeven In de open lucht. Circa drie maanden (Juni, Juli en Augus tus) kunnen wy in ons land daarvan Ïrofiteren. Met dat profiteren be- oelen wy niet dat deel van het piensdom. dat in zwembaden of op het strand uren lang in de zon ligt te bakken, doch de Jeugd, die dit pp juiste wijze, ook wanneer de zon 9ns in de steek laat, beoefent door zich te amuseren In badpak met krijgertje spelen, op een drijvende balk zitten, of mogelyk door beoefe- tung van sportzwemmen. Spelender- jrijs wordt de huid gereinigd, het lichaam gehard en juist door het voortdurend bezig zijn de gevaar- lijke zonnebrand veelal voorkomen. De belangrijkste factor, waarvoor jle meeste ouders hun kinderen laten leren zwemmen is hen te behoeden voor de verdrinkings dood. Nog ieder jaar verdrinken er In ons land honderden mensen. Hoeveel leed zou niet rijn voor komen als al die mensen, die ver dronken zyn, de zwemkunst mach tig waren geweest? De KNZB kent thans drie diplo ma's, nl. A. B en C. Het diploma A als voorbereidend diploma en B als geoefend zwemmer (ster) en dan het diploma C als een vaardigheidsdi ploma, waarmede eigenlyk de eer ste stap is gezet op de weg naar het sportzwemmen. Vanzelfsprekend is zwemmen niet alleen goed voor de jeugd. In ons land ls het nog te veel gewoonte zich een wekelijkse wasbeurt te geven. Dat gebeurt dan in de regel op Zaterdag. U voelt zich dan een ander mens. Dat pret tige gevoel kunt U iedere dag heb- I ben. De prys kan geen bezwaar zyn. Zwemmen is goedkoop, althans in de zomer. De meeste openluchtba- den berekenen een prys, welke by abonnement komt op circa vijf cent per bad. De prijzen der overdekte baden liggen iets hoger, maar daar komt bij. dat U iedere dag een war me douche kunt gebruiken. Verge lijkt U deze prijzen eens met bios coopbezoek, rookgenot en drank- verbruik. De vergelijking zal altijd ten gunste van het zwemmen uit vallen. Moge dit artikel er toe by dragen de belangstelling voor het zwem men nog groter te maken. We zijn in ons land op de goede weg, maar het devies „Iedere Nederlander zwemmer" is nog lang niet verwe- zeniykt. JAN STENDER. Veiligheidszones in tijd van oorlog? Eea commissie van de Geneefse con ferentie voor opstellen van een nieuwe oorlogsconventie is het er heden over eens geworden, dat oorlogvoerende landen veiligheidszones ter bescherming van vrouwen, kinderen, zieken en ou den van dagen „mogen" instellen. Het woord „mogen" is een compro mis tussen het Sowjetrussische denk beeld, dat de staten „moeten pogen" dergelijke zones in te stellen, en het Amerikaanse voorstel, dat „de mo gelijkheid hiertoe in overweging moe ten nemen". De Israëlitische afgevaardigde, die betoogde, dat Israël het enige land was, dat ervaring met dergelijkke zones heeft opgedaan, was van mening, dat deze „niet zo succesvol waren geweest als wii hadden gehoopt". Zijn regering kon zich niet in goed vertrouwen tot de instelling van dergelijke zones verplich ten wegens de grote moeilijkheden, die deze verplichting legt op degenen, die h«Rr opzich genomen hebben. Ministerie schrijft uit: Prijsvraag voor een filmscenario De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rut ten, heeft, in overleg met de voorlopige Raad van de kunst, besloten een prijs- vraag te doen uitschrijven voor een synopsis van een filmscena rio voor een Nederlandse speel film. Hoewel het hier gaat om een open prijsvraag, zal het ministe rie, wederom in overleg met de voorlopige raad voor de kunst, 'n twaalftal letterkundigen aanwij zen om aan deze prysvraag mee te werken. Deze aan te wijzen letterkundigen zullen voor hun arbeid worden gehonoreerd. Een Jury, eveneens ingesteld in sa menwerking met- de voorlopige Raad voor de kunst, zal vier van de in totaal binnengekomen in zendingen bekronen. Zijn er onder deze bekroonde inzendingen wer ken van niet aangewezen letter kundigen, dan worden de schrij vers desalniettemin voor deze ar-1 beid gehonoreerd. De au'eurs van de bekroonde inzendingen zullen opdracht krijgen de synopsis uit te werken tot een compleet film scenario. waarvoor zij wederom gehonoreerd zullen woden. De synopsis blijft het eigendom van de schrijver. De regering zal be vorderen dat het bekroonde film scenario wordt gerealiseerd. By het uitschrijven van deze prysvraag heeft de gedach'e voor gezeten om tot een Nederlands filmscenario van kwaliteit te kun „Jjtck&êtjei' Examens Hebt U ook zo'n medelijden met al die jonge mensen, die gedurende deze prachtige zo merse dagen examen moeten doen? Ik vind het verschrikke lijk. Ziet de jeugd daar heen trekken met een zorgelijke trek op het bleke gelaat. Inplaals van heerlijk buiten te spelen of zich bruin te laten branden aan het strand, worden ze op gepakt in een groot somber ge bouw, waar een stel betweteri ge, nurkse oude heren op hen wordt losgelaten, die het juiste antwoord willen weten op vele onmogelijke vragen. Antwoor den, die deze heren, met een lelijk woord examinatoren ge naamd, van te voren lekker hebben opgezocht. Hun slacht offers moeien die antwoorden ook weten en kunnen zij er geen antwoord op geven, dan trekken de ouden een zeer ver ongelijkt gezicht en zeggen: uKom, kom, denk nog eens goed na, zo moeilijk is het toch niet. Wy weten het toch ook." En pietluttig dat die mensen zijn. Vreselijk. Als je denkt, dat Floris de Vijfde in plaats van in 1599 in 1600 door een stel letje edelen is vermoord, dan zeggen ze niet: Wat was U er prachtig dichtbij, één zo'n jaar tje verschil mag 'm niet hinde ren, we zullen U toch maar een tien geven." Daar is geen spra ke van, met een zuur gezicht kalken ze een nul achter de naam van het slachtoffer. Tien tegen een laten ze ook een bak met water vollopen en als dis vol is, gooien ze er drie kwart uit, vervolgens dompelen ze er een voorwerp in, waar door het water weer tot de rand stijgt en dan klinkt zon der nadere uitleg de vraag: „Hoe hoog was die bak?" of „Van welk hout was dat ding gemaakt?" Natuurlijk ook een nul. Is het wonder ,dat onze kin deren sidderend van de zenu wen naar deze (geestelijke) pijnbank toegaan en ook na vragen, die ze in normale om standigheden wél zouden kun nen beantwoordentoch met een mond vol tanden staan?» Het zijn deze zenuwen, die Piet van voor aan de straat op de vraag: „Wat is het kenmerk van een tiendelige breuk" deed antwoorden: „Deze komt zeer weinig voor en is zeer pijnlijk, meneer." Hoe het mogelijk is, dat er toch nog gediplomeerden uit zo'n gebouw komenis mij een raadsel. Voor dezulken is mijn medelijden verdrongen door diep respect. Criticaster. nen komen, waarbij de handeling zich tegen een specifiek Neder landse achtergrnod afspeelt, wel ke toch de interesse van het bui tenland heeft. Het ministerie zal binnenkort nadere bijzonderheden bekend maken. Van glazenwassers en glazen Een Rotterdamse agent van po litie, die op surveillance was. werd door een employé van een ziekenhuis binnengeroepen: er was daar iets vreemds aan de hand. Er waren n.1. twee glazen wassers, die wel hevig connecties met glazen hadden aangeknoopt niet eens lege maar de ge hele dag nog niet tot „wassen" waren gekomen. De een lag op het dak te snurken, de ander zat al uren lang In de lift en liet die op en neer gaan, steeds maar op en neer, zodat anderen geen kans kregen er gebruik van te maken. De agent ging met de employé mee, deed op een psychologisch moment een aanval op de lift en Informeerde belangstellend bU de overrompelde, waarom hij niet op de ladder stond. „Ik kijk wel uit" zei de man, en de agent, die een feilloos reukorgaan heeft, kon zich dat voorstellen, evenals ten aanzien van nummer twee. die hij op het dak met zijn concert liet stoppen. Hij heeft de glazenwas sers toen maar meegenomen naar het politiebureau en ze daar zo lang laten bijkomen, tot ze weer ladder-minded waren. Aardappeloogst met vlammenwerpers In de Verenigde Staten gebruikt men tegenwoordig bij de aardappeloogst vlammenwerpers. Deze nieuwe land bouwmachines worden door tractoren getrokken eo branden de stgels van de aardappelplanten tot de grond toe af, zodat de aardappels als deze een dag of wat later opgeploegd worden, gemak keluker verzameld kunnen worden. Men beweert, dat deze vlammenwer pers de sporen van de aardappelziekte volkomen vernietigen en op deze wijze verhinderen, dat de ziekte een volgend jaar opnieuw voorkomt. Tevens wordt door deze werkwijze verhinderd, dat sappen die zich in de «engels bevinden, temg sijpelen naar de aardappels en daar bederf veroorzaken. De machine, met ruwe olie gestookt, geeft een vlam, die juist boven het loof brandt. Er kannen 6 rijen tegelijkertijd afgebrand worden en in een mir tijd kan men meer dan 4 hectaren behande len. De machine gaat zo snol door het veld, dat de teeltlaag bijna niet warm wordt en de aardappels onbeschadigd blilven. Mei (iets en al ie waier Gisteravond om 9 uur geraakte een 11 Jarig Amsterdams meisje al hier met flets en al te water Zij bevond zich omstreeks deze tyd op de Voordam waar zij de Waagto- ren stond te bekijken en zittend op haar fiets met 'n voet steun zocht tegen het houten beschot, dat langs de waterkant ls aangebracht Plotseling begaf het schot het. waardoor zij -haar evenwicht ver loor en in het water tuimelde Het meisje was de zwemkunst meester en kon zich snoedig in vet ligheid brengen, terwijl de fiets door omstanders op het droge werd getrokken Het kind werd door de politie naar het adres vervoerd, waar zij momenteel vertoeft Pierr9 Block Tour blijft in 1950 in Frankrijk De heer Plerre Bloch, presideni van de Nationale Maatschappij persondernemingen, heeft asu| „France 8olr" verklaard dat óf Tour de France In 1950 ln Franl rijk zal blijven. Het blad herinnert er aan dat df „Tour de France, die voor de oo$ log altijd door „L'Auto" georgani* seerd werd m feite behoort aaa bovengenoemde maatschappij, dié het beheer ervan heeft toever trouwd aan L'Equlpe en Le Parl- sien Libre. Met betrekking tot de incidenten die zich dezer dagen te Aosta heb ben afgespeeld, verklaarde de heer Bloch: „Ik had er geen Idee van dat de Tour dergelijke reacties te weeg zou kunnen brengen. Het ls ten enen male ontoelaatbaar dat een zuiver sportlef gebeuren tot zulk een uitbarsting van ongere gelde hartstochten aanleidig geeft Aangezien de Nationale maat schappij van Persondernemingen, de Tour In hoogste instantie be heert zullen voor het volgend jaar maatregelen worden genomen. In 1950 zal he: parcours van de Tour de Franse grens niet overschrijden MAANDAG 25 JULI, na 12 uur Hilversum I, 301 m A- 12,00 The Masqueraders 12,33 NCRV koor 13,00 Nieuws 13,15 Mandolina ta 14,00 De vacantle begint 14,35 Dido an Aendas v Purcell 15.30 Gram muziek 16,00 Bijbel lezing 16.45 Orkestmuziek 17.15 Plet van Egmond. orgel 18,00 Promenade orkest - 18,30. Ned Strijdkrachten 19.00 Nws 19,15 Boekbespreking 20,00 Nieuws 20,15 Kerkconcert 21,20 Gram platen 22,25 Swee linck kwartet 22,45 Avondgebed 23.00 Nieuws 23.15 George Gershwin concert Hilversum n. 415 m 12.00 Ac cordeola 12,38 Kilima Hawaiians 13.20 Metropole orkest 14.00 Kamermuziek 14 45 Orkest Guus Deloof 15.10 Hoorspel 15,40 Ein Deutscher Requiem van Brahms 17,00 Jeugduitzending 17.30 Orkest Gregor Serban 18.00 Nieuws 18.20 Militair corps 19,00 Reportage over Weenen 19.30 Promenade concert 20.00 Nieuws 20,20 Italiaans opera concert 21.10 P S cabaret 22.00 Vloolreci'al 22.25 Ned Ka merkoor 23.00 Nieuws DINSDAG 26 Juli, voor 12 uur: H'Iversum I. 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws 7.30 en 8.15 Gram nlaten 0.00 Lichtbaken 9.25 Kamer orkest 10,15 Oneraklanken 11,00 Gram mu^*- 11.40 Zang recital Hilversum IT 415 m 7 oo en 8.00 Nieuws 7.15 en 8.15 Gram mu ziek 10.00 Morgenwijding 10,15 Arbeidsvitaminen 11.00 Orgelconcert 11.30 Voor de zieke jongeren en hei Apeneiland 15 De Maat stond verlamd van schrik en ook Jacobus de zeerover wist zo gauw geen toepasselijk vers te bedenken, doch Kapple verloor geen ogenblik zijn tegen woordigheid van geest Met een ruk trok hij de slang, die zich Juist tot de aanval gereed maakte, achteruit zomaar aan zijn staart Het ergste gevaar was voorbij, maar nog wa ren ze niet veilig, want nu kroop het beest sissend over de grond in de richting vri zijn aanvaller Maar nu bewees Jacobus, dat hij toch nog wel iets anders kon, dan alleen verzen maken Hij greep de bijl, die in zijn gordel hing en met een welgemikte slag op de kop maakte hij 't dier onschadelijk Zij zal u nu niet langer plagen en ook geen anderen meer belagen, merk te hij op, terwijl hij zijn bijl weer opborg Het was duidelijk dat ze aan een groot gevaar ontsnapt waren, want nu ze hem rustig durf den bekijken, zagen ze dat het een reuzenslang geweest was. die hen stellig in zijn greep vermorzeld zou hebben Met verschrikte gezichten stonden ze er om heen door N. J. P SMITH Harry, eertijds boekhouder, nu als dubbelganger burgemeester Poort- mans," zit in het ziekenhuis zwaar tblokken. Hij weet waarschijnlijk al meer van het ambt af dan zijn verdronken voorganger, die in Har- rel aar een slechte reputatie genoot. 63) Met groot respect keken de ver pleegsters naar de geleerde werken, die de burgemeester doorlas. Geleidelijk aan was de stemming in het ziekenhuis ten gunste van de heer Poortmans overgeslagen. Wel had zijn vrouw een lief, innemend gezichtje, maar het was niet aan te nemen, dat zij niet de oor zaak was van het mislukte huwelyk dier twee. „Wie doet dat nu?Zo nu en dan eens opbellen, als je man 1m het ziekenhuis ligt?" had de zuster, die Harry verpleegde, aan haar colle ga's gevraagd. Nu mag hij zyn wat hij wil, maar dat doe je als vrouw toch niet." „En ik heb nog nooit zo'n mak- kelyke patiënt op de eerste klas ge had," liet ze er op volgen. „Alles vindt hy goed hy wil je maar ze weinig mogelijk last bezorgen.'' „Hoor haar", merkte een der zusters lachend op. „Ben je op 'm verliefd, Nora?" De anderen schoten in een lach en Nora, die bedacht, dat de burgemees ter niet eens haar naam wist en haar altyd met zuster zonder meer aansprak, zweeg maar gauw, nadat zy de anderen verteld had, dat ze allemaal spoken waren! Onder die omstandigheden kostte het Harry weinig moeite, een schryfmachi- ne op zyn kamer te krijgen, om een paar brieven te tikken. De schryfma- ne kwam en het officiële Zonnehoeve- ziekenhuis papier kreeg hy er by. Met de eerste brief, gericht aan de gemeente-secretarla van Harrelaar, had Harry heel weinig moeite gehad. In korte, zakelyke atyi had hij geschreven dat hy het best maakte en binnen af zienbare tyd zyn ambtsbezigheden hoopte te hervatten. Voorts had hi| aan Dyk opdracht gegeven naar de fundamenten van de school een onder zoek in te stellen. Ook de handtekening gaf hem geen moeite. Toen hy zyn eerste burgemeeateriyke schrijven door las, was Harry daar zelf byzonder te vreden over. Hy wist wel, er waren kleinigheden, die hij over het hoofd zou kunnen zien. Als Poortmans niet ty pen kon, zou men het misschien won- deriyk vinden, nu een getikt schryven van hem te ontvangen en toch durfde Harry er niet ln vermelden, dat hy de brief gedicteerd had. Wat drom mel hy moest wat wagen ook en de handtekening was in elk geval „echt"! Het tweede schryven kostte hem heel wat meer hoofdbreken*. „Lieve Corrie". „Dat is van mijzelf, overwoog Har ry. Ik kan niet andera zeggen: ze is liefondanks haar onbesuisde uit vallen, die toch eigenlyk niet voor mjj bestemd zyn. poortmans zou waar schijnlijk alleen L. S. zetten of helemaal nietsAls de vent haar schreef l „Ik zou het prettig vinden, als je me pog eens kwam op ze eken. Ik heb pog een en ander met je te bespreken, voor we uit elkaar gaan" Hum een beetje banaal, maar dat is ook het werk van m'n voorganger. Wat een ezel is die kerel toch geweest. „Misschien kunnen we het er samen over eens worden, de breuk tussen ons niet volkomen te doen zyn. Ik heb je al gevraagd: doe geen overijlde dingen ik heb gedurende myn ziekte heel veel nagedacht en ik kan je de verze kering geven, dat ik een geheel ander mens geworden ben". Dat klopt niet al te best met wat ik haar verteld heb over myn vergeetach tigheid. Maar nagedacht heb ik ook. Er zit in elk geval een grond van waar heid ln die leugen. „Ik ben goed vooruitgegaan. Een deel van de zaken zou ik weer kunnen afdoen. Misschien stel je er belang in, te vernemen, dat ik opzichter Dyk thans schriftelijk opdracht heb gege ven, de zaak van de schoolfunderinf in orde te brengen. SiJ Je laatste bezoek heb je my verweten, dat ik daaraan wel het nodige verdiend zou hebben en ook schriftelijk wil ik je graag verze keren, dat ik me niet herinner, enig geld hiervoor getoucheerd te hebben. Tot elke prys zal ik die zaak tot een goed einde bréngen al was het alleen maar» em jou tt bewijzep, dat ik mei het verleden gebroken heb. Je wordt vriendelyk bedankt voor het zenden van Dijk. Ook dank ik je nog voor de toezending der oude Harre- laarse bladen. Ik heb daar veel genoe gen van beleefd" Hier wachte Harry even. Een rare combinatie: het zenden van Dijk en een stel oude krantenZou h\J eigenlyk wel zinspelen op het vinden van de handtekening?Dat wa* toch wel zyn grootste genoegen. Nu, het stond er eenmaal hy voelde ef weinig voor de brief opnieuw te be ginnen. „Ik vertrouw, dat je zo verstandig zult zyn, aan myn verzoek te voldoen en verbiyf' Nee, die laatste zin Is zeker niet van mezelf., die is kennelijk van de heef Poortmans hie verbiyf ik nu Hoogachtend? En dan Poortmans er onder? Met een driftige draai haalde Harry, de brief uit de machine. Niet doen niet schrijven, bedacht hy. Als ik deze brief verzend, maak ik zelf aan de ge* hele comedie een eind! Geduld meet lal hebben! j (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3