KAPPIE „VERZEKERING DEKT DE SCHADE" Abonneert U op dit blad De inenting tegen mond- en klauwzeer Bijna volmaakte enting voorkwam rampjaar in 1949 ^tijnheer de Burgemeester.... (LANG NIET MEER...) door H.LM. VAN HEIJNSBERGEN Brandweer - instructeur 4 b er een fabrieksgebouw verbrandt en ge leest in de krant aan het slot van het ver slag: „Verzekering dekt de schade", dan denkt de leaer: mooi, dat is dus voor elkaar. Maar meestal is het helemaal niet voor elkaar. Bovendien, of de assuradeu ren dat nu betalen of de eige naar, het bedrag van de verlo ren gegane gebouwen, goede ren en machines is wég en aan nationaal bezit zijn we dat door deze brand armer geworden. Maar nu die schadevergoe ding. Daar komt zo ontzettend veel bij kijken, er zijn zoveel vieren en yijven waarvan buitenstaanders geen begrip hebben, dat het, yooral in de tegenwoordige tijd, schier niet mogelijk is, dat de fabrikant—eigenaar er zonder kleerscheuren afkomt. En dit geldt eigenlijk voor een ieder, die brand schade van enig belang heeft. Bovendien brengt een grote (fa brieksbrand zeer dikwijls kosten jnee, die gewoonlijk niet door ver- Sekering zijn te dekken, zoals daar kijn: 1. Het zetten van een schutting om een open brandterrein, waartoe men volgens politie verordening kan worden ver plicht; 2. het huren van een tijdelijke noodruimte (zo men die al krijgen kan), geschikt voor op slag van nieuw aan te schaf fen goederen en machines; I. het huren van een noodge bouw voor tijdelijke fabricage of voor verpakkingsdoelein den; 4. het tot die arbeid geschikt maken van die ruimten over eenkomstig de voorschriften van de arbeidsorganen; 0. het er heen voeren en aan leggen van drijfkrachtbron- nen. verlichting, verwarmings installaties, water- en gaslei ding, zomede het inrichten van closets en wasgelegenheid, misschien ook van schaftloka len, want evengoed moet men voldoen aan de geldende voorschriften; 0. het verhuizen en transporte ren van uit de brand te voor schijn gebrachte en nog bruik bare machines en goederen, dia ook straks weer naar de nieuwe fabriek terug moeten worden getransporteerd; het sluiten van een nieuwe verzekering van die noodge bouwen, goederen, machines enz., want de lopende verze kering is door de brand ge ëindigd; 8.. het uitbetalen van loon aan werknemers, voor wie men misschien voorlopig geen em plooi heeft en welke mensen men zo maar niet op staande voet kan ontslaan. (Hiertegen zijn sommige firma's verze kerd); 9. Het vrijmaken van het terrein van de brand voor nieuw bouw, nadat men met de ver zekering tot overeenstemming is gekomen; 10.. De schade van de bedrijfsstil- stand en de derving der win sten. (Ook hiertegen is verze keren in zwang, maar lang niet iedereen is bij machte ?aar £ebruik va" ie maken); 11. het maken van reizen (zo dat nodig is) naar het buitenland voor de aanschaffing van nieuwe machines, enz. 12, de vrachtkosten van die ma chines van elders naar de Rumoerige lading De „Schledijk" van de Holland- Amerika-lijn, die onlangs ln New York arriveerde, heeft, nog nim mer zoveel last gehad met haar passagiers als gedurende de laatste tocht-. Verscheidene van hen sprongen ln volle zee en trachtten zwemmend de kust te bereiken. Het gebeurde zelfs, dat een vrouwelijke passagier zo „tlj- gerlijk" werd omhelsd door een van de anderen, dat. twee man nen er aan te pas moesten ko men om haar te bevrijden. Deze en talrijke andere Incidenten wer den echter niet door menselijke passagiers van de „Schledijk" ver oorzaakt, maar door ongeveer 1.000 zeldzame dieren uit het Verre Oosten, bestemd voor een Amerikaanse firma t« New York. Op de „passagierslijst" stonden o.m. een achthonderdtal apen. merendeeb uit Java, twee lui paarden. 27 pythons en 30 co bra's. EEN BRAND is vandaag de dag meer dan ooit een ramp. (9. het aanstellen van taxateurs en het honoreren van verdere kosten, die met deze taxaties en vaak hertaxaties gepaard gaan; 14. het maken van reclame en extra reiskosten om straks het verloren gegane debiet te her winnen. Daarbij komen dikwijls nog na- bluskosten, die niiet voor rekening zijn van de gemeente of van de assurantie. Soms ook gedurende lange tyd bewakingskosten van de gedeeltelijk uitgebrande gebou wen, waarin zich nog waardevolle goederen of machines bevinden en die blijven liggèn zolang met he ren assuradeuren geen overeen stemming is bereikt. Laten we allen gezamenlijk ons best doen brand te voorkomen. Een zeer groot deel der branden moet worden toegeschreven aan onvoorzichtigheid en door het spe len met lucifers door kinderen. Drie weken geleden was ik er bij ln Amsterdam, dat er drie lood sen verbrandden. De buren had den jongens zien weghollen. Een politiebrigadier ondervroeg hen en ik hoorde het aan: „En waar hadden julli-e die lucifers vandaan?" „Uit moeders tas," zei de deugniet. „Ja", zei de politieman, „al die vrouwen roken maar en ze hebben allemaal maar lucifers in de tas. Als de jongens ze voorheen by de comforen vandaan haalden dan werd dat meestal snel ontdekt, maar nu?" Weest voorzichtig en waakzaam. Brand is nu voor alle eigenaren een ramp. „Verzekering dekt de schade" is er bijna niet meer bij. En wat de kleinere bedrijven, boerderijen en woonhuizen be treft, bij iedere brand hoor je de blaagzang: „Ik ben veel te laag verzekerd." Hap voor twee kwartjes Holysloot De losse -arbeider, die deze week een van onze veehouders hielp het laatste hooi binnen te halen, voelde zo tegen etenstijd, dat zijn maag weer best een hapje eten zou kunnen verdragen. Gelukkig maakte ook de boer aanstalten de middagpot op te zoeken. Toen het laatste voer hooi zijn plaats had gevonden op de geurende berg, trok men naar de hoeve. Daar hoorde de losse arbei der, dat hij wel een hapje mocht mee eten, indien hij er twee kwartjes voor wilde be talen. Er was geen speld tussen te krijgen. De mede-oogster at aan tafel mee. Tegen betaling van tien stuivers. De enting tegen mond- en klauwzeer wordt uitgevoerd met het zogenaamde mond- en klauw zeer vaccin, dat ls een verzwak te mond- en klauwzeer-en'stof. Door de runderen (ook schapen, varkens v.n gel ten) met een be paalde heveelheld van dit vaccin in te spuiten, proberen wij deze dieren in zeer lichte graad mond en klauwzeer te bezorgen en wel in zo lichte mate, dat het gezon de lichaam daarop afdoende rea geert en de dieren niet zichtbaar ziek worden, maar wel een zekere weerstand (immuniteit) verwer ven tegen een eventueel latere be smet'ing met mond en klauwzeer- smetstof ln de vrije natuur, op de markt. ln de s'al of waar dan* ook. Wij dienen daarbij rekening te houden met het feit, dat de weerstand of immuni'elt pas 14 dagen na de enting op volle sterk te werkt. Om die reden is het ook niet raadzaam om af te wachten tot men mond en klauwzeer on der zijn vee heeft en dan pas toe laten enten. Want als zo'n mond-1 en klauwzeeruitbraak eens wat stormachtig verloopt, kan het best gebeuren, dat er in die 14 dagen na de dag van enten nog meerdere ziektegevallen op'reden omdat de door de en'ing opge wekte immuniteit nog niet volle dig is. In he' algemeen Is het zo, dat runderen, geënt met mond- en klauwzeer-vaccin, practisch ge sproken minstens zeven maanden onvatbaar zijn geworden voor mond- en klauwzeer. Zijn er dan geen ui zonderingen Inderdaad, deze zijn er. Was het nu maar zo, dat er één bepaalde onveranderlijke mond en klauwzeerverwekker was. dan zou het niet zo moeilijk zijn. Maar wij kennen meerdere stammen van de mond- en klauwzeersmet- stof en de verschillende stammen geven ook verschillende ver schijnselen. Zij komen soms af zonderlijk, soms gelijktijdig voor en in eenzelfde seizoen kan dit va rlëren. En nu voelt U de moeilijk heid wel al, want onze entstof, 't mond- en klauwzeervaccin, dient daar op af gestold te zijn. Hebben V— «Mik met de A-s am te maken, dan moet er in de ent stof ook naar verhouding veel van de A-stam verwerkt worden. Komt plotseling de O-stam meer naar voren, dan dient het SVOI (Staats Veeartsenijkundig Onder zoekings Instituut) te Amsterdam daar rekening mee te houden en de O-stam te vermeerderen in *t te bereiden mond- en klauwzeer vaccin. Bovendien moet men altijd be denken, dat men met levend ma teriaal werkt en dan .is 2x2 in- plaats van 4 zoals ln de wiskunde wel eens 5 en ook wel eens 3. Het werken met levend matoriaal maakt het allemaal zoveel moei lijker. Wanneer er na het enten tegen mond- en klauwzeer bij de be- Dieven stalen vuilnis De pakken en kisten goederen, die bij het magazijn van een tex tielfirma in de Venlose binnen stad door besteldiensten werden afgeleverd en soms uren voor de deur bleven staan alvorens e worden opgeborgen, hadden de aandacht van enige dieven op zich gevestigd. Zij zagen een kans en beslo'en dezer dagen toe :e slaan. Naar is gebleken heeft 'n tweetal mannen me: een hand wagen kans gezien ln de namid dag enkele grote pakken weg to nemen. De diefstal werd eers: de volgende morgen ontdekt toen manen van de vuilnis-ophaal dienst in he: magazijn infor meerden of er niets was mee te geven, zoals dagelijks het gebruik was. Op het an:woord. dat men bij ui zondering het afval niet ln de emmers had gedaan maar net handelde runderen helemaal geen zichtbare reacie optreedt, vindt men dat aan het SVOI prach ig en de veehouders vinden dit ge woon. omda: het eigenlijk bijna altijd zo is. Treden er na het en ten lichte verschijnselen van mond en klauwzeer op (en de ver schijnselen beperken zich als re gel to: enkele blaren in de mond en op de tepels) dan zeg: men aan het SVOI dat dit heel nor maal is en dat is inderdaad ook zo. maar de veehouder vind: het niet normaal en klaagt er over bij zijn dierenarts. Er komen dus en da; is weten schappelijk volkomen begrijpelijk en verklaarbaar, wel eens afwij kingen voor. afwijkingen welke teleurstellend zijn voor de be'rok ken veehouder. Zo mochten wij enkele weken geleden een brief ontvangen van de veehouder Sloo:haak, die ons „op de vingers tikte" naar aan leiding van het feit, dat wij de veehouders in kran:enberichten hadden opgewek'. toch vooral hun vee voorbehoedend te laten Inspuiten regen mond- en klauw zeer. Bij Sloothaak brak er ongeveer 3 weken na he' enten bij de ge ënte koeien mond- en klauwzeer uit (niet aan de klauwen). Door het SVOI is een uitvoerig onder zoek Inges'eld en men bleek in dit geval met de O-s'am te ma ken te hebben, torwijl de O-stam voordien in lang nie: zo hevige mate voor was gekomen. Natuur lijk heeft men toen de entstof ook weer meer op de O-stam af gesteld. Uit dit geval blijk: ook wel. hoe uitorst belangrijk of het voor he' SVOI Is om tijdig me: „verrassin gen" als bij Sloo'haak. jn kennis te worden gesteld. Er zijn in ons land nog enkele van deze gevallen bekend, maar het zijn ui-zonderingen en deze uitzonderingen doen nie's af aan de onschatbare waarde van de enting tegen mond- en klauwzeer. Millioenen zijn er bespaard door tijdige en'ing. Was deze bijna volmaakte en ting er niet geweest, dan zou '49 een rampjaar zijn geworden voor onze veehouders. Daar zal toch wel niemand aan twijfelen. D. REMPT, Dlr. Prov. Gezondh.d. v. Dieren jes had verpak: en langs de straat had neergezet, volgde de on knoping: de dieven hadden vuilnis gestolen... ZATERDAG 6 AUG. na 12 nur —HILVERSUM I 301 m. 12.00 Zangrec.; 13.00 S:rijdkr.; 13.30 De Zevenklapper; 14.10 Omroepork.; 15.00 Strijkkwartet16.10 Harmo- niemuziek; 17.00 Jeugdui z.; 18.00 gramofoonpiaten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.20 Lichtbaken: 21.00 Zomersproeten; 22.00 Metropole- orkes.; 22.30 Wij luiden de Zon dag ln; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II 415 m. 12.00 Orkest Malando; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkes; Jan Vogel; 14.00 Ka merkoor, 14.20 Harmoniemuziek; 15.00 Fries programma; 15.25 Con eert; 16.15 Tophits; 17.00 Gramo- foonpla en; 17.30 Rijpere jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Populaire liedjes en melodietjes; 19.00 Ar:, staalkaart; 20.00 Nieuws; 20-15 S rauss-festival; 22.45 Hoorspel 23.00 Nieuws. PROGRAMMA 3 12.00 Dans- orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 gramo foonplaten; 15.00 Zang; 16.00 Verz. progr.; 17.00 Batavia; 18.15 Harmonie orch.; 19.U0 Nieuws; 20.00 Salzburger fes spiéle; 22.00 Nieuws; 22.15 Verz. progr.; 23.00 Nws. PROGRAMMA 4 12.30 Kwar tel; 13.00 Nws; 13.10 Gev. progr.; 14.30 BBC-or^est; 16.00 Varieté- orkest; 17.10 Orkes: Valeni'.18.00 voor de sold.; 19.10 Jazz; 19.30 Symph. conc.; 22.00 Nws; 22.15 Or kesten spelen. ZONDAG 7 AUGUSTUS 1949 HILVERSUM I 301 m 8.00 Nws 8.30 Hoogmis; 10.00 Kerkdienst; 12.00 gr.pl., 1240 en 13.20 Amuse- men sork.; 13.00 Nws; 14.00 Kamer muz.; 15.10 Bach-cantates; 16.10 Sport; 16.25 Vespers; 17.00 Kerk dienst; 19.00 gr.pl.; 19.30 Nws; 20.12 Symph. ork. 20.30 Salzburger Fes.- spiele; 22.00 Hoorspel; 23.00 Nws. HILVERSUM II 415 m. 8.00 Nws; 8.40 Orgel; 9.15 Verz.progr 10.00 Mees:er-trio; 10.50 Jonge File refluiters; 11.15 Cabaret; 12.00 Fan fare-orkes.; 13.00 Nws; 13.20 Strijk orkest; 14.00 Boekbespr.; 14.30 Concert; 16.35 Sport; 18.00 Nws; 18.30 Studiodiens 19.30 voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.15 Harmonie muziek; 20.45 Hoorspel; 21.50 ca baret; 23.00 Nws. PROGRAMMA 3 8.00 en 9.00 Nws en gr.pl.; 10.00 Casinoprogr.; 11.00 gr.pl.; 1200 VI. liederen; 13.00 Nws.; 14.00 Opera; 16.00 gr- pl.; 17.00 Batavia: 18.00 Hi gang 1949: 19.00 Nws; 20.00 Omroepork. 20.45 Salonorkest; 22.00 Nws; 22.15 Orgel; 23.56 Nws. PRGRAMMA 4 8.00 Orkest; 9 00 Nws: 9 10 Orgel: 9.30 Muslc in the air; 10.30 Ork. Ambrose; 12.00 Ork. Sydney Torch; 130 0 Ver volgprogr.14.15 Filmmuz. 15.30 gr.pl.; 16.30 Verz.progr.: 17.30 v. d. sold.: 18.00 Jazz; 18.30 BBC- orkest; 19.30 Orkest Billy Ternent 20.30 Comm. slnging; 21.00 gr, pl. 22.00 Nws; 23.00 Nws. en hel Apeneiland 26. Zo, als beer vermomd, ging hij verder. Het was nu nog veel moeilijker dan daarnet, om door de wildernis heen te komen en Kappie kreeg het in zijn dikke vacht zo warm da', hij zich bijna geen raad wist. „a, een mens moet er wat voor over hebben om een ander te helpen" bromde hij zachjes. „maar ik wou dat we dit verwenste eiland nooit gezien hadden". Ondertussen waren er twee mons'ers ook weer verder gegaan opnieuw op het geluid af. Steeds dichter naderden de apen en Kappie elkaar maar omdat de berenhuid helemaal over Kappie's hoofd zat, kon hij ook niets ho ren of opmerken van de mons ters die voortdurend dichterbij' kwamen. Slechto een paar me* er scheidden hen nog van elkaar en als he: bos niet zo dicht geweest was. hadden ze elkaar allang moeten 2ien. Maar dat kon nu niet, en zo liepen ze regelrecht op elkaar toe. door N. 1. P SMITH Harry zit zich als de herstellende burgemeester Poortmans in de mooie villa te Harrelaar zwaar te vervelen. Hij bladert wat. in het plaatselijke telefoongidsje. Hij ziet daar in staan: Gemeentesecretarie tel. 3. Het staat er zo tartend als wil het zeggen: „vraag me eens aan als je durft! Resoluut nam Harry de hoorn van de haak! „Nummer 3 alstublief, juf frouw", en onmiddellijk daarop, toen een jongste-bediendestem zich aan- m-'dde: „Is meneer Zilver daar?.,., g ik hem even?" ry besefte dat hij een gewaagd st uithaalde da hij het nood lot tartte„De heer Zilver?".... „Daar spreekt u meel" „Met Poortmansik ben thuis —I komen", liet Harry onmiddellijk vol gen, „ik wou u bedanken, voor het vriendelijk schrijven..... voor de wijze waarop u mij op de hoogte hebt ge steld van de lopende zaken" De heer Zilver gevoelde zich blijk baar zeer vereerd, dat hij van de an ders zo lastige, ongemakkelijke burge meester 'n complimentje kreeg. Hij had het steeds beter gevonden, de heer Poortmans te schrijven dan dat hij hem mondeling van de gang van za ken op de hoogte hield- Nu, door de te lefoon, scheen de baas warempel enig werk van hem op prijs te stel lenDe heer Zilver wist niet goed wat hem overkwam en hij besloot da delijk de doorslag van zijn brief aan de heer Poortmans noe eens na t-> le zen. Hij sprak bepaald vrïend9!ï;,-, Nu oppassen, dat hij de goede stem ming niet bedierf, door een onvoor zichtig antwoord te geven. Eerbiedig hoorde hij de burgemeester aan en verklaarde vervolgens, dat hij ver heugd was. dat hg naar huis mocht. „Mevrouw vertelde het mij, voor zij u ging halen. Ik heb nog getracht, enige feestelijkheid te arrangeren... ik heb dat mevrouw voorgesteld, doch die vond beter dit na te laten. En de tijd was er, eerlijk gezegd, ook wel wat kort voor", voegde de heer Zil ver er gemoedelijk aan toe... „Nee, daar had mevrouw gelijk in", antwoordde Harry. „Het zal nog wel een tijdje duren, ivoor ik weer geheel de oude ben, megeer Zilver. De dok ter adviseert, voorlopig niet te veel aan de gemeentezaken te doen. Is er nog iets bijzonders?" Even was het stil. De heer Zilver dacht na. „O ja, Deibrand van de „Nieuwsbode" heeft opgebeld.. of ik ook wist, wanneer u thuis kwam". „Waarom wou hij dat weten?" „Voor een interview", antwoordde de heer Zilver lachend. Harry begreep niet goed, wat daar nu om te lachen was en daar hij zélf ook wel ©ens opgebeld zou worden verzocht hij de heer Zilver, Leibrand te verteller., dat hij hem deze mid dag telefonisch bereiken kon. „Dan kan ik een tijd met hem afspreken". Weinig vermoedde Harry, dat hij hiermede een goede beurt maakte dat zijn voorganger aan Zilver in ge lijke omstandigheden hetzelfde ver zocht zou hebben, enkel en alleen om dat een burgemeester niet opbelt maar zich laat opbellen Met-de sleutel, die* hij uit de zie kenhuiskoffer had opgediept, maakte Harry het bureau van de burgemees ter open en juist had hij enige orde in de geweldige chaos gebracht, die ook hier, onder de grote cylinderklep hèerste, toen de telefoon ging. „Hallo"? Het was Deibrand al de actieve verslaggever van de Harrelaarse „Nieuwsbode", die aan één stuk door rateldede burgemeester geluk wenste mededeelde, dat hij z'Jn Edelachtbare dolgraag een ogenblik wenste te spreken, dat hij gehoord, had van ongeregeldheden ^rn het zo maar eens uit te drukken bij da bouw en dat hij het prettiger vond, eèrst even zijn licht op te steken bij meneer de burgemeester zei', *oor dat hij tot verdere p'ibllcaiu» .Yer gingOf meneer d ebnrgeme»-s_ ter al zijn raadsverslag had m»«- zien? Of hij wist, dat die sc&ool- bouw ook in de raadsvergadering besproken was en dat Kaveling hem verzocht had, hiervan bij de rondvraag maar geen meldng van te maken dat hij, Leibrand de burgem vanmiddag in het gieken- huis had willen bezoeken doch dat hij vernomen had, dat de bur gemeester al weeo thuis was Hassy behandelde het verzoek om onderhoud kort en zakelijk „Schikt het u morgenmiddag?" „Maar meneer de burgemeester," ratelde de gem aan de andere kant, „als heT u hetzelfde isals t niet te veel van u vergt zou lk u vanmiddag w»l bezoeken ..Goed, goed," weerde Harry de verdere woordenvloed af „Kom u dan over twee uur Dan heb ik wel een ogenblikje voor u" Nu de vetslaggever .ijn zin had verbrak hij de verbinahM? (W.idt Ttrvo*gd)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 5