f KAPPIE Droogmaking Walcheren dient als motief ^Cijnheer de Burgemeester... Nieuwe Nederlandse film Er zit aardgas in Drente's bodem Apenfam. evacueert Bird naar dc Zuidpool Dezer dagen is bij Polygoon- piofilti een begin gemaakt met de opnamen van een nieuwe Neder landse film, die de voorlopge titel draagt „De dijk is dicht" Het ge geven van deze film is gebaseerd op de overstroming de droogleg ging en de wederopbouw van Wal cheren, als symbool van het her- gtel in Nederland Het is een speelfilm «welke, te gen deze historisme achtergrond, vertelt van een jonge man die zijn vrouw verloren heeft tijdens het bombardement van Westkapelle en die ln een diepe geestelijke de pressie is geraakt De film toont vervolgens het herstel van de ma- terële schade door het water op Walcheren en parallel daarmee 't geestelijk herstel van de jonge man Op een gegeven ogenblik is Walcheren droog en de Jongeman genezen Hij is echter nog niet ln staat om zich gelijk de bevolking van Walcheren dat gedaan heeft, n'.euwe levensmoed edgen te ma ken en in de eerste Jaren na de oorlog dreigt hij opnieuw ln te tinken Hij gaat dan naar West kapelle en vindt daar nieuwe be drijvigheid en sterke levensmoed Dramatische en documentaire scè nes lelden het verhaal naar een cl'max, die gevonden wordt in het eerste concert van de Westkappel se fanfare met nieuwe instrumen ten en in de kermis onder aan de diik Het gegeven en het scenario zijn ven A Koolhaas, die behalve Moe der tjes lands en de demobilisatie film Thuis al verscheidene ande re kortere films heeft gemaakt in samenwerking met Polygoon Pro fil ti en die van deze nieuwe film ook de regie zal voeren De eerste cameraman is Piet Buis wiens werk in de filmpjes over West- ïndië s'erk de aandacht heeft ge trokken en die voor deze film 't draaiboek heeft samengesteld Verder is de film een collectief werk van de gezam°nliike tech- n'-i van Polygoon en Profil tt De buitenopnemingen geschie den op Walcheren, in de Biesbos, in Rotterdam en op Schouwen De binnenopnamen ln de Profilti stu dm te Den Haag Jp moet maar pech hebben Hr zat de 30-jarige woonwagen bewoner M G. die verdacht wordt V' n een serie Inbraken, o a ln de villa van de fabrikant D te Drumpt, niet erg mee Aanvanke lijk kon de politie geen vat od hem krijgen doch een onvoorzich tig achtergelaten 'vingerafdruk was aanleiding to- zfin arresta'te Tijdens het verhoor kwenen zo veel bezwarende feiten aan het licht, dat G overgebrach' werd naar een cel te Drumpt In de nacht van Woensdag op Donder dag vorige week zag de man kans uit deze cel te ontvluchten De 'ge meentepolitie van Tiel en de rijks politie in de omliggende gemeen ten stelden onmiddellijk alles in het. werk om de vluchteling te grij pen en inderdaad zij hadden Woensdagmorgen geluk Zij von den G namelijk slapende in een luxe auto in het woonwagenkamp nabij Tiel Ditmaal zal het hem niet zo gemakkelijk gelukken te ontsnappen CHOLERA - FPEDEM IE IN INDIA De regering van de Pakistanse provincie Sind heeft bekend ge maakt dat in de provincie en de hoofdstad van Pakistan. Karatsjï. een cholera epedemi dreigt uit te breken De bevolking wordt opge roepen om alle voorzorgsmaatre gelen tegen de ziekte te treffen De regering wijt de slechter wor dende hygiënische toestanden aan de onverwachte zware regenval van de laatste tijd die nog aan houdt Aangezen de speelscènes moeten aansluiten op de documentaire gedeelten wordt zoveel mogelijk met mensen uit de bevolking ge werkt Voor de belangrijkste rollen zijn echter beroepsacteurs en actrices geëngageerd Na een uitgebreide serie van proefopnemlngen is voor de hoofdrol, die van de Jongeman Kees Brusse gekozen Het ligt ln de bedoeling de film nog dit jaar uit te brengen LUTHERS GRAFSTEEN WORDT VERPLAATST De orginele bronzen grafsteen, welke voor het graf van Martin Luther werd gemakt zal van de St Michaelskerk te Jena, waar hij meer dan vier eeuwen opgeslagen is geweest, worden overgebracht naar Luthers graf in Wlttenberg Onleesbare brieven, die toch begrijpelijk zijn De ACEC te Charleroi, een van de grootste fabrieken van electrl sche materialen en toestellen in België, heeft een variant gevonden op het tot dusver bekende sy steem om het menselijke geluid of muziek op eenvoudige wijze weer te geven Men heeft ni een systeem uitgewerkt om via een ap paraat, dat een kwarto vel papier als het ware door een schrijfma chine haalt zodanig met magne tische poeders te bewerken, dat het de menselijke stem vrijwel feilloos opneemt De zakenman zal in de toekomst voor zijn apparaat rustig even een zakelijke mededeling aan zijn re laties kunnen doen, het ogen schijnlijk volkomen blanco vel pa pier in een enveloppe sluiten en per post versturen De ontvanger, die een dergelijke blanco brief, voorzien van een briefhoofd van zijn relataie krijgt zet het stuk pa pier in zijn ontvangstmachine en prompt klinkt de stem van de af zender door het vertrek van de ontvanger De ACEC zal waarschijnlijk reeds dit najaar met apparatuur en „briefpapier" op de markt komen 150 FILMS OP HET FESTIVAL TE EDINBURGH Ongeveer 25 landen zullen met meer dan 150 films vertegenwoor digd zijn op het derde internatio nale festival voor de documentaire film. dat van 21 Augustus tot 11 Septembr, aVs onderdeel van het festival te Edtnburgh. gehouden wordt Onder de kor'e films bevin den zich experimentele- en kleu renfilms Kankerbestrijding met cyclotron? Kan de cyclotron worden aange wend ln de strijd tegen de kan ker? Dit is de vraag, welke de Aca demie voor Geneeskunde van de Universitef van Calfornlë bij eer lang te beginnen proefnemingen zal trachten op te lossen De Academie zal een cyclotron van kleine omvang gebruiken want het gewone apparaat is zeer omslachtig en moeilijk te hante ren Degeleerden moe'en natuurlijk de cyclotron stralen zoals die van een zaklamp kunnen richten om ze op die wijze diep in de weef sels tot aan de kern van de kan ker te doen doordringen De des kundigen van de universiteit zijn September, als onderdeel van het recente ontdekking, waaruit is ge bleken dat de bij 20 millioen volt ontwikkelde x stralen'zeer diep in het dierlijk lichaam kunnen door dringen, zonder de huid of ande re weefsels aan te tasten Zoals bekend ls, heeft de Neder landse Aardolie Maatschappij 't vorige jaar bij een diepboring in de buurtschap Steenwijksmoer, even ten westen van Coevorden, aardgas aangetroffen op een diep te van ongeveer 2800 m en ondear hoge druk Aangezien de gebruik te apparatuur niet geschikt was voor verder onderzoek naar uit gestrektheid en aard van deze aan getroffen gaslaag, werd de put voorlopi gaf gesloten in afwacht'ng van zwaarder boormateriaal Dit zware materiaal wordt in de loop van het jaar verwacht en de Ned Aardolie Maatschappij zal dan na der de waarde van deze gasvondst vaststellen, o m door het maken van verdere boringen in de om geving Dit zal een omvangrijk werk zijn, dat, naar men verwacht enkele jaren in bfalag zal nemen De aanwezigheid van dit aard gas in de ondergrond van Drente heeft vanzelfsprekend sterk de aandacht getrokken en van vele zijden is da nook reeds gevraagd of verwacht mag worden dat de ze vondst van invloed zal zijn op de gasvoorzienlng van Nederland Hoewel op het ogenblik in af wachting van de door de Neder landse maatschappij te verrichten boringen hierover nog niets de finitiefs kan worden gezegd wordt in gezaghebbende kringen deze mogelijkheid niet uitgesloten ge acht Er wordt hierbij tevens de aandacht gevestigd op de moge lijkheid dat het gas samenhangt met een olievoorkomen, in welk laafste geval de ontwikkeling van zulk een olieveld van primair be lang zal zijn en alleen de dan met de oie te produceren hoeveelhe den gas ter beschikking komen, voor zover deze niet in het eigen bedrijf van node zullen zijn Palingvissers hadden slecht seizoen Het zomerseizoen voor de paling vissers op het IJsselmeer, dat thans als geëindigd kan worden beschouwd, is niet erg best ge weest Eind April, toen de kuilvls serij op paling een aanvang nam, waren de vangsten aanvankelijk behoorlijk, maar over het alge meen genomen was het resultaat ongunstig De meeste vissers heb ben in de afgelopen maanden dan ook geen noemenswaardige winsten gemaakt De vangsten wa ren gemiddeld de helft kleiner dan het vorige jaar waar nog bij kwam, dat de prijzen ook aanmer kelijk lager waren Uit het feit. dat ook dit Jaar de erlasaaltjes weinig talrijk waren, leiden de vissers af, dat men ook voor het volgende sel zoen niet al te tepge verwachtin gen behoeft te koesteren Het enl ge lichpuntje voor de IJsselmeer- vissers ls, dat de snoekbaars vang sten de laatste weken weer wat beter worden Met de KLM Skymaster, die naar New York is vertrokken zullen 326 passagiers naar de nieuwe wereld reizen Het zijn Rhesusaapjes, die per vliegtuig uit Londen op Schip hol zijn aangekomen Een vlegtuig van een Engelse luchtvaartmaatschappij had de aapjes van Indië naar Londen overgebracht In het vertrekstation Calcutta had een dierenarts voor ieder aapje een gezondheidsverkla ring ondertekend Daarna hebben zij negen dagen lang ln een mus kletvrije ruimte vertoefd zodat men er thans zeker van is dat zij geen ziekten in Amerika zullen importeren Dat de KLM aan boord zijn service ook uitstrekt tot de aapjes wordt wel bewezen door 't menu dat voor hen is opgesteld en dat als volgt luidt: 1 droog brood of beschuit; 2 vruch ten b v appels, tomaten; 3 groen voer (sla of andijvie)4 gekookte aardappelen of gekookte mals; 5 rauwe gerst of droge padi Tussen tijds kunnen bij wijze van utizon dering suikerklontjes, koekjes en beschuitjes geserveerd worden De begeleidrs wordt er bovendien op gewezen dat de aapjes gaarne drinken uit een hun voorgehou den napje of flesje Bovendien moeten de kooien van tijd tot tijd geïnspecteerd worden en de apen moeen dan tegelijk toegesproken worden Mocht het onverhoopt voorkomen dat de luchtreizigers ruzie met elkaar zouden krijgen dan dienen de kooien voor straf met zeildoek stik donker gemaakt te worden CRITIEK OP RUSSISCHE INDU STRIELEIDERS Radio Moskou heeft een hoofd artikel van de Prawda uitgezon den waarin critiek wordt ultgeoe fend op sommige Russische indu strieleiders, die niet voldoende aan dacht schenken aan het initiatief uit het volk Het blad zegt, dat tal rijke directeuren van fabrieken en indusriële deskundigen „weigeren nieuwe methodes te aanvaarden, waardoor de productie kan wor den verbeterd, maar die een wei nig inspanning hunnentwege ver gen Deze mentaliteit der voorstan ders van een rustig en onbezorgd leven ls onverenigbaar met de com munistische werkmethodes," aldus de Prawda FILMSTERREN MOETEN MET MINDER TOE Engelse filmspelers, regisseurs en employés aan deze industrie verbonden' hebben er in toege stemd, dat hun salaris verminderd zou worden om de filmindustrie van een financiële crisis te red den Inkomens van 10,000 pond ster ling per Jaar zullen omlaag gaan met 2000 dollar onder het vastge stelde schema en salarissen boven de 10,000 dollar zullen naar ver houding worden verlaagd Salaris sen onder de 10,000 pond sterling zullen me tlO procent worden ver minderd' Australië lokt Zoals bekend heeft de Australi sche regering de gelegenheid tot immigratie open gesteld en in dit verband zal de Volendam nog dit jaar met een aantal Nederlanders daarheen vertrekken Australië heeft thans plaats voor ongeveer 200,000 geschoolde en on geschoolde arbeiders Vooral in de industrie kunnen velen geplaatst worden Candidaten voor emigratie kun nen de daarvoor benodigde for muiieren aanvragen bij het dichtst bijzijnde arbeidsbureau waar de ln gevulde formulieren ook moeten worden Ingeleverd De militaire medewerker van de New York Times, Hanson Bald- win, schrijft dat voorbereidingen worden getroffen voor een nieuwe in 1950 te ondernemen expeditie naar de Zuidpool, wederom uit gaande van de Amerikaanse mari ne en opnieuw onder leidlpg van de bekende Poolonderzoeker Ri- chard Bird Men verwacht, dat 8 schepen, met een totale beman ning van ongeveer 3500 koppen, aan de expeditie zullen deelnemen Men wil tijdens de expeditie onbe kend gebied, ter grootte van Euro pa, in kaart brengen Baldwin meldt verder nog dat, indien de bestaande plannen defl nltief zijn goedgekeurd, de eerste schepen in October a s zullen ver trekken De expeditie zal een vooruitge- Het geheim des levens De burgerlijke commissie voor atoomenergie heeft bekend ge maakt dat geleerden van het Tech nologisch Instituut van Califor- nië er in geslaagd zijn het proces van het ontstaan der eiwitstoffen in levende wezens na te bootsen De geleerden hebben in hoofd zaak drie soorten eiwitstoffen die voor het leven van essentieel be lang zijn, samengesteld: glycine, leucine en lycine Zij hebben hoeveelheden van elk dezer stoffen met cellen van beendermerg en lever van konij nen in proefbuisjes gemengd, waarna werd geconstateerd, dat t proces van het ontstaan dezer ei- wlstoffen op dezelfde manier voortgang vond als in het organis me van het levende vlier Deze proeven hebben evens ge leid tot de ontdekking van een der hoofdbestanddelen van he' leven, namelijk een zeer ingewikkelde combinatie van alle amino azijn zuren die irkde lever van alle die ren wordt aangetroffen, alsook van een tot dusver onbekend ami no azijnzuur: het vetstofhoudend amino azijnzuur, dat ontstaat door de ontbinding van de lysine bij het verteringsproces schoven basis in Nieuw Zeeland vestgen Zij zal gedurende vier maanden in het Zuidpoolgebied blijven en omstreeks April 195Q naar c Verenigde Staten terugke ren De onderzoekingen van de ex pedltie zullen plaats vinden in de tijd, dat het zomer is in het Zud- poolgebied VOLKSDANS FESTIVAL TE VENETIE Onder auspiciën van The Inter national Folk Music Council, zal van 7 tot 11 September a 8 te Ve netië een internationaal volksdan» fesival worden gehouden De Cumitato Italiano Arti et Tra dizioni Popolari, die deze bijeen komst organiseert nodigde voor dit festival waaraan ook een con gres verbonden is 21 landen uit Op het festival zal een Gelder se groep boeren volksdansers uft Ruurlo optreden Het programma bevat, openbare voorstellingen, lezingen conferen ties en excursies MAANDAG 8 AUG. NA 12 UUR HILVERSUM I 301 m. 12.10 gr. pi.; 13.00 Nws; 13.15 Mandollnata 14.00 Jeugduitz.; 14.35 Philh. ork. 15.30 Zang; 16.00 Bijbellezing: 17.15 Strijkork.; 18.00 gr.pl.; 19.00 en 20.00 Nws; 20.15 Gebedsuur; 21.30 Kerkconcert; 22.15 Verzoek - progr.; 23.00 Nws. HILVERSUM II 415 m. 12 00 grampl.13.00 Nws; 13.20 Orkest Gregor Serban. 14.00 Kamermuz. 14.45 Strauss-walsen15.10 Hoor spel; 16.24 Ora'orium; 17.00 Jeugd uitzending; 18.00 Nws: 18.20 Ork. Malando19.00 gr.pl.; 19.30 Alma Musica; 20.00 Nws; 20.15 Accor- deola21.00 Cabare:; 21.30 Salz- fburger Festspiele: 23 15 Nws. PROGRAMMA 3 12.00 Zacg: 13.00 Nws; 13.10 Those were 'he days; 14.00 gr. muz.: 15.00 Cam-o orkest: 16.00 Erts. Leopold; 17.00 Batavia; 18.00 gr.pl.; 19.00 Nws; 19.30 Symph. concert; 21.30 Om- roenorkes - 2100 Nieuws PROGRAMMA 4 »2.U0 Zsr"« 13.00 Ork. Tommy Sampson; 14 00 gr.pl.; 15.00 Amusementsorkes" 15.45 Deens orkest; 17.10 Thé dan sant; 18.00 voor de sold.; 18.30 gr.pl.: 20.00 Verzoekprctgr.21.00 Nws; 21.15 Gev. progr. 22 00 Nws. DINSDAG 9 AUG. VOOR 12 R HILVERSUM I 301 m 7.00 en 8.00 Nws en gr.pl.; 9.25 Symph. orkest; 10.15 gr.pl.; 11.00 Accor- deoramuziek; 11,40 gr.pl. HILVERSUM II 415 m 7.00 en 8.00 Nws en gr.pl.; 10.15 Arbeids vitaminen: 11.00 Orgelconcert 1130 Ziekenbezoek. PROGRAMMA 3 7.00 en 8 00 Nws en gr.pl: 9.00 Nws: 9.10 Ver- zoekprogr,; 10.00 Orgel; 1100 Troise and serenaders. PROGRAMMA 4 7.00 en 8 00 Nws en gr.pl.: 9.00 Nws: 9.05 pt- pl.: 10.30 Orkest Reynders: 11 15 Dansorkest. en het Apeneiland Plotseling bogen de strutken uit elkaar en daar stonden Kappie en de twee monsters tegenover el kaar. Kappie schrok zo verschrik kelijk. dat hij er bijna vandoor was gegaan, maar nog juist bij tijds bedacht hij, dat dat ndet de goede manier zou zijn om ergens achter te komen. Hij begon dus wild met zijn armen, of beter ge zegd met zijn voorpoten op en neer te slaani en zo goed en zo kwaad als het ging het woedende gebrul van een beer na te bootsen zo hard, dati hij er helemaal schor van werd en toen klonk het na tuurlijk nog veel echter. Zo echt, dat de twee monsters er ook van schrokken. Ze hadden lang genoeg in de wildernis ge leefd om .te weten, dat er met 'n woedende beer niet te spotten viel en hoewel ze met zijn tweeën waren vonden ze 't. blijkbaar toch maar beter, om er vandoor te gaan, tot grote blijdschap van Kappie. De twee mensapen draal den zich dus op slag om en ren den het bos weer in, waarbij ze hoge, krijsende geluiden maakten „Ha" dacht Kappie, Nu waarschu wen ze zeker de anderen. Die kun nen dus niet veraf zijn en ik kan er beter achteraan gaam, als iK ie's te weten wil komen". En zotf der zich lang te bedenken, zertt hij de vluchtende monsers ach terna. door N. J. P SMITH Harry heeft vanuit zijn villa, waar hij herstellende is, al met gemeente secretaris Zilver gesproken en er in toegestemd dat de journalist Lei- brand (die zo hatelijk kan schrijven) hem komt interviewen. .65. Het was weer stil in de kamer. De korte kantoorlevendigheid, die er ge heerst had door de telefoongesprekken was als met één slag verdwenen: de rust keerde terug en scheen zich als een domper te leggen over de statige meubelen binnen over het zonnige landschap buiten, Werken.... hard en veel werken besprekingen en conferenties dat schijnt het enige te zijn om te ontko men aan de Harrelaarse verveling aan de verveling en.... aan zijn eigen gedachten. Werken! Werken! Hoewel Harry zich steeds weer voorhield, dat de omstandigheden hem tot het burge meestersambt gebracht hadden dat hij niet anders had kunnen doen, steeds weer kwam het verwijt, dat hij zich had kunnen aanmelden dat hy, in het zwembad reeds, op de vergissing de aandacht had moeten vestigen. Hoe langer hij zijn bekentenis uitstelde des te moeilijker zou het hem vallen zijn nalatigheid goed te maken, de gaarheid op te biechten. Nu hij in de stille burgemeesterska mer zat, eenzaam en verlaten, geheel in de plaats van dfö verdronken zwemmer, had hij er spijt van, dat hij in het ziekenhuis de dokter niet in vertrouwen genomen had, de dok ter of desnoods de zuster.... Die waren goed voor hem geweest. Misschien was et de vriendelijke voorkomendheid, waarmede de burgemeester in het zie kenhuis behandeld werd. die hem had weerhouden, tot een bekentenis te ko men. Daarom was je zeker zo dankbaar voor de handtekeningen, die je nu kan namaken?Daarom heb je zeker het Gemeenterecht bestudeerd?.... Je hebt als een volleerd oplichter en avon turier handig van de omstandigheden gebruik gemaakt.... Je vond het wel goed zo Harry, die nu voor het rommelige burgemeestersbureau zat, keek ver schrikt om. Wie zei dat daar?.... Doch statig tikte de grote klok de seconden wèg. Er was niemand. „Ik zal blijven... Ik wil blyven zo'n pracht-exemplaar was Pcortmans óók niet ik kan zijn fouten verbete ren ik kan heel wat goed maken, dat myn voorganger misdeed", sprak Har ry half-luid. Je zou ook gebleven zijn, als de an der een goed burgemeester geweest was... je moet bekennen „Nee", zei Harry, koppig. ...Mevrouw Poortmans is de vrouw- van een ander „Ze haat die ander'" verzekerde Har ry zich zelf. Dat is jouw zaak niet je hebt het recht niet, je voor die ander uit tc geven al was het alleen maar om die vrouw Harry zat lang voor het bureau stil, roerloos. Toen begon hij zenuwachtig gejaagd te ruimen. Werken..,, werken! Niet meer denken. Hij nam de papie ren op en legde ze, na er oppervlak kig kennis van te hebben genomen, weer neer: keurig nette stapeltjes maakte hij. Hij scharrelde in de talloze vakken en vakjes, die het bureau had en bracht zoveel mogelijk orde in de papierchaos» Hij vergat de tijd: hij had werk,, be zigheid. En langzamerhand kalmer werkte Harry door, tot hij in een der vakjes een keurig met een touwtj-a bijeengebonden bundeltje brieven vond. De tegenstelling van dit ^-tte pakje met die toestand, waarin de c- rige inhoud van het bureau verkeerde, was frappant. Brieven van dames, stel de Harry onmiddellijk vast. Ook dat nog! Hij draaide het bundeltje om-en- om en zag, dat de buitenste brief, aan de Secretatie te Harrelaar geadres seerd was dat het poststempel nog van dit jaar was. Billets-doux... daar was hij zuinig op, bedacht Hary bitter. Geen wonder, dat zyn vrouw hem in het ziekenhuis met verwijten over laadde...... (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3