num Rustig vissen! C. J. KLUGT Van Vroede vaderen A. J. A. H00GEVEEN tractor-chauffeur HENGELSPORT C. i. KLUGT Instituut voor Avond-ULO r Radiotoestellen en Stofzuigers WIJ J Abonneert U op dit blad Hier is een goede en goedkope aanbieding die U niet zult willen missen UITGEYt.RH REPUBLIEK DER LETTEREN In een veelbelovend tempo han delde de raad de benoemingen af. schreven wij gisteren in het Alk- maarse raadsverslag. En er waren al in korte tijd tien agendapunten afgehandeld, toen een verorde ning voor de regeling van de lo nen van de gemeentewerklieden aan de orde kwam. En al mocht dan de meerderheid van de raads leden bevangen zijn door een va- cantiestemmlng, de heer C. To- renvlied, het communistische raadslid, was dit niet. Uitvoerig nam hij de nieuwe regeling voor de gemeentewerklieden onder de loupe. Hoewel hij erkende, dat er van bepaalde verbeteringen spra ke is. kwam hij met een aantal bezwaren. Deze betroffen het zgn. „loonplafond". In de bijlage tot de nieuwe verordening zeggen B. en W. dat het rijksplafond verde re verbeteringen voor de werklie den oitsluit. Zij drukken daar over ook hun spijt uit. Nu tracht te de heer Torenvlied te bewijzen, dat in Alkmaar het „rijksplafond" niet is bereikt en dat bepaalde groepen Alkmaarse werklieden minder verdienen dan hun colle ga's, die in enkele andere plaat sen werkzaam zijn. De spreker noemde deze werklieden met na me. Met één der voorbeelden was hij echter niet gelukkig, want wet houder Van Slingerlandt kon aan tonen, dat deze arbeiders inder daad in een guns'iger loongroep zitten dan het communistische raadslid aangaf. „Wie zegt mij", zei de wethouder, „dat die andere voorbeelden dan wel juist zijn?" Nochtans zegde de wethouder toe te onderzoeken, of de met name genoemde arbeid elders beter be loond word; en of er dan moge lijkheden zijn om iets te doen. De „gulden" bijslag, die inder tijd de afschaffing van de subsi dies op het levensmiddelenpakket moest opvangen, was wederom 'n aanleiding tot een debat tussen wethouder en het communistische raadslid. De laatste zei, dat de gulden .tenminste een rijksdaalder moest worden. De wethouder repliceerde dat de gemeente te accep eren had, dat zij aan haar personeel een gulden bijslag mocht geven. „Maar laten wij als raad de mi- nis er er attent op maken, dat wij die gulden te weinig achten. De CNV. NW en KAB doen het toch ook", zei de heer Torenvlied. De wethouder bleek hier niets voor te voelen en de andere raadsleden deden er het zwijgen toe. Ten ein de raad kwam de burgemeester tussenbeiden en zei, dat de raad. als zij zich tot de minis:er ging wenden, in de plaats zou gaan treden van de erkende vakorgani saties. Hiermede was het debat af. Wij mogen echter aannemen, dat de raadsleden stuk voor stuk op het standpunt staan, dat inder daad de gulden bijslag geen vol doende compensatie geeft voor de gestegen levensmiddelenprijzen na de afschaffing van de subsidies. Iedereen vindt dit tegenwoordig te gering, getuige de perspublica ties van links tot rechts. De raad heeft zich ondanks deze overtui ging niet op uitnodiging van het communistische raadslid tot de re gering willen wenden. Ui eraard om de schijn te vermijden, dat men de communistische politiek ondersteunt en omdat de raad de communisten geen agitatiewapen In de hand wens: te geven. Het zwijgen van de raad was dus een politieke daad en als zodanig kan men er vrede mee hebben. Het probleem werd o.i. toch niet van alle kanten bekeken. Men zou dus voor het standpunt kun nen voelen, dat de raad zich niet tot de regering moet wenden, om dat dan deze raad de rol van een vakorganisa'ie gaat spelen. Een vakorganisatie is de raad niet. Zij is het ve'-'-^enwoordigend lichaam van de Alkmaarse bevolking, waarvan overigens de betrokken arbeiders een belangrijk deel uit maken. Allemaal juis'e argumen ten. Men kan o.i. beter stellen, dat de gemeente werkgever is. Het op perbes uur van de gemeente is de raad. Hieruit volgt, dat de raad dus de werkgever is van de ge meente-werklieden. Als werkgever neem' zij dus eigenlijk een tegen gestelde positie in van de vakor ganisa'ie. Als werkgever benadert zij het probleem van de gulden bijslag wel iets anders. Dat be hoeft overigens niet te zeggen h^'dvoch Iger dan de vakbewe ging. Waarom ook? Zo kan een werkgever tot de conclusie komen, da* een bepaald toeges'aan loon bedrag 'e gering is om zijn bedrijf op de vereiste capaci eit te doen functionneren. Hij komt dan tot de overtuiging, dat hij dus meer moet geven dan toeges'aan is. Hij doet dat ook. Hij betaalt zwart loon. Hij ontduikt daarmee de we en moffelt, het te veel aan loon op de een of andere manier in zijn boeken weg. De gemeente s aat in een „ongunstiger" positie. Zij kan en wil geen zwart loon betalen. Een gemeente-boekhou ding leent zich daartoe trouwens r.ie:. Maar met dat al staat de gemeente tegenover zijn werkne mers met een at:rac ie minder... In sommige gemeenten heeft deze 6ituatie tot ernstige personeelste korten geleld. Het is duidelijk, dat het gemeente als werkgever niet onverschillig is. wat zij haar werk lieden Kan uitbetalen. Daarom is de spijt die B. en W. ui spreken «riet hoger te kunnen gaan dan 't Icon van het Rijk oprecht. Evenmin is het het gemeentebe stuur als werkgever onverschillig of zij één gulden of meer bijslag mag uitbetalen aan het personeel. Voor ons zijn dit redenen om aan te nemen, dat het gemeentebe stuur wel degelijk met de minis ter zal spreken over de bijslag, al zal dit niet in het openbaar ge beuren om elk demonstratief ka rakter daaraan te ontnemen. Wij voor ons menen, dat de gul den bijslag wel op de helling zal moeten. Tenslotte de kwes'ie van de montage-woningen. Dit voorstel van B. en W. was veel te laat. De raadsleden hadden geen tijd ge had om het te bestuderen. Slechts het feit, dat zowel, de wethouder als de burgemeester van de moge lijkheid repten, dat Alkmaar deze 47 woningen zouden kunnen ont gaan, heeft een maand ults'el van de behandeling van deze voor dracht doen voorkomen. Het voor stel Torenvlied—v. d. Borden—De Zeeuw om de voordracht pas over een maand te behandelen sneu velde, omdat de overige raadsle den het risico niet wilden lopen, dat het ults'el afstel zou worden. De raad zal er o.i. op toe hebben te zien, dat het bij deze ene te late voordracht blijft. Men kan nu eenmai.1 niet maar een half millioen uit gaan geven, zonder dat men wel weet of dit geld goed besteed is, ook al heeft men nog zoveel vertrouwen in B. en W. Wat ons overigens verbaast, is. dat de KVP zo weinig over de du- plex-wonlngcn zegt, waarvan er een aantal gebouwd zal worden. De duplexwoning is immers een normale woning, die voer bewo ning door twee gezinnen geschikt gemaakt wordt. Jonggehuwden zuilen voor een dergelijke woning in aanmerking komen. Gezinsuitbreiding behoort bij deze woningen echter tot een on mogelijkheid, tenzij men het ri sico durft te aanvaarden in een te kleine woning te verblijven met het vergrote gezin. Waarom kunnen voor deze duplexwoningen niet ouden van dagen in aanmer king komen, of oudere kinderloze gezinnen. De daardoor vrijgeko men woonruimte kan dan ter be schikking van de Jongehuwden worden gesteld. De tippelaars kwamen terug Alle vierdaagse-lopers weer behouden in de Kaasstad Alles was prima in orde; voedsel en organisatie eerste klas, alles was prima, zet meneer de Vet, alias Kees de Tippelaar vergenoegd wanneer hij met vele andere tip pelaars. die allen de vierdaagse uitgelopen hebben weer op het station van de kaasstad Is terugge keerd Met hem waren er nog 33 Alk- maarders, benevens elf leden van de rijkspolitie ,die allen zonder mankeren de wandelprestatie heb ben volbracht Zij kijken allen ver genoegd, wanneer zij op het Sta tionsplein de grote menigte ontwa ren, die zich des Zaterdags om zes uur had opgesteld om de tippelaars een hartelijk welkom thuis toe te roepen Nadat zij zich .allen in een rij hadden opgesteld trokken zij geza menlijk, voorafgegaan door het muziekcorps Excelsior, dat een vro lijk wijsje blies en sloeg en ge volgd door een grote schare kijk lustigen door de Spoorstraat Wij willen niet nalaten ook van deze plaajs de koene wandelaars een hartelijk welkom toe te roe pen Zij hebben de eer van Alk maar op deze vlerdar/se, die een waarlifk vertoon van sportiviteit is geworden, hoog gehouden Laten wij hopen ,dat er volgend jaar weer een even grote of zo moge lijk nog grotere belangstelling zal bes'nan voor dit grote sportgebeu ren! OOGSTDAG IN SOHFFMER STOMPETORFN De raad van de Schermer Gemeenschap heeft in haar laagste vergadering de plan nen uitgewerkt voor een oogstdag, die ieder jaar in de polder wordt gevierd Dit Jaar zal de viering plaats vinden op 30 September Het zie*, er aantrekkelijk uit Gedurende de morgenuren wordt er door de Schermer Fokvereni- ging een rundvee'entoonstelling ge houden De Schermer Gemeen schap zelf zal een tentoonstelling van landbouwmachines houden Des middags zal er een prestat'e tocht per rijwiel verreden worden, die de deelnemers langs de mooi ste plekies van dl Schermer zal voeren Hiervoor verwacht men gro te belangstelling Des avonds zal de bekende to neelgroep De Flierefluiters uit Landsmeer een mooie comedie 'spelen Hij bedoelde het zo goed maar Dit onder leiding van Adolf Bouwmeester, zal opgevoerd wor den in de zaal van De Zwart te Stompeforen Zaterdagavond 1 October zal 'n herhaling van deze opvoering plaats vinden Personeel van de fa. Conijn werd gehuldigd Zaterdagmorgen zijn in de zaal van het Harmonlethgater te Alk maar enige personeelsleden van de firma G A Conijn en Zn gehuldigd aangezien zij gedurende 25 jaar bij deze firma werkzaam waren Het waren de heren S Jongkind, A Kruyt en L de Boer. die ten overstaan van het gehele perso neel van de firma Conijn toegespro ken werden, waarna hen enige ca deaux werden overhandigd Een bijzondere hulde werd ook gebracht aan de heer C Luiten, die gedurende twee en dertig Ja ren aan dè firma werkzaam is ge o thans om gezondheids redenen als bedrijfsleider de zaak gaat verlaten Dat de heer Luiten zich gedurende die twee en dertig jaar vele vrienden heeft verwor ven, bleek duidelijk uit de vele har telijke toespraken, die tot hem ge richt waren Verder voerde rr« het woord, de directeur van de firma, de heer A J Th Conijn. die met ontroering gewaagde Van de jubilerende per soneelsleden en menig aardig trek Je, dat voor de buitenstaander ver loren ging. ontlokte de zaal een hdfrtelijk gelach Nadat aan de Jubilarissen enige fraaie geschenken waren over handigd, waarbij ook de vrouwen en moeders niet vergeten werden, spraken nog de heer A Schoen, die zich in het bijzonder tot zijn schei dende collega richtte en de procu reur de heer Siekerman Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen Gevraagd: WERKSTER voor één dag per week Adres: Mac Pontstr 3 Alkmaar Van 1 Augustus af zijn de sp^eeku^en van vrouwenarts aan huls: Nassaulaan 11, tel 5083, Alkmaar Dl Do en Zat, van 9-10.30 uur voor leden van het ziekenfonds Ma, Wo en Vr van 2-3 uur voor particulieren TANDARTS BOERS Afwezig TOT 29 AUGUSTUS Gevraagd voor direct een met rijbewijs bij K Kep- pel Kerkweg 1, Anna Paulowna DIERENBESCHERMING De heer Verwer, Baanstraat, ver zoekt ons mede te delen of men geen dieren bij de inspecteur wil brengen, maar ze zelf te bewaren tot er een goed tehuis voor ge vonden is Zwervend te Alkmaar zijn aangetroffen: twee kleine, zwarte hondjes VREEMDELINGENVERKEER LANGEDIJK Gisteren waren in de Langedijk ongeveer 230 vreem delingen te gast, die met zeven bus sen gekomen waren Behalve vele Nederlanders bevonden zich onder de gasten Engelsen en een gezel schap uit Pakistan Er werd o m een bezoek gebracht aan de con- servenfabriek Verburg, waar een nieuwe methode van doperwt^g doppen werd gedemonstreerd BOLLENVEILING BEGINT WEER LANGEDIJK De bollenveiling te Broek op Langedijk zal a s Vrijdag weer beginnen Inlevering van bol len dient te geschieden Iedere Woensdag en Donderdag voor de veiling De veilingskosien zijn 30 pCt De veiling geschiedt tegen con tant geld VLOTBRUG WEER OPEN De Vlotbrug te Alkmaar, die ge ruime tijd gesloten was, is thans weer opengesteld Het brugdek is geheel vernieuwd, zodat wij mo gen aannemen dat het weer gerul me tijd mee zal kunnen NIEUWS UIT CASTRICUM Burgerlijke stand Geboren: Geertruida A M. d v Th Castri cu men C Zonneveld Theodorus z v N Beentjes en C Metzelaar On dertrouwd: Hessel Postma en Lijn tje M Zinkweg Overleden: Henri Bortelings, 1 Jaar Anne Bakker, 45 jaar Brandje Dnnr het omvallen van een petroleumstel ontstond een be gin van brand in de schuur ge legen naast de boerderij van de heer W de Zeeuw aan de Bleumer- weg Pensiongasten en toegesnelde hulp wist de brand in de kiem te smoren Ned Ver v Huisvr De plaatselil ke afd zal bij voldoende deelname een bezoek brengen aan dn ten toonstelling Jeued van Nederland, welke in het RATorpbnuw te Am-( sterdam wordt gehouden Odeon Lremf een wa'sdroom Naar wij vernemen, zal Let Alk maarse Operette Gezelschap Odé- on. niet zoals de voorafgaande Ja ren 't seizoen besluipen maar dit jaar aan het begin van he; sei zoen 19491950 haar traditionele opvoeringen geven. Zij heeft be slag weten te leggen op de schit terende Weense Operette „Een Walsdroom" van Oscar Strauss. Dit jeugdige Gezelschap zal U met zijn overbekende solisten., zijn op hoog peil staand groot koor o.l.v. de heer Joh. Kuiper en me: begeleiding van het Zaans Amusements- en Operette Orkest wederom twee onvergeelijke avonden bezorgen. De regie is ook dit jaar weer in de vertrouwde handen van de heer Jean Robert jr. Kortom, het geheel zal weer tot in de kleinste bijzonderheden verzorgd zijn en U zult er zeer zeker goed aan doen U tijdig van plaatsbewijzen te voorzien. Wij zijn er zeker van, dat U er geen spijt van zult hebben. X Ruime keuze X Grootste sortering X Laagste prijs X Deskundig advies Speciaalzaak In alle Hengelsporfartikelen HEKELSTRAAT 10 Gevraagd: eleetromonteurs loodgieters en leerlingen Techn Burau voor blik- sembeveiliging Fa SCHOEN en DE VRIES Oudegrafcht 93. Alkmaar Te koop z g a n WANDELWAGENTJE en KINDERLED TKANT met MATRAS Turfmarkt 1 Alkmaar Te koop WIT en ZWART ZAND Abbesteërweg 16 ADR BAKEN Szn ^hqritsoog te ALKMAAR Driejarige cursus voor t volledig A-diploma, met aansluitende een jarige B-cursus pt^tsing in een hogere klasse mogelijk Minimum leeftijd van toelating 16 jaar Vraagt prosDectus en in lichtingen bij: J Greebe, Rozenstr 3, tel 5271 en H B Helleman, Van Houtenkade 25 mei Kwaliteils Hengelsporlartikelen van de SPECIAALZAAK Hekelsiraal 10 thans binnen ieders bereik I kunnen U niet verplichten tot adverteren IN ONS BLAD Doch Uw concumnl doel hel vrijwillig Vraagt inlichtingen over onze gemakkelijke betalrngscondiiie Schoutenstr. 18, Alkmaar, Tel. 4795 HET GOEDKOOPSTE BOEK IN NEDERLAND f 1.50 per deel Dorothy Sayers: Een moordenaar adverteert Pen nieuw succes van Lord Peter Wimsey A. M. de Jong: Merijntje in Filmland Met het laatste portret van A. M. de Jong Harold Venninga: Het geheim van de granieten kust Smokkelaars en avonturiers In Bretagne. F. R. Eckmar: Een linkerbeen gezocht Een oude bekende: Inspecteur Boyarski Upton Sinclair: Paniek in Wallstreet De gevolgen van een beurspaniek in New ïork Leonid Solow'ow: Uilenspiegel stoort het leest De avonturen vnn de Oosterse Tgl Uilenspiegel Keizersgracht 520, Amsterdam (Centrum) AORSS ycObiPLW T3 .WFtMSf T2 OKTVAIWRTI ZEËRABOEKEN BCTALKi 1MCEN3 CA OlI'VANGSr I 1 t» actal ex i#:r ,i f ver maand '...hju.,, JL' - t PLAATS. tl HST VLKJE VOOR VILT WVUL'CT,

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4