Alkmaarse Vrijwillige Brandweer viert jubileum 550 km op de fiets Van handspuit tot autotraclie agenda Twee Alkmaarders wandelden van Breda naar Antwerpen Verhaal van een Stenen Paal 13 Alkmaarse A J.C ers hadden prachtige tocht Zeventig jaar tegen de Rode Haan ten verhaal van mensen met hart voor de zaak WOENSDAG zal het zeventig jaar geleden zijn, dat de Alkmaarse Vrijwillige Brandw eer opgericht werd Op de dag zelf zal dit feit slechts in kleine kring gevierd worden, doch op 30 November zullen de brandweerlieden het jubileum door mddel van een feestavond, waarop ook de stille krach ten van de Alkmaarse Brandweer de vrouwen van de brandweerlieden, van zich zullen laten horen Woensdag zal het dus zeventig jaar geleden zijn, dat uit de „plichtbrandweer", waarbij iedere burger, wanneer de plicht hem riep, brandweerman was de perfecte organisatie ont stond, die thans onder de bezielende leiding van de heer van Maarleveld de rode haan te Alkmaar en omstreken be strijdt Een organisatie, die als weinig andere leeft in de harten der Alkmaarders en die dan ook tot de weinig vrij willige brandweren in ons land behoort, die de tradities in stand hebben weten te houden en die roep geniet als geen andere in ons land Hel is een lang en boeiend verhaal, dat de huidige com mandant ons vertelde naar aanleiding van dit jubileum Een verhaal van ijverige man nen. die hart voor de zaak van brandbestrijding hadden en die met medewerking van ge meentebestuur en politie de brandweer hebben opgebouwd Een mooi verhaal DE EERSTE DRIE Het was In 1870 maar heel droe vig gesteld met- het brandblussen in onze goede stad Het was dan ook nie; zonder reden, dat het ge meen'ebestuur in 1878 ingreep en bij Jan van der Heiden een drie tal brandspuiten bestelde, die na tuurlijk met de hand bediend moesten worden en voor die tijd heel groot waren Een er van staat nog In de tegenwoordige brand weerkazerne 'en er zijn nog enige leden die deze oude brandspuit nog gebruitk hebben Het zijn de heren van der Poll, Haasbroek en Th de Visser, alle drie geen onbe jn onze stad Er was in Alkmaar een gymna- stiekveren'ging, die de naam van Kracht en Vlugheid droeg Deze vereniging gaf de s'oot tot de op richting avn een vr/willige brand weer Deze brandweer, die in navolging van andere plaatsen werd opge richt, droeg dezelfde naam als de gymnastiekvereniging en lange tijd ken men geen lid van de brandweer zijn. als men geen lid Van de gymnastiekvereniging was Een jaar later reeds, het is in middels 1880 geworden werd op initiatief van de heer Basie nog een tweede vrijwillige brandweer opgericht, die de naam Burger plicht droeg Het oude vaandel van dit corps is nog thans in de kazer he aanwezig De spui'-en van deze corpsen, die elk 75 man telden droegen alle een kleur Vandaar, dat men in die «tijd sprak van de rode en blauwe spuit Een aardige bijzonderheid was de eau de colognespuit, zoals een der spu'ten in de volksmond heette Waarom? Hij werd bediend door een kapper REORGANISATIE In 1914 begon men met de reor ganisatie De tijd van de motoren kwam en het werd nodig, dat ook de brandspuiten gemotoriseerd werden Aan autotractie kwam men voorlopig nog niet, toe; toen tertijd werden de spulten nog door middel van paarden voortgetrok ken Het motorcorps Kwiek werd opgericht en door deze motorlse- ring moest het aantal leden be langrijk verminderd worden Maar dat gaat niet zo gemakkelijk bij de Alkmaarse brandweer. want Iemand, die eenmaal lid is wil niet graag zijn vereniging verla ten. zeker niet wanneer die ver eniging de Alkmaarse vrijwillige brandweer is Het durde dan ook zeven jaar, tot in 1921 dus. voor dat de reorganisatie een feit ge worden was Dit geschiedde onder leiding van de toenmalige com mandant. de heer S Frayman, die hlerin gesteund werd' door zijn adjunct-commandant, de heer F H Ringers In dat jaar wert op een grote feestavond een aantal leden ont slag gegeven zodat men van een bezetting van 300 man tot 75 man Schappen inkromp .Enorme hulp ondervond men In die tijd van de heer W van der jVeen, een koekebakker Een begin [werd gemaakt met de autotrac- (tie: er werd geld bij elkaar ge bracht. waarmee men een oude tweedehandse automobiel kocht, feen Renault, die kersvers van het front kwam en met kogelgaten doorzeefd was Dat was maar een begin In 1930 Werd op initiatief van de heer prayman overgegaan tot de aan schaffing van de eerste autotrac pe, een echte ditmaal Kort hier op nam de heer Frayman af scheid als commandant de heer F. H. Ringers: een ware steun De Oudsten De nestor van de hoofdlieden van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer is de heer Haas broek van het corps Burger plicht. De heer Haasbroek, die wegens het bereiken van de zestigjarige leeftijd binnen kort de gelederen gaat verla ten, is gedurende bijna 42 jaar lid geweest. Een ieder, die hem kent, weet met hoeveel liefde hij zich immer aan het werk van de brandweer ge wijd heeft. De nestor van de brand weerlieden is de heer C. J. Coppens van het corps Kwiek De heer Coppens is ook al geruime tijd lid: reeds 32 jaar lang heeft hij gereed gestaan om ervoor te zorgen dat de Rode Haan in de Vietoriestad geen Victorie kraait! HARMONIE THEATER: Twee Yan kees in Trinidad. Toegang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Za terdag 7 en 930 uur. Zondag 2, 4.30. 7 en 9.J0 uur. Woensdag 2.30 uur ma tinee. l i de hoofdroik Pat O BricJ, Janet Blair en Brian Donlevy. CINEMA AMERICAIN: Mijnheer de Gouvernante. Toegang tot 14 jaar on der geleide. Voorstellingen dagelijks 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. In de hoogdrollen Robert Young, Maureen O' Hara en Clifton Webb. VICTORIA THEATER: Het begon in de Pullman. Toegang 14 jaar. Voorstel lingen dagelijks om 8 uur. Zaterdno 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en r uur. Woensdag 2.30 uur Matinee. I d hoofdrollen: Claudette Colbert, I Wayne en Dan Defore. A.B.T.: King Kong en de Arabieren (tweede en tevens laatste deel). Toe gang 14 jaar. Voorstellingen dagelijks om 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. In de hoofdrollen Kay Aldridge en Clay Moore. „We hebben een mooie tocht gehad" vertelt ons de heer C. M. de Vet, oftewel „Ome Kees" onze beroemde Alkmaarse wan delaar, die tezamen met een an dere stadgenoot, de heer J. v. Zon,, zojuist uit Breda is terug gekeerd, waar hij een wandel tocht heeft- gemaakt naar Bel gië. Van Breda liepen de twee Alkmaarders. tezamen met 51 andere wandelaars de tocht Paar Antwerpen en Jerug. Het was een afstand van on geveer 100 km., die door de deelnemers van deze tocht, die werd georganiseerd door de Zuidelijke Wandelbond, afge legd diende te worden. Er wa ren negen' uitvallers wat tame lijk veel is. De heer De Vet geeft als reden op, dat het tem po in het begin te hoog ge weest was, waardoor enige deelnemers te spoedig hun kruit verschoten. Was de heer De Vet zelf niet ontevreden over de tocht, minder was hij V.. DE HEER RINGERS: EEN WARE STEUN Zijn opvolger was een man, die onnoemelijk veel gedaan heeft voor de Alkmaarse brandweer Zijn naam is dan ook geen on bekende in onze stad: de heer F H Ringers, die nadat hij op 1 Januari 1904 bij de brandweer was gekomen en alle rangen had doorlopen, op 15 Januari 1930 het commando van de heer Frayman overnam' In 1933 verkregen de brandblus sers een eigen kazerne, die thans nog als zodanig dienst doet Het gebouw, dat eerst een school was, werd verbouwd door brandweerlie den De heer van de Idsert, de hoofdbrandmeester was er de aannemer van. Vóór die tijd wa ren er enige losstaande kazernes, die verspreid in de stad lagen Het hoofdperceel was gevestigd' op de Laat 41 Hét was burgemeester Wendelaar (hij droeg de brand weer een bijzonder warm hart toe), die het initiatief tot deze be langrijke verbetering had geno men ALARMERING VEEL VERBETERD Was er in vergane tijd steeds 'n wacht op de Waagtoren, die de klok luidde ln geval van brand en een rede lantaarn uithing aan de kant van de toren, waar de brand woedde, weldra ging men tot mo derner methoden over Eerst hét zg ..schellensysteem" en hierna het luidsprekersysteem, dat ook 'thans nog gebruikt wordt Hierbij wor den de brandweerlieden vanuit het politiebureau via een luidspre ker die ieder lid van de brand weer in zijn kamer heeft staan, opgeroepen En door die alarmering zijn zij al heel wat keren uit hun bsd gehaald ,de mannen van de brandweer Vele grote bran den staan reeds geboekstaafd de stadhuisbrand in 1890 de brand' in de meelfabriek van de kat- aan de Noorderkade in 1898 en in later tijd de brand die ontstond toen de bliksem Insloeg in de St Dominicus- kerk aan de Laat Hier kon door het moedige optreden van enige brandweerlieden voorkomen worden dat de hele kerk afbrandde Van de 65 meter hoge toren gingen slechts de hoogste zes meter in vlammen op En dat zijn maar enkele punten uit de roemruchte geschiedenis van de Alkmaarse brandweer Steeds hebben zij het vuur be streden in een sportieve naijver tussen de corpsen Maar ondanks (of is het wellicht dank zij?) deze naijver hebben zij zich Steeds van hun beste kant laten zien en is er een pracht van een collegiali teit tussen de brandweermensen gegroeid Deze brandwepr behoort thans tot de best- geoutileerde uit Noor- Holland en de geest van onze vuurbestrijders geniet een roem als geen ander corps in den lande SOLEX-RIJWIEL AANGEREDEN Maandagmorgen omstreeks half zeven is een 55-jarige man uit Be verwijk, die op een Solex-rijwiel naar de Langestraat wilde af slaan, door een vrachtauto, waar aan hij geen voorrang had gege ven, aangereden. Het slachtoffer bleef buiten kennis op het- trot- oir liggen en is, nadat de politie eerste hulp had verleend, met 'n zware hersenschudding naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht Het gemotoriseerde rijwiel werd zwaar beschadigd. Nieuw Sportpark wordt geopend Overdie en Achtermeer zal op Zaterdag 27 Augustus officieel in gebruik genomen worden. Na de opening, om 3 uur, zullen op de vier voetbalvelden wedstrij den gespeeld worden door combi naties uit de voetbalverenigingen Alkmaarse Boys, RKAFC en Jong Holland. VWerhaal van stenen paal HENSBROEK Precies op de schelding van. de gemeenten Hens broek en Obdam staat een zeer merkwaardig document., n.1. een grenspaal, een bezit waarop wei nig of geen gemeenten in ons ge- f weest kunnen bogen. Dezer dagen moet de onver- .stoorbare stenen kolos voor het eerst van zijn lange bestaan ech- er wel even het hoofd hebben ge schud. Hoe en wanneer het ge beurd is, zal wel Immer een ge heim blijven, maar een feit. is. dat als gevolg van een aanrijding die niet zo zoetjes moet zijn ge weest, 't gevaarte vervaarlijk is gebarsten. De onvoorzichtigheid' van de aanrander moet hierop spoedig tot het uiterste egendeel zijn ver keerd, immers heeft hij, ongetwij feld wat vreesachtig voor de reke ning van het grapje, de voorzich tigheid in acht willen nemen door zijn adreskaartje niet achter te laten. Het gemeentebestuur van. Hens- broek heeft gemeend de situatie te moeten opnemen. Bij die diag nose Is vastgesteld, dat de patiënt- levensgevaar, noch gevaar voor de omgeving kan. opleveren. Op zich zelf verblijdende ekenen. Maar nu de kosten van het her stel? Betalen doet het gemeente bestuur steeds volgaarne, mits de rechtvaardigheid zulks althans eist. En. dit is nu Juist, het punt, waar het hele geval om begint te draaien; En zo verblijft men thans in de diepten der historie om op naam van. Hensbroek of Obdam, dan wel op gezamenlijke reke ning, te kunnen laten stellen. Want wie mag zich als eigenaar prijzen? Inmiddels blikt onze oude ge trouwe, in de volksmond stenen paal genoemd, onverdroten goed moedig lobbesachtig in de wijde, wijde wereld, onverstoorbaar voor het drukke, zich voort jachtende verkeer langs de moderne weg aan zijn voet. Proficiat, mijn waarde! BURGERLIJKE STAND Geboren: Pieter, z v H van Veg- ten en E C Buck An'tonie C, z v A C Wallast en J Kooistra Di- vera A d v P J G Nuijtemans en C Dekker Willem, z v A Krab en E Schong Jacoba W L M, d v J de Jong en W L du Pont Anna C, d v M LWinder en C Kieft Paul M L B, z v P Velt- man en A M R Durgeat Wilhel. mine A, d v P C J Ranzijn en W H Sacihs Elizabeth, d v R J Houwing en M E D Breeker Be rend J, z v E Koops en A Krul Overleden: Bregje de Jong 78 jaar, geh m H Lenting HERHALINGEN CIRCUS KNIE BERGEN Zondagavond gaven de Bergense spelers in het open luchttheater een uitvoering van t aardige toneelstuk „Circus Knie". Woensdagavond zal nog een uit voering van dit succesvolle toneel stuk plaats hebben^ Bruingebrand en tevreden over hun goedgeslaagde vacan- tieweek kwam de groep AJC- ers Zondagmiddag weer in Alk maar aan. Het was hen niet aan te zien, dat ze in één week een fietstocht, van 550 km. had den gemaakt. Geen van, de deelnemers had spijt dat ze meegegaan waren en het was dan ook jammer, dat de veertiende deelnemer aan deze tocht enige dagen vóór de aanvang van de tocht had moeten meedelen, dat hij door diverse omstandigheden niet deel kon nemen. Zo waren er dus dertien deelnemers. Dit ongeluksgetal heeft echter op het verloop van de tocht abso luut geen Invloed gehad, want behalve enkele lekke banden en een paar kleine gebreken aan sommige fietsen hebben ze geen ongelukken gehad. Daar de plaatsruimte niet toelaat om een uitvoerig, ver slag te geven, zullen we vol staan met het geven van en kele indrukken over deze tocht. iHET VERTREK Toen de groep Zaterdag 6 ugustus uit Alkmaar vertrok, be stond deze uit drie meisjes, zeven jongens, tien fietsen en een ba gagewagentje was noodzakelijk, omdat er een kist met huishoude lijke en andere, voor de verzor ging van een groep van dertien personen noodzakelijke, artikelen moest worden meegenomen en er ook tenten moesten worden mee genomen. Deze algemene bagage ging dus op de wagen, terwijl de deelnemers leder hun, eigen spul len meehadden. Het wagentje werd achter één van de fietsen bevestigd, 'terwijl een tweede fiets door middel van een touw met een haak ook zijn aandeel kon leveren bij het trekken. Zo stond de groep dus klaar om te vertrekken. Wlra en Tinus wa ren de eerste Jongens die het voor recht hadden om het wagentje te mogen trekken en welgemoed be gonnen zij aan hun taak, terwijl de overige acht rustig achteraan fietsten. De drie deelnemers, die het dertiental compleet zouden maken, waren verhinderd, om ge lijk met de rest te vertrekken en zouden met de trein nakomen. Blaricum In het Gooi was het doel van de eerste dag. Voordat de groep daar echter was, gebeur de er nog wel één en ander. Zo bijvoorbeeld ln Koog Zaandijk, waar een volijverige politieman 't nodig vond om Tinus te verbieden om aan, de lijn te blijven, zodat WIm alleen het zware karretje moest trekken. Nauwelijks buiten deze plaats nam Tinus natuurlijk weer de lijn op en de verdere week heeft de groep nog maar één, keer last met politie gehad over het aan de lijn trekken van het wa gentje. Deze tweede keer was weer ln Koog Zaandijk, maar nu op de terugweg, waar een andere agent hetzelfde vertelde als zijn collega een week tevoren. Ook bij de pont bij de Hembrug was een nog een klein incident-. Piet reed naast. Rlenie, die van wege de warmte haar korte jasje had uitgetrokken en in de fietstas had gestopt. Door het rijden was een punt van het jasje uit de tas gekomen en een paar honderd me ter vóór de pont. kwam Piet bij 't passeren van een paar andere wielrijders met zijn. voorwiel tegen de fietstas van Rlenie aan. De uit stekende punt kwam tussen de spaken en in enkele seconden zat het. jasje muurvast om de voor-as van. de flets van Piet gedraald. De fiets wilde toen natuurlijk ook niet verder en er werd gestopt om het jasje er weer tussen uit- te ha len. De anderen reden ondertus sen door en stonden nog maar net op de pont of deze ging weg. On dertussen was het jasje ook weer bevrijd en gingen Rlenie en Pief verder. Zij moesten wachten op de volgende pont. De wagen, waar voor Cees ondertussen de plaats van Wim had overgenomen was doorgegaan en de anderen ston den aan de overzijde van het Noordzeekanaal op de twee laat komers te wachten. Toen deze aan kwamen was de wagen na tuurlijk reeds lang uit het gezicht verdwenen. Dus ging het op Am sterdam aan. De wagen was niet voor Amsterdam blijven wachten, maar was alvast doorgereden. De rest van de groep ging dus ook door en kwam zonder al te veel oponthoud aan de andere kant. van. de hoofdstad. Ook daar was geen wagen te zien, 'zodat, beslopen werd eerst nog een klein eindje door te rijden en daarna te wach ten tot de anderen kwamen. Dit wachten duurde echter zo lang, dat Wim besloot om samen met de andere Wim, (voor het. gemak maar Wim II genoemd) eens te gaan kijken. Toen ze na een tijdje met. de andere twee terugkwamen, bleek, dat ze met het wagentje een andere weg hadden genomen en in, één van de eeTste straten van Amsterdam waren blijven wachten. Nu dus het tiental weer compleet, was, ging de groep weer verder. Piet nam de lijn van Tinus over en zo ging het naar Blari cum, waar de tenten werden op gezet en waar de groep, nadat ook de drie nog ontbrekende deel nemers waren aangekomen, zich na de vermoeienissen van de eer ste dag te ruste begaven. EEN KARRETJE OP DE ZANDWEG REED De volgende dag ging het naar Vierhouten. Om nu eens niet steeds de hoofdwegen te volgen, werd besloten, dat er nu eens langs een andere weg gereden zou worden. Dit was echter gemakke lijker gezegd dan gedaan, want bij het naderen van Vierhouten bleek, dat de weg waarop de groep reed, verderop overging in een zandweg. Teruggaan was niet- mogelijk, zodat allen met. man. en macht aan het werk moesten om de zware wagen door het mulle zand te rijden. Het stuk zandweg bleek gelukkig niet zo groot te zijn als eerst, wel werd gedacht, zodat het tenslotte nog meeviel. In Vierhouten werd het stof van de zandweg er onder de dou-" che lekker afgespoeld en werd er een flinke wandeling over de hei gemaakt. De volgende morgen kwamen de jongens, die de technische verzor ging van de fietsen en ook van het wagentje op zich hadden ge nomen, tot de ontdekking dat één van de banden van. het wagentje er slecht aan toe was. Met een paar lappen werden de slechtste plekken hersteld en was de groep weer reisvaardig. Maar de aftocht zou nog enige uren worden uitge steld. Toen de fietsen bijeenge pakt waren, begon het namelijk te regenen, wat de eerste uren nog niet zou ophouden. De tenten wa ren reeds Ingepakt, maar geluk kig stond er nog een tent op het terrein, die niet ln gebruik was. zodat ze daarin een schuilplaats konden vinden. Zodra de regen was opgehouden stapten allen weer op de flets om naar Havelte te rijden. In Nun- speat werden eerst nog Inkopen gedaan, en werd er uitgekeken naar een nieuwe band voor het wagentje, wat echter geen resul taat opleverde. Dan maar door naar Zwolle. Op het gras van een van de Zwolse singels werd het tafellaken uitgespreid en werd, midden in de stad, de maaltijd gebruikt. Na de maaltijd werd een nieuwe band om het wagentje gelegd, terwijl de gfoep de stad in ging om daar eens wat rond te kijken. Dit op onthoud was weldra weer achter de rug en nu ging het dan. naar het einddoel van die dag: Havelte. Langs de Hunebedden aldaar be reikten ze het kampeerterrein, waar meteen toebereidselen wer den gemaakt voor de warme maal tijd. Het. was ondertussen al flink laat- geworden, zodat de maaltijd het over de organisatie ervan. Hieraan, scheen nog wel het een en ander te mankeren. Ook was de heer De Vet niet zeer te spreken over onze Zui derburen. „Wij hebben de be nen, maar zij hebben de luxe" zegt hij en hij verhaalt hoe hl] In een Belgisch cafétje veertig cent moest neertellen voor een kopje koffie en hoe hij later nog hogere prijzen moest beta len in het Antwerpse Sportpa leis. Om 9.30 uur werd gestart uit Breda. Aan het begin, van de middag arriveerden de deelne mers ln België. Het tempo was zeer hoog, ongeveer 8 r km. per uur. Om 4.30 uur was men in het Antwerpse Sportpaleis. Reeds twee uur later werd de terug reis aanvaard en om 3.30 uur was men weer in Breda aan 't einde van de tocht. v BONNEN HALEN De personen, wier achternaam begint met de letters F t.e.m. H kunnen Woensdag 17 Augustus de bonkaarten voor brandstoffen voor kamerbewoners en grote ge zinnen afhalen. Spuw niet vanaf de bruggen! Meermalen komt- het voor, dat jeugdige Alkmaarders de verlei ding niet kunnen weerstaan en de bootjes van de rondvaart vanaf de brug bespuwen, wat natuurlijk zeer veel ongemak met zich mee brengt voor de in het bootje ge zeten passagiers, die altijd de kans hebben zoiets onsmakelijks op hun hoed of hoofd te ntvan- gen Wij geloven niet, dat eulke da den erg bevorderlijk zijn voor de goede naam van Alkmaar. Ten minste er zijn bij de Alkmaarse politie vele klachten, zowel mon deling als schriftelijk, blnnengeko men waarin passagiers van het bootje zich nu niet zo erg gustig uitlaten over de Alkmaarse jeugd. Wij drukken dan cok de ouders op het hart de kinderen te wij zen op het verkeerde van hun daad, opdat Alkmaar de naam van een reine stad moge behou den! AANBESTEDING OTERLEEK De heer P. Schotsman te Schermerhorn was de laagste inschrijver bij de on langs gehouden aanbesteding ter verbouwing van de openbare la gere school tot landbouwschool. GESLAAGD OTERLEEK Mej. N. Muntje- werf slaagde dezer dagen voor 't examen voor onderwijzeres in handwerken. OOK TURNLUST Vermelden wij gisteren in ons verslag van de voetbalwedstrijd tussen Alcmaria Victrix en Frisia, dat er in de pauze gymnastiekde- monstraties werden gehouden door leden van de Halter, ook le den van „Tumiust" namen deel aan deze demonstraties. Het was zelfs zo, dat er naast vier leden van de Halter ook 17 man van „Turnlust" aanwezig waren, die allen toonden, dat zij op het ge bied van de athletiek niet de eer ste de beste waren! DIENSTPLICHT LICHTING 1950 De burgemeester dor gemeente Alkmaar brengt ter algemene ken nis, dat alle oproepingen voor de keuring van de lichting 1950 zijn verzonden. De in, 1930 geboren mannelijke personen, die de Nederlandse na tionaliteit bezitten en in een der Nederlandse bevolkingsregisters zijn opgenomen of daarin opgeno men hadden moeten worden en de oproeping voor de keuring, dan wel een bericht van niet-inschrij- ving, nog niet hebben ontvangen, dienen zich vóór 1 September '49 ter gemeente-secretarie, afdeling Militaire Zaken, te melden. veiling Grieten ALKM EXPORTVEILING Sch muizen 68; slabonen z dr 2848; stoksnijbonen 5267; s'-amsnij bonen 2243; pronkbo- nen 2842; komkommers 726; toma'«en A 3243; bonken 1625; bloemkool IA 5065, I 2545, II 10—20; rode kool 550—9; savoye kool 6; spinazie 1638; postelein 18_30; sla 6—23; andijvie 13—30; rabarber 48; rode bieten 6; bos peen 16—35; waspeen 13—26; uien 6—10; soepgroenten 3—6; sel drie 7; augurken basterd 32; rode aalbessen 42—60; perziken 4—20; f ranken thalers 97115; meloen suiker 30—60, net 12—70; perzik rode zomerappel 1222; kruide nier 10—38; noordh suikerpeer 6 15; précose de trévoux 15—25 bij lamplicht werd gebruikt. Na afloop nog een korte wandeling over de hei. die aldaar weer een heel andere aanblik bood dan in Vierhouten. (Het tweede daal van. dit reisver haal plaatsen we morgen. - Red.),

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2