KAPPIE I HET HUWELIJK IN FRANKRIJK Er ontbrak een vlag ^Cijnheer de Burgemeester.... Wij trouwen te jong Belgen hebben ruzie Abonneert U op dit blad De strijd tegen de kanker Tracjiek der echtscheidingeni /"VP de vier huwelijken, die in Amerika worden gesloten, wordt er één ontbonden. Aldus wijzen de statistieken onherroepelijk uit. In de loop van de laatste tien jaren hebben 7.5 millioen jonggehuwden hun acte van scheiding ondertekend. Als we dichter bij huis blijven en de duurzaamheid van de Franse huwelijken beschouwen, komen jwij tot de conclusie, dat daar in 1948 57.000 scheidingen op 369.000 huwelijken geregistreerd werden. Dat in Frankrijk op elke zes huwe lijken één scheiding voorkomt, ondanks het feit, dat de echtschei dingsprocedure in dat land moeizaam is, moet ontstellend genoemd worden. Het huwelijk in de Ver. Staten heeft immers een geheel an dere waarde dan in het traditionele rijke en vormelijke Frankrijk. Langs de grote Amerikaanse wegen, dikwijls naast de benzinestations,, fcijn ambtenaren van de burgerlijke stand dag en nacht bereikbaar om een huwelijk te voltrekken. Even simpel is de formule voor de echt scheiding; men kan daarvoor uit een lijst van 36 motieven kiezen: van 'slecht humeur tot geestelijke wreedheid. Geestelijke wreedheid kan zelfs het te hard kauwen van pinda's zijn. Een vrouw in Boston wilde Scheiden, omdat haar man drie jaar lang dezelfde das droeg: mentale wreedheid, besliste de rechter. Overigens wordt meestal gewone wreedheid als motief voor de echtscheiding gekozen, want de statistiek leert ons, dat in de honderd gevallen 41 Amerikanen hun vrouw blij ken te hebben geslagen, waartegenover dronkenschap staat met slechts 8 pet. jfN Frankrijk is het niet eenvou- x dig een huwelijk te doen ont binden. Daarvoor moeten vrijwel dezelfde gronden worden aange toond als in Nederland. Omdat ve len terugschrikken voor de inge wikkelde procedure, verkiest men „le maquis de 1'amour libre" (vrije liefde) waardoor het aantal mis lukte huwelijken met inbegrip van de formele echtscheidingen daar op wel 60% wordt geschat, j Vele geleerde mannen hebben zich bezig gehouden met de oor zaken van deze deplorabele toe stand. Zij noemen in de eerste laats de oorlog en de bezetting, laarnaast wordt er bij de regering op aangedrongen, de huisvesting met spoed te verbeteren, aangezien het blijkt, dat „slecht wonen" heel snel tot ongewenste spanningen in jhet gezinsleven leidt. De economi sche toestand van het volk, die toch geenszins rooskleurig is, wordt in de derde plaats genoemd. In de Parijse boekenstalletjes langs de Seine is de laatste tijd veel vraag naar een bijkans ver geten werkje van Leon Blum van een kwart eeuw geleden, waarin de grijze politicus zijn volk voor hield, dat zodra de traditionele banden van het gezinsleven zouden Verslappen en hij hield dat reeds toen voor onontkoombaar 'en de procedure minder ingewik keld worden zou, het aantal echt scheidingen in Frankrijk onver minderd stijgen. Hij noemt daar Voor twee oorzaken: de gemiddel de leeftijd van hen, die het huwe lijk aangaan, en de financiële om standigheden van het begin. De verhoudingen De man trouwt op zijn 26e jaar, j<ïe vrouw, wanneer zij 23 is. Dat zijn de gemiddelden voor Frank- jrijk. In 920 van de 1000 gevallen. WINKEL 12 AUGUSTUS Eigenheimers 6.10 tot 7.90; schot ifen 6 tot 7; Slabonen 28 tot 36; Uien 6 tot 9; komkommers 6 tor 11; tomaten 21 ;ot 33; kruideniers 6 tot 33; yellows 8 tot 30; zomer- ftppel 6 tot 24; pruimen 15 tot 44; druiven 150; prolific 49 tot 59; NOORDSCHARWOUDE, 15 AUG. 280000 kg aardappelen, eerste lingen 8.40 tot 8.70; eigenheimers .6.80 tot 7.40; blauwe eigenheimers 6.60 tot 7.10; bevelanders 6.50 tot 6.60; 4400 kg slabonen 40 tot 45; 8500 kg wirte kool U.50 tot 11.40; 600 kg bieten 4; 860 stuks bloem kool 26 tot 43. BROEK OP LANGENDIJK, 15 AUG 20.000 kg blauwe eigenheimers 6.90 tot 7.20; 20000 kg rode kool 6.50 tot 7.60; 17000 kg gele kool 6.00 tot 7.80; 13000 kg witte kool 10.70 tot 11.40; 4000 kg slabonen ?7.80 tot 4^.80; 700 st, bloemkool 86 tot 50.50: I afwijkend 9 tot 18 André Cdlles, redacteur van het gezaghebbende Franse dag blad „Combat", analyseert in dit artikel het Franse huwelijk en komt aan de hand van offi ciële cijfers en een voor zijn courant gehouden enquête tot de conclusie, dat de Fransman te jong zijn levensgezellin kiest. van echtscheiding blijkt de man even oud of jonger te zijn dan de vrouw. De meeste scheidingen vol trekken zich na een huwelijksle ven van 5 tot 15 jaar. De gemid delde leeftijd van de scheidende man is even over de grens van 30 jaar, van de vrouw 26 jaar.. In de Ver. Staten noemt men als eerste oorzaak van het misluk ken van een huwelijk de economi sche factor. In Frankrijk is dit niet zo, al bemerkt men, dat de finan ciële omstandigheden van deze tijd het huwelijk wel zeer op de proef stellen. De jonggehuwde van 25 jaar verdient la tot 18.000 francs per maand (een gemiddelde van 175 gulden dus en aangezien de levensstandaard in Frankrijk niet veek doch nog iets hoger ligt dan 4 in Nederland, biedt dit geen roos kleurig perspectief). De jeugd als vijand Toch blijft de grootste vijand van het huwelijk de jeugd zelf. Een enquête onder gescheiden vrouwen leverde één aanklacht op van misverstand, onervaren heid, gebrek aan tact, aan levens kunst. Het is volstrekt niet het huwelijk zelf, dat in discrediet is. Indrukwekkend groot is het aantal mensen, dat een tweede huwelijk begint. Van de gescheiden mannen hertrouwt 60%, van de vrouwen slechts 43%, omdat een gescheiden vrouw voor de Fransman minder aantrekkelijk blijft. Van de tien vrouwen weigerden slechts twee opnieuw een huwelijk aan te gaan. D~e vrouw, dié hertrouwt, kiest zich in de regel een 8 tot 10 jaar oudere man, terwijl de ge scheiden mannen juist veel jongere vrouwen huwen. In het tweede huwelijk wordt aldus het leeftijds verschil zeer groot: Gemiddelde leeftijd man vrouw eerste huwelijk 26 23 tweede huwelijk 34 28 In de Ver. Staten hebben sta tistici mannen en vrouwen ge vraagd of het tweede huwelijk be ter was. Met „ja" antwoordde 75% van de mannen, 65% van de vrouwen. Ziehier het wonderlijke verhaal van cijfers: wij trouwen te jong, althans in Frankrijk. Zes van de tien huwelijken mislukken; van dit zestal komt er één tot twee tot een echtscheiding, doch het tweede huwelijk van deze teleurgestelden blijkt belangrijk beter gefundeerd te zijn, moreel en economisch. ANDRé CALLE^ AP het ogenblik gaan er in de Engelse regering stemmen op tot het ten uitvoer brengen van de Kanaal-tunnel. Er is reeds een parle mentaire commissie onder leiding van M. P. Shawcross aan het werk jom het regeringsadvies te bestuderen. Deze kaart toont welk plan op ihet moment voor verwezenlijking in aanmerking komt. Onlangs ls te Turnhout het 12e Vlaamse zangfeest gehouden, waaraan door ongeveer 10,000 per sonen werd deelgenomen Het was georganiseerd door het Algemeen Nederlands Zangverbond (een Vlaamse organisatie) en onder de Nederlandse gasten bevonden zich prof J de Waele uit Nijmegen en een vertegenwoordiger van Bra- bantia Nostra Naast vele Vlaamse liederen werden ook enige Noord Nederlandse liederen gezongen en aan het slot werden de Vlaamse Leeuwenvlag en het Oranje blan- je bleu gehesen Verschillende Franstalige bladen uit Brussel oefenen scherpe critiek op het programma van dit feest De Derniere Heure, die een specla le verslaggever naar Turnhout zond, schreef dat er vele vlaggen te zien waren, de Vlaamse, de Ne derlandse, zelfs de Zuid Afrikaan se, maar niet de Belgische Na de Vlaamse Leeuw werd het Wilhel mus gezongen, maar de Braban- conne werd niet gehoord De Der niere Heure resumeert dat men te Turnhout te veel deed, alsof België niet bestond D eSoir maakt soortgelijke op merkingen over de vlaggen en de dirigenten en stelde de vraag: Waarom moesten deze liederen 't martelaarschap van Vlaanderen in het leven terugroepen? Doen zij een beroep op de haat? Verschillende Vlaamse bladen hebben op deze crlUek geantwoord De Gazet van Antwerpen noemt de opmerkingen van Derniere, Heure en Soir grappig en schrijft; FILM OVER RUDOLF VALENTINO De flmproducer Edward Small heeft de 29-jarige Tony Dexter uitgekozen voor de titelrol in de film: Valentino zoals ik hem ge kend heb De opnamen zullen op 22 Augustus beginnen Valentino, de in Italië geboren werd, stierf, in 1926 op 31 jarige leeftijd De tijd, dat wij ons door het ge wauwel van deze bladen lieten be invloeden is voorbij Hebben die bladen nooit gehoord van de Waal se congressen, waar ministers en parlementsleden het woord voe ren? De Standaard schrijft onder meer Wij zijn niet door haat of verbit tering bezield, maar wij zullen niet dulden da't onze voormannen en onze idealen miskend en door het slijk gesleurd worden SUCCES VOOR DE SLANGENKUIL De slangenkuil, de Amerikaan se film, die de toestanden in een Amerikaans krankznnigengesticht tekent, kregg de grootste bijval op de eerste vertoningsdag van 't tiende internationale filmfestival te Venetië Oorzaken nog steeds onbekend In Parijs kwamen een vijftigtal specialisten, vertegenwoordigers van vijf en dertig landen, bijeen om de algemene vergadering van de raad van beheer van de Inter nationale Ünie voor Kankerbesfrij ding bij te wonen Het doel van deze bijeenkomst was niet om de laatste wetenschappelijke vindin gen ter bestrijding van de „gesel van deze eeuw" te bespreken, maar wel om in de kleinste bij zonderheden het wetenschappelij ke, internationale congres voor te. bereiden dat het volgend jaar in Parijs zal gehouden worden Op ditco ngres, dat één van de belangrijkste zal zijn dat sinds de oorlog heeft plaats gevonden, zul len de meest vooraanstaande kan kerbestrijders van de gehele we reld hun theoriën uiteen zetten over het ontsaan van de kanker, het opsporen van het begln en de diverse methodes van mogelijke behandeling Want, ondanks vijftig jaar van onderzoekingen, ondanks de mil- liarden die er aan' werden uitgege ven weet men nog steeds niet hoe een kwaadaardige tumor ontstaat en waardoor hij zich onwikkelt En, eerlijk gezegd, weet men hem wanneer hij zich gemanifesteerd heeft, nog zeer gebrekkig te be handelen Het enige practische re sultaat dat in de laatste tien jaar werd bereikt, is dat wel de tumo ren genezen kunnen worden wan neer deze In hun beginstadium werden behandeld en dat ook de methodes om deze 'tumoren te ont dekken op 't ogenblik dar zij nog te genezen zijn, zeer verbeterd Maar niettegenstaande woekert de kanker zonder ophouden in de gehele wereld voort Als ziekte van de beschaving doodt hij jaarlijks den gaat de f"vre van het aantal 200,000 Arr" -"»n In alle lan den gaat d'- van het aantal WELKOM IN LONDEN! Een aantal Canadese luchicadet ten brengt op het ogenblik een drieweeks bezoek aan Engeland. Tijdens hun verblijf in Londen be zochten de Canadese caderten o.m de dierentuin. Spike, de organ- oetang had zich voor die gelegen heid uitgedost met een soldaten- muts. Heel vriendschappelijk legde hij zijn lange arm om de hals van een der cadetten. VENLO HEEFT DIERENTUIN IN HET KLEIN. De directeur met twee bevers. Het huidje van deze beesten wordt duur verkócht. Voor een jas van nutriabont betaalt men ongeveer f 4000. slachtoffers gestadig omhoog Zelfs komt tegenwoordig deze ziek te voor, daar waar zij zich nog nooit had vertoond, nl b ijde Es- kimos, Lappen en de negers in Centraal Afrika In alle landen wordt hij daar om als staatsvijand no één be schouwd, en overal wordt met man en macht gewerkt om het ge helm van het kwaad te vinden, evenals de machtige wapens orh hem te vernietigen Een dergelijke reuzenstrijd, kan alleen op wereld schaal gevoerd worden De basis hiervoor zal door de congresleden in Parijs gelegd moeten worden DINSDAG, 16 Augustus, na 12 uur Hilversum I, 301 m 12,00 Zang recital 12,33 en 13,20 Orkest zonder naam 13^00 Nieuws 14,00 Voolrecital 14,30 Voor de vrouw 15,00 Symphonette-ork 15,30 Oude en nieuwe songs 16,00 Ziekenbezoek 17,00 Jeugd uitzending 18,00 Amusements orkest 19.00 en 20,00 Nieuws 20,12 Vioolrecital 21.05 Omroep orkest 22.20 Operamuziek 23,00 Nieuws Hilversum II, 415 m 12,00 Or gelspel 13,00 Nieuws 13,15 Promenade-orkest 14,00 South- sea Hawaiians 14,30 Orkestwer ken 16.40 Jeugduitzending 17.30 Sport 18.00 Nieuws 18.30 Volksliederen 1o..50 Caba ret 19.30 Provenndeponeert 2005 Nieuws 20.20 Opera 21,00 Hoorspel 21.25 Ork Maria Zamorra 22.05 The Skymasïers 22.35 Kamermuziek 23,00 ■Nieuws PROGRAMMA III 13,15 Gram muziek 15,00 Cabaretorkest 16,00 Quartetto di Roma 17.00 Batavia 18,00 Werken van Cho_ pin 20,00 Ork Cyril Staple'on 21.00 Ital Operamuziek 22,15 Dansorkest PROGRAMMA IV -- 13.15 Gev programma 14,05 BBC orkest 16,00 BBC orkest 17,10 v d zieken 18,45 Ork Percival Mac kay 20,00 Opera 2.15 Jazzm WOENSDAG, 17 Augustus, voor 12 uur: Hilversum I 301 m 7,00 en 8,00 Nieuws en gr pl 9,30 Morgen - concert 10.30 Morgendienst 11.00 Kamermuziek Hilversum II. 415 m 7,00 en 8,00 Nieuws en gr pl 9,00 Kamermu ziek 10,20 voor de vrouw 11,00 Populair non stop PROGRAMMA III 8,05 V n concert 10,00 Reglnald 11.00 Licht orkest PROGRAMMA IV -- 8,10 Ochtend concert 9,10 Verz programma 10,30 Ork Bill Savill en het Apeneiland 34. Woedend en beschaamd klauterde Kappie weer omlaag. „Had je niet beter uit je ogen kunnen kij ken?" mopperde hij. ,,Je hebt zeker nog nooit een ec'nce beer gezien, wel?" „Ach wees niet boos, gij zijt gered, en ik had vijf minuten pret", verweerde Jacobus zich lachend. Doch Kappie bromde: „Lóbp naar de Lauwers met je vijf minuten pret! Laten we liever proberen om onze vrienden te bevrijden. Ze kunnen nog niet veraf wezen". Daar was de zeerover het onmiddellijk mee eens en samen volgden ze het spoor van de apen. Die waren hen met hun gevan genen ondertussen een heel eind vooruit. Ook de Maat liep tussen twee van die monsters in en bromde zachtjes voor zich uit: „Ik heb het wel gezegd. El lende en narigheid, anders niets. Nooit zal ik meer mijn prentebriefkaarten kunnen inplakken. Dat komt ervan, als je onbekende eilanden aandoet Maar ik zal ze laten zien, dat ik niet de eerste de beste len". Opeens hield de Maat op met brommen. Hij hield de pas in en maakte een beweging van schrik, waarbij hij op hetzelfde ogenblik ineens naar boven keek. door N. J. P SMITH Harry heeft Kimmel met zijn rap- portenboek op bezoek: een ouder wetse veldwachter. Hij heeft aan dachtig gelezen wat met onbeholpen letters over de inval in dat speel hol „Mon Plaislr" was geschreven. Dat de bewoners blijkbaar gewaar schuwd waren, stond niet in het proces-verbaal. 72 „Je begrijpt me niet goed, Kimmel", antwoordde Harry, die moeite had z'n lachen te houden bij de gedachte, dat speelhuisklanten in de zomer chocolade melk zouden drinken. „Alleen de veron derstelling, dat de mensen van „Mon plaisir" op de hoogte waren van de poli- tie-inval, zou gerapporteerd kunnen worden. Het boek houd ik nog even hier; ik zal de inspecteur wel doen weten, wanneer hij het weer kan laten halen. Maak dat maar in orde, als je het boek weer terugkrijgt". „Moet ik er dan ook bijzetten, meneer de burgemeester, dat de mensen denken, dat u zélf die meneer van dat speelhuis heeft verteld, dat wij de inval zouden doen?" Harry schrok. „Dat ik zelf „Tot uw dienst, meneer de burgemees ter," antwoordde Kimmel onnozel, ter wijl hij wederom zijn eigen, zonderling militair saluut maakte. „Tot uw dienst ik heb in het dorp horen zeggen, dat u zelf goede vrienden bent met die me neer van de villa en dat u hem vooruit zegt, wanneer we een inval doen." Harry had gelegenheid gehad, van zijn schrik te bekomen. Hij wist zich te be heersen en op natuurlijke toon te zeggen: „Onzin hoef je niet in het rapportenboek te zetten dat begrijp je ook wel ik zal da zaak nog eens met inspecteur Burrie bespreken.... ja kan nu wel gaan." „Tot uw dienst, meneer de burgemees ter!" Nog voor Kimmel evenwel naar de deur gemarcheerd was, werd hij door Harry weer teruggeroepen. „Hier, neem maar weer mee.Dat verslag over de Inval kan je wel zo laten.het doet er ook weinig toe." Nog voor de veldwachter „tot-uw- dienst-meneer-de-burgemeester" had kunnen zeggen, duwde Harry hem het boek onder de arm. „Hier, schiet maar op," liet hij zich ontvallen. „Ik heb er meer dan genoeg van!" Maar Kimmel verbaasde zich in het minst niet over deze uitval. Toen hij met het Rapportenboek stijf onder de arm geklemd de tuin doorging en de weg naar het dorp insloeg, stelde hij bij zich zelf vast, dat de burgemeester eerst wel wat veranderd scheen maar dat hij later toch nog dezelfde bleek te zijn. Er waren mensen, die nooit veranderden. Nadat Harry de veldwachter de deur had uitgewerkt, keerde hij naar het bu reau terug. Hij deed de la, waarin hij vóór het bezoek van de verslaggever de brieven en het geld had laten verdwij nen, weer open. Twaalfduizend guldeni .Een kind kon begrijpen, hoe Poort mans aan dat geld gekomen was. Ze dronken limonade in „Mon plaisir" toen de politie een drankwetovertreding dacht te constateren.limonade en chocola» demelk! Chocola met de warmte! Weer moest Harry lachen om het onnozele ge zicht, dat Kimmel zette, toen hij dacht, dat hij dit in zijn rapport had moeten vermelden maar toen hij het pakje brie ven zag, dat hij bij het geld in de la had laten glijden, werd hij dadelijk weer ernstig. Die brievendie zouden hem mis schien inlichtingen kunnen geven over de extra-inkomsten van zijn voorganger die zouden hem vast wel een betere kijk geven op het karakter van burge meester Poortmans. De man scheen nog al zeker van zijn zaken te zijn, dat hij hét aandurfde, de eigenaar van het speelhuis in te lichten, wanneer de po litie een inval wou doen.limonade. chocolademelk.... En toch moest hij voorzichtig zijn. Er gingen geruchten. Had Kimmel niet ronduit gezegd, dat de burgemeester zélf da eigenaar van „Mon Plaisir" op de hoogte bracht? De brieven Met een wilde trap schoof Harry de la dicht, die vanzelf in het slot schoot. In geen geval wou hij ze lezen zodra zich daartoe een goede gelegenheid voor deed, zou hjj ze vernietigen. Het geld.* wel, daar zou hü zich voorlopig maar geen zorg over maken daar zou hij misschien nog wel eens een bestemming voor vinden. Een zware gongslag weerklonk door het huis en een paar tellen later ver scheen de huisknecht. Harry, die weer aan het bureau zat; keek nauwelijks op, toen Albert binnen kwam. Harry kende zijn bescheiden klopje al z'n deemoedige houding, waarin hij wachtte, tot meneer-de-bur* gemeester het woord tot hem zou rich ten. Dat was waar: de heer Poortman» scheen z'n bedienden goed gedresseerd te hebben. „Ja Alhert?" Harry vroeg liet, zonder op te zien, ofschoon hij zich maf gewéld tot die houding moest dwingen. „Mevrouw laat sgen, of u beneden of op uw kamer wenst koffie te drin ken," kwam sZ-gemeten-wast da vraag. „M'n complimenten aan mevrouw, antwoordde Harry vlot, terwijl hij nu de bediende xteht aankeek, „en zeg haar, als je wilt, dat ik vandaag liever mijn kamer houd. Ik voel me nog niet sterk genoeg," voegde hij er gemoedelijker aan toe. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3