Ikmaaidei' A.. B.. C.. N.-HOLLANDSE PERS 1945 1235* Hef zwemverbod op hef sfrand fe Heemskerk Stalins vijf voorwaarden voor de wereldvrede ha tin Notities omgekomen Amerikaanse journalisten gevonden Deelnemers maken zich gereed voor de Ronde Tafel Conferentie 5e JAARGANG Nr. 1606 Vrijdag 5 Augustus 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mjn„ familieberich. ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau, Ridderrtraat hoek Oudearaeht Tel K M00 3971 He: onafhankelijke Amerikaan- ge tijdschrift over buitenlandse politiek „United Nations World" maakt melding van Stalins vijf voorwaarden voor de wereldvrede die vorig jaar door Gromyko zou den zijn medegedeeld aan ..een der groots-e Amerikaanse zaken lieden, die tevens een leidende functie heeft ln de Republikeinse partij". De door de plaa svervangende Sovjetrussische minis'er van bui tenlandse zaken Gromyko meege 1 Een verdrag tussen de ver. s'a en en de sovje'-unie. waarin de te Jalta en Potsdam aanvaar de verplich'lngen van beide lan den in vas*e vorm worden gego ten. 2. Eenstemmigheid onder de vier mogendheden over alle Duit se kwesties. 3 Een edelmoedige houding der wes'elijken be rellende her- se! betalingen aan de sovjet-unie. 4 Onmiddellijke staking van een Engels-Amerikaanse seun aan de ..subversieve fascis'ische en hitleriaanse elementen", en 5 Afschaffing van alle discrl- m'nerende handelspractijken. De genoemde zakenman zou bij het eerste pun' de opmerking hebben geplaatst, dat S'alln als „realis* voor alles" dit verdrag s'rlc' bilateraal wil met uitslui ting van Engeland en de Westeu ropese landen als „te verwaarlo zen hoeveelheden". Met be'rekking tot punt 2 no- RIJST EN KOFFIE BLIJVEN OP DE BON De regering heeft overwogen, of de rantsoenering van rijst en kof fie reeds thans beëindigd zou kun nen worden Naar het ministerie va nlandbouw visserij en voedsel voorziening meedeelt, is daarbij ge bleken, dat de deviezensttuatle met betrekking tot beide importartike len onvoldoende mogelijkheden b'edt, de voorziening van koffie en rijst bij vriie consumptie op bevre digende wijze te verzekeren Rijst we»dt bovendien nog steeds vol gens internationaal" verdelingssy steem gerantsoeneerd, zodat Ne derland afhankelijk blijft van de ■toewijzingen, temeer omdat lan den, waar rijst het hoofdvoedsel Is. voorgaan bij de internationale ver deling van de beschikbare rijsit Rijst en koffie blijven derhalve ge rantsoeneerd Gezinshereniging per K.L.M. wordt hervat Naar wij vernemen zullen de wekelijkse KLM vluchten naar en van Batavia in het kader der gezinshereniging met -ln gang van 15 Augustus a s worden hervat Zij worden uit gevoerd onder auspiciën van het ministerie van overzeese gebiedsdelen De route, die de voor dit doel te gebruiken ma chines zullen volgen, loopt via Rome Cairo, Basra. Karachi, Calcutta. Bangkok. Medan naar Batavia De vliegtuigen zullen moeders en kinderen naar en van Indonesië vervoe ren Het vertrek van Schiphol Is bepaald op Maandagen, van Kemajoran op Dinsdagen teerde hij. dat Stalln op dit punt nooit zal toegeven, omdat hij van mening ls, dat een hers-el van Duitsland onder eenzijdige wes telijke of oos'elijke protectie on vermijdelijk tot een wereldoorlog zal lelden. S:alin zou volgens een derde aantekening de kwes'ie der her stelbetalingen beschouwen als „'n teken van Westelijke erkenning van de verschhrikkelijke aderla ting, die de Sovjet-Unie in de 2de wereldoorlog heeft ondergaan. Je moet maar durven De redacteur van een Apel- doorns weekblad vertelt in een van zijn nummers zijn volgende recente belevenis: Een keurig geklede dame stapte met hem een autobus binnen en vroeg de conductrice in gebroken Duits om een re tourtje. Zij wenste 87 cent te betalen, omdat ze de verschul digde 90 cent niet op zak had en haar tientje niet wilde wis selen om geen overvolle beurs te krijgen. De conductrice hield vol, dat zij 90 cent moest betalen en zij het tientje zo goed mogelijk wilde wisselen. De reizigster snauwde, dat de conductrice enkele jaren gele den „toen wij hier de baas wa ren" wel gewilliger zou zijn geweest. De conductrice meende te moeten opmerken, dat de vijf Duitse bezettingsparen ons volk wel gebogen, maar niet gebro ken hadden. De Duitse: „Wij hadden hier een jaar langer moeten blijven, dan was het met jullie allemaal gedaan geweest". De conductrice: „Bij de vol gende halte gaat U even vlug de bus uit als de Duitsers in 1945 over onze grens vlucht ten". De Duitse: „Ik zal me bij de directie beklagen". Een passagier, die zich niet langer beheersen kon, vloog op de Duitse toe, die zich hierop ijlings uit de juist stilstaande bus repte. Vandaag viert Prinses Irene haar 10e verjaardag TOESLAG BRANDSTOF VOOR GROTE GEZINNEN Het centraal distributiekantoor deelt mede. dat gezinnen, die uit 8 of meer personen bestaan voor de verkrijging van een toeslag aan brandstoffen In aanmerking ko men De betrokkenen dienen zich op een door de plaatselijke distributie diensten nader te bepalen tijdstip met de distributiestamkaarten van alle gezinsleden te wenden tot de genoemde diensten Na de ramp van de „Franeker" AMSTERDAM 4 Augustus Naar het A N P uit zeer be trouwbare bron verneemt is een groot aantal notitieboeken van de bij de ramp met de „Franeker" omgekomen Ameri kaanse journalisten gevonden Deze aantekenboeken zijn vrij wel onbeschadigd geborgen uit de bagage van de journalisten die slechts ten dele is gehaven d Enige van deze notitieboeken zijn zeer lijvig Onder meer ls een groot aantal aantekenin gen gevonden van Burton Heath, van wie reeds een aantal artikelen, die hij voor zijn dood naar Amerika zond zijn ge publiceerd Verscheidene der notities zijn met ball-poit pen houders geschreven en zijn volkomen lees'/aar De boeken zijn niet door brand beschadigd, doch door de regen slechts enigszins verweekt Uit zeer betrouwbare bron ver neemt het ANP voorts, dat in de gevonden notities opinies der Jour nalisten worden gegeven over voor aanstaande autoriteiten in Indo nesië, alsmede inzichten over de situatie in Indonesië ln het alge meen In aansluiting hierop verneemt het ANP nog: De bezittingen van de Ameri kaanse journalisten waren door plaatselijke autoriteiten van India gescheiden van die der omgeko men niet-Amerikaanse inzittenden van de Franeker BU de stukken, die aan de Ame rikanen toebehoorden bevonden zich de notitieboeken De Amerikaanse consulaire auto riteiten ln Bombay hebben de be De heren van Royen. sultan Ha mld, Blom, Gleben, van Schelle en de secretaris-generaal van de re publikeinse delegatie Prlnggodlg- do zijn met de „Curacao" naar Den Haag afgereisd. Van heden af zullen vrijwel da gelijks deelnemers aan de. Ronde Tafel conferentie verrekken, naar schatting in totaal 139. A.s. Za'erdag vertrekt Moh. Hatta, die enige dagen te Nieuw Delhi zal vertoeven. De heer Crltchley is naar Lon- In de vergadering van de ge meenteraad van Heemskerk is ter sprake gekomen het ge ruchtmakende verbod tot zwemmen en zonnebaden op het strand van deze gemeente. Een van de twee voor de P. v. d A. zitting hebbende raadsleden, de heer R. W. A. Muijen, heeft een motie ingediend, waarin hij zijn mede-raadsleden voorstelde hun afkeuring uit te spreken over de gedragslijn, die B. en W. in deze hebben gevolgd. Deze motie is met op twee na algemene stem men verworpen. Slechts de heer Muijen en zijn fractiegenoot stemden voor. De overige leden, allen katholiek, waren er tegen. De burgemeester, de heer H. Nielen, heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt er met de meeste nadruk op te wijzen, dat „al het geschrijf in de kranten en week bladen berust op wanbegrip." Er mag aan het strand van Heems kerk wel gezwommen worden. De gewraakte bepaling heeft be trekking op 300 meter strand, die eerst onlangs zijn gepacht. Op een ander gedeelte, dat wordt eëxploi- teerd door een maatschappij, het Noorderbad geheten, mag wel de gelijk gezwommen en gebaad worden. Het stuk strand, dat on langs gepacht werd, zal bestemd worden voor diegenen die geen behoefte aan dit strandvermaak hebben. Ook voor deze categorie moet er gelegenheid zijn zich aan het strand op te houden, aldus de burgemeester. Bovendien deelde de heer Nielen mede, dat het plaatsen van de borden met de al- lerwege aangevallen verbodsbepa lingen, in feite niets anders is dan het bekendmaken van een politie verordening, die 24 Juli 1946 door de Raad is goedgekeurd. Hierin is vastgelegd, dat het verboden is in de gemeente Heemskerk te zwem men, met uitzondering van die plaatsen die daartoe door B en W. bestemd ztfn. B. en W. hebben Een Picasso, ter waarde van fres 500.000 is in een museum te Gre- noble uit de lijst gesneden en meegenomen. dus niets zelfstandig verboden. Er is slechts sprake van het niet op heffen van deze clausule. De heer Muijen bedoelde met zijn motie alleen af te keuren, de z.i. onvolledige wijze, waarop B. en W. in de raadsvergadering, waarin tot pachten van de 300 me ter strand werd besloten, het des betreffende voorstel hebben toe gelicht, temeer omdat hij destijds hierover enige vragen had gesteld die toen niet geheel zijn beantf woord. (Wij betwijfelen of dit verslag, verstrekt door het ANP, geheel juist is. Al het water dat ln de zee langs Heemskerk spoelt, wast na-| melijk niet weg, dat het in die gemeente verboden is te zwemmen anders dan tegen betaling op de verpachte gedeelten. Een vrij strandgedeelte ls er beslist nl e den vertrokken, vanwaar hij zich naar Den Haag zal begeven. In een speciaal interview met „Merdeka" heeft de heer van Royen o.a. gezegd, dat de resul taten der besprekingen van de laatste 3.5 maand zullen worden g^aardeerd naar de wijze, waar xjffoae order tot het staken der vij 'andelijkheden zal worden uitge voerd. Hij noemde president Su- karno „a very charming persona- lity" en Moh. Hatta een groot staatsman met een ver-ziende blik. aldus ..Merdeka". Het Zuid-Koreaanse leger heeft medegedeeld, dat meer dan vier duizend Noord Koreaanse man schappen de C8ste breedtegraad de scheidslijn tussen Noord en Zuld-Korea zijn overgetrok ken op het schiereiland Ongjin. BUS IN RAVIJN GESTORT Achttien personen zijn om het leven gekomen en 25 gewond, door dat een bus bij de afdaling van de Tlzi nTest pas nabij Marrakes (Marokko) in een ravijn van onge veer 150 meter diepte stortte Er bevinden zich twee Europeanen onder de gewonden Een reddings ploeg begaf zich ijlings naar de plaats van het ongeluk HIJ WANBOFTE De Hengeloër H. zag tijdens z"n werkzaamheden in de open lucht kans om te ontsnappen uit het huls van bewaring te Almelo. Zijn vrouw vond het echter een domme streek, want toen zij van de verrassing over zijn plotselinge thuiskomst was bekomen, bracht ze hem naar het politiebureau terug. LEGEROEFENINGEN OP DE VELUWE. Op de Veluwe worden voor de eerste maal legeroefeningen ge houden in groter verband dan tot nu toe mogelijk was. De s:rijd gaat tussen de „rode" en de „blauwe" partij. Een een heid van het eskadron pantserwagens van de „rode" partij be vindt zich in de omgeving van Elspeer en probeert, zwaar geca moufleerd en onder dekking van de beboste omgeving in de rich ting van hei „front" op te rukken. ztttingen der journalisten, inclusief de notitieboeken onder hun beheer genomen De persoonlijke beztiingen van de Amerikaanse journalisten zijn gelijk met de urnen, waarin zich de as dgr omgekomenen bevond, naar Amerika overgebracht De notitieboeken zijn toen ech ter in Bombay achter gebleven De zegslieden van het A N P konden niet mededelen, wat uiteln delijk met de notitieboeken ls ge schied De Scripps Howard News Paper Alliance in Washington deelt mede, dat zij tot op heden nog geen enkel stuk heeft ontvan gen van welke instantie ook het welk in of bij het wrak van de Franeker is aangetroffen en toebe hoorde aan een van haar corres pondenten William Newton en Bur ton Heath Wel heeft het State De parement in Washingon het Schripps Howard Concern er van verwittigd, dat „een pakje binnen kort tegemoet gezien kan worden" Wat dit pakje bevat weet men niet In elk geval was men op de redac tie geheel onkundig over de vondst van bescheiden, in het bijzonr^r van aantekenboeken van haar uit gezonden correspondenten Neemt thans reeds Uw kolenrantsoen af Het minis'erle van Economi sche Zaken dringt er nogmaals op aan, da: het publiek reeeds thans voor huisbrand beschikbare deel van het kolenrantsoen van de brandstoffenhandel afneemt. Gebeurt dit niet dan bes'aat de mogelijkheid, dat belangrijke hans voor huisbrand beschikbare hoeveelheden naar de Industrie zullen afvloeien, waardoor gedu rende de win:ermaanden moeilijk heden bij de huisbrandvoorzie ning zullen optreden. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat wederom aanvra gen ter verkrijging van brandstof fen voor kamerbewoners kunnen worden Ingediend Op nader door de plaatselijke distributiediensten te bepalen dagen, dienen de aan vraagformulieren hiertoe door de kamerverhuurders bij deze diens ten te worden afgehaald Kanaalzwemstertje getaxeerd op 100.000 dollar Filmmaatschappij verzekert beeldschoon schoolmeisje De Amerikanen komen weer eens met een nieuwe stunt. Dit maal geldi het Shirley May. het 16-jarige, volgens deskundigen, beeldschone schoolmeisje, dat on langs in Calals is gearriveerd met een i posante collectie bad pakken, zulks in verband met 'n aans:aande poging om Het Ka naal over te zwemmen. Daarbij blijken aanzienlijke belangen op het spel te staan. Een producer uit Hollywood die Small heet. maar verbonden is aan een heel grote maatschappij, heeft name lijk bekend gemaakt, da; hij bij Lloyds Shirley's „face, figure and fu:ure" (gelaat, lichaam en toe komst) verzekeren zal voor loo.ooo dollar. De kans bes:aat immers dat de physieke en ner veuze spanning, samen met de zil te wind en het zoute water niet zonder uitwerking blijven op „fa ce en figure" van Shirley, wat weer schadelijk zou zijn voor haar „fu:ure" als film- en radioster, en ook voor de Maa schappij die ach ter haar staat. Vandaar die ver zekering bij Lloyds. Loopt alles goed af, dan keert Shirley naar Amerika terug om zich overal per soonlijk te laten bewonderen en haar film e.. radio verplichtingen na te komen. Als straks nu blijkt, dat Shir ley inderdaad goed kan zwemmen komt de sport ook misschien nog tot haar recht. Misschien waarde lezer, hebt ge U verwaardigd om het hoofdarti kel „Remmend Parlement" te le zen, waarin we de moed hadden om de vraag te stellen of het Par lement nog wel de politieke wil van het Nederlandse volk veregen woordigde Het is o.a. ook gelezen door onze collega van De Nieuwe Langedijker courant. Die ls er van geschrokken. Zo erg zelfs dar hij Tsjecho Slowakije er bij haal* en ons verwij dat we door een com munistische koker toeteren. Hoe wel we ook nog wel een en ander hebben gehoord over muziek, is het ons tot dusverre niet geheel duidelijk, hoe men met een koker kan toeteren. Maar dit -erzijde. De zaak ls e ernstig om er een gein tje van te maken. Dat wil zeggen: de zaak van het Remmend Parle ment. Nie* de poging om mij een communistisch pakje aan -e 'rek ken. Niet dat ik dat overigens erg zou vinden, want van communis tische zijde word ik er soms van beschuldigd er Hearst-pers manie ren op na te houden. Doen zich de dingen soms veranderd voor. al naar de wand waarin ze wedpr blinken! Waarde collega, laica we samen he; a.b.c. eens gaan beoefenen, 'n Beetje leren lezen. Ik heb gewaar schuwd voor het gevaar van ver- s arde politieke verhoudingen. Wilt ge dat soms ontkennen? Het Nederlandse volk, om een voor beeld e noemen, wil onze jongens zo snel mogelijk uit Indonesië 'e- rug. Tenminste in overgrote meet derheid. Het heeft de gelegenheid gehad, zich daarover bij de laa - ste gemeenteraadsverkiezingen uit te spreken. Heeft het dit gedaan Jammer genoeg niet. Integendeel Aan de uitslag van deze verklezin gen zou men zeggen, dat het volk het tegendeel wenste Dat is zo maar een voorbeeld. Ik zou er meer kunnen aanhalen. En wanneer ik daarop wijs en er voor waarschuw, omdat hierin een gevaar schuilt voor de demo- cra'le, flees o.a. prof. Bongers Pro blemen der democratie), weet ge niet anders te doen, dan de grote boeman voor de dag "e halen en er mee te gaan zwaaien. Het a.b.c. is al niet gemakkelijk het lezen ls nog moeilijker. Of ls het misschien zo, da' ge op een verkeerde manier hebt willen le zen? Dat kunnen we moeilijk ge loven. omdat ge ln de aanhef van uw artikel zelf hebt getuigd, dat ons volk minder waardering heeft voor het Parlement. En nu zijn we. het a.b.c. doorworselende. toch in het zelfde schuitje geko men. Daar gaat het om. En laten we ons nu eens verdiepen ln de oorzaken. Zou het soms mogelijk zijn, dat die mindere waardering voortspruit uit het feit, dat het werk In het Parlement niet meer weergeeft, wat het volk innerlijk wel zou willen? Is het politieke spel dat soms wordt bedreven, be vorderlijk voor de waardering van het Parlemen Is het wel eens niet noodzakelijk om op dit ver keerds de vinger te leggen? Ik waag het er op. Zelfs al loop ik de kans om voor een aanhanger der dictatuur te worden uitgemaakt, VUInt als we nu nog even verder samen lezen, waarde tegenschrij- ver, de dictatuur heeft slechts mogelijkheden, als de democra ie zich zelve vermoordt. En daar is ze. gezien de politieke constellatie in ons land, soms na aan toe. En tegen die politieke zelfmoord, tegen die verlaging van de demo cratie verzetten wij ons nu eens met alle kracht die ln ons is. Juis omdat we een afkeer hebben van elke dictatuur. Maar om dat te begrijpen moet ge het hele a.b. c. doorgeworsteld hebben. Inmiddels met welwillende ge voelens, Uw v. Z. Boerenknecht wist wel raad met wild zwijn Bij Helvoirt in de Drumense "dul nen werd een kudde van 20 wilde zwijnen ontdekt Kort geleden had men in deze buurt een uitgebreide jacht op de ze dieren georganiseerd, die ech ter geen succes had De omwonende boeren zetten di reet de Jacht op de zwijnen in met he tresultaat dat er drie gedood werden, een groot exemplaar en twee kleinere Een van deze laatste twee werd niet geschoten, doch door een boe renknech gegrepen en gewured weerbericht Van het westen uit langzaam toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen In het oos ten va nhet land echter nog gedu rende een groot deel van de dag droog weer Matige, later langs de kust nu en dan krachtige wind uit zuidelijke richtingen

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1