KAPPIE Tien geboden voor badgasten Toneel en film De tafel wordt gedekt Een model kinderkamp ijnheer de Burgemeester.... Met vacantie aan zee ï~kuizenden Nederlanders, man nen, vrouwen en kinderen profileren jaarlijks van de ffenoe- gena van het strand en ook deze zomermaanden zullen gTote drom men dagjesmensen, kampeerders en badgasten de zee weer opzoe ken. Het is vacantie en dan hoort het erbij dat men dingen doet, waar anders niet van komt. Ve len, die anders vrijwel nooit in het water zijn, begeven zich nu In zee en helaas loopt dat lang niet altijd goed af. Om te beginnen is het zwem men immers absoluut verboden voor personen met een geperfo reerd trommelvlies of met een chronisch loopoor. Men denkt er echter niet bij na, het is vacantie, men is de zee al ingelopen en pas later zit men met de onaangename gevolgen. Ook voor talloze andere patiën ten is het beslist verkeerd om te gaan zwemmen. Mensen met een vergevorderd stadium van ader verkalking horen niet in het wa ter en ditzelfde geldt voor de meeste lijders aan hartgebreken. Maar hoe gaat het, men heeft rijn dagelijkse zorgen nu -eens thuis gelaten en men vergeet in die zonnige vacartfiedagen soms erg gemakkelijk dat men eigen lijk een nierziekte heeft, dat men lijdende is aan rheumatiek of dat men voor een ernst;ge bloedar moede onder behandeling is. Bij verschillende vormen van longtuiberculose kan er plotseling een heftige bloeding ontstaan en ook moeilijk in te brengen breu ken kunnen in het water de aan leiding tot zeer onaangename ver wikkelingen zijn. Allemaal din gen waar men op een stralende vacantiedag niet bij stil pleegt te «aan en die een toch al niet goe de gezondheid ernstig kunnen be nadelen. Wanneer men met vacantie naar ree gaat, is het daarom voor men sen die onder doktershanden zijn, eeer raadzaam, dat zij de behande lende geneesheer vragen, in hoe verre een eventueel zeebad hen ra] kunnen schaden. Gezond of niet gezond, men ga in ieder ge val nooit te water wanneer men sterk bezweet is, wanneer men kortgeleden het middagmaal heeft genuttigd of wanneer men alco holische dranken tot zich heeft genomen. De gevaren tier zee Als men niet aan de Nederland se kust geboren en getogen is, is men meestal onbekend met de wel zeer wisselende v houdingen, die door eb en vloed veroorzaakt wor den, kent men de invloeden n;et, van de wind uit verschillende richting op de loop van het water, heeft men wellicht nog noo t ge hoord van de zwinnen en de ver raderlijke muien en weet men weinig of niets van de trek. die er Staat tussen de pieren en de golf brekers. Het is een goede gedachte van de minister van O.K.W. geweest in een rondschrijven de aandacht te vestigen op de brochure: „De gevaren der Zee voor Baders en Zwemmers". De tien geboden voor baders en zwemmers in zee, sa mengesteld door de hoofdconsul P. van der Meije, nemen wij hier onder over, want ook in deze va- cantietijd zullen weer velen het verkwikkende zoute water opzoe ken en nog ieder jaar zijn er in de onmetelijke zee talloze mensen Hoe vaak heeft men niet ver kondigd dat het toneel door de film ten onder zou gaan? En zelfs aio gvoordat de film door de ge broeders Lumiere werd uitgevon den hoe vaak werd er niet over een toneelcrisis gesproken? En zo Is het nu nog net zo Be kijkt men echter de zaken meer yan dichtbij, dan ziet men uit de door Dr. H. W. SCALOGNE in gevaar geweest, terwijl velen niet levend zijn teruggekeerd. Weest niet eigenwijs 1. Gaat nimmer op een onbe waakt strandgedeelte baden of zwemmen, wanneer er een sterke landwind waait en het water vallende is. De boven- stroom en de muien, voeren u van de kust af. 2. Als ge baadt en ge bevindt u op de bank, ook al staat ge maar tot kniehoogte in het water, let dan op de opko mende vloed. Het water stijgt in betrekkelijk korte tijd. De mogelijkheid bestaat dat ge niet terug kunt keren. 3. Wilt ge veilig baden en zwemmen, wilt ge volop ge nieten van de heerlijke, heil zame zee, gaat dan alleen ba den en zwemmen daar, waar uitstekend toezicht door erva ren badpersoneel wordt uit geoefend. 4- Gedraagt u geheel naar de aanwijzingen en raadgevingen van het badpersoneel. Zij we ten de gevaren die dreigen kunnen beter dan gij. 5. Brengt de badman, die van 's morgens vroeg tot 's avonds, onvermoeid en onafgebroken op zijn klanten heeft te let ten, niet nodeloos in gevaar. Bedenkt dat velen van hen huisvader zijn en door u-w on voorzichtigheid een ongeluk kunnen krijgen. 6. Leert wat een mui is. 7. Wanneer ge n ét zwemmen kunt, leert dan zwemmen; maar onthoudt, dat zelfs iemand, die goed kan zwem men, wel in zee kan verdrin ken. 8. Vraagt, wanneer ge een goed zwemmer zijt en ge wilt u iets verder uit de kust bege ven, aan de badman hoe de stroom loopt. Tegen de stroom optomen is in het dagelijks leven reeds moeilijk, in zee is het geheel onbegonnen werk. 9. Weest niet eigenwijs; laat u raden en gij voorkomt daar door veel gevaar. Let op de waarschuwingsborden; gaat daar vooral niet in zee. 110. Laat u echter door al deze voorschriften niet afschrik ken. Baadt en zwemt naar hartelust. Neemt echter altijd de nodige voorzichtigheid in acht en gaat, wanneer ge niet kunt zwemmen, nooit dieper dan tot borsthoogte in zee- Zelfredding Dit jaar zal de politie van een onzer grootste badplaatsen een proef nemen met op de duinen geplaatste u'tkijkposten, van waaruit een agent met beihulp van megaphoons onvoorzichtige ba ders en zwemmers zal trachten te Ib •:eiken. cijfers dat de toestand geheel an ders is Er blijkt nl duidelijk ui; de on langs te Parijs gepubliceerde sta tistiek van de jaren 1939 tot 1948 dat de receles van het Franse theater 25 en die van de biosco pen maar 17 maal hoger zijn ge worden Houdt men e? rekening mee, dat de prijzen van de plaatsen zijn ge stegen, dana vindt men dus ge middeld, dat als een Stuk in 1939 door 20,000 toeschouwers werd ge zien, dit thans door 50,000 wordt gezien Een der redenen van deze her overing van het publiek is zeer zeker gelegen in de zorg voor ver betering van de intellec'-uële en artistieke waarde waarvan de laat ste jaren de Franse schrijvers di recteuren en toneelspelers hebben blijk gegeven Klaag nooit aan 't einde van 't genot Ach, is het nu al tijd! Want is de ziel van het genot Niet zijn kortstondigheid? Komt men onverhoopt toch nog in een benarde situatie, merkt men, dat men afdrijft of door het water zeewaarts getrokken wordt, dan gaat het er in de eerste plaats om alle kalmte te bewaren en geen dingen te doen, die de toe stand nog verergeren. Op de eer ste plaats dient men zijn krachten, te sparen, want wanneer deze zijn uitgeput, is er maar weinig hoop meer over. Daarom is het ver keerd de handen in vertwijfeling boven wat» te steken of ondoor dacht «n hulp te gaan roepen om de mensen, die dichter bij de kust zijn, te alarmeren. Deze bezighe den zijn zeer vermoeiend en hoe vaak ziet men drenkelingen niet tevergeefs tegen de wind in schreeuwen. In moeilijke omstandigheden te water dient men te bedenken, dat men zijn eigen reddingsgordel bij zich draagt. "Wanneer men de lon gen vol lucht zuigt en daarna op pervlakkig ademhaalt, is het heel goed mogelijk zich drijvende te houden en waar dit al geldt voor het gewone gracht- en rivierwa ter, daar is dat des te gemakke lijker in het door zijn hoge zout gehalte soortelijk zwaardere zee water. Zoveel mogelijk kalm dient men af te wachten tot men in „rusti ger" water komt. De afwezigheid van de baders zal in die tussen tijd wel bemerkt zijn, zodat hulp kan worden geboden. Geoefende zwemmers trachten nu het strand te bereiken zonder in nieuwe stromingen verzeild te raken, daarbij telkens even proberend of zij misschien grond van een zand bank onder de voeten kunnen krijgen om even uit te rusten. Maar vóór alles leert zwem men en weest voorzichtig, brengt Uw eigen levenen dat van anderen niet roekeloos in gevaar. Wilde dieren overvallen mensen De omgeving van Tandjong Balei Se latan ls de laatste week onveilig door de aanwezigheid van krokodillen en tij gers. Zaterdag werd een man tijdens het baden door een krokodil gegrepen en gedood. Het rwaar verminkte lijk werd de volgende dag teruggevonden. Dinsdag werd een vrouw, uit de kam pong langs de Sungei Dua, dezelfde kampong waaruit de man afkomstig was die Zaterdag werd oangevallen, door "n krokodil gegrepen en meegesleurd. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd later rwaar verminkt teruggevonden. In Sungei Landir werd een knaap aangevallen door een tijger. De jongen werd meegesleurd en zijn lijk werd later verminkt teruggevonden. DE EEN ZIJN DOOD- Het FFranse ministerie van landbouw heeft vandaag' bekend gemaakt, dat overwogen wordt belangrijke aankopen te doen van Nederlandse en Deense bo ter en kaas. De handelsverdragen met Nederland en Denemarken voorzien in de invoer van zuivelproducten uit die landen, maar aanvankelijk dacht men. kaas voldoende zou zijn. Als gevolg van dat de Franse productie van boter en de aanhoudende droogte Is de Franse melkproductie echter belangrijk vermin derd. RIJDENDE POLITIEPOST Van een oude autobus hebben Eind- hovense politiemannen zelf een rijdende politiepost gebouwd ,om daar te worlea ingezet, waar een grote mensenconceu- tratie te ve "wachien is. Me de ruim e i? gewoekerd, j.ouat er behalve een Prac tisch ingerichte „verhoorzaal" tevens 'n PERS IN DE KELDER jgteeds nader komt de dag, waarop de Ronde Tafelcon ferentie zal worden geopend. Steeds drukker wordt het voor degenen, die belast zijn met de voorbereiding. Ten behoeve van de ver gaderingen is de be schikking verkregen over de grafelijke zalen op het Binnen hof, o.m. omvattende de Ridderzaal en de Rolzaal. Voor plenai re vergaderingen lijkt de Ridderzaal aan gewezen, waarin ta fels in de vorm van een ovaal kunnen worden aangebracht, plaats biedende voor 120150 deelnemers, waarachter zich de adviseurs en des kundigen zouden kunnen groeperen. Aan weerszijden van de verhevenheid voor de troon :s ele genodigden. Het balkon van de Rid derzaal zal worden ingericht als perstri bune, waar ongeveer honderd journalisten plaats kunnen ne men. In de kelderge welven (gelegen on der de Rolzaal) zal het perscentrum worden onderge bracht. De Weeskamer, Hogerbeetskamer en de Lairessezaal zou den bestemd kunnen worden voor de com missievergaderingen, die als besloten ver gaderingen niet toe gankelijk zijn voor pers of buitenstaan ders. Aan de over zijde van het Bin nenhof is verder de beschikking gekre gen over de Treves- zaal en de Staten zaal, die hetzij voor kleine recepties, het zij voor vergaderin gen, zouden kunnen worden gébruikt. Voor het secreta- - - -r n is de beschikking verkregen over viar vertrekken in hei gebouw van de Ser- ste Kamer. Het se cretariaat van de Republiek wordt ge vestigd in een aan tal kamers van het Palace Hotel. Door de afdeling Cultureel Contact van het dept. O.G. wordt een program ma ontworpen, waar bij zo mogelijk ge rekend zal worden op een dag in de week, bij voorkeur de Woensdag, voor een grotere excur sie, c.q. bezoeken aan andere steden, terwijl verder plan nen worden ontwor pen voor informele bezoeken en uitstap jes, bijv. in het week einde- Zo zouden bijv. excursies kun nen worden georga niseerd naar de Jaar beurs, de Philips- fabrieken, de Staats mijnen en wat dies EUROPESE RAAD BIJEEN. Overzicht tijdens de opening der eerste zitting door Edouard Her- riot, president van de Franse Na ttonale Assemblee (in het. mid den op het spreekgestoelte mét* papier in de hand) A. N. P. Tele-foto Wijsheid in dichtvorm IIndien gij geeft, geef rijk'lijk En iedereen zijn deel. Maar geef nooit overdadig: Genoeg is meer dan veel. In de tuin en de serre van café Van Riel te Lllvenhout is sinds korte tijd een model-kinderkamp ingericht door de buurtvereniging Buntstraat Rotterdam. Er vertoeven daar 117 kinderen, die gedurende enige v.eken hun hart opha len in de bosrijke omgeving van U tn- houl De leid'.\j en het kamp, dat. zon der enige steu.i of subsidie vaa de ove'heid geh:*l ui" eigen middelen 's in ger-v.Lt, berust bij Je heer M. J. BV.jen- bur» uit Rotterdam. Het Rotterdamse Rcae Kruis stelde bedden beschikbaar. Het kamp beschikt over eei eigen badgelegenheid, gelegenheid voor kolen, wassen en eten en verblijf ove dag. Er bevat nauwkeurige controle over de Ljden van slapen, eten en ontspa.ir.ing. Hec geheel staat onder toezicht van de kam peercentrale. bureau voor de dienstdoende comman dant, een wasgelegenheid en zelfs een kleine fietsenstalling aanwezig Is, Dc Wogen Is uitgerust met een mobilo fcnninstallatie en kan worden aangeslo ten op de waterleiding, op het telefoon- en op het electricifeitsnet. De wagen zal het eerst in functie komen bij de aanstaande landbouwtentoonstelling té Eindhoven. MAANDAG, 15 Augustus, na 12 u; Hilversum I, 301 m 12,10 Mu- setteklanken 12,33 Metropole orkest 13,00 Nieuws 13,15 Mandolinata 13,45 Richard Tau ber zingt 14.00 Voor de school jeugd 14,35 Omroepkoor - 15,00 Plantenpraatje; 15,30 Kamer muziek 16,00 Bijbellezing r 16,45 Duitse dansen van Mozarfc 17,15 Populair orgelspel 18,00 Geest liederen 18,30 Strijd krachten 19,00 Nieuws 19,15 Boekbespreking 20,00 Nieuws 20,15 Kerkconcert met orgel, alt en koor 21,00 Reisindrukken ufr Kanton 21,20 Verzoekprogran ma 22,00 Omroeporkest 23,00 Nieuws 23.15 Avondconcert Hilversum II, 415 m 12,00 En semble Jo Bos 12,38 Viool en piano 13,00 Nieuws 13,15 Bas bariton en orgel 14,00 Dr P H Ritter Jr spreekt 14,20 Sympho nie no 4 van Tsjaikowski 15,05 Gevarieerd middagprogramma 16,00 Kamermuziek 17,00 Atlan tickwintet met accordeon 17,30 Voor padvinders 18,00 Nieuws 18.30 Radio filmkrant 19,00 Sonate van César Franck 19,30 Skymasters 20,00 Nieuws 20,15 Vlotte gramofoonplaten - 21.50 S'rijkorkest Musicorda 22,35 Clavecimbelvoordracht 23 00 N'euws 23.15 Swing PROGRAMMA Hl 14,00 Frans operettemuziek 16.00 Dansork 17.00 Batavia 19,30 Geva rieerd Engels progr 20.45 Zang platen 21.15 Dansmuziek PROGRAMMA IV 14.40 Regi- nald Foort orgel 15,00 Opera- en zangplaten 16.30 Dansmu ziek 19.45 BBC symphonie- orkest 21,15 Orkest van Ray Martin 22,15 Dansmuziek DINSDAG. 16 A""n-s:us. vóór 12 u: H'lversum I, 301 m 7.00 en 8,00 Nieuws 8.15 gr Pluk de dag 9.00 Herh Lichtbaken 9.25 Ka mermuziek 10,15 Orkes'werk 11.00 Vrolijke pla en 11.40 So nate van Leclair voor viool en pia no Hilversum II 415 m 7.00 en 8,00 Nieuws 7.15 Fred Hartley en Louis Levy 8,15 Vrolijke platen 9.00 Klassieke gr muz'ek 9.25 Aubade, gr 10,00 Morgenwij ding 10,15 Arbeidsvitaminen 11,00 Orkest Pel er Gullen 11,30 Ui'z voor zieke jongeren PROGRAMMA ÏIÏ 9.10 Verzoek pvogr voor huisvrouwen 10,00 Bioscooporgel PROGRAMMA IV 8.10 Ochtend concert op platen 10,30 Orkest Bunny May 11,15 Rumba orkest en hei Apeneiland 33. ,,ïk zal proberen in een boom te klimmen", pre velde Kappie onder het lopen. „Tussen de takken kan die klont me toch niet raken en dan zal ik hem wel wat op zijn getyce hoofd gooien". Bulten adem en steeds meer verward in zijn ongemakkelijke om hulsel bereikte hij eindelijk een boom, doch werd het nog veel moeilijker. „Dat ls een dekselse toer". zuchtto hij en dat was het ook. De berenhuid zat hem op alle mogelijke manieren in de weg. Voort durend trapte hij er op en het ding bleef aan elke tak haken. Op een gegeven ogenblik zat Kappie zo vast, dat hij niet meer voor ofachteruit kon en be neden zich hoorde hij de aanstormende Jacobus al schreeuwen: „Mij kunt ge niet ontvluchten vrind, geen plekje, waar Ik je niet vind!" Kappie gaf een forse ruk en met een krakend geluid bleef de beren huid aan een tok haken en viel vervolgens op de grond. Nu zag Jacobus plotseling wie hij achterna gezeten had en brak In een bulderend gelach uit „Ha, ha, heb is de kapitein! Kom toch beneden! Die is fijn!" Hij sloeg zich op de knieën van plezier en wenkte ondertussen Kappie om naar beneden te kom door N. J. P. SMITH Harry komt steeds opnieuw voor verrassingen te staan. Nu belt er weer een inspecteur'van politie over een inval op een verdacht adres in Harrelaar, „Mon Plaisir" genaamd. Een speelbal waarschijnlijk. „Ze schenen gewaarschuwd te zijn", liet de inspecteur er veel betekenend op volgen. Harry besloot veldwach ter Kimmel er eens naar te vragen. 11. Kimmel was gekomen. Hij beant woordde volkomen aan de voorstel ling, die Harry zich van de man had gemaakt na zijn telefoontje met de in specteur. Stram en stijf, vooral stijf, stond de veldwachter in de deurope ning een dik boek onder de arm wachtend tot de burgemeester hem zou wenken nader te komen. De burgemeester is het hoofd van de politie dat wist de vroegere boekhouder Harry nog wel. En dat hij een dwaas figuur zou slaan, als hij die man-in-de-houding met uitgestoken hand tegemoet was getreden en hem hartelijk had gevraagd: „Wel, Kimmel, hots maak je het?Kerel, wat ben ik blij, dat ik je zie, man, neem een si gaar en ga zitten", dat begreep hij ook wel, „Je komt het rapportenboek bren gen, Kimmel?" De man deed een poging om aan te slaan. „Tot uw dienst, meneer de bur gemeester, het rapportenboek". „Mooi zo geef maar hier". De veldwachter marcheerde voor zichtig de kamer in, gaf het boek over en bleef stram in de houding staan, terwijl Harry, die nu aan het bureau zat, het boek doorbladerde en de met grote hanepoten géschreven verslagen doorkeek. De dag van zijn ongeluk..., de inval in „Mon plaisir" „In de avond van huis gehaald door inspecteur Burrie, met bevel, hem te vergezellen naar villa „Mon plaisir", zijnde dit perceel verdacht, gelegen heid tot spelen te geven. Ons verdekt in de tuin opgesteld, doch niets ver dachts bespeurd. Na twee uur wachten aangebeld en met inspecteur Burrie voornoemd, een onderzoek binnenshuis ingesteld. Geen overtreding geconsta teerd. Medegedeeld werd, dat er wel eens een klein feestje werd gegeven, maar dat men niet begreep, wat de po litie daarmee te maken had. Op last van inspecteur Burrie de aanwezigen mee naar het bureau genomen en hun namen genoteerd. Bezoekers waren" Vliegensvlug liep Harry het lijstje namen door. Niet alleen de namen, ook de adressen der bezoekers waren in het boek opgeschreven. Harry moest even glimlachen om de zonderlinge manier waarop de straatnamen waren verhas peld en ofschoon hij er veel moeite mee gehad had, te begrijpen, welke naam de schrijver soms bedoeld had, zei hij tot Kimmel, die steeds stram in de houding was blijven staan: „Dat is een keurig verslag. Kimmel. Kort en zakelijk. Dat is in orde". Harry behoefde niet te vragen, of de veldwachter het had geschreven. Diens handtekening stond er met dezelfde hanepoten onder en al was dat niet zo geweest de veldwachter stond na de goedkeurende woorden van de hoogste Harrelaarse politieautoriteit zo .genoeg lijk te glimmen, dat er geen twijfel mogelijk was. „Een ding mis ik er evenwel in. Het is wel niet van zo groot belang", ging Harry voort, toen hij zag, hoe het ge zicht van de veldwachter dadelijk be trok, „maar het lijkt mij toch wel ge wenst, ook dat in het boek vast te leg gen". „Ja meneer de burgemeester", zei Kimmel dadelijk, nog voor hij wist, wat Harry bedoelde. „Ik heb gehoord, dat de bewoners yap „Mon plaisir" gewaarschuwd wa ren. Wat Kimmel? is jouw mening daarover dllIIIlCli De veldwachter, wiens mening mis schien voor het eerst in zijn leven door een van zijn superieuren gevraagd werd, krabde zich met een bedenkelijk gezicht achter het oor enzweeg. „Je begrijpt, dat het van het groot ste belang is, indien wij daarover wat meer te weten konden komen. Als de politiemacht van Harrelaar meent een inval te moeten doen in een verdacht huis, dan mag het niet voorkomen, dat degenen, die in overtreding kunnert zijn, vooruit worden gewaarschuwd", vervolgde Harry op magistrale toon. „Wat is je mening?" „Tot uw dienst, meneer de burge meester", was het onverwachte ant woord. „Maar met uw weimenen, me neer de burgemeester ik kan toch niet alle praatjes in het rapportenboek zetten? Inspecteur Burrie dacht ook, dat we een drankwetovertreding zouden kunnen vaststellen. Maar de mensen daat dronken allemaal limonade en choco lademelk. Dat heb ik ook maar niet In het rapportenboek gezet (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3