KAPPIE In de oorlog massa-vernietiger, thans in dienst van de mensheid ^JCijnheer de Burgemeester.... Reddende vliegtuigen Duizenden danken hun leven aan vervoer door de lucht Zandvoort zal Zondag goede motorsport bieden De uitvinding en verdere technische ontwikkeling van het vlieg tuig in dienst van de burgerluchtvaart is een maar al te dikwijls onderschatte weldaad voor de gehele mensheid Juist omdat de lucht het element is. waarin het vliegtuig thuis hoort, heeft het enorme voordelen boven elk ander middel vam vervoer. Het kent niet die belemmering welke water en land vormen en daardoor kan de snelheid in principe bijna tot onbegrensde worden opgevoerd. Sommige vliegtuigtypen hebben de snelheid van 't geluid reeds over schreden en behalen al meer da® 1000 km per uur en wie weet 'welke verdere mogelijkheden voor het vliegtuig nog in de schoot yan de toekomst verborgen liggem? Deze snelheid en de alle hinder nissen nemende vlucht, welke aan het vliegtuig eigen zijn, bieden vele voordelen, waarvan de gehele mensheid kan profiteren. De her innering aan de voorbije wereld oorlog is voor velen wellicht het overtuigende bewijs van het tegen deel. Maar toch, een schaduwzijde heeft ook een zonnige kant. Men denke maar eens aan de zgn. „food-droppings" boven Holland in April 1945, die voor ontelbare mensen het leven hebben bete kend, aan de vele gewonde mili tairen in de oorlog, die door het 6nelle vervoer per vliegtuig naar de hospitalen of door de tijdige aanvoer van geneesmiddelen aan de dood zijn ontrukt. En geeft in de tegenwoordige tijd de lucht brug niet een wondere en perfecte organisatie van het luchtverkeer Ie zien? Al wendt men deze prachtige uit vinding in de oorlog aan tot ver nietiging, dit neemt niet weg, dat het vliegtuig in vele gevallen uit komst kan bieden en ook biedt, waarin alle andere mogelijkheden blijken te falen. En al zijn „food- dropping" en „luchtbrug" feiten, die tot de verbeelding spreke', de burgerluchtvaart levert pradisch elke dag bewijzen van zijn waarde en onmisbaarheid. Minder specta- Cïi'air misschien maar zeker niet m -tier spannend en belangrijk yoor de betrokkenen. geïsoleerde gebieden. Reeds voor de oorlog bijv. bewe gen de Fokkers van de KLM hun grote waarde tijdens de winter v. 1927-1928, toen verschillende Ne derlandse eilanden door sneeuw en ijs volkomen van de buitenwereld waren afgesneden. Talrijke vluch ten werden toen gemaakt naar Ameland, Schiermonnikoog en TJrk teneinde voedsel en post te brengen. De winter van 1928-1929 was zelfs nog strenger en ook toen heeft de KLM uitkomst gebracht door verschillende eilanden in Hol land, Friesland en Zeeland uit bun isolement te verlosssen. Toen Denemarken in de winter Van 1946-1947 geheel door sneeuw en ijs was omgeven en daardoor de scheepvaart ernstig werd belem merd. deed de Deense regering een beroep op de KLM. En de KLM hielp. Verschillende vliegtuigen voerden levensmiddelen, medicij nen, brandstoffen, etc. aan. Het vorige jaar werd de Domlnl Republiek zwaar door een aardbeving geteisterd. De KLM bracht snel van Curacao een Rode Kruis expeditie over, waardoor ter stond hulp kon worden geboden. Eveneens hielp de KLM met he vervoer van een grote hoeveelheid serum tegen typhus, toen deze ge vreesde ziekte in Egypte was uit gebroken en Columbia ontving door middel van de KLM kinine, toen het getroffen werd door een ernstige malaria-epidemie. Een ander voorbeeld is het vol gende: lm begin 1947 ontdekte de bemanning van het KLM-vliegiulg „Oranjestad" tijdens een oefen- vlucht in West-Indië. dat het mo torscheepje „Evelyn" op weg van Curacao naar Aruba stuurloos was geworden en in nood verkeerde. Omdat de Evelyn geen radio aan boord had bleef de Oranjestad 5 uur lang boven het schip cirkelen en hield de wal op de hoogte van de situatie totdat nog juist °P tijd hulp kwam opdagen. vervoer van bloed. Een zeer belangrijke taak. welke geregeld aan de KLM wordt toe vertrouwd, is het vervoer van bloed. De eerste maal geschiedde dit in 1947 van Amsterdam naar Batavia. Het vliegtuig is bij dit veTvoer uitsluitend het aangewe zen middel. omdat het bloed slechts twee tot drie weken goed blijft, het vervoer zo voorzichtig mogelijk moet gescheiden en bo- endien door voortdurend vet ver- sen van ijs op de Juiste tempera tuur moet worden gehouden Thans vervoert de KLM ook regel matig bloed van Brussel naar Am s'erdam, waar het in het O.L. Vr, Gas'.huis tot gedroogd plasma wordt verwerkt, zodat het onbe perkt goed kan blijven. Maar ook hebben velen indivi dueel hun leven te danken door tussenkomst van het vliegtuig, het zij door een tijdig en snel vervoer naar een ziekenhuis, hetzij door de aanvoer van hoogst noodzake lijke en schaarse genees- of voe dingsmiddelen. Zo bijv. redde de KLM direct na de bevrijding het leven van Geertje de Kooter door regelmatig bananen, het enige voedsel dat hij gebruiken mocht, uit Curacao te bezorgen in het ziekenhuis te Gouda, in een tijd, toen er nog helemaal geen bana nen in Nederlaj te krijgen waren Ook de Belgische baby Jacques uiterst selle vervoer van Leopold ville naar Brussel. Een vernauwing (Ter gelegenheid van het 750 jarig bestaan van de stad Franeker «uilen op 3 September a s de her denkingsfeesten plaats vinden Enige Jeugdige inwoners van Fra neker dragen ook hun deel bij in de voorbereidingen Wij zien ze hier bezig met het vervaardigen yan een maquette Jonlet dankt zijn leven aan het in de slokdarm van deze twee maanden oude baby maakte een dringende operatie oodzakelijk. Nog geen 14 uur na zijn vertrek uit de Belgische Congo lag kleine Jacques op de operatietafel van de St. Raphael Kliniek te Leu ven. Nog opmerkelijker was de presta tie van het Indië-vliegtulg, dat in een etmaal de afstand Ba'avia- Amsterdam vloog om een dame, die aan hersentumor leed, zo spoe dig mogelijk naar Utrecht te ver voeren. mooie taak. In Batavia strooide de KLM DDT poeder uit, c i in West-Indië zoekt zij bij voorkomende gevallen en niet altijd zonder succes naar dren kelingen. Zij vervoerde de be manning van de tanker Mildred, die bU IJsland verging naar Ne derland en zij vervoerde sirepto- mychine van Madrid naar Ham burg en een stervend kind werd beter. Vooral ook het vervoer van phar maceutische artikelen neemt grote vormen aan en in de vijf eerste maanden van dit jaar vervoerde de KLM niet minder dan 40 ton penicilline, streptomychine. kinine diverse soorten serum, enz. Hoe velen er in de dertig jaar, dat de burgerluchtvaart bestaat, door de snelle tussenkomst van het vliegtuig zijn gered, is niet bij be nadering te zeggen want dit mooie en dankbare werk geschiedt vaak ongeweten. IEDERE VIJFDE INWONER VAN ZUID AFRIKA HEEFT 7* UTO. In totaal waren er einde 1948 in de Unie van Zuid Afrika 551.363 motorrijtuigen in gebruik. In dat Jaar zijn er 85.272 nieuwe voer- rtftulgen in het land Ingevoerd, waarvan 57.782 uit de V.S. Op iedere 4 a 5 blanke Inwoners van de Ule bezit er een een auto. Het is een natuurlijk gevolg van de schaarste aan andere communi catiemiddelen en van de grote af standen. die dit land kenmerken. Een auto is hier geen luxe. doch veelal een gebiedende noodzaak. Miss Holland Deze herfst zal te Palermo in Italië een Miss Europa worden gekozen uit de mooiste meisjes der deelnemende landen. Ook Nederland zal op dit schoon- heidsconcours zijn vertegen woordigd. Een der meest voor aanstaande filmmagazines in ons land zal de eer te beurt vallen het mooiste Nederlandse meisje naar Palermo te mogen sturen. De uitverkorene zal vol komen gratis naar Italië reizen in gezelschap van een zelf te kiezen begeleider, voor wie alle kosten eveneens zullen worden vergoed. Naar wij uit betrouw bare bron vernemen is reeds een begin gemaakt met de Ne derlandse organisatie. Een in gezetene van Zaandam heeft daar een aandeel in. Vier jaar korfballen op een granaat Toen de Wageningse korfbal- club „Vada" in 1945 na een af wezigheid van bijna een jaar haar terrein weer betrad, lag dit bezaaid met granaten en andere projectielen. Het meeste hiervan werd door politie en militairen opgeruimdmaar ook de VADA-leden namen wel eens een granaat achter op de fiets mee om die bij de po litie te deponeren. Het terrein werd opgeknapt en zo kon men weer spelen.Tot dit seizoen hebben de Wageningers op het slechte terrein gespeeld, maar nu is men begonnen de toestand te verbeteren. De leden verzet ten veel werk om het gestelde doel te bereiken. Midden op het speelveld vond een der werken de bestuursleden een granaat, die wonder boven wonder tij dens het ploegen niet was ont ploft. De korfballers, die vier jaar onwetend van hetgeen zich in de grond bevond op het ter rein hebben gespeeld, zijn eveneens aan een groot gevaar ontsnapt. Intussen gaat het werk, zij het zeer langzaam, door. Korfballers in Gelderland zijn op dit punt wel wat ge wend. Tijdens de internationale motor races op Zondag 28 Augustus a.s. op het circuit van Zandvoort ver wacht men ongeveer 50.000 bezoe kers voor deze belangrijke wedstrij den in de 125, 250, 350 en 500 cc klasse. In deze klassen, uitgezonderd die van de 250 cc, zal door de Ne derlandse deelnemers fel gestre den worden om 't kampioenschap van Nederland 1949. Zo zal in de 125 cc klasse de strijd hoofdzake lijk gaan tussen Renooy (Eysink), Heineman (Eysink) en van Zut- phen, die in voorafgaande wed strijden, resp. 10, 10 en 9 punten hebben behaald. Speciale uftblin kers zijn in deze klaa6e niet aan te wijzen, doch aan spanning zal het niet ontbreken. In de 250 cc klasse is de kam pioen van Nederland reeds bekend omdat Postma op Moto Guzzi reeds 15 punten heft behaald, doch de strijd om de 2e, 3e en 4e plaats zal nog Interessant zijn.. In de 350 en 500 cc klassen zul len verschillende buitenlandse deelnemers aan de start verschij nen, onder wie Belgen, Fransen, Engelsen en twee Australiërs. De 350 cc-klasse zal bij de Ne- In liet nummer van Augustus van „De Speelwagen" wordt medege deeld, dat in het Septembernum mer een terugblik zal worden ge geven op de feesten in Hoorn op I en 2 Augustus. „De Speelwagen", keurig ver zorgd als steeds, brengt de lezer nog even terug In de oude stad van Coen en Bontekoe; want Jan. A. Wit vertelt een kostelijk verhaal over het ontstaan van de histo rische Noorderkerk in Hoorn, een legende, die ons weer doet kennis maken met de figuur van Truy- deman, de geheimzinnige man uit het Zuiden, wiens naam in meer dere geschiedenissen wordt ge noemd als weldoener van Hoorn in de 15e eeuw. Van veel belang is het artikel van de heer Meyer, medewerker van de dialectencommissie. Het geeft verklaringen over de her komst van verschillende West- "friese woorden en tenslotte een 4 uiteenzetting van de werkmetho den van de dialectencommissie: een commissie, welke zich beijvert volksgebruiken, dialecten, namen van percelen land enz. op papier vast te leggen voor het geslacht, dat na ons komt. Als u er belang in stelt, kunt u medewerker wor den en goed werk doen bij het In vullen van vragenlijsten. Het adres van de commissie is: Trippenhuis. Kloveniersburgwal 29 in Amsterdam. W. Roggeveen vertelt, hoe Lij ac.n het eind van de vorige eeuw in Scha* e - vcc" cr dubbeltje kocht, gemaakt in de sigarenfabriek „De Transvaal" v. Piet van Twuyver in Schagen. Een verhaal over de Zaandam- merkermls in 1893 en over een terechtstelling met de galg nabij Hoorn, (1843) besluiten met het altijd aantrekkelijke „Allemans- werk" deze zomerse tocht van .De Speelwagen". BLEEKWATER AMMONIA VOORMEEB 1* ALKMAAR buitenlanders betalen zware belasting in shanghai Aan buitenlandse grondbezitters te Shanghai worden zware belas tingen opgelegd. Het kerkbestuuur van de Anglicaanse kerk te Shang hai ontving een aanslag ter groot te van 20.000 pond sterling. Aan buitenlanders, die wensen te vertrekken, wordt niéts in de weg gelegd. Een uitzondering vor men de hoofden van firma's, die slechts kunnen verttekken, indien hun employee daar geen bezwaar tegen maken. Buitenlandse fir ma's te Sjanghai, die hun zaken wensen te sluiten, moeten al haar werknemers een jaar salaris uit betalen. dr. samuels houdt vol. Van de hand vqn dr J. Samuels die zoals bekend beweert een nleu we of betere methode ter bestrij ding van kanker te hebben ge vonden, is thans een 432 pagina's tellend boek verschenen, dat tot titel heef:: „De Samuels-therapie, weerlegging van het rapport-Bru- tel". wrak van hollandsch schip gevonden. Aan de Noordkust van Queensiand heeft men het wrak ontdekt van een Hollands schip dat- daar in 1636 moet zijn vergaan, aldus de Australische radio. Het schip had een lading van kostbaarheden, o. a. een party gouden munten ter waarde van 76.000 gulden. derlanders vooral een strijd ople veren tussen Pellikaan (AJ8), van Rijswijk (Velocette) en Piet Knijnenburg, AJS, die resp. reed* 12, 14 en 9 punten vergaard heb ben. Van de buitenlandse deelne mers kunnen genoemd worden de Engelsman Briggs, (die misschien een weinig te sterk voor dit veld is, doch de baan niet kent) en Goffin. kampioen van België tnde 500 cc klasse cn no. 2 in de 350 cc klasse. In de 500 cc-klasse zal aan span ning ook geen gebrek zijn, daar de Nederlanders H. Veer Jr„ Trlumph, Knijnenburg. BMW, Pel likaan, BMW, van Rijswijk, Velo cette en J. Veer, Trlumph, resp. 9, 9, 9, 7 en 7 punten ln de vorige wedstrijden hebben bereikt. Bn deze klasse is nog van alles mogelijk! Van de buitenlanders nemen nagenoeg alle rijders uit de 350 cc klasse ook aan deze wed strijd deel. In de zijspacklasse zullen zeven Nederlanders deelnemen en wel o. m. Knijnenburg, BMW Poel, DK W en van Rijssel, BMS. STOKE-SPIL FRANKL1N NAAR zuid-A.,iERIKAT Neill Franklln, de spil vat", de eerste divisie-club Stoke Ci y en het Engelse nationale elf a:, d:e tot nu toe weigerde voor he: ko mende seizoen weer voor zij.i i b te tekenen, heeft een aanbod o - vangen om voor een Zuid-.", u\ - kaanse club te gaan spe e.j ,-n een salaris van 2500 po na ,.g per jaar. Franklln heel sean - woord, dat hij er wel eens over zou nadenken i VRIJDAG 1 AUGUSTUS, NA 12 U Hilversum I, 301 m. - 12.33 Om roepkoor. 13.00 Nieuws; 13.15 Sex tet Johnny Kroon; 13.45 Mariniers kapel; 15.00 Operamuziek; 16.00 Beethoven-concert17.00 Piano recital; 17.45 Oude muziek: 19.00 Nieuws; 19.30 Symph. concert; 21.35 Orgelspel; 22.15 NCRV-kwar tet; 23.00 Nieuws Hilversum II, 415 m - 12.00 Mu ziek uit heden en verleden; 13.00 Nieuws; 13.15 Prom. ork.; 14.20 Kamerorkest15.20 Omroepork. 18.00 Vioolrecital; 16.30 Jeugdultz.; 17.20 Koor; 18.00 Nieuws; 18."5 Accordeola; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.05 Zangrec.; 21.00 Ver zorging progr. 21.35 Vacantle in Nederland; 22.15 Swing and sweet: 23.00 Nieuws. Programma III 14.00 Symph. conc.15.00 Tango-orkest; 16.00 Kwartet; 17.00 Batavia; 19.30 Lie deren: 20.30 Bymph. concert; 22.15 Dansmuziek. Programma IV 12.30 BBC-ork. 14.00 Paganini Players; 15.35 Ro- sita Serrano zingt; 17.15 Voor de zieken; 19.30 Ignorance is bliss. 21.00 Verz. progr. ZATERDAG 27 AUG., VOOR 12 U Hilversum I, 301 m. 7.00 en 8.00 uur Nieuws en gTamofooplaten; 9.35 Kamermuziek; 10.15 Gr.pl. 11 uur Rodia-ziekenbezoek. Hilversum II, 415 m. - 7.00 en 8.00 Nieuws en gr.pl.; 9.00 Symph. concert; 10.35 Triangel; 11.35 Pianoduo. Programma III 9.1Ö Verz. pro gr. voor de huisvrouw. 11.00 Inter natlonal festival Edinburgh. Programma F." - 9.05 Casino- concert: 10.00 Le ménage en mu- sique; 11.00 Orgel. en hef Apeneiland 42. „En toch moet ik even een luchtje scheppen", mompelde de Maat in zichzelf. „Ik heb een gevoel alsof mijn rug gebfokeö fs. Geen wonder dat beren altijd kwaadaardig zijn. Als ik mijn leven lang zo moest rondlopen, zou ik het ook worden". Zuchtend kwam hij overeind en keek recht in de loop van Ja- cobus' geweer, dat dreigend op hem gericht was. „Zie toch, het monster maakt zich voor d' aanval gereed. Wacht eventjes vriendje, dan heb ik je beet!" galmde Jacobus. „Dreigend verheft zich het woedende dief, maar mij maakt hij niet bang, want het doet me je en zier", rijmde hij verder, omdat hij deze gelegenheid veel te mooi vond om er niet uitgebreid op te dichten. Zijn vinger kromde zich om de trekker en hij ralxi? nauwkeurig. De Maat begon zomaar te huilen van iihrik. Hij stond als aan de grond genageld me dat nou een einde voor een fatsoenlijk zeeman" Jam merde hij. „Ik geloof warempel, dat het menens is. Ziet die idioot dan niet, wie hij voor zich heeft? En Kappie staat er ook maar hij, alsof hij geen Hen kan tellen. KaPpie! Kappie!" En de Maat begon als een mallemolen met zijn armen te zwaaien. door N. i. P. SMITH Harry heeft het gevoel of hij door de grond zakt: Op zijn bekentenis tegenover mevr. Poovtmans dat h\j haar man niet is, zegt zij eenvoudig: „Dat wist ik al". 80 „Ik wist het", herhaalde mevr. Poortmans. „In de eerste plaats had Poortmans een ander karakter. Dat merkte ik reeds in het ziekenhuis. Twee mensen mogen wel op elkander gelijken karakters zijn nooit gelijk. Maar ook naar uiterlijk zijn er afwij kingen. Poortmans had het lidteken van een brandvlek. Zo'n lidteken heb jij niet. De brandvlek doet alle weten schappelijke verklaringen over moral insanity te niet tenminste wat de tweede schok betreft", liet zij er pein zend op volgen. „Maar maar waarom waarschuw de je de politie niet?" vroeg Harry, die dit alles bijna niet verwerken kon. „Je wist, Corrie, dat ik een vreemde was en toch Hij vergat geheel, dat hij een vreemde bij de naam noemde, maar hij had het gevoel of ze thans dichter bij elkaar stonden dan met de ware Poortmans ooit het geval was. „En toch hel) ik je je gang laten gaan precies" antwoordde ze rus tig. „Vertel me nu eerst maar eens, hoe dat alles kon gebeuren. Hoe het mogelijk was, dat je met succes in de plaats van mijn man kon treden. Er zijn mij heel veel dingen niet duide lijk. Waar is hij nu?" Harry, die zich opgelucht woelde, vertelde van zijn eigen leven van zijn ontslag, de persoonsverwisseling in het zwembad het ongeluk met de auto hoe hij werkelijk heette. Zwijgend hoorde zij het hele relaas aan, keek lang het raam uit, scheen te huiveren keerde zich om. „Dus hij is dood, zeg je, Harry?" Het viel hem op, hoe wonderlijk za kelijk zij dezls vraag stelde en hem ook bij de naam noemde. „Ja, Corrie de ware burgemeester is overleden. Hartverlamming, meen de de dokter." „Nog een vraag zou ik je willen stel len. Je dacht, dat niemand de ver wisseling gemerkt had alles scheen ln orde waarom waaróm bekende je mij dan? Je wist niet dat ik wist." „Omdat ik omdat ik De hele geschiedenis had Harry na zijn bekentenis vlot kunnen vertellen nu hakkelde hij als een schooljon gen! Hij had haar niet aangekeken. Nu hij het wel deed, zag hij, dat zij ze nuwachtig met een zakdoek speelde. „Omdat ik Je als vrouw niet wilde bedriegen omdat ik gevoelde, dat ik ten opzichte van jou eerlijk moest zijn omdat ik te veel respect voor je heb Corrie!" Beneden verwonderden de bedien den er zich over, dat mevrouw zo lang bij meneer op bezoek bleef. Mevrouw Poortmans had evenwel de zware taak, er Harry van te overtuigen, dat alles bij het oude kon blijven „Maar Harry,'" zei1 ze. een beete geprikkeld door z» wainig logisch inzicht. „Wat zou je dan willen? Ga je jezelf bij de politie aangeven? Ga je daar vertellen, dat je Tulleners bent, een werkloze boek houder? Familie had je niet dik in je vrienden zat je ook niet dat heb je mij zelf gezegd." (Slot volgt). J

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3