Ikmaaidet' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Zo mogelijk geen debat in V.N. tijdens de conferentie Trygve Lie, mei vacaniie spreeki over wereldproblemen Prijsverlaging in Engeland Nog beter dan de „Willem Barendsz" Benoemingen bij Hoogheemraadschappen Verhouding lussen Kerk en Slaai in Tsjecho-Slowakije spilst zich loe Weinig sportief Liberaal - Katholieke regering in België? 5e JAARGANG Nr. 1609 Dinsdag 9 Augustus 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bU vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur, J. v. Zootien Bureau, Rldderitraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 9971 De Rondetafelconferentie Aan de vooravond van zijn ver trek naar Lake Succes heeft de heer Palar, die sedert 29 Juli in Indonesië vertoeft op een pers conferentie te Batavia verklaard, dat de houding van de Republi keinse delegatie tte Lake Succes geheel zal afhangen van he: ver loop der besprekingen op de ron detafel-conferentie. „Het ligt' zeide hij niet in de bedoeling, in de algemene vergadering der Verenigde Naties of in de Veilig heidsraad een debat uit te lokken over de Indonesische kwestie, in dien op de Rondetafelconferentie de besprekingen een vlot verloop hebben. Slechts indien men in Den Haag ih een impasse geraakt zal de Republikeinse delegatie in Lake Success verzoeken om een bespreking van het- Indonesische probleem" Hij vervolgde: „Zelfs zal ik, indien de conferentie in Den Haag vlot verloopt, en de landen van het z.g. Aziatische bloc zouden een discussie verlan gen, het als mijn plicht beschou wen, deze discussie te verhinde- jen. Met betrekking tot de vorm van de toekomstige Nederlands Indo nesische Unie zeide hij dat deze unie dient te zijn een orgaan van twee souvereine staten en dat de unie ondergeschikt moet zijn aan de souvereinifeit der twee staten. De heer Palar vertrekt Woens- via Bangkok, Hongkong en Manila weer naar de Verenigde S aten. Mohamed Hatta Is te New Del hi aangekomen Hij werd verwei komd door de minister-president van India, Pandir Nehroe, die de De secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, heeft verklaard, dat de V.N. voorbereidingen treffen om nieuwe krachtige pogingen aan te wenden teneinde de Griek se kwes'ie op te lossen. Het1 was niet voldoende de gevolgen van dit conflict te beperken, doch dit behoorde geheel tot een einde te komen. Lie. die een serie lezingen in Scandinavië begonnen is, waar hij vacantie geniet, zeide. dat de V.N. de sterkste vredesfac'or vormden, die de wereld ooit ge zien had. Meer dan 500 millioen personen in het Nabije os:en, Voor-Indië, Indonesië, het Verre Oosten en andere gebieden had den rechtstreeks hulp van de V. N. ontvangen en dankten hieraan hun leven. Regionale samenwer king kon vaak zeer nuttig zijn, doch kon de V.N. nooit vervangen Regionale samenweerlcing, die in conflict kwam met de V.N., zou ethers'elbare schade kunnen be rokkenen. De taak van de economische en soc'ale raad was even belangriik zo nie' belangrijker als die v?t de Veiligheidsraad. Drie kwart van de wereldbevol king leefde in armoede en men dtende zich tot taak te stellen de wereld zodanig op te bouwen, dat men de volgende eeuw met een zuiver gewe'e i kon ingaan. goede wensen van India aan de republiek overbracht voor „succes van de conferentie te Den Haag" „In Zuid Oost Azië zijn allerlei krachten in het spel, aldus Neh roe, en wanneer soms ongelukki gerwijze de krachten van het vooruitstrevend nationalisme, ver tegenwoordigd door de huidige re gering van de Republiek Indone- sia, niet* de overwinning zouden behalen, zou dit een slecht iets betekenen niet slechts voor Indo nesië doch ook voor overig Zuid oost Azië en misschien zelfs voor India". Het Britse kabinet zou besloten hebben om met medewerking van de vakverenigingen een program ma van systematische prijsverla ging uit te voeren Dit programma zou om voor zien in een verlaging van de prijzen van alle soorten meubi lair met 10 pet en in een verla ging van de prijzen van vruchten en groenten met 5 a 15 pet door wederinvoering van prijscontrole Verder zou het plan bestaan de prijzen vp.n alle huishoudelijke ar tikelen te verlagen met een nog nader vast te stellen percentage Het blad meldt voorts dat in Oc tober of in November as de spoor wegtarieven waarschijnlijk met 5 a 10 pet zullen worden verlaagd Zaterdag is met enige plechtig heid de honderdduizendste ton palmolie, welke sedert het einde van de oorlog in Oost Sumatra is geproduceerd, te Belawan ingela den aan boord van de „Talisse" met bestemming Nederland. De vertegenwoordiger der handels vereniging „Amsterdam" de heer J. A. Warning bracht daarbij bij zondere hulde aan de planers. die het mogelijk hebben gemaakt dat binnen twee Jaren 100.000 ton konden worden verscheept. Deze 100.000S e ton is afkomstig van de voormalige Japanse onderneming „Adjamu" diethans door de af deling Gouvernement® landbouw word' beheerd. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: In de provincie Noordholland: me: ingang van 1 Januari 1950. tot Hoogheemraad van het Hoog heemraadschap Noordhollands Iloorderkwar'ier, J. C. Dijksen te Purmer; me: ingang van 1 Januari 1950 tot Hoogheemraad van het Hoog heemraadschap Noordhollands- Noorderkwartier, P. Tromp, 'e Heerhugowaard ui erlijk tot het einde van he' zittingsjaar, waar in hij zeventig jaar zal zijn ge werden; me i e gang van 1 Januari 1950 tot Dijkgraaf van het Hoogheem raadschap Noordhollads Noorder kwartier, mr. A. F. Kamp te Ber gen,, zulks met ontheffing van het vereis e gesteld in ar lkel 20, eer ste lid van het reglement van be s.uur voor dat Hoogheemraad schap me. ingang^van l October 1949 tot Heemraad van de Anna Pau- lownapolder, G. C. van Balen Blanken, te Anna Paulowna. OOK DE BILDT REGISTREERDE DE AARDVERSCHUIVING TE ECUADOR Naar aanleiding van de hevige aardverschuiving die j.1. Vrijdag in de s aat Ecuador talrijke do den eiste vernemen wij, dat ook het KNMI in de Bilt deze aard verschuiving geregistreerd heeft. De geregistreerde uitwijkingen waren echter zeer zwak. Men ging daarom van de veronderstel ling uit, <'at deze aardbeving geen ernstig karakter droeg, maar een van de vele was die regelmatig waargenomen worden, doch waar over nooit meer Iets vernomen word', daar zij plaats vinden op de bodem der zeeën of in gebie den die onbewoond zijn. Het observatorium te Welling ton heeft in het centrale gebied van de Stille Oceaan een aardbe ving geregistreerd van nog gro ere intensiteit dan die van de serie aardschokken in Ecuador. PRINSESJES NAMEN DEEL AAN NATIONALE JEUGDRUITERDAG Prinses Beatrix en Prinses Irene hebben Zaterdag te Heemstede deelgenomen aan de te Heemstede gehouden Nationale Jeugdrui- terdag. Wij zien hier de beide Prinsesjes, Beatrix (rechts) op Peggie en Irene op Ponny, De kwestie tussen kerk en staat In Tsjecho-Slowakije c:hijnt zich thans toegespitst te hebben op 't geval van de Moravische geeste lijke Jundrich Volny, een lid van de door de regering gesteunde katholieke actie, die volgens be-_ richten in de communistische, pers op 3 Augustus j.1. door zijn aartsbisschop, mgr Josef Mo'ocha van Olomouc, geëxcommunieerd zou zijn. De Tsjechoslowaakse staat ont kent het recht? van de hogere geestelijkheid der rooms katholle ke kerk om aanhangers van de „katholieke actie" te excommuni ceren volgens de bepalingen van het onlangs uitgegeven Pauselijk decreet. Volny heeft nu op een perscon ferentie waarbij hij door een agent van de veiligheidspolitie werd bewaakt, verklaard, zich niet als geëexcommuniceerd te be schouwen. Hij zeide dat de aarts bisschop hem mondeling had me degedeeld, dat lid blijven van de „Katholieke actie" excommunica tie zou betekenen. Wanneer hij van zijn aartsbisschop een schrif telijk bevel zou ontvangen, zou hij voor de „Katholieke actie" be danken, liever dan geëxcommu niceerd te worden, aldus verklaaf de Volny aan de journalisten. Hij had zich tot de burgerlijke auto- ri ei'en gewend en deze hadden hem gezegd op zijn post te blij ven als zielszorger van de paro chie, het dorp Jaromerice. Over eenkomstig deze raad bleef hij zijn bediening waarnemen. Deze Zondag las Volny de mis in zijn kleine hou'en kerk onder bewaking van de veiligheidspolitie. Van de zijde van kerkelijke au toriteiten te Praag gaf men als zijn mening te kennen, dat Volny automatisch geëxcommuniceerd was tezamen met een elftal andere Zondagmiddag werden in de buurtschap Haarle bij Nijverdal serie wedstrijden gehouden, uitge schreven door de voetbalvereni ging Haarlense Boys Tijdens de wedstrijd tussen de elftallen van De Zweef uit Nijverdal en Heino kreeg een speler van de Zweef het te kwaad met een der backs van Heino De Nijverdaller vloog de speler van Heino aan en mishan delde hem zodanig, dat de man, nadat hij door andere spelers be vrijd was, in bewusteloze toestand naar het R K Ziekenhuis te Zwol le moest worden vervoerd Zijn toestand was heden redelijk wel MINISTER STIKKER TE STRAATSBURG De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr D U Stik ker is in Straatsburg aangekomen voor bijwoning van de vergade ring van het comité van ministers van de Raad van Europa priesters, die de Katholieke actie steunden. Men zeide de verklaring van Volny, dat hij zijn bediening zou blijven voortzetten, te beschou wen als bedoeld om de aartsbis schop er toe te dwingen hem in jzijn functie te laten ofwel hem uitdrukkelijk te excommuniceren. Wanneer de aartsbisschop tot dit jlaa'ste zou overgaan, zou hij, al dus meent men, door de regering als „verrader" aangemerkt kun nen worden en in de termen val len voor bestraffing volgens de nieuwe wetten omtrent de ver houding tussen kerk en staat. STRAUSS KREEG INVITATIE UIT VERENIGDE STATEN De Duitse componist Richard Strauss heeft van de directeur van de nationale kunststichting uit New York City, Carlton Smith een uitnodiging gekregen om New York te komen bezoeken De 85-jarlge toondichter heeft verklaard, dat hij deze invitatie zeer op prijs stelde, doch haar, wegens zijn slechte gezondheid, niet aanvaarden kon ZIEKEN NAAR BEAURAING Volgens de „Nieuwe Gids" zul len vele zieken zich op 22 Augus tus naar Beauraing begeven, ten einde daar hei feest van het On bevlekt Hart van Maria bij te wo nen Zoals bekend heeft de Bis schop van Namen op 2 Juli j 1 'n decreet uitgevaardigd, waarbij t bovennatuurlijk karakter van de te Beauraing bekomen genezin gen wordt erkend en de werkelijk heid van de verschijning van de Heilige Maagd wordt bevestigd Koningskwestie nog steeds onopgelost Na afloop van de gisteren ge houden vergadering van liberale parlementsleden heeft Motz, de voorzitter van de liberale partij, aan journalisten verklaard, dat de liberalen bereid zijn deel te ne men aan een Katholiek-Liberale regering Allereerst zal echter nog een laatste poging worden gedaan tot vorming van een drieledige re gering Naar Motz verder mededeel de, zal een eventuële Katholiek Liberale regering in de allereerste plaats streven naar een oplossing van de koningskwestie Mocht blij ken, dat onder de huidige omstan digheden het koningsprobleem niet op te lossen valt, dan zouden de liberale ministers zich uit het kabinet terugtrekken voordat een der wetgevende kamers een beslis sing heeft genomen Naar verder verluidt zou de so cialisten 24 uur de tijd zijn gelaten om te beslissen, of zij alsnog aan een drlepartijenregering willen deelnemen In katholieke en libe rale kringen maakt men zich even wel geen illusies over het ant woord der socialisten en kabinets formateur Eyskens zou maatrege-. len getroffen hebben om binnen 48 uur een katholiek-liberale rege ring te vormen In het nieuwe ka binet zouden zowel aan de katho lieken als aan de liberalen zeven zetels worden toegewezen In hoofdzaak zou het liberale programma worden gevolgd Zoals bekend zijn de liberalen sterk tegen geleide economie ge kant en zij zijn voorstanders van een drasitische belastingverlaging Tijdens de onderhandelineen au- Dr. Van Royen, Rum en Merle Cochran landen op Schihhol Een groot aantal belangstellen den hadden zich buiten de gebou wen van het vliegveld Schiphol bij de auto van dr van Royen opge steld De wachtende journalisten moesten zich tevreden stellen met een korte verklaring van dr van Royen, Moh Rum en Merle Co chran Dr VAN ROYEN Nederland heeft bewezen, dat het de aanwijzingen van de Veilig heidsraad wil volgen De Repu bliek moet thans tonen dat zij werkelijk tto samenwerking wii komen Mr MOH RUM Er zullen harde noten moeten worden gekraakt, maar het succes van de preliminaire besprekingen te Batavia geeft ons goede hoop De vereiste atmosfeer voor onder handelen is thans aanwezisr. zo dat de coferentie een succes kan zijn Voorts hield Rum dezelfdi teespraak in het Nederlands MERLE COCHRAN Ik ben verheugd, dat we zover riin dat de Haagse conferentie akn beginnen Wij hopen, data de ze een volledig succes zal worden Talrijke autoriteiten waren ter verwelkoming aanwezig den de liberalen het voorbehoud hebben gemaakt zich uit de rege ring terug te trekken, indien mocht blijken dat een oplossing van de koningskwestie niet moge lijk is In linkse politieke kringen is men van oordeel, dat een defini tief accoord op het stuk van de koningskwestie tussen katholieken en liberalen bij voorbaat is uitge sloten en verwacht men, dat een katholiek liberale coalitie een kort leven beschoren zal ziin DE NEDERLANDSE STAEGttiSES CJONEEREREN IN ErUtxJS Na die der grote mogendheden hebben Zaterdag de Nederlandse stafchefs geconfereerd met de collega's van de Amerikaanse ver dediging. Zittend van links naar rechts de Nederlandse srafchefs: vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe (marine), generaal mr. H. G. Kruis (landmacht) en lult.-generaal C. Giebel (luchtmacht). Ach ter hen staande van links naar rechts: generaal-majoor M. Gruen ther, generaal Omar N. Bradley,admiraal L. Denfield en generaal Hoyt Vandenberg. Zedelijkheid Er is in Nederland een groep lieden, die hard bezig zijn ons land een weinig belachelijk ;e maken, voor zover het hen reeds niet geluk: is het zo ver "e bren gen. Belachelijk in de ogen van het buitenland, waar he optre den van die groep onge.wi.Ueld niet verborgen blijft. We hebben hier op he- oog de groep van mensen, die zich ui er mate inspannen voor de zede.i k- heid. Ook wij behoren :ot de lie den, die de goede zeden ten zeer ste op prijs stellen. Maar wat er de laats e tijd in ons land ge beurt, loopt de spulgaten ui: en is nie. anders dan het uitoefenen van een soort terreur. We hebben de affaire gehad met het museum Boymans. We zagen rumoer ont staan rondom de schilderijen van Kees van Dongen, we kregen de affaire Heemskerk. En de groep gaat door. De beeld houwer Hans Richter heeft, een beeld ontworpen, dat een der na tionale monumenten moet worden en waar een naak e mannenfiguur de vrijheid versymboliseert. Het gaat niet door. Wan: de zedelijk heidsmaniakken nemen daar aan stoot aan. Gelukkig schijnt er een oplossing te kunnen worden gevonden en is de volke kond gedaan, dat het mogelijk is. de man een broekje aan te trekken. Om het een wei nig minder zach uit te drukken: De vrijheid krijgt een broekje aan En da' broekje van die vrijheid wordt nu o.i. juist een symbool. Een teken van de onverdraag zaamheid van bepaalde groepen van het Nederlandse volk. Als de ze groep meent dat iets niet in overeenstemming is me: de begrip pen, die zij van zedelijkheid heb ben, dan is Leiden in last en be wegen ze hemel en aarde om an deren hun denkbeelden op te dringen. Er is een tijd geweest dat der gelijke dingen slechts konden ge beuren in achterlijke plaatsen. De gebeurtenissen van het laatste jaar tonen duidelijk aan, dat hier sprake is van een weloverwogen plan. waarin het hele land be trokken belooft te worden. Een plan ook waarbij he: niet zal blij ven bij het protesteren tegen een beeldhouwwerk dat een naakte man of een schilderstuk, dat een naakte vrouw te zien geeft. Het zou immers zo eenvoudig zijn. Wie het niet wil zien. ga er niet heen. Het is volstrekt geen verplichting om naar dergelijke dingen te gaan kijken. Er zijn ook zo veel dingen, die óns niet aanslaan. Da gaan we er niet heen. Dan vermijden we die plaats. En daar mee is voor ons de zaak afgelopen Hier komt echter duidelijk een streven aan de dag om aan het gehele volk een gedeelte van.de begrippen van een groep op te leggen. En zo min als we dat kon den dulden van de nazi's, zo min kunnen we dat verdragen van on ze eigen volksgenoten. Men zal bij het lezen van dit artikel gemeukt- hebben, dat we ons onthouden hebben een oor deel uit te spreken over de kunst waarde of de schoonheid van de omstreden kunstwerken. Daar gaat het niet om. We willen zelfs wel verklappen, dat we helemaal geen bewonderaars zijn van deze scheppingen. Maar en zijn ande ren. En we vermeten ons niet, hun te willen belemmeren In het genieten van wat zij als schoon heid beschouwen. De vrijheid is een té kostelijk goed, dan dat meh haar een broekje zou aantrekken. Want het broekje kan te lichht ontaarden in een dwangbuis waarin niet alleen de vrijheid, maar- ook wij ons niet- thuis zou den voelen. v. Z. weerbericht ZWAKKE WIND Overwegend droog weer met wis selende bewolking Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen Dezelfde of iets hogere temper at* ren dan vandaag

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1