Sk C Ikunaaidei Radio Oranje getuigde tegen Lages 5e JAARGANG Nr. 1599 DONDERDAG 28 JULI 1949 Drs de Jong: Lages moet van vergassing geweten hebben Eyskens zwoegt nog steeds om België regering te geven Negerhaat in Chicago Welke weg r Uitgave Stichting „De Vrye Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur. J. y. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudearaeht Tel K 2200 3971 IN DE WARME ZITTINGSZAAL van het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof kon men zich Woensdag, tijdens de vijf de dag van het. proces tegen Lages indien men de ogen sloot weer in de sinistere dagen van de bezetting wanen Want door die zaal klonk „De stem van strijdend Neder land", de stem van Radio Oranje Drs L de Jong, thans chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, eertijds één der bekendste omroepers van Radio Oranje in Londen, las daar met dezelfde bekend e stem het nieuwsbulletin voor, dat hij op de avond van 19 December 1943 in de „Kro niek van de dag" de aether ha d ingezonden genomen, omdat ze door de uitzen ding van Radio Oranje in Neder land waren gaan circuleren Dat het de Duitsers ook reeds be kend moest zijn door de uitzending zelf daarvan was dts de Jong over tulgd, maar hij begreep, dat de be zetters bezwaarlijk Radio Oranje rechtstreeks in deze Meldungen aus de Niederlerden Handen gaan citeren Die uitzending was geheel ge wijd aan het proces, dat de Rus sen van 15 tot 18 December 1943 ln Charkof gevoerd hadden tegen twee Duitsers, die beiden ter dood werden veroordeeld, omdal ze in hun „dodenwagens" 30,000 Russi sche vrouwen uit de gebieden, die de Duitsers hadden veroverd, had den vergast Die dodenwagens wa ren vrachtauto's, die zo waren in gericht, dat door een raèter tijdens de rit alle uitlaatgassen ln dat gedeelte werden geblazen, waarin zich de gevangenen bevonden Op die wijze waren tijdens het trans port 30,000 vrouwen vermoord LAGES WIST HET Drs de Jong werd in het proces Lages als getuige deskundige ge hoord Hij arriveerde met stapels mappen en documenten van het Instituut voor Oologsdocumentatie waarvan hij zelf thans de leiding heeft en hU trachtte aan te tonen dat Lages. die hardnekkig blijft onkennen. geweten moet hebben dat de Duitsers de vergasslngsme thode toepasten Niet alleen was drs de Jong van mening, dat de Sicherheitspolizei uiteraard naar de uitzendingen van Radio Oranje en van de BBC luisterde, maar bo vendien had hij stukken bij zich. die door Duitse instanties zelf wa ren opgemaakt en waarin het pro ces te Charkof werd gememoreerd Dat waren met „geheim" gemerkte documenten, die door een vermete le inbraak in Den Haag vlak voor de bevrijding door illegalen voor verbranding gespaard zijn geble ven Het betrof de zgn ..Meldungen ttus den Nlederlanden". waarvan Lages eerst zei ze eens een keer in Den Haag te hebben gezien bij de Befehlshaber Als getuige gehoord vertelde La ges' onmiddellijke ondergeschikte Blumenfha! (die niet gehoord had, wat zijn chef had verklaard) open lijk, dat deze Meldungen iedere 14 dagen in het gebouw van de Si cherheitspolizei circuleerden en door allen gelezen moesten wovden Lages trok daarna zijn verklaring in en zei zich aanvan kelijk even vergist te hebben Hij voegde daaraan toe in geen enkel opzicht reden te hebben dit te ver zwücen. Dit 14 daags rapport bevatte Steeds talloze van belang zünde onderwerpen, die in Nederland in die Mid actueel waren, zo ook ge rr*hten Drs de Jong liet één van deze McldtmgenWaden zien aan presi dent Van Hamel, waarin gespro ken werd over het vergassen van de Russische vrouwen Hij achtte het. aannemelijk, dat deze mede delingen ln het rapport waren op „ALLES PROPAGANDA" Lages verweerde zich door te zeggen, dat het in de eerste plaats ook bij de Sicherheitspolizei geen gewoonte was naar de Engelse zen ders te luisteren Daarvoor was een speciale Dienststelle in Den Haag aangewezen Die verzond van tijd tot tijd be langrijke mededelingen naar La ges om hem op de hoogte te hou den Maar in de tweede plaats be schouwde lk alles wat Radio Oran Je uitzond als propaganda, aldus Lages Dat nam lk ze niet kwalijk, want Goebbels wist ook hoe propa ganda te maken Ik sta hier thans als verdachte en ik bezweer u, pre sident ,dat het bericht over die vergassing van 33.000 vrouwen niet onder mijn ogen is gekomen, maar zelfs als dat wel gebeurd zou zijn, dan zou ik het nimmer hebben ge loofd EN „IK WIST HET NIET" Lages haalde daarna diep adem en vervolgde niet zonder pathetiek Be herhaal hierbij nog eens na drukkelijk. dat het lot, dat de ge deporteerde Joden in het oosten ondergingen, mij eerst na de capi tulatie duidelijk is geworden Tij dens de oorlog heb ik wel hier en daar enkele geruchten gehoord, maar wat er werkelijk is gebeurd, heb ik nimmer geweten en lk ga randeer u, dat als ik het wel meUzekerheid zou hebben geweten ik, zo al niet zou zijn ondergedo ken, dan toch zeker mijn degen op de tafel" van de generaal zou heb ben gelegd en dan gezegd zou heb ben: Hier ben ik" Terwijl hij na deze woorden weer ging zitten, besloot hij dit betoog met de woorden: Meer heb ik niet te zeggen De president antwoordde daarop: Dit alles zal een punt van nauw gezet onderzoek van het Hof vor men Alle getuigen a charge (bijna 100 totaal) zijn thans verhoord Maandag a s wordt de zesde dag van dit monsterproces gewijd aan het verhoren van 'n 17-tal getuigen a decharge Op zijn persconferentie van gis termiddag heeft de Belgische ka binetsformateur Eyskens medege deeld. dat hij Dinsdagmiddag met de socialistische delegatie (waar van ook Spaak deel uitmaakte) een diepgaande programmabe spreking heeft gehad. Alle aspec ten van de grote financiële, fis cale en begrotingsvraagstukken zijn besproken, zonder dat de on derhandelingen daarmede uitge put zijn. Eyskens zei concrete- voorstellen te hebben gedaan voor een volledige opheffing der werk loosheid. Ook is gesproken over de schoolkwestie en over de ko ningskwestie die. aldus Eyskens. kennelijk de grote moeilijkheden ln deze crisis Is. De voorzitter der socialistische partij. Buset. had na zijn onder houd met Eyskens verklaard: „Ik begrijp niet. hoe de formateur aan ziin gunstige indruk komt, die hij had na ons gesprek van Maandagochtend" Toen een der journalisten daarop een toespe ling maakte, antwoordde Eyskens „Ik beves'ig de algemene indruk, waaraan ik Dinsdag uiting heb gegeven: op het stuk van belang riike programmapunten is er vol doende toenadering om tot een re ger'n" der drie partijen te kun nen komen, doch do moeilijkhe den huiven aanzienlijk". Tn de koningcVwestie verande ren de standnun'en zeer weinig, aldus de formateur On de vraag of er soms nieuw* voorstellen wa ren gedaan betreffende de proce dure ter oplossing van de konlngs kwestie, antwoordde hij: „De ko nlngskwestie is een principieel vraagstuk en geen procedurekwes Shaw en Statin Volgens Bernard Shaw is Josef Stalln de steunpilaar van de vre de ln Europa. Shaw die gisteren 93 Jaar werd, schreef in een brief aan het uit de Labourpartij geslo ten palementslid Zilliacus. dat Ernest Bevin met al die alarme rende nonsens was begonnen. „Beste Zilly" schreef Shaw, ,de Labourmlnisters die Jou er uit hebben gezet doen nooit iets an ders bij hun spreken ln het open baar, dan verklaren dat alles dienstbaar gemaakt moet worden aan de verheven noodzaak van een chauvinistische oorlog tegen Rusland". VEENRRAND IN AMSTERDAM Dat. veenbranden niet alleen in Drente voorkomen, maar zelfs in de hoofdstad des lands, is bewe zen. Enkele vacantlegangers wa ren zo onverstandig bij dit droge weer een brandende sigaret weg te gooien op een veenterrein in de grote IJpolder. VUf'ienhonderd vierkante metér veenerond raakte in band en veranderde in een hardekkig smeulende massa. De brandweer was met twee feabsrpui ten gedurende de gehele avond en de nacht doende dit vuur te smo ren. disti eüws voor het tijdvak van 31 Juli t.e.m. 13 Augustus 1949. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Voedingsmiddelenkaarten 909 241 Vlees (A, B. D) 100 gr. vlees: 242 Vlees (A. B) 300 gram vlees. 243 Vlees (D) 100 gram vlees: 244 Algemeen (A. B, D) 250 gr. rijst: 246 Algemeen (A, B) 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas: 254 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan. waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA. ZB, ZC, ZD, ZE MD, MH 909 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter T. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 29 JuU worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 224. 225. 228. 229. 230 231 233 235 236 237 238 L39 van de bonkaar en 905 kunnen worden vernietigd. HONDERDDUIZEND ER UIT Bij de 507 ste staatsloterij, 5e klasse. 7e lijst, is de f 100.000 ge vallen op nummer 12345. Delen van het lot 12345 zijn ver kocht door twee collecteurs van de staatsloterij, wonende in Delft en Poeldijk en door een collectri ce wonende e Groningen. Nog een poging van Mevr. Croes? Willy Croes—van Ryssel verklaar de Woensdagmorgen aan het ont bijt, dat zij hoopte dit jaar nog een poging te doen het Kanaal over te zwemmen. Zij voelde zich thans vrij goed, maar de laatste uren van haar tocht was zij onwel geweest door het zoute water, dat zij bij woelige zee naar binnen kreeg. Volgens haar trainer de heer Tem me. had zij. beter wat kunnen eten en drinken, waardoor de misselijkheid zou zijn verdwenen 1 ENORME WERKLOOSHEID IN TWEE AMERIKAANSE STATEN De gouverneurs van Connecti- cut en Massachusetts hebben de Amerikaanse minister van handel Charles Sawyer, medegedeeld, dat de werkloosheid in hun staten zul ke onrustbarende afmetingen aan genomen heeft ,da op het ogen blik één arbeider op acht geen werk heeft. Trygve Lie. de secretarisgene raai van de VN. heeft geweigerd in te gaan op een verzoek van de Tsjechische regering, om een 25- tal Tsjechische ambtenaren van de VN te ontslaan. VERLIESLOST De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen ln Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. F. L. Ci1s uit Amsterdai. W Sold. J. v d PeDpel. We gedingen Korp. J. F WoPman. Heino. Sold J. J. Blox. Eersel (N. Br.) Sold. le kl. J. Hoeve. Nijeveen (D Sold P H. van Venrooy, Heesch (Nrd. Brabant). Sold. L. E. Jacobs. Blelswijk Sold. le kl. D. Deen Bovenkarspel Vierhonderd man politie is be last met de bewaking van het huis van een negergezin in een „blanke wijk" van Chicago. Maandagavond had een menig 'e van 1.000 blanken zich voor het huis van de 52-jarige Roscoe Johnson vrzameld, toen deze zijn pas gekochte huis binnentrad. De menigte gooide alle ruiten bij hem tn en wierp daarna brandende fakkels naar binnen. De politie bluste enkele brandjes. Verkiezingsbelasting in V.S. spoedig verdwenen van de V S heeft na warme de batten met 273 tegen 116 stemmen een anti- verkiezingsbelastingswet aanvaard Het wetsontwerp, het eerste punt van Trumans pro gram van burgerrechten, gaat nu naar de senaat De tegenstanders verwachten, dat het daar op de lange baan zal worden geschoven door een fllibusteractie De betrokken wet zou, wanneer aanvaard, de verklezingsbeiasting afschaffen welke ln zeven der Zul delijke staten vereist wordt voor deelname aan verkiezingen voor candidaatstelllngen en van fede rale functionarissen De Zuidelij ken voerden bij de debatten aan, dat deze wet de Ku Klux Klan zou aanmoedigen, de Noordelijken dat de verkiezingsbelasting „kort zlchtige Heden in staat stelt con trole uit te oefenen over sommige Zuidelijke staten" HITI.RE Xtt®- SC VERVANGEN Vijf sollicitanten hebben zich aangemeld om de rol van Hitier te vertolken in de film: „Het laat se bedrijf", die in Venen geprodu ceerd zal worden De regisseurs zijn echter niet te vreden met deze sollicitanten om dat zij niet kunnen acteren en spreken gelijk de „Fuehrer" deed Nu een beroep op Charlie Chaplin? AMERIKAANSE LEGERCHEFS NAAR EUROPA Het Amerikaanse militaire opper bevel zal per vliegtuig naar Euro pa gaan om het programma tot mültalre hulp aan het buitenland te bespreken met de opperbevel hebers van de landen van het At lantische pact De legerchefs zijn: Bradley van de landstrijdkrach ten Denfeld (Marine) en Hoyt van den Berg (Luchtkracht) Noodlottige ruzie in Naarden Een noodlottige ruzie heeft Woensdag de dood van de 29-Ja rige tuindersknecht Jan Put uit Naarden tot gevolg gehad Tijdens de schafttijd' ontstond er een woordenwisseling tussen Put en de 24-jarige koopman over de werkzaamheden De ruzie was al weer bijgelegd, toen het slachtof fer nog een opmerking maakte in de geest van „jullie lelijke Hui- zers" Koopman woont te Hui zen De laatste heeft zich hierover blijkbaar zo opgewonden, dat hij Put enkele klappen gaf, die zo on gelukkig aankwamen, dat het slachtoffer In elkaar zakte en on middellijk overleed Belde mannen stonden in Naar den zeer gunstig bekend en van een slechte verhouding was geen sprake Het ongeluk moet dan ook wel aan een noedlottlg gebaar worden geweten Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter, terwijl een derde dezer da gen wordt verwacht GAAN NATIONALISTEN KANTON VERLATEN? Volgens te Hongkong ontvangen berichten uit Chinese bron treft de nationalistische regering voor bereidingen om Kanton te veria ten EEN JAAR VOORWAARDELIJK VOOR J SCHOORL De Meervoudige Kamer heeft Jb Schoorl uit Schagen, die in Febru ari de roofoverval op het Schaar postkantoor pleegde, veroardeeld tot 1 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar Hij werd on middellijk in vrijheid gesteld Het jaarlijkse wandelsportfestijn, de Vierdaagse, Is ie Nijmegen weer aangevangen. Duizenden deelnemers, Jonge en oude uit tal van landen, zullen de omgeving van Nijmegen in alle richtingen doorkruisen, zowel individueel als in ploegverband. Op de foto; de militaire Benelux- grijep op een der kruispunten trekt veel belang stelling. We hebben reeds e ele weken geleden de aandacht er op geves tigd, dat de invoering van enkele sociale verbeteringen voor de ar beiders, o.a. de wettelijke werk loosheidsverzekering, het leven duurder zal maken. We hebben toen ook betoogd, dat het niet gaat om grote groepen kleine zelfstandigen maar aan hun lot over te laten. En ten slotte be toogden we, dat de spanning tus sen lonen en prijzen door deze maatregelen zal toenemen. We we zen op de op handen zijnde huur verhoging en de verdere afschaf fing van subsidies op levensmidde len. Binnenkort zullen al deze za ken hun beslag krijgen en reeds ls de vakbeweging paraat en stelt een program op, waardoor voor de arbeiders door een loonsverhoging de spanning kan worden wegge- nomen Het is gelukkig, dat de vakbe weging op de bres staat voor de belangen der arbeiders. En toch rijst bij ons de vraag, of de weg van loonsverhoging de enig juiste weg is en of daarnaast geen an dere weg kan worden gevonden, die het levenspeil van het hele volk verhoogd, uitgezonderd dan n. zeer kleine categorie. We denken' daarbij aan de woorden, die presl dent Truman sprak in zijn bood schap tot het Congres en waarbij hU zei, dat het in het belang van het hele volk zou zijn. indien de ondernemers een deel van hun winst zouden prijs geven. Dat is een onderwerp waaraan ons In ziens veel te weinig aandacht wordt besteed. Loonsverhoging toch. kan een deel van het volk bevrediging schenken. Maar dan ook slechts een deel. En indien die loonsver hoging In de rijzen der goederen wordt verdisconteerd, helpt het de arbeiders slechts voor een ge deelte. Het zeer grote deel van 't volk, dat echter niet in loondienst werkt, de kleine boeren en bou wers, de tuinders, de middenstan ders. de renteniertjes, de gepen- slonneerden. de mensen, die van ouderdomssteun moeten leven, al die honderdduizenden zijn niet gebaat bij een loonsverhoging voor de arbeiders. Voor hen moet een andere weg gevonden worden. De weg, die de president van Ame rika heeft aangewezen: Verlaging van de winsten van het bedrijfsleven, waardoor de prijzen der consumptiegoederen zullen kunnen dalen. Indien toch de indexkos'en van het levenson derhoud aanzienlijk dalen, wordt het leven voor het gehele volk gemakkelijker. Stijg' de koop kracht van het gehele volk en stijgende koopkrach1 betekent weer ruimer werkgelegenheid en groter vraag op de arbeidsmarkt. Ons Inziens kan het bedrijfsle ven en vooral de grote bedrijven hebben we daarbij op het oog. *n gedeelte van de winstmarge laten vallen. We krijgen herhaaldelijk statistieken onder ogen. waaruit blijkt hoe veel het arbeidsloon ge stegen is. We missen echter s'a- tistieken van heh Inkomen der on dernemers. Hoe veel of dat om hoog Is gegaan sedert 1940 Is aan onze waarneming on'trokkert. Maar wel weten we. dat de stij ging die der minde" bevoorrech ten verre overtreft Zal men echter deze wee in slaan. dan zal de overheid een zeer progressieve koers moeten varen. Een koers, die we, gezien de samenstelling der regering vooralsnog niet verwachten. Het Is dus niet alleen noodzakelijk, dat de vakbeweging op de bres staat voor de belangen van de ar beiders, het volk zal zich moeten laten horen ln een krachtiger roep om sociale gerechtigheid. v. Z. HITTEGOLF BLAKERT EUROPA Over geheel Europa brengt de hittegolf steeds hogere temperatu ren Uit Lissabon werd een maxi mumtemperatuur van 27,2 graden Celslus gemeld, Parijs werd gebla kerd door een hitte van 31 graden en in Londen vond men het met 26 graden ook welletjes In de Londense dierentuin stier ven 10 pinguïns van de hitte en het personeel moest overuren ma ken om de ijsberen met koud wa ter te besproeien EGYPTISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT Een passagiersvliegtuig van de Egyptische luchtvaartmaatschap pij „Mlsr" is tussen Alexandrië en Cairo verongelukt Er zijn zevefi doden weerbericht TAMELIJK KOEL Wisselend bewolkt met enkele regenbuien Matige en overdag af en toe vrij krachtige wind uit Westelijke richtingen Nog Iets 1» gere temperaturen

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1