Ikmaaidef 1 N.-HOLLANDSE PERS 19 kS Gelijk een kind Harde maatregelen op komst - tegen Parijse gangsters Berichten troepen concentraties zouden overdreven zijn NIEUWS baba 5e JAARGANG Nr. 1671 Zaterdag 3 September 194^ Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familiebericht, ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Vuantw. redactauii J. v. Zoonaa Bureau, Ridderrtraal hoek Oudegraeht Tel K 2200 3971 Voor de Zondag Men kan de*e woorden nog al eens horen gebruiken: dat wij volwassenen (weer) worden moe ten als kinderen. Wat bedoelt men daarmee? Och velen zeggen het meestal gedachtenloos; het is dan nist meer dan een soort verzuch ting in de trant van: ach, wa ren alle mensen wijs en wilden daarbij wel, dees aarde was een paradijs, nu is ze meest een hel. Wel wetende, dat het toch niet gebeuren zal. Anderen menen het wel ern- s ig, ofschoon de vervulbaarheid ook in hun ogen klein is als bij voorbeeld het vragen om de maan Hun staat -hoewel vaag- iets voor ogen van weer zo onschul dig en rein te mogen worden als een kind. Het vindt zijr. erond ln de romantische Idealisering van het kind Zo lees ik in een ver'elboek voor de bijbelse ge schiedenis (bedoeld als handlei ding voor Zondagsschool, krach ten): een kindje is schoon, lief, gezond, gehoorzaam, nederig; het pocht niet op kleren, rijkdom, kennis of verstand Het laat zich wassen kleden, leiden, dra gen voeden. In verschhillende opzichten is deze voorstelling van het kind onjuist, al komt men haar veel tegen, ook op de kansel. Het vindt, als gezegd, zijn verklaring in de romantiserende "en ideali serende beschouwingswijze van 't kind Maar :.et is onjuist. En wat erger is. het vindt niet de min ste s'eun in het bijbelwoord waar aan het heet ontleend te zijn. Onjuist: want een kind is niet zonder meer lief en aardig. Het gaat hier immers zeker niet of niet alleen om wiegekinderen (waarvoor het trouwens evenmin geldt). Want welliswaar worden de kinderen door hun moeder tot Je zus gebracht^ maar er staat ook dat Htf een kind tot zich roept. En een kind van die leeftijd en ouder, kan soms zeer liefdeloos wezen. Denk aan de houding van veel kinderen tegenover lichame lijke gebrekklgen. En een jong kind kan ook reeds zeer zelf zuchtig zijn. Wij maken daar het kind geen verwijt van Alleen, het is onjuist, dus elk kind voor te stellen als de periode in het men senleven welke nog geheel onbe dorven zou zijn. Deze misvatting is ontstaan, om dat men de mening, te worden als een kin'', uit haar verband heeft gerukt. Het gaat in Matth 18 vers 3 niet om een lofrede op het kind. Jezus is. als steeds, ook op ,dat ogenblik bezig God te ver kondigen en Zijn Evangelie. En zoals zovaak licht Hij die toe met een gelijken!; Goals Hij b.v el ders zegt: het Koninkrijk Gods is gelijk aan een mosterdzaad.zo wil Hij op dat ogenblik iets dui delijk maken om'rent de burgers van dat Godsrijk: welke eigen schap onontbeerlijk is om hoop te mogen hebben daar binnen te gaan Want er is één eigenschap welke inedrdaad alleen aan een kind van nature eigen is: het heeft een onbegrensd en roerend vertrouwen in een volwassene: in leder*geval in zlln vader en moe der Aan hen geeft het zich in volledig vertrouwen over Worden gelijk een kind gelijk hef evan gelie het verlang; heeft dus niets le maken met een s'aat van onwereldse halfzach'heid of onnozelheid, welke men tevoren weet toch nle: te kunnen of be reid te zijn (en terecht) aan te nemen. Zie de uitspraak elders ln het N.T. wordt geen kinderen ln 't verstand 1 Cor 14 vs. 20) Het heeft evenmin iets te maken met een vals Ideaal omtrent de mens in zijn kinderjaren. Maar het is een gelijkenis waarin een paralele wordt getrokken tussen de verhouding Kind. Ouder en de verhouding Mens- God. Welnu; zoals een kind mat Bi- der vertrouw: en zich aan hen o- der vertrout en zich aan hen o- vergeeft. zo moet de volwassen mens zich overgeven aan God en zich aan Hem toevertrouwen, ge heel en volkomen. In één woord: het gaat hier om de gelijkenis van het geloofsvertrouwen. P. Prins, van Wijngaarden weerbericht WEINIG VERANDERING Gedeeltelijk bewolkt met langs de Noordzeekust hier en daar enige lich'e regen of motregen. In de rest van he^ land overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Bladen vragen „gun-men De Parijse bladen houden zich druk bezig met de roofovervallen en moordaanslagen, die de laatste weken In de Franse hoofdstad aan de orde van de dag zijn. Het gang s'erdom van Parijs concurreert met dat van voor de oorlog in Chi cago en dat is één van de redenen waarom de bladen aandringen op het in diens: nemen van „revol-^ vermannen." z.g. gun-men. Maurice chef van de Parijse po litie .heeft aan „L'Aurore" ver klaard dat hij van plan ls de nach patrouilledienst te verster ken en meer radio-auto's in dienst te nemen. Voorts zou hij de mo dernisering van de uitrus ing der politie bespoedigen. Mourice zei, dat de misdadigheid in Parijs in één jaar tijds me; 50 procent ge daald is, maar L'Aurore" verklaart echter, dat het normale routine werk der politie een volkomen mis lukking is. Idien er twee gangs'ers gearresteerd werden kwamen er 10 nieuwe overvallen. De enig? oplos slng van het vraagstuk is toe te slaan, voordat de gangsters toe slaan. SLIMMEN ONTSNAPTEN Maurice meende, dat de ouder wetse manier van he: afzetten van straten niet voldeed Men had ge durende verschillende jaren deze methode toegepas. doch nu bleek zij niet te voldoen en men ving Bankwerker gal zich uit voor dokter De Haagse recherche heeft de 35-jarige gehuwde machine-bank werker J. M. gearres'eerd. De man maakte in Juli jJ. in een sigaren winkel kennis met 'a Juffrouw en F. M. stelde zich aan haar voor als dokter. De kennismaking werd voor gezet en zij vertelde hem o. m. dat zij verpleegster was ge weest, waarop de dokter vroeg of zijn geen zin ha<i met hem naar Melbourne te gaan, waar h"J di recteur-geneesheer van een groot ziekenhuis was. Hier had de Juf frouw wel oren naar: Zij wilde wel eens veranderen. Na enige da gen kwam M. met een aantal En gelse formulieren, welke moesten worden Ingevuld, waarna hij wel voor het nodige zou zorgdragen. Enkele dagen later k4am hij opge wonden bij haar en ver'eld, dat hij zijn actetasch met papleren, pas en f 6000 m de trein had laten liggen en nu f 178 nodig had om een nieuwe tas te betalen, welke hij had gekocht, omdat hij de vol gende dag een hersenoperatie ln 'burg moest verrichten. Het geld werd aan hem gegeven, korte tijd daarna /erd nog een kleine som aan hem ter hand gesteld voor andere dingen, welke hij nodig had In totaal werd f 220 vers'rekt Daar de dokter zeide in Amster dam te wonen, maar het adres niet wilde noemen, soms een beet je te geheimzinnig deed en niet naar het station gebracht, wilde worden, omdat „hef afscheid, ne men zo moeilijk voor hem was" kreeg de Juffrouw argwaan en ging naar de recherche Daar had men spoedig begrepen wie de „ge neesheer-directeur" was alleen de onhandige gangsters. De meer slimme misdadigers stalen bijvoorbeeld voor een overval een au'o, die zij erges lieten staan om in, hun eigen auto of per bus of ondergrondse te optsnappen. Een ander blad verklaart, dat er in de afgelopen twpe maanden meer dan twintig gewapende over vallen waren gepleegd. Men krijgt de indruk, aldus 't blad, dat moor den een georganiseerd beroep is, gevaarlijk doch goed betaald. Ook het Gaullis ischeblad ,Ce Ma tin" acht de toegepas'e metho den onvoldoende en verouderd: de politie dient gereorganiseerd te worden en bevrijd van de bureau cratische mentaliteit. Het gang- sterdom ln Amerika werd een halt toegeroepen, toen één man als Hoover brigades van revolverman nen instelde, die de misdadigers me' hun oigen wapens bestreden. Wij. zo besluit het blad. hebben *n Franse organisatie van .Gun men nodig. HAASTWERK! Langs de IJssel dij Au fen worat een spoor Drug ge bouwd, die de oude spoorbruggen van de lijnen Apeldoorn-Winters wijk en Arnhem Dieren zal vervangen. Om de brug (88 meter lang en 10 meter breed) niet te veel te stagneren zal het mach ige ge vaarte ln één dag op pontons naar de plaats van bes emming moe ten worden gevaren. Joego Slaven optimistisch In Belgrado toont men zich sceptisch tegenover de berichten om trent concentraties van Sowjet Russische troepen aan de Joego Sla vische grens. Men is geneigd de berichten als zouden vijf tank divi sies de grens naderen en eenheden van twee pantserdivisies en vliegtuigen in Roemenië samengetrokken zijn, als overdreven te be schouwen. Wel is men van mening, dat het aantal troepen, dat deel neemt aan herfstmanoeuvres in Roemenië groter is dan gewoonlijk. Het Joego Slavische persbureau deelt mede, dat in het gehele land protesvergaderingen worden gehou den naar aanleiding van de Sow jet nota's. In telegrammen aan de regering beschuldigde men de Sow Jet regering van „verraad aan de beginselen van Lenin". Radio Praag heeft medegedeeld, dat het te Sofia verschijnende blad van Joegoslavische ul* gewe ken communisten de vorming van een nieuwe Joegoslavische comm. partij voorsteltr waarin alle Joego Slavische communisten ln het bui tenland verenigd zullen worden voor de komende strijd tegen de verradersgroep van Tito en de knechten van het imperialisme. SPANNING IN ALBANIË? Cummings, 'n bekend Engels com Kerk en volkstelling ONKERKELIJKHEID GROEIT Van de uitkomsten van de 12e volks telling van 31 Mei 1947 is thans be schikbaar gekomen de verdeling der be volking naar de kerkelijke gezindte. De belangrijkste cijfers volgen hieronder in procenten van het totaal. 1930 1947 36.42 38.50 34,50 31.03 8.04 7.93* Rooms Katholiek Ned. Hervormd Geref. Kerken Chr. Geref. kerk Geïef. Gemeenten Oud Geref. Gem. Evang. Luthers Doopsgezind Remonstrant Israëliet Overigen Geen 0.63 0,53 0.14 0.99 0.78 0,38 1.41 1.75 14,43 0.72 0.92 0.16 0,62 0.70 0.42 0,15 1.81 17.04 mentator, schrijft ln de .News Chronlcle" dat in Albanië een re volutle dreigt welke aangewakkerd wordt door maarschalk Tito. Het in Boekarest verschijnende blad van de Kominform verklaart dat de Joeoslavische revolution- nalre emigranten thans over een radiozender beschikken om „de verraderlijke actie van de misda dig» hende van Tito aan de kaak toestellen en de Joegoslavische ar beiders ln te lichten over de waar held". In Joegoslavië zouden reeds ttQrijke ondergrondse communistl sche organisaties aan het erk zijn. Deze organisaties oefenden zich in de ondergrondse strijd en wisten steeds te ontsnappen. Hun aantal groeit volgens het blad Voor duurzame vrede en democra tie" voordturend, zij kunnen en zij zullen zegevieren in de strijd tegen de „fascistische bandieten van Tito, die de maat hebben doen overlopen". Opgemerkt dient te worden, dat zich in de Gereformeerde kerk een 'plitsing heeft voltrokken. Tot de Ger kerken art. 31 K.O. behoort thans 0.92 pet. van de bevolking, tot de Ger. keri. Onze bankwerker werd opgepakt ken 7,01 pet. Voor zijn boodschap aan de vergadering van het Amerikaanse Legioen in Philiedelphia, had president Truman op het podium een onder-onsje met de commandant van het Legioen, Perry Brown (r) In zijn rede wees president Truman er op, dat het Marshallplan slechts de eerste s appen naar economisch herstel 1$. Hij pliet e v. nauwere samenwerking in de internationale handel. Bulgarije deed niets maar Griekenland De Bulgaarse regering heeft In een communiqué de bedreiging geuit, „zeer ernstige maatregelen te zul len nemen om orde en veiligheid te ver zekeren" aan de grens tussen Bulgarije en Griekenland. Bulgarije, aldus het communiqué, heeft niets gedaan, waar door het de grens geschonden heeft, doch Griekse strijdkrachten waren bij talrijke gelegenheden de grens overgekomen. Het communiqué geeft in 2000 woor den een opsomming van deze incidenten en verklaart, dat Bulgarije niet verant woordelijk zal zijn voor de mogelijke gevolgen van verdere Griekse aanvallen. Albanië meldf Grensschendingen Radio Tirana meldt, dat „de Griekse monarcho-fascistische troepen op 30 Augustus etr 1 September viermaal pro vocerend zijn opgetreden". In één geval drong een groep soldaten op Albanees gebied door, aldus de radio. —X— Volgens een communiqué van het Griekse hoofdkwartier zijn 1000 comnfcj nisten in de nacht van 31 Augustus on der druk van de regeringstroepen over de Bulgaars—Griekse grens gevlucht. BELG DUMOULIN VOOR KANAALTOCHT GESTART. De Belgische wikelier Fernand Dumoulin uit Luik is Vrijdagavond om twee minuten over tien te.K. Gris Nez gestart voor een poging het Kanaal over te zwemmen. Dumoulin 34 jaar oud en weegt ruim 104 kilogram. DOKWERKERS IN STAKING? Aan 65.000 dokwerkes, werkzaam in Oost Amerikaanse havens, is medegedeeld, dat hun lonen met dertien dollarcents per uur zullen worden verlaagd: De voorzitter v. hu vakvereniging, Joseph Ryan, heeft thans medegedeeld, dat de dokwerkers bij handhaving der aangezegde loonsverlaging op 30 September a.s. in staking zullen gaan. Nazi-pers wint in Beieren De „Niederbayrische Nachrichten", 't eerste dagblad in Beieren, dat na de ooriog toestemming tot verschijnen kreeg van het Amerikaanse bestuur, heeft de publicatie gestfakt. Dit staat in verband met de concurrentiije die het blad onder vindt van het voormalige Nazi-dagblad „Straubinger Tageblari", clat weer is verschenen na de opheffing der beper kende bepalingen op de publicatie van dagbladen in Beieren. Het „Straubinger Tageblatt" wordt uitgegeven door dr. Georg Huber, die het blad gedurende het nationaal-socia listische bewind onafgebroken onder de zelfde naam deed verschijnen. Vulkaan bij Tokio spuwi gloeiende lava De vulkaan Asama, 160 km ten Noord Westen van Tokio Is gaan werken. Verschillende herbergen werden on der de as bedolven, doch <ot nu toe zijn, geen Persoonlijke ongelukken gemeld. Volgens nog onbevestigde berichten stroomt lava van de helling omlaag en verheft zich een rookkolom van onge veer 5000 meter boven de 260C meter hoge berg. Tokio's straten werden kanalen Na de geweldige wervelstorm, die Woensdag Tokio en Yokohama heeft getels'erd. zijn de straten v. Tokio thans ln kanalen herscha pen. waardoor het verkeer ln ver scheldene wijken Is'onderbroken. Tussen Tokio en Yokohama en op verscheidene adere lijnen ls het treinverkeer onderbroken. In to taal zijn nu 144 doden geteld In de lager gelegen wijken van Tokio breid* de overstroming zich voortdurend uit Het gemeenebe- stuur van de hoofds'ad heeft een belastingvermindering toegestaan aan de slachtoffers van de over stroming. Gisteren werd voorts 'n uitbarsting p-emeld vsn de vulkaan Jakejama. die sedert 60 Jaren niet meer In werkig was getreden. De vakvereniging 'der Finse metaal arbeiders heeft heden besloten ongeveer 5300 leden van hun lidmaatschap te ontheffen, omdat zij deel hebben geno men aan de recente, door de communis ten geleide, stakingen in Finland. Kwestie Nieuw Guinea een twistpunt Een woordvoerder van het Repu blikeinse minis erie van Voorlich ting in DJokja heeft aan Aneta verklaard, dat het er naar uit ziet dat de Nederlanders Nieuw Gui- nea-kwestie in de RTC tot een in gewikkeld probleem willen maken hetgeen de onderhandelingen zou bemoeilijken. Hij betoogde, dat de bevolking van Nieuw Guinea, die voor vrijheid strijdt, herhaaldelijk te kennen heeft gegeven, dat zij tegen afscheiding van, dit gebied van een onafhankelijk en souve- rein Indonesië is. De bevolking zou voorts de kolo niale groepen achter de schermen aan de touwtjes zien trekken", al dus de Republikeinse woordvoer der. In officiële kringen in de Repu blikeinse hoofdstad verklaarde men aan een correspondent van „Mer- deka", dat men tot dusver geen officiële rapporten van de delega tie uit Den Haag had ontvangen 11 dat men dus geen mededelin gen kon doen aangaande het ver loop va nde besprekingen ter RT C. Waaraan dit toe te schrijven is kan men niet mededelen: men was er wel over teleurgesteld. van dag tot dag DAAR ZIT meneer Thomassen, burge meester van Zaandam maar lelijk aan vast. Woensdagmorgen moet hij voor de rechter komen om zich te verantwoor den, terzake overtredi-yf van het zwem- verbod op het strand te Heemskerk. HIJ zegt dit met opzet gedaan te hebben omdat hij het verbod gewoonweg „zot'* vond. Enfin, hoe dan ook, de rechter, zal ook in deze vonnis wijzen. Het laat ste woord blijft voor de burgemeester* NOG TRIESTER is het dat de Belgi sche fabrikanten van nylon-kousen he* voornemen hebben te kennen gegeven hun fabrieken binnenkort voor onbepaal de tijd te sluiten. Zij vinden de import uit Amerika te groot en kunnen daar door niet concurrerend produceren. MAAR NóG ERGER is het dat majoor Clarence Lang, een 66_Jarig gepension neerd legerofficier voor het Hoogge rechtshof te Los Angeles echtscheiding heeft geëist van zijn 51 jarige vrouw, omdat zij hem niet verteld had. dit hij haar 7de echtgenoot was. Lang dacht dat hij pas haar vijfde echtgenoot wes. ..Wie daar op let is een kniesoor"*, vin den de rechters. HET VERDRIET houdt niet op. De 72 jarige Waiter Goodman, die gisteren stierf, werd vandaag winnaar van de eerste prijs in de staatsloterij: 6000 Aus tralische ponden. „Zijn hele leven heeft hij op een grote prijs gewacht", zei zijd dochter. Nu blijft zij achter met al dat geld. Maar. GERUSTSTELLEND is het bericht dat u tegen Kerstmis kleine geschenkflesjes met ongeraffineerd goud zult kunnen ko pen. Deflesjes gaan vergezeld van ejn certificaat waarin de kwaliteit en he* gewicht wordt vermeld. De belangstel ling voor dit goud is de laatste tijd ge stegen als geldbelegging tegen een even taele Inflatie. Als u m» geld te veel heeft ach 't Is echt Iets voor onder de kerstboom. Gaat o anders een praten met Juffrouw Goodman! DE VICAR van de allerheiligenkerk in Hertfordshire, heeft zijn (vrouwelijke) parochianen verboden de lippen rood te maken tijdens de comuniedien'ten. „Het is" aldus de Vicar „moeilijk ora de rode sporen van de communiebeker te verwijderen". WIJ KUNNEN het heus niet helpen dat de vakbond van het personeel der telefoonmaatschappij in Italië heeft be sloten een algemene staking te begin nen. Het mislukken van de besprekin gen over loonsverhoging met de maat schappijen Is de oorzaak. Tevergeefs zal de liefste op een telefoontje wachten! DE JOEGOSLAVISCHE kwestie »-eft ook heden de aandacht van de Mos- kouse pers. Elk blad wijdt een pehel« «aglna aan de reacties van het buiten land op de Sowjetnota. Het weekblad „Krokodil" bevat een caricatuur van Tito, met bebloede handen, de zakken vol dollars, en „Mein Kampf" onder de ene arm, terwijl bij met de andere arm «amen met Franco en een lid van dé Griekse rerter'ng. beiden met bloed be vlekt. de Hitlergroet brengt. Jong ge- 'eerd is oud gedaan.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1