KAPPIE Meisjes zoeken het luchtruim Voor de landbouw Bemestingsproeven met koolzaad Ontvluchte SS'er Jan Oly gevierd bokser in Spanje Zee geeft haar geheimen prijs Tal van vergane schepen uit vroeger eeuwen worden gevonden in de Noord Oostpolder ijnheer de Burgemeester.... Mededeling no. 415 Proefveldhouder B. Scholten, Kool- (uinweg A 43 te §lootdorp. Grondsoort land. Nu de inzaai van koolzaad weer is •angevangen en hierbij ook de bemes ting aandacht verdient, menen we goed te doen reeds thans het verslag van bo- ler,genoemd proefveld weer te geven. Het proefveld Lr- aangeleqd in het na- Jaar van 1946 met de bedoeling stalmest fcn '.'oenbeme.'tingsgewassen naast el- kaat te vergelijken, terwijl hiernaast 'n fhook zonder organi-ehe bemesting ter cortiole wordt aangehouden. Op het Object zonder organische bemesting tverd dus steeds de kale stoppel ge ploegd zonder de minste opslag, terwijl Op het oroenbemestingsobiect in de herfst Van 1946 een zware honperups klaver Werd ondergeploegd welke op 15 Sf> tember was afgemaaid en z'eh nadien Weer enigszins had ontwikkeld. We! Werd op dit object nadien weer klaver Ingezaaid maar deze kwam steeds niet tot ontwikkeling. Het stalmest obiect Ontving daarentegen in 1946 en 1947 Stalmest naar 40 ton per h a. per iaar. Op 27 Augustus van het vorige jaar Werd op al deze drie objecten koolzaad Ingezaaid op een rijafstand van 33 cm met als votfvrucV wintertarwe. 3.n gewas .oKv.v s'e»k de winter :i te laten oaan werd als overbemesting 200 kg chili per h.a. gegeven oo al ih dre objecten. Bij opname cp 22 November Werden de volgende inuruMc :n «>e*Vre- gen Het stalmest-object gaf een even- redicj fors eewas te zien. Het groenbe- mestinos-object was iets minder ontwik keld terwi'1 de aeen oroanisehe bemes- ünn in het geheel achter bleef in ont- Wik'-eling. Na de winter werden de vergillen In de ohlccten iets groter doqh bleven In dezelfde lijn als voor de winter. Op 22 Maart werden op ieder object stik- stoftranpen aanoelesd in tweevoud, t.w haar 0. ™0. 600. 900 en 1200 kg chili per h.a. De super cn kal» bemestinn Werd evenals het vooroaande jaar over hef cehele veld celijk gehouden n.1 naar 400 kg super 20 pet en 200 ka kali 40 «vt. Per h.a. Reeds vrij spo-diz na <Je «Hkstof-aanwendfaq werden de stik- stoOr-'nnen waarneembaar terwijl de 0 en 3^0 ka veldjes drie dagen eerder bloeiden dan dê zwaardere giften, welk verschil ook duidelijk bii de afrijping fot uitdrukking kwam. Het stalmestob- Ject verbonden qedurende de gehele groei een voorsprong, zich uitend in een iets forser gewas wat ook in de opbrengst- cijfer"! welke hier volgen tot uitdrukking komt WOENSDAG 17 AUG. NA 12 UUR Hilversum I 301 m. 12.00 Hnrmonle- ftiuTieV 12 33 NCRV-koor: 13.00 Nws: 13.15 R-omcnade-ork14 00 Vrij en Bi"- 14 Vioolrer 15.00 Middanronc. '1^00 17 30 S^vfet Tohnnv fTr~~- 1#<V> Tanokoar: 10 00 70 00 N-»"*- 70 fC "7ir<oTin>muz1ek* 7100 T e- Sln"- 71 70 nh. concert: 22 15 Piano, gg oo Hilv»r«.«m *1 413 m 17.00 Accordeo- la: 13 00 Nws.: 13.20 Metronote-orkest* 14.15 Omroeokamerork.: 1500 Z'eken- procr.: 15.30 Teugduitz.: 17.15 Miller- fcextet: 18 00 Nws: 18.30 RVU: 19.00 Lezing: 19 30 Jeugduitz.: 20.00 Negende Symph. v. Beethoven: 21.20 Hoorspel: 22 35 grp!.: 23.00 Nieuws. Prooramma ITT 113 15 Lunchconcert: 14.00 Opefettemuz.: 16.00 Kamermuz.: 17.00 Batavia: 19.30 Stand easy; 20.45 Kamermuziek: 21.15 gr.pl. Programma IV 12 30 BBC-ork. 14.00 Zioeunerork.: 14.30 Orkestmuz.; 16.15 BBC-ork 17 30 Ork. Geraldo: 19.00 Concert: 19.30 BBC symph. ork.: 22.15 Dansmuziek. DONDERDAG 18 AUG VOOR 12 U. Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nws en gf.pl.: 9 05 Promenadeork.: 10.15 Morgendienst; 11.00 Ziekenbezoek. Hilver um II 415 m. 7.00 en 8 00 Nws en gf.pl.: 10.00 Morgenwijding: 10.15 Arbeidsvitaminen: 11.15 Strijkork. Muslcorda. Programma IIT 9 10 Verr.proqr. v. d. hulsvrouw: 10 30 Ens. Tohnny Denis: 11.00 Hawaiianklanken. Pfooramma IV 9.05 Casinooroqr.: 1030 Ork. Bobby Howell: 11 15 Div. Bemesting kg. chili per h.a Opbr.cijfers in kg per h.a. Stal- Gfoen- Geen Gem. mest bem. org. bem. 0 13.6 9.7 96 10.97 300 19.4 17.1 16— 17.5 600 21 6 20.6 193 20 5 900 26.3 24.8 243 25.1 1200 29.3 26.5 25 3 27.03 Gem. 22 04 19.74 18.9 Naar aanleiding van deze cijfers zou den we in de allereerste plaats willen opmerken dat men ook op zandgrond een vrij behoorlijk gewas koolzaad kan telen mits men voldoende stikstof kan aanwenden en vooral in het najaar reeds een deel geeft waardoor het gewas vol doende ontwikkeld de winter ingaat. Het stalmestohject heeft hier wel de hoogste opbrengst gegeven, gemiddeld plm. 250 kg per h.a. meer dan het groenbemes- tingsobject Dit wekt geen verwonde ring als men bedenkt dat zowel in 1946 als in 1947 een zware stalmestgift Is ge geven terwijl daarentegen het groenbe- mestlngsobject na 1946 geen groenbemes ting meer heeft gehad. Ondanks dat is de nawerking ten opzichte van de con troleveldjes bij alle stikstoftrappen waar neembaar, al zijn de verschillen qering. Hoewel een bemesting naar 1200 .kg chili boven de reèds in bet najaar toe gediende stikstof toch wel vrij zwaar mag worden genoemd, blijkt in alle ob jecten de laatste trap nog opbrengstver- hogend te hebben gewerkt. Op de stal mest en groenbemesting Is deze zware bemesting echter meer rendabel gemaakt dan op het controleveld (300 kg stik stof plus werkloon tegenover 100 kg meeropbfengst per h.a.). Op de stal mest is dit verschil 300 kg. meerop brengst en dus verantwoord geweest. Het nut van organisch materiaal komt ook bij deze proef weer voldoende tot uiting. I C MTEDFMA. RARE WERELD: Hij moet nog 20 jaar opknappen JAN Oly uit Taindorp-Oostzaan, zcon van de bekende Sam Oly en evenals deze lid van de voormalige S.S., blijkt als een vogeltje zo vrij in Spanje te leven. Hy verdient er zijn brood met boksen en is als „Jack Oly" vrij populair. Het maandblad „De Ring", waar aan. wij deze gegevens ontlenen, herinnert er aan, dat Jan Oly in ons land is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Kort na de be vrijding werd hij gevangen geno men en te werk gesteld in de Lim burgse mijnen. Hij ontsnapte, week uit naar Franco's paradijs en is daar nu bezig zijn sportcarrière op te bouwen. In een Amerikaans sportblad lazen wij, dat de Spaan se kampioen Paco Bueno te San Sebastiaan in de 5e ronde k.o. werd geslagen door de Nederlander Jack Oly. Op het laatste E.B.B.-congres werd van N.B.B.-zijde aan de voor zitter van de Spaanse Boksbond medegedeeld hoe de zaken er met Oly voorstonden, aldus ,,De Ring'*. Veel schijnt dit niet te hebben ge holpen. Het ontbreekt er nu nog maar aan, dat vandaag of morgen Jack Oly naar Amerika vertrekt en daar op een zekere dag een kans krijgt op het behalen van de wereldtitel! Het zou al een h®el ironische speling van het lot zijn^ wanneer een „Nederlandse S.S.-er dat kunststukje verrichtte. FRAUDE VAN f60.000 Op vermoeden van verduistering is te Amsterdam de 26-Jarige kas. seir A C A W van de Centrale Vermogens Opsporingsdienst CVO te Amsterdam gearresteerd De fraude betreft een bedrag van on geveer f 60,000 De kassier heeft een volledige bekentenis afgelegd Tot dusver ls niet gebleken, dat hij medeplich tigen had Het thans ingepolderde gebied in de Noordoosthoek van de voormalige Zui derzee, de nieuwe Noordoostpolder, is vroeger een boek geweest, waar menig «cstp is vergaan. Bij het droogmalen van dit gebied kwamen reeds enkele wrak ken aan bet Hebt. maar de meeste scheepswrakken zijn in de loop van de jaren onder het slio bedolven en komen pas bij het In cultuur brengen van het nieuwe land en dat werk is nog steeds niet gereed te voorschijn. De laatste maanden zijn er weer enkele zeer interessante vondsten gedaan. De heer G. D. van der Heide, cüe de leidina heeft van het oudheidkundig bodemondrzoek in de Noordoostpolder, heeft voor de scheepswrakken grote belangstelling, 't Bijeenbrengen en conserveren van aller lei scheepsonderdelen geeft namelijk de mogelijkheid v. bestuder van scheeps blokken en oude scheepsbouwwerktuigen Ook voorwerpen van huishoudelijke aard zijn bij de opgraving in de scheeps wrakken gevonden. Het zijn dikwijls vooral deze vondsten, die licht werpen op de historie van dit gebied. Bij Kuinre heeft men nu bijvoorbeeld een klein, overnaads gebouwd schip met fraai geconstrueerde stevens gevonden. Dit schuitje had weliswaar vrij veel ave ri) opgelopen, maar werd toch nog in behoorlijke staat aangetroffen, zodat een reconstructie aan de hand van de'ge maakte opmetingen, die op schaal wer den getekend (zoals met alle systemati sche opgegraven scheper geschiedt) mo gelijk bleek. De vondsten aan aardewerk uit dit wrak wijzen op een vergaan in de 14de eeuw, evenals vondsten uit een ander daar in de buurt gevonden wrak. Dit laatste schip deed sterk denken aan een bak zonder zeilwerk. Voor en ach ter volkomen gelijk oebouwd. De ste vens ontbraken en dat maakte de recon structie moeilijk. Dergelijke vondsten zijn interessant, omdat over de houtconstructies en de Dij de K.L.M. waren geen moge- lijkheden voor meisjes. En ja, nu kwam hier de gelegenheid en duszo antwoordt ons een der vrouwelijke leden van de Am sterdamse Luchtvaart Club, als wij haar vragen, hoe zij zo tot het be oefenen van de Luchtvaartsport is J\ekomen. Een ander zei: „Het geeft e zo'n gevoel van vrijheid, als je eigen gebouwde modellen door de lucht zweven. En straks over een jaar misschien vliegen we zelf. zweefvliegen. Dan zitten we zelf aan de stuurknuppel en stormen evenals onze modellen aan de start kabel omhoog om de blauwe luch ten te doorklieven, de witte wolken tegemoet." We zijn op bezoek in het ge bouw van de Amsterdamse Luchtvaart Club en treffen het, dat er ju:st les wordt gegeven in de cursus, die speciaal werd samengesteld voor de meisjes leden. In vele plaatsen van ons land zijn de luchtvaartvereni gingen herleefd en meer nog: nieuwe gesticht. In de meeste gevallen ls het zo, dat er twee clubs naast el kaar bestaan, d:e nauw contact met elkaar onderhouden, een voor modelbouw en een voor zweefvliegen. De landelijke organisatie, die al deze clubs overkoepelt, is de K.N.V.v.L., de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart. Men heeft wel ge zegd, dat ons volk een der meest „luchtvaart-enthousiaste" is, doch als men gaat vergelijken met andere landen, komt men bedrogen uit en is de veronder stelling gewettigd, dat die „luehtvaartdeskundigheid" voor het grootste deel terugvalt op de naam, die een K.L.M. zich in de wereld heeft weten te verwer ven. Weliswaar weten na vijf jaren oorlog velen, ook thans, enkele* jaren na de bevrijding, nog al tijd wat mee te praten over ja gers en bommenwerpers, maar wat nu eigenlijk vliegen is, hoe een machine kan vliegen, daar weet men maar weinig of niets van af. Het is daarom zo ver heugend, dat er een geheel an der soort luchtvaart-enthousias- me is ontstaan, een geestdrift, die veel sterker dan vroeger zioh richt op het zelf beoefenen van de sport. Waren er voor de oorlog maar betrekkelijk weinig en dan uitsluitend mannelijke liefhebbers van de model- of van de zweefvliegtuigsport, het meest verwonderlijke is thans wel, dat er zoveel meisjes en vrouwen deze sport zijn gaan beoefenen. Zelfs sceptici werden over wonnen, toen zij de vrouwelijke luchtvaartleden aan de slag hadden gezien. Na het volgen van het theoretische gedeelte onderricht in aërodynamica (luchtkrachtenleer) welke les in gespannen aandacht wordt gevolgd, begeven wij ons naar een ander lokaal, waar het prac- tische deel van de modellen bouw wordt beoefend. En de meisjes en vrouwen zijn handig genoeg, zij staan hun „manne tje" ook daar. Het lijkt, alsof deze jonge vrouwen reeds tientallen jaren aan de modelbouw doen. Zal dit teohnische werk een vrouw op de duur bevredigen? „Ten eerste duurt dat niet al tijd", luidt een der antwoorden, „en ten tweede richten wij ons op het grote doel: zelf zweef- vliegen en misschien wel moïorvliegen. Het model ls on derhevig aan dezelfde mechani sche en aërodynamische wetten als zijn grotere broeder, het echte zweefvliegtuig. En de mo- dellensport is de eerste stap op de weg naar succes: een model- lenbouwster, dia tot in dt puntjes weet, wat een model is en hoe het zich in de lucht ge draagt, leert vier of vijf maal zo snel zweefvliegen als een ander. Trouwens, ook de aanstaande militaire piloten krijgen eerst les in de modellenbouw, wel een bewijs, hoe belangrijk dat is. Daarom: een vrouw kan en zeker op dit speciale gebied even technisch aangelegd zijn als een man!" De meisjes die stewardess willen worden op een der internationale lijnen van de Engelse Luchtvaartmaatschappij BOAC, knjgen op het vliegveld van Hum opleiding in het bereiden van voedsel, in het opdienen tijdens de vlucht en zoveel andere dingen, die een goede stewardess moet weten. Veel aandacht wordt besteed aan het uiterlijk en 's ochtends begint de instructeur met de handen en nagels na te zien. scheepsbouw van die tijd zo weinig be kend Is. Uit dit oogpunt was ook zeer leerzaam de opgraving van een scheeps wrak bij de Neushoorntocht Het bevond zich nog beneden de waterspleoel met de voorsteven In de tocht Men kon vast stellen, dat bet schip niet zo heel lano na de 13de eeuw. in ieder geval nog frt de middeleeuwen, moet zijn vergaan, 't Was geheel van eikenhout samengesteld, maar had een beukenhouten- kielbak. waaronder met enkele grote platgekopte handgesmede spijkers voor en achter met beukenhouten pennen waren vast gemaakt. Ter versterking had men bo vendien in de onderzijde van deze hou ten pennen nog houten kegjes gemaakt om de klemkracht te vergroten. Het schip had vrij steile vallende stevens en herinnerde aan de constructie van dc oude Vikingschepen van de Noorran- nen. Dé mee-te wrakken zijn waarschijn "cheojes waren bevestigd- die ook nog 'fik uit het tüdperk van 1500-1700 Bij Urk werd nog een dezer dagen de stuurboordzijde gevondei van een zwaar gebouwd eheel houten schip. en hef Apeneiland 35. Zijn bewakers vlogen er onmiddellijk in. Ze gromden even, bleven staan en staarden eveneens met hun afschuwelijke schitteroogjes de lucht in. Hierop had de maat gewacht. Op hetzelfde ogenblik nam hij zijn kans waar. Hij rukte zich los uit de harige armen van zijn bewakers, nam een duik tus sen hen door en rende zo hard zijn benen het toe lieten de andere kant op. „Ik zal ze laten zien. met wie ze te maken hebben", hijgde hij. „Mij krijgen ze niet weer te pakken en anders is mijn naam geen Wlebe. Ik wil naar huis. Er liggen ik weet niet hoe veel prentebriefkaarten op me te wachten en ik wil weer eens een paar rustige avonden achter de kachel hebben. Een mens zou wat krijgen van al die narig heid. Bah, wat een eiland en wat een ellende! Laat ik nu hier de struiken maar ingaan, want ik kan niet eeuwig door blijven lopen, een mens zijn voeten zou den er pijn van gaan doen. En ik hoor ze nog altijd achter me aan hobbelen. Hm. hier is een prachtig plekje, hier vinden ze me nooit". Met een vaartje schoot de Maat tussen het dichte struikgewas door en hield zich angstvalHg schufl. Als hij zich iets uit rekte. kon hij nog juist zien, hoe .de twee monsters, die het spoor plotseling waren kwijtgeraakt, grom mend alles afzochten. door N. J. P SMITH Mevr. Poortmans, de knappe maar onaandoenlijke, laat vragen of Harry de koffie beneden bij haar of boven op zijn kamer wenst te gebruiken. „Vandaag houd ik liever nog mijn kamer", is zijn antwoord. 73. Zo de bediende al verwonderd mocht zijn over het beleefde antwoord, hy liet dit in geen geval merken. Geen spier vertrok op zijn huisknechtengezicht. En zo Harry al de lust gehad mocht heb ben, van dit factotum nadere inlichtin gen over de verhoudingen in het huis te verkrijgen, dan zou hij hiervan dade lijk teruggekomen zijn bij het zien van het uitgestreken gezicht van Albert. Zo Iemand kon niet anders dan met een ze kere plechtige terughoudendheid behan deld worden. Zwijgend kwam Albert even later weer binnen, belast met schalen en eet gerei, die hem op de gang blijkbaar door een andere gedienstige werden aan gegeven. Met pijnlyke zorg spreidde hy een hagelwit kleed over de tafel, rang schikte het zilver, schonk het eerste kopje koffie in en kondigde daarna sta tig aan, dat de lunch gereed stond. Zon der antwoord af te wachten verdween de man: geruisloos. Harry stond op, keek naar de keurig gedekte tafel naar het geroosterde brood, het koffiepotje met de fijne por seleinen kop, naar de met wollen kapjes op temperatuur gehouden eieren Onwilkeurig maakte hy een verge lijking met de tyd, toen hij nog niet werkloos wastoen hy zijn twaalf uurtje door de jQngste bediende van de bank liet halen: een twee-honderdje- aan-een-kant besmeerd een stuk brood besmeerd met jam. Hy schikte by en deed de tafel alle eer aan tevreden over zich zelf te vreden ovef het lot, dat hem zo plot seling in een geheel ander milieu ge bracht had. Nu behoefde hy slechts te bellendan zou Albert weer verschij nen en zonder iets te zeggen, zou hy al les wegnemen om daarna, óók zonder gerucht, weer te verdwynen. Die middag zat Harry in de ene, dan weer in de andere fauteuil; om even later weer op te springen en te gaan ysberen: negen passen heen, negen pas sen terug. Hy stond op het balcon en keek uit, of er dan niemand in de tuin was of hij misschien op de dijk enig levend wezen zou kunnen bespeuren. Hij zag koeien een man, die met twee grote emmers aan een juk met zekere pas de weg overstak om te gaan melken. Hy heeft een doel hij weet wat hy doen moet, dacht Harry. Straks zal het wel drukker op de dijk wordendan komen de werkers terug om na de dagtaak in de stad van de landelijke rust te genieten.Ik kan altijd wel van die rust genieten.... Hy stond lang op het balcon, het hoofd steunend op de armen.... kijkend, zonder te zien Ik moet myn rol blyven spelen. ik ben geschikt voor dat burgemeesters baantje hierze zullen er geen spyt van hebben, die Harrelaars, dat de heer Poortmans door een ander werd ver vangen.... ik zal.... ik zalEen lichte duizeling beviel hem en met moei te kon hy in zijn kamer een der clubs bereiken. Wat was dat nu? Misschien had hij te veel van zijn krachten ge vergd hij moest wat rust nemen.... Iedereen en alles scheen hier rust te nemen.dan bleef hy in stijl, bedacht hy bitter. Het lichte gevoel in zijn hoofd raakte hij alweer kwyt.zeker te lang in de zon gestaan.... dat moest niet goed zijn voor je hersens.... Met moeite hees Harry zich uit zyn stoel op als een dronken man wankelde hij naar het slaapvertrek, dat aansloot bij zijn werkkamer. Daar moest hij zich aan het ledikant vasthouden om niet te val len. Hy deed een poging, doch bracht het niet verder dan het losmaken der veter. Toen liet hy zich in zijn volle lengte op het bed vallen blij, dat hij lag Verwarde gedachten kwamen en gin gen in razend snelle vaart: Burgemees ternu was hij burgemeester zó maar geworden.... Nu was hy Poort mans Poortmans die een schurk was geweest.Nu was hy de schurk, maar groter nog veel en veel groter! Hy zou er wel voor boetenals ze er achter kwamen, dat ze hem niet begra ven hadden.... hem niet de ander, de ander, die correspondeerde met da mes die ruzie had met z'n eigen vrouw.... en geld verdiende aan een geheim speelhuis.... Hy moest beken nen.... hij kon niet tegen die stilte.... die stilte en dat alleen zijn.... altijd maar alleen. Of met die Albert, met zyn uitgestreken gezichtAlbert, die vast en zeker nooit zou lachendie deed wat hy moest.... „Ik heb er genoeg van".aan wie had hy dat ook weer gezegd? Was het aan Leibrand? Of was het Kimmel?Met grote wydopen ogen keek Harry naar het plafond. De duizeling werd al weer minder. Als hy de deur kon bereiken, zou hy Albert kunnen bellendie zou er dan wel voor zorgen, dat hy behoorlyk rusten kon. Maar beneden zou hy vertellen, dat meneer niet goed geworden was. Misschien zou mevrouw Poortmans dan wel eens de moeite nemen, naar hem te komen kijken.... omdat hy dichter bij was, dan in het ziekenhuis en omdat je dit voor het personeel toch eigenlijk niet laten kon.. Mevrouw Poortmans., hy moest haar eer gekend hebben.... voor zij met die bruut getrouwd was.* voor hij zelf een bedrieger, een oplich ter geworden was. Hoe zou zijn vader onder gelijke omstandigheden gehandeld hebben? ....De lang gestorvene, die al les altijd zo gemoedelyk en bedaard kon opnemen Hij hoorde het hem zeggen: „Maar Harry, jongen, hoe kon je dat nu doen? Had je daar geen eind aan kunnen ma ken? Uit respect voor je zelf uit respect voor die vrouwvoor di» Corry"! (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3