Ronde Tafelconferentie plechtig geopend N.-HOLLANDSE PERS 1945 NIEUWS Dropf abriek en zakkenpakhuis prooi der vlammen In centrum van Warmenhuizen twee boerderijen verbrand Hieuwe successen in Kopenhagen Be JAARGANG Nr. 1622 Woensdag 24 Augustus 1949 Uitgave Stichting „De Vrye Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 125 per maand ƒ3.65 p. kwart, by vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familiebericht ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Zooncn Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht - Tel K 7200 van dag tot dag fTE WIJK AAN ZEE Is het 3-jarig Jongetje F. M. uit Beverwijk van een muurtje van nauwelijks een meier hoog te gevallen. Het kwam op zijn hoofdig terecht en brak een halswervel. Het kind was op slag dood. RICHARD STRAUSS, die zeer ernstig Ziek was tengevolge van een hartaan val, hoopt spoedig de oTchestratie van 'de kinderopera, die hij aan het schrij ven is, voort te zetten. De 85-jarige toondichter gaat goed vooruit en zijn temperatuur is normaal, aldus de be handelende geneesheer. VALSE BANKBILJETTEN van f 100 2ijn in omloop. De algemene indruk van deze biljetten is bedriegelijk goed. De letters van de tekst van de strafbepaling zijn echter volgelopen of gehavend en van de woorden ..Betaalt aan toonder" zijn de B en de R vervormd. Het pa pier is wat slapper. Men zij gewaar schuwd. DE HEER A N. KAHREL. bekend van Kahfel's koffie en thee en directeur van Kahrel's thee- en chocoladefabriek te Groningen, is aldaar in de leeftijd van 55 jaar overleden., IN VERBAND met het aan mej mr. H. A. Sneller op haar verzoek verleend eervol ontslag is met ingang van 1 Oc- •ober a.s. tot particulier secretaresse van H.M. de Koningin benoemd mevrouw N Smitt—Avis te Blaricum. Mevr. Smitt—Avis is tweede secretaresse van 'de oecumenische raad van kerken in Nederland. EEN STORT WAGEN slipte nabij de aanlegsteiger van de Velser Pont *e Velsen, hotste tegen een paaltje en sloeg over de kop. De 50-jarige besuurder en oe naast hpm gezeten dame liepen een hersenschudding oo en enkele fracturen. Zij zijn in het Wilhelminaoasthuis op oe,ïomen. De beide Inzittenden van de Dicky-seat kwamen met de schrik vrij omdat de wagen bij het over de kop slaan op de klep kwam te rusten en Zodoende deze beide inzittenden wcr- iden beschermd. EE NAMERIKAANS deskundine heeft verklaard, dat het hefschroefvliegtuig binnenkort het beste werktuig zal zijn voor 't bestrijden van bosbranden Door het gebruik van hefschroefvllegtuiaen, uitqerust met het modernste brandblus- materisnl, *a1 het mogelijk zlln kostbare tijd te besparen, door op bedreigde pup ten. onoeaebt de bodemgesteldheid, snel met de blussing betaste ploegen aan te voeren. IN BRUMMEN ontstond gistermorgen door het warm lopen van een pot brand fn een goederenwagon, die was geladen met balen lompen. Dc brandweer te Brummen stond voor de moeilijkheid dat nergens in de omaeving water te krijgen was. De brandende balen wer den van de wagon afgehaald en in een droge sloot langs de baan geworpen. Overslaan van het vuur op andere wa- oons heeft men zodoende weten te voor komen De betreffende wagon werd zo goed als vernield. DE TEKENAAR-SCHILDER Herman Moerkerk, bekend o.a. van ziin teke- ninaen in geïllustreerde tijdschriften en boeken, is in Haarlem in de leeftijd var 70 jaar overleden. EEN 2300 KG zware drukmachine kan telde onverwachts, toen arbeiders bezig waren haar van een vrachtauto te ta kelen in Rijswijk. De hand van een ar beider raakte beklemd en werd gedeel telijk verbrijzeld. ER HEERST LEVENDIGE beroering onder de Europese socialisten, die de Raad van Europa bijwonen, omdat geen enkele socialist is gekozen tot voorzitter van een der zes commissies. Er zijn aan wijzingen, dat de socialisten, ongerust over de machtsontplooiing van de rech tervleugel. voor de eerste maal zullen trachten een verenigd front te vormen. Laat ons ihans een nieuwe geschiedenis aanvangen, gegrondvest op vrede en samenwerking Historische ogenblikken voor de volkeren van Nederland en Indonesië De Ronde Tafelconferentie over Indonesië is gisteren in de Ridderzaal te 's Gravenhage plechtig geopend. De minister-president, dri W. Drees, sprak een woord van welkom, in afwachting van een beslissing der conferentie zelve over de regeling van het voorzitterschap. Na hem sprak de voor zitter van de Republikeinse delegatie, drs. Mor. Hatta, in het Indonesisch een rede uit. Verder spraken de voorzitter van de delegatie der B.F.O., sultan Hamid 2 van Pontianak, de voorzitter van de Nederlandse delega tie, minister van Maarseveen en de voorzitter van de week van de U.N.C.I.,. de heer Critchley. REDE MIN. DREES „Hoe de conferentie zich ook ont wikkelt", aldus dr. Drees, „vaststaat, dat zij van ingrijpende historische be tekenis zal zijn voor het leven van de volkeren v:n Indonesië en Nederland". „Ik herdenk met diepe dankbaar heid, hoe tal van jonge Indonesiërs, die hier verbleven, in het Nederland se verzet hun vrijheid en leven in de waagschaal stelden". „Weinig kon in die jaren worden vermoed, welk een lange en droeve weg zou moeten worden afgelegd voor een Rondetafel-conferentie zou worden ge houden onder andere verhoudingen en van gen ander karakter dan toen werd verwacht". „Het algemeen kader *n het overleg ter conferentie is reods geconstrueerd: de taak der conferentie is aan dit kade* een reële Inhoud te geven. Laten wij, als wij ons tot onze taak zetten, ons er van bewust blijven, welk een ontzag lijke last de noodlottige gang van 2aken op beide landen heeft gelegd. Dit besef versterkte in ons het voornemen alles in te zetten, teneinde thans de grote doel einden van vrede, vrijheid en samen werking te verwezenlijken. Onder het uitspreken van de wens, dat deze conferentie zal strekken tot eer en zegen voor Indonesië en Neder land en het uitgangspunt moge blijken van een nieuwe ontwikkeling, waarin op het verbreken der oude verhoudin gen een vrije en voor belde volkeren vruchtbare samenwerking moge volgen, verklaarde dr. Dees de Ronde Tafel conferentie geopend. REDE MOH HATTA ..Wanneer wij thans om deze Ronde Tafel zijn geschaard", zo ving drs. Mob. Hatta zijn rede aan, „dan moet Iedere partij daartoe zijn geleid door de stel lige overtuiging, dat deze conferentie hier haar doel zal moeten bereiken, te weten de onvoorwaardelijke overdracht van de volledige en reële souvereiniteit over Indonesië aan het Indonesische volk". „De bittere ervaringen, opgedaan fn de tijd, die achter ons liqt. hebben uit- qewezen, dat de enige oplossing van het Indonesische probleem bestaat uit de onverwijlde overdracht der souvereini teit". De heer Hatta verklaarde, dat de kern der moeilijkheden in het verleden Philip Mickman over Het Kanaal De 18-jarige Engelse schooljon gen Philip Mickman is er heden In geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Mickman ging Woensdagavond 'te 5 uur 53 (Ned. en Engelse tijd) te Kingsdown aan land, 23 uur en 13 miuten nadat hij zich bij Kaap Gris Nez te water had be geven. L weerbericht WARM WEER Veranderlijke bewolking met een afnemende kans op enkele ver spreid optredende onweersbuien. Meest zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen. WARM WEER. gelegen was in de kwestie der souve reiniteit. De souvereiniteit van Neder land was naar zijn mening gebaseerd op de historie. Maar sedert de Indone sische onafhankelijkheidsproclamatie op 17 Augustus 1945 voelt het Indonesi sche volk zich souverein. De voorzitter der republikeinse delegatie wees vervol gens op de grote verandering van gees tesgesteldheid bij het Indonesische volk na gënoerode datum. „Niet alleen de massa hier te lande maar ook de ge leerden en politici waren niet bij mach te te begrijpen, dat „het zachtste volk ter aarde" een opstandig volk was ge worden, waarin een dynamische geest was gevaren. De voorzitter van de republikeinse delegatie besloot zijn rede als volg't: „Vier jr.rcn lang hebben ortze beide volken geleefd In wederkerige vijand schap en met gevoelens van wrok in 't hart. Vier jaren lang hebben wij el kaar bestreden en gemoord, met ver geefse opoffering van goed en bloed. Laat ons thans een nieuwe geschie denis aanvangen, gegrondvest op vrede en samenwerking. Moge God de almachtige ons werk In de RTC zijn zegen schenken". DOEL VAN DE CONFERENTIE. De volgende spreker, sultan Hamid 2 van Pontianak, vatte het doel der con ferentie als volgt «amen: „De verwezenlijking van het Ideaal Geen feestelijkheden op 31 Augustus De particuliere secretaresse van H K H Prinses Wilhelml lia vraagt ons het volgende mede te delen: H K H Prinses Wllhelmina stelt er heel veel prijs op voortaan Hare geboortedag in alle stilte en zonder uiterlijk feestbetoon in de familiekring te vieren Mochten er plannen bestaan telegrammen of brie ven van gelukwens te sturen, zo verzoekt zij vriendelijk, in verband met het karakter van de viering van de dag, deze Haar niet te zenden Spectaculaire brand in Amsterdam Woensdagavond is Amsterdam wederom door een zeer felle en spectaculaire brand geteisterd. De brand werd om kwart voor 11 ontdekt in een pas in gebruik ge nomen dropfabriek in het pand Oude Schans 33. Het vuur greep onmiddellijk zeer snel om zich heen. Tegen elf uur sloegen de vlammen met zulk een hevigheid uit de voorgevel, dat de brand een ernstig karakter aannam. On middellijk .werd op last van de brandweer de Oude Schans tus sen de Nieuwe Batavierstraat en de ^Oosterse Kade ontruimd. Om tien over elf was het hele pand een loeiende massa een fel le vonkenregen bestookte het pu bliek, dat met honderden naar dit fantastische schouwspel sond *e kijken. Om kwart over elf ston den een tiental brandweerauto's op de Smalle Schans en op de brug samengepakt. Het vuur ont wikkelde zich zo snel, dat de gemeentebedrijven niet In staat waTen snel gas-, waterleiding en electriciteit af te snijden. Naast de dropfabriek aan de Noordzijde bevindt zich het zak- kenpakhuis van de oud-Volewij- ckers voetballer de Ruiter. Het vuur heeft zich aan dit pakhuis me zijn uiterst brandbare inhoud medegedeeld en ook dit pand wordt een prooi der vlammen. Tegen half twaalf worden de po gingen om het vuur in beide pan den 'te blussen hopeloos en de brandweer staakte dan ook vrij wel de strijd. De situatie werd te gevaarlijk en het had geen zin op te tornen. Wel werd met man en macht gewerkt om de omlig gende panden e beschermen. Om c.a kwart voor twaalf ar riveerde de drijvende motorspuit „Jn van der Heide" op het ter rein van de brand en meerde langszij een dekschuit, die voor de wal lag. De aankomst van de Jan van der Heide bracht een keer punt in de strijd tegen het vuur. Het enorme waterkanon schoot zulke hoeveelheden water in het gebouw, dat de vlammen ziender ogen afnamen en plaats maak ten voor een verstikkende rook. Hierdoor vatten ook de anderen spuitgasten moed. Met hernieuw de krachten werd een verwoedde aanval tegen de vlammenzee in gezet. Om goed kwart voor één was het pleit beslecht en de strijd ge wonnen. Het was de brandweer toen mo gelijk een deel van het materi aal uit te schakelen en om tien minuten voor één staakte ook 't kanon van de Jan van der Heide zij werk. Een vluchig onderzook heeft hét vermoeden doen ontstaan, dat de brand te wijten is aan een over verhitte rookafvoerbuis, van de droogmachine, welke op de eer ste etage van de dropfabriek op gesteld stond. Een nader onderzoek naar de oorzaak wordt ingesteld door de recherdheurs onder leiding van de hoofdinspecteur van politie, dhr Post. Omtrent het totaalbedrag der schade is nog niets bekend. IN ATHENE zijn 53 personen door een militair gerechtshof veroordeeld, be schuldigd van sabotage en samenwer king met en spionnage voor de Griekse guerilla's.- Elf personen werden tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld, negen tot twintig jaar en twee tot drie jaar. 37 anderen werden vrijgesproken. van geheel het Indonesische volk: de souvereiniteit, de onafhankelijkheid van de Republiek Indonesia Serikat en daar naast het vinden van de'vorm voor een samengaan van en een samenwerking tussen het Koninkrijk der Nederladenen Indonesië als twee vrije en souvereine staten". Minister van Maarseveen betoogde, dat aan de Nederlandse delegatie een dubbel doel voor ogen staat: de con ferentie, zowel formeel als materiaal, te doen slagen. Formeel zal de conferentie geslaagd zijn, aldus de minister, indien overeenstemming bereikt wordt. „Reeds zolang duurt Immers het Indonesisch 1 conflict, dat niemand meer blind kan zij voor de noodlottige gevolgen, die bij voortzetting van de strijd zullen in treden. Dat inzicht is duur, te duur ge kocht". De rij der sprekers werd gesloten door de heer Critchley, die uit naam van alle leden der UNCI gelukwensen aanbood ter gelegenheid van dit histo rische moment, waarop „een cor.fer:j- tie wordt geopend met het doel aan ze ventig millioen mensen souvereinitiet over te dragen en tussen de volkeren van Nederland en Indonesië nieuwe en naar zijn overtuiging ook voordelige re laties te scheppen. Kermisvreugde verstoord De kermisvreugde te War menhuizen is Dinsdagmorgen te gen het middaguur danig ver stoord. In het dichtbebouwde dorpsdeel Kr ankhoorn zijn twee boerderijen en een schuur ten offer gevallen aan een vuur gloed. die slechts een half uur werk had om alles tot de grond toe te vernietigen. De brand ontstond om onge veer kwart over elf in de door 8 personen bewoonde boerderij van de heer K. Ugthart. Hoe is nog onbekend, doch er zijn ver moedens dat het vuur ontstaan is tijdens het bakken van vis. Op een gegeven moment zag men in het achterhuis de vlammen langs het rieten dak lekken, waarna terstond <se brandweer werd gewaarschuwd. Aangezien alles kurkdroog was zette de brand zo snel door, dat de vlam men dra oversloegen naar het nabijgelegen boerdeivj van Mw. de wed. H. Kemper. Hoewel de brandweer van Warmenhuizen snel het bedreigde dorpsdeel be reikte was het spoedig duidelijk dat de beide boerderijen niet meer te houden zouden zijn. Ook een achter de boerderij van MW. Kemper staande schuur geraakte in de brand en de pïbeterende brandweerlieden konden onder de ogen. van honderden belangstel lenden weinig anders doen dan de omgeving van de brandhhaard nat te houden. ALKMAAR KWAM Bewust van het gevaar voor een aantal andere woningen nam men reeds spoedig de wijze be slissing om Alkmaarse hulp in te Toepen. De vrijwilligers uit de kaasstad met htm prachtige materiaal wa ren in recordtijd aanwezig zij concentreerden alle aandacht op de woning en de schuitenmakerij van de fam. Potveer. die door de enorme hitte ernstig bedreigd werd. De kleine babyspuit. kon goed werk doen en zo slaagde men er inderdaad in deze woning te behouden. Tevoren hadden de bewoners hier minutenlang met emmers water en een slang op de waterleiding hun huis nat gehou den. De Alkmaarders kwamen net op tijd want de hitte maakte ver der werken onmogelijk. De schade door het verbranden van de boerderijen is uiteraard aanzienlijk. Uit de woongelegen- heden konden echter nogal wat meubelen en beddegoed worden gered. Door de kermis was geluk kig veel manlijke hulp aanwezig en zo kon men in enkele minuten tamelijk veel doen. In de boerderij van de fam. Llgt- hart verbrandde een flinke hoe veelheid hooi. in de andere boer derij een voorraad stro. De nablusslngswerkzaamheden duurden in verband hiermee nog geruime tijd voort. Itussen is iedereen in Warmen huizen het er over eens. dat het „nog zacht" afgekomen is. Dat was te danken aan de Zuid Oos tenwind die stevig hielp de enor me vonkenregen naar het vrije veld te blazen. Bij wind uit an dere richting was de ramp ver moedelijk niet te overzien ge weest. Beide gezinnen waren ver zekerd. maar of de uitkering in deze tijd voldoende zal zijn is te betwijfelen. Fraai werk van stayers en achtervolgers De Nederlandse wielrenners hebben tijdens de wedstrijden om het wereld kampioenschap in Kopenhagen fraaie successen geboekt. Onze beide kansloos geachte stayers Bakker en Pronk slaag den tot ieders grote verbazing erin hun series te winnen en zodoende meteen in de finale geplaatst te worden. Bak ker reed tegen wereldkampioen Lambo- ley en de Belgische kampioen Leliaert, maar zij kregen tegen de tactisch rij dende Oostzaner geen schijn van kans. Jan Pronk won zijn rit na een zeer le vendige en boeiende strijd tegen de be roemde Zwitser Besson, de nieuwe Franse ontdekking Béthéry en de Belg Meuleman. Vlak tegen het einde leidde Béthéry nog, maar toen sprong Pronk in één rush over hem heen en won. Ook onze achtervolgers reden schit terend. Dat Van Est van de Fransman Le Nizerhy zou winnen, kwam niet on verwachts, maar dat Gerrit van Beek de befaamde Zwitser Koblet (een def grote kanshebbers) met groot verschihl zou slaan, was een geweldige verrassing. Koblet liep een grote achterstand op. Beide Nederlanders plaatsten zich in de kwart-elndwedstrijden, waarin v. Beek tegen de Deen Pedersen en Van Est tegen de Deen Nielsen zal uitkomen. Geen al te zware opgave voor de Ne derlanders. Ook Coppi won 2','n serie. Minder goed deed Kunst, onze ama teur-achtervolger. het. Hij verloor zijn achtste finale van de Belg Glorieux en ligt er nu definitief uit. Raad van Europa Verlaging van invoerrechten bepleit De onmlddelijke overweging door de ministers van buitenlandse za ken van een uniforme verlaging van invoerrechten in alle landen werd in de Europese assemblee -ijdens het economische debat ge vraagd door d3 nederlandse vaardigde van der Kieft heer van der Kieft Stelde aan de verga voor om aan de ccmlssle voo- economische z^ken ee^ roco lutle ter overweging te geven, waarin gevraagd wordt dat de raad van Europa aan het comité der ministers verzoekt onmldde lijke en uniforme verlaging van invoerrechten in alle aangeslo ten lande:, te overwegen als eer ste stap naar de uiteindelijke ver wijdering van handelsbelemme ringen. VUURWERK OORZAAK VAN BRAND TE WARMENHUIZEN? In enkele bladen wordt met stelligheid vermeld, dat de oor zaak van de brand te Warmen huizen gezocht moet woren ln t spelen met vuurwerk door twee Jongens van 18 Jaar. w.o. een zoon uit het gezin L. Bij informa ties bleek ons, dat de oorzaak nog niet met zekerheid is bepaald. Wel staat vast, da de jongelui inderdaad 's morgens met vuur werk hebben gespeeld, maar of de brand hierdoor is ontstaan is nog een vraag, die nog op beant woording wacht. EEN BUS MET 40 CHINESE school kinderen uit Bandung is in een diep ra vijn gestort. Een jongen en een meisje verloren het leven en een achttal an dere inzittenden moest zwaar gewond in het Julianaziekenhuis te Bandung wor den opgenomen. Eindhovense politiemannen hebbe n een oude autobus herschapen in een rijdend" politiebureau De wagen is uitgerust met een mobi lifoonlnstallatie en kan worden a angesloten op de waterleiding en het gas en electriciteitsnet Boven: de commandant i^ zijn rijdend bureau Onder: de rijdende politie post

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1