f NIEUWS Tito bijt heftig van zich af N.-HOLLANDSE PERS 1945 Noord-Atlantisch Pact van kracht geworden ge JAARGANG Nr. 1623 Donderdag 25 Augustus 1944 Uitgave Stichting „De Vrij# Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1-23 per maand ƒ3.65 p. kwart, bi] vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familiebericht, ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 9971- Dr. DREES IS TOT VOORZITTER van de Ronde Tafel-Conferentie benoemd. De minister-president tijdens het uitspreken van de openingsrede. Met- het deponeren der ratifi- catieoorkonde door Frankrijk, De nemarken, Italië en Portugal, Is Woensdag het Noordatlantische pact van kracht geworden. Het pact bindt de ondertekenaars tot het verlenen van bijstand voor het geval een der pactlanden aan gevallen wordt. Op een plechtigheid ln het Witte Huls zeide president Truman, dat het van krach; worden een „ge wichtige gebeurtenis was. „Door dit verdrag" zo voegde hij er aan toe. „pogen wij ons niet slecht te vrijwaren tegen agressie en het gebruik van wapens in de Noord atlantische samenleving, doch stre ven wij tevens daadwerkelijk naar de bevordering en het behoud van de vrede in de gehele wereld." Bijzonder thans was het een ge schikt ogenblik om „ons te wijden aan de grote taak, die wij op ons genomen hebben, namelijk het handhaven van de stabiliteit en de vrede." Niemand behoefde de ge volgen van deze samenwerking te vrezen. Hoe hechter de Noordat lantische gemeenschap samen kon werken voor de vrede des te beteT zou dit alle volken overal zijn. De Amerikaanse minister van- buitenlandse zaken, Dean Acheson en de minister van defensie, Louis van dag tot dag IN WELINGELICHTE geallieerde en Duitse kringen te Berlijn acht men geen tekenen aanwezig, dat er binnenkort in de Sowjet-zone een rivaliserende Duitse regering zal worden ingesteld. IN DE BULGAARSE Dobroedsje zijn door stortregens overstromingen ont staan. waardoor 10 personen zijn ver dronken en 330 huizen vernield. HET CHINESE vrachtschip „Chungli" vloog te Kaohsioeng op Formosa de lucht ln. De ontploffing geschiedde, toen 4000 ton ammunitie uit het schip werd gelost. Meer dan vijfhonderd personen verloren het leven. De meeste persoon lijke ongelukken werden veroorzaakt door de ln het r0nd vliegende scher ven. De gehele stad schudde op haar grondvesten en tien pakhuizen werden friet de grond gelijk gemaakt. Huizen werden neergeworpen en telefoonpalen knapten af HANS KAART is met zijn gezelschap te Batavia aangekomen. De laatste etappe (SingaporeBatavia) werd af gelegd in een vrachttoestel van de mili taire luchtvaart, waarin ook de jeep met aanhangwagen werd opgenomen. Hij zal nu zes maanden in Indonesië op tour gaan. EEN GROTE hoeveelheid munitie ,o.m. 155 handgranaten, van diverse types en kisten handmitrailleurkogels is door de spoorwegpolitie te Milaan ontdekt. De munitie was begraven in een veld bij een rangeerstation. 1 DE CANADESE koninklijke luchtmacht deelt mede, dat er zich geen overleven den bevonden onder de passagiers van een vliegboot van de luchtmacrt, welke 40v km ten Noordoosten van Winipeg was neergestort. Het toestel werd se dert Zondag vermist. Een reddingsploeg bereikte het uitgebrande toestel, dat ze ven Noord-Canadese eskimo's, die aan kinderverlamming leden, naar een zie kenhuis zou brengen. DUIKERS zijn begonnen met het naar boven brengen.van de overblijfselen van een Romeinse brug, die onlangs in de bedding van de Rijn te Keulen zijn ont dekt. Men heeft vastgesteld dat de 310 jaar na Christus door keizer Con- stantinus werd gebouwd. Zes eiken pij lers met zandstenen onderbouw, die nog vrij. goed bewaard zijn gebleven, zouden de scheepvaart kunnen belemmeren op de Rijn. waarvan het waterpeil zeer laag is. DE TWEE MILITAIREN, die van het troépentransportschip „Kota Inten" te Aden werden ontscheept en aldaar in een hospitaal werden opgenomen, lijden de aan pokken, zijn thans hersteld en keren per „Johan van OldenbarneveK" naar Nederland terug. DE SICILIAANSE bandietenlcider Giu- liano zou, blijkens geruchten, welke in Rome de ronde doen, per onderzeeër zijn uitgeweken naar Noord-Afrika. De politie tracht thans reeds vijf jaar lang deze bandietenleider in handen te krij gen. Tientallen politiemannen zijn door hem gedood. VERSCHEIDENE FIETSEN worden fie laatste dagen in Vlissingen gestolen. De daders, die tot nu toe onbekend zijn, •telen de fietsen niet om hierdoor fi nancieel voordeel te behalen, maar uit jemakzucht. Als zij n.1. naar de duinen Maar wil niettemin ioch wel eens praten over een oplossing der geschillen Het Joegoslavisch persbureau Tanjoeg deelt mede, dat Joego-Slavië aan de Sowjet-Unie een nota heeft gezonden, waarin wordt gezegd, dat Joego Slavië bereid is aan de Sowjet-Unie alle Sowjetrussische burgers uit te leveren, die door de Joego-Slaviscbe regering worden vastgehouden. Dit zou worden gedaan om een oplossing te vinden voor de geschillen tussen beide landen. De Sowjet-burgers zouden „op zo kort mogelijke termijn" worden uitgeleverd, aldus de nota, die een antwoord is op dg Sowjet-russische nota van achttien Augustus. Joego-Slavië verklaarde 2ich ook be reid onmiddellijk aan de Sowjetburgers die permanent in het land wonen, alle faciliteiten te verschaffen om het land onverwijld te kunnen verlaten, indien zij er om zouden vragen. „De Joegoslavische regering spreekt haar verwondering er over uit, dat de arestatie van enkele witgardistische Sowjetburgers. mannen met een dubieus verleden, die de wetten van de Joego slavische republiek hebben overtreden. of het strand willen, nemen zi) een fiets weg, en leggen deze langs de kant van de weg neer, wanneer zij hun doel be reikt hebben. Tot nog toe zijn bij het strand enkele rijwielen gevonden. DE AMSTERDAMSE kinderpolitie heeft vijf jongens aangehouden, die reeds sinds de bevrijding regelmatig uit grote magazijnen allerlei voor jongens zeer aantrekkelijke artikelen hadden ge stolen. De totale waarde van het gesto- lene moet op enkele honderden guldens worden geschat. Ernstig is het feit, dat de knapen, die allen uit zeer behoorlijke mllieu's komen, volstrekt geen berouw toonden en het geheel nog al luchtig op namen toen zij werden verhoord. DE GROTE BEER, het troepentrans portschip, is in de haven van Amster dam aangekomen. FIENTJE DE LA MAR zal meewerken aan een Eddie Cantor show, die tijdens dit weekeind in Parijs door de N.B.C. (National Broadcasting Corporation) wordt uitgezonden. JOHAN FASRICIUS, de bekende ro manschrijver, vierde gisteren zijn vijf tigste verjaardag. IN ROTTERDAM werd een auto, die enigszins vreemd over de.weg laveerde, aangehouden. De politie vermoedde nJ. dat de bestuurder iets meer gedronken had dan goed voor hem was. Toen zij de auto nauwkeuriger gadesloeg, be merkte ze, dat er zich. behalve twee personen, ook nog een melkbus in be vond. Deze bus bevatte.... 12400 si garetten. De inzittenden bevinden zich thans in de nor. PROTEST E V C De landelijke raad van de EVC heeft in een tijdens een bijeen komst te Amsterdam aangenomen motie geprotesteerd tegen de te rechtstelling van Amlr Sjarifoed din en andere Indonesiërs weerbericht AANHOUDEND WARM Vannacht plaatselijk mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen vrij zon nig weer met 's middags in het Zuiden van het land kans op enkele verspreid optredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Aanhoudend warm weer. aanleiding kon zijn tot een dergelijke ongefundeerde en beledigende nota van- de Sowjet-Tegering". „Deze verwondering Is nog vergroot door het feit, dat de Sowjetregering tezelfdertijd het stilzwijgen bewaart over de repatriëring van Joegoslavische kin deren. die in de Sowjet-Unie zijn en wier terugkeer herhaalde malen door de Joegoslavische regering Is gevraagd. De Joegoslavische regering acht het haar plicht er de nadruk op te leggen, dat Joego-Slavië een souve- reine en onafhankelijke staat is en dat zijn volk onder geen beding bereid is toe te laten, dat iemand, wie dan ook, zich mengt In zijn binnenlandse aangelegenheden. De nota besluit: ,,De Joegoslavische regegring en haar verantwoordelijke ver tegenwoordigers hebben zich altijd be reid verklaard te zoeken naar een over eenkomst met de regering van de Sow- dis 283 vlees (d) 284 alg. (a. b. d) 286 alg. (a. b) 294 alg. (d) •Mwi Voor ret tijdvak van 28 Augustus t.m. 10 September 1949 zijn aangewezen de volgende bonnen, die elk recht geven op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 909 281 vlees (a, b,*d) 100 gram vlees 282 vlees (a. b) 3Q0 gram vlees 100 gram vlees 250 gram rijst 200 gr. kaas of 250 gr. korstl. kaas 100 gr. kaas of 125 gr. korstl. kaas (De letters achter de bonnummers aeven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA. ZB, ZC. ZD, ZE, MD, MF. MH 910 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter X. Bo /enstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 Augustus worden ge bruikt. De niet-aange wezen bonnen 264, 265, 268, 269. 270. 271. 273. 275 276.' 277. 278, 279 algemeen kunnen worden vernietigd. VERLIEZEN IN INDONESIË D eregering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porieerd: Gesneuveld: KM: 1 mi litair; KNIL: 4 militairen SNELHEIDSPROEF MET DE GLOSTER METEOR Op 27 Augustus a s zal door de luchtstrijdkrachten een poging worden gedaan om het Nederlands snelheidsrecord voor vliegtuigen te vestigen Deze poging zal wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn, worden ondernomen ten n 0 van de kust van Ameland Wie de Meteor zal vliegen is nog niet be kend jet-Unie om oplossingen te vinden voor alle geschillen tussen de beide landen. RADIO-OORLOG TEGEN TITO De comïnform, die vorig jaar het regiem van Tito in Joego-Sla vie veroordeelde, is een radio-oor log tegen de Joegoslavissche lei ders begonnen, zo meldt Reuters luisterpost. Tussen de uitzendin gen van radio- Belgrado door wordt critiek geleverd. ,Tito heeft tot de verschop pelingen gemaakt", zeg; b.v. een jspookstem" tussen de uitaendin- ren door, of Ttto heeft U in de 'Bende gestort" of „Tito heeft de oom van de machtige Sowjet- iUnie en van al uw buurstaten te- ;en .U opgewekt" Radio Boedapest, de krachtigste zender in Centraal Europa, is 'n nieuwe serie uitzendingen, ln de Joegoslavische talen begonnen. Radio. Belgrado heeft zijn zend tijd bijna een kwartier verlaat, om de interrupties door de spook stem te ontgaan. Volgens he blad van de Joego slavische communistische partij. Borba, noemt het station van de Cominform zich „de stem van 6e revolutionaire Joegoslavische emigranten. Johnson, waren bij de plechtig heid aanwezig. Verder waTen o.m. aanwezig, de Deense ambassadeur, Hendrik de Kauffman, de Belgische ambassa deur, baron de Silvercruys, Thors, de IJslandse gezant Jhr. Reuchlln, Nederlands gezanit en de Morgern stierne, de Noorse ambassadeur. TREINSTORING OP DE LIJN AMSTERDAM -ALKMAAR (ongecorrigeerd) Sedert vanmorgen ongeveer half negen is er een technische sltorlng in de electrische leidin gen van de spoorwegen, waardoor de treinen, welke om 8.42 en 9.42 en 10.42 uit Amsterdam rich ting Alkmaar moesten vertrekken zijn opgehouden. De trein van 11.42 kon weer normaal vertrek ken. Omstreeks 8 uur trad storing op ln een gemeentelijke eeldtri- sche kabel en hierdoor kwam t westelijk deel zonder stroom, waar door de elektriciteit van het baangedeelte bij de splitsing van de lijnen richting Haarlem en Alkmaar uitviel. De seinen en de wissels moesten met de hand be diend worden Kar! Scholz te Berlijn gearresteerd Navolger van Tito? Kar! Scholz, voorzitter van de anti communistische „Vrije communistische partij" is door de Franse autoriteiten gearresteerd, beschuldigd van verboden politieke activiteit. Genoemde partij werd de vorige Maandag opgericht en Scholz werd tot vóbrzltter gekozen, zo deelt het Duitse Nieuwsbureau mede. Eén dezer dagen zond Scholz een te legram aan maarschalk Tito waarin hij zeide: ..Wij Duitse communisten volgen met de grootste belangstelling en op merkzaamheid de nationale worsteling van de Joegoslavische communisten en bewonderen uw moedig verzet tegen 't Kremlin en de Kom in ferm." Ontploffing op Rijnaak Woensdagmiddag heeft zich op de Schelde ter hoogte van Lievekenshoek een hevige ontploffing voorgedaan op de rijnaak „MargueriteMarie", die was geladen met springstoffen. De springstoffen moesten van de aak worden overgeladen op het Congolese stoomschip ..Capitaine Limbor". Vier Personen kwamen om het leven, n.1. de schipper, de scheepsjongen, een matroos en een kind. Omtrent de aard der ont plofte materialen is niets bekend. De oase Het was warm op het strand en daarom was het mannetje dat als verloren in het warme zand zat, een verschijning, die er eigenlijk helemaal niet thuis hoorde. Dat mannetje zat daar niet in zwemcostuum, nee, dat zeker niet. Hij had een bolhoed op, een zwarte pandjesjas en gestreepte broek aan en een boord om, zoals onze groot- vaders bij plechtige of feeste lijke gelegenheden plachten om te doen. Hij zat daar en keek somber voor zich uit. Zelfs voor het uitbundigste vrouwelijke schoon had hij geen oog. En er viel op dat gebied toch heus wel het een en ander te genie ten. Als je ook maar enig journa listiek bloed in je aderen hebt stromen, probeer je met zo'n uitzonderlijke figuur in gesprek te komen. De aanleiding hier toe was het traditionele: „Hebt U *n beetje vuur voor mij," en na enige tactische vragen over het weer en zo was het gs ol die hitte en op al dat warme zand al spoedig gebroken. „Het is een beroerde boel in de wereld, meneer," zei de dop hoed zuchtend. ,Jk ken eigen lijk geen enkele vreugde meer in dit leven. M'n zaken gaan zó slecht, dat zelfs de orgelman niet meer voor m'n kantoor op crediet wil draaien en m'n ge zondheid is uiterst wankel. De dokter heeft enige afwijkingen geconstateerd aan m'n hartm'n longen en m'n lever. De bloed druk is vele malen te hoog en als ik U m'n spataren liet zien, zoudt U er vannacht waar schijnlijk van dromen. En dan thuis altijd die herrie. Met m'n vrouw is nu werkelijk geen goed garen te spinnen. Ze heeft het de hele dag maar over me vrouw Jansen, die pas begon te leven toen Jansen zelf de laat ste adem had uitgeblazen. Ze kan dan zo echt venijnig zeg gen: „Dat zal voor mij wel nooit zijn weggelegd." „Ja, ja," zuchtte het manne tje verder, ,Jiet leven is geen lolletje. Alleen aan m'n schoe nen beleef ik nog wat plezier." Ik bekeek ze, maar ik kon er niets bijzonders aan ontdekken. Jk koop die dingen altijd twee maten te klein," ging de kleine verder„en als ik nu na een strandwandeling thuiskom en ik trek ze van m'n in brand staande en bloedende voeten af, dan heb ik voor een ogenblik weer vrede met het leven. Dat is gewoon een heerlijk gevoel/' Het mannetje krabbelde over. eind. Moeizaam hinkte hij door het mulle zand op weg naar zijn kleine dagelijkse oase. Criticaster. NATIONALE ROUW heerst in Frankrijk, waar bos branden enorme verwoestingen en verliezen aan men senlevens veroorzaakten. Op de foto een indruk van de brand, welke woedde ln de bossen nabij Bordeaux. Desertie en onrust in Kanton Naar verluidt zou ia China de na tionalistische generaal Joe-Han-Mon zijn gedeserteerd en gevlucht uit Kan ton. Generaal Joe zou besloten hebben Kanton te verlaten, omdat verschillende van zijn ondergeschikten in het hoofd kwartier voor pacificaie van Kwantoeng zouden zijn gearresteerd op verdenking van te streven naar een regionale vrede voor Zuid-China met de communisten. Waarnemers zijn van mening, dat, als deze berichten waar zijn. Kanton groter gevaar loopt van een opstand dan van een communistische aanval.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1