„(MTS KNIE" Geheim flÉMf Tom de Munk heeft het! FILMS VAN DE WEEK «De Verfpot* Goed geslaagde sporlavond in het Wapen van Heemskerk Volkskunst uit het land der Bergen in het Gulden Vlies Het is goed mis met de prijs van het stro Avond praktijk cursussen van de Ambachtsschool wuMÊÊÊÊÊÊÊMmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmmt Schooltassen in verschillende kwaliteiten vanaf Boodschaptassen Reistassen „linnenuitvoering,, Diplomatentassen ALLEEN f 5.24 f 14.50 f 22.-- f 16.-- f 16.50 Voor een halfgevulde zaal open Öe André Carrell om ongeveer 8 u. deze avond. Hij sprak er zijn spijt over uit, dat er niet meer sport liefhebbers waren gekomen op de ze interessante avond. Hierna gaf hij het woord aan de a:hletiek- experl Peter Kechjens. die een vraaggesprek hield met de beken de athletiekcrack Wim Slijkhuis. Zij doorliepen zo'n beetje Wim's gehele sportcarrlére, van zijn ie wedstrijd, die hij om een school gebouw liep, tot aan zijn succes sen op de Olympische Spelen toe. Slijkhuis, die in 1946 op de Euro pese kampioenschappen in zo'n uitstekende vorm stak, zei. dat hij die vorm om de drie jaar krijgt en dus hoopt hij er in 1949 ook weer op en wie weet, wat hij dan voor tijden maakt. Slijkhuis die pas 26 Jaar is, zei ook dat een athleet op 28-jarige leeftijd op zijn hoogtepunt is. Zijn lopen in Amerika had hij wel aardig ge vonden, maar de wielerbaanvor- mige hardloopbanen leverden nog al gevaar op voor spierblessures. Slijkhuis liep er de blessure aan zijn achilespees mee op. Op de vraag van Knechjens. wat hij over zijn a.s. duel- met Reiff dacht, gaf Slijkhuis geen recht sreeks antwoord. Hij zei alleen, dat Reiff op het ogenblik in top vorm is en dat het dus een zware ïace zal worden. Na dit vraaggesprek zong Ma- Tlanne v. d. Berg een ontroerend liedje uit de oorlogstijd. Hierna zong ze het bekende liedje „Van avond om kwart over zes ben ik vrijTony Willems vertolkte hierna op uitstekende wijze het Warsaw-Concerto van Addinsel Pe er Knechjens draaide daarna enkele platen, die hij van de BBC had gekregen en die opnamen be- vat'en over de finales op de Olympische Spelen, waarin Fan- ny haar goud veroverde. Hierna was het pauze. Na de pauze be gon ir. A. v. Emmenes zijn inte ressant betoog over „modern voet bol". Er zijn mensen die verkla ren dat er geen modern voetbal bes'aat. v. Emmenes echter be weerde, dat er evenals moderne k'eding, modern verkeer ook mo dern voetbal bestaat. Hij sprak verder over de veranderingen, die he; voetbal heeft ondergaan, van de moeilijkheden met de oude buitenspelregel (1867). waarbij de aanvallers voor een moeilijke taak stonden. Later werd dit ge makkelijker, 4oen de buitenspel regel werd veranderd. Nu kreeg de verdediging het echter zwaar en daarom zoch'en ze naar een nieuw verdedigingswapen en von den dit in de vorm van het „Third back game", oftewel SSS oftewel het beroemde stopperspil-systeem. Nu zocht men echter weer naar een aanvalswapen, dat tegen de verdediging opwoog en zodoende ontstond de „switch". Ook sprak hij over de dekking. In het SSS speelt de dekking een grote rol. Er zijn 'twee soorten en wel de Franse, waarbij de verdedigers hun mannetje blijven dekken, hoe ze ook switchen en de En gelse manier, waarbij iedere ver dediger op zijn plaats blijfit. In ons land gebruikt men meestal 't laatste systeem. Tot slot haalde v. Emmenes nog enige herinneringen op aan oude Ned. elftallen en eindigde met de Alkmaarse voetballerij veel succes toe te wensen. Tony Willemse speelde hierna de 2e Hongaarse Rhapsodie van Liszt. De laatste beurt was aan André Carrell, die op grappige, maar soms ook weemoedige wij ze over zijn ervaringen in de West vertelde. Hij bracht daarbij het Alkm. NIWIN-comité de dank over van 5800 Jongens in de West- en hoop te dat men zou blijven voortgaan met het steunen van de NIWIN. Tot slot zong hij enkele liedjes en wel ..Toon Duin op de Rozen gracht" en het- toepasselijke lied „Ze zijn U erkentelijk". Aan het slot werd dank gebracht aan de heer Rolie. die door zijn doorzet ten deze NIWIN sportweek moge lijk had gemaakt en ook werden de medewerkenden hartelijk dank gezegd voor hun medewerking. De publicaties in de kran en over de gasleveranties van Alk maar aan Den Helder hebben in de Kaasstad nogal wat s:of doen opwaaien. Deze publicaties zijn gebaseerd op een raadstuk van de Helderse B. en W. aan de raadsleden. Ie dere krant kon hieruit vrijelijk publiceren. Helaas, wat in Den Helder iedereen mocht weten, was in Alkmaar strik: geheim. De leden van de commissie van licht bedrijven te Alkmaar hebben n.1. een geheim rapport ontvangen, waar ongeveer hetzelfde in moet staan, als in he: stuk. dat door het gemeentebestuur van Den Helder aan de openbaarheid is prijsgegeven. Voor B. en W. van Alkmaar en de raadsleden, die 't geheime rapport hebben ontvan gen, een onaangename situatie. Wij hebben he: vermoeden, dat er tussen het Alkmaarse en Hel derse gemeentebestuur wel een kloek telefonisch contact is ge weest over deze kwestie. Dat dit niet het laatste woord zal zijn in deze affaire ligt voor de hand. hoewel wij niet geloven, dat het tot notawtsselingen en Ronde Ta fel Conferenties zal komen Ook geloven wij niet, dat hier mee de opzet, dat Alkmaar Den Helder gas gaat leveren zal wor den doorkruist, of dat de aanslui ting op de Hoogovens als gasleve rancier in 1954 voor Alkmaar en Den Helder zal worden afgewend. Hierover wordt in hogere regionen beschikt. Wij denken, dat het Alkmaarse gemeentebestuur dit tnziet en wei nig bezwaar heeft tegen de publi catie van dit deel van hef Hel derse raadstuk. De verontrusting in Alkmaar zal veeleer het. gevolg zijn van fi nanciële overwegingen. In het Helderse raadstuk worden enkele concrete cijfers aangeduid. Na tuurlijk kennen B. en W. van Alk maar deze cijfers. Zij moeten evenwel een goede reden hebben gehad deze „geheim" te willen houden. Nu ts „geheim" een zeer betrek kelijk woord. Dat is in het verle den en nu weer in Alkmaar en el ders vaker aangetoond. Om de een of andere reden heef: „geheim" (ook als het niet over gas gaaf), de neiging uit te lekken. Dl: kan vaak voorkomen worden (wij ge ven deze methode overigens gaar ne voor een betere) door tijdig uit te laten lekken, wat men kwijt wil zijn. Indien B. en W. van Alk maar bijv. al eerder een tipje van de sluier hadden opgelicht van de: gastransactie met Den Helder, dan was de publicatie hen nu niet zo koud op het dak gevallen. Inmiddels is de kwestie er. Wij willen in het midden laten, of Den Helder te vrijmoedig was. of Alkmaar te terughoudend. Wij willen er alleen op wijzen, dat ook hier voorkomen beter is dan genezen. Wij zullen 'enmin- ste altijd gaarne luisteren naar mededelingen van he: gemeente bestuur en als er eens iets „off the record" is. dan kunnen ook kranten zwijgen. Nader wordt gemeld: Het voorstel van B. en W. van Den Helder over de gasvoorzie- nlng is door dit college 'erugge- nomen. Zwitsers traden op Voor een talrijk publiek trad Vrijdagavond in het Gulden Vlies de „Union Folklorique Suisse" op, die in een aantal aardige en boeiende nummers het Alkmaarse publiek het. een en ander liet zien van wat de Zwitserse volkskunst is. Dat zij hierin geslaagd zijn, zal aan een ieder, die deze avond bijgewoond heeft, duide lijk zijn; in een vlotte opeen volging speelden, dansien en zongen de leden van dit ge zelschap en brachten zij num mers. die zeer karakteristiek mogen heten voor de volksaard der Zwitsers. Volkskunst is steeds een enigs zins hachelijke zaak, aangezien zij vaak door de uitvoerenden ver groofd wordt, in de gegronde, doch onartistieke hoop, dat het gebodene beter in de smaak zal vallen bij het publiek. Welnu, wij moeten zeggen, dat het optreden van dit gezelschap niet aan dit euvel mank ging. In tegendeel: concessies aan het pu bliek bleven hier achterwege, zo- da'. overbleef, een zuivere en spon tane uiting van levensvreugde. En wat is ware kunst eigenlijk an ders? De tamboeren trommelden en de pijpers bliezen. De jodelaars jodelden en de danskapel. be staande uit drie accordeons en 'n contrabas, bracht de eenvoudige, ongecompliceerde wijze van he: land der bergen. De alpenhoorn blazer blies zijn melancolieke wij ze voor een doodstille zaal, maar uitgelaten werd de s'ëmmlng, als de optrgdenden een fraaie volks dans voor he: voetlicht brachten, waarbij zij nu en dan niet na uiting te geven. Indrukwekkend was ook. wat de tamboers presteerden, ofschoon 't geluid van de trommels wellicht ietwat te s'erk was voor de zaal van het Gulden Vlies. Maar r.a ieder nummer brak er een harte lijk en welgemeend applaus los voor deze kuns enaars, die deze avond toonden, wat zij alzo ver mochten. Het publiek bleek het gebode ne danig "e appreciëren. Ook de heer Speenhof jr.. die als confe rencier de gaatjes tussen de pro- grammanummers vulde, mocht zich in het gelach van het pu bliek verheugen, ook al zijn wij van mening, dat zijn conference nu niet. op zo'n buitengewoon hoog peil stond en zeker niet in overeenstemming was met de rest van het programma., maar soit. Wij hebben ons verheugd over het optreden van deze Zwit sers, die met- een minimum van eenvoud een zo aantrekkelijk en waardig programma hebben we ten te brengen. Wij roepen hen dan ook een „Tot ziens In Alk maar" toe! BLEEKWATER AMMONIA VOORMEER 12 ALKMAAR Er is beroering in de landbouwerswe reld. En dat is geen wonder ook, wan neer men de stroprijs tot beneden het persJoon ziet dalen. Er is geen afzet van sno. Er Is deze zomer ruimschoots hooi verl ouwd, zodat de behoefte bij de vee howdcrij riet groot is De strocartonf* - brieken •-iiten voor de verwerking met voorlaten van he' vorig jaar. Er is Qeen, of geen noemenswaardige export. De handel in stro is dus traag. Wil men persé verkopen dan moet dit tegen afbraakoMjzen gebeuren. Dit is wel een verschil bij enige jaren terug toen men voor z'n stro zonder veel drukte 50 a 55 gulden kon bedin gen. Dat mocht natuurlijk niet, dus c,reep d_ regegring in en stelde een maximumprijs van dertig gulden vast. De redelijkheid van deze maximumprijs werd ai.i.getoond met argumenten dat tic veehouderij in verband met de melk prijs geen hogere prijs voor het sfo kon opbrengen. Alle weldenkende stroverbouwers heb ben voor deze argumenten het hoofd ge bogen. Maar hoe komt het nu? Zal de rege ring ook nu ingrijpen, nu de zaak pre cif.' anders om ligt? De Akkerbouwcommissie van de Stich U.ig van de Landbouw ooeft er bij de regeling reeds ">p aangedrongen om in ieder geval een minimumprijs voor het sh'o vast te stellen. Het zal niet gemakkelijk vallen voor de regering, maar het verzoek lijkt ons zeer redelijk. MENEER DE GOUVERNANTE VOOR DE TWEEDE WEEtf IN CNEMA AMERICAIN De charmante avonturen vag Clifton Webb als meneer Belvedg re. de oppasser. zijn er goed In- De Inspecteur der belastingen te ALKMAAR. Kenncmerstr.- tveq no. 21, wenst aan te be steden HET SCHOONHOUDEN VAN HET GEBOUW DER INSPECTIE. Inlichtingen op Woensdag 17 Augustus van 912 uur. Te koop 1 SCHUUR 4 x 6 m., bedekt met asbe.-t- platen. K. v. d. VLIES Muiweg 10. Petten. jvfr kopen Bu o alles Stofzuigerreparaties, wik kelen, ombouwen enz. met 1 jaar garantie. Vlug en billijk. P. Teigeler Sc Co., Borg. Bos- str. 59, Alkmaar, tel. 3871. originele plak kast schrijvers X GLASTANGEN X STALEN KAMMEN voer houtlmltatate X PENSELEN Laai, lik. Holslr., Alkmaar OPENLUCHTTHEATER BERGEN Zondag 14 en Woensdag 17 Augustus 8 uur wegens groot succes herhaling van het Openluchtspel door „DE BERGENSE SPELERS" Voorverkoop in Alkmaar; V.V.V. Waagplein en Boekh. Ter Burg, Koorstraat f 1.50 en f 1. Aan de Kassa f 2 en f 1.50 Na afloop autobussen naar SCHOORL en ALKMAAR vanaf het Theater. te Alkmaar L AVONDVAKONDERWIJS Onderwijs wordt ge geven in: Schilderen, Schoen maken, Behangen en Stofferen, Brood- en Banket bakken, Kleer- en Mantehnaken Patroontekenen voor Dames, en Herenkleding. Al: deze vakken met bijbehorende theorie, vak- en handtekenen. De leerlingen moeten, om tot de le klasse te wor_ den toegelaten, niet meer leerplichtig zijn. Leerlin gen, die een dagschool bezoeken, worden niet toegelaten. D. VOORTGEZET AVONDVAKONDERWIJS voor gediplomeerde oud-leerlingen van Ambachts scholen en Nijverheidsavondscholen. Onderwijs wordt gegeven in: Smeden-Bankwerken, Plaatwerken, Machine-Batikwerken, Autogeen- en Elect*ïsch lassen, Electrornontage-Instrumentmaken en Fijn-Bankwerken, Auto-, Motor. en Rijwiel herstellen, Timmeren, Mach. houtbewerken, SchiL deren en Kleermaken. Al deze vakken met bij behorende theorie, vaktekenen en voortgezet lager onderwijs. De inschrijving van leerlingen voor beide cursussen zal plaats hebben van Woensdag 17 Augustus tot en met Vrijdag 19 Augustus a.s., des avonds van 18.3020.30 in het gebouw der Ambachtsschool. Bij de inschrij ving voor cursus II, behaalde diploma ('s) over te leggen Het schoolgeld bedraagt f 20 per cursus, te voldoen bij de inschrijving. Aanvang der lessen op Maandag 3 October a.s. Alle leerlingen moeten zich opnieuw laten inschrijven. PUBLICATIE. DISTRIBUTIEDIENST VOOR DE KRING ALKMAAR. Brandstoffen voor kamerbewoners en grote gezinnen. KAMERBEWONERS Van Maandag 15 Augustus af kunnen dagelijks (behalve Zaterdags) op het distributiekantoor. Oudegracht 168, Alk maar. brandstofformulieren worden afgehaald ten behoeve van kamerbewoners, die een afzonderlijk met een haard of kachel te verwarmen woninggedeelte ter bewoning hebben gehuurd en zyn ingeschreven in het bevolkingsregister van één der gemeenten in de distributiekring Alkmaar. Geen aanvragen behoeven te worden ingediend voor: kin deren van de verhuurder: inwonend dienstpersoneel; perso nen, die slechts een slaapkamer hebben gehuurd; personen geboren na 1 October 1933; personen, die het vorige stook- seizoen een brandstofkaart TA 806 hebben ontvangen en hiervan bon 06 hebben ingeleverd bij de brandstofhandel. Indiening der ingevulde aanvraagformulieren dient te ge schieden door de verhuurder onder overlegging van de stamkaarten van de huurders, na 4 September a.s. op de datum, welke op het aanvraagformulier zal worden vermeld. GROTE GEZINNEN Voor gezinnen, bestaande uit 8 of meer personen, inge schreven op hetzelfde adres in de distributiekring Alkmaar, zal een extra-toeslag van 2 eenheden brandstof worden utgerekt. Hiertoe dienen betrokkenen zich met de stamkaarten van alle gezinsleden (evtl. inleveringsbewijs van in bewaring ge geven stamkaarten) te vervoegen op het distributiekantoor, Oudegracht 168, Alkmaar volgens onderstaande letterinde- ling der familienamen: A t.m. B Maandag 15 Augustus 1949 C t.m. E Dinsdag 16 Augustus 1949 F t.m. H Woensdag 17 Augustus 1949 I t.m. K Donderdag 18 Augustus 1949 L t.m. M Vrijdag 19 Augustus 1949 N t.m. O Maandag 22 Augustus 1949 P t.m. R Dinsdag 23 Augustus 1949 S t.m. T Woensdag 24 Augustus 1949 U t.m. V Donderdag 25 Augustus 1949 Wtm.Z Vrijdag 26 Augustus 1949 gegaan bij het Alkmaarse publiek Daarom draait Meneer de Gou vernante ook deze week in Cine ma Amerlcain HET BEGON IN DE PULLMAN IN VICTORIA Dat de Amerikanen meesters zijn ln het genre van de lichte preten tieloze amusementsfilm, blijkt ook weer in deze film. waarin de char mante Claudette Colbert de hoofd rol vervult Zij vervult de rol van de schrijf va neen zg best seller. die op weg is naar Hollywood, om haar boek voor de film te bewerken Er zit ten in die trein ook twee mannen, waarvan er een door de schrijf ster een Ideaal type gevonden wordt voor de hoofdrol van haar film En dan beginnen pas recht de moeilijkheden, zonder welke een goede comedie nu eenmaal niet mogelijk is Het drietal, dat inmid dels vriendschap heeft gesloten, wordt de trein uitgezet, waarop zij de reis met een oude tweedehand se auto vervolgen Maar tenslotte blijkt alles toch op zijn pootjes te recht te komen, zodat aan het eind van dit charmante avontuur, als de moeilijkheden op zijn Redelijk vooral, omdat toch zeer zekei naar een oplossing van het exportpro bleem gezocht zal moeten worden en de kans bestaat dat Duitsland over enige maanden een kwantum stro zal kunnen opnemen. Zekerheid bestaat hierover niet. Onze economie zit ongezellig raar in elkaar en we kunnen alle dagen waarne men dat het nu eenmaal niet meer gaat zoals het vroeger ging. De vrijheid van weleer is niet meer mogelijk en wordt ook niet meer begeert. Ook de handel heeft geen belang meer bij een lage prijs. Er zal dus iets moeten gebeuren, zowel in het belang van de boer als van de handel. Wat er gebeuren moet daarover is men in landbouwkringen druk doende en de eerstvolgende dagen zullen hierover wel nadere mededelingen naar buiten be kend worden gemaakt. Het zal echter zaak zijn dat de land bouwers hun belanq begrijpen en dat de regering naar een hilli'kc oplossing van het probleem zoekt. CONCERTEERT Bij gunstiq weer zal Bergen's man nenkoor op Woensdag 17 Aug. a.s. des avonds van 910 uur op het terrein \;»n de Ruinekerk tegenover de Ou te Prins een coneert geven. De met toe stemming van B en W te houden col lecte voor het Reisplan Oslo hevelen wij ten zeerste aan. hoogst zijn, de twee geliefden In elkanders armen vallen Claudette Colbert speelt met veel overtuiging de rol van de suc cesvolle schrijfster; John Wayne. bekend uit vele vechtfilms, is een waardig tegenspeler en hij wordt keurig bijgestaan door de knappe acteur Don de Fore Een aardige comedie die de moeite van het aanschouwen ze ker waard is TWEE YANKEES IN TRINIDAD IN HARMONIE Twee Jongens van de vlakte, die reeds tijdens hun duistere praktijken elkaar in de wielen re den komen beiden in het leger en hun onderlinge vijandschap wordt er niet beter op, wanneer ze beiden verliefd worden op het zelfde meisje, dat in een duister café werkt De baas van dit café is een smokkelaar, die probeert de man nen over te halen tot praktijken, die nu niet direct gunstig zouden zijn voor het land, waarvoor zij strijden Hij wil namelijk van een hunner een kaart van de haven hebben die hij nodig heeft voor de leveranties van ateenkool aan vijandelijke duikboten Maar juist op tijd zien zij het foute van hun handelswijze in en zij sluiten vriendschap Zij worden door de kroegbaas gevangen ge nomen, maar nog net op tijd weer bevrijd Op dat moment wordt Pearl Harbor gebombardeerd en begint de oorlog met Japan De beide mannen weten de vloot van de ondergang te redden Het smokkelschip van de boefach ige kroegbaas wordt opgeblazen En dat is dan weer het einde van deze knapgemaakte film, waarin Pat O'Brien en Brian Don levy een tweetal prachtige rollen spelen Deze twee Yankees in Tri nidad zullen u zeker niet berou wen In het voorprogramma een humoristische film en een aardig tekenfilmpje KING KONG EN DE ARABIEREN II IN A.B.T. Deze week worden de avontu ren van King Kong en de Ara bieren voortgezet, zodat een ieder die vorige week reeds van de soan nende gebeurtenissen genoten heeft, ook thans he: vervolg hier op niet zal willen missen. Ook nu gebeuren er weer vele boeiende dingen, die de toeschou wer doen griezelen en huiveren, zodat de toeschouwers die de don kere zaal van A.B.T. opzoeken, ze ker niet zullen kunnen zeggen, dat zij geen waar voor. hun geld krijgen. Kay Aldridge en Clay Moore spelen de hoofdrollen. VoordeTigUiéenn,®nc,s.e rei*en 9 en «mfortabel Luxe Tasjes, Portefeuilles Portemonnaies, in alle prijzen. Hondenlijnen, Broekriemen enz. enz. Zilverstraat 2 Alkmaar Tel. 4759

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4