KAPPIE DE MUIDERKRING HERLEEFT De brand te Obdam «•iling ff*) KLEINE JURKJES VAN GROTE ONTWERPERS Nylotex r# l4tijpheer de Burgemeester.... JONGE KUNSTENAARS VINDEN OUDE ROMANTIEK eeuwen door betraden geschoeide en on- geschoeide voeten de stevige ophaalbrug over de gracht, die het Muiderslot om geeft; edelvrouwen en ridders, boeren, gehar naste soldaten, dichters, schilders enmo derne toeristen. Al naar geviel keerden de ridders over de slotgracht weer, met geboeide soldaten uit het vijandelijke kamp of hun sol- daten renden terug binnen de bescherming biedende muren, de beslagplaat van hun mus kelten glimrnendpoetsend, bij het voortslepen van dit zware wapen. De Middeleeuwen gleden weg in de ruimte der geschiedenis en het kra ken der musketten verstomde. De glorie der ridders vergrauwde tot vrome woorden, gebei teld op zwaar marmeren zerken, waaronder zij na een roemrucht leven ter ruste gingen. Oorlog en ontbering maakten plaats voor een winnende cultuurdrang. Op gerijpte leeftijd ontvielen het Muiderslot de grimmige trekken en fleurde het op, onder een nieuw gekregen bestemming. Dichters, schilders en musici maakten het tot een recrea tieoord waar zij discussiërend en onder schal lende vrolijkheid de kracht en de inspiratie verwierven die hun werken, geslachten ria hen, nog tot een sprekend getuigenis zouden doen zijn. De Muiderkring beleefde zijn glorie. De Gouden Eeuw vierde haar triomphen. Een eeuw duurt hondérd jaar. Ook een blin kend Gouden Eeuw moest tenslotte de weg gaan van alle soortgenoten, verglijdend tot her innering op het vlak der eeuwigheid. En het stof kwam en de spinraggen. Een t>ortier, die aardappelen en sper- ciebonen verbouwde op een stukje grond tussen slotgracht en buiten muur, liet nu en dan een ver dwaalde toerist een glimp zien van wat geconserveerde glorie. De minstreel evolueerde tot con certzanger, musketten raffineerden tot brenguns, het Muiderslot, hoe wel vergeten en zonder rechten, bleef zichzelf. Een bezetting van Vijf jaren, een druk op kunstenaar en volk, als nooit tevoren,^.bleek nodig om ons te doen beseffen wat daar bezijden die brede auto baan van Hilversum naar Amster dam de tijd lag te verdoen. r1- P. C. Hoof:-' fing m I94ö wera ae punneice aan dacht weer op de schoonheid van dit fraaie slot gevestigd. Een nieu ,we slotvoogd werd benoemd om- Ie trachten het slot te maken tot wat het eens was; een slagadei van het culturele leven. Ton Kooi de nieuwe slotvoogd slaagd reeds voor een belangrijk deel ir deze 2eer omvattende taak. Mc evenveel graagte als eens de min (Streel werd ontvangen om het rid derbestaan meer fleur te verlenen haalde men thans de moderne techniek met al haar mogelijkhe den in de sterke vesting om het gestelde doel te benaderen. Wij noorden reeds een via de radio uitgezonden concert in de Ridder eaal, gegeven door de fine fleur yan het Nederlandse muziekpo- flium. men in een merkwaardige wereld getoefd. Een mengeling van kan ten kragen en colbertjes met over slag, koperen luchters en onhan delbaar zware filmlampen, zwie rige lokken en onontwarbare klu wen gummikabel stortte zich over ons uit. Wij dineerden met Vondel; met Huygens zagen wij spoken, met Maria Tesselschade snoven wij aan prachtige rozen op de binnenplaats, met Hooft rookten wij een sigaret je in 1949 om een uur later met de dichter terug te duiken in het leven van omstreeks 1600. Zo be leefden wij een filmopname in de Ridderzaal van het Muiderslot. „Achter de schermen" in het Muiderslot, bij de film, die eer lang in de Nederlandse biosco pen zal worden vertoond. Ro- I Binnenkort zullen alle bioscoop theaters in eigen land en vele laarbuiten de aandacht vesti gen op dit herleefd verleden. Onder leiding van de cineast pert Haanstra heroverde een groepje Nederlandse kunstenaars Be geschiedenis, om die tot bijna levende werkelijkheid voor uw ygen te kunnen ontrollen. Het pcenario, door Haanstra geschre den, is luchtig en geestrijk. De frpzet is eenvoudig en raak. Wij lv^b^n "-^urende de opna c rieten VEILING WARMENHUIZEN 10 Augustus 115300 kg aardap pelen; eerstelingen 890940; gro ve 790—800; drielingen 690; bint jes 730—790; grove 780—790; blau we eigenheimers 660—730; wiite eigenheimers 680—7bevelanders 690—7; wiKe kool 790—920; 6200 kg slabonen 28—34 VEILING NOORDSCHARWOUDE 10 Augustus 58000 kg aardappe len: eerstelingen 760—850; rode eerstelingen 910; eigenheimers 680 —740; blauwe eigenheimers 670— 710: bintjes 690: bevelanders 560 —670 24000 kg slabonen 2738; 14000 kg rode kool 550—590: 34000 kg witte kool 950—960: 2000 kg ge Ie kool 5—530: 1000 k gbieten 5: 1500 kg zllvernet 25—27: 600 stuks bloemkool 2944 Naar aanleiding van de brand te Obdam ontvingen wij ne- vengaand schrijven van onze correspondent Blauw te Hens- broek, dat wij gaarne plaats ruimte verlen Wij tekenen er echter bij aan, dat het ons bekend is dat de brandweer op tal van plaatsen in ons gewest zeer voldoende is. Bestrijding van brand op het platteland in nieuwe banen Brand, in deze tijd van woning schaarste en zeer hoge prijzen, be tekent onge-wijfeld veelal een ramp, al is er ook sprake van een aan de tijdsomstandigheden aan gepaste verzekering Tot nu komen er nog veelvuldig slechte electriclteltsinstallaties voor, vooral in boerderijen als ge volg van het vastlopen van koe- damp Te dikwijls is er sinds 1940 niet meer omgekeken Gelukkig laat de materiaalpositie tegenwoor dig weer een grondig herstel toe, al is dit nog wel kostbaar Men bedenke echter dat een brand kan ruineren Aan hooibroei kan -iet te veel zorg besteed worden Nog daarge- laen de schade die overmatige broei aan het voedsel toebrengt Dan de verouderde schoorstenen met verborgen gebreken en de vul le schoors'enen We geven slechts enkele oorza ken voor het optreden van brand Verschillende brandverzekering maatschappijen oefenen een deug delijke controle uit Echter mees tentijds wordt nog veel te veel aan zijn beloop overgelaten En dat valt zeer te betreuren Ons inziens ligt hier een taak voor de gemeentebesturen, vooral ten plattelande, waar het brand risico dikwijls o a door de rieten daken van boerderijen, zoveel gro ter is, dan in steden Hierbij komt dat de p'aatselijke plattelands brandweer, alle goede bedoelin gen ten spijt, maar zelden voor z'n taak berekend is en tenslotte, als er reeds zoveel kostbare tijd ls verloren, assistentie moet wor den ingeroepen van naburige ge meenten of de stad Het meest ra d'.cale middel om in deze toestand verbetering te brengen lijkt uns dat het platteland zich onder alle omsandigheden verzekerd weet van een meest nabij zijnde up to date stadsbrandweer Automati sche telefoon en snel automate- rieel zijn borg dat een dergelijke brandweer even spoedig, zo "liet spoediger op de plaats des on- heils ls, als de plaatselijke brand- weer jg rf We onderschatten de kosten niet, die aan een dergelijke hulp verlening zijn verbonden Uit de praktijk, o m van het laatste jaar weten we echter overduidelijk dat voor onze omgeving per saldo een zeer groot bedrag aan brandscha de bespaard zou zijn gebleven, in dien bovenomschreven werkwijze was ter hand genomen Ook komt he tons wenselijk voor dat o m van gemeentewege een deskundige controle op de electrl- clteitsgeleidingen wordt toegepast (Door onze mode-medewerkster) rwp het punt van vertrek voor enkele vacantiedagen gebeurt het maar al te vaak, dat het een of ander nog in onze garderobe ontbreekt Vooral het eenvoudige jurkje, dat bij zoveel gelegen heden een uitkomst is. En het kiezen ervan wordt niet eenvoudiger, doordat we helaas maar al te veel rekening moeten houden met de nukken van ons weer en de onberekenbare sprongen van de baro meter, vooral in deze zomer. Een uitkomst is dan altijd, als wij goed kunnen combineren, bijv. verschillende blouses, rokken en jasjes. En een truitje niet te vergeten. We moeten tenslotte niet een speel bal van de weersgesteldheid zijn- Nu, met deze enkele voorbeelden van vrolijke kledingstukken van de Franse „Haute couture" kunnen we dat met een blij gezicht. En dit laatste is toch een eerste vereiste voor een prettige vacantie. No. 1. Van Jean Paton: jonquille linnen met lichtblauwe stiksels en monogram op de zakken. No. 2. Van Heine: groene blouse en oranje met groen gestreepte rok, die hoog oploopt. No. 3. Van Pignet: lichtblauw linnen met applicaties van awa- luwen van wit linnen. No. 4. Van Fatih: blouse vpn geel linnen met gebreide boord in de taille en aan de mouwtjes, in afstekende tint, evenals het bor duursel. Rok van wit linnen. Als we nog eens ooit het eind van de textieldistributie bele ven, hopen we in eigen land ook kennis te maken met een Nederlandse vinding op textiel- gebied, de nieuwe stof Nylotex. Dit product van een Tilburgse fabriek wordt op het ogenblik nog geheel voor de export be stemd. Het moet een stof zijn van heel bijzondere eigenschap pen. Het weefsel bestaat voor 80% uit wol en voor 20% uit nylon. Op het Tilburgse Tex- tielinstituut is het aan langdu rige proeven onderworpen en bleek het niet alleen ongewoon sterk te zijn (nl. tweemaal zo sterk als wol) maar het kreuk te ook niet, was waterproof en vertoonde veel minder krimp dan gewone wol. Nylon, dat vervaardigd wordt als een bij product van steenkool, is onder bepaalde omstandigheden ster ker dan staaldraad en de com binatie met wol schijnt een ideaal weefsel op te leveren. Naar-verluidt zou Nylotex niet meer kosten dan de gewone in gevoerde wollen stoffen. en belanghebbenden op eventuële fouten en gebreken worden geat tendeerd 's Spelen van kinderen met vuur komt helaas nog maar al te dik wijls voor brandoorzaak ln aan merking Mogelijk zou dit euvel o te bestrijden zijn door leer lingen op de scholen nadrukkelijk op de gevaren te wijzen In dit kort bestek was het onze bedoeling slechts een richtlijn te geven, waar deze tot nu nagenoeg geheel ontbreekt Hopelijk zullen o a gemeentebesturen hun aan dacht aan dit uiterst urgente on derwerp willen geven De zaak duldt niet langer uitstel! DONDERDAG 11 AUG NA 12 UUR Hilversum I 301 m. 12.00 Pianorec.; 13.00 Nws; 13.20 Septet Johnny Om. bach; 14.00 Sans Soucci; 15.00 Barber- conceri; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Jeugd- uitz.; 17.30 Orgelconc.; 18 00 Leger d. Heisl; 19.00 en 20.00 Nws; 20.15 gr.pL; 21.30 Tuineo"c Ra"*lrvr? 23 00 Nieuws Hilversum li -t.iz.oü Lyra- trio; 13.00 Nws; 13.ia Ens. Jo Bos; 14.20 Zangspel; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Coloriet; 17.00 Reizen en trekken: 18.00 Nws: 18.35 The Sky- masters: !9.00 Ork.: 19.30 Trio: 20.00 Nws; 20.15 gr.pl.; 2105 Symph conc.: 21.50 Hoorspel: 23.00 Nieuws. Programma 3 12.00 Ork. Mersson; 13.00 Nws: 13.15 gr.pl.; 1500 Cameo- ork.; 15.30 BBC-ork.: 17.00 Batavia; 18.00 Orgel: 19.00 Nws: 19.30 Opera: 20.00 grpl.; 22 00 Nws: 22.15 Orkest Glen Miller. Programma 4 12.00 Ork. Ambro e; 12.30 BBC-ork.; 13.15 Ork. Billy Ter- nent: 14.00 Rumba's: 15 00 Hoorspel; 15.30 Tango-orkest; 16 45 BBC-orfcest; 18.00 v. d. sold.; 18.30 Gcv. prog*".; 20.00 Ork. Frank Corde!I: 21.00 Con- rerts Variétés: 2.2 00 Nieuws. VRIJDAG 12 AUG. VOOR 12 UUR Hilversum I 301 m. - 7.00 en 8.00 Nws en gr.pl.; 9 00 Zlekenhez.; 10 30 Morqen dienst: gr.pl. TT.00 Vioolrec. 1130 Hilversum II 415 m 7.00 en 8 00 Nws en gr.pl.; 9 00 Con eertnebouwork. 10 00 Morgenwijding: 10.45 Zanqreeital; 11.25 Vincentfno. Proaramira 3 7.00 en 8.00 Nieuws en gr.}!.: 9 00 Nws en gr pl.: 1000 Or gel: 11.00 Zigeunerorkest. Programma 4 7.00 en 8.00 Nieuws en qr.pl.; 9.00 Nws en gr.pl.; 10.30 Ac cordeonorkest; 11.30 Sol. concert en hef Apeneiland 30. Nee. helemaal verlaten was ze toch niet. In een van de bosjes zat Jacobus. de zeerover zachtjes te prevelen! „Hoe heb ik dat er afgebracht? Kijk eens hoe Jacobus lacht. Nee. die laat zich heus niet kapen door een bende apen. Ik was ze allemaal te vlug en ga nu naar het schip terug. Ik vond gelukkig mijn geweer en nu krijgt mij niemand meer". Liefkozend streelden-zijn handen de oude achterlader die in zijn schoot lag en die hij tussen alle filmrequisieten had teruggevonden. Voor de tweede maal was hij aan die afschuwelijke wezens ontkomen en terwijl hij de weg trekkende apen met hun gevangenen nakeek vroeg hij zich af: „waar die zeelui zijn gebleven? Ik geef geen zier meer voor hun leven. Een moet er bij de apen zijn. doch waar is de kapitein?" Dat Kappie geen honderd meter van hem verwijderd was, kon hij natuurlijk niet weten. Toen de laatste apen in het bos verdwenen waren, kwam hl} uit zijn schuilplaats te voorschijn. Hij pakte zijn geweer op. slingerde het met een forse zwaai over zijn schouder en maakte aanstalten om op zijn beurt de wildernis in te trekken door N. J. P SMITH Harry heeft de journalist Leibrand in vertrouwen genomen. Hij wendt geheugenstoornis voor en vraagt hem: „Hoe was ik als burgemeester, hoe was ik als mens?" Leibrand krijgt er een kleur van. Het zijn ook van die pijnlijke vragen „U behoeft geen blad voor de mond te nemen. Van u vraag ik slechts de bevestiging van mijn vermoedens... Spreekt u vrij uit", zei Harry. De heer Leibrand voelde er bitter weinig voor, aan het verzoek van de heer Poortmans te voldoen. „Ik wil u wel een beetje op dreef helpen", ging Harry onverstoorbaar voort, „Ik zal u herinneren aan het ge val van het circus. Daar heb ik inder tijd niet mooi in gehandeld. Ik heb dat Wouters r.a mijn ongeval reeds mede gedeeld. Met die pomp geschiedenis is het niet veel beter, weet u wel?...." Leibrand knikte. Wat ken het hem eigenlijk schelen? Als die burgemees ter daar tegenover hem dan precies wou weten, hoe men over zijn daden dacht, kon hij z'n zin krijgen! „Een zaak heeft altijd meer dan écn kant", begon hij voorzichtig. „Men krijgt soms gelegenheid, de wet uit te leggen op een voor belanghebbende voordelige manier, zonder dat men nochtans kan zeggen, dat oneerlijk gehandeld wordt." Leibrand zweeg. „Bij voorbeeld?" „Och, de voorbeelden liggen voor het grijpen. De pomp noemde u aL Er waren twee lezingen: het water was reeds goed, toen er toch nog meer bui zen geslagen werden en de andere le zing, die van u destijds, dat het water niet goed was.... dat eif niet naar een diepere wel geboord werd omdat er verdiend moest worden, maar omdat de eerste bron niet zuiver was". De verslaggever wachtte even. Daar na, bemerkend, dat de ander meer van hem verwachtte, ging hij voort: „Dan is er nog die quaestie van de boerde rijaankoop. De gemeente had alles voor de aankoop in orde kunnen heb ben, beweerde de een, zodat zij 't pand uit de hand had kunnen kopen. Het was niet nodig geweest, de veiling te laten doorgaan, waardoor ook die kosten nog op de toch al hoge koop som kwamen en de notaris voor zijn bemoeiingen een hoger percentage kon berekenen". Ha, dat was weer wat nieuws, over woog Harry, schurkenstreek no zo veel! „Er staat mij nog wel vaag iets van bij", gaf hij toe. „Welke boerderij was dat ook weer?" Verwonderd keek de ander hem aan. „Weet u niet meer, welke boerderij?— Die aan de spoorlijn stond". „Och ja, natuurlijk nu herinner ik mij het geval weer. De notaris had er een flink duitje aan verdiend, niet waar?" vroeg Harry op goed geluk. „Nogal", gaf Leibrand toe. „En dan herinnert u zich ook wel, dat de bur gerij verontwaardigd was, toen 't huis je van Siebold tot monument bevor derd werd, omdat wethouder Ovenneer het voor een zacht prijsje kopen wou. Die verontwaardiging werd groter, toen bleek, wie er een bod op deed en het huis monument-af werd, toen de wethouder de eigenaar was gewor den"..... De uiteenzetting van de verslaggever was voor Harry duidelijk genoeg. „Ik herinner me de zaak", gaf hij te ken nen. Dat een oud huisje tot monument werd bevorderd, enkel en alleen om dat een wethouder het goedkoop kon krijgen, was toch wel bijzonder bru- taaL Die Overmeer scheen de kwade genius van Harrelaar te zijn. Harry werd bepaald nieuwsgierig naar wat er nog meer zou komen, doch Leibrand meende, dat het beter was, het verleden nu verder te laten rus ten. „Als ik in uw plaats was, meneer de burgemeester, dan zou ik mij van de verleden tijd maar niet veel aan trekken. Elke dag heeft genoeg aan zijn eigen zorgen wij moesten die oude koeien maar ln de sloot laten, om ons tot het heden en de toekomst te bepalen", meende de verslaggever „En dan is het doel van uw be zoek?".... „De schoolbouw", antwoordde -Lei brand prompt. „Ik zou graag uw oor deel vernemen over dit artikel", ver volgde hij, een stuk uit zijn actentas opdiepend. Vliegensvlug las Harry de lange strook papier door, waarop werd me degedeeld, dat de geruchten over mal versaties bij de Harrelaarse school bouw aanhielden, doch dat de redactie, hiertoe gemachtigd door de edelacht bare heer Poortmans, deze geruchten ten stelligste kon tegenspreken. „Heb ik u daartoe gemachtigd?" vroeg Har ry verwonderd. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3